DOORSTEEK Aalst - Denderbelle - Baesrode. Mijnheeren, Sla<l Aalst.-Werkbeurs Nieuwjaarsgiften voor Z. H. Pius X. Zondag-rust. Luisterrijk Tooneelfeest Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Wij hebben het verzoekschrift van ons Aalsterscli Stedelijk Bestuur meêgedeeld, verzoekschrift, 't welk door talrijke Steden en Gemeenten der Dendervallei werd bijgetreden. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Dendermonde bestrijdt de billijke vraag van Aalst en verdere Steden en Gemeenten. De reden die het Dendermondsche College aansporen tot verzet worden ver meld in een Vertoog dat door de Dendermondsche weekbladen op 13 Maart 11. werd meêgedeeld. Wij deelen op onze beurt het antwoord meê van ons Aalstersch College van Burgemeester en Schepenen aan dit vertoog Als gevolg aan onzen brief van 10 Februari 1910 nr 1745, waarbij wij de eer hadden UEd. don tekst mede te deelen van de beraadslaging van onzen Gemeenteraad in zitting van 5 Februari 1910, en waarin wij UEd. aanspoorden om den Gemeenteraad der Stad Dendermonde met al de Gemeenteraden der Dendervallei te vereenigen in een gezamen lijk smeekschrift tot de Wetgevende Kamers en den heer Minister van Openbare Werken, ten einde de grondige bestu deering van een Ontwerp afleiding des Denders naar de Neder-Sehelde te bekomen, is in de weekbladen van uwe stad, waarin wij er kennis van hebben genomen, een Vertoog verschenen uitgaande van uw College en de beweegredenen samenvattende die UEd. aanzetten om den uitgedrukten wensch te bestrijden. Wij achten het ons een plicht het ernstig onderzoek der zaak met UEd. samen te vervoorderen immers ons Bestuur dat het initiatief genomen heeft de algemeene aandacht op de noodzakelijkheid van de verwezenlijking van het ontwerp nogmaals te trekken, heeft de overtuiging hierin niet alleen de plaatselijke belangen van de Stad Aelst te verdedigen, maar in gelijke mate het gemeenzaam voordeel van de gansche Dendervallei voor te staan, zoowel als de behoeften der Schipperij te voldoen en de algemeene uitbreiding van de handelsbetrekkingen te bewerken. Wanneer in uw Vertoog ons de beschuldiging wordt toegedregen slechts in eigen voordeel - te handelen, hoeven wij, om de nietigheid ervan te doen uitschijnen, maar te wijzen op den wensch uitgedrukt door de Gemeenteraden van al de plaatselijkheden gelegen langs de rivier, tusschen Dendermonde tot de zuidergrens onzer Provincie, te beginnen met Mespelare, Wieze, Gysegem, Herdersem, enz. Deze eenstemmigheid, verwekt door eenen eenvoudigen brief, getuigt wel dat hier niet een plaatselijk, maar wel een gewestelijk belang in het spel is. Voorzeker zijn tot bij UEd. reeds gekomen de al te zeer gegronde klachten der veerlieden en blijft het rechtmatig streven der Federatie van de Belgische Schipperij niet onbekend. Eenc grove dwaling, zegt het Vertoog, hebben wij begaan met te beweren dat de gebrekkigheid van afloop in den doortocht van Dendermonde oorzaak is van de overstroomingen te Appels, Audegem en Denderbelle. Uit het stilzwijgen van de Besturen dezer Gemeenten zijn wij genegen te besluiten dat, te beginnen van Denderbelle tot Dendermonde toe, eenieder ten volle tevreden is over den huidigen toestand, dat aldaar de overstroomingen, in elk seizoen, worden gezegend als eene weldaad. Maar, indien dit waarheid is en indien het gevaar van overstrooming voor Dendermonde niet meer bestaat omdat er alles waterdicht is toegemetst, moeten wij Ued. die zoo gelukkig zijt deze ver zekering te behouden, niet te min doen bemerken dat buiten de stad en den onmiddelijken omtrek van Dendermonde er eene bevolking van ruim 120,000 bewoners eener veruitgestrekte landstreek zich sedert jaren beklaagt over steeds zich vernieuwende rampen, overstroomingen die niet vruchtbaar maken of die niet zonder gevaar zijn, die telkens aanzien lijke schaden veroorzaken, die nijverheidsgestichten waar duizende werklieden de onontbeerlijke broodwinning genieten met werkstilstand bedreigen. Herhalen wij dan tot verdere duidelijkheid, dat wanneer wij den ouden afloop van de rivier in den doortocht der stad Dendermonde aanklagen als niet in staat wezende bij samen strooming van waters deze onmiddelijk af te zetten in de Schelde, met onvermijdelijk gevolg dat geheel den omtrek vóór Dendermonde onder water wordt gebracht en dat hooger op in de Dendervallei (te Aelst, te Ninove, te Georaardsbergon) de waters der Vaart, langs beken en grachten in de nevensliggende landen en meerschen overvloeien, wij niet spreken van gezochte of gewilde bewateringen, waarvan te Aelst zoo goed als te Dendermonde, de gebruiken gekend zijn, maar van de rampspoedige overslroomingen die in zomertijd soms ook den omtrek van Dendermonde teisteren en ten allen tijde hunnen schadelijken invloed verder doen gevoelen. Daarom juist dat aanhoudende regens, en deze zijn zoo zeldzaam niet, den gevreesden watervloed te weeg brengen, en dat de hooge tij der Schelde te samen met de engte der uitmonding des Denders den afloop tegenhouden, vragen wij hot middol om nog geene drie dagen te moeten wachten dat de Dender zijn gewoon peil hernemen zou. Dit gewoon peil zelf is voor de Dendervallei reeds schadelijk. Al te hoog gehouden om te kunnen voorzien in de vereischten van het varen van de schepen die anders door de sassen niet zouden geraken, zijn van al de landijen van Wieze tot Geeraardsbergen toe weinig voortbrengende moerassen gemaakt. Voor Ued. moeten de verbeteringen aan het regiem des Denders binnen de stad Dendermonde geschieden dus daar is de engte op den ganschen doortocht te verbreeden, daar zijn de bochten uit te werken die aan schepen van eenige lengte den toegang beletten, daar alleen zijn ouderwetsche sluizen te vernieuwen. Graag hadden wij vernomen in het Vertoog dat Uw Bestuur, sedert langen tijd bekommerd met dezen toestand, pogingen heeft aangewend, omniet enkel ten bate van Dendermonde, maar tot bevrediging der hooger bedoelde alge meene belangen, de uitvoering van Openbare Werken langs den doortocht der rivier in uwe stad te bekomen. Laat ons toe te beslatigen dat,behalve de verzending naar de Bijzondere Commissie door het Staatsbestuur aangesteld en waarvan wij met reden het voortbestaan mochten betwijfelen, door Ued. ons geene hoop wordt gegeven eenige dienstige veran dering eerstdaags te zien geschieden. Inderdaad de rechttrekking en de verbreeding van de Vaart in Dendermonde zelve met de vervanging van de draaiende bruggen door vaste bovenaardsche doorgangen, het eenige doelmatige tot wegneming der verhinderingen is een onmogelijk ontwerp waarvan het gedacht moet zwichten voor de beraming der onkosten. Het ware de afbraak van het'ganscho Centrum van Dendermonde. Ongetwijfeld heeft uwe Bijzondere Commissie daarover reeds leerrijke inlichtingen ingewonnen en is zij in staat eene nabijkomende schatting temaken. Doch in afwachting van den uitslag dezer studie blijven wij bij de overtuiging dat weinig nuttigs, ten zij voor Dendermonde alleen, uit deze loome betrachtingen voortspruiten zal. En de benuttiging der versterkingsgrachten langs 't Noorden van Dendermonde tot eene afleiding van den vloed der rivier in de Schelde stroomopwaarts van de stad Wie heeft UEd. doen gelooven dat hierin een middel kan gevonden worden om het afzetten van het water te verhelpen Bij hooge waters in de Schelde zal de afloop des Denders eveneens verhinderd zijn zooals nu immers eene afleiding wordt naar een lager liggend punt gebracht, maar toch niet stroomopwaarts. Eenig is het middel dat zonder overtollige gelduitgave het regiem van den Dender zal verbeteren. Ongeveer twee honderd jaren wordt het aangewezen. En wanneer dan een bekrompen vooroordeel UEd. doet opwerpen dat beweeg redenen van technische orde voor de uitvoering van het ontwerp in het verleden een onoverwinbaar beletsel moeten zijn geweest, hebben wij UEd. een onweerlegbaar bewijs van het tegenovergestelde te leveren. In 1750 werd door het Hoofdcollege van de twee steden en het Land van Aelst een verzoekschrift tot de Regeering gestuurd. Hierop volgde een onderzoek door de ingenieurs van den waterstaat en de uitslag was dat een keizerlijk octrooi van den 13 Mei 1755 het graven van de Vaart naar Baasrode op de kosten van het Land van Aelst toestond. Tijdsaangelegenheden geldmoei- lijkheden, naderhand de woelingen van den opstand en eindelijk de vernietiging van het bestuur van het Land van Aelst onder het Fransch beheer waren zoovele oorzaken die den aanvang der werken in de 18® eeuw tegenhielden. Doch indien een octrooi van de keizerin Maria Theresia bekomen werd, had het Staatsbestuur de volle verzekering ingewonnen dat het ontwerp niet alleen uitvoerbaar, maar bovenmate nuttig was. Zag het Bestuur van het Land van Aelst zich niet bij machte de verkregene vergunning te gebruiken, het moest toch gehoor geven aan de voortdurende en aandringende klachten, en zoo werd het gedwongen opvolgentlijk de kanalisee ring van de rivier aan te vragen, zonder nochtans de hoop op te geven in latere tijden eene grootscherc onderneming te wagen. De rechttrekkingen waren werken van openbaar en algemeen nut, en heeft onze stad er bij gewonnen, het handeldrijvende Dendermonde is van hunne voordeelen niet verstoken gebleven en kan in eene onmetelijke baatzucht niet zijn verblind derwijze ze alleen eene weldaad voor anderen te noemen. Doch, alhoewel in het verleden te rechte gewaardeerd, zijn deze werken niet doeltreffend geweest, voor wat het voorkomen van overstroomingen aangaat, en beantwoorden zij volstrekt niet meer aan de hedendaagsche vereischten der scheepvaart. Om do redeneeringen in het Vertoog eenigen steun te verschaffen wordt door UEd. vooruitgezet dat do afleiding naar Baasrode de natuurlijke monding van den Dender moet verplaatsen, dat do afstand tusschen Aelst en Dendermonde of in de richting naar Gent zal verlengd wezen. Is door UEd dan niet ingezien dat de gevraagde vaart maar eene verdub belde vertakking van den Dender zal wezen en dat, van Denderbelle tot Dendermonde,de huidige toestand kan behouden blijven De minste vloed weerhoudt nu de schepen in stilstand voor het Sas te Dendermonde gedurende dagen en weken de verlengde reis zullen de schippers zich gaarne getroosten als zij maar tijd winnen en het varen kunnen voortzetten. Nog wordt ons de verzanding der Schelde tusschen Dendermonde en Baasrode opgeworpen Zonder de verwaand heid te voeden dit vraagstuk op te lossen, hetgeen alleen aan deskundigen toebehoort, wier studie en ondervinding wij door het Staatsbestuur wenschen geraadpleegd te wezen, zal nochtans het eerste overleg moeten antwoorden dat de huidige loop der rivier de noodige waters zal blijven aanbrengen en dat ten andere de Scheldestroom te Dendermonde reeds°machtig genoeg is om zijnen weg door te spoelen. Wat naar uw oordeel het Staatsbestuur van het ontwerp het meest afschrikken moet, is het ongemeen bedrag der uitvoeringskosten. Allereerst zullen anderen nog dan wij niet kunnen aannemen dat de gronden tusschen Denderbelle en Baasrode nijverheidsterrein zijn geworden de overdrijving is té schreeuwend om ze te bespreken. Vaste bruggen voor Staatsspoorlijnen en kasseiwegen, die in de aangeduide richting boven de vaart zouden moeten gemaakt worden, zullen, met de verdere bijhoorige werken, de grootste geldopoffmngen vergen Wij bekennen vol gaarne dat de aanzienlijke som eene niet te verduiken moeilijkheid is. Voor UEd. gelijk voor ons bestaan er geene ernstige beramingen dier onkosten. Waarom zoudt gij dan niet aandringen met ons omdat eene voorloopige grondige studie deze zou vaststellen Wanneer wij uit onze oppervlakkige gedachten zullen getrokken zijn, dan eerst zullen wy in staat wezen een redelijk oordeel te vellen en toe te zien of de verwachte uitslagen en voordeelen opwegen tegen het bedrag der geld opofferingen. Tot zoo verre is de stryd door uw College tegen het ontwerp gevoerd eene voorbarige vijandelijkheid die eene onbedachte en slecht opgevatte bezorgdheid voor de belangen der Stad Dendermonde ingegeven heeft. Wanneer men inziet welk een druk verkeer thans heerscht op den Dender in den ellendigen staat dio door de Schipperij op bittere tonen wordt aangeklaagd, hoe deze scheepsbeweging grootendeels veroorzaakt is door vervoer naar het Walenland en Frankrijk moet men tot het besluit komen dat de algemeene handelsuitbreiding, waarin Dendermonde voor haar aandeel toch ook in betrokken is, verbeteringen eischt aan den toestand der vaart. De afkoop door den Staat van de bestaande Concessie der uitbating dringt zich op en de hinderpalen aan het varen moeten verdwijnen. Indien het natuurlijk voorrecht van Dendermonde sedert eeuwen aan den ingang der Vaart eene enge poort moet behouden die slechts tegen hoogen prijs maar halvelings wordt geopend, en aan het uitzetten der wateren eenen scha delijken dijk mag opwerpen die eene gansche streek met periodische overstroommgen bedreigt, zal het Ued. niet vreemd moeten voorkomen dat de laatste poging niet is ingespannen om dit schandelijk voorrecht af te breken. Nu dat uwe Stad door uitbreiding buiten de vestingen het vooruitzicht heeft van aangroei in bevolking en welstand, dat zij door eene voordeelige ligging aan den breeden Scheldestroom handel en nijverheid kan vermeerderen, behoeft zij het geringe nadeel niet in te roepen dat haar kan worden aangedaan door het verlies van eenige bruggelden of van het armtierig verteer, door de doorreizende schippers haar gelaten. Wij bidden Ued., Mijnheeren, de uitdrukking onzer hoogachting te aanvaarden. De SecretarisBe Burgemeester en Schepenen Oscar REYNTENS. M.-L. GHEERAERDTS. Worden gevraagd door de Patroons 1 Loodgieter (leerjongen) 1 schrijn werker 1 meubelmaker 2 steenkappers (halve gasten) 1 wagenmaker 1 goede dienstmeid. Vragen der Werklieden 1 Bakkersgast, voor twee of dry dagen )er week 1 koetsier 1 huis- en paardo- cnecht. Vorige lijsten fr. 166,00 Onbekend Haeltert id. Aalst 6,00 2 00 fr. 174,00 Mint - Mariinuskerk. Maandag aanstaande, 4 April Verga dering voor de Huismoeders der H. Familie. Men is verzocht zijne lidkaart meê te brengen. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 3 April 1910, M. Meganck, Leopoldstr. Gemeente Moorgpl. op Zondag 3 April 1910, om 4 uren stipt, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal onvoeren Pier de Galeiboef of onschuldig- veroordeeld groot drama in 5 bedrijven, door E. S. Cule en Het Standbeeld van den Veldwachter,door Jac. Ballings. STtltFGEVAL. Men schrijft uit St-Amandsberg (Gent) De oudste vrouw van België, Mej. Sophie Lacompte, is Donderdag morgend, om 8 ure, in het godshuis te St-Amandsberg, waar zij van hare renten leefde, in den gezegenden ouderdom van nagenoeg, 106 jaar overleden. Zij werd te Melden by Oudenaarde ge boren den 20 Floreal van 't jaar 12 (12 Mei 1804). Mej. Lacompte had een zeer werkzaam leven. Toen op O -H.-Hemelvaart den 12 Mei 1904 haar 100e verjaardag gevierd werd, kon de eeuwelinge nog goed lezen en schrijven- PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft algemecnen bestuurder benoemd der Zusters van de Visitatie te S. Amandsberg, den E. H. Vercruysse, kandidaat in Wijsbegeerte en baccalaureus in Taalkunde, ter vervanging van den Z. E. H. Kanunnik Bracq, die op zijne aanvraag om gezondheidsredenen zyn eervol ontslag bekomt. Aalst. Vrijdag morgend rond 5 uren is er brand ontstaan in den schors molen van den heer Petrus Van Mosse- velde, Meirestraat, alhier. De oorzaak van den brand moet aan verhitting toegeschre ven worden. Alles werd de prooi van het vernielend element er bestaat verzekering. FM rEA. De hiervolgcnde verklaring werd door een gebuur gedaan. Don 22 Januari 1904, deed M. A. Cop- pens, 79. Koolstraat te Aalst, het volgende verhaal van zijn lyden en zijne genezing Sedert meer dan elf jaar leed ik schrikke lijk veel aan de nieren, 's avonds waren de pijnen zoo lievig, dat ik mij niet in 't bed kon leggen dan met de hulp myner vrouw, en 's nachts was ik van alle rust en slaap beroofd alie werk was my lastig en pijn- lyk om doen, ik verloor gansnh den eetlust en niettegenstaande al hetgeen ik gebruikte bekwam ik geene enkele verlichting ik wanhoopte toon ik de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren - vernam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, aarzelde ik niet eene doos te halen. Op mijne beurt mag ik die nillen nu zeer warm aanbevelen, want slechts een week verpleging was voldoende om al mijne pijnen voor goed te doen ophouden. Drie jaar en half later zijn de nierpynen nog niet weergekeerd bij M. Coppens, hij is nog altyd zeer gezond en zegde ons op 't einde van Augustus 1907, Myne gezond heid is nog opperbest en ik laat geene gele genheid voorby gaan zonder mijne dank baarheid voor de Foster Pillen voor de Nieren te betuigen. Ik verklaar bet boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zenuwachtigheid, rugpyn, gele ge laatskleur, slapeloosheid, de prikkelbaar heid, verlies van eetlust, gevoel van afmat ting, de aanhoudendebehoeite om beweging te hebben, ziedaar zoovele teekenen dat de nieren het bloed niet van zyne onzuiver heden ontlast hebben. De Foster Pillen voor de Nieren geven aan de nieren do noodige hulp en kracht omdat zij niet alleen die vergiften zouden afvoeren, maar nog omdat zij het bl ed volkomen en regelmatig zouden zuiveren en alzoo het weerkceren der kwaal verhindercn.'t Is de reden waar voor dat de Foster Pillen voor de Nieren blyven de genezingen te weeg brengen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte docs met de handteckening James Foster cn weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 17. Lede. Diefstal Woensdag nacht zijn ten nadeele van Isidoor Lanck- man, landbouwer, Keiberg, drie konynen gestolen en eeno gansch witte geit. Een onderzoek is geopend. Te Zele, in de Durme, is door M. Achiel Wendey, een bruinvisch geschoten. Het dier weegt 80 pond. ltSO.OOO franks. Bin nen eenige dagen zullen de kleine weezen ten dienste van Damo Fortuin de winnende nummers der Tombola van de Tentoonstel ling van Brussol uit den trommel trekken Verscheidene duizenden franks zweven op 't oogenblik boven het hoofd der bezit ters van biljetten. In welke buisgezinnen zullen zij vallen In welke gelukkige geld beurs zal bet groot lot van 150,000 franks zijn intrek gaan nemen 't Is 't geheim en 't is ook de hoop. En de laatste biljetten worden als bij tooverslag weggenomen. O. P. 26-3-10. De Tombola der wereldtentoon stelling-. De inrichtingscommissie heeft de trekking der loten van de zesde reeks bepaald op Dijnsdag 19 April, om 9 uren 's morgens, in de Miliciezaal, ten Stad- huize van Brussel. Ten nadeele van mulder De Lants- heere, op den wijk Staakte, te Lokeren, is eene ellendige daad gepleegd. Over eenige nachten heeft men zynen veelbelo- venden vlasgaard en een hem toebehoorend haverveld vol spurrie gezaaid. De mulder heeft het misdryf bemerkt en eeno klacht ingediend by het gerecht. Hier is, natuur lijk, de eenc of andere wraak in 't spel. Het is maar vijf of zes jaren geleden dat men ten zijnen nadeele eens een jong korenveld geheel afmaaide en op een aardappelveld al de struiken uittrok alvorens de knollen gevormd waren. Thans zijn vlas en haver tcenemaal verloren. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. De winkelier in ellegoederen, M. Lootens, op den Antwerpschen Bteenweg te St-Nicolaas, was Zondag avond met zijne vrouw gaan wandelen langs de wy'k- kermis. Thuis gekomen, bemerkte hij dat er langs achter eene ruit met zeep be smeerd en uitgestooten was. Er was vol gens zijne schatting 140 fr gestolen met de juwoelcn der vrouw. Een klacht bij de policie ingediend had voor gevolg dat een kerel, die zeep in eenen winkel had gekocht, aangehouden werd. Woensdag avond, rond 10 ure, reed M. Albers, van Gent, per automobiel over den Brusselschen steenweg te Melle, ver gezeld van een anderen persoon. Op den Zwaanhoek, tusschen het dorp en Lede berg, is de persoon uit don auto gestuikt en werd erg aan het hoofd gekwetst. M. Albers heeft den gekwetste bij Dr Kiele- moes ter verpleging gebracht. Na een uur kon M. Albers met zynen gekwetsten reis gezel zijnen weg naar Gent vervolgen. Bandieten zyn to Calcken, in den stal van den landbouwer Eeckhout gedrongen, en hebben daar verscheidene koeibeesten met messen gestoken en verminkt. Van daar moeten de deugnieten zich naar de hofstede van Frans Driege hebben be geven, om, terwijl het huisgezin sliep, zilverwerk en juweelen te stelen. Zij dreven de vrijpostigheid zoo verre de sleutels te nemen uit den zak der vrouw, in den rok die aan den beddestyl hing. Een losgelatene van Hoogstraten is aan gehouden, terwijl hij in de herbergen pochte over de gepleegde baldadigheid en zelfs het mes toonde, waarmede hy de koeien gewond had. Met ditzelfde mes bedreigde hij ook de policie, die kwam om hem aan te houden. Men denkt ook zijne medeplich tigen te kennen. Wij kunnen niet genoeg onze lezers dio aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. De echtgenooten V., te Brussel, wier dochter Maandag avond, in afwezigheid barer ouders thuis komende, eeno bran donde keers vond tusschen krullen en naphto. bekende by ondervraging, hunne woning in brand te hebben willen steken. Zij hebben twee personen als medeplichti gen aangeduid Aar. dezen hadden zij een deel van de verzekeringspremie beloofd. Een dezer twee personen was reeds in vroegere brandstichtingszaken betrokken. Eene jonge vrouw van Brussel verliet haren man om eon en verleider te volgen. De man diende eene klacht in en de vrouw en de verleider werden veroordeeld. Sinds dien leefde de plichtvergeten vrouw met haar tienjarig dochterke, verlaten in eene bovenwoning te Laken. Door w roeging verteerd heeft de onge lukkige zich verhangen, terwyl het kind eene boodschap deed. Op de tafel lag een briefje, meldend dat zij liever stierf dan naar de gevangenis te gaan. Drie heoren hielden met een automo biel stil aan eene herberg te Elsene. Zy vroegen ieder een glas bier, dat uit den kelder moest worden gehaald. Terwijl de baas ging tappen namen zy de bollen van den billard en het geld uit de schuif cn in eenen wip zaten zij weer in de automobiel, waarmeê zy als den wind de straat uit waren. 't Zijn de jaren Dames ge zijt zwaar, niet op uw gemak, gij hebt hoofd- draaiïngen, winden, hartkloppingen, sche meringen, ehwel, neemt van tyd tot tijd een koppel Pillen Walthéry en ge zult als op 20jarige ouderdom zyn. Vervoer van reisduiven. Het vervoer van reisduiven heeft in de laatste Tl jaren eene groote uitbreiding genomen. 0j Om het vervoer van dit pluimgedierte dit jaar te verzekeren, zal den Staat, te reke- e, nen van 1 April, iederen Zaterdag twee j| bijzondere treinen inrichten, naar al de vorschillige grenspunten. Het weder in de maand April. De Oude Generaal voorspelt ons het vol- gende Van 1 tot 7, nog al schoon weder, n met een weinig smokkelregen, zeer zachte ti temperatuur 8 tot 17, overtrokken lucht, j wind van 18 tot 23, schoon weder, zeer s heet van 24 tot 30, schoone dagen, koude avonden. Bestolen. Donderdag had een 16jarige bediende van eenen handelaar der Theodoor Verliaeghenstraat, te St. Gillis, in de Nationale Bank 4050 fr. ontvangen voor zynen patroon. Uit de Bank komende 1 vroegen hem twee vreemdelingen naar den weg de jongen vergezelde hen een eind. Een der heoren verzocht hem toen een doos pastillen te gaan halen de jongen gaf, terwyl hy de pastillen ging halen, den zak met geld aan de vreemdelingen, die er mede op de vlucht gingen. Sedert eenigen tyd verdacht de gas maatschappij to Brugge, oen harer werk lieden, als magazynier gebezigd, met name Edward S.oud 38 jaar, van zich een en ander toe te eigenen en naar huis mede te nemen. Donderdag namiddag werden twee gendarmen gelast met eene huiszoeking bij den verdachten werkman, on zij vonden er allerhande nieuwe gastoestellen cn zelfs stukken voortkomende van de gasmaat schappij. Dit alles wordt geschat op een 300tal frank waarde en niet 1600 tot 2('00 fr., zooals sommige welingelichte bladen van Brussel schrijven. De bediende is in vrijheid gelaten. Het prysvee te Antwerpen. In den sohoonen feeststoet voor prysvee, die maandag op de Meir, te Antwerpen voorbijtrok, was een stierke, dat het eer biedwaardig gewicht woog van 1380 kilos en een tweede van 1360. Die schootbees- tjes werden op logge camions door sterke paarden voortgetrokken. Met hunne prach tige gestalten, die de gansche lengte en breedte van den wagen innamen, hunne heerlijke hoornen, die onophoudelijk tegen de borstwering stootten bij het gehobbel van den rit, en hunne beildige koppen, waardig van het nenseel eens Potters of eener Rosa Bonheur, leverden zij een in drukmakend en onvergetelijk zicht op. De toestand der kolenmarkt is voor" treffelijk maar de prijsverhooging heeft eene aanvraag om loonsverhooging van wege de werklieden voor gevolg gehad. Do besturen weigeren en van daar een begin van werkstaking, dat Woensdag begonnen is te Charleroi. Een dief, die over eenige dagen by middel van braak de spoorwegstaties van Frizet en Vedrin had bestolen en in wiens woning men het gestolen goed had gevon den, werd sedert dien vruchteloos opge zocht. Hy bracht de vermetelheid zoo verre, in het justicippaleis te Namen te komen, om de rechtszittingen te volgen. Hy werd door een gendarm herkend en natuurlijk by den kraag gevat. By het opmaken van den inventaris der vermoorde familie te Spa, is het dolk mes gevi nden, waarvan de moordenaar zich moet bediend hebben om den hond te dooden en de steken toe te brengen, die op de lijken waargenomen zijn Dit 25 centi meters lange wapen draagt bloedsporen, ondanks d" pogingen, die blykbaar door de plichtigen zijn aangewend, om die te doen verdwijnen. Ook is het aan den punt go- plooid, denkelijk bij de pogingen om meu bels open te breken. Een jongeling van Bas-Oha, Georges Flamand, 22 jaar oud, die over de Maas gevaren was om op den anderen oever in eene herberg te gaan kaarten, verliet deze herberg rond 10 ure 's avond3. Hy was niet dronken en kwam niet te huis. 's Anderendaags vond met het bootje oen tiental minuten voorby de plaats waar do jongeling moest aanlanden, in de strui ken langs den oever. Ondanks alle opzookinge heeft men nog geen spoor van Flamand gevonden. De petrooldramas zijn tegenwoordig bij reeksen te tellen, 't Is of do vrouwen niet leeren willen. Te Luik goot eene vrouw petrool in de brandende stoof. Men raadt wat er ge beurde. De uitslaande vlam stak hare klee- ren in vlam en eenige uren nadien was ze dood. Te Flénu wildo de echtgonoote van den mynwerker Fernand Leroy, petrool in hare lamp gieten, terwyl deze nog brandde. Pas had zij eenige druppels erin gegoten, of eene geweldige ontploffing volgde. Het vuur der lamp deelde zicli meê aan het kruikjo welk ontplofte, het brandende vocht op do kleederen der onvoorzichtige vrouw werpend. Tegelijkertijd viel de lamp uit hare handen naby de huisdeur, op eene tafel waar twee kinderen met de kaart speelden. De lamp ontplofte op hare beurt en de beide kinderen waren in een oog wenk omgeven van vlammen. Hoewel erg verbrand aan de handen, kon de echtgenoote Leroy, met de hulp van toegesnelde geburen, de vlammen uitdoo- ven die de twee kleinen verslonden. Deze zyn erg verbrand aan handen en armen, en de kleine Leroy aan het gelaat. Hun toestand is zeer org en men vreest voor hun leven. Een begin van brand kon worden gebluscht. - Eene vrouw van Jemappes, die ook met petrool hot vuur wilde aanwakkeren, onderging het gewono lot. Zy is op dit oogenblik stervend. De gemeente Paturages heeft ook haar petrooldrama aan te stippen. Eene vrouw, die petrool in de stoof goot, is levend verbrand.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2