Donderdag 17 Maart 1910 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 4240 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. Lasteraars 3ooze Geest. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. - Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 20 en 27 Maart en Maandagen 21, en 28 Maart 1910. DE De Liberale Credo. Hoe haver bemesten De liberalen en socialisten EEN EN ANDEll. t blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ng van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor itad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes nden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving igt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- jen zijn ten laste van den schuldenaar. m Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen tr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vriida" in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te dit blad. venden ten bureele van CUIQUB BLUM. lelst, 16 Maart 1910. Wat laster is, wat lasteraars zijn wij >ten liet zeer goed, wij allen. Maar toch, wij bedenken te weinig grootheid van dit kwaad,, zijn on- erzienbaro gevolgen. rergelijk bet eens met andere overtre- igen van Gods geboden Lasteraars zijn in zekeren zin erger a dieven, dan inbrekers. é.ls een diefin den nacht uw woning üoclit heeft of terwijl ge afwezig tart, als een inbreker zich wederrech- yk toegang heeft verschaft, dan komt dat gewoonlijk, spoedig te weet. Gij bemerkt het immers heel gauw zjjt bestolen. Dit of dat, soms weinig, ns veel is u ontnomen, soms wat ge ug kunt koopen of opnieuw verdie- i als 't geld is, soms iels wat u dier- ir was en waaraan de dief niets heeft. Maar hij wist dat niet, 't had den lyn van waarde. 3f als hij 't wel wist, dan deed hij 't haat tegen u. ÏVat doet de lasteraar Hij.hrPP-kt ook hij maakt inbreuk op het recht dat hebt op uw goeden naam hij steelt t, hij steelt u het bezit van uw repu- ie. Jij komt ook gewoonlijk inden nacht, liet duister der geheimzinnigheid, rktonbekend, voor u althans. 2n zoo geschiedt het dat hij u ont- ;mt wat inderdaad het uwe is, zon- 1 dat gij het bemerkt een geheelen l lang. a, 't kan geschieden dat gij den man moet, die nog geen half uur geleden venijn over u heeft uitgespuwd ar gij weet dat niet en hij passeert u t een vriendelijkon groet en een mlach, de valschaard 'liet ten onrechte schreef do oude wet Israëlieten deze misdaad op één lijn t den diefstal en noemt de katholieke r iu den Trentschen Catechismus het i pest waaruit ongelooflijk vele,zware jonoegens en rampen voortkomen wordt aan Amau herinnerd dio met ae lasterlijke aantijgingen een Assue- s wist op te zetten tegen de Joden, >dat hij beval ze uit te roeien. Wie lastert, steelt, on is daarom tot ladevergoeding verplicht, is gehou- i dén voortgang te stuiten van den idderstroom dien hij heeft losgelaten opgestuwd, is gehouden in geweien 9e vervolg. En nu breng ik u naar huis, zegde Gij zijt vermoeid. Morgen is er weêr a dag En weêr liet zij zich zonder een woord n verzet den mantel door hem omhangen, zette haren hoed op, en kuste mevrouw n Henning do band, en dankte en fnsehto allen de goeden nacht en be- >fde torug te zullen komen, lachte daar- zelfs een weinig. En de anderen lachten k Het was werkelijk een heel hartelijk jcheid, dat nog tot in het portaal werd ©rtgezet. Eerst buiten in den kouden winternacht )eg hare stemming weêr om, tot eone ffe, pijnlijke verbazing... Eindelijk heen zij toch wel betooverd Het was igelooflijk Daar naast haar ging nu eds den ganschen dag, gebiedend een >p hoog boven haar uitstekend een zeker mand, die nu in den donker nog slechts s eeno zwarte schaduw er uitzag, en die et haar deed wat hij wilde. Wilt ge te voet gaan of rijden 'oeg hij. Te voet gaan, liever. Ik ook, zegdo hij. Dan kan men iter samen spreken. datgene te herstellen, waartoe hij bij eenige mogelijkheid in staat is. Soms heeft er een aanklacht van laster plaats bij de Rechtbank maar 't is één van de honderd gevallen, omdat dit euvel zoo duivelsch wordt opgezet, dat meestal geen vat is te vinden. Dan gaat de lasteraar vaak voort met zijn verderfelijk werk, maar eens komt de tijd der vergelding en wat de aard- scho Rechter niet vermocht te achter halen, 't zal anders zijn, wanneer do Rechter zitting neemt, die alles wat verborgen is, zal brengen aan het licht, die niets zal ongowrokeü laten. O, dat men meer de grootheid van dit euvel bedacht er zou oneindig min der ellende zijn in ons oord van balling. I-IetCredo van de verlichte Libe ralen, die in hun eigen wijsheid ge looven, maar verklaren te sJim te zijn om in God te gelooven, kan samengevat worden in 12 artikels 1. Ik geloof dat er in het begin NIETS was. 2. - Uit dit NIETS ontstond IETS en wel vuur 3. - Dat vuur verwekte stoom. De verdikking van dien stoom werd water. 4. Toen liet vuur uitdoofde werd het steen en aarde. 5. Toen de aarde moe was van onvruchtbaar te zijn, maakte ze zand, struiken en planten. Toen de wateren moe waren van onbevolkt te zijn maakten zij oesters en allerlei visch. 7. Toen eenige oesters, op het strand gegooid en niet terug in liet water konden geraken, moe waren van daar blijven te liggen in de zon, ver langden zij vurig poolen en kop, en kregen ze van zelfs. Die kleine oesters met pooten en kop, moe van er zoo oesterachtig nog uit to zien, en oesters van vooruitgang zijnde, werden zoogdieren en andore dio verlangend uitkeken naar de lucht, evenals de broeders Wright, kregen vleugelen en werden vogels. 9. Tusschen de zoogdieren, was er een slimmer dan de andere, dat den iiaam kreeg van aap. 10. In een strijd tusschen den vos en den aap, verloor deze laatste zijnen staart. 11. Toen die aap zijnen staart kwijt was, kon hij er niet meer mede Zij haalde slechts hare schouders op. En nu begon hij weer Ziet ge, jonkvrouw von Wackerode ge hebt mij nu al den ganschen dag uwe meening over mij gezegd openhartig, zoodat er geen misverstand mogelijk is. Roover, bandiet dat was nog maar het zachtste woord... Ik heb daarop gezwegen. Natuurlijk. Ge hebt immers van uw stand punt gelijk. Maar er zijn zoo'n ongelooflijke menigte standpunten in de wereld. Mis schien hebt ge dat dezen avond wel be merkt Ik weet het niet, antwoordde Anne- Mario dof. Mijn hoofd loopt om. Juist Dat is het. Gij begint te mer ken dat de wereld rond is, on dat daarom alles op haar zich voortdurend verschuift. Dat gelooven de meeste menschen niet. Zij staan wijdbeens op hun eigen standpunt en verklaren dan Van hier uit alléén heb ik het juiste uitzicht op do dingen En dat is nu juist hunne dwaling. Anne-Marie zweeg. Daar straks, hernam hij, toen go zoo verontwaardigd, met uwe groote oogon, zegdet do deugniet speelt toen hebt ge met den vinger geraakt aan het geraam te in ons huis. Niet aan my, maar aan mijn vader. Dio speelde zijn leven lang en anders dan ik onstelselmatig, blinde lings. Juist zooals uw broeder Hij reed met hot vierspan van ons landgoed naar do stad, en dan ging het er op los. En toen het al meer en meer schee| liep, toen wilde aan de boomen blijven hangen, en hy ging sedert rechtop, op zijne achterste pooten. 12. Het merg van den staart ging nu naar den kop, verbeterde de herse nen, gaf aan den aap verstand en taal, en nu was liet een meusch. En ieder nu, die, niet gelooft dat zijn grootvader een aap was, zijn over grootvader een oester en zijn aartsvader niets, die is maar een domkop... Men zegge het voort. Gas, van Lier). De haver is eeno der voornaamste vruchten voor paardenboeren. 't Is immers een beste paarden voeder en des noods past zij ook als krachtvoeder voor melk- en vetbeesten. Het verwondere ons dus niet dat haver aan goeden prijs verkocht wordt. Die vrucht verdient dus alleszins de belangstelling des landbouwers. En daar de bemesting de hoofdrol speelt, zal het onze lezers wellicht aangenaam zijn, hierover een en ander in ons blad te vinden. Muntz en Girard, twee Fransche ge leerden, hebben bevonden dat haver gemiddeld bevat Stikstof Fosfoorzuur Potasch Stroo 0,40 °/o 0,28 0,97 Haver 1,92 °/0 0,55 °/0 0,42 Uit die cijfers ziet men dat stikstof en potasch voor de haver byzonder noodig zijn, meer dan fosfoorzuur. Ofschoon men naar de samenstelling alleen de be mesting niet mag regelen, maar ook rekening dient te houden van de vrucht baarheid des gronds, mag men toch voor algemeenen regel aannemen, dat men alles wat de plant bevat moet terug geven, wil de grond niet verarmen. En aangezien men meest altijd in haver ook klaver zaait voor het vol gende jaar, raden wij eone sterke be mesting aan met minerale vetten fosfoorzuur, potasch enkalk, waarnaar klavers zeer gretig zijn. Het wegster ven der klavers kan soms hare oorzaak vinden in gebrek aan potasch eu kalk. Eu 't is bij het zaaien der haver dat men de minerale meststoffen in den grond kan werken later kan men ze maar bovenop strooien, en dan werken ze nooit zoo goed meer. Wat de stikstof aangaat, daarmede moet men nog al voorzichtig zijn, om de haver niet te vroegtijdig te doen vallen. Dat immers ware niet alleen hij het met geweld dwingen, tot eindelijk de groote ongeluksmacht kwam. In dien nacht verloor hy alles, alles wat hij bezat. En toen hij hij het krieken van don dage raad naar huis reed, en hot slot en akkers voor zich zag, die hem niet meer toebe hoorden, toen schoot hy zich in het rytuig voor den kop. Hij was ineens dood. Anne-Marie bleef staan en zag ontzet haren begeleider aan. Die was ovenwei zoo kalm als ooit ge bleven. Hij haalde zelfs oen sigaar voor den dag en stak die aan. Mag ik rooken Ja Ik dank ui... Dus jonkvrouw von Wackerode, wat ik u daar vertelde, dat gebeurde dertien jaar geleden. Ik had juist een schitterenden studententijd achter don rug, twee jaar haantje vooruit in een van de deftigste Bonssche korpsen, en ik wilde juist be ginnen nu eens in vollen ernst in de rech ten te studeeren, toen die slag op mij neer kwam, cn opeens alles uit was, ik stond tegenover de armoede En niet ik alléén. Daar was ook mij no moeder. Die had van schrik eeno beroerte gekregen en is sedert verlamd, En daar was ook mijne zuster. Die kon ik toch maar niet gebrek laten lijden Amerika, dat was natuurlijk onzin Dat is enkel goed voor de domkop pen. En ik wilde my niet laten achteruit zetten. Dus, naar Berlijn Daar waron cene menigto van mijne oude korpsbroe ders. Eenige daarvan wel armer geworden, maar overigens hielden zij het hoofd recht. nadeelig voor de haver zelve, maar allerslechtst voor de jonge klavers, die er oadcr zouden versmaenten. Daarom ook verkiezen wij zwavel zuren ammoniak boven sodanitraat. Het ammoniaksulfaat stelt de haver niet zooveel aan vallen bloot. Wij raden dus aan, boven stalmest, per hectare te gebruiken 150 kilos ammoniaksulfaat, 400 kilos superfosfaat of 600 kilos staalslakken, 500 kilos kaïoiet of liever 150 kilos chloorpotasch. William. beoordeeld door M. Plancquaert. M. Plancquaert, die beter dan iemand de liberalen en socialisten heeft leeren kennen, schrijft het volgende in Het Recht n De socialisten verwijten aan de democraten vau Kortryk dat zij met de katholieken samenspannen. Wij hebben een verbond met geeiie enkele partij gesloten. Wij strijden dus voor ons alleen en tegen alle onze tegenstrevers. Maar ware het zelfs anderzins, wat zouden de socialisten ons te verwijten hebben, luderdaad, hunnen hoofdman Anseele verklaarde verlodene weck in den gemeenteraad te Gent, dat de katho lieken beter zyn dan de liberalen van Gent. De liberalen van Kortryk zijn niet beter dan deze van Gent en de socialis ten in 't algemeen en die van Kortryk in 't bijzonder zijn honderdmaal slechter dan de katholieken. Er is immers in 't land geene enkele partij waar meer schandalige feiten gebeurden dan bij de socialisten: diefte, misbruik van ver trouwen, zedenschennis en eerroof Te Ronsse ziet men eenen socialist met de kas eener werklieden-maat schappij de plaat poetsen; te Gent in Vooruit gebeurden erge feiten waarvoor De Groeve te verantwoorden hadMilo, de opsteller van Vooruit, werd verwe zen voor zedenzaken, niettemin blijft hij aan 't hoofd van Vooruitwaar hij dagelijks zijne zedenleer aanpredikt de eene achter de andere werden ver wezen tot betaling van schadeloosstel lingen uit hoofde van laster en eerroof, doch nooit betalen zij. Hot is nochtans zij dio meest schreeu wen over de maatschappelijke onrecht vaardigheid. Te Kortrijk en te Meenen welke misbruiken bracht Simoens, de huidige opsteller van de Gazette van Kortrijk, Zij voerden niets uit, maar zij speelden. Ik voor mij, ik wilde daar niet van weten. Ik zocht eeno bezigheid. Maar, ik bid u, be proef dat maar eens als men niets bijzon ders geleord heeft cn geen enkel vak ver staat. Maand op maand heb ik geworsteld en gezwoegd. Mijn weinig geld smolt van dag tot dag weg Ik merkte wel zoo ging het niet. Elke Schulze of Müller was mij te slim Ik begreep dat ik, om vooruit te komen, werken moest met datgene, wat de Schulzes en de Müllors niet haddon mijn naam en mijne kennissen. Die opendon mij nog de deuren van de groote clubwcreld. Daar werd hoog ge speeld daar zaten de domkoppen letterlijk te wachten om geplukt te worden daar lag het goed op de tafels. Men moest maar de kunst verstaan om het te nemen. En dio kunst gelukte my. Het goud kwam naar mij toe. Het komt ook nu nog. Dit dank ik aan mijne sterke zenuwen. Koelbloedig heid is namelijk bij het spel do hoofdzaak. Wie een helder hoofd houdt, kan nooit op een avond zooveel verliezen dat hy zicli ruïneertmaar hy zal don volgenden avond do gunstige kansen tot het uiterste keer punt exploiteeren... Dus als een in het nauw gedreven man, begon ik voorzichtig mijne laatste schijven op de kaarten te, zetten, en ik had al terstond een verbazond geluk. En toen ik na een paar weken op een schoonen morgend met een klein ver mogen in mijnon brieventasch naar huis ging, toen werd het mij duidelijk. Wat do niet aan 't licht! Is het te verwonderen dan, dat het volk vrees heeft voor de socialisten eu dat de burgers dat volkje verachten Het is nochtans om de kiezing van eenen socialist te bekomen, dat de libe rale burgers en landbouwers eu de Vlaamsche werklieden zouden moeten strijden Is de liberale kandidaat notaris Van de Venne niet beschaamd zich in gezel schap te bevinden van de socialisten en de liberale hoofdmannen die nog een greintje eergevoel behouden hebben, wat zeggen zij daarvan? Ziju ze niet beschaamd? Zonder twijfel, maar de loge beveelt en de liberalen moeten ge hoorzamen Ze rekenen immers zonder het ge zond verstand der Vlaamsche kiezers, die hun op 22 Mei eeno verpletterende neêrlaag zullen bezorgen. Nooit of nooit zal het kartel van roode en blauwe 15,000 stemmen behalen. Het Kortryksche volk is te eerlijk daarvoor. De Spaarboekjes moeten alle jare, te beginnen met 1 Maart, in het Postbureel binnen gebracht worden voor onderzoek en inscliryving der verloopene intresten. Dat dezen die nog ten achteren gebleven zijn, zich in regel stellen, om alle moeielijkheden te spa ren, en de brievenbestellers goenen te grooten last aan te doen, door de spaar boekjes ten huize af te halen. Ik aanveerd niet dat men kan geluk kig zijn zonder Godsdienstlangen tijd had ik dit bedriegelijk gedacht, waar van ik wel wedergekomen ben. J. J. Rousseau. WAARSCHUWING. - De EE. HH. Geestelijken worden gewaarschuwd te gen een lieiligschondenden aftruggelaar, oud-kostganger van Merxplas, die mis bruik maakt van de Biecht en zelfs van de H. CommuDie, om aan do medelij dende priesters geld af te truggelen, onder voorwendsel naar zijne familie terug te keeren, doch in waarheid om elders zijne schaamtelooze schurkerijen te gaan voortzetten. De kerel heeft in verschillende bisdommen reeds talrijke geestelijken bedrogen. kaarten verdorven hadden, dat moesten de kaarten ook weer goed maken Wat de kaarten genomen haddon, dat moesten do kaarten weer teruggeven. Een andero uit» weg bestond er niet 1 Nu ja het is mij ook wel eens tegengeslagen, ging Horst von Ilenning voort. Maar in het algemeen heb ik my er goed bij bevonden. Ik heb niet alleen my zelf boven water kunnen houden, maar ook voor mijne familie kunnen zorgen. Myne moeder geniet een rustige» ouden dag want in hare afzondering van de wereld vermoedt zy zelfs niet waar het geld van daan komt. Het geld is er eenvoudig en lieve hemel dat was zij altyd zoo gewoon en zij denkt er niet verder over na, maar laat al het zakelijke zooals zij dat noemt, aan mij over. Mijne zuster is bij haar en past haar op. Kortom alles is in orde. Gy hebt zelf het stille ge moedelijke huisje gezien. Dat komt nu alles uit do speelhol zooals do brave men sehen het noemen. En daarom zeg ik Er zijn zoovele standpunten in de wereld Het uwe is volkomen regelmatig en onaan tastbaar. Maar ook ter vergelijking van het mijne laat zich wel iets aanvoeren. Vindt go dat ook niet Anne-Marie kon eerst geene woorden vinden. Toen zegde zij onbeslist En, moet dat nu zoo altyd met u voortgaan (Wordt voortgeze),

De Denderbode | 1910 | | pagina 1