Donderdag 28 April 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4252 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. Booze Geest. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Belastingen en Voorspoed. DE De Belgische trekhond. Zondagrust. Gerechtszaken. Kieskronijk. EEN EX AXDEB. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- soning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vi ngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossenu, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB BUUM. Velst, SI April 1910. Nu dat de kiesstrijd aan den gang is, is een dei' stokpaardjes onzer liberale propagandistenHet katholiek Ministerie heeft de belastingen merkelijk doen ver meerderen Doch, bet blijkt uit de offlciëele cijfers door den heer Volksvertegenwoordiger Hubert, in zijn verslag over de begroo ting der geldmiddelen aangehaald, dat de belastingen in llelgië de kleinste zijn van gansch Europa. België telt 7 millioen inwoners en zij betalen allen te samen 282 millioeu frank belastingen, 't zij 37,60 fr. per hoofd. Eigenlijk is het nog iels minder, want België telt meer dan 7 millioen inwo ners het telt er reeds 7,700,000 en op dien voet is het maar fr. 35,30 per hoofd dat betaald wordt. De taks der grondbelasting is niet ge stegen, 'i is te zeggen, nog altijd betaalt men 7 ten honderd gelijk over 30 a -10 jaren. Overigens een Aalslerscha liberale propagandist te Opwyck - Droeshout moest dit bekennen op eene bemerking hem gemaakt dat de belastingen niet vermeerderd waren... Maar hij ant woordde De onrechtstreeksche belastingen zijn vermeerderd, 't is te zeggen, tol- en accijnsrechten. Nu, dit is maar 't gevolg van den meerderen welstand die er heerschl. Als er meer bier gedronken wordt moet men ook meer brouwen en dus meer accijnsrechten betalen. En als cr meer bier wordt gedronken 't is een teekeu dat het er af mag, dus dat er meer welstand heerscht. Zoo is het ook voor de wijn, voor do zijden stoffen. Als er meer wijn wordt gedronken en meer zijden stoffen gedragen, wel dit bewijst dat de menscben zich die •.veelde kunnen toelaten dus dat er meer wel stand heerscht. Nu, is de personneele belasting van sommigen, vooral nieuwo gebouwde huizen bewonende,wat vermeerderd,zou dat niet toe te schrijven zijn aan 'tfeit dat de stoffeering, do meubels nu heden schooner en rijker zijn dan vroeger jaren Dat er in België waar de belastingen het kloinst zijn, welslaud bestaat onder 't volk, valt niet te betwisten. 15e vervolg en slot. Och, laat dat geween maar zegde zij, vol verachting. Maar hy weende voort, en snikte onaf gebroken woorden daartusschen. Hij was een ellendeling, nauwelijks nog het schot kruit waard, dat hem nu alleen nog over bleef. Nu nu suste Horst, zonder dat zijn toon opbeurend klonk. Maar het manneke weendo voort. Hoe dom, niet van uitscheiden te weten, alles op het spel te zetten Hoe dom En nu is alles naar den drommel zuchtte hij. Beste Henning, wij moeten overeenkomen Niet enkel wat betreft die 24 uren. Maar ik heb, eerlijk gezegd, meer verspeeld dan ik bezit. Ik kan onmogelijk alles betalen. Als gij weigert, moot ik my voor den kop schieten En dat gaat niet Niet om mij zelf, maar om mijne familie. Ik bon de éémge man in do familie. Het hoofd, riep Anne-Marie, met bit teren hoon. De edele stamhouder 1 De laatste der Wackcrodcs De kleine zweeg en weende als een kind. De eenige, die kalm bleef was Horst von Henning. Heeft men vroeger wel ooit gezien dat de menseden die werken wilien, zoo schoou gekleed gaan, zooveel reizen, zooveel deelnemen aan allerhande fees ten Dees jaar zal al wie beenen heeft een bezoek willen brengen aan de Ten toonstelling te Brussel. Over 25 jaren bestonden or geene trams in den builen en hoeveel wordt er nu heden niet gereisd met de trams Zou dat ook geen bewijs zijn van alge- meenen welstand en voorspoed Moest men de belastingen afschaffen de liberalen zouden nog durven houden staaD dat ze opgeslagen zijn hopende door dio leugen 't kiezerskorps om den tuin te leiden De diensten door den trekhond bewe zen kunnen door niemand ontkend wor den. Zijn gebruik groeit dagelijks aan bij den landbouwer, bij den hofbouwer, bij den neringdoender, enz., want de laatste statistieken laten ons kennen dat erin België 150duizend trekhonden ge bezigd worden. Deze cijfers moeten ons niet verwonderen, want als men reke ning hou lt van den lagen aankoopprijs en van den goedkooper. onderhoud van eenen hond men moet er wel uit beslui ten dat bij het trekdier is dat de meeste winsten opbrengt. Nochtans dient er vastgesteld te worden dat men nog meer nut van den hond zou kunueu bekomen als men op menschel ij kere wijze dat moedig dier behandelde. Tot nu loe bestoud er nog geen vast bepaald ras van trekhonden, zoodat men somtijds ellendige honden aantreft die langs de wegen en straten, overlast sleuren en het medelijden opwekken. Om dezen toestand te verhelpen werd over eenige jaren, te Brussel eene maat schappij gesticht die voor doel heeft van den trekhond te verbeleron en te be schermen. Eerst en vooral moest de Nationale maatschappij tot de verbe tering van den Belgischen trekhond de hoedanigheden trachlen vast te stellen, die een voorbeeld van eenen goeden trekhond uitmaken. Zy gaf den voor keur aan het ras van den vroegereu waakhond of a mklin Het haar van den trekhond zal bij voorkeur va.lrood zijn, de kop en de muil zwart de kop dik en breed do ooren half hangende de nek breed en machtig de hals rond en kortde schouders breed en zwaar de rug recht de lenden kort, breed en Wat hebt go mij dan nu voor te stellen vroeg hij. Ber.no aarzelde, vol vrees, voor zijne zuster. Toen sprak hij met moeite Geef mjj myn pak bons terug en neem daarvoor myn landgoed Wackerode. Het is wel niet zooveel waard, als ik u schuldig ben. Maar wat kan ik anders doen Dan behoef ik mij niet voor den kop te schie ten. Iets dergelyks wilde ik u ook voor stellen, zegde bij en daarom heb ik mij veroorloofd onzen clubvriend Ostermeier, die ervaren rechtskundige is, te ont bieden. Ik geloof dat bij daar juist is. Ja. Kom binnen Advokaat Ostermeier jonkvrouw... Mag ik u verzoeken, myn waarde, dadelijk aan de schrijftafel plaats te nemen Ostermeier nam plaats en greep naar papier en pen. Hy zag er wel uit, alsof hy nooit een slapeloozcn nacht had gehad Tot uwo orders zegde hij en hij zag nieuwsgierig naar Anne-Marie, die on beweeglijk, zonder zich om de anderen te bekommeren, by hot venster stond. De surnumerair snikte eenige lceeron en begon toen hcesch Ge weet mijn verwensebt ongeluk dezen nacht kort en goed ik ik moet mijn langoed Wackerode er aan geven. Tranen verstikten zijne stem. Schrijft dus, als ik u verzoeken mag, dat ik het afsta met al het toebehooren tegen bot bedrag van de schuldbekentenis sen, dat M. von Henning van my in ban den heeft. rechthet achterdeel, lang en breed <le borst wel gespierd en macmig; zoodat men mag zeggen dat de trekhond moet gebouwd worden op het model van bet zwaar en tevens snel trekpaard. Om haar doel te bereiken stichtte de a Nationale maatschappij in verschil lende provinciën aangeslotene bonden die tot het vaststellen en verspreiden van een goed en sterk ras moesten mede werken. Menige prijskampeu werden sedert eenige jaren ingericht om de eigenaars van honden die meest den ouden a matin nabij komen, aan te moedigen. In sommige plaatsen wer den kweeksymlikaten en onderlinge verzekeringsmaatschappijen ingericht. Al deze bonden worden aan de nationale maatschappij aangesloten die nu de be- uaming van Nationaal Verbond - der kweeksymiikaten van den belgischen trekhond genomen hoeft. Door de zorgen van het Verbond wordt er zelfs een sludbook gehouden, waarin de beste voortbrengers zorgvuldig ingeschreven zijn. Er dient nog opgemerkt te worden, dat de Nationale maatschappij tot ver betering van den Belgischen trekhoud, aan haren plicht van beschermster waarmede zij zich gelast had, niet te kort is gebleven. Overal moedigt zij de eigenaars van honden aan die goed hunne dieren bezorgen-. Id de prijskam peu werden afdeelingen voor de gespan nen voorbehouden die best de voor waarden van gemak voor den hond nabij komen. Verders nog dringt de nationale maatschappij bij de hoogere overheid aan om maatregels te bekomen die van aard zijn het gebruik vau den hond te regelen en de misbruiken te doen ver dwijnen. De provinciën van Brabant en van Luik hebben verordeningen opge legd die eenen grooten vooruitgang ver wezenlijken. Het gebruik van kleine en zwakke honden worden er verboden. Er wordt ook niet toegelaten van de dieren te overlasten, en de gespannen moeten aan zekere voorwaarden voldoen om vele misbruiken te verwijderen. Het ware te wenschen dat al de provinciën van België dat voorbeeld zouden navol gen en maatregels zouden oplegden om de bescherming dezer nuttige dieren te verzekeren. (West-VI. Landb Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 1 Mei, 1910, M. Botiuer, Bisschopstraat. De advokaat bedacht zich even, maakte een paar aanteekeningon en mompelde Dat wil zeggen, ge verkoopt uw goed En de nieuwe eigenaar is M. von Henning te Berlijn, die. Dat is niet geheel juist, viel von Hen ning in. En toen de beide anderen hem verwonderd aanstaarden liet hy er op vol gen Ziet ge gij. von Wackerode, hebt uw cerewoord vorpand en moet dus het landgoed afgeven. Maar ook ik heb giste ren avond mijn eerewoord verpand om het voor de familio to bewaren. Gij kunt liet niet boliouden en ik kan liet niet aanne men. Bijgevolg moet een derde persoon het krygen. Ik sta het dus eenvoudig heidshalve aan uwo zuster af. Dan blyft het in de familie. Nu lieve hemel, ziet mij toch niet allemaal zoo verbaasd aan Ik wil ook eens mijn leven eene dwaasheid begaan 1 Ik wil het ook eens zoo goed heb ben als andere menscben!... Anna-Marie stond als verbysterd. Maar de kleine surnumerair kreeg een plotso- lingon aanval van woede. Dat is opgemaakt spel riep hy, op springend. Dat is achter mijnen rug afge sproken !k ben in een val gelokt Daar tegen protesteer ik Wat 'l Ik zou ten bate van myno zuster... Geen kwestie van! Ik donk er niet over 1 Verstaat gij, M. von Henning Deze antwoordde hom niet, maar zegde spottend tot den advokaat Wat zyn er toch zonderlinge men- schen in de wereld Aan oen vreemde wil hy het geven, en aan zyn eigen zuster Elkeen klaagt over de groote kosten en den tragen gang der gerechtszaken. De heer Gillès de Pélichy, heeft zich als volgt de tolk gemaakt van die klach ten Op verscheidene kongressen der kleine burgerij, werd de wensch uitge drukt de wet op de handelsgenootschap pen to zien hervormen, alsook deze op de spaarpenningen van den geringen man, waarop van alle kanten door uit buiters wordt geloerd. Er gaat geene week voorbij, of ik ontvang klachten daarover. Daar moet het parket scherp het oog op houden. De middenstand eischt eene snelle en minder kostbare rechtspleging tegen slechte betalers. Velen vragen uitbreiding der bo- voogdheid van den vrederechter en de burgerlijke gedingen, voor sommen beneden de 600 fr. Een misbruik is het ook, dat de eischer aansprakelijk is voor het betalen eoner belasting opgelegd aan eenen on- vermogenden verweerder. Voor de rechtbanken van koophan del zijn de gerechtskosten veel te hoog en niet in verhouding tot de door den Staat bewezen dieustou. Men vraagt een tarief voor de recht banken van koophandel, zooals voor de vredegerechten by gedingen, over som men beneden 600 fr. Het getal processen zou moeten ver mindereu, en daarvoor zou men de uit- uoodigingen om voor het vredegerecht te verschynen, algemeen moeten maken. Naar ik verneem, hebben sommige handelsrechtbanken zoogezegde kamers tot verzoening langs niet ambtelijken weg ingericht, om zaken van minder gewicht te beslechten. Deze poging leid de tot den uitslag. Veel handelaars der omschrijving welke ik hier meer bepaald vertegen woordig, klagen wegens tijd- en geld verlies, ten gevolge van het herhaalde lijk uitstellen eener zelfdo zaak. Is het niet mogelijk dat euvel te verhelpen Wanneer eene zaak om eene of andere reden moet uitgesteld worden, kan de griflier dan debetrokkenen niet verwit tigen. Al die opmerkingen, zegt Hel Fond senblad zyn zeer gegrond. Het wil or een woordje bijvoegen over het uitstel len der zaken, want onder dat opzicht heerscht op onze rechtbanken eene ware anarchie. Zeer dikwijls gebeurt het dat een advokaat in eene zaak, den morgend zeiven dat de zaak opgeroepen wordt, laat weten dat hy niet gereed is, of om de eene of andere reden belet. Dan staat de advokaat der andere partij te kyken. Hij heeft zich gereed gemaakt, hy is aanwezig en alles is hordoens. Er zou dienen eenen regel te zyn dat degenen, die uitstel willen vragen, den griffier zooveel dagen te voren moeten verwittigen, opdat deze op zijne beurt de andere partij waarschuwe. Dat zou voor gevolg hebben dat er minder uitstel zou gevraagd worden en dat de rechtspleging sneller zou geschie den. Wie niet in regel is zou er de straf moeten van dragen. DENDERMONDE. Zondag hoeft de Katholieke Vereeniging, in afge- meene vergadering vereeDigd. M. Leo Du Bois, burgemeester van Lebbeke, als kandidaat uitgeroepen voor de provin ciale kiezing van 5 Juni aanslaande. In de kazernen. M. Woeste stelt per amendement aan een artikel der begrooting van oorlog voor,een krediet van 200,000 fr. te stemmen, om schut sels lusschen de bedden der soldaten te maken. Laat ons hopen dat dit voorstel zal gestemd worden. Het beoogt aan eiken soldaat een af zonderlijk slaapkamertje te bezorgen, hetgeen niet anders kan dat de zedelijk heid in hooge mate bevorderen. Een heete zomer. De Engelsche weerkundige Hugh Clements meldt,dat, volgens zvjne berekeningen, dit jaar, over het geheel genomen, prachtig, droog en heet zal zijn. Juli zal de schoonste maand zyn daarna volgt Augustus. In Juni en September zal het weer van min of meer afwisselend ka- raktor zijn. Clements baseert zijne voor spelling op de bewering, dat er een weer-cyclus van 17 jaren is. Hy zegt dat zijne voorspellingen ook in 1893 geheel ziju uitgekomen. niet Neem hem toch eens in de andere kamer en redeneer eens met hem, M. Ostermeier. Wij zullen zoolang hier wach ten. M. Ostermeier legde den heer des huizes do hand op den schouder en trok hem on danks zijn tegenstribbelen in het zy'ver trek. De deur sloot hij achter zich. Denk maar niet dat bet mij gemak kelijk valt 1 zegde terstond daarop Horst |j von Henning tot Anne-Marie die nog steeds geen woord bad gevonden, integendeel, jj Sinds jaren is mijn wcnsch geweest een landgoed bijeen te krijgen en my daarop j terug te trekken, voor altijd weg van de kaarten als een echte, eerlijke, werk zame landjonker, zooals ik eigenlijk ben. Nu bad ik dat kunnen hebben Maar het heeft niet mogen zijn Dezen nacht heb ik voor u gespeeld niet voor my zelf Nu sprak jonkvrouw von Wackerode voor do eerste maal, nog vol verbazing en verlegenheid Ge weet volstrekt niet of ik het aan wil nemen.... Hy lachte. Komaan Dat zou al te«dom zijn Het is toch uw eigendom 1 Neen bet uwe. Ons beiden kan het toch niet toebe- hooron 1 Hij zag haar aan en zegde eenvoudig weg Waarom niet Een donkere blos schoot haar naar do wangen. Daar kwam Ostermeier weer bin- Mag ik u verzoeken om de bons vroeg hy. Horst overhandigde hem de snippers pa pier, van welke het wel en wee van Wac kerode af hing entoen de advokaat ver dwenen was, herhaalde hij zacht Waarom niet jonkvrouw Anne-Marief Zij antwoordde niel8 en wachtte gedul dig tot de rechtskundige weer verscheen, met een papier in do band. Dat is beklonken zegde hy. Ik neem het dadelijk meè, om het te laten stempelen en registreeren. Aan wien moet ik het dan zenden Aan jonkvrouw von Wackerode, na tuurlijk, antwoordde Henning. Maar zij protesteerde, terwijl hare wan gen zich nog donkerder kleurden. Neen Zoo niet I Hoe moet het dan gebeuren vroeg Horst. - Gij moet het zelf naar Wackerode brengen. Goed t Wanneer Wanneer ge wilt Morgen Of... Zy bleef stekon, haalde diep adem, en zegde toen vastberaden Of kom maar dadelijk meè 1 Hierop verliet de advokaat Ostermeier bescheiden de kamer. Kort daarna kwam er van uit het zy ver trok een dof geraas. Anne-Marie maakte zich verschrikt uit Henning's armen los. O God riep zy. Benno I Hy doet zichzelf wat aan 1 Kom, kom 1 suste Horst. Maar zyn gezicht stond toch bezorgd.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1