Napoleon I te Aalst. De veilingen van Nieuwe Koopwaren in Aalst. AALST. Welke verandering aan de Stedelijk Bestuur van Aelst. Slad Aelst. Politie. Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Frankrijk. Spanje. Zondagrust. RECHTBANK VAN ANTWERPEN. Een zonderling: wapen Een Duit- schcr was betrapt geworden in het bezit van een zeer zonderling pistool. Met dit wapen wordt een zeker soort projectiel afgeschoten, dat onmiddellyk in stukken vliegt en dan een soort gas verspreid, dat den persoon, waarop het gericht is, eenige minuten in bedwelming doet vallen. Dit wapen, hetwelk eene nieuwigheid is en door de policie nog niet was gekend, kan de baanstroopers zeer van dienst zijn. De man. in wiens bezit het was gevonden, had het echter, zoover men weel, niet gebruikt. Een ander gevaarlijk wapen was eveneens op hem gevonden. De Duitschcr werd vor- oordeeld tot eene maand gevangenis. De wapens werden verbeurd verklaard. 't Was op 17 Mei 1810, dat ter gelegen heid van een bezoek aan zyn uitgestrekt rijk, do doortocht plaats had van den Fran- schen Koizer en zijne gemalin Maria-Louisa. Zulks is nu juist honderd jaren geleden, 011, tot nog toe, werden weinig bezonder- heden nopens dit geschiedkundig feit in het licht gegeven. We zullen dus vandaag roeds het weinige, dat we konden verga ren, onze stadsgenooten aanbieden, in afwachting van meer en beter Zijne Keizerlijke Majesteit kwam van Brussel, om zich naar Gent te begeven. De Pont- en NieuwstrateD, waarlangs do stoet voorbytoog, waren met wit zand bestrooidtwee rijen sparrenboompjes, vercenigd met bloemenkransen, stonden geplant van aan do Brusselsche tot aan de Gentschepoort. zijnde eene lengte van twee honderd roeden oudeAalsterschemaat. De gevels der woningen verdwenen onder - groene blaederen, boomtakken ende tap- pyten De ingezetenen hadden aanzoek ontvangen, hunnen byganck te doen ruy- men van steengruys ofte andere vuylig- - heid - de onderprefect had bevolen de faire déblayer la route dans les fau- - bourgs en faisant etilever les pierres, bols et arbres qui se trouvent sur ses bords, en de Zcebergbrug die in gebrekkigen toestand verkeerde te doen herstellen. Het Collegie was flink opge knapt en zuinig gewit, doch de prefect oordeelde qu'il serait bon que lts habi- tans cn fissenl autant ct que du moins - ceitx ci, s'ils ne le font pas, ornassent leurs maisons de tapis ou de verdures. - (Brief Nr 27910, 3 Mei 1810, Stadsarchief). De straatversiering geschiedde onder toezicht en bestuur der bouwmeesters F. Roucel en J.-B. Teirlinck. Deze moet alleszins prachtig geweest zyn, gemerkt do aanzienlijke sommen eraan besteed. Aan de Brussclschepoort, by den inkom der stad, rees eene ark of zegeboog op. Het was een meesterstuk van snij-, beeld en schilderwerk, hetwelk niet minder dan 1,328 frs en 44 centiemen kostto. De Brus selaar A. van Cutsem behing het gevaarte niet rood fluweel, gouden klokken en frin- jen zekere Cammaert leverde do tapyton Willem Van Buscom, bestuurder der tce- kenschool, had zich met het beeldhouw en timmerwerk gelast de Italiaan Ser- vandoni schilderde voor honderd franken een bas-relief, terwyl de kladpotter Gerardi zich met merkelijk minder moest tevreden houden. Naast den triomfboog was door Lefebvre cn Seps eene tent opgetimmerd, dio 426 frs kostte, zonder de staartjes. Een woord thans over de plechtigheid. De heer De Vos, onderprefect van het arrondissement, was den 17 Mei 1810 de gast van den meier Terlinden. De Aalstenaars hadden graag er dien dag lustig op losgeschoten, doch daar ze enkel drie kleine stukken geschut bezaten, vroegen zy te Gent artillerie Drie vreemde muziekkorpsen luisterden den stoet op Hamme, Lokeren en Dendermonde. (Het fanfaren»ezelschap van St-Niklaas was te Gent ontboden). De muziekanten Maren gelogeerd ter hostelrij der weduwe Ely, die, na de feesten, eene gepeperde reke ning indiende. De drukker J. J. Ducaju w'ds gelast met le dessin el l'exécution d'Eloges pour L.L. M.M. II ct R.R. Eindelijk had de meier don hiernavol- genden brief aan de inwoners gezonden - Mynheer «Ik ontvange zoo aenstonts de uytdruk- lyk8te beveélen van wegen Mynheer don Prefect van dit Departement, ten effecte van ingereethoyd te houden een getal peirden, ommo te doen den dienst van hunne KK. en KK. MM. alswanneer zy door deze Stad zullen passeren. Ten dien eynde requirere ik U-L. van, van als nu 't mynder dispositie te houden den nombcr van (-) peirden met (-) knegten ofte con ducteurs de gemelde peirden moeten voorzien zyn van hunne toornen ende har- naien, alsmede lange strengen omme sef fens te konnen worden ingespannen. Ik voorkome U-L. dat, op het eerste order liet welke u zal worden gegeóven, de zelve knegten ofte conducteurs met de ge melde peirden. harnaion, toornen ende strengen hun zullen moeten laeton vindon aen do kerke van do gewezeno Garmeliten binnen deze Stad, om aldaer seffens te kon nen worden ingespannen, ende voords te reyden tot aen de posterye van kwaet regt, van waer zy zullen wederkeeren nae Aelst, ende hunnen dienst zal ceseéren. Er zal, te rekenen van don moment dat de peirden zullen zyn verzamelt, door de Administratie der posten betaelt worden tot dry francs daegs voor eiken man ende pcird, ende daer-en-boven, den prys van do coursen, die zal betaelt worden voor den dienst van hunne Majesteyten, ten adve nante van twee francs voor ieder peird, ende dry francs voor eiken postillon par post. Ik vleyc my, Mynheer, dat in deze zoo dringende als buytengewoone circon- stantie, gy niet zult blyven in gebreke, van, zoo haest gy, by naeder order tot dies door my zult worden aenzogt, seffens peirden, verzelt met knegten, in staet van die te voeren, te doen beweógen aen de vooren beropen Garmeliten kerke, ten eynde van 6efl'eus in dienst te worden ge- stelt U-L. voorkomende, dat ik uw per- sonneélyk verantwoordelyk maeke van allen ondienst, en dat boven dien uwe peirden met de militaire magt zullen wor den geprest, ende gy voorts «uit worden vervolgt als wygerig aen den dienst van HH. KK. ende KK. MM. Hebbe d'eere U-L. te groeten. R. Terlinden. Tot hier het stadsarchief. Een ander maal gevou we een en ander volgens de TRADITIE. Petrus Van Nuffel. Onder dezen titel werd ten Bureelo dezer een zeer nuttig boekje uitgegeven, dat slechts zestig centiemen kost en dat wij in de handen van eiken neringdoenden en handeldryvenden middenstander wenschten te zien. De veilingen van nieuwe koopwaren in België, is een beknopte, maar zoo klaar duidelijk mogelijke uitlegging van de wet van 1846, waarbij de verkoopingen in het klein geregeld worden. Neringdoende en handeldryvende mid denstanden moeten weten, wat men ver staat onder verkoopingen in 't klein en ver koopingen in 't groot wat de wet van 1846 verbiedt en toelaat, daarom wordt hun hoo- ger genoemd boekje ten zeerste aanbe volen. Hertshage, die oude ver maarde Plaats van 'tGraven Aalst! Schoone kaaien, een Brug aan den Zwarten Hoek reeds voltooid, een ander Brug aan Mout- molen, twee steenwegen en reeds begint men op die hoogte te bouwen.... Aalst is een der schoonste steden van Vlaanderen geworden, dank aan ons Katholiek Be stuur.... Wie durft dat loochenen wie zou zóó onrechtvaardig durven spreken Langs alle kanten der Stad zijn groote ver beteringen en schoone verfraaiingen, tot eer van Aalst, tot voordeel van ambachts man en werkman..,. Wie zal zeggen hoe veel duizende en duizende franken die nieuwe gebouwen aan Dam, Vaart, Werf, Statio, Dirk-Martensstraat, enz. enz. Hoo- veel duizende franken die werken hebben gebracht aan Metsers, Schrijnwerkers, Schilders, Smeders, aan kalk- steen- ijzer en houtkoopmans En wat doen de libe ralen Ons hertebloed uitzuigen door hun scholen en door hun medehulp aan 't Zedo- boderf.... Ze zijn wreed de sommen dio de Stad jaarlijks moet steken in de liberale scholen Wat hebben 'wij gezien van 1879 tot 84?.. Dan waren 't nog de goei jaren en in Aalst was er geen 10,000 fr. te krygen voor een noodzakelyk passcrel- loken. Onmogelijk 8 of 10,000 fr. to krij gen.. Al 't geld moest dienen voor den schooloorlog... Nu heeft Aalst een schoon Statio van vijf a zes honderd duizend fran ken... De Statie der Reizigers gaat ver groot worden wy zullen een prachtige en gemakkelyke Statie hebben milde hulpgelden heeft Aalst gekregen voor zijn openbare werken en de weg is niet opge broken Nu nadert do tjjd dat do Stad zal vernieuwd en verbeterd worden men hoort nog al bemerken dat er te veel nieu we huizen gebouwd w orden dat d'ander huizen in weerde verminderen, ja moeielyk verhuurd worden... Van den anderon kant zyn er straten en wijken in Aalst, waar d'huizen hunnen tijd gehad hebben, vochtig zyn, ongezond en door nieuwe schoon wo ningen met verbreeding der straten kunnen vervangen worden... In al de Vlaamsche Steden zijn veel straten smal waarom omdat de Stad versterkt was ingesloten door muren en wallen de grond was te kostelyk dat is de rede, waarom t' Aalst verscheidene huizen byna geplakt zyn aan aan St-Martenskerk.... Zoo schreef Het Land van Aelst t op 5 October 1890. Medeburgers, vergelykt dit aan 't gene Groene Pie nu wekelyks byna over onze Stad zeevert of uitkraamt. Maar vergelykt ook wat hy nog was in 1890 cn wat hy sedert 1894, is geworden en tot hiertoe gebleven, uit heerseh- en baatzucht Meer hoeven wij niet te zeggen De Burgemeester der Stad brengt ter kennis van do belanghebbenden dat de hoer Van Cleynenbreugel, landmeter van het Cadaster, zitting zal houden ten Stadhuize, bureel van het Cadaster, van Maandag 18 tot Vrijdag 22 April aanstaandetelkens 's morgens van^9 tot 12 uren en 's namid dags van 2 tot 5 uren, om ingevolge art. 70» 2 van het reglement der bewaring van het Cadaster over te gaan tot het op nemen der veranderingen voor het iaar 1910. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. De Burgemecstor der Stad Aelst Gezien de herhaalde straatschenderyën, en voornaraenlyk het moedwillig bescha digen of verbrijzelen der Gas- en Petrol - lantaars. Pompen en andere voorwerpen van openbaar nut, de Stad toebehoorende Waarschuwt eenieder uitdrukkelijk, dat de DADERS van die baldadigheden neers- tig opgezocht worden dat zij voor de be voegde Rechtbanken zullen gedaagd en, naar luid der Wet en do algemeene Poli tieverordeningen, zullen gestraft worden, zulks ongeminderd de betaling der vast gestelde schade, de ouders verantwoorde lijk voor HUNNE kinderbn Verwittigt elkeen, dat dientengevolge eene bijzondere waakzaamheid is ingericht, ten einde de overtredingen bjj heeterdaad vast te stellen. Aelst, den 12 April 1910. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Boekkeurder, don Z. E. H. Kanunnik De Keyzer Bestuurder der Zusters Franciscanersen, te Sleydinge, den E. H. De Smet, onder pastoor van St. Hermès te Ronsse Onderpastoor van St. Hermès, te Ronsse. den E. H. Schepens, onderpastoor te Lo keren. AALST. - Kath. Werkmanskring* Morgen Zondag 17 April. Bescherm - feest van den H. Joseph, Patroon van onzen Werkraanskring. Plechtige Mis om 10 uren ter St-Martinuskerk, ter eere van den H. Joseph, voor de leden-weldoeners van den Kring. Vergadering ten Lokale om 9 1/2 uren, om zich van daar stoetsgewijze muziek en vaandels aan 't hoofd naar do Kerk te be geven. Na de Mis terugtocht naar den Kring.— Aanspraak door den Voorzitter, don heer Baron L. de Béthunc en verslag door den Secretarijj. 's Avonds om 5 uren MONSTER-TOM BOLA I Is het ook uwe ziekte Zoo ja, zal hot onderstaande geval u voorzeker belang inboezemen. Mr E. Cooman, 5, Vrouweslraat, te Aalst, zegde ons in Januari 1904 Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwyls kon ik niet slapen myn water was altijd troebel, zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid cn afgemat, de middelen en zorgen brachten niet de minste verandering in mynen toestand, ook werd ik mismoedig niet meer wetende wat doen, ik vernam de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek de Valkeneer, en wilde ze op myne beurt eens beproeven. Ik moet u rechtzinnig bekennon dat ik reeds na drie dagen veel beter was, mijne genezing was volkomen na eene week ver- pleging. Ik durf het nauwelijks gelooven, want sinds al den tyd dat ik lijd had ik nimmer zulke verlichting ondervonden, maar daar de pynen niet weerkeeren, moet ik mij toch genezen gelooven, Ik ben u zeer dankbaar voor zulk kostbaar middel en zal het overal doen kennen. Den 29 Augustus 1907, was Mr Cooman, nog altijd te vreden over den uitslag, dien hij drie jaar en half geleden, door 't ge bruik der Foster Pillen voor de Nieren verkregen had. Ik slaap wel zegde hy ons, voel geene nierpynen meer noch al die vroegere ongemakkon en werk zonder aan stonds vermoeid te zyn. Ik verklaar het bovenstaando waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Het is niet mogelyk gezond te blijven indien uwe nieren in geenen goeden staat zijn. Denioren zuiveren het bloed en ont lasten hot van de onzuiverheden en vergif ten Do gezondheid van gansch 't lichaam hangt dus van de werking der nieren af. De zieke of zwakko nieren zyn de oorzaak van de meeste der gevaarlijksto aandoe ningen, zooals waterzucht, verlies van eiwitstof, graveel, steen, waterstoringen, rhumatiek, lumbago, ledenjicht. Die ken- teekens zijn de voorloopers van ernstigo storingen, die voorzeker zullen volgen als men ze niet vermijdt met op tyd de Foster Pilllen voor de Nieren te gebruiken. Do Foster Pillen voorde Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvry per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergatraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid cisch de echte doos met de handteekening James Foster - en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 19. Lede - Woensdag,rond 5 1/4 uren, is do tweewoonst afgebrand, bewoond door L Van Leuven en A. Blondeel, op de wijk Gucht. Al do meubelen, huisraad en kleederen zijn do prooi der vlammen ge worden. De beesten zijn gered. De pom piers konden een derdo huis, bewoond door Viktor Van Nuffel, vrywaren. Vrouw Van Leuven moest terug in haar brandend huis springen om hare twee kin deren te redden, die nog lagen te slapen. De schade bedraagt 4000 frank, maar door verzekering gedekt. Woensdag namiddag, om 4 uren, is het parket van Dendermonde te Lede afge stapt om een onderzoek in te stellen nopens den brand by Lievens en Bosman, wyk Overimpc, tweewoonst,welken den 5 April laatst is afgebrand. Zonderlingo geruchten worden daarover verspreid. Men herinnert aan de lezers dat de zeer aangename Borstpil Walthéry, die zoo souverein is tegen de vallingen,'den hoest en de keelpijnen, een frank de doos wordt verkocht id al do apotheken. Denderleeuw. -— Thans heeft het beheer der spoorwegen het plan doen opmaken van de groote werken,waaronder het aanleggen van verscheidene nieuwe mancouverlynen, het afschaffen van bar- reelen en het aanleggen van overwegon. Eindelyk is men ook begonnen met het plaatsen van hot telefoor.net, die met Brus sel zal aangesloten zyn dit werk zal 3 maand duren. Indien gy een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en ai benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Ninove. Dynsdag werden hier door de polieie twee kerels aangehouden, waarvan de eene een grooten dolk onder zyne kleedoren verborgen hield, welke hy beweerdo gevonden to hebben. De twee landloopers verklaarden te voet van Parys naar Brussel te gaan, waar zjj zegdeD te wonen. Uit gunomene inlichtingen bleek dit valsch te zyn. 's Nachts werden nog drie landloopers aangehouden, die Hollandsche deserteurs en gevaarlijke kerels schijnen te zyn. Valsch geld. Tal van valsche frankstukken met do beeltenis van Leopold II, jaartal 1909, Vlaamsche tekst (gansch nieuwe stukken), zyn te Dendermonde in omloop. Deze stukken zyn buitengewoon goed nagemaakt, maar verschillen van klank en wegen iets lichter dan de echte. Zy zijn gemaakt van eene mengeling koper en wit metaal. De naam van den etser, «Vincotte», onder het hoofd staande, is niet klaar afge werkt. Een hevige brand heeft te Baesrode eene olieslagerij vernield, die toehoorde aan de firma Stas en Zoon. De scheeps- bouwwerf van den Volksvertegenwoordiger Van Dammo was ernstig bedreigd, zoodat zelfs de bureelen moesten worden ontruimd. De brand sloeg over naar oen gebouw dat 30 meters van daar ligt, en dat toehoort aan M. Cooreman, voorzitter der Kamer. De pompiers van Dendermonde werden ter hulp geroepen. Na twee uren werk was men don brand meester. De omtrek der poeierfabriek te Wet- teren, was Woensdag in ontroering door eene hovige ontploffing, die den heelen omtrek deed schudden. Eene vonk moet mon weet niet hoe in een vat pooier terecht zyn gekomen. De schok was ontzettend. Het dak vloog in de lucht en een muur viel om. Twee werklieden, die in de nabijheid arbeidden, werden gelukkig slechts licht gekwetst. Wy hebben gemeld dat Bosman, de kindermoordenaar van Lok eren, in de ge vangenis van Leuven is gestorven. Uit nadere inlichtingen blykt nu dat hy zich in zyne cel heeft verhangen. Op de grensscheiding tusschen Loke ren en Waasmunster staat de zeer aan zienlijke hofstede der kinderen Cornelis. Er is Dijnsdag middag aldaar een brand ontstaan. Gansch de stalling is door het vuur vernield. Vijf prachtige runderen zijn in de vlammen omgekomen Al den alem van de hoeve en een belangrijke voorraad zyn eveneens verloren. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpyn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prys 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een - tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Brand. Dijnsdag morgend ont stond brand in de stalling van den land bouwer Frans Lippens, Ouden Steenweg, te Geeraadsbergen, tijdens de afwezigheid der bewoners Toen hulp opdaagde was reeds eene koe gestikt de pompiers kon den het vuur u'tdoovon. De stallen en een deel der woning wer den vernield. Er bestaat verzekering. Men veronderstelt dat de brand ontstoken werd door eenige onvoorzichtigo knapen, die in de nabyheid speelden. Het waren niet twee Congoleesche kinderen,zooals men verkeerd mededeelde, maar wel twoe protestantsche kinderen, welke Zondag gedoopt werden en hunne Eerste Communie deden in de Sint Stefa- nu8kerk, te Gent. Aan die zelfde kinderen werd Woensdag door Mgr den Bisschop het H. Vormsel toegediend. Nieuwe nikkel.De eerste nieuwe vijf-en twintig centiemenstukken met de letter A en het opschrift Koninkrijk België 1910 zyn in omloop gebracht. Het zyn de eerste muntstukken die do naam letter van koning Albert dragen. Eenige maanden geleden was Leo pold De Greef, daglooner, in het huwelijk getreden met Catharina Waelens. Het echtpaar gingin de Huisgezinstraat, te Anderlecht, wonen. De vrede heerschte niet lang in het huis en weldra verliet de vrouw de echtelijke woning. Vruchteloos poogde dc man zyne vrouw te overhalen om terug te komen. Dijnsdag middag ging de Greef zijne vrouw m do Zoutstraat, te Anderlecht af wachten. Op eene nieuwe weigering van de vrouw trok hy een revolver te voor schijn en loste drie schoten. De ongelukkige vrouw kreeg drie ko gels in het hoofd en werd in wanhopigen toestand naar het gasthuis gevoerd. De dader is aangehouden en opgesloten. Geheimzinnige moord te Sempst. Het parket van Brussel is per depêche ge roepen om een onderzoek te komen doen in genoemde gemeente, gelegen tusschen Vilvoorde en Hofstado, waar de bevolking in opschudding is wegens eene geheimzin nige misdaad. Do landbouwer Vandermeulen kwam Woensdag namiddag, na een uur afwezig heid van het veld thuis en vond zyne vrouw dood aan den zoldertrap. Het hoofd lag in eenen plas bloed. Haastig liep hy naar den dokter, ver zoekende spoedig meê te komen, daar zyne vrouw denkelyk van don trap gevallen was. De geneesheer vergezeldo hem en bevond by onderzoek aan het hoofd drie w onden en talryke kneuzingen over geheel het lichaam. Dat wekte het vermoeden dat de ongelukkige niet gestorven was ten ge volge den val van den trap,maar bezweken was door slagen en wonden,die haar waren toegebracht. De geneesheer weigerde de toelating tot begraven af te leveren en ging, na den man bevolen te hebben het lyk niet te ver plaatsen, den burgemeester en den veld wachter verwittigen. Korts nadien kwam do bevelhebber der gendarmerie van Hofstade, die ook het oor deel uitdrukte dat de dood niet veroorzaakt kon zijn door eenen val van den trap. Meer waarschynlyk was het dat de wonden wa ren toegeéracht in een gevecht. Bloed- sprenkels waren op de meubels, zelfs aan den kant waar de voeten van het lijk lagen, zichtbaar. Ten slotte nam de bevelhebber den man in voorloopige hechtenis, cn sloot hem op in de gendarmerie. De echtgenooten Vandermeulen, getrouwd sedert 12 jaar, kwamon slecht overeen. Voortdurend werd er getwist en zolfs vielen er nu on dan slagen. Zy hebben een zoontje, geboren in 19Q0. Het slachtoffer, Marie Elisabeth Strayen was nu 42 jaar en behoorde tot eene rijke landbouwersfamilie. Wat hoofdzakelijk tot de voorloopige aanhouding leidde, was dat Vandermeulen schrammen aan handen en aangezicht had, die hy niet weet uit te leggen. Een buitengewoon zeldzaam, maar tevens droevig ongeluk had Donderdag avond plaats, aan boord van het zeilschip Hainaut, een petroolschip, dat aan petrool- p:er op het Zuid, te Antwerpen, gemeerd ligt. De meestergast Van den Broeck gehee- ton, 50 jaar oud, was een der tanke gena derd, om te zien hoeveel petrool er nog in was. De man moet zeker een verkeerde beweging gemaakt hebben, waardoor hij het evenwicht verloor en voorover in de petrool stortte. Door een werkman die om zoo te zeggen nevens hem stond, werd om hulp geroe pen een man liet zich in de petrool afzak ken, cn gelukte er bijna dadelijk in, het slachtoffer aan eene koord te binden en op te halen. Hoop cn al had de meestergast slechts 10 minuten in de petrool gelegen, doch dit belette echter niet dat alle pogingen van don geneesheer om hem door kunstmatige ademhaling terug tot het leven te roepen, vruchteloos waren. Het lyk is daarna naar het doodenhuis overgebracht. De noodige bestatigingen werden gedaan door den adjunkt M. Baesens. Henri Meselevede en zijne vrouw, wonende te Neder-Over Heembeek, vaar den in een bootje op de Willebroscksche vaart. Zeker oogenblik helde het bootje ver over. De vrouw verloor het evenwicht en viel in het water. Haar man die ze wilde grijpen stortte er eveneens in. Zy gingen verdrinken toen verscheidene personen ter hulp snelden en ze redden. Zij hadden reeds het bewustzijn verloren en slechts na lange pogingen, kon men ze tot het leven terug roepen. Eon jonkman was verleden jaar door de rechtbank van Oudenaardo verwezen tot acht dagen gevang en 26 fr. boet voor mishandelingen op vrouw Van de Walle, herbergierster, op de wyk Hazandonk, té Maria-Oudenhove. De laatste maand werden te zyntn laste en tegen een zyner kameraden vier klach ten opgemaakt wegens verregaande plage rijen gepleegd tegen do familie Van de Walle. Do kerels besloten Zondag zich te wre ken. Met 14 jonge kerels trokken zy er heen 's nachts om 1 ure. Zjj braken een stuk muur af aan de herberg en sloegen met steenen do vensterblinden, de ruiten en de vensterramen aan stukken. De bewoners, bestaande uit do ouders en 8 of 9 kinderen, haddon veiligheid gezocht in den kelder. De wildemannen waren ondertusachen in de herberg gedrongen en sloegen er alles kort en klein. De gendarmen, die van eene nachtrondo van Michelbeke kwamen, hoorde op een halve uur afstand het buitengewoon lawyd, en snelden ter plaats, waarop de laffe daders de vlucht namen, na op de brutaal ste wijze gedurende meer dan drie kwar- tuurs hunne razernij bot te hebben gevierd. In de gelagzaal werden niet minder dan 130 steenen gevonden tusschen de verbrij zelde meubels en herbergbenoodigheden. Maandag namiddag kwam het parket van Oudenaarde ter plaats om een onder- te doen. Vier der belhamels werden aange houden en naar het gevang van Oudenaarde overgebracht. Dinsdag werden nog drie der schurken aangehouden en men verwacht nog de aahouding der andere medeplich tigen. De H. Bloedprocessie. Het is Maandag 9 Mei, dat de vermaarde H. Bloedprocessie, te Brugge, uitgaat.Be halve de ontelbare Engelsche pelgrims die jaarlyks hier ter bedevaart komen, ver wacht men dit jaar ook talryke Fransche bedevaarders. Te Doornyk richt men ook tegen dien dag eene bedevaart in naar het H. Bloed van Brugge. Woensdag voormiddag heeft te Blan- kenberghe, de genaamde Karei Sterckx, 31 jaar oud, asphaltdekker, woonachtig té Gent, een schrikkelyken val gedaan, die hem, zoo niet het leven, toch eene lang durige onbekwaamheid tot werken zal kosten. Sterckx en zijn maat, insgolyks een Gentenaar, waren bezig aan het loggen van een dak in asphalt op een nieuw ge bouw in de Langestraat. Zich te ver voor overbuigende om eene koord vast te maken, heeft de ongelukkige het evenwicht verloron en is hy tusschen de balken en roosteringen in de diepte gestort. Met dé meeste voorzorgen werd de zwaar gekwet ste werkman naar het gasthuis vervoerd. Zyn toestand, die eerst hopeloos scheen, was in den namiddag betrekkelijk goed, en er zou nog hoop bestaan het slachtoffer te redden. Eene boerin van Retinne zond haren 14-jarigen zoon met boter naar eenen kalant. Korts nadien vonden voorbijgangers den mgen, mot eene bloedende wonde aan het >ofd, in een zijstraatje ten gronde liggen. Naast hom lag een revolver, die nog met vyf kogels geladen was. Do kleine stierf, zonder een woord uit leg to hebben kunnen geven. Te Marche-lez-Ecau8sines werd door de katholieken een liefdadigheidsfeest ge geven in het lokaal Casino. Itond 9 uren kwam eeno bende anti- clericaltn, de zaal binnengestormd, meu bels en glazen brekend en revolverschoten lossend, en zoo eene paniek veroorzakend, die de vrouwen in onmacht deed vallen. De schade is overgroot er werden ten minste dertig schoten gelost. Vyf kogels steken in het plafond. Een verbrijzelde de ruiten van het buffet. Het is een waar mira kel, dat er geen dooden zyn gebleven. Men kan die wandaad niet anders toe schrijven dan aan politiek en haat. Het parket heeft het onderzoek no pens de vreeselijke misdaad te Froidelieu, voortgezet. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat het slachtoffer 5 bijlslagen in het gelaat heeft ontvangen. Door een der slagen werd een oog ver nield. Het wapen der misdaad is niet terug gevonden. Zijne misdaad volbracht, heeft de moor denaar eerst zijn slachtoffer afgetast en het gold genomen dat zich in den zak van haren voorschoot bevond. Dan roofde hjj den inhoud der schuiflade, om ten slotte op de slaapkamer alles overhoop te zetten. Daar vond hy nog eene som van 1500 fr. en vluchtte toen weg. Men denkt dat hy door het bosch van Froidmont vertrokken is, want de jachtwachters Delahaut en Da- mien hebben er eenen persoon haastig zien doorgaan. Hij begaf zich in de richting van Ave-et- Auffe, Han sur-Lesse en Rochefort. Daar verliest men zyn spoor. Daar hy mogelijks nog in de bosschen verborgon zit, bewaken de gendarmen van Rochefort, Bure, Marche en Ciergnon al de bosschen der streek. De moordenaar is nog niet teruggevon den. De lijkplechtigheden van het slachtoffer hadden Woensdag plaats onder eenen onge- looflyken volkstoeloop. Heel de streek is diep ontroerd. In eene armzalige hut te Flémalle-by- Luik, woonde de weduwe Dhaese, met haar 13jarig ziekelijk zoontje. De grootste ellende heerschte in 't gezin dat van de openbaro liefdadigheid leefde. Dynsdag morgend besloot de weduwe Dhaese een einde aan hare ellende te stellen. Zij greep eenen revolver en joeg haren zoon eenen kogel door het hoofd. De arme knaap word op den slag gedood. De weduwe Dhaese schoot zich daarna eenen kogel door het huofd. Haar toestand is wanhopig. Een aanslag op M. Briand. Woensdag morgend rond 9 ure, kwam een man van ongeveer 35 jaar, groot, bruin, armoedig gekleed, in het hotel te Sint- Etienne, waar de minister-voorzitter, M. Briand, was afgestapt en vroeg dringend hem te spreken. Daar zyne zonderlinge handelwyze verdacht voorkwam, zegde men dat de minister was uitgegaan. Do man ging heen, maar hy werd aanstonds nagegaan en kort daarna aangehouden. Mon vond in zyn bezit een groot mes en twee geladen revolvers, benevens nog een voorraad kogels. Hij verklaarde Duplanil te heeten, wonende te Lyon en het beroep van draaier uit te oefenen. By de onder vraging over de wapens, in zijn bezit gevonden, gaf hy onsamenhangende ant woorden en verklaarde M. Briand te heb ben willen dooden omdat hy hem zyne waardigheid ontstolen had. Men weet nog niet of de man werkelyk niet wel bij 't boofd is of zich maar zoo houdt. Toch denkt men dat er eene vijs by den man los is en hij werkelyk ongelukken had kunnen verrichten. Duplanil heeft na- melyk al de plaatsen bezocht waar M. Briand is geweest. Trarabriefjes, in zynen zak gevonden, bewijzen dat hij Zondag ook teSt-Chamond was. Men vond in zyn bezit ook een tele gram, dat hem uit St. Etienne naar Lyon was gezonden en dat duidelyk betrek hoeft op de reis van M. Briand, luidende Op rondreis, vertrek Woensdag Uit Lyon wordt later gemeld dat Dupla nil aan vervolgingswaanzin lijdt. Hy woont in die stad sedert begin Januari. Er is een klacht tegen hem neêrgelegd wegens doods bedreigingen tegen een jong meisje, met hetwelk hy verloofd is geweest en die nu met een ander getrouwd is. In het dorp waar hy vroeger woonde, exploiteerde hy alleen eene hoeve, die afgebrand is. Op zekeren dag begaf hy zich by den consul van Rusland to Lyon, om hem te bedrei gen, omdat, zegde hij, Rusland zich met zyne zaken bemoeide. Briand is intusschen te Parys terugge keerd. De Spaansche soldaten, thans uit Melilla, in Marokko, teruggekeerd, zyn niet uit to praten over de heldhaftige opoffering van zuster Potra, uit het hospitaal van Melilla. Een soldaat van het regiment van Saboya, die in het gasthuis verpleegd werd wegens gevaarlyke zworen aan den linker voet, moest eene heelkundige bewerking ondergaan. De geneesheoren bemerkten alsdan dat er maar een middel was om den jongeling zynen voet te behouden, dat men nieuw menschelyk vel moest over de wonden leggen. Alsdan bood zuster Pedra zich aan om van hare huid te laten nemen. Vol bewondering voor hare buitengewone edelmoedigheid gingen de geneesheeren dadelijk tot de bewerking over. Zuster Pedra doorstond de pynlyke operatie, zon der dat een smartkreet haar over de lippen kwam. De bewerking gelukte ten volle en de soldaat is thans op goeden voet van gone- «ing- Wy bicden dit prachtig voorbeeld van kristclyke zelfopoffering ais voorbeeld aan de wereldlyke gasthuisverpleegsters. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondao 17 April 1910, M. Callebaut, Botermarkt.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2