Zondag 27 Februari i9fö 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4255 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Doei van 't socialism. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. De Passiespelen te Aalst. Keus der Broedeieren. VERGADERING Wat liberaal is. BITJES en DATJES. Onderlinge Belgische Boerenverzekering en de Landbouwverzekering. 6e Voordracht Eerste Communie. Luisterrijke Tooneelfeesten Groote Prijskamp voor vet Vee, Zondagrust. NDERBODE .<A3i@8s Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder lening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goo§«ens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde dit blad. landen zich te wenden ten bureele van CU1QVJB «(JUM. AelHi, 26 Feb. 1910. Wie met aandacht de handelwijze der socialisten in zake van opvoeding nagaat moet tot de overtuiging komen, dat het naar godverloochening streeft. Rondborstige en openhartige socia listen bekennen dit zonder omwegen. Nu maar to klaar en duidelijk is het dat men door 't middel der onzijdige school, door 't middel eener opvoeding zonder geloof aan God en de onsterfe lijkheid der ziel, zonder hemel en hel, een geslacht zoekt te kweeken, dat Staat en Altaar, de.gansche maatschap pelijke orde moet omverhalen ja, ze willen een geslacht kweeken dat alle geheiligde, goddelijke 6d menschelijke rechten met voeten moet treden en zoo doende den mensch noodzakelijk zal brengen tot een slavendom, zooals de heidenen er nooit een gekend hebben, daar zij hem den laatsten troost, de hoop op eeuwige vergelding, ontnemen. Zonder plan, zonder doel poogt het socialism alles te verdelgen zonder ook maar het geringste gedacht te hebben over wal het verdelgde zal vervangen. Maar is hij dan geen dwaas, hij die zijne woonstede afbreekt zonderde mid delen voor een plan, voor den opbouw te hebben Immers tot hiertoe heeft het socialism geen enkel woord gezegd over zijn plan over de herinrichtidg onzer bestaande samenleving, hoe het de sociale ellende zal te keer gaan, hoe het eene samen leving van geluk voor iedereen zal ver wekken, i. a. w., hoe het de vlijtigen en de luiaards, de stompzinnigen en de scherpzinnige, de onverschilligen en vooruitstrevenden gelukkig maken zal... Neen, geen enkel woord vinden wij ergens vermeld, hoe die toekomststaat zal worden ingericht, hoe de orde zal gehandhaafd worden in eene maat schappij, waar allo burgers gelijk zijn, waar niemand als heerschor of beveler optreden mag. Waarschijnelijk, zoggen wij liever onbetwistbaar de socialist weet het zelf niet en het zijn enkel hersenschimmen die hij najaagt. In onze huidige Staatsinrichting, is onze wetgeving dan van dien aard dat zij voor geene verbeteringen meer vat baar is Niemand zal dit beweren. Oneindig veel moet nog verbeterd worden. Doch ondanks het vele dat nog moet verbe terd worden, ondanks vele gebrekkige wetgevingen, ondanks vele onregelma tigheden in de samenleving, is de tegen woordige toestand der maatschappij oneindig veel beter dan die waartoe het socialism het breDgeo wil, want de socialist waagt een sprong in het duis tere waarvan de gevolgen hem onbe kend zijn en die onbetwistbaar nood lottig moeten wezen Wij zeggen hooger dat het socialism naar de godverloochening streeft en hierin wordt het machtig gesteund dooi de liberalen. Het is eene plicht voor alle katho lieken die roode en blauwe propaganda voorde godverloochening te bestrijden. Voltaire zelfs zet er ons toe aan als hij schrijft Ontneem den mensch het geloof aan eeneuGod, looner van het goed en straffer van het kwaad Sylla en Ma- rius baden zich met wellust in het bloed hunner medeburgers Augustus Antonius en Lipidus streven Sylla in gruweldaden en wreedheden voorbij Nero geeft in koelen bloede bevel zijne moeder te vermoorden toen b was de leer van het bestaan van een vvrekenden God bij de Romeinen mi rt gedoofd. De atheïst, godloochenaar, n bedrieger, lasteraar, roovor, bloed- hond, redeneert en handelt zeer con- sequent, mits hij van den mensch geen straf hoeft te vreezen;want als er geen a God is, dan is dit monster zijn eigen God hij leeft enkel voor zijn lusten en ruimt uit den w eg, wat hem hierin b herindert. De teederste smeekbeden, b de meest overtuigende beweegredenen hebben evenveel invloed op hem als op een uitgehongerden woll. £tn« afzonderlijk» vereeniging van godloochenaars, die elkander niets betwisten, die hun dagen ln weelde en wellust doorbrengen, kan eenigen tijd zonder stoornis blijven bestaan j maar als de wereld door godlooche naars geregeerd werd, zou het beter zijn te leven onder hot dwangjuk van die gedrochtelijke wezens, die naar ons bloed dorsten. Men overwege Onze wakkere turners van Steun geeft Moed hebben Zondag 1. 1. nog maals bewezen hoe innig zij hunne ge liefde maatschappij genegen zijn. Reeds van vóór zeven uren waren zij in het lokaal vergaderd, en kort nadien zag men ze welgemoed optrekken, allen geladen met pakken omzendbrieven, de eenen per tram, de anderen per rijtuig. Zij begaven zich'naar 45 gemeenten van ons arrondissement, en deelden er, na het eindigen der Hoogmis niet min dan 18,000 programma's uit, van de aan staande opvoeringen der Passiespelen Overal genoteu de moedige propagan disten den meesten bijval, en menige buiteulieden vroegen zelfs om kaarten. Bij het Bestuur en in het Lokaal, vloeien ook dagelijks de aanvragen om kaarten toe. Alles laat dus voorzien, dat het een toeloop zonder wèergft zal zijn en het in Aalst zal vreemdelingen regenen, tij dens de Passiespelen. De herhalingen gaan goed vooruit en worden regelmatig opgepast. De mede spelers willen doen zien wat eendrach tig samenwerken vermag, en zij de wereldberoemde opvoeringen van Ober- amergau kunnen evenaren. De inrichters spannen alle mógelijke pogingen in, om aan de uitvoeringen den grootsten luister bij te zetten. Buiten de reeds vernoemde kunstzangeressen en zangers komen zij nog twee gekende artisten aan te werven namelijk de hee ren Raym. Reynvoet, bas-zanger en M. Ed. Van Eeckhout, eerste-tenor, beiden eerste prijzen van het Koninklijk Con servatorium te Gent. Met zulke elementen moet het zang gedeelte volmaakt zijn. Men mag zich dus verwachten aan een nooit te voren in Aalst gezien spek takel en het zal geraadzaam zijn niet te wachten tot de laatste dagen om zich te voorzien van kaarten. Ieder herinnert zich nog, hoe bij de voorgaande opvoe ringen (in 1904), honderden personen tol hun groot spijt, zijn moeten terug keeren, bij gebrek aan plaats. Om zulks ditmaal te voorkomen, neme men in tijds zijne maatregelen. Argus. Wij laten het geëerd publiek weten,dat, indien er duizende toeschou wers hunne aankomst reeds hebben aangekondigd, deze, verschillige dagen hebben genomen zoodat er zooveel op de eerste als op de laatste dagen nog genoegzaam plaatsen beschikbaar zijn. Bijzondere treinen zullen ingericht worden in alle richtingen op tramlijnen en spoorbanen: van Geeraerdsbergen-Ninove-Aalst. Soltegem-Burst-Aalst. Londerzeel-Opwijck-Aalst. Assche-Aalst. Oordegem-Aalst. Kaarten zijn te bekomen in het lokaal Klein Gent, Nieuw straat-, Aalst. Als men nagaat hoe sommige om niet te zeggen in de meeste hoeven het uitkiezen der broedeieren wordt ge daan, moet het geenszins verwonderen dat men bij het broeden vaak slechte uitslagen bekomt. Niet zelden bepaalt men er zich bij uit een zeker tal eieren dezen te kiezen die volgens het uiterlijke best als broedeieren aanzien mogen worden, zonder zich veol om ouderdom en bevruchtiging der eieren te bekom meren. Men weet nochtans dat zonder bevruchtiging er geen uitbroeien moge- lijlc is Deze niet bevruchtiging kau in een te groot getal hennen voor eenen haan gelegen zijn.-Voor legrasseu denkt me één goeden en welgevoeden haan yoor 40 4 60 hennen voldoende. Men begrijpt ook dat, hoe verscher de eieren zijn, iioe beter zij voor het broeien pas sen. Het is een grove misslag de eieren twee, drie dagen in de Desten te laten liggen, gelijk dat ongelukkig maar al te dikwijls gebeurt. Zulke handelwijze kan voor het uitbroeden niets anders dan slechte gevolgen hebben. Inderdaad, niet zelden gebeurt het dat meerdere hennen, met min of meer tusschentijd elkander op het nest opvolgen, om er hunne eieren te leggen. Hierdoor wor den de eieren warm, hetgeen voor ge volg heeft de kiem een begin van ont wikkeling bij te zetten daarna worden de eieren koud, waardoor dat begin van ontwikkeling wordt gestuit. Zulks kan op de verdere uitbroeiing niet anders dan noodlottig werken. Om dit te keer te gaan moet men de broedeieron meer malen daags opzoeken, ze seffens in lauw water van allo onzuiverheden reinigen, ze goed afdrogen en in eene frissche, maar niet le drooge noch te vochtige plaats bewaren, daarbij zorg dragende de eieren eenmaal daags voor zichtig om te keeren, opdat de dooier in 't midden van het ei blijve, want deze, door zijn minder soortelijk ge wicht, is genegen aan de oppervlakte te stijgen en tegen de eierschaal aan te plakken. Op deze wijze verzorgd, kan men de broeideieren 2 3 weken bewa ren Nochtans verlieze men niet uit het oog dat versche eieren altijd het best geschikt zijn tot het uitbroeien. Met zulke eieren duurt de broedpe- riodo wat minder lang. Het gebruik van eieren van gelijken ouderdom be vordert ook het gelijktijdig uitkomen der kiekens. Als broedeieren neme men enkel welgevormde eieren, van middelbare grootte^ met eene niet te dunne noch te ruwe schaal. Eiers met twee dooiers moeten altijd verworpen worden deze geven niet twee, gelijk men soms al eens denkt, maar niet één enkel levend kieken. Iets wat ook meermalen op de hoeven niet gedaan wordt is het schouwen of spiegelen der eieren, hetwelk toelaat de niet bevruchte eieron van de andere af te zonderen en tevens te onderzoeken, of het ei goed gevormd is, of het lucht- blaasje wel gevormd en de dooier op zijne plaats is. Het spiegelen neemt doorgaans aan vang met den 5-6 dag. Daartoe gebruikt men een eierspiegel of bij gebrek aan dezen kan men als volgt te werk gaan men houdt liet ei tusschon twee vinge ren, het dikke eind omhoog en het an dere omlaag, de andere hand gebruikende om schaduw te geven. Men kan ook het ei houden met den duim op den eenen kant en de overige vingers gekromd, om de andere zijde tot lichtscherm doen dienen. Men houdt het ei tegen een hel der licht en zoo onderzoekt men den inhoud van het ei, dit zachtjes half om draaiende. De eierspiegels, zeer in vorm verschil lend, hebben alle tot doel een sterklicht- stroom op het ei te werpen Daartoe kan men ook een stuk karton bezigen waar men een ovaal gat in aanbrengt, om er het ei in te plaatsen en het voor een sterk licht te houden. Is het ei na den 5" dag, geheel doorschijnend, dan is het onbevrucht. Bemerkt men in 't mid den van het ei een soort van schaduw, in beweging schijnende, dan is de kiem nog niet in ontwikkeling gekomen ont waart men een rooden kring rondom de schaal, dan is de kiem gestorven. Al deze eieren, tot het broeden ongeschikt, kunnen nog als kiekenvoeder benuttigd worden. (De Boer.) der Christene Onderwijzers van het Arrondissement, Zaterdag 19 Februari, hielden de Ouderwijzers van het Arrondissement Aalst een schoone vergadering, in de Bovenzaal van hetPaviljoen De achtbare heeren Baron de Kerk- hove, Senator, Moyersoen en Baron de Bèthune, plaatsvervangende Volksver tegenwoordigers; Hoogleeraar A. Van Hecke, Felix De Hert, Schepen van Openbaar Ouderwijs; Theoph. Van Heuverswyn, Voorzitter van het Pro vinciaal Verbond, woonden de zitting bij. De heeren Woeste, De Sadeleer en van Vreckem deden zich verontschuldigen Meer dan 120 onderwijzers, uit de verschillende kantons van het Arron dissement opgekomen, vervulden de zaal. Om 3 uur werd de zittiDg met het gebod geopend. Nadat Mr Verhegge, de wakkere Voor zitter van den Aalsterschen Onderwij zersbond, alle overheidspersonen, alsook al zijne ambtsbroeders den welkomgroet had toegestuurd nam M' Theoph. Van Heuverswyn het woord om te handelen over den huidigen toestand der onder wijzers (essen) in België. Men spreekt veel ovor de edele zen ding van den opvoerder en over haar belang; maar weinig doet men om den onderwijzer toe te laten, zich uitsluitend met deze schoone maar moeilijke zeu- ding bezig te houden. (Toejuichingen). Het Fransche volk heeft evenzoo zijne volksonderwijzers in eenen benepen toe stand gehouden en in eene vernedereude afzondering Mgr. Dupanloup in zijne schriften wijst er herhaalde malen op en thans ziet men er nog dagelijks de slechte gevolgen van. Doch wenden wij den blik af van het Zuiden, en zoeken wij rond ons naar voorbeelden welke navolging verdienen. In 'i Noorden treffen wij het kleine Holland aan dat ons in opzicht van schoolwezen verre vooruit is, en dat op al onze congressen als voorbeeld wordt aangewezen. Geen volk echter heeft de volksschool ingericht geli.jk het mach tige Duitschland. Ook zien wij en de Duitschers en de Duitsche producten de wereld over stroomen. (Langdurige toe juichingen.) M Schuurman die over den toestand der hulponderwijzers moest handelen, ziet van het woord af, aangezien de kwestie genoegzaam besproken werd door M. Van Heuverswyn. M. R. De Clercqlegt de pensioenwet uit, en toont waarin zij zou moeten ver* boterd worden. Verders voeren Dog het woord baron de Kerchove, hoogleeraar Van Hecke, Rom. Moyersoen. Allen zijn overtuigd dat onze huidige schoolwet menige ver betering noodig heeft. Mr Baron de Béthune stelt de verga dering voor, eenen brief naar Minister Schollaert te sluren, de verkleefdheid der C'iristoue O i-wijz aan het Gouvernement uitdrukkende, alsook d« hoop op verbetering (Toejuichingen) Na een laatste woord van Mr De Wae- genaere over de schoolinrichting, werd de zitting om 6 uur gesloten. Waarlijk eene welgelukte vergade ring die, hopen wij, niet zonder gevolg zal blijven. 't Is ons onmogelijk te sluiten voor aleer nogmaals onzen besten dank te hebben betuigd aan onzen onvermoei- baren provincialen Voorzitter Mr Th. Van Heuverswyn, die door zijn wel sprekend woord allen heeft vervoerd,en terecht den held van den dag mag ge- heeten worden. f eugens smeden, valschheid zoeken, ►-< eder leggen in de doeken, Cd rommen, bassen op de papen, w ten, drinken, rookeu, slapen, Sd echt en vrijheid, godsdienstmiu chtervolgen boos van zin. rmen stroopen. kolossaal, c ieve vriend, dat 's liberaal. Ouders, onthoudt dat Een lid der lidkerzijde onderbrak M. Woeste in de Kamer toen deze sprak van de zending der ouders ten opzichte hunner kinderen. De kinderen hooren den Staat toe, eerder dan hunne ouders, zoo sprak M. Hubin. 't Is de wegcijfering van alle ouder lijke macht, van alle ouderlijk gezag 't is de slavernij onder de dwingelandij van een heidenschen Staat. Daartoe willen zij komen. Ouders, onthoudt het 1 Socialistische zedeleer. M. Paul Meunier, radikaal socialistisch af- geveerdigde, een gekend vrijmetselaar, heeft in de Fransche Kamer voorgesteld de straffen tegen de echtbreuk of over spel uit het wetboek te schrabben,en de commissie der rechterlijke hervormin gen heeft reeds dat voorstel goedge keurd. De stemming ervan door de Fransche Kamer, zou de weerdige be kroning zijn van het verderfelijk werk, sedert lang reeds door deze laatste be gonnen op bevel der Logie geen Gods dienst en geen Zedelijkheid meer volle vrijheid voor de losbandigheid en de misdaad leven lijk de dieren Naar Con^o. - De heer Fratteur, hoogleeraar aan de Hooge- school van Leuven, vergezeld van den heerAchille Borremans,landbouw-inge- nieur, zijn le Antwerpen scheep gegaan naar den Katanga. Deze heeren zullen op de Engelsche kusten afstappen om uit Southampton te vertrekken naar den Kaap, en de Rhodèsia, waar zij de land bouwscholen zullen bezoeken, alsook de Engelsche k weekerijen van Zuid-Afrika. De zending van deze heeren is voor namelijk in den Katanga den landbouw trachten in te planten. Zij zullen ten dien einde land, toestand en vetgehalte, noodige vetten, vee en paarden enz. onderzoeken voor uitbating en kwee- kerij, en eens dat zij daar de noodige opzoekingen en proeven zullen gedaan hebben, zal eene groote onderneming op landbouwgebied ontworpen worden. Daarom heeft do heer Minister der Kolonies op 29 Januari aan de Kamer het ontwerp van dekreet gezonden Eene overeenkomst gesloten tusschon het bijzonder komiteit van Katanga en de Grond - Landbouw - eu Landelijke Maatschappij van Congo, waarbij 75- duizend hectaren grond afgestaan wordt. Deze zendingen strekken tot eer aan diegene die er mede gelast zijn maar bijzonder aan het Landbouw Instituut van Leuven dat in korte jaren zoo merk- weerdig geworden is en dat heden 150 studenten telt waarvan 45 vreemden Franscheu, Polen, Russen, Bulgaren, Oostenrijkers, Spanjaards, Turken, enz. Fransche werkliedentaks. Do Fransche Kamerleden Ceccaldi en C'e hebben een voorstel in de Fransche Kamer neergelegd, volgens welk de Fransche nijveraars die meer dan vijf werklieden hebben die niet in Frankrijk wonen, 150 frank per vreemden werk man moeien betalen. Pil is waaiaclujulijk in vervanging van het eerste voorstel dat de belasting op het vijfde van het dagloon bepaalde. Het laatste voorstel is wat zachter dan het eerste maar het is niettemin van aard om de Belgische werklieden het werken in Frankrijk te beletten. De heer Colfs heeft in de Belgische Kamer de vraag gesteld of het niet bil lijk zou zijn. indien het voorstel van M. Ceccaldi gestemd wordt, de Fransche werklieden met eene gelijkwaardige taks te treffen. Dus oorlog op den rug der wei'kliedeu. Hoe droevig En dat als de socialisten in Frankrijk zooveel te zeggen hebben. De algemeene vergadering dezer Maatschappijen zal gehouden worden op Donderdag 3 Maart 1910, om 10 uren voormiddag, in den maatschappelijkeu zetel, Minderbroederstraat, 24, Leuven. DAGORDE 1. Verslag der werkzaamheden van het dienstjaar 1909 2. Verslag der kommissarissen 3. Goedkeuring van de balansen van de rekening winsten en verliezen»; 4. Kiezing van twee leden van het Bestuur 5. Verscheidene. Al de verzekerden en de agenten wor den verzocht de vergadering bij te wo nen. Wie de ontwerpeu van balans en winst- en verlies-rekening verlangt, schrijve naar den maatschappelijk en zetel. Het Bestuur van den Katholieken Burgersbond onzer stad komt den vol genden brief aan de heeren Burgemees ter en Schepenen te sturen katholieke Aalst, 20 Febr. 1910. BURGERSBOND Geachte Heeren. Wij hebben do eer U te verzoeken aan den Gemeenteraad te willen voor stellen, ter gelegenheid der aanstaande kermisfeesten,een Festival in te richten. Wij achten het overbodig aan te drin gen op al het voordeel dat dergelijk feest voor onze kleine neringdoenders zou oplevoreu. Wij meenen echter op het feit te mogen wijzen, dat een Fes tival door een groot deel onzer klein handelaars sinds verscheidene jaron ten zeerste wordt gewenscht. Aanvaardt, Geachte Heeren, de ver zekering onzer hoogschatting. Namens iiet Bestuur. Wij durven verhopen dat het Sche pencollege het groot nul zal beseffen welke zulke feesten aan de burgerij ver schaft. IIAVIDHIONI OS. Afaeeling Aalst en Omstreken. Reeks van 6 Voordrachten met Lichtbeelden, te houden in de Feestzaal van het Land bouwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkenmale om 7 uren 's avonds, stipt. op Maandag 28 Februari 1910 Onderwerp AALST, door den heer Th. De Becher, Leeraar aan de Staatsmiddelbare School. Deze Voordracht zal op waardige wijze de prachtige en leerrijke reeks sluiten. Zij is de vrucht van langdurige studie, van vele en lastige opzoekingen. De bijzonderste merkwaardigheden onzer Stad zullen door meer dan zestig lichtplaten, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd, worden weèrgegeven. Een talrijk en uitgelezen publiek zal voorzeker deze Voordracht bijwonen. Zij zal ons veel schoons, dat wij nu onbemerkt in onze stad voorbijgaan, beter doen waar- deeren, en ons een aantal wetenswaardig heden over Aalst, onbekend bij velen, leeren. Vrije toegang voor de leden der Afdee- ling en hunne huisgenooten evenals voor de abonnenton. Niet leden betalen 50 cen tiemen inkomgeld. Ten Bureele van De Dendekbode Korte Zoutstraat, 31, Aalst, gelast men zich met het drukken vao Gedenke nissen voor de Eerste Communie. Schoone prachtige collectie van af fr. 5,00 tot fr. 16,00 de 100, gedrukt. Gemeente Mooreel. op Maandat28 Maait, (2en Paaschdag) en Zondag 3 April 1910, om 4 uren stipt in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren Pier de Galeiboef of onschuldig veroordeeld,groot drama in 5 bedrijven, door E. S. Cule en Het Standbeeld van den Veldwachter,door Jac. Ballings. Stad Aelst. Op Zaterdag 19 Maart a. Van's middags tot middernacht, eenige iienstdoende Apotheker, op Zondag 27 Februari 1910, M, Renneboog, Nieuw- straat,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1