Zondag 17 April 1910 5 centiemen per nummer 64"e Jaar 4249 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Aleoolism., GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE AJUIN. Landbouwbelangen. Het wetsontwerp op de nieuwe Douaanrechten De Internationale Wetgevende Vereeniging DITJES en DATJES. Rechterlijke kronijk. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tt ïning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d' bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen Ly accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. GUIQUE BUUi AeUt, 16 April 1910. Niemand bet-vist het dat het aleoolism of drankmisbruik een der grootste kwalen is waaraan onze samenleving lydt en wellicht de grootste van al. Neemt de dronkenschap weg en dade lijk zal er welstand, vrede en eendracht komen in honderden huisgezinnen, en dit niet alleen van de lagere standen maar ook van de midden- en hoogere standen. Neemt de dronkenschap weg en ge zult spoedig de bevolking der gevange nissen, bedelaarsgestichten, gestichten voor krankzinnigen, stompzinnigen en achterlijke kinders in ruime mate zien afnemen. Algemeen is men hiervan overtuigd, maar verleent iedereen wel zijne mede werking om het drankmisbruik te be- best rijden Wy antwoorden Neen De reden waarom het drankmisbruik maar altijd voortwoekert, zijn veelvul dig, doch een der bijzonderste is dat veie lieden overtuigd zyn dat ccn druppel klaren deugd doet gelijk men zegt. In de arbeidersstanden is die overtui ging. algemeen niet alleen in de stad maar zoo wat overal. 't Is daarom dat de werklieden die zwaren arbeid verrichten, herhaaldelijk in den dag,, hunne toevlucht nemen tot een druppel 't Is daarom ook dat men do werk lieden die een lastig werk uitvoeren, laden of lossen, met een druppel trak teert 't Is daarom dat tydens de oogstwer- ken zoo menige liter op 't veld wordt verobberd... Nochtans die meening is gansch ver keerd en wetenschappelijk is het door talryke proefnemingen bewezen dat alcool of genever.in plaats van de werk krachten der menscuen te vergrooteu, ze integendeel sterk en gedurig doet dalen. Wie wil kan het op zich zeiven na gaan. Wie heeft er niet ondervonden dat het minder goed gaat om te werken na men eenige glazen, hoe weinig ook, gedronken heeft Hy, die gewoonlijk matig is in drank, gevoelt het zeer wel als hy eens bij uitzondering al ware het maar twee glazen bier meer heeft gedronken. Waarheid is 't dat degenen die, zoo men zegt, aan den drank gewoon zyn, maar kunnen beginnen te werken nadat zij een zeker aantal glazen hebben naar binnen gegoten. Nu bewijst dit dat de alcool hen geen kwaad doet Wel neen Het is immers duidelyk voor ieder een dat al hetgene de mensch inneemt zijnen invloed uitoefent en indien die invloed slecht is, dan moet de dage- lyksche herhaling van het drankmis bruik de beschadiging der organen al- tyd meer en meer doen toenemen. Proeven werden genomen op allerlei werklieden steenbakkers, metsers, smeden, schrynwerkers, letterzetters, enz. de onthouders leverden het beste en het meeste werk, Soldaten die zich onthouden van sterken drank,kunnen langere marchen uithouden dan dezen welke gebruik maken van alcool, al is het enkel zeer matig. Nu het is een onbetwistbaar feit, door de voornaamste geneesheereu, leeraars aan de Hoogscholen bevestigd, dat de alcool in 't algemeen oenen verzwak- keuden invloed heelt op de spieren en dus de krachten doet dalen winst. Meestal de landbouwers gebrui ken niets dan stalmest en beir en men heeft nochtans ondervonden dat versche stalmest oorzaak is dat de ajuinen moei lijker bewaren en meer aangevallen worden door de wormen. Het is nochtans noodig eene tamelijke hoeveelheid stalvette aan te wenden, waDt de humus die hij in den grond brengt slorpt de zurigheid op en ver warmt hem aldus de bodem bewaart dan ook beter de vochtigheid. Veel te veel verwaarloost men het gebruik van kalk in onze groenselho- ven, die zoo goed den grond gezond maakt, en de ontbinding der organische stoften bevoordeeligt. Men zal dus voordeelig 100 kgr. kalk per are aanwenden. Aangezien het fosfoorzuur en potasch niet verloren gaan mag men dus voor een goeden voorraad zorgen. Wij raden dusvolgens aan per hectare de volgende meststoften te gebruiken 100 tot 125 kgr zwavelzuren ammoniak; 200 tot 250 kgr ijzerslakken 100 tot 150 kgr zwavelzure potasch. De zwavelzure ammoniak wordt heel goed vastgehouden ou zijne werking is zeer regelmatig. In de tuinbouwschool van Borgen heeft men zeer belangrijke uitslagen hekomen die wij aan onze lezers willen meedeelen. De perken die met scheikundige mest stoffen gevoed waren, hebben hoogere opbrengsten gegeven en de ajuin was ongeveer veertien dagen vroeger rijp Ziehier deze uitslagen (opbrengst per are) Getuige Scheikundigo Stalmest meststoffen In 1900 585 740 730 In 1901 107 388 208 In 1902 457 505 600 In 1903 345 470 440 In 1904 400 440 370 Deze cijfers toonen op afdoende wijze dat men met scheikundige meststoffen hoogere opbrengsten bekomt dan met stalmest. J. Aidit. De ajuin is eeue groente door ieder een gekend en benuttigd. In 't algemeen wordt de kweek tamelijk wel verzorgd, en de opbrengst is nog al wel, vooral in die streken waar hy op groote schaal geteeld wordt voor den verkoop. Dat wil hoegenaamd niet zeggen dat er niets meer te verbetereu is wel integendeel, want wy bestatigen dat de bomestiugswyze overal te wenscheu laat. De opbrengst kan fel vermeerderd worden, en dusvolgens ook de netto- beter dan de Regeering hare wenschen te zien overtreffen. Die kwestiëu, bemerktHet Fondsen blad zijn zeer belangrijk, en dienen ook door de landbouwers in het oog gehouden te worden. Zeker is het dat de landbouwers erop gesteld zijn veel eieren te kunnen ver koopen. Hel doen kennen der regelen en voorwaarden om goede leghennen te hebben en ze op doelmatige wijze te voeden, kan niets anders dan hoogst voordeelig zijn Daarom is het geven van voordrachten over dien landbouwtak niet alleen wenschelijk, maar ook noodzakelijk door die lessen blijvende landbouwers op de hoogte, zonder, sterven de kennissen stillekens aan weg. In zijn verslag over de landbouw begroting, heeft de heer Maonhaut, de volgende belangrijke kwestiëu behan deld Zou de Regeering, bijvoorbeeld, niet meer belang in de hoenderteelt kunnen stellen Volgens het laatste Bulletin de VAviculture, beloopt het dagelijks verbruik vau eieren in België 3,000,000 stuk, voor eene totale waarde vau 70,750,000 fr. per jaar. Deze 3,000,000 millioen eieren, dage lijks verbruikt, dienen niet alleen voor de voeding maar ook voor verscheidene nijverheidstakken. België voert in en België voert uit. Het getal ingevoerde eieren is 34 mil lioen grooter dan het getal uitgevoerde, en deze millioenen eieren vertegen woordigen de som van 3,300,000 fr. voor het buitenland. Deze cijfers zullen, dank zij de ver schillende aanmoedigingen van wege de regeering steeds grooter worden. Daarom zouden de landbouwers hunne hoenderhoveu moeten vergrooteu en verbeteren, opdat deze hun de noodige eieren opbrengen voor het verbruik in België. Hetzelfde geldt voor de bijëuteelt. Zou men niet, onder verschillende vormen, de bijëuhouders meer aanmoe diging kunnen geven, zooals het in Zwitserland geschiedt In Zwitserland blijft aan de bijënhou- ders eene zuivere winst over van meer dan vijf millioeu frank besteed aau de onderhoudskosten van 24,000 bijën- korven. Waarom niet scholen voor hoender en bijënteelt tot stand brengen, evenals, onder andere, in Hougarië Zou de Regeering niet al de diensten, die zy ingericht heeft, met elkaar in verband kunnen stellen en ze uitbreiden, ten einde ze doelmatiger voor de land bouwers te maken. De middeuafdeeliug heeft er zich toe beperkt,, .hoofdzakelijk enkele aanwij zingen te geven daartoe steunde zy op de vorige verslagen. Zy wenscht niet Zoo men weet, heeft ons Ministerie na het stemmen der nieuwe rechten door Frankrijk bijzonder tegen de Belgische nrodukten gericht, een wets ontwerp neergelegd om nieuwe rechten te stellen op den invoer van zekere vreemdo produkten meest allen van weelde en komende uit Frankrijk. Het wetsontwerp werd dezer dagen in desek- tiën der Kamer besproken. Hot grond-, begin der wet is gestemd door de meer derheid der sektiën onder voorbehoud de verschillige schikkingen zorgvuldig na te zien.Zoo de lieer Liebaert, Minister van Financiën, en M Schollaert, Minis ter van Binnenlandsche Zaken het in hunne sektiën verklaarden, heeft België dit wapen noodig om met de vreemde landen en bijzonder met Frankrijk kun- ken goedo handelstraktaten te maken in 't belang van landbouw, handel en nijverheid. M. De Sadeleer, die het woord voerde in de 1® sektie in naam der rechterzijde, sprak in den zelfden zin. Hij herinnerde dat sedert meer dan 20 jaren Frankrijk gedurig nieuwe rechten stelt niet alleen op onze koopwaren, maar ook op onze werklieden. Vier wetsontwerpen liggen nog gereed in de Fransche Kamer, niet alleen om de werklieden der grenzen maar ook de Belgische landbouw werk lieden die ten getalle van 60,000 ieder jaar den oogst gaan doen in Frankrijk, zoodanig te belasten dat hun 't werken aldaar zal onmogelijk gemaakt worden. Het is noodig, zegde de spreker, dat wij een algemeen tarief minimnm en maxi mum hebben om ons zoo te kunnen ver dedigen en een goed handelstraktaat te bekomen. Verder, zoo het in andere sektiën ook verklaard werd moeten alle punten zorgvuldig bestudeerd en de be langhebbende aanhoord worden. Het is van nu af zeker dat het wets ontwerp maar op 't einde van November en waarschijnlijk nog later in de Kamer in bespreking zal komen. De heer De Sadeleer werd als verslag gever der 1® sektie benoemd. M Liebaert heeft verklaard dat, indien de rechten gestemd worden, de Staat er geen centiem zal van behouden. Hij zal voorstellen huu opbrengst te storten in een nieuw gemeentefonds om het tus- sclien de gemeenten in evenredigheid der bevolking te verdeelen. waar het gerechtshof zijne zittingen houdt. Alle regeeringen der wereld heb ben delnternatioualeVereeniging onder hare bescherming geplaatst en de Con gressen gehouden in Brussel, Weenen, Parijs, St-'Louis, Londen, Berlijn, enz., werden ,door de Vorsten en de Hoofd ministers warm verwelkomd. Het Congres zal dit jaar voor de vierde maal te Brussel vergaderen. De Parlementaire groep der Belgische Kamer heeft verleden Dinsdag in het Paleis der Natie eene algemeene zitling gehouden onder voorzitterschap van den Heer Staatsminister Beernaert. Bij het openen der zitting heeft de Heer De Sadeleer, in naam van al de leden, den Heer Beernaert gelukge wenscht wegens de dubbele onderschei ding die hem te beurt is gevallen. Op voorstel van den Belgischen groep, ondersteund door gansch de Kamer en door talrijke wetgevers van vreemde landen is hem de Prijs, door wijlen M. Nobel gesticht, geschonken. Die prijs wordt alle twee jaren toegekend aan den persoon die uitstekende diensten bewezen beeft aau het internationale vredesrecht. Eenigen tijd later is M. Beernaert uitgeroepen als Voorzitter van het be stendig bureel der vereeniging, samen gesteld uit afgeveerdigden van alle landen. Be-de onderscheidingen zijn eene groote eer, zegde M. De Sadeleer, die weerglanzen op de Belgische Kamer en op België. Ik zal de tolk van U allen zijn om den Achtbaren Heer Beernaert onze hartelijkegelukwen-chen aan te bieden Deze woorden werden door de talrijke aanwezenden vurig toegejuicht. De Heer Beernaert bedankte de Leden en verklaarde dat hij den prys Nobel wil toewijden aan inrichtingen van openbaar nut, onder andere eene som van 25.000 fr. zal besteed worden als bijdrage tot bet dekken der onkosten vau het toekomende Congres, en de afgezanten der vreemde landen in België zoo gulhartig mogelijk te kunnen ont vangen. Verders verklaarde hy dat hij door bet uitoefenen van zijn nieuw voorzitter schap is verplicht van zijn ontslag te geven als voorzittor van den Belgischen groep. Hij stelde voor als nieuwe voor zitter te benoemen, den Heer De Sade leer, die, zegde hij, sedert lange jaren de grootste diensten aan de vereeniging bewezen heeft en feitelijk zeer dikwijls het voorzitterschap in België en in den vreemdo waargenomen heeft. Dit voor stel werd eenparig toegejuicht. Eene commissie werd benoemd om de noodige maatregelen te nemen tot het Congres dat in 't begin van September zal plaats hebben on gehouden worden in 't Paleis der Natie. Over de 600 leden van de Wetgevende Kamers der verschillige Staten van Europa eu van de Vereenigde Staten van Amerika hebben reeds hunne deel neming aan 't Congres aangekondigd. Deze machtige vereeniging werd ge sticht vijf en twintig jaren geledon. Afgeveerdigden van al de Stalen van Europa alsook van de Vereenigde Staten van Amerika maken er deel van. Zy heeft voor doel de oorlogen tusschen de volkeren te voorkomen met de geschil len tusschen de landen door scheids rechters te doen beoordeelen en niet door de wapens. Machtig is hare be werking geweest. Dank aan haar, is de internationale rechtbank gesticht van Den Haag, die voor zending heeft de internationale twisten te vereffenen in der minne en d8s noods vonnissen uit te spreken, zoo het meermaals gebeurd is eu door de belanghebbende lauden moe ten geëerbiedigd worden. Een Amerikauer, M. Carnegie, heefi verscheidene millioenen geschonken voor het bouwen van het Paleis der Vrede in de hoofdstad van Holland, WAT IS EEN LIBERAAL In 1830 was liberaal diegene, die bui ten alle godsdienstige kwestie, wilde dat de Staat zich bepaalde met het per soonlijk initiatief te bewaken, aaD de vrijheid al hare onafhankelijkheid la tende. Sedert 1900 is het antwoord zuo een voudig niet meer 't is veranderd Liberaal zyn, zegde Le Petit Bleu den 11 Maart 1904 is leven in vijand schap met het Geloof en ophouden deel uit temaken van het gemeenschap der geloovigen. Liberaal zyn, volgens L'lndépen- nance Beige van 9 Februari 1901, is werken om, kost wat kost, het volk aan den invlood van den Godsdienst te onttrekken. Liberaal zijn, zegt do socialist Fur- némont, is den strijd aangaan tot der dood tegen de Katholieke Kerk het is tot oorlogskreet hebben Dood aan de Katholieke Kerk Meer zulke citaten kunnen wij voor brengen.... En dan zijn de liberalen en socialisten schijnheilig genoeg om op alle tonen over de daken uit to bazuinen dat zij geen godsdiensthaters zijn Achteruit Weg met «Jo Uloos- ters! Dit is een maconnieke kreet, zegde M. Woeste... Dus liberalen en socialisten trekken ten strijde onder den kreetWeg met de kloosters 't Is de eerste maal niet dat ze onder dit wachtwoord ten strijde togen... In 1857 heeft deze kreet by 't volk gepakt ja, 't volk, 't gepeupel, gaf ge hoor aan de liberale ophitsing en weldra stonden de kloosters bloot aan bestor ming en vernieling. Dit bezorgde de zegepraal aan de liboralen in de vol gende kiezingen. Maar hopen de liberalen dan ook dat het volk, even als in 1857, zich door hunnen ophitsendeu kreet zal laten ver voeren en naar de kloosters trekken om er alles kort en klein te slaan Wel, neen Immers met den tijd zijn de menschen wijzer en verstandiger ge worden en waar ze staan le roepen Weg met de kloosters waar liberale en socialisten en hunne sleepdragers zich staan heesch te schreeuwen tegen Priesters, Paters en Nonnen, daar bly- ven de bezadigde werkman en burger mot onverschillige leute het poesjenel- ienspel aanschouwen, op spottenden toor. lot zich zeiven zeggende: Weg met de kluchtspelers l»Iti:*lIK-lt 1AD8EL. Vorm woorden met toevoeging van letters in de plaats der punten. V. N HOW.RT (beroemde'wielrijder) B A KE B GHE (badstad) O IF N (een dier) NTEM (geldstuk) Ieder oplosser krygt een prachtig Muziekstuk voor Piano. Oplossing en 2 posttimbers van 10 c. te zenden aan D. DESMYTER, Veurne. De XX' Siècle meldt dat in zeker regiment dat te Brussel ligt, een hoop officieren zijn die reeds van de Vrijmet- selaarslogie deel uitmaken en die pro paganda maken voor de Logie «Parfaite, Amitié en andere. Wanneer zal aan dat gek spel eens een einde komen dat officiers wel deel mogen maken van Logies maar niet van Katholieke Kringen 't Gaat kiezing worden en dan loopen de liberalen, die nooit iets deden ten voordeele der werkersstanden, over van liefde en genegenheid voor hen. Zij zullen voor de oude afgesloofde werkers zorgen een pensioen van een frank daags gaan ze dan genieten als de liberalen zullen meester zyn in het Land. Iviesbeloflen, liberale kiesboloften zijn het Ja, kiesbeloften zyn het en zoo denkt het socialistische orgaan Le Peüple er ook over. Het roode orgaan spot vinnig met de liberale belovers en alle hunnen kiespraat en gezeever;het vraagt heel eenvoudig weg waar de libe- ralen het geld zouden halen en hoe ze dit zouden ten uitvoer bren- gen Le Peüple voegt er by dat vóór meu zulk een pensioen zou kun- nen verleenen het noodig zijn zou i) nieuwe belastingen te heffen. - Nu dit is de waarheid T Schoon vooruitzicht, niet waar kie zers Voegen wij hier ten slotte bij dat de socialisten ook valsche belovers zijn ge lijk de liberalen zy ook beloven zaken die zij,zelf als ze meester van 't Bestuur des lands konden geraken, niet zouden kunnen tot stand brengen Volksfop- pers zijn liet Tentoonstelling van het Huis bedrijf, te Gent, in 1910. Onder de bescherming van den kring GENT- VOORWAARTS geplaatst onder het Eere-Voorzitterschap van den heer Gou verneur dor Provincie en van den heer Burgemeester der Stad Gent eu die voor doel heeft, onder andere, in de ruimste male mogelijk, nijverheid en handel op te beuren en te ondersteunen, zal, in den loop van de maand November aan staande, eene Tentoonstelling van het Huisbedrijf te Gent ingericht worden. Deze Tentoonstelling, alleenlijk ge opend voor de voortbrengselen van de Stad en de Provincie, bevat de volgende afdeelingen Bouwkunde. Veiligheid en Gezond heid. Versiering en Meubileering. Tuin en Planten. Keuken, Kelder en Tafel. Kleediug eu Toilet. Kunst werken. Kleine handwerken. Geestes arbeid.Uitspanning en Tijdverdrijf. Op wandel en op reis. Sport. Jacht en vischvangst. Het volledig programma der Tentoon stelling, alsook alle verdere inlichtin gen, worden verschaft door het Bestuur der Tentoonstelling, Coupure, 15, te Gent. By de melaatschen. Byna 21 jaren geleden, op 21 April 1889, stierf de eerw. Pater Damiaan, de apostel der melaatschen, aan de melaatschheid, op het eiland Molakaï, in de Hawaï-groep. De ziekte van Pater Damiaan verne mende, toen hij zich by de Roodhuiden, der Vereenigde Staten bevond, bood zich de eerw. heer Conrardy, een priester van het bisdom Luik, aan, om Pater Damiaan te gaan vervangen. Hij scheepte in en trok naar Molakaï, waar hij Pater Damiaan de oogen sloot, en nam dezes plaats in. Later kwamen de Hawaï-eilanden onder de heerschappij der Vereenigde Staten de verzorging der melaatschen werd officieel ingericht, en de E. H. Conrardy, oordee- lende dat elders meer ellende onder de melaatschen heerschte, vertrok naar China na in Europa geld ingezameld te hebben. Hij kocht een eiland op 60 kilometers van de Chineesche stad Canton, stichtte er verpleeghuizen en verzorgde er 500 me laatschen. Omdat beter te kunnen doen had hij ook vier jaren geneeskunde bestudeerd en een diploma van geneesheer verworven, als hy meer dan 50 jaar oud was. Nu is de E. H. Conrardy ook door de schrikkelijke melaatschheid aangetast, en hy is zeker aan die kwaal te bezwijken. Hy heeft nog enkel eenige maanden te leven. Met vreugde heeft hij zyn leven ten offer gebracht voor zyne medemenschen. De E. H. Conrardy is omstreeks 70 jaren oud. Ziedaar een heldhaftig slachtoffer van de kristelijke naastenliefde. Merkwaardig. Te Antwerpen is een bankhuis, gesticht door Franschen, en dat een byhuis is van eene bank te Parys. Welnu, deze bank laat overal eenen omzendbrief bestellen in de twee talen, in het Fransch en in 't Vlaamsch. Ziedaar dus Franschen, die vinden en voelen, dat Vlaamsch wel tot iets dient en good is, wel to verstaan als zij er profijt en geld kunnen bij vinden. Die lieden zijn praktisch terwijl zoovele Belgen en zelfs zoovele Vlamingen onprak tisch zyn. Aan de boeren. Een oud en ervaren landbouwer verzoekt zijne opmer kingen ruchtbaar te maken, die eene groote droogte voorspellen voor dezen zomer. Tijdens den Equinox hadden wy kalmen oostwind en dit zou de aanwyzing zijn van 't weer tot 21 Juni. Volgens oude onder vinding zijn de komeetjaren keeto endrooge seizoenen. Dus, landbouwers, opgepast voor beestenvoeder, opgepast van diep te planten en te zaaien en ook wat meer stik stof te gevon dan naar gewoonte. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen en smaad. Callebaut Jan, wever te Aalst, dronken zijnde sloeg Kes- sens Jozef op het hoofd met een kapmes. De agent Pyck die hem wilde ontwa penen, werd door den wildeman gesmaad. Callebaut krygt 1 maand gevang on 10 en 26 frank boet voorwaardelyk. Slagen. Romaan De Petter, twy'n- der te Aalst, heeft met Petrus Lowies ge vochten en hem eenen steek aan het hoofd toegebracht, waardoor Lowies 8 dagen ziek was. De Petter krygt 2 maand ge- vasg en 50 fr. boet voorwaardelyk. Wilde lieden. Pietor De Winne, regcnschormverkooper, te Brussel, in de Hoogstraat en Edmond Van Wezemael, leeglooper, te Nieuwerkorken, waren in de herberg van Frans Bayens, te Ottergera en wilden hunnen drank niet betalen, daarby bedreigden zij den herbergier met een mes. De veldwachter De Boeck begaf zich ter plaats, vergezeld van de gendarmen. Deze laatste werden door de woestaards aange vallen en afgeslagen. Do betichten krygen by verstek, de eer ste 3 maand, 1 maand, 15 dagen en 3 maal 26 fr. boetde tweede 1 maand, 15 dagen «n 26 fr. boet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1