Donderdag 7 April 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4246 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Booze Geest. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Afdoende vergelijking. Weg met de kloosters DE Moesteelt. - Tomaat. Zondagrust. EEN Ei\ ANDEIl. DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUKQUB BUUM. Aelat, G April 1910. Een Fransche schrijver heeft in een vluchtschrift eene vergelijking ge maakt tusschen hetantiklerikaleFrank- rijk en het katholieke België. Frankrijk ligt, sedert 1871, onder de heerschappij der vrijmetselarij gekne veld. België wordt sedert 1884 bestuurd door Katholieken, door mannen welke den Godsdienst eoren en zijne voor schriften uitoefenen. Nu, vraagt de schrijver, is België hierdoor in verval geraakt I» België min vrij geweest, min bloeiend, min rijk dan onder hot voor gaande bestuur der liberale logebroers Zijn onder de katholieke Regeeriug de sociale werken, de wetten ten voor- deele van den Arbeidersstand min tal rijker, min doeltreffender dan onder de vroegere liberale regeering Schrijver toont door feiten en voor beelden aan dat wij, Belgen, nooit zooveel vrijheden genoten dan heden daags. In Frankrijk integendeel heeft de magouuieke Regeering hare macht ge bruikt om aan hare tegenstrevers alle vrijheden te ontrukken vrijheid van vereeniging, vrijheid van onderwys, vrijheid in het uitoeffenen der liefdadig heid, vrijheid in het naleven der gods dienstige plichten. De begrooting van den Belgischen Staat, zoo zegt do schrijver verder, sedert dat de Katholieken aan 't bewind zyn, sluit niet met een tekort gelijk in Frankrijk, maar ieder jaar met een batig overschot van 6, 9, 12, ja zelfs tot 17 millioen. Een groot deel van dit overschot is bestemd om de kassen van ouderdoms pensioenen te vullen. Het cijfer van den uitvoer in België is geklommen van 139,329.000 fr. in 1840 tot 1,949,233.000 nu heden. Dus meer dan tien maal verdubbeld. Ieder jaar verhandelt Frankrijk voor 8 milliard zaken, het kleine België voor 7 i/2 milliard of duizend fr. per inwoner. De waarde van de opbrengst der vaste goederen is in België vertiendubbeld, terwijl ze in Frankrijk tot op de helft is gevallen. Terwijl men in Frankrijk maar altijd voortgaat metde lichten uit te doo- ven - zoo besluit de schrijver einde- lyk, terwijl men daar alle krachten aanwendt om God en den Godsdienst te verbannen en geen tyd vinden kan om voor het maatschappelijk welzijn te zorgen, neemt België onder het zegen rijk bestuur der Katholieken, die de lichten van boven al meer en meer heeft doen schyuen o steeds toe in welvaart en bloei. Ziedaar slechts eenige uittreksels die ons aantoonen welke aardige voorbeel den Frankrijk ons geeft die,hier te lande, volgens de liberalen,zouden dienen nage leefd te worden en die zij, liberalen, zullen ten uitvoer brengen moesten zij in Mei aanst. de zegepraal behalen Die kreet weerklonk herhaaldelijk in eene der laatste zittingen van de Ka mer der Volksvertegenwoordigers. Hij werd uitgestooten door liberalen en socialisten, in koor. Weg met de Kloosters Omdat de Regeering voorstelde 1 armzalig millioen te stemmen als toe lage aan de vrije aanneembare scholen. Een aalmoes voor de scholen van werkmanskinderen riep de heer Woeste uit. Om de wereldlijke onderwijzers die de vrije scholen bedienen, wat verhoo ging vanjaarrcedde te schenken beves tigde de heer Schollaert. Het Gouvernement geeft 48 mil lioen uit voor het lager onderwijs, sprak de verslaggever, heer Golaert, daarvan wil het 3 i/2 millioen schenken aan de vrije scholen, die vele honderd duizenden leerlingen tellen, zoodat er nog 44 1/2 millioen, overblijven voor de officieëlo scholen. Die cijfers zijn niet te weerleggen. De linkerzijden, liberalen en socialis ten, wisten er niets op te antwoorden dan don hatelijken kreet: Weg met de Kloosters Een vrijmetselaarskreet weder- sprak de heer Woeste. Het is eene van die beroemde for mules van het anti-clericalisrae, die ruiken naar verbeurdverklaring en af- truggelarij vulde de heer Carton de Wiartaan. Weg met de Kloosters Dit was ook de hartekreet der Fran sche likwidateurs. Maar ons volk, dat in den grond nog eerlijk is, en met belangstelling volgt wat er in Frankrijk omgaat, zal ant woorden Weg met de dieven 1 12* vervolg. Toen Hors von Henning nader bij de tafel kwam, zag hy dat het linkerbeen van den kleinen surnumerair onder de tafel onophoudelyk in eone trillende beweging was, en dat de daarop rustende linker hand telkens krampachtig zich opende on sloot. Benno von Wackerode hield do bank. Juist was er gezet. Hy nam de kaarten af, en verloor alles wat voor hem lag. Een oogenblik scheen hij besluiteloos. Toen haalde hij uit den vestzak een dun pakje honderdmark biljetten, telde er tien af en zegde heesch Dé bank gaat verder met duizend mark. Op Henning lette hy niet. Hy deelde de kaarten uit, en zag toen wachtend, naar de andero heeren die op zijne uitnoodiging reeds oen paar uron te voren uit de Club hierheen gekomen waren de advokaat Ostermeyer, de kleino, gerimpelde rente nier Pipke, de Warschauwer graaf, de baron van Wydenau, de twee dragonders in burgerkleeding, die voor den dienst tijdelijk in Berlijn vertoefden. Het werd weer stil. Mon hoorde slechts liet eontoonige. Alhoewel sommige schrijvers be weerd hebben dat de Tomaatkweek enkelijkin serre of ten minste onder een glazen schutsel mogelijk is, niette min mag deze kuituur gebeuren in alle richtingen, zelfs in voile veld zooals het rond Mechelen gedaan wordt. De Tomaat, oorspronkelijk uit Peru, eischt om hare volle ontwikkeling te bekomen, meer warmte dan onze in- landsche planten daarom zullen wij ze aankweeken in bakken of in serren, door ze einde Maart te zaaien. Ze wordt heel jong verspoend om einde Mei ter plaatst geplaut te worden op eenen afstand van70-80 cent. Men kweekt de tomaat op een of meer stengels die opgeleid worden langs stokken of op gespannen ijzerendraad. Vóór de planting spitten wy den grond diep om en mesten wij hem goed; de tomaat iszeor gretig naar potasch- en stikstofmesteD de samengevoegde invloed dezer twee elementen zal ons krachtige planten leveren met talrijke en schoone vruchten van eerste hoeda nigheid geven wij dus, per are 3 k. kloorpotassium, 3 k. zwavelzure ammo niak en 5 k. superfosfaat. Al de scheuten die zich in de oksels der bladeren ontwikkelen, zullen weg genomen worden de innijping der stengels gebeurt einde Juli. Indien er, einde September, nog vruchten aan de planten hangen, wor den ze zorgvuldig vóór de eerste nacht vorst geplukt, en in een warm lokaal gelegd waar zij rypen zullen. Variëteiten Verbeterde dikke roode, koningin der vroege, wonder der mark- ton, Koning Humbert. G. IMPATIENT, Tuinbouwschool, Vilvoorde. Lucia B...y Brussel. Deze teelt zal on langs uitgelegd worden. A. S. Bergen. Voor zuidermuur B" Hardenpont, Belle des Abrès, Passé Crassane, Doyenné d'hiver. B. M. Aalst. Geraniums worden einde Mei geplant na ze aan vrye lucht ge went te maken. Zetten, als 't u belieft 1 Zet niemand meer t Ik geef Als ik verzoeken mag Dan het vallen der kaarten, een oogen blik stilte, eenig aarzelen... De bank blijft op zes. De Burnumerair had weer byna alles aan den links van hem zittenden kleinen Pipke, den eenige die hoog opzette, ver loren. En evenzoo de volgende en de na volgende maal. De jonge man slokte alles op, wat de ander uit het al steeds dunner wordende pakske in den vestzak nam. Eindelijk had hy nog maar achthonderd mark voor zich. Zyn linkerbeon wipte wan hopig onder de tafel. Hy hield den adem in terwijl zijne tegenpartij voorzichtig do kaarten omkeerde en schuppenvier en kla verenvijf, den grooten slag vertoonde. Nu schoof hij de biljotten over de tafel en stond op. Ik geef de bank af, zegde bij kort, en ging in den hoek, waar hij krampachtig rookend en grinnikend bleef staan. Do kleine Pipke streek ondertusschen zijne winst op. Hy vouwde de blauwe lap pen in zijne brievetesch en liet de goud stukken bij handen vol in zyn broekzak glijden. Hij verheugde zich er over, dat hy weer had gewonnen, ofschoon hy het vol strekt niet noodig had. Want zyn vader een groot hovenier en melkboer in de Potsdammer Strasse, schraapte elk jaar twintigmaal meer geld byeen, dan hij met mogelijkheid kon verteren en het éénige zoontje deed vergeefs zijn best om een deel Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 10 April 1910, M. Renneboog, Nieuw- straat. Onze Taal op de Brusselsche Ten toonstelling. - Het Algemeen Neder- landsch Verbond zal in een Paviljoen in de Brusselsche Tentoonstelling, door middel van kaarten, tabellen, uitstal ling van in de onze taal verschijnende Nederlandsche bladen en tyd schriften, een aanschouwelijke voorstelling geven van de uitgebreidheid van het Neder- landsch Taalgebied. Benevens de buiten Europa Vereenigde Staten, Suriname, Curagao, Nederlaodsch Oost-Indië, Zuid- Afrika verschijnende bladen in onze taal, moeten daar ook voorkomen die verschijnende in Vlaamsch-België. Alle uitgevers van Vlaamsche bladen en tijdschriften worden verzocht 2 ex. daarvau te willen zenden aan H. Meert, secretaris Groep België A. N. V. Spie gelstraat. 20, Gent. Aan de gemeente secretarissen van alle Vlaamsche Ge meenten werd gevraagd, dat ze ons zouden willen mededeelen, welke bladen ia hunne gemeente verschijnen, opdat we de volledige lijst der Nederlandsche periodieken in België zouden kunnen vaststellen. Waar de medewerking.van HH. Gemeentesecretarissen mocht te kort schieten, worden alle vrienden van onze taal in gansch Vlaamsch België uitgenoodigd ons verzoek te willen beantwoorden. Walvissehen. Dat er nog altoos veel walvissehen leven in de Noorder lij ke Zeeën bewijzen de navolgende cijfers Op Spitsbergen werden er in 1907 met 15 stoombooten 333 stuks gevan gen, die 9445 vaten olie opleverden. Op IJsland, met 29 stoombooten,ving men er 76i exemplaren. Deze brachten 28,100 vaten traan op. Rond de Farier-eilanden werden er in 1907 door 13 vaartuigen 640 stuks buit gemaakt. Deze gaven 12,490 vaten olie. Het zelfde jaar slaagden 13 vaartuigen er in rond de Shetlandon, 729 walvissehen machtig te worden, die 17,980 vaten olie opbrachten. De werklieden-pensioenen in Frank rijk - De Algemeeue Werkhond of Confederation Générale du travail heeft te Parijs eene vergadering gehouden om de wet op de werklieden-pensioen te be spreken. Er waren 4000 personen aanwezig. Bij eenparigheid werd eene dagorde ge stemd welke de wet afkeurt als eene - kolossale aflroggelarij van dien overvloed aan ridders van de groene tafel, aan diefachtige lakeien en oplichters van allerlei aard te verbrassen. Vader's rijkdom nam toch altoos nog maar toe. Leeglooper sinds zijn achttiende jaar, wist de jonge man letterlijk niet wat met zijn geld te beginnen. En toch lachte do fortuin hem toe. Geld verbrassen dat was zijn levensloop. Iets anders had hij nooit gedaan, eeuwig gedrukt er uitziende, mot zijn bleek spits gezicht, zijne fletse visohoogen engroote ooren, eeuwig las tig, ziekelyk en met zichzelf en heel do wereld ontevreden. Maar bij alle kwistigheid was het man neke op zijne manier toch nog bedachtzaam cn voorzichtig. Hij verspeelde nooit meer dan hij aan comptant geld bij zich had en hij spoorde ook anderen niet daartoe aan. Voor heden had hij zijn slag geslagen, on hy was nu van plan zich stilte verwijderen. De surnumerair lette niet op hem. Hy stond naast Horst von Henning en mom pelde Ge moet maar ongeluk hebben Dat was nu mijn laatsto comptant geld Alles de schuld van rayno lieve zuster Dat brengt natuurlijk ongeluk, wanneer daar zoo'n vrouwspersoon, die van de geheele zaak geen flauw begrip heeft, de neus er in steokt!.. Hoor eens, Henning, leen mij wat al was 't maar een duizend mark I Och, dat verspeelt ge toch weer Neen, neen 1 De Socialistische Werkhond ziet nu dat hij door de blokmannen voor den aap gehouden werd. De Blokkers hebben hunne zakken gevuld met kloostergeld en do werklie- don krijgen niets. Katoenen huizen. Naar men zogt bouwt men nu huizen van katoen in.... Amerika natuurlijk. Met groen katoen wier hoedanigheid niet toelaat het te spinnen en te weven maakt men eene soort van pap, welke men vormt gelyk onze baksteenen en die zoo hard droogt als arduinsteen. Die katoenen steenen worden be streken met eene stof dio ze ondoor dringbaar maakten onbrandbaar. Deze vuurvrije on watervrije huizen kosten daarbij nog maar het derde van eon huis op gewone wijze gebouwd... Zeg, als dat alles waar is, zou men zoo geene steenen in geperst katoen kunnen overbrengen naar Europa,waar menigeen lust zou hebben zich aan ge- nadigen prijs zoo een huis te bouwen Ang-oulème te Gent. 25,000 fr. eerepryzen Aan de jaarlyksche prijsvlucht op Angoulème te Gent op 26 Juni zullen liefhebbers deelnemen. Tot heden zijn er reeds 4600 duivenvoorde poule speciale ingeschre ven. Men verwacht voor dezen prijs kamp 10,000 duiven. Gezien den groo ten bijval heeft het bestuur besloten een schoon paard ingespannen mot voituur bij de groote prijsvlucht te geven, voor den iul6g van 1 fr. Liefhebbers onzer provincie ongepast, den 1° Mei wordt de inschrijving aan 2 fr. gesloten. Om deel te nemen aan de prijsvlucht moet men met eene duif ingeschoven zyn. De bloemversiering der statiën. Ter gelegenheid der Brusselsche Ten toonstelling schrijft de Touring Club van België eenen prijskamp uit voor de schoonste bloemenversiering dor spoor wegstatiën, gedurende het tegenwoor dig zomerseizoen waarbij premiën van 100, 50 en 20 fr. samen ten bedrage van 1000 fr. te wiunen zijn, door de oversten van statiën, halten en stopplaatsen. De prijzen zijn te winuen voor al de lyneu, welke op Brussel uitloopen, te beginnen van Doornijk, Gent, Dender- monde, Antwerpen, enz. De Minister van Spoorwegen heeft met genoegen dezen wedstryd goedge keurd en den Touring Club bedankt voor zyn initiatief. Hij vatte den ander by eene fraksknop en bedelde letterlijk, met bevende stem en een pijnlijken gryslach Tot morgen vroeg maar Toe, doe my nu toch dat plezier Henning sag de radelooze kleine speel- rat hoofdschuddend aan. Ga liever naar huis, zegde hy. Ge zijt veel te opgewonden. Gij kunt haast niet meer op uw beenen staan, en ge klap pert letterlijk met uwe tanden. In zoo'n toestand waagt men toch geen grooten slag. Morgen is ook weer een avond Ja morgen Benno von Wacke rode lachte schamper. En mijne lieve zuster trommelt intusschen don familieraad bijeen voor eeno Curateele Daarmeé be dreigt zy mij heel ongegeneerd I 't Is wat schoons Maar juist wil ik volle zakken hebben, zoodat ik tegen de ooms en tantes en den beelen boel zeggen kan Als 't u blieft Zie eons hier 1 Wat wilt ge van mij Wat valt er op mij aan te merken Dus ik smeek u een weinig klein geld Pipke houdt de bank. Pipke beeft kou voeten gokregen riep Ostermeycr. Hij is er van door. Eu de Pool ook 1 Daar ziet ge nu wel Horst von Henning haalde de schouders op. Er is niet eens meer een bankhouder. Of heeft een van de andere heeren lust Niemand beet toe want van den surnu merair was nu toch niets meer te haler.. Maar nu geraakte deze geheel op zijne achterste beenen. Hij drong aan by Horst, stotterend van opwinding en nauwelijks in staat zijne woorden te vinden. Dan dan houdt gij de bank, ik smeek u erom Ik sta erop 1 Ge moet bons van mij aannemen Gij zijt te veel verhit. Dat loopt ver keerd Och wat verhit Ik ben zoo nuch ter als een kalf Ik heb van avond op zyn hoogst eene halve ilesch champagne ge dronken. Dat kunnen de heeren bevestigen, niet waar Dus, ik bid u, Henning Gij hebt mij geld genoeg afgenomen 1 Gij zyt mij revanche schuldig Heel eenvoudig En als ik nu niet will Dan dan noem ik dat onrechtvaar dig Ja, onrechtvaardig Horst wierp hem een scherpen blik toe. Zyn gelaat werd iets rooder, maar hy hield zich in. Ily zetto zich aan tafel en legde er geld op. Nu dan Ziedaar de bank begint met duizend mark. Niet meer Neen. De surnumerair haalde een pak visiet- kaartjes uit zijne portefeuille, ongeveer 10 stuks, en begon op do achterzijde daar van met bevende vingers te krabbelen. Goed voor 1000 mark. Daarop schoof hy bet eerste kaartje naar voren en legde een stekske er over heen,ten teeken dat slechts de helft als inzet gelden zou. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1910 | | pagina 1