Zondaar 20 Maart 1910 5 centiemen per nummer 64sle Jaar 4241 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 1 Arrondissement van Aalst. De Goede Week. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 20 en 27 Maart en Maandagen 21, en 28 Maart 1910. Tot lof van ons Katholiek Ministerie. De Doorsteek naar Baasrode Zondagrust. De Passiespelen te Aalst. Sneeuwpemelkens. DITJES en DATJES. Luisterrijke Tooneelfeesten Stad Aalst. DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- toning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wonden ten bureele van dit blad. CDIQIIE 8UUI Aelsi, 14» Maart 1910. Voorwaar onze chrislene voorouders konden geene schoouere benaming ge ven aan de week waarin de Verlosser ons het grootste goed geschonken heeft, te woteo.zijn Kostbaar bloed tot den laat- sten droppel heeft vergoten tot zalig heid des menschdoms. De Passiespelen te Aalst verbeelden gansch het bitter lijden van onzen Zaligmaker. Palmenzondag opent ons dezen tijd van rouw en droefheid door het blijde Hosannahin excelsis. De triomf der in trede van Jesus te Jerusalem wordt ons levendig voor oogen gesteld in de palm- processie. Na de wijding der palmen trekt deze processie tot buiten de kerkdeur. Iwee of meer Koralen blijven binnen de kerk en heffen een schoonen zang aan Glo ria, laus et honor Glorie, lof en eer aan Christus, den Koning, Onzen Verlosser! Do Priesters en overige zangers buiten herhalen telkens dezen lofzang. Daarna klopt de Priester met den voet van 't Kruis op do deur welke geopend wordt om de processie binnen te laten. Allen dragen Palmtakken en zingen Hosan na h in excelsis Treffender afbeelding kon de Kerk ons waarlijk niet voor oogen brengen. We herdenken ons te Jerusalem en zien den Zaligmaker onder 't blijde vreug- degezang der scharen zijn intrededoen. Doch in deze processie kunnen wij ons ook het gevallen menschdom voor stellen; hot was buiten den Hemel ge sloten en kon niet gelijk de Engelen door de Koralen verbeeld, Godes lot zingen, het mocht maar van ver dezen lofzang herhalen. Christus, Onze Verlosser, is dan ge komen eu door zijn Kruis, den sleutel des homels, heeft Hij diens poorten hemels geopend. Daar in den hemel hopen wij, christenen, eens te samen met de Eugelen en de Heiligen Gods lot te zingen in een eindeloos Hosannah in excelsis G. V. D. Ten gevolge der geweldige overstroo mingen te Parys en omliggende, zijn vele huizen en gebouwen verwoest, in gestort en zullen moeten afgebroken worden, 't Zijn meestal werkmanswo ningen. Het is onbetwistbaar dat menige kleine eigenaar door de ramp zal ten ondergebracht zijn. Al de slachtoffers der overstroomin gen hebben veel geleden en de kapitale kwestie is dus van geldmiddelen te vin den om hunne huizen weêr op to bouwen. 't Is een gewichtig vraagstuk. Het Parijzer blad Gil Blas dat de kwestie bespreekt, betreurt het dat Frankrijk geene wet heeft op het hou wen van werkmanshuizen gelijk België. Het wordt hoog tijd, zegt het blad, in dezen toestand te voorzien met het voorbeeld te volgen van onze geburen. de Belgen, die dank aan eeue bijzondere wetgeving, erin gelukt zijn eene bewon derenswaardige beweging in te richten, ten voordeele der werkmanswoningen. Oulangs las ik over dit onderwerp een merkwaardig werk, dat klaar en duidelijk toont wat al voordeelen onze geburen hebben weten te trekken uit do wet van 9 Oogst 1889, tover het bouten van werkmanswoningen) welke aan de Spaarkas toelaat een deel harer beschik bare gelden te bezigen om uit te geven als leeningen ten voordeele van het bou wen of aankoopen van werkmanswo ningen. Daar ligt de oplossing der kwestie, welke bij ons in Frankrijk onbepaald verschoven wordt bij ge brek aan kapitalen. Het stelsel heeft zijno proef door staan, daar het getal maatschappijen tot het bouwen van werkmanswoningen uu reeds tot 86 beloopt, waarvan 77 uaam- looze eu 9 samenwerkende. Wij zouden er dus alle belang_ bij hobbeu de werking van eeue wetgeving, die bij onze geburen goede uitslagen oplevert, wat van dichterbij te bestu- deeren en ze na te volgen zonder er be schaamd over te zijn. Ditmaal komt het licht uit het Noor den Ziedaar eeno openbare hulde gebracht aan ons Katholiek Ministerie en zijne meerderheid welke de wet van 1889 in leven riepen. Men zal wellicht denken dat Gil Blas een katholiek orgaan is, verre van daar 't is een blad 't welk liberaal is en zich met ernstige zaken alleen on ledig houdt IN DE KAMER. In de zitting van 9 Maart 1910 is door Ridder J. de Ghellinck d'Elseghem, Volksvertegenwoordiger van Aude- naardc, in de Kamer een verslag neder- gi legd,namens de bijzondere Commissie van verzoekschriften, over de aanvraag tot bestudeering van het Ontwerp Vaart naar Baasrode. Hierna wordt de vertaling medege deeld van dit voor ons Arrondissement zoo aanbelangend stuk. Zeer kortbondig, doch volledig is de voordracht der zaak het eerste besluit is gunstig. De Commissie vraagt, met gansch het Arrondissement Aalst, dat eene grondige studie aangevangen worde. Had de Commissie dan geene kennis gekregen van het Vertoog van het Sche penencollege van Dendermonde. in aait- voord op de vraag der Stad Aalst tot het afleiden van den Dender langs Wieze Denderbelle en Baasrode, gedagteekend van den 28 Februari 1910 en overge nomen in de weekbladen van Dender monde in het nummer van verleden Zondag Dit vertoog, waarin Dendermonde de beweegredenen aanhaalt die haar doet ten strijde trekken, zelfs tegen alle voor- loopig onderzoek der kwestie, zal Daar alle waarschijnlijkheid niet zonder we derlegging biijven. ■\7orQlacr over het verzoek_ V Cl oictg schrift uitgaande van verschillige Gemeenten der Dendervallei en strekkende lot de bestudeering van een ontwerp van vaart tusschen de Ge meenten van Denderbelle en Baasrode den Dender met de Nederschelde ver bindende. De buitengewone samenvloed van waters, die in Januari en Februari 1910 zulke groote onheilen beeft gesticht, baarde onrust bij de bevolkingen der streken langs henen do waterloopen, en reeds zijn verschillige ontwerpen voor- uitgezet om er aan te verhelpen. Aldus is door de Gemeenteraden van Aalst, Overboulaere, Denderbelle, Appelterre- Eychem, Denderleeuw, Ererabodegem, Geeraardsbergen.Griramingen, Idegem, Mespelaere, Nederboulaere,Pamel.Oke- gem, Herdersem en Nieuwenhove, (en sedert dien nogNinove.Strijthein.Neder- hasselt, Santbergen, Asp"laere, Teral phene, Moorsel, Wieze, Gijsegem, Hof- stade), Gemeenten allen in de Dender vallei gelegen, den wensch uitgedrukt dat eene afleidingsvaart tusschen Den derbelle en Baasrode den Dender recht streeks zou verbinden met do Neder schelde,derwijze dat de eeDige aflossing in Dendermonde vermeden worde. Het smeekschrift is gesteund op de volgende redenen, die verdienen in acht genomen ie worden De steeds vernieuwde overstroomin gen die in de Dendervallei zulke aan zienlijke schaden veroorzaken, zijn toe te schrijven aan de talrijke verhinde ringen, in Dendermonde, aan den regelmatige» afloop der waters van de rivier. De engten van den Dender te midden van de Stad, desluizen, bochten en bruggen die er zijuen doorloop be lemmeren, zijn zoovele beletsels aan den afvloeienden stroom en vertragen dezes vermenging met de Schelde. Hot natuurlijk gevolg is een stilstand in de voortdurende afzetting in de Schelde bij het spoedig zwellen der wa ters. Hiervan zijn de Gemeenten, vóór Dendermonde gelegen, zooals Appels, Audegem, Denderbelle, de eerste slacht offers. Beken en grachten die hunne waters in den Dender moeten storten, loopen weldra over in de aanpalende velden en weiden, en deze rampvolle toestand doet zijn noodlottig uitwerksel meer en meer stroomopwaarts gevoelen tot in de verst afgelegen Gemeenten Eenig schijot het middel aan te wen den om een einde te stellen aan deze overstroomingen die de beste landen iri onvruchtbare moerassen hebb°n veran derd hot is de delving van eene aflei ding naar de Schelde, van Dendermonde afwijkende, en op het grondgebied van Denderbelle aan de Vaart eenen twee- takkigen uitweg leverende, waarvan de eene de Schelde zou vervoegen te Baas rode, stroomafwaarts van deze laatste Gemeente. Hieruit zou eerstens eene merkelijke tijdsaanwinste spruiten voor de scheep vaart, daar de afstand van Antwerpen met ongeveer acht kilometers zuu ver kort wezen de schippers zouden in Dendermonde niet meer opgehouden worden tot nadoel van den geregelde» voortgang van hunne schepen. Ook zou niet, zoo dikwijls als nu, het vareu onderbroken wezen, telkens de wateraangroei eenen geweldigen vloed te weeg brengt de stroom zou zich verdeelen langs eenen dubbolen aflos en de hevigheid van den vloed ware er grootendeels door gestild. De stichting van deze Vaart zou het voordeel medebrengen van de Stad Den- dermondo immer te bevrijden van alle overstrooming. Dit is voor deze plaatse lijkheid een hoogst belangrijk vraag stuk, en indien de beweging en het verkeer langs do rivier in den doortocht van Dendermonde zoo druk niet meer wezen zou als hedendaags, deze Stad zou van eenen andercD kant veel win nen in gezondheid en zekerheid. De verdiensto van eene nieuwigheid ligt in dit ontwerp ten andere niet. Op menig tijdstip van onze nationale ge schiedenis is de gedachte ontstaan deze verbinding uit te voeren, maar de gel delijke belangen der Stad Dendermonde hebben er zich tegen verzetnaderhand konnen de noodwendigheden van de versterking het nuttige werk niet meer toelaten. Thans zijn al deze redenen uit den weg de octrooien zijn afgeschaft, de krijgsdienstbaarheden bestaan niet meer, het oogeoblik komt gunstig voor tot de studie van het ontwerp. Dit vragen de Gemeenteraden van de reeds genoemde plaatselijkheden. Uwe Commissie der Petitiën treedt deze zienswyze bij en vereenigt zich met deze Gemeenteraden om te vragen aan den achtbaren Minister van Openbare Werken dat hij het Bestuur van Brug gen en Wegen met de studie van de stichting dezer Vaart wou gelasten. Het Arrondissement Aalst zou er de eerste voordeelen uit halen, maar han del en nijverheid, het gansche land door, zijn er te gelijk in betrokken, daar de afstand vermindert en de verhinderin gen weggenomen worden tusschen de nijverheids-en mijneninstellingen uit het Henegouwsche en de nationale have van Antwerpen, alsook het verkeer te water met Frankryk vergemakkelijkt wordt. De Voorzitter Van Cauwenbergh. De Verslaggever, Ridr de Ghellinck d'Elseghem. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Maart 1910, M. Bonner,Bisschopstraat. Ingericht door de Katholieke Turnkring a Sleun geeft Moed. Belangrijk Itericlit. De vertooningen van Zondag 27 en Maandag 28 Maart, zijnde l8 en 2e Paaschdag, zulleu beginnen teikeDsom 3 uren namiddag, en eindigen rond 7 uren, ten einde de vreemde bezoekers toe te laten, de laatste Treins en Trams, voor de terugreis, te nemen. Hei Bestuur. Ziet ze zwirlen, ziet ze vallen, Vedertjes, bij duizendtallen, Grillig glinstrend, donzig fljn Ziet ze draaien, wentlen, wuiven. Ziet ze stoeien, wieglen, stuiven, Peraeltjes van wit satijn Fijno bloempjes, pluimkens glippen, Heldre ringskens weenden, wippen Fraaier pelswerk zag men nooit En in 't kristalijn gewemel, Schudden englen uit den hemel, 't Zilverblanke wiegsken uit Tranen tintien, paarlen dalen, Als een schoof van zonnestralen, Op 't iluweelen sneeuwtapcet Zoo'n gestornt van diamanten, Zoo'n getrens van kostbro kanten, Droeg nooit vorstenkroon of kleed Ziet ze tuimien, ziet ze zweven, Vlinderkens, van goud omgeven Kreevlend' dauwroom, wriemlend rag Ziet zo wervlen, ziet zo vallen, Vlokjes rein, bij duizendtallen, In den schoonen winterdag Petrus VAN NUFFEL. Het algemeen stemrecht is een slaaf, die zijno meesters kiest en ge- meonlijk deze wegzendt, die het beste werk verrichten. A. Tournier. 't Zal tegenvallen - De libe rale kopstukken, dio gemeend hebben den kiesstrijd te voeren op het terrein der schoolkwestie, zullen zich deerlijk bedrogen vinden. Dit blijkt duidelijk uit de jammer klacht, die wij in een hoekje van het Laatste Nieutcs te lezen krijgen onder den titel: Verregaande onverschillig heid Algemeen wordt opgemerkt dat het debat, betredende de schoolaauvraag, in de Kamer zelf zoo weinig belangstel ling opwekt. - Toen M. Cocq bet woord voerde, telden wij juist 19 Kamerleden op de banken der Kamer. Als nu de herders zoo onverschillig zijn, wat zullen do schapen van kiezers dan zyn In Mei aanst. gaat het kiezing zi jn voorde Volkskamer. Als gewoonlijk zijn de liberalen in hun wapenarsenaal hun wapen gaan nemeD, namelijk, de leugentaal. Ze willen nu doen gelooven dat in Frankrijk waar hunne vrienden mees ter zijn, de oude werklieden een jaar- lij kscli pensioen van 360 franks trekken. Welnu, dat is eene schaamtelooze leu gen Telkenmale eeno kiezing aaustaande is, komen die Fransche volksbedriegers voor den dag met eene wet op de werk manspensioenen, maar ook. telkens de kiezing voorbij is, wordt die wet terug in do koerbons gestoken tot eeno vol gende kieziDg In Frankrijk beslaat tot nu toe geene pensioemcet en de oude afgesloofde werk man, trekt er geen halven cent pensioen Ziedaar de waarheid Welk verschil met hier in ons katho liek België.. Onze pensioenwet bestaat reeds van in 1900, en duizenden cn duizenden werkmenschen en kleine burgers zijn van nu af zeker in hunnen ouden dag een pensioen te trekken van meer dan 300 fr. Bijna een millioen Belgen zyn inge schreven op de pensioenkas Om echt linnen te herkennen ga mon op de volgende wijze te werk Neem fijne olie en laat daarvan een druppel op het weefsel vallen. Vormt zich nu een vlek van rond model, dan kan men er zeüer van zijn, dat het linnen echt is. Ia de vlek echter onge lijkmatig, en toont zij uiteenloopende strepen, dan is het weefsel stellig met katoen vermengd. In den laalsten tijd, nu er nog al eens geknoeid wordt met de fabricatie van linnen, kan dit gemakkelijk toe te pas sen middel van veel nut zijn, te meer daar de vermenging van katoen met linnen tegenwoordig zoo fijn geschiedt, dal zelfs vaklieden niet zonder moeite kunnen vaststellen, of zij met gemengd dan wel met zuiver linnen te doen heb ben. Ze zijn tegen den godsdienst niet Zondag, ter gelegenheid der Eerste Communie, werd er in verschil lende wijken der stad Gent een manifest aangeplakt, onderteekend door een ge- kenden liberaal en door een opsteller van Vooruit Daarin werd op hatelijke wijzeden spot gedreveQ met den gods dienst en vooral met de H. Communie, die er in voorgesteld wordt als eene komedie en eene bijgeloovigheid, waar aan de christene ouders liet recht niet hebben hunne kinderen te doen deelne men. Dat manifest eindigt met den uit roep «Weg met de Eerste Communie»! En dan durven de liberalen en socia listen nog beweren dat zij tegen den godsdienst niet zijnHun manifest heeft Zondag te Gent de verontweerdiging van alle weldenkende lieden verwekt, en gansch liet katholieke land zal voor zeker de twee partijen schandvlekken, die zoo onbeschaamd aan hunnen gods diensthaat lucht geven. De kiezers zul len zich dat iD de maand Mei herinneren. Voor de landbouwers. Wat niet genoeg gekend is van de landbou wers, is dat de regeering toelagen ver leent voor het maken van beir- en mest putten, wanneer het kadastraal inkomen der onroerende goederen van den land bouwer de 300 fr. niet te boven gaat. De toelage beloopt het vierde der kosten voor de werken, zonder ooit meer dan 200 fr. to mogen bedragen het is echter noodig, om de staatsloelagen te beko men, dat de Provincie of Gemeente ook tusschenkomt voor de helft van de som door den Staat betaald. De beir of mestput moet op ten min ste ander halven meter van het woon huis gelegen zijn en zoo ver mogelijk van de pomp- en regenputten. Bij de aanvraag om eene toelage te bekomen, moet eene schets der uit te voeren wer ken gevoegd zijn. In zekere provincies kan men bij het provinciaal Bestuur modellen van zulke schetsen verkrijgen. De spnm-l>oolijes moeten alle jaren, te beginnen met 1 Maart, in het poslbureel binnen gebracht wordeo, voor onderzoek en inschrijving der ver- loopene intresten. Dat dezen die nog ten achteren gebleven zijn, zich ia regel stellen, om alle moeieiijkhedea te spa ren, en de brievenbestellers geenen te grooten last aan te doen, door de spaar boekjes ten huize af te halen. Toelagen voor de vrije scholen. De regeering heeft eene wijziging voorgesteld aan het budjot van weten schappen en kunsten .- zij stelt voor op dat budjet eene som van een miljoen te schrijven, om te verdeelen als toelagen voorde vrije lagere scholen, welke vol doen aan de voorwaarden van artikel 19 der schoolwet van 1895. De regeering doet opmerken dat die vrije scholen groote diensten aan het land bewijzen en dm Staat en de Ge meente aanzienlijke kosten sparen. Er is ook voorgesteld de jaarwedde der kantonale schoolopzieners met 500 fr. te vermeerderen. De onteigening. In Frankrijk beeft de vrijmetselaars regeering de ker ken en kloosters onteigend. De socia listen willen nu dat do beurt aan de andere eigendommen zou komen. Zon dag hield de parlementaire socialistische partij een congres te Parijs, en daar werd er besloten te vragen dat de land goederen in algemeen bezit zouden ge steld en uitgebaat worden door coöpe ratieven. De boeren zouden dus van hunne goederen moeten beroofd wor den, waarover dan de roode kopstukken zouden meester spelen. Liberale volksfopperij. De Volksgazet, liet orgaan onzer firma a Vijf Ezels C° deelt een schrijven meè van sieur Janson in het welk hij bevestigt dat de liberale partij aan niet eenen godsdienst vijandig is en bepaaldelijk de vijand niet is van den katholieken godsdienst, wier vrijheid zij altijd geeerbiedigd heeften blijven eerbiedigen zal. Niemand in de liberale partij zou eene wet willen stemmen, die vijan- d dig zoude zijn aan de vrijheid der godsdiensten en bijzonderlijk van den katholieken godsdienst. Dat is zoo- danig waar, dat ik eens gezegd heb, en ik geef u hel recht zulk gez"gde te herhalen, dat, indien men wilde cer- bieden mis te lezen, ik zelf zou naar de mis gaan, ten teehen van prolestatic. Laat ons nu aannemen, dat, wat sieur Janson persoonlijk betreft, zijne verkla ringen rechtzinnig zijn en welgemeend, maar jammer dat hij alleen den gods- dienslhatenden dans niet uitmaakt Honderden en houderden verklaringen van blauwe en roode god verloochenaars en godsdiensthaters kunnen wij aan halen die ons bewijzen dat zoo ze bier te lande moesten meester worden de gods dienstoorlog weldra zou woeden... Ze zoudon zich weinig bekommeren met die protestatiën van sieur Janson... Ze zouden eenvoudig zeggen Hij blaast valsch op zijn schuiftrompet Eeu be wijs Vrijdag der verledenc week riep DembloD, de socialist, ter Volkskamer uit WO' zullen uwe kerken in meeting- i) zalen veranderen als we meester zijn. Die verklaring werd op verzoek van liberalen en socialisten uit bet snel- schrift gesclirabt, doch loochenen zal men niet durven want 't is to duidelyk gehoord Een andere socialist, Anseele, ver klaarde het vroeger tijd ook En als de Priesters dan geen Mis meer lezen mogen, zal sieur Janson zijne handen wasschen lijk Pilatus Aalst. De Passiespelen. -— Groene Pie schrijft dat hij mot grooten lof hoort spreken van de Passiespelen en misschien gaat hy er eens naar zien. Nu deze week werd hem verzekerd dat 's Zondags de groote zaal opgevuld is door werkende volk van Stad en Bui ten maar dat 's Maandags veel, met honderden stoelen onbezet blijven. Met honderden stoelen en dat door de schuld var. 't rijk katholiek volk. En dan geeft de groene held van Chipka den vollon teugel aan zijuen onverbid- delijken haat uit afgunst tegen het rijk Katholiek Volk Wij willen die haatvolle en afgunstige beschuldigingen niet herhalen ze zijn zoo verachtelijk als de beleedigingen van een diepgevallen vischwijf De waarheid is dat 's Maandags zoo wel als 's Zondags al de plaatsen bezit zijn, dat er plaats te kort is daar men altyd toeschouwers heeft moeten weige ren. Nu, om hierin te voorzien heeft men een verhoog (of balcon) moeten optimmeren 't welk zal toelaten aan 200 personen meer plaats to verleeneu Ziedaar de waarheid Wie de Passiespelen zien wil, passé dus op dat hij zich een kaart verschaffe Gemeente Moorsel. op Maandag 28 Maa>t, (2en Paaschdag) en Zondag 3 April 1910, om 4 uren stipt, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren Pier de Galeiboef of onschuldig veroordeeld.groot drama in 5 bedrijven, door E. S. Culb en Het Standbeeld van den Veld wachter,door Jac. Ballings. Openbare Vergaderiag van den Gemeenteraad, op Dijnsdag 22 Maart aanstaande, om 5 '/j uren namiddag, in de gewone Zit tingzaal ten Stad huize DAGORDE 1. Gemeentekas Driemaandclyksch nazicht. 2 Gemeentebelastingen Rollen voor i9iO.Taks op de opening van herbergen. 3. Gemeentegoederen Terugnemen door den Staat van den grond aan do Stapelplaats. 4. Oud Stadhuis Inwendige herstel ling. Aanbesteding. 5. KerkhofGrondafstand. 6. Reiniglieidsdienst Laslencohier voor de onderneming. 7. Kuisschen van den Waterloop Nr 10 (tusschen Aalst en Erpe). 8. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand Plaatsen van een Orgel. 9. Waterleidingen Benuttiging van de wegenis op 't grondgebied der Stad,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1