Donderdag 5 Maart 1910 5 centiemen per nummer van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. Booze Geest. f.41" Jaar 42Ó6 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Vrij Onderwijs. DE Vroege erwten. Aan de vrouwen. BEU EX AXÜEil. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving adigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tngen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 i in alle Postkantoren des Lands. RBOD Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE iUUH. y%elst, 2 Maart 1910. De progressisten of blauw-roode libe ralen hielden op Zondag 20 Februari jl. een Kongres te Brussel. Zeker heerschap met name Spanoghe, die schikt als kandidaat op te treden in het Arrondissement Turnhout, heeft tot de leden van dit Kongres gezegd dat de liberalen en socialisten, in zake van openbaar onderwijs, met voorzichtig heid moeten handelen. Hij zegde onder ander In Vlaanderen en in de Kempen moeten wij de denkwijze der nederigen eerbiedigen. Ze zijn godsdienstig en eischen eerst en vooral dat men hun Geloof eerbiedige Hel onderwijs moet wereldlijk zijn, maar men mag niet vergeten dat er in onze Grondwet een artikel 18 staat, dat de volstrekte en volledige vrijheid van onderwijs verzekert. Bij ons heeft de huisvader het recht de school te kiezen waar hij zijne kin- deren zal naartoe zenden. Men moet dat recht overeenbrengen met de ver- plichting van het onderwijs; het is n gemakkelijk te zeggen Wij gaan het katholiek onderwijs omver werpen Het is gemakkelijker te zeggen dan te doen. Wij zullen nooit dat gebouw omwerpen, dat sterk is en bij ons diepe wortelen geschoten heeft, door het met open vizier te bestrijden. Het is door de gedachte, door onze wer- king op de geesten dat wij het zullen omver krijgen. Ik denk dat de stemrechtkwestie en de kwestiën van maatschappelijk be- lang den voorrang mooter, hebben op d de andere. Maar in zake van scholen, wat zal men doen 1 Gaat gij do katholieke scholen hulpgelden verleenen? Helaas, ik geloof dat wij wel zullen gedwou- gen zijn. (Beweging). Ik vraag aan het Progressistisch Kongres mijne woorden goed te keu- ren en te zeggen Er zal geen school- strijd zijn de vrije scholen zullen behouden worden in aannemelijke voorwaarden voor elkeen. (Gemom- pel). Indien ge wilt dat de kiezers der Kempen voor mij kunnen stemmen, is hel noodig dal ik hun die verzeke- j» ring kan geven. Toejuichingen 7e vervolg. En dan weer moest zij denken :ik droom het allemaal. Straks word ik wakker in myn bed in Wackerode en voel mij nog verdwaasd in mijn hoofd van al den onzin die mij door de herssens is gegaan, als zou ik met Horst von Henning, dien ellende ling, dien boozen geest van myn broeder, in den avond, in een rijtuig door Berlijn hebben gereden, en nog wel zonder eenigen angst voor hem te hebben Dat was nog wel het zonderlingste. En alsof haar metgezel hare gedachten kon raden, zegde hij Gij kunt gerust zijn Ik zal u waar lijk niets doen. Daarvan was zij overtuigd, zonder dat zij zou hebben kunnen zeggen waarom. En nu wist zij ook dat het geen droom was, want te midden van al baren kommer begon zy een werkelyken honger te voelen. En weer was het alsof de man naast haar wist wat er in haar omging, want hy zegde vertroostend Wy zyn er dadelijk. Eene tas warme thee en wat avondeten zullen u goed doen. Het rijtuig hield stil. Anna Marie liet zich door hem helpen by het uitstappen en ging met hem het huis binnen, waarvan de Ja, zoo is het Nooit zal men het vrije onderwijs kunnen uitroeien. Geus Spa noghe heeft gelijk hij wil den school- vrede maar hij staat alleen en al de anderen willen den schooloorlog 1 Laat ons dat aanteekenen In het kleinste huis evenals in het grootste kasteel, worden de eerste erwtjes met ODgeduld verwacht dit toont wol hoe de erwten fel gewaardeerd 6d hoog geschat worden. Wij zullen dus niets verwaarloozen dat de plant en hunne ontwikkeling kan bevoordeeligen. De erwten worden in peulerwteu en in sluimerwten verdeeld. Onder de talrijke variëteiten kiezen wij als sluimert 1° de lage broeierwt en 2° de vroege van 40 dagen als peul- erwt de lage broeierwt 2° Prins Albert 3° Caractacus 4° Lo Rapide 5° Express, enz. Op den grond die hun bestemd is, mogen er ten minste in geene twee jaai' erwten gestaan hebben eene diepe omspitting, zal zeer voordeelig zijn aan de erwten, welke gelijk overigens al de planten der vlinderbloemigen zeer gretig zijn naar potasch ook terwijl men dit werk verricht, zorgo men aan de planten er eene goedo dosis van toe le dienen de fosfoormesten speleu ook hunnen rol in de ontwikkeling der bloemen en vruchten en eindelijk ver mits de erwten groen moeten gegeten worden zal liet voordeelig zijn bij ge noemde meststoffen een weinig stikstof te voegen onder vorm van zwavelzure ammonink zij de volgende formule 50 gr, kloorpotasch 80 gr. superfos faat en 20 gr. zwavelzure ammoniak per meier. Men zaait de erwten per bedden van twee rijen met 35 ceut. afstand, tusschen de bedden laai men eene ruimte van 80 cent. deze ruimte zal benuttigd wor den tot eene tusschenzaaiïng van knol- lekes, kervel, spingie, enz. de zaden moeten tamelijk dun gezaaid en op eene diepte van 5 4 8 cent. gelegd worden. Wanneer de plantjes 10 cent. hoogte bereiken, aardt men ze aan en de rijzen worden er aangezet. Om ze wat vroeger te oogsten, zaait men de erwtjes in bakjes met mestaarde gevuld of in potteu die in eene serre of ui eeuen bik geplaatst worden, om ze wat later uit le planten in den vollen grond met struiken op eonon afstand van 20 cent. van elkaar gezet, na zorg deur door ecnen ouden knecht geopend werd. Het was een echt modern huurhuis, met opzichtig gekleurde plafonds en veelkleu rige behangsels, In zonderlinge tegenstel ling daarmee waren de oude zwart gewor den meubelen in den stijl van Lodewijk XIV, met- de verschoten kostbare fluweelen overtreksels.de donkere olieverfportretten, generaals met staartpruik en punthoed voorstellend, en bovenal het overgroote hertengewei, van oen omvang zooals men ze nauwelijks meor aantreft. Toen Anna-Mario de huiskamer binnen trad, zag zij eene kleine, oude dame, die met haar sneeuwwit haar, haar ouder- wetsch kleed, haar fijn en vriendelyk ge zicht, aan een sierlijke markiezin uit den ouden tijd deed denken. Zij zat in eene rolstoel, met een kleed over de knieën, en stond niet op toen Anna-Marie binnen kwam. Maar zij stak haar met een zonni- gen, kinderlijke glimlach, ternauwernood een weinig verwonderd, de hand toe, nog vóór Horst von Henning gezegd had Moederik breng u hier voor een paar uren jonkvrouw von Wackerode, de zuster van een mijner vrienden. Zij wil de familie in Berlijn bezoeken, maar hare verwanten zijn uit de stad. Alléén kon zij lo"h den avond niet doorbrengen. Daarom wil zij zich hier bij ons den tijd wat korten. Terwijl hij sprak, was er nog oen andere dame binnen gekomen, die Horst aan Anna- Marie als zijne zuster voorstelde. Zy was gedragen te hebben, ze aan de buiten lucht gewoon temaken. Om de aanvallen van den erwten- kever te vermijden, dompelt men de plantenoten in lauw water, de insekten komen aan de oppervlakte van het wa ter en worden dan vernietigd. Men zaait de vroege erwtensoorten van einde Februari lot 15 April. G. IMPATIENT, Tuinbouwschool Vilvoorden, Eenige goede regelen voor 't schoone geslacht 1° Als gy een kleedingstuk wilt laten wasschen, onderzoek dan nauwkeurig of er geen speld of naald inzit het kon erge gevolgen voor de waschvrouw hebben of minstens haar pijn veroorza ken: 2° Let er streng op dat geen naalden of spelden in gordijnen, bedden, stoel en canapeeleuningen gestoken worden, want het grootste onheil kan er uit ont staan wacht er u eveneeus van. naal den in het lijfje van jupon of in uwe bloesem te steken. Misschien komt gij er mede in de keuken en laat ze in de spijzen vallen. 3* Gewen u eraan uwe uitgekamde haren eiken morgen zorgvuldig te ver branden. niet weg te gooien, al ware het in den versten hoek dikwijls reeds veroorzaakte zulk een verzameling haren veel onaangenaamheid en last. 4° Als gy kunt aanwennen uw lin nengoed, althans het fijne vóór het wasschen te herstellen, kunt gij het twee maal zoolang dragen dan in het tegenovergestelde geval en gij bespaart veel tijd ou geld. 5° geef eiken sleutel, die te groot is voor den sleutelring, maar toch gere geld gebruikt moet worden, zijn be paalden nagel en let er op, dat hij steeds daaraan wordt opgehangen, dan zal nooit wanorde ontstaan en onuoodig zoeken heeft niet plaats. 6° Werp nooit puntige voorwerpen, zooals onbruikbare uaalden, stalen pen- pen of stukjes glas op den grond of uit het venster. Hoe licht kan mensch of dier zich daaraan verwonden. 7° Leg nooit een voorwerp zelfs niet voorloopig op een'plaats waar het niet behoort. Hoe licht wordt zoo iets ver- geten en dan kan er veel onaangenaams door ontstaan. 8° Leen nooit een boek of iets anders dat u zelf niet toebehoort aan anderen uitgjj zoudt in die pijnlijke noodzake lijkheid kunnen komen het te moeten vergoeden of, wat nog erger is, het u geschonken vertrouwen te verliezen. 9° Steek nooit kleeren of rokken, waar een haak, baud of kant van los is, met een speld vast gij zoudt licht in de gelegenheid kunnen komen u te moeten schamen. 10° Wilt gij verschillende drankjes of apothekersmiddelen in fleschjes be waren, plak dan op elk fleschje een etiket met den naam van het vocht, dat er in is, opdat gij u later niet vergissen kunt en vooral, zet die fleschjes nooit tusschen andere fleschjes waarin gy drank of eonig ander onschadelijk vocht bewaart. niet schoon en ook niet meer jong, maar zij had vriendelijke oogen, en uit den blik, waarmee zy haren broeder aanzag, sprak enkel liefde en vertrouwen. Ook het gelaat der oude dame verhelderde zoo dikwijls zij naar haren zoon zag. Anna Marie wist niet wat er van te den ken. Het werd haar bang en wee om het hert. Dat alles verdiende hij toch waarlijk niet, die man 1 Jonkvrouw von Wackerode is ver- koud, moede en hongerig, zegde Henning. Zorgt dus dat zij niet geheel van gebrek omkomt. Zij iieeft vandaag al eene lange reis achter zich. Zij komt uit de provincie. Dit verheugde de oude dame, en zij begon, terwijl zij Anne-Marie op een stoel naast zich neertrok, met haar te redekave len. Zij had zelf het grootste deel van haar leven op het land gesleten, tot vóór 13 jaren. Toen was het na den dood van haren man, toch beter geweest, het landgoed te verkoopen. Horst, haar eenige zoon voelde toch in zich geond roeping tot het bedryf van landheer. Anna-Marie zag hom eens aan, en dacht Dat geloof ik wel hij voelt zich als bandiet met hoogen hoed en «glacé» hand schoenen natuurlijk voel beter in zijn element Ik kan het hem ook niet kwalijk nemen, dat hy liever in Berlijn woont, GEEN hoogmoed zoo groot als die van een domkop, die nog een dommer exemplaar ontmoet Wat hangt ons boven het hoofd dezen zomer. Ditmaal, gezien het wellukken der Bruiselsclie Tentoon stelling er van afhangt, maakt men zich er bekommerd om 't weder dat ons de zomer aanbrengen zal Moeten we alweer de weerprofeten gelooveu, dan zou het treurig gesteld zyn. Regendagen volgen en aan water zou er waarlijk geen gebrek zyn. Inderdaad, zekere professor Brück- ner, die met zijn stelsel van waarue- miugopklimt tot 1020 is tot do overtui ging gekomen dat onvermijdelijk op eene periode van 17 warme en drooge zomers, eene nieuwe periode van 17 natte en koude zomers volgt. De droge periode liep ten einde in 1900, zoodat we er nog voor zeven jaar natte zomer tijden aan zijn. 't Is te hopen en te voorzien dat pro fessor Briicker ditmaal erg plank mis schiet, want wij vragen ons af wat wy met al dit water gaan aanvangen Eene verklaring van M. Sehollaert. Op de algemeeue vergadering der Katholieke Associatie te Leuven, sprak M. Sehollaert als volgt De schoolwet van 1895 heeft de rechten van het vrije onderwijs erkend maar de ondervinding heeft ons geleerd dat het princiep van rechtvaardigheid de ziel der wet is, die niet overal toege past wordt zooals men het mocht ver wachten de katholieke huisvader vindt niet overal hetzelfde gemak om zijne hernam mevrouw von Henning, en zij jj knikte liaren zoon met een moederlyken glimlach toe. Hij heeft hier zoo'n grooten kring vau kennissen... Ja, ja, dat zal wel waar zyn! meende jonkvrouw von Wackerode vijandig. Hij beeft vrienden langs alle kanten. Werkelyk? Ja, ja, ik dacht het wel !j Hij heeft ook zijne bezigheid, die hem j geheel in beslag neemt. |i Anna-Marie drukte hare handen ineen, jj Horst von Henning zat daar doodkalm, met zijne oogen strak op haar gevestigd. Zy zag hem even strak aan, en gaf toen op ijskoudon toon ten antwoord Bezigheid is altijd goed, vooral wan neer men er nut mee doot ook aan anderen. Niet waar, viel do oude dame leven dig in. Ik ken van de politieke en agrari sche kwesties eigenlijk, niets. Maar myn zoon had zeker wel gelijk, toen hij inder tijd zjjn ontslag uit den staatsdienst nam. Nu staat hy geheel onafhankelijk, kan zijne zienswyzo tegenover de Rogeering uitspreken zooals hij wil, en is aan nie mand rekenschap schuldig. Dat is toch wel een groot geluk Anna-Mario knikte slochts werktuige lijk. Zij was geheel verbluft. De vraag lag haar op de lippen Weet ge dan niet wie en wat uw zoon is Een speler, sinds vele jaren een koelbloedige, een gewe- tonlooze speler en alles minder dan een onafhankelijk gentleman, die met geest verwanten van zynen stand zich aan de kinderen het onderwijs te verschaffen dat met zijne overtuiging overeenstemt, zooals het 't goval is voor huisvaders die niet gelooven. Het Gouvernement is vast besloten getrouw te blijven aan de rechtvaardige politiek dié het wil volgen de huisvaders moeten hunne keus kunnen doen en de school kunnen vinden die zij zoeken daarom zal het Gouvernement maatregelen voorstellen opdat voor alle Belgen de Vrijheid van Onderwijs op denzelfden voet sta. Dat zyn deftige woorden en wy hopen dat eindelijk de katholieken zul len krijgen waartoe zij recht hebben volstrekte vrijheid voor allen, gelijk heid van ODdorsteuuing voor officieel en voor vrij onderwijs. Braaf zijn. Als de geuzen in Mei de zegepraal behalen, dan zullen zu toch niet meer dan 2 of 4 stemmen meerder heid hebben zegt Le Journal. Dat is zeer weinig om er mede te besturen, en men zou zeer voorzichtig moeten zijn om tot aan de kiezingen van 1912 te geraken, welke de geuzen-meer derheid zouden moeten versterken. Daarom 't is altijd Le Journal die spreekt zou het nieuw ministerie gematigd moeten zyu en het zou het zijn. Daarom ook moeten de liberale pro pagandisten zich onthouden van alles wat zou kuuneu doen gelooven aan een stryd-ministerie. Dus braaf zijn, liberale propagandis ten, om de Vlaamsche buitenmenschen van u niet benauwd te maken. Maar als in 1912 de geuzenmeerder- heid zal versterkt zijn, dan erop los Hoor eens goed, beste Journal her lees eeus de fabel van 't Vel van den Beer. Zonder God, geene zedeleer. Over enkele dagen zegde de socialist Allard, in de frausche Kamer, tijdens de bespreking der schoolkwestie, tot den heer Doumergue, minister van ou derwijs Met God te doodeu 't is te zeg gen te willen doodzwijgen -• bobt gy alle eendrachtige en noodzakelyke zedeleer doen verdwijnen. Een liberaal, die niet socialist is, de heer Tery, leeraar bij de Université de France beaamt dat. Hij zegt n Allard heeft gelijk ik dauk hem dat gezegd te hebben met zijne dwaze i) vrijpostigheid Als God weg is, is er geene zeaeleer meer. Wij zyn nog enkel zandkorrels welke een -ijzige oplossing van politieke vraagstukken wijdt. Neen. De oude dame wist dit blijkbaar niet. Stil glimlachend zat zij daar, als een kind met zilveren haren. En toen de grijze huisknecht de tafel had gedekt en zijne meesteres kortweg in haren rolstoel daar hoenschoof, toen begreep Anne-Marie hoe deze argeloosheid mogelyk was. Mevrouw von Henning was verlamd. Zy kwam, af gezien van een klein rijtoerke nu en dan, in het geheel niet meer onder de menschen. Zij leefde hier in haar eigen bestoven en als met spinweb omsponnen wereldje dat met de werkelijkheid mets moer gemeen had. Met een zacht weemoedig lachje op het fijne, kleine gezicht, begon zij weer Ik kan u haast benijden, lieve jonk vrouw. Gij komt van het land, uit frissche lucht. Dit moet ik hier missen. Maar ik wil mij niet scheiden van myn zoon. Hij bezoekt mij hier namelijk eiken dag. En als ons goed nu eenmaal moest worden ver kocht, dan was dit dertien jaar geleden toch nog voordeeliger dan nu. Tegenwoor dig, naar ik hoor, krijgt men voor land en akker op zyn bost nog een appel en een ei. Anne-Marie knikte instemmend met haar blonde hoofd. Zy begreep ook dit niet. Haar oom van den genoralen staf had toch uitdrukkelijk geschreven: De zoon van oen bankroeten grondbezitter. Dus, wat was er dan van den verkoop overgebleven 1 Én hoe leefde de oude dame hier oogenschyn- lyk van hare renten Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1