Zondag 1 Mei 1910 5 centiemen per nummer ö4*e Jaar 4253 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Meimaand. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aalstersche volksspelen en vermakelijkheden De Kazern. Landbouwtentoonstelling Kieskronijk. DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- üoning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van d© Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van - dit blad. CUIQLE BUUM. Aelsi, 3D April IdlO. De Meimaand is de schoonste der maanden, de maand der bloemen, het schoonste sieraad der lente, de pracht der natuur en daarom wordt die maand door de liefde liarer kinderen aan Maria toegewijd, aan het waardigste, het beminnelijkste aller schepselen, de schoonste, de edelste bloem van het menschelijk geslacht, bet meesterstuk Gode in de orde der genade en der glorie. Vieren wij dan de Meimaand en roe pen wij uit met de bindende Kerk Gelijk de aarde in de leute, zoo zult ge, Maria, gesierd en omgeven worden met heerlijke rozen en geurige leliën der dalen. AAN MARIA Al uwe goede, trouwe kinderen Die nu tot uw Altaar gaan, Brengen U, o lieve Moeder, Vroolijk hunne gaven aan. Vlechten kransen, zingen lied'ren U ter eere, U tot lof, Leggen aan Uw voeten neder Frissche bloemen uit hun hof. Ach, mocht Gij ook mijne bloemen, Moeder, bij die bloemen zien, 'k Zou graag uwe beelt'nis sieren, Eu U ook een ruiker bièu. Doch zoo menig, menig bloempje Vind ik nietik zoek in 't rond Naar de plaats waar vroeger rozen, Lelie en viooltje stond. Wat ik vind in 's harten gaarde, Zijn slechts knoppen zwak en teer, Zal ik, Moeder, mij verstouten Ze te plukken te uwer eer Doch G\j neemt ook kleine gaven Gij veracht den arme niet Wie is ooit tot U gekomen, Dien Gij, Moeder, van U stiet Neem dan aan met welgevallen. Wat een zondig kind U wydt Zegen mild'lijk zijne gaven, Moeder van barmhartigheid. Dat, verkwikt door uwe stralen, Knop en kelken opengaan Naast viool en madeliefje, Rozen weer en lelies staan. Dan zult gij ook mijne bloemen, Moeder, bij uw bloemen zien. Dan zal ik uw troon versieren, En U ook myn ruiker biên... DOOR Pethls Vaiv Nlffel. Van in de middeleeuwen reeds waren de bewoners van Aalst heinde en ver bekend voor hunne zwaardspelen, vermommingen en nachtelijke, meestal gevaarlijke, avon turen. Roekeloosheid was hun hoofdtrek. Hun drift naar spel, dobbel- en quaecberd, had vaak bloedige vechtpartijen voor ge volg. Later, naarmate dc zeden minder ruw werden on Christus' leer de bar- baarschheid verdrong, geraakten spelen en gebruiken vreedzamer, meer beschaafd. Het aansteken van vreugdevuren jaarteo- kont van 1431, by do intrede van den lier tog van Burgondië later volgden het branden van pektonnen, 't vuurwerk en verlichting, by middel van poeder, sol- ferbloem, bageten, gasen, etc. (1801) het aansteken van St. Pietersvuren en 't planten van den Mei (1579)de omme gang met den reus, (1672) het omloopen met den hellewagen en het sleddetrckken (1600)men kent insgelijks het zwaan- en palingtrekken ^1699), tournooien en andere waterspelen op den Dender, vuurvogel- schieting 11768) het kaartspel piket, pan doer met de bol, vogelpik en 't ringsteken (XVIII" eeuw), zonder de talrijke kinder spelen te rekenen. Van oudsher was de bevolking verslin gerd op schietspel, tooneel en muziek. Doch drinkgelag, wafelslag en smulpartij waren by den Aalstenaar schering en inslag. J. B. Luyckx, die zijne stadgenooten door merg en been kende, dichtte van hen Want het waeren graege maegen, Die hun beentjes konden knaegen Het was eenen lust om zien Aen de tafel deze lien. Het is volstrekt niet ten onrechte dat het volk, de ouders, afkeer gevoelen voor de kazern en er, bevreesd voor de toekomst, hunne zonen zien heen trek ken. Vele immers weten bij ondervinding hoe het er gelegen was in hunnen tijd... Wij moeten bekennen dat op onze dagen het kazernleven merkelijk is ver beterd.dat er meer waakzaamheid be slaat, eu dat zij welke den ransel hebben moeten aangespen, een deftig en zedelijk leven kunnen leiden als ze het maar eenigzius verlangen. Nu, voorde verbetering, voorde ver- zedelijking der kazern blijft er heden nog veel te doen. Ouder dit opzicht geeft Holland ons een voorbeeld; maatregelen zijn daar genomen om de soldateu tegen Geloof eu zedebedorf te beschermen. Vooreerst de militianen worden in garnizoen gelegd in de stad die het dichtst is by hunne woonplaats en zoo zijn ze iu de gelegenheid dikwijls een bezoek te brengen aan huunen te huis of familieleden. Verder bestaat er een reglement voor den inwendigen dienst der kazernen, opgesteld door Koning Willem III en 't welk tot voorbeeld dienen kan aan alle katholieke mogendheden. Het eerste deel van dat reglement han delt over do plichten van den soldaat jegens God. Wamieer een jongeling in de kazern komt is de eerste vraag welke hem ge steld wordt Tot welken eeredienst behoort gij De protestant moet zijne godsdienst plichten als protestaut vervullen even- zoo de joden en de katholieken. 's Zondags leiden de katholieke offi cieren de katholieke soldaten naar de Mis elke soldaat heeft eenen kerkboek en eenen paternoster, We zagen dat, zegt een toeschouwer, met eigen oogen, eu de soldaten waren in de kerk zoo gemanierd dat zij tot voorbeeld zouden kunnen gesteld worden aau onze jongelingen. Na do mis liet geen enkel officier of soldaat na, wijwa ter te nemen en het H. Kruisteeken te maken. In den Paaschtijd, moeten de katho lieke soldaten, de kazern verlaten alle avonden aangeduid door den aalmoeze nier, opdat zij zouden kannen te biech ten gaan zonder daartoe de toelating te moeten vragen aan de onder-officieren, Graag zegde ik over die eeuwenoude vermakelijkheden veel meer, doch deplaats- J ruimte van Denderbode dwingt ons tot eene bloote opsomming. Het dagboek, nagelaten door Van Lan- duyt, spreekt van eenen luchtbal, die al reeds in 1784 opsteeg Den 22 Meert is tot Aelst in den hof van den pension- naris D'Hoop, eenen logtbael opgelae ten, naer noen ten 3 uren, daer met duy- sende menschen waeren om to sien, en - hy is opgegaen geheel hoog en stillekens gedreven naer den zuyden, want daer was een weynig noorden wint, en is m-dergekoraen omtrent Liedekerke. Eene andere vermakelijkheid, die plaats greep in 1776, werd in hetzelfde dagboek aangeteekend bet had fel gesneeuwd, en met dese occasie van soo veel snieuw isser tot Aelst in het Landhuys door twee posttuers maekcis van Antwerpen ge maekt van snieuw eenen reuse ofte zee god, groot en wel gemaeckt, daer veel menschen hebben comen naer sien, waer by stond dit divis Hier ligt Jan de Voght, Gevallen uyt de loght, Ik lig hier tot ieders wonder, En als den vorst is gedaen, gaet Jan naer onder. Belangrijke prijskampen op de bollcbaan en schietingen met don band- of voetboog gebeurden bijna jaarlijks, op stadskosten, zelfs onder het schrikbewind, (1795-1797). Den 15 Augusti 1808, ter gelegenheid van het naamfeest des keizers, waren eereme- daliën en zilveren zakuurwerken te winnen voor dezen die den eerevogel afschoot. Het kaatsspel, van Germaanschen oor sprong, telde te Aalst ook knappe lief hebbers den 2"" Paaschdag van 't jaar 1811 namen ze aan eenen prijskamp, te j en op de dagen vastgesteld voor de Paaschkoininuuie, moeien al de katho lieke soldaten de kazern verlaten op een bepaald uur en liet ontbijt is gesteld op een uur, zoodanig dat allen die het be- geeren kunnen te kommunio gaan zon der moeilijkheid. Het tweede deel van het reglement handelt over de zedelijke opvoeding van den soldaat. Alle verdacht huis is hem ontzegd noch herbergen, noch slecht-befaamde huizen worden in den omtrek der kazern geduld. De toegang tot de herbergen van de stad en van den buiteu is aan de solda teu verboden, ter uitzondering van deze door den kolonel aangewezen en waar de dienst enkel door manspersonen wordt gedaan. Cafés-concert en danszalen zijn hun ook verboden; eene gegronde klacht van wege den aalmoezenier of van de ouders tegen eene herberg is voldoende om ze te doen verbieden Indien andere herbergen soldaten aan nemen dan kunnen zij hunne vergun ning ontrokken worden. Daarbij de officieren ontraden aan de soldaten naar de herbergen te gaan. Ten andere in elke kazern bestaat een prach tig ingericht koffiehuis waarde soldaat allerlei vermakelykheden aantreft. De katholieken treffen er katholieke bladen en tijdschriften aan, en het is streng verboden iels te doen of te zeg- gen dat hun in hunne Godsdienstige overtuiging zou kunnen kwetsen. Sigaren en dranken van eerste hoe danigheid worden aan verminderden prijs besteld. In Holland moeien de militianen maar 8 tot 10 maanden dienen; eens dat ze hunnen dienst kennen,mogen zij de prak tische lessen volgen door de militaire Overheid ingericht, lessen over weten schap, over talen, over landbouw, enz. De soldatenkringen worden door de militaire Overheden bevoordeeligd en gesteund terwijl zy, hier in België, veel al worden tegengewerkt. Als bewijs hoe zeer elks overtuiging in 't Hollandsche leger wordt geëerbie digd willen wy het volgende meêdeelen: Een jonge soldaat, die zich opschikte in de gemeene kleedkamer, droeg eenen scapulier; een zijner gezellen ontrukte hem dien, vertrapte hem en schold den soldaat uit voor kalotiu Deze maakte geeue komplimenten, hy greep zijnen bespotter by den nek en clienue hem eene forme rammeling toe. I)at feit werd natuurlijk ingeschreven op het rapport en 's anderendaags moesten de twee soldaten voor den ko lonel en andere officieren verschijnen. Na het verhoor der betichten en der getuigen, stond de kolonel recht, en wenschte den kristenen soldaat geluk omdat hy den moed had gehad zyn Ge loof te verdedigen. Gij hebt uwen beschimper goed afgeslagen, zegde hij, gij hebt wel ge daan, maar het is niet genoeg ik geef hem nog 15 dagen arrest bij. Die kolonel was protestant. Dat voorbeeld heeft natuurlijk eenen overgrooten invloed gehad in al de ka zernen van het land. Wellicht zou het hier in België anders zijn toegegaan en zou het soms de kalo- tin niet zijn geweest die voor 15 dagen in de doo3 vloog Merclitem, deel en wonnen er een zilveren tems. Wanneer in 't jaar VIII der Fransehe Republiek, in den Tempel der Wet (de begijnenkerk), door de openbare ambte naars, den eed van getrouwheid werd afgelegd, gevolgd door de echtverbintenis van eenen soldaat met oen weesmeisje, moesten al dc Aalstenaars, die paarden be zaten, in den zadel, en dusdanig een soort van vastenavendstnet opluisteren. Al de ruiters waren strengolyk aangemaand zoo hard en zoo dikwyls mogelijk te roepen Vivent les Sauveurs de la Liberté Vive la Hépublique Ilocft het gezegd, dat dergelijke vermakelijkheden niet zeer in den smaak vielen onzer voorouders Aalst hield dolveel van muziek. Reke ningen uit langvervlogen eeuwen maken gewag van posten aan do beoefenaars der toonkunde uitbetaald cn in opvolgende jaren ziet men steeds de toelagen klimmen. Later stichtte de harmoniemaatschappij De Jonge Garde eene muziekschool (22 November 1820), die ten jare 1858 onder de waakzaamheid en het bestuur der stad werd gesteld. Ook de koninklijke vereeni ging De Denderzonen had in haren schoot eene school van toonkunde geschapen en ontving deswege van het Staatsbestuur eene jaarlyksche toelaag van 200 franken. Bereids in 't jaar IX had men gepoogd eone muziekschool tot stand te brengen 't schynt echter dat onze stadgenooten niet veel gading hadden tot zingen en spelen onder de vleugels der hooggeroemde vrij heid Do bestuurder, Jan Nudera, zag zioli omringd van diep in do 6 leerlingen 2 clarinettes employés par Smet et Van der Stockcn 2 flutes octaves et une x flüte piccolo employés par Vernimmcn ct - Molaert2 petites clarinettes employés par De Smedt et de Lattre. De ste delijke harmonie telde 8 leden, juist geteld: TE IIHU8SEL. Tentoonstelling van geiten en melk- schapen. Eene belangrijke wederlandsche prys kamp van geiten en melkschapen, zal te Brussel gehouden worden, in eene over dekte, goed gesloten plaats, binnen de omheining der wereldtentoonstelling, van den Zaterdag 18 Juni tot Maandag. 20 Juni. Het inrichtend komiteit bestaat uit de heereu J. Maenhaut, volksvertegen woordiger, te Lem berge, voorzitter baron F. de Grombrugge de Picquen- daele, Vladsloo, graaf Ch. de Viller- mont, te Boussu-en-Fagne, en E. Tib- baut, volksvertegenwoordiger, te Brus sel, ondervoorzitter, en de heeren E. Bosman, te Beveren-Waas en ridder K. de Ghelliuck d'Elseghem, schrijvers. Programma en bulletijns te vragen vóór 1 Mei, aan den heer algemeenen kornmissaris van het Gouvernement (Land- bouxo-wedslrijden), 12, de Berlaimont- straat, Brussel. Inschrijvingen aan hetzelfde adres te zenden, vóór 15 Mei. Het inschrijvingsgeld is bepaald op 2,50 fr. per dier en moet bij de inschrij ving gevoegd worden. De klassen 21 (kampstrijd tusschen kweeksyndikaten voor 1 ram en 5 ooien)zijn alleen koste loos. Voor klas 21 zijn 15 prjjzen waar- Roelandt, batteur de grosse-caisse Van der Stocken, clarinettiste Vernimmen, la flüte Fris, cor de chasse De Lattre, clarinettiste Smet, idem D'Hauwe, - cor de chasse Molaert, la flüte De Republiekeinen noemden zulks une musique bruiante et guerrière Pro cés verbal de la prestalion du servient, ire decade du mois de frimaire an VIII). Zang en tooneel hadden te eeniger tyde een overwegenden invloed op ons volk. Vooral De choorminnaerseen gezelschap saamgesteld uit de bijzonderste ingezetenen der stad, en waarvan nog éen oud lid (M. J. Lombaerts) in leven is, bracht niet weinig bij tot den bloei der edele toon kunst deze kring werd zelfs den 27 Juni 1847, te Gent, met goud bekroond. Behalve de bestaande en gunstig gekende rederykkamers,waren er meermaals vreem de troepen, die hot voorgeslacht op voor stellingen vergasten Den 3 December 1752 is tot Aelst gearriveert mynheer Fichs, grooton operateur uyt Duydsland en heeft aen het stadhuys doen mae- ken eenen grooten theater waarop hy alle avonden (behoudens sondaegs on des h dages) verthoont commediën en dan- sou en hem recommandeert en vercoopt packxkens en hy met syne knogten en - speellieden en dammen syn tot 18 perso- nen en twee koetsen, een chaise, eenen m waegen, een carré, en naer de menschen wel gestraft en bedrogen te hebben is vertrokken. (Memorie van de remar- cabelste geschiedenissen.) Omtrent dcnzelfden tyd ontving onze stad ook het bezoek van doortrekkende Egyp- tenaars en Bohemers, die hunne tenten en verhoogen ter markt opsloegen, er uit- heemscho dansen uitvoerden, vuur aten en spuwden, met keiker.s naar het haantjen van den kerktoren wierpen, en daarna bet van de hoogste 150 fr. en de laagste 10 fr. is. Voor klas 28 zijn er 5 prijzen, waar van de hoogste 150 fr. en de laagste 50 fr. is. In elk der andere klassen zyn 5 prij zen te winnen (50, 40, 30, 20 en 10 fr.) De klassen 1 tot 4 zijn voor inlandsch hertklourig geitenras ihet wit deel mag het 5e der kleur niot te boven gaan). Klassen 5 tot 8, voor zuiver inlandsch wit ras. Klassen 9 tot 12, voor inlandsche zwarte, blauwe geitenrassen en andere wel bepaalde verscheidenheden. Klassen 13 tot 16 voor vreemde gei tenrassen. Voor klassen 17 tot 20 mogen alleen voor die dieren, wier kruising op het inschrijvingsbulletijn aangeduid werd. De loten voor klas 21 en 28 moeten genomen worden welke in de klassen 1 tot 20, of 22 tot 27 ingeschreven zijn. Klassen 22 tot 23 voor inlandsche schapenrassen. Klassen 24 en 25 voor vreemde scha penrassen. Klassen 26 en 27 verschillige schapen- raskruisingen, waarvan de kruisingen op hetbulletyn opgegeven zijn. Het verzenden geschiedt volgender wijze do tontponsteller ontvangt eene persoonlijke ingangkaart, en van elk ingeschreven dier eene aanvaardings- kaart en het metalen nummer van het hok, waarin het dier in de tentoonstel ling moet gestald worden dit nummer moet aan den halsband gehecht zijn by het verzenden. De dieren moeten den Zaterdag, 18 Juni, om 9 ure, in de tentoonstelling zjjn, en zullen dus den Vrijdag, 17 Juni te Brussel toekomen, voorzien van een goeden lederen halsband en kloeke ket ting. De dieren moeten elk afzonderlijk in eene kloeke gemakkelijk te dragen kas toekomen op den rechterkant der kas moet het stalnummer, in cijfers van 15 centim. hoog geschilderd zijn. do dek sels mogen niet toegenageld zijn. Al de Belgische dieren hebben koste loos vervoer heen en terug naar Brussel. Ook het verhandelen is kosteloos voor allen envenals het bewaren van het verzendingsmateriaal te Brussel Bij aankomst worden de dieren door eenen veearts gekeurd de zieke dieren worden geweigerd. Alle dieren welke niet waard geacht worden tentoon te stellen worden geweigerd. publiek, als een echte Fichs duchtig stroopten en by hun vertrek meênamcn al wat niet te heet of te zwaar was. Soms waren bet ingezetenen, vreemd aan alle tooneelkringen, die van de stad eene toelaag ontvingen over ghetoond te n hebben hunnen iver ten tonneelo eene tragedie met eene comraedie, waer over - sy considerabelen kost hebben geliadt. (Boeck van ordonnantiën, 1767). Den 27 florial jaar VIII zijn het andermaal bur gers, die eenen schouwburg openen en het volgende schry ren aau het Stadsbestuur laten geworden De minnaers der Nederduylsche Dicht en Tooneelkunst van Aelst aen de \luni- cipale Administratie der zelve gemeente. Borgers Administrateurs, Altyd aengemoedigt door den iever tot do schoonc konsten, hebben wy d'eere UE te laeten weeten dat wy op nieuws voorgenomen hebben onze nederduytsche schouwburgt te openen ten huyze van den Borger Clercx, in de Pontstraat, en op de zelve aen de geliefde Borger ge- meynto van tyd tot tyd onze tooneel- stukken te vertoonen hierom stellen wy ons onder de waek zaemheyd der wet en onder do vleugels uwer beseher- ming en wy hoopen in UE .- zoo groote voorstaenders der schoone konstcn aen te treffen als brave vaders onzer vader- stad, want het is in de Republiek, verre af gewydert van den despotism, dat de konsten en weetcnschappen de lucht der vryheyd ademen. Wy hoopen dikmael de eere te genieten dat GL onze schouwburgt met uwo tegenwoordigheyd zult verheerlykeo. Zegen en Eerbied. B. De Roover. J.-P. Capiau, De verzorging het stallen, het leve ren vau toebehoorteu, voeder, strooisel, en het melken en het verzorgen zelf (gansch het onderhoud dus, te Brussel) is kosteloos. Vertrouwbare mannen, door het ko miteit aangesteld, zullen dagen nacht, de diereu te Brussel bewaken en ver zorgen niettemin mogen de tentoon stel Iers, op eigen kosten, eenen man of eene vrouw aanstellen, mits op voor hand, op het inschrijvingsbulletijn, de aanvraag te doen, en naam, voornaam en ouderdom te vermelden; die persoon zal dan eene dienstkaart ontvangen. De tentoonsteller mag op het bulletyn de verkoopprijs zyner dieren vermel den. Later zal den keurraad bekend ge maakt worden de keurmeesters zullen over eene zekere toegevendheid beschik ken voor wat de bijzondere omstandig heden (het mogelijks mis klasseeren) be treft. De keuring zal stipt om 9 uren be ginnen in de bijzondere omheiningen de dieren worden voorgebracht door het dienstpersoneel de eigenaars moeten buiten de omheiningen blijven de die ren mogen geene kenteekenen dragen. Ieder bekroond tentoonstelier zal een diploma eu een herinneringsmetaal ont vangen al de belooningen (hierboven genoemd) worden in geld betaald. Alle reklamatiën moeten vergozeld zijn van eene borgsom van 20 fr. De tentoonstelling is open voor het publiek, van Zaterdag 2 uur. Zondag en Maandag van 9 uur en 's avonds tot 6 uur. Dijnsdag van 8 uur af, worden de dieren naar huis verzonden. Het inrichtend komiteit zal onweder- roepelijk beslissen over al de niet voor ziene gevallen. Men verzekert dat M. Hellinck.te Brus sel, zijne kandidatuur niet zal stellen voor do Kamerkiezing van 22 Mei. De groene demokraten ofte volksfoppers komen op met eene lyst waarop M. Par- mentier eerste kandidaat zal zijn. Priester Fontevne zou dus achteruit zyn gesteld, ofwel, is hy verzekerd van eone felle buis op te loopen en ze wilt ontgaan. De groene democraten hebben ook bo- sloten het strydperk te verlaten in 't Arrondissement Mechelen. In den loop van 1799 voerden de Fon- teinisten, van Gent, te Aalst hot treurspel Brutus van Voltaire, op, en den 30 Thermidor jaar XII vroegen de Cathari- nisten de toelating om eene vertooning te géven. Vooralten jare 1811 waren de vragen om over het Aalstersch '.ooneeltoestel te mogen beschikken zeer talrijk Bousignie- Platel, van Gent, biedt zich aan met Le divin du village, van Jan-Jaak Rous seau, en een opéra comique van Dalaïrac. Zekere Grandville, ex-devant régis seur du theatre de Gand krijgt het schouwburg voor veertien dagen in huur. Na hom verschijnt M. Fondard,* l'aéro- naute venant des pays étrangers, die allo mededinging onmooglyk maakt door zijn spectacel Hydro-Aéro-Pyrique, Physique experimental, Physique amu- santé, Phénomènes et d'Expériences de Magnétique Hydraulique, Automate ani- x mé, Ballets de Sorciers, Métamorphoses, x chefs d'osuvres mécaniques, tableaux x arabesques, combat de feu avec l'eau, Bélier hydraulique de Mongolfier, Re- x créations, Tours d'adresse, d'ugilité extra-ordinaires, Magie ot chateau du Diable.... en attendant lo Voyage aérien, x qui aura lieu a l'air libreDaar kunnen nu onze hedendaagscho prestidigi- tateurs oen puntje aan zuigen. Het stedelijk theater was alstoen de eigendom van den voorzitter der Cathari- nisten, wiens toelating vereischt werd om het tooneelstel te mogen gebruiken. Ge meenlijk beliep de verhuurprys tot 15 fr. per vertooning. (Briefwisseling nT 4459 1 Maart 1811).

De Denderbode | 1910 | | pagina 1