|$n m Ff Zondag 15 Maart 1910 5 centiemen per nummer 64sle Jaar 4259 Vrij onafhankeSijk volksgezind orgaan van do Stad an 't Arrondissement van Aalst. Eerste H. Communie GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. ^8S VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. op Zondagen 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 14, 21, en 28 Maart 1910. De schoonste dag des levens ZondagTust. De socialisten en de arme kinderen. Vlaamsch in het leger. Zomerspinazie. Onderlinge Belg, Boerenverzekering en De Landbouwverzekering. DITJES en DATJES. De oude Organist. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vungen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. fe' CHIQUE iUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten buroele van dit blad. U XHIUM X. UpVUöl lUgVJl o Aelst, 1» Maart 1910. Morgen Zondag is het feestdag 't Is degroote feestdag der kinderen, der ouders, der christenen 't Is dan dat voor de eerste maal de jeugd, wanneer zij in de leering van Christus, onze Zaligmaker, de noodige kennissen heeft verworven, tot de H. Tafel des Heeren nadert. Hunne geesten zijn verfrischt en hunne harten vloeien over van eerlijke gevoelens, van geloof en liefde. Zij naderen tot de tafel des Heeren; zy gaan zich vereenigen met den Zalig maker hunne zielen zijn opgetogen en leven als in den hemel. 0 schoone gelukkige dag Gelukkige dag voor de familie welke zich vereenigt in zulk eene feest, voor de ouders welke met zoete verrukking op hun kind, bevoorrecht hoven de Engelen, nederzien, voor de kinderen wier harten zwemmen in een zalig gevoelen dat ze nooit vergeten zullen. O dien dag zijn ze christen in den waren zin des woords christen door 't geloof, christen door liefde tot God. 't Is feest in de kerken. 't Is feest in de huisgezinnen, 't Is feest in de herten, 't Is christenfeest, vereeniging van allen, armen en rijken dooreen, aan do zelfde tafel, door slechts een gastheer voorgezeten, bij wien de meeste eer toekomt aan zij die het zuiverst van hart zijn, aan zij die het trouwste dienen en het meest beminnen. O gij allen welke gelooft, viert het feest der Eerste Communie uwer kinde ren, viert het deftig, viert het waardig, viert het christelijk. Maakt dat het in hunne harten geprent blijve, als de grootste dag van hun leven, als de ge lukkigste, als de zaligste dag Wanneer ik soms nog eenen wenk Terug sla op mijn jonge dagen, En heel 't verledene herdenk, Schep ik in eenen dag behagen De dag, op welken de eerste keer, Het Vleesch-Bloed van mijnen Heer Tot spijs en drank mij werd gegeven Dit was de schoonste van mijn leven. 'k OntvaDg steeds met geluk mijn' God, Ik stel in Hem al mijn betrouwen Maar ik voel ook een groot genot, Wanneer ik kind'ren kan beschouwen, Die, de onschuld op het aangezicht, Vervullen de eerste maal die plicht Wantdan komt voor mijn oogen zweven De schoonste dag van heel mijn leven. Gij, zondaar, die aan 't pad der deugd Reeds sedert lang zijt afgeweken, Denkt gij vandaag niet aan uw jeugd Voelt gy geen stem inwendig spreken En zeggen driemaal zaal'ge dag, Wen Jezus u aan 't harte lag 0 Heer, roept gij, ware ik gebleven 'Lykop den schoonsten dag van 't leven! Gy, kind'ren, wien 't gegeven is, Na vurig leeren en verlangen, Het harte van erkentenis Vandaag dien grootenGod te ontvangen; Blijft Hem getrouw, vergeet Hem niet, Hij schiep den dag, dien gij nu ziet, Dien dag zoo godd'lyk en verheven De schoonste van geheel uw leven. Gij, herder, vader, moeder, vriend, Van deze nog onschuldige schapen, Denkt dat voor hen de strijd begint, Dat reeds de helsche wolven gapen Ziet dat g'hen wapent en bewaakt Opdat niet één verdoold geraakt, Dat ze élken dag naar 't eeuwige streven 'Lijk op den schoonste van hun leven. gaan, zegde hij de kinderen, wier ouders er toe gedwongen worden om eene aalmoes te krijgen. Verscheidene katholieke Volksverte genwoordigers hebben in de Kamer zelf citoyen Bertrand eene welverdiende afstraffing voor die ongehoorde beleedi- gingen gegeven, die bewijzen welke de eigenlijke gevoelens der socialisten jegens do arme kinderen zijn het zijn kinderen van bedelaars, en de roode bazen hebben daar geen medelijden voor over, maar enkel verachting. De E. H. De Wael, pastoor van Ste- Mariakerk, te Schaarbeek, heeft ook de woorden van citoyen Bertrand niet zon der protestatie laten voorbijgaan, zegt het N. v. d. D en hij heeft daarover van den predikstoel eene welgepaste aan spraak tot zijne parochianen gehouden. «Zijn het arme kinderen, die onze scholen bezoeken, zegde hij, dan is het eene reden te meer voor het gouverne ment en ook voor de katholieken, om ze te ondersteunen. Heeft men willen zeg gen dat onze vrije scholen enkel bezocht worden door eene lage en gemeene soort, doorslecht opgevoede knapen, dan moet ik daar krachtdadig tegen protesteeren. Ja, arme kinderen bezoeken onze scho len, en ik ben er fier over te zien dat de armen ook ons hun vertrouwen schen ken. Doch meer gegoede burgers zenden ons insgelijks hunne kinderen, en ik houd er aan te verklaren, dat onze schoolbevolking, in haar geheel geno men, eene deftige en treffelijke vertegen woordiging is van de werkmansklas en de middenstanden. Overigens, de kin deren onzer vrije school wonen 's Zon dags de hoogmis by, ze zitten daar voor u, en ik noodig u uit, ze straks bij het uitgaan der kerk in oogenschouw te nemen. Die gewettigde en hartroerende pro testatie van den ieveriegen zielenherder heeft een diepen indruk verwekt, en zal voorzeker de katholieken nog meer aanzetten om hunnen penning te storten aan de jongelingen, die des Zondags met de bus voor de katholieke scholen aan de kerkdeuren staan. De hatelijke taal van citoyen Bertrand, van haren kant, zal alle weldenkende lieden eene diepe verachting inboezemen voor do roode kopstukken, die met zulk misprijzen van arme kinderen spreken, 't Is bijna alsof de socialisten alleen aan rijkemanskinderen den toegang tot de school willen verleenen de arme leer lingen, daar zijn ze vies van Dat zullen de kiezers in de maand Mei .ook niet vergeten. dusvolgens is de opbrengst geringer en van mindere hoedanigheid. Evenals hij alle bladgewassen zal het voordeelig zijn de spinazie dikwijls te begieten met ale. Aangezien deze plant in 't algemeen na eene groente komt, waaraan men stalmest heeft toegediend, zal het niet noodig zijn nogmaals deze vette aan te wenden, maar wat de land bouwers in meerdere hoeveelheid zou den dienen te gebruiken zyn de schei kundige meststoffen. Naar onze meening zou men per are, en voor het zaaien,de volgende hoeveel heden moeten strooien 4 Kgr. zwavelzuren ammoniak 5 Kgr.-superfosfaat 3 Kgr. zwavelzure potasch of 6 Kgr. kaïn iet. Ziehier de uitslagen die wij in 1909 hebben bekomen Zwavelzur. Super- Zwavelzur. Opbrengst ammoniak fosfaat potasch per are I 229 kil. II 4 5 318 III 4 5 3 461 De spinazie werd verkocht tegen 0,25 fr. de kgr. Dusvolgens heeft het le perceel 229x0,25=57,26 fr. opge bracht. Perceel III gaf 461 kgr., zijnde eene vermeerdering van 461 229 232 kgr. De geldelijke opbrengst van dit perk was dus 461 X 0,25 115,25 fr. Voor scheikundige meststoffen werden er 3,78 fr. uitgegeven, zoo dat er eene zware winst blijft van 115,25 3,78 111,47 fr. Zoo men de opbrengst van perceel I vergelijkt met die van perk III, bekomt men eene meerdere winst van 111,47 57,25 54,22 fr. Deze uitslagen toonen, op afdoende wijze, dat het aanwenden van scheikun dige meststoffen, bij de teelt der spina zie, zeer winstgevend is. J. Aidit. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 13 Maart 1910, M. Bonner,Bisschopstraat. In zijne redevoering in de Kamer, had citoyen Bertrand, de socialistische Sclie- peue van Schaarbeek, met oprecht haie- lyke verachting gesproken over de leerlingen der vrij scholen. 't Zijn de armste kinderen, die naar de scholen De heer Dr Jan Persoons heeft in de Kamer het volgende wetsvoorstel inge diend Eènig artikel Binnen een termijn van drie jaar, te rekenen van het in werking treden van deze wet, kan nie mand worden benoemd tot officier of tot geneesheer in het leger, indien hij niet bewijst dat hij de kennis van de Vlaam- sche en van do Fransche taal op vol doende wyze bezit. Alle militaire overheden moeten zich schikken naar de wet van 22 Mei 1878 opliet taalgebruik, in bestuurszaken, ten opzichte van de manschappen af komstig van de provinciën Antwerpen, Limburg, Oost- en West-Vlaanderen, en van de arrondissementen Brussel en LeuveD, alsmede ten opziéhte van de ouders of voogden dier manschappen en van de overlieden dezer verschillende provinciën en arrondissementen. Alle stukken, aan Vlaamsche man schappen le overhandigen of hun tor onderteekening voor te leggen, met name de sold aten boekjes voor de klee- dingsmassa, de spaarkasboekjes, de ver lofbrieven, do verbintenissen tot vry- willige dienstneming, enz. moeten in het Vlaamsch worden opgesteld en bij gehouden. De zomerspinazie mag aanzien wor den als zijnde eene der gezondste en smakelijkste groenten, die eene over vloedige opbrengst geeft als ze mot ver stand en overleg gekweekt wordt. Zij moot in Februari, Maart gezaaid worden, want als men tot in April wacht, schiet zy te vroegtijdig op, en Verleden Donderdag, 3 Maart, wer den te Leuven de algemeene vergade ringen gehouden van de Onderlinge Belgische Boerenverzekering en van De Landbouwverzekering. Het verslag voorgedragen door Hoog leeraar Vliebergh zal in druk verschij nen en is op aanvraag kosteloos te bekomen. Het zij ons daarom genoeg maar enkele cijfers aan te halen om te be wijzen dat genoemde verzekeringen zeer bloeiend zijn. Onderlinge Belg. Boerenverzekering. (O. B. B.) Aantal polissen op 31 De cember 1909 9.135 Premiën voor het jaar 1909 388.768,25 Verklaarde ongevallen in 2.225 Vergoedingen voor ongeval len uitbetaald in 1909 190.184,47 Reserve voor te regelen on gevallen 230.509,65 Overschot 105.068,75 De algemeene vergadering heeft be slist 25 der premiën van 1909 op het actief der rekening reserve-aandeelen der verzekerden te brengen. u De Landbouwverzekering. (L. A.) Aantal polissen op 31 De cember 1909 13.590 Premiën voor het jaar 1909 276.117,62 Verklaarde ongevallen in 1.196 Vergoedingen voor ongeval len uitbetaald in 1909 72,751,13 Reserve voor te regelen on gevallen 150.804,46 Overschot 118.645,81 De verzekerden der L. A. zullen 40 hunner premie op het actief der reke ning reserve-aandeelen ontvangen. Het buitengewoon reservefonds onzer twee maatschappijen (reserve-aandeelen der verzekerden) beloopt heden meer dan 654.000 fr. Wanneer moeten de milicianen van 1910 binnenkomen? M.Woeste had aan den Minister van Oorlog ge vraagd wanneer de milicianen van 1910 zouden worden binnengeroepen. De Mi nister verklaarde het volgende Behalve voor het paardenvolk zal de indiensttreding vroeger plaats hebben dan voorheen. Uitzonderlijk in 1910, zullen de milicianen enkel worden bin nengeroepen in de laatste weken van Mei. Alvorens een vasten datum te kun nen bepalen,moet men eerst juist weten wanneer de werkzaamheden dor inlij ving zullen zyn geëindigd Geen fluitende lokomotieven meer.— Het hinderlijk schrillig gefluit der lokomotieven gaat veranderen. Edi son heeft daarvoor de ligaugraphe uit gevonden, bestemd om de lokomotieven te laten spreken. Het is een betrekkelijk klein toestel, waarin zich eene doos be vindt, met al de fonografen welke de machinist achtereenvolgens noodig heeft. Aan den buitenkant van het toestel is een soort trechter, waardoor de stoom ontsnapt, welke er noodig is om de fonografen in beweging te brengen. De machinist drukt daartoe op een klavier: iedere noot staat in verbinding met de fonograaf zoodra men den vinger terugtrekt zwijgt het spreek machien. Komt men bijvoorbeeld bij een tun nel, dan laat de machinist het woord tunnel eenige keeren herhalen. De fonograaf zet een reuzenstem op, welke men al op eenige mijlen afstands hoort. Als men bij eene statie komt, wordt de naam afgeroepen en al is dit nu juist niet een lieflijk gefluister, het klinkt toch honderdmaal beter dan het vreese- lijk gegil dat wij tot nu toe moeten aanhooren. Liberale coöperatief. Men verzekert ons dat onze Aalstersche libe ralen aan het stichten zijn eener samen werkende brood bakkerij... Recht in 't oog dus van de roode winkelpolitiekers. Het zal nu zeker den blauwen bazar zijn Wat klepperOnder handtee- kening van onzen liberalen Volksverte genwoordiger, Meester Rens, lezen wij onder andér in De Volksgazet't or gaan der liberale firma Vijf Ezels O Alzoo zal 't het toekomend liberaal gouvernement behooren eerst en voor- al het algemeen stemrecht in te voe- ren voor de Kamers gelijk voor de Gemeente en de Provincie. Zou onze liberale klepper dan niet weten dat om het algemeen stemrecht voorde wetgevendeKamersin te voeren onze Grondwet moet herzien worden En dat gaat zoo gemakkelijk niet als heerschap Rens het schijnt te denken. Wij willen vooreerst algemeen stemrecht voor de Wetgevende Ka- mers, de Gemeente en de Provincie. zegt hij. Wij gelooven dat er nog veel, zeer veel, water onder de Zeebergsche brug zal loopen eer de verbondene liberalen en socialisten, roode en groene, er de macht zullen toe verkrygen om onze Grondwet te herzien. Politieke hansworst. Voor waar in geen land ter wereld is er een grootere politieke hansworst te ont moeten dan de groene volksfopper van Chipka. Wie zal zich nimmer herinneren wat de groene volksfopper van Chipka, in 1908, heeft geschreven in 't Land van Aelst en in De Werkman over Congo om de overname er van als eene politieke misdaad aan te klagen, die de katholieken giDgen bedrijven?... Op 5 April 1908, schreef hij in 't Land van Aelsthandelende over Congo Ja, al ons geld er naartoe dragenen als den lesten eens van 't Belgisch geld er naar toe is, dan ons kinderen naar den Congo zendenom er te vechten om n er vermoord te worden van de wilde- mans. In een manifest,meêgedeeld in 'tLand van Aelst van 24 Mei 1908, schreef de groene Volksfopper van Chipka over Congo Onbewoonbaar voor witte men- schen Met serpenten, tiegers en draken n Met tropikaansche ziekten Rot- koorts, Tetanos, Melaatscheid, Slaap- ziekten, Malaria Met menscheneters in de bosschen die jacht maken op blanken. En verder Anstonds na de overname het eerste werk zal moeten zijn:Een krijgsvloot, een oorlogshavo en soldaten om den Congo te verdedigen, tegen aanval en opstand. Die soldalen zullen zijn de Jonk- heden van dezen tijd, de scholie- ren, de kinderkes die nu op den arm gedrag-en worden. Wij zouden meer kunnen aanhalen, maar genoeg. Wat hebben wij nu zien gebeuren in 1909 en 1910 De overname van Congo is gestemd geworden en de groene Volksfopper van Chipka heeft niets van dit alles voorgebracht om die overname te be strijden. En nu onlangs kwam het budjet van Congo in de Volkskamer ter beraadsla ging en hij stemde ja Wat beteekent dit Wel eenvoudig dat de groene volksfopper van Chipka een belachelijke politieke hansworst is... Immers als Congo in 1908 zoo slecht was, hoe is hij dan, in nauwelijks twee jaren tijd, zoo goed geworden Maar wat wil men van iemand zonder vaste leerstelsels In 't Orgaan der liberale firma Vijf Ezels C°, leest men o De verbazende vermeerdering der roerende en onroerende goederender lilooslers eischen wettige maatregelen om de uitbreiding der klerikale doode hand te beteugelen. In andere woorden wil dit zeggen Als wij, liberalen en socialisten zullen meester zijn, zullen wij de klooster- en kerkgoederen verbeurd verklaren ten voordeele van den Staat, of liever roo- ven en stelen lijk in Frankrijk Dat teekenen wij aan Het is genoegzaam geweten dat er hier in België talrijke liberalen en socialisten naar hunkeren om lijk in Frank rijk, hunne handen te kunnen wasschen in de likwidatio der aangeslagen of geroofde kloostergoederen. Te Parijs komt men een likwidcerder der kloostergoederen aan te houden die ongeveer vijf millioen goscherrewegd heeft. Frankrijk geeft ons voorbeelden die hier dienen nageleefd te worgen,zeggen de liberalen Een woord van Anseele. In eene vlaag van rechtzinnigheid, riep Anseele op Maandag 28 Februari jl. in den Gemeenteraad to Gent uit o In 1881 zijn de liberalen gevallen omdat zij, als regeering, het noodige voor den schoolstrijd wilden pulten uit belastingen op de levensmiddelen van het volk Spiritus kan daar een puntje aan zuigen INDIEN de damen mij de eer deden raad te vragen over de houding die zij te nemeu hebben, om haar por tret te laten trekken, ik zou goneigd zijn haar te antwoorden in de hou ding die gij hebt, als gij uwe kinders den Catechismus doet opzeggen, n Als de huismoeder liever uitloopt naar concerts, feesten, schouwburg en bals, en hare kinders aan het dienstvolk overlaat, oh dan moet men niet ver wonderd zijn, indien do zonen later slecht keeren, indien de dochters wegen volgen, die ons maar kunnen tegen steken cn ons bedroeven. De getrouwde vrouw heet huismoe der; hare plaats is 't huis, om de opvoe ding der kinders, bijzonderlijk de gods dienstige to bezorgen. Op onze dagen, meer dan ooit, is het volstrekt noodzakelijk een groot belang te stellen in die huiselijke opvoeding, de opvoeding door de moeder gedaan. Ik heb de vaste overtuiging, dat al de pogingen om do jonkheid te bederven zullen mislukken tegen de teedere en kommervolle liefde der moeders. Windhorst, (Kath. congres te Keuion). De nieuwe Fransche toltarie ven. - Vooruit en andere socialisten- bladen pogen te doen gelooven dat het de behoudsgezinden van Frankrijk zijn, welke de ontworpen nieuwe toltarioven hebben doen doorgaan. Nu,de Fransche behoudsgezinden zijn sedert 1877 dus sedert 32 jaren in minderheid, on hebben sedertdien het bewind niet meer in handen gehad in Frankrijk. -1 Zijn liberalen, radikalon en socia listen die sedert dien tijd in Frankrijk baas zijn en verantwoordelijk ook. Naar aanleiding der nieuwe Fran sche toltarieven wordt ons gevraagd welke produkten het meest door do nieuwe uitsluitingswot getroffen wor den. De drie meest bedreigde produkten zijn Meststoffen, ingevoerd vr 31.200.000 fr. Wapens, 14.800.000 fr. Meubelen, 6 800.000 fr. 't Zij een totaal van 52,800.000 fr. De waarde van den mensch. Een geleerde heeft uitgerekend dat de mensch aan grondstoffen hot vol gende waard is Zijn lichaam bevat voor 19 fr. ver- lichtingsgas, genoeg om gedurende eenen avond eene straat van 500 meters lang te verlichten. Met de koolstof in ons lichaam vervat zou men 780 dozijnen potlooden kunnen vervaardigen. Met het ijzer dat dient om ons bloed te kleuren, zou men zeven nagels voor een paardenhoefijzer kunnen smeden, en mot den fosfoor welken wij inhou den, zou men 820,000 stekskens kunnen vervaardigen of 500 mensclien vergif tigen. Uit de vetstoffen zou men een 60tal kaarsen kunnen vervaardigen. We bevatten ook nog een 20tal koffie- lepeltje keukenzout. Alles te zamen gerekend zou de stof felijke waarde van eenen mensch nog geen 30 frank bedragen. 't Is weiaig! Gelukkiglijk, de mensch heeft ook eene ziel, die zijne waarde onschatbaar maakt. De fransche toltarieven. In don loop der bespreking van den handel- toestand in de Fransche Kamer, heeft de Fransche minister van handel gezegd dat verleden jaar Frankrijk voor fr. 806,900.000 waren naar België heeft uitgevoerd. Engeland kooptvoor 1300 miljoen aan Frankrijk Duitschland voor 650 mil joen. België komt dus als kalant op den tweeden rang. In 1907 leverde België voor 377 mil joen franks waren en in 1908 voor 426 miljoen. Ook zegde de fransche minister lk heb dus het recht te zeggen dat België, dat klein bewonderenswaardig land onder opzicht der nijverheids* en handelswilskracht zijner inwoners, dat klein land is na Engeland onze beste klant. Het is voor ons eene belangrijke markt en ons belang beveelt ons, bij de herziening van onze toltarieven, gceo stoornis le brengen in de uitmuntende betrekkingen. Zouden die woorden niet beteekenen dat men in Frankrijk het verzet van België tegen de ontworpen toltarieven begint in aanmerking te nemen Thans zwijgen psalm en smeekgebeên. Traag sloop der priester schim, langsheen 't Gestoeit' on grauwe wanden,,... Slechts 't heilig licht, met bloedrood oog, Blijft pinklend in den duistren boog Van 't donker kerkje branden. Maar dieper, op het klein oksaal, Zijgt 't maangeglim, mot grellon praal Van zilver, uit den nevel. Voor 't oud klavier droomt, roerloos lang, Een grysaard met bestorven wang. Den matten blik ten liemol. Nauw raakt de marmerblanko hand Het orgelspel, dit duurbaar pand Uit roem- en heilvol tijden De dood beloert hem in 't verschiet O, kreunt hij, gun me nog een lied, Wen ik van u moot scheidon En trillend door de toetsen jaagt De tononvloed, die juicht en klaagt, Versmolton met zijn bede... Een laatst akkoord, verrukkelijk schoon, Stijgt naar des Scheppers' sterrenwoon Hij snikt, en sterft in vrede... 10-3-1910. Petrus Van Nuffel.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1