Zondag 24 April 1910 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 4251 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Vroeger en heden. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Weg met de Kloosters De werkzaamheden der maand. DITJES en DATJES. s Zondagrust. SERMOENEN DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- üoning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de. Sta l 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont> vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3ie bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CKJ1QKJB CBKJKJM Aelst, April 1910. Altijd leerde de Kerk dat het huwelijk eene verbintenis is voor het leven en bij dit stelsel heeft de Samenleving zich altijd goed bevonden. Hel is streng, zeker, en doet bij den menscb eene zekere rilling door het lichaam gaan, als hij bedenkt dat, door het ja-woord dat hij voor het altaar uitspreekt, zijne vrijheid en deze zijner bruid aan banden worden gelegd die alleen door de dood kunnen verbroken worden. Hij die deze banden aannam, over woog des te beter den ernst zijner daad, daar hij overtuigd was, dat de vereeni- ging hier op aarde niet meer te ver breken viel. In dezen toestand vondt hij reden tot verdraagzaamheid en vredezucht, en gezien wat gedaan was gedaan bleef, nam hij gelaten, zoo liet huwelijk niet mcêviel, zijn ongeluk aan, gelijk de mensch zich schikt naar eene ramp waaraan niets meer te verhelpen is. Maar de slechte huwelijken die lieden zoo talrijk voorkomen waren alsdan eene zeldzaamheid ook had de Kerk toen meer te zeggen in het openbaar leven toen waren de driften, vooral het overspel, zoo geweldig en zoo me nigvuldig niet als nu Inden. En gelijk ontrouw do oorsprong is der oneenig- heid in het huisgezin, bestond de bijzon derste reden tot misverstand bijna niet... De liberalen die geen ander doel heb ben dan de leering en den invloed dor Kerk te bestrijden om ze te vernietigen en dit-vooral in bet openbaar leren, hebben het burgerlijk huwelyk boven het kerkelijk huwelijk geplaatst en als noodlottig gevolg van hun stelsel, de echtscheiding hier en overal waar ze meester waren tot stand gebracht. Maar laten wij dat punt nu ter zijde. Zeker is het dat de Kerk maar om beterswille heeft aangenomen dat het burgerlijk huwelijk het kerkelijke voorafga, maar hierdoor heeft zij er niet in toegestemd dot do banden door hetkerkelyk huwelijk gelegd, kunnen verbroken worden neen, lieden zoo min als vroeger mag men den eed ver breken, welke men vrijelijk en onge dwongen vóór het altaar heeft go- zworen..,. Het burgerlijk huwelijk blijft eene bloote formaliteit als is zij ook opge luisterd door ceremoniën en orgelspal zelfs het spelen van een ganscli orkest kan de banden niet sterker toehalen. De burgerlijke Overheid zal dan met wat minder statie of praal maar met den zelfdeD ernst en welwillendheid bij de echtscheiding de banden verbreken die zij vroeger palen, maar ongetwijfeld zal er dan eene decoratie bestaan voor dezen die 25 jaren bij hunne wettige vrouw ble ven. Wellicht zullen er ook raedaliën worden gegund aan dezen die enkel hunne koperen bruiloft vieren, of vijf jaren hun kruis hebben gedragen. Wal de ouders met dochters en die dochters zelf daarover donken is ons onbekend, maar onbetwistbaar is 't dat het weinig aanmoedigend is voor de meisjes en geruststellend voordo Samen leving. Het is klaar dat eens de onverbreek baarheid van het huwelijk aangerand het huwelijk een ijdel woord wordt. Met het cliisten huwelijk vergaat eveneens het heilig beginsel der moe derschap, want dit wordt ook door de socialisten betracht, c Htt kind moet teenemaal de maatschappij en niet de ouders behooren. Zoo bovestigde socia list Hubin in't begin van Maart 11. ter Volkskamer... Waarom zou het kind zijne ouders nog kennen, als het hun kind niet meer is en bij zijne geboorte niet meer ge doopt wordt, den naam zijner ouders niet draagt en ondereen nummer wordt ingeschreven De Zaligmaker verhief het huwelijk tot een sacrement, omdat het de grond zuil is der Samenleving... Neemt dien grondzuil wegen onze Samenleving zal weldra verzonken liggen in barbaarsch- heid, regeeringloosheid en verdierlij- kiug Eeuwen heeft het christen huwelijk stand gehouden, en God zij dank, het houdt hedendaags nog stand. Het bur gerlijk huwelijk dagteekent slechts vau over de verledene eeuw, en reeds is hel aan flarden gescheurd. Het wordt verscheurd door een nieuw stelsel dat eigenlijk het stelsel der echt scheiding is maar uitgebreid en tot iedersgerief vergemakkelijkt. Het burgerlijk huwelijk zegt Gij zijt getrouwd voor zoolang gij er uw voordeel bij vindt en gij mij geene reden kunt aanwijzen en die mij toelaat u te c ontrouwen De socialisten leeren Ge trouwt en ge gaat van een zonder reden. Ge neemt eene vrouw die ge wilt en ge verstoot eeno vrouw die ge niet meer wilt. Tus- sclien het burgerlijk huwelijk en de vrije liefde staat er maar een wetsarti- keltje dat de liberalen nog gedurig afbreken en den eenen of den anderen keer vanzelf zal omvallen. Het burgerlijk huwelijk is eene moe der, die haar bedorven kind niets wei geren kan, maar het eerst wat laat schreeuwen en huilen, vóór dat ze het gevraagde toestaat. De vrye liefde is eene andere moeder die haar bedorven kind niets weigeren kan, en het, bij zijn eerste verzoek, alles toestaat, wat hel verlaugt. Wat het huwelijk zal zijn in den staat der toekomst, kau men niet juist be- Geachte lezers, hebt gij er eens wel op nagedacht wat dien geuschen kreet Weg met de Kloosters beduiden wil Vooreerst men bemerke wel dat Weg met de Kloosters aan 't hoofd vau 't pro gramma staat waarmeê liberalen en socialisten op 22 Mei ten strijde trekken. Zegt, geachte lezers weet ge wat die haatvolle duivelscho kreet beduiden wil Weg met de Kloostersdat wil zeggen weg met de gasthuisnonnen welke als Engelen van toewijding en liefde, den armen werkman aan zijn lijdensbed bij staan De rijke geus mag zich in ziekte laten verzorgen door eene geestelijke zuster, maar de ellendige zwoeger in liet hospi taal krijgt wereldlijko ziekendiensters die zich met hem niet bekommeren en liever goeden sier maken. Weg met de Kloosters dat beduidt de zusierkens der armen 't land uitJa, uit't land verdrijvende zusterkens der armen die aan de wereld vaarwel zeg gen om zich aan de verzorging van oude afgesloofde en gebrek lijdende werklie den toe te wijden. Weg met de Kloosters dat beteekent: Weg met de broeders en zusters die onze zinneloozen, stompzinnigen, stomdoo- ven, blinden, enz. verzorgen en onder wijzen. Weg met de Kloosters dat wil zeggen de kloosterlingen, Paters, Broeders en Nonnen, welke onze kinderen opvoeden en onderwijzen liet land uit, of wel hun verbod gedaan van nog school te hou den... Rijke geuzen en socialisten mogen hunne kinders naar scholen zenden door Paters of Nonnen bestuurd, maar de werkman moet zijne kinders toever trouwen aan onderwijzers die ze in godsdiensthaat zullen opkweeken, die hen zullen leeren Er is geen God, geen hemel, geen hel Ziedaar, geachte lezers, wat den blauw-rooden kreet Weg met de Kloos ters beduidt Achteruit, volksverdervers De maand Maart heeft ten volle aan de algemeene verwachting beantwoord. Inderdaad, de schoone lentezon heeft hare stralen mildelijk neergezonden en het hert des landbouwers wederom met hoop en blijdschap vervuld. Hij heeft er dan ook van geprofiteerd om zyne akkers voor de zomervrucliteu gereed te maken en dat in do beste voorwaar den. In onze voorgaande kronijk hebben wij eenige inlichtingen gegeven betrek- kelyk de teelt en de bemesting van vlas en van haver. Wij hebben gesproken over de meststoffen, die best geschikt zijn om als dek vetten op de wintergra nen aangewend te worden. Thans is men volop bezig met het planten van aardappels. Deze plant vraagt eenen muliigen en wel bewerkten grond. Een goed labeur is dus alleszins noodzake lijk.Terzelfdertijd ploegt men eene goede dosis stalmest in. Eenige dagen voor de planting zal men eene mengeling van 300 kilogr. ammoniaksulfaat en 500 kilogr. super fosfaat per hectare uitstrooien Desnoods zal men die bemesting volledigen door liet aanwenden van 150 tot 200 kilogr. potaschsulfuat, vooral in lichte of zand achtige grondeu. Voor de teelt van aardappels geeft men algemeen den voorkeur aan ammoniaksulfaat, omdat die meststof eene zachtere, regelmati gere en langdurigere werking uitoefent dan sodanitraaten dat de hoedanig heid, alsook de opbrengst meest altijd, om niet te zeggen altijd, beteren winst gevender zijn. Men zal ook de variëteit kiezen, die best aan het doel beantwoordt, dat men beoogt. Als tafelaardappel zijn aan te prijzen de Rysselsche witte,'de Marjo- leinen, de Mectielsche roode, de Fran- sche bollen, de Industrie, de gele Ivru- ger. Voor voederaardappel» met liooge opbrengst, kan men voordeelig nemen Industrie, witte Kruger, blauwe Riezen en andere. Het plantsel dient goed verzorgd te worden. Men neme knollen van mid delmatige grootte, die al de kenteekens der soort dragen en men legge ze gedu rende minstens 14 dagen op eene wei- verlichte plaats, b. v. op zolder. Binnen kort zullen de landbouwers ook gaan deuken aan het planten van beelen. Voor de voederbeeten gebruike men boven stalmest en beir 150 kil. sodani traat, 150 kil. ammoniaksulfaat, 500 kil. superfosfaat en 150 kil. chloorpot asch. Voor de suikerbeet geve men 100 kil. sodanilraat, 200kil. ammoniaksul faat, 500 kil. superfosfaat en 200 kil. potaschsulfaat. Het ammoniaksulfaat, de superfosfaat en het potaschzout mogen bij de laatste omploeging ingewerkt worden het sodanitraat zal bij helft gestrooid eenige dagen voor het planten en do andere helft omtrent eeno maand nadien, ter gelegenheid van eeno ophakking. Dieren. Daar het thans in 't volle werk is moeten de peerden krachtig gevoederd worden; haver en hooi zullen dus de grondslag van het rantsoen uit maken. Men zal ze drinken geven vóór het eten en niet nadien, want aangezien het peerd maar eene kleine maag heeft, zou de haver mot het water kunnen meêgevoerd worden in de darmen, en alzoo ontsnappen aan den weldadigen invloed van het maagsop en bijgevolg maar onvolledig verteerd worden. Welhaast ook zullen peerdeu en koeien op 't groen voeder gezet worden. Die overgang moet altyd langzaam en trapsgewijze geschieden, ten einde buik loop en maag en darmkrampen te ver mijden, die altijd gevaarlijk zijn. William. aarde met een aftreksel van noteblade- reu. Heeft men dieniet dan wende men extract van aloës aan, opgelost in heet water. Men giet hiermeê, als het aftrek sel koud is geworden, 't Duurt niet lang, of de wormen komen aan de oppervlak te. Ook vaDgt men ze wel door 's avonds stukjes brood op de aarde te legtren 's nachts komen de snoepers er op af en *s morgens vangt men ze. De geuzen en de neringdoeners. De geuzen, die van 1878 tot 1884 baas speelden in ons land, hadden inkom- rechien gesteld op den ongebranden kuflie en op den cacao. Aldus werden getroffen al degenen die koffie of choco lade gebruikten, dat is al de Belgen. De katholieke minister de Smet-de Nayer vond die belasting terecht wraak roepend hij schafte ze af, doch behield deinkomrechten op don gebranden koffie en op den bereiden cacao (chocolade, enz.) Waarom Wel doodeenvoudig omdat men in België ook kau koffie branden en choco lade makenDus om de Belgische nering te bevoordeeligen. Dat valt niet in den smaak der geu zen tegen dat inkomrecht vinden wij eenen hevigen uitval in het logeblad De Vrije Stem, van 27 Febr. laatstleden. Dit inkomrecht nochlhans benadeelt niemand Wie koffie koopt, in België gel-rand, of chocolade in België vervaar digd, betaalt geen belasting. Doch onze geuzen, ziet ge, koopen die waren liever te ParijsFrankryk is immers bet land der geuzen vrijheid, en daar is alles beter dan in België Zoo denken de blauwen Wat zouden onze neringdoeners er van denken Is het te verwonderen, Flandre Libérale, dat wij den waren stoffel ij ken god, het kapitaal, aangerand hebben, na den bovcnnatuurlijken God verloren te hebben Is het te verwonderen, Flandre Li bérale, dat de leerlingen uwer scholen en vergaderingen wederspannigo kinde ren geworden zijn a Vooruit Nationale feesten. Minister Schollaert heeft den volgenden omzend brief gericht tot de gouverneurs der provinciën, onder dato van 0 April k Heer Gouverneur A bas la calotte Deze roep a a bas la calottewat zeggen wilweg met do papon, wordt nu gedurig en op hatelijke wijze in het liberaal kamp aangeheven. Tot in de Kamer gaat het er, van a bas la calotte Over eenigen tijd hoorde men den zelfden woedekreet in Frankrijk, niet verre van do Belgische grens. Een afschuwelijke moordenaar, de hoofdman eener vreest.lijke roovers- bende, ging zijne euveldaden op het schavot liekoopen. 't Was Abel Pollet, een monster van wreedheid en de schrik van do streek. Toen hij op het schavot klom, riep hy, al wat hij roepen kon A bas la calotte I Wormen in bloempotten. Wormen in bloempotten doen vaak de planten kwijnen; men verwydert ze gemakkelijk. Daartoe begiete men de Ik heb de eer U te berichten dat, volgens beslissing des Konings, het naamfeest van Zijne Majesteit op 26 No vember zal gevierd worden. Zijne Majesteit verlangt ook dat men voortga den 2in Juli, verjaardag van do inhuldiging van Zyne Majesteit Leopold I, plechtig to vieren. De inhul diging van den regeerenden Koning zal niet gevierd wordeD. Gij zult, heer gouverneur, de ge voelens waardeeren, welke Zijne Majes teit aangespoord hebben om deze nieuwe hulde te brengen aan de nagedachtenis van den Doorluchtigeq Stichter van bet nationaal vorstenhuis, en gij zult wel gelieven te zorgen dat. de verjaardagen van 21 Juli en 26 November gevierd worden volgens de gebruiken der vorige regeering. Weggezonden uit de school. Een Brusselsch blad vertelt het vol gende Donderdag laatst vroeg een knaap, leerling van de gemeentoschool u. i, Terarkensstraat, te Brussel, de toelating aan den bestuurder, om 's namiddags afwezig to mogen zijn, daar hij naar de katechisinusles moest gaan, als voorbe reiding tot zyne eerste kommunie, wel ke hy Zondag gedaan heeft. De bestuurder weigerde hem verlof toe te staan. De ouders geboden echter hun kind naar de katechismusles te gaan en niet naar school. Toen de knaap zich 's anderendaags weer op do school aanbood, werd hij teruggezonden met de woorden Ga van waar gij gekomen zyt. De ouders hebben geen bericht gekre gen dat hun kind weggezonden was. Zy hebben eene klacht gedaan bij den heer burgemeester Max. Keizerin Charlotte. In strijd met de loopende geruchten, is de toe stand van de ex-keizerin niet verergerd. Zy leeft stil voort in haar domein Bou- chout, waar zy reeds zoovele jaren doorbrengt, zonder ooit den wensch uit te drukken, dit te verlaten. Bij schoon weêr doet zij in een rijtuig eene wandeling door het park. In één punt is haar geestestoestand gewijzigd zij vreest niet meer, door vergiftiging te sterven en zij stemt er in toe, hare maaltijden in gezelschap van anderen te nemen. Zwijgen is de hoofdtrek van haar ka rakter. Sprekende van haar zei ven zegt zij steeds: men verlangt uit te gaan, men verlangt te eten, men verlangt te lezen, enz. want zij leest regelmatig de dagbladen, en kan alzoo de dood van haren broeder Leopold II vernomen hebben men heeft haar die niet be kend gemaakt. Maar zij spreekt er niet vanis het nu dat zij er niet van wil spreken of ver staat zij niet wat zy leest Over drie of vier dagen hebben de koning en de koningin haar bezocht maar zij ontvingt ze als prins en prinses Albert. De personen van de omgeving der vorstin denken dat zij geheel onbekend is met de gebeurtenissen der laatste maanden. Handelsbeweging. De han delsstatistiek, der drie eerste maanden van 1910, is zeer belangrijk ora te vergelijken met die der drie eerste maanden van 1909 Invoer in 1910 voor 944.743,000 fr. tegen in 1909 voor 828,040,000 fr. hetzij dus 116,703,000 fr. of 14,1 0/o meer in 1910. Uitvoer voor 655,447,000 fr. in 1910 wat voor 78,890,000 fr. of 13,7 °/0 meer is. De ontvangen douanenrechten zijn ge klommen van 14,654.625 tot 17,627,290 dus 2,972,665 frank of 20,3 meer. De beweging der scheepvaart is niet minder gunstig. Er kwamen binnen 3,538,182 ton in 1910 tegen 3,342,616 in 1909 dus 195.566 ton meer in 1910 of 5,9 per cent. Uitvoer 3,442,724 ton in 1910 tegen 3,279,254 ton in 1909 vermeerdering van 163,470 ton of 5 per cent meer. Een voorbeeld. Volgens het blad South Africa heeft lord Gladstone, de eerste onderkoning der Zuid-Afrikaan- sche Unie, zijn ambt niet willen betrekken alvorens do Nederlandsche taal te kennen. Hy heeft het daarin reeds een heel eind gebracht. Enkele overwegingen slechts In de Belgische Kamer oordeelen do Walen dat de kennis van het Vlaamsch niet noodig is en voegen er bij dat de Walen zes jaar noodig hebben om iets of wat van die taal te kennen. Lord Gladstone, die een vijftiger is, leerde onze taal op enkele maanden aan en oordeelt dat hy niet waardig zou wezen, zyn ambt te bekleeden, als hij niet de taal van een groot deel zyner toekomstige medeburgers zou spreken. Overigens, de grondwet der Z.-A. Unie vergt de kennis van beide landstalen van alle ambtenaren. Waarom dreigen hier de Walen met bestuurlykescheiding, wanneer wy vragen, dat, in ons eigen Vlaamsche land, onze kinderen Vlaamsch onderwijs zouden kry- 6cn (Handelsblad). Kamer van Volksvertegenwoordigers. Gedurende de bespreking der begroo ting van IJzeren wegen, hebben talryke redenaars den Heer Minister iïelleputte hunnen dank bewezen voor de nieuwe cre- dieten die hij voorgesteld heeft en de maatregelen die hij genomen heeft tot het verbeteren van het lot der bedienden en werklieden van IJzerenwegen, Posten en Telegrafen. In zitting van Woensdag, heeft do Heer De Sadelser de begeerten der talrijke werk lieden van het Arrondissement Aalst bij zonder ondersteund en aanbevolen, onder andere degene der paswerkers en stielman nen dor werkhuizen, machinisten, stokers, treinwachters, manceuvers, laders, bareel- wachters, enz., en van heel het personeel. Hij heeft ook doen uitschynen dat go- durende deze laatste jaren door de groote werken aan Statie te Aalst uitgevoerd, de dienst voor iedereen by dag en by nacht zoo lastig is geweest, dat iedereen zyne plicht heeft weten te volbrengen. Hy heeft de hoop uitgedrukt dat de noodigo loonver- hoogingen zullen toegestaan worden op het nieuw krediet van over do 6 millioenen, dat de begrooting voorstelt. Wij laten hier de cijfers volgen, getrok ken uit het officiéél stuk dat de Heer Mi nister deze week in de Kamer neergelegd heeft en die van hoogst belang zijn voor heel het personeel van IJzerenwegen, Pos ten en Telegrafen. LOONSVERHOOGINGEN die in den loop van het jaar 1910 verleend of zullen verleend worden aan het perso neel van IJzerenwegen, Posterijen en Te legrafen ÜAVIDSFONDS. Afdeeling Aalst en Omstreken. Maandag; 25 dezer maand, te 7 */2 uren 's avonds, zal, in de Feestzaal van het Landbouwershuis, Keizerzijke Plaats, de drie maandclyksche algemeene vergadering plaats hebben. DAGORDE 1°Symphonie Concertante, voor 2 violen Ch. Dancla. uit te voeren door MM. R. Lenssens, Fr. De Vos en Th. De B. 2° Oud Volkslied, uit De Bruid der Zee Jan Blockx. te zingen door M. R. Van Hauwe. 3° Manontrio voor viool, fluit en piano J. Massenet. uit to voeren door MM. R. Lenssens, Edg. Van den Bossche en Th. D. B. 4° Riddersaghe, woorden van Edg. Blanquakrt, muziek van Jaak Opsomer, te zingen door M. R. Van Hauwe. o° VOOR TWEE MOEDERS Voordracht te houden door Eerw. Heer Vlerick, Pastoor van 'tBegynenhof. 00 O O CC ~1 O n t- w SS a I o <•2, ra ra ra £>3 fj.i i ra üqw ra Dus over de zes millioen nieuwe verhoo ging, waarvan over de 5 millioen uitsluite- lyk voor do werklieden. 57320 bedienden en werklieden zullen die verhooging genieten en te danken heb ben aan ons katholiek ministerie. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 24 April 1910, M. Ghysselinckx, Molen straat. Sint-Marlinuakerk. der Jubelfeest van 't Genootschap der Gedurige Aanbidding. Zondag 24 April, om 11 ure, Mis met Fransch Sermoen. Om 4 ure, Lof met Vlaamsch Sermoen. Maandag 25 en Dynsdag 26, om 5 ure 's namiddags, Lof met Fransch Sermoen. Om 8 ure 's avonds, Lof met Vlaamsch Sermoen en Zang door al het volk. Al dc Sermoenen door den Z. E. Heer Kanunnik Van den Gheyn, afgevaardigde zyner Hoogw. den Bisschop van Gent. Dynsdag, gedurende den ganschen dag, Aanbidding van 't Heilig Sacrament.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1