DITJES en DATJES. Herziening der Grondwet. Zondagrust. IJzerenweg. t-e^wdt"Mr: Rechterlijke kronijk. Kerk van St-Martinus. Grot van 0. L. Vrouw van Lourdes Stad Aalst.-Werkbeurs Openbare Zitting van den Gemeenteraad Allerhande nieuws. 200 duizend franks. Belangrijk bericht. De vertegenwoordigers van den armen werkman. Eenige figu ren uil de werklieden partij. Citoyen Vandervelde, achttien millioen rijk 18,000,000. 'Neu arremen werkman I Citoyen Delporte trektals volksver tegenwoordiger 4,000 frank, als schepen van St-Gil lis 3,500 fr., als beheerder van maatschappijen 4,500 frank, te zamen twaalf duizend fr. 's jaars 12,000 fr. 'Nen arremen werkman Citoyen Berlrand, volksvertegenwoor diger, administrateur der Sunlicht com pagnie, schepen te Schaarbeek, admi nistrateur eener wijncompagnie, die den wijn levert aan al de socialiston coöpe ratieven, medeopsteller van Le Peuple, ambten welke hem samen jaarlijks op brengen vijf en twintig duizend fr. 25,000. 'Nen arremen werkman Citoyen Meysmans, als volksverte genwoordiger 4,000 frank, als advokaat 20,000 frank 24,000. Samen jaarlijks vier en twintig dui zend franken. 'Nen arremen werkman Citoyen Crimard, verscheidene mil- lioenen rijk. 'Nen arremen werkman Citoyen Furnêmont, milloenrijk. 'Nen arremen werkman O, werklieden, gij die 't hart nog op de goedo plaats hebt, hoe kunt gij u door zulke mannon laten bedodden Zyn dat toch volksvertegenwoordigers voor den armen werkman Zeeschuim. Veel rookers die met zekeren drift pijpen in zeeschuim doorrooken, kennen den oorsprong Diet dezer lichte stof, sneeuwblank vóór dat de nicotine er hare werking heeft op uitgeoefend. Er zyn rookers die zich inbeelden dat deze stof gefabrikeerd wordt. Dit is echter zoo niet. Zeeschuim is een na tuurlijk voortbrengsel. Men heeft het eenvoudig alzoo genoemd, wegens zijne lichtheid, die deuken doet aan de witte kuif op de klotsende golven dor zee. Schier de geheelo voorraad zeeschuim die hier verbruikt wordt om pijpen van te draaien, is afkomstig uit Klein-Azië, en inzonderheid uit het distrikt Eski- schehir. Er zijn daar mijnen van zulke stof, uitgebaat door Koerden en Persen. Als het zeeschuim uit de mijn komt, is het vochtig, zwaar en geel van kleur; het is ook in stukken van zeer ongelijke grootte. Men laat die droogen, in de zon des zomers, in ovens gedurende den winter. Door te droogen, verliest het zeeschuim twee derden van zijn gewicht, en wordt sneeuwwit. Men wryft het alsdan met flanellen lappen, in heet water gedopt vervol gens, nadat met een mes al de scherpe kanten van de klompen verwijderd zijn, worden deze met was gepolijst. In zul- ken staat wordt het zeeschuim ter markt gebracht. Overeenkomstig zijne hoedanigheid en zijne dikte, telt men er vier soorten. De stukken worden in watte of katoen ge draaid en in kisten verpakt. Er zitten in eene kist gewoonlijk van 32 tot 40 stukken van eerste kwaliteit, 75 tot 90 stukken van tweede, 100 tot 200 van derde, en tot 400 van vierde kwaliteit. Pypeudraaiers, somtijds geheel fijne werklieden, zelfs kunstenaars in het beeldhouwen, maken daaruit de pijpen die wij doorrooken. Wellicht zult gij verwonderd zijn te vernemen dat het uitgraven van het zeeschuim van Klein-Azië, aan 4,000 werklieden arbeid verschaft. Ten allen tijde on in al de landen zijn er dieven en geldbrekers geweest maar nooit heeft men de diefte zien in richten. Do Fransche Republiek heeft dit wonder in wezenlijkheid gebracht. Zij is gegrondvest op de diefte zij be steelt iedereen. Deze gewoonte van ste len heeft eindelijk eenen toestand teweeg gebracht, waarvan men zich geen juist denkbeeld maken kan, indien men het niet van dicht gezien heeft, de Maistre ***Wereldlyke ziekendiensters. Dok Ier De Laltre, van Brussel, die geen katholiek is, vraagt waarbij het komt dat het zoo moeilijk is goede zieken oppassers aan te werven voor de hospi talen, waar men, gelijk te Brussel, van geene kloosterzusters wil weten. Ziehier, hoe volgens hem, de wereld lijke ziekondieners in de Brusselsche hospitalen aangeworven worden Plet is gekend in Vlaanderen en in de Kempen, dat de eerste de beste koe wachter, die lust heeft het Brusselsch leven te leeren kennen en te beproeven om er fortuin te maken, dat kan doen zonder kosten en zonder iets te wagen. Hij stapt af in de Noordstatie, gaat links de Kruidtuinlaan op en belt aan het eerste groot grys gebouw op zyne rechterhand, 't Is Sint Janshospitaal, en daar, evenals in Sint Pietershospitaal, wordt elke buitengast, ziekendiender geslageu van op den dorpel. Zij loopen in het hospitaal met groote kioefen nemen het ODtsmet lijnwaad vast met vuile handen en steken hunne viDgers in het lauwe water om te voelen of het niet te heet is. Immers, die jongens zijn niet geko men om te blijven hun leertijd duurt gewoonlijk niet langer dan eene week. Zoohaast zij in de stad eene plaats van stalknecht of koetsier gevonden hebben, zyn ze weg. Zoo gaat het met het bedrijf van zie- kendiener in de grootste weldadigheids- gesiichien van I&Igië. Waarom hebben wij geene goede zie- kendieuers en diensters, zooveel als wij noodig hebben Dat anderen daarop aotwoorden. Waarom Omdat men te Brussel van geene kloosterzusters wil weten voor zieken diensters de geuzen zijn benauwd van hunne witte of grijze kap. En ook die soort van wereldlijke ziekenoppassers zyn goed geDOeg voorde arme werklie den zeggen de liberalen. Dokter De Lattre beschrijft verder, welke hoedanigheden een ziekendienster hebben moet. Aan die vereischten voldoen enkel kloosterzusters, omdat ze niet werken voor geld maar uit Kristelijke liefde. Maar dokter Do Lattre schijnt ze niet te kennen, of wellicht durft hg niet naar kloosterzusters vragen. De kiezingen van 22 Mei. Op 22 Mei moeten 85 Volksvertegenwoor digers herkozen worden er zijn 50 ka tholieken, 23 liberalen en 12 socialisten. Ziehier de verdeeling per arrondis sement Kath. Lib. Soc. Antwerpen 7 5 1 Mechelen 3 10 Turnhout 3 0 0 Brussel 9 7 5 LeuveQ 4 11 N ij vel 2 11 Namen 2 12 Dinant-Philippevillo 2 11 Aarlen-Marche Bastogne 2 10 Neufchüteau-Virton 110 Brugge 3 10 Roeselare-Thielt 4 0 0 Kortryk 3 11 Yper 2 10 Oosteude-VeurneDiks- mude 3 10 Totaal 50 23 12 De katholieken stryden in alle arron dissementen. De liberalen komen als afzonderlijke partij op te Antwerpen, Brussel, Thielt- Roeselare en Oostende-Veurne-Diks- mude. De socialiston strijden afzonderlijk te Brussel en te Antwerpen. Er is liberaal-socialistisch kartel te Mechelen, Turnhout, Leuven, Nij vel, Namen, Dinant-Filipville, Aarlen-Mar che - Batznach, Neufckèteau - Virton, Brugge en Kortrijk. Prins Victor Napoleon. Naar een Fransch blad mededeelt, zou prins Victor Napoleon, met het oog op zijn aan staande huwelijk met prinses Clementina, bepaald aftreden als kroonpretendent in Frankrijk en verzaken aan zyne rechten op den troon. Nu, voor hetgeen er aan te verliezen is in Frankrijk, kunnen wy den prins geen ongelyk geven. Sinds lang, inderdaad, moet prins Napoleon hebben ingezien dat de Napoleonsche haring niet meer braden wil in Frankrijk. De officieele verzaking aan zijn rechten, zal echter voor gevolg hebben dat zyn toe stand in België minder wrevelig voor de regeering en het Vorstenhuis zal zyn. Na die verzaking wordt de prins een doodgewoon man wiens naam alleon nog herinnert aan zaken uit het reeds verre verleden. Kamerleden.In België zijn er nu 166 Kamerleden in Holland 100 in Zwitserland 145 in de Vereenigde Staten 390in Duitschland 397 in Oostenryk 353 in Spanje 432 in Portugaal 178 in Zweden 225 in Frankrijk 597. Daaruit klykt dat er in de kleine landen betrekkelijk meer Volksvertegenwoordi gers zyn dan in de groote. Zoo heeft er België, in verhouding tot do bevolking, veel meer met 166 dan Frank- rjjk met 597. Eene Kantschool te Aalst. De heer Minister van Nijverheid en Arbeid, zegde tot Groene Pie Indien gij eene Kantschool te Aalst tracht op te richten, ik zal u hrachtda- dig ter zijde staan Dit zyn de eigenlijke woorden des Mi nisters niet, maar 't is toch den zin. Nu, Groene Pie, toon ons eens wat ge kunt Dat het zeever verkoopen ware 't zou wel gaan... Maar eene Kantschool oprichten... Holakadééé dat is wat anders Socialist Vandervelde, en anderen kamer leden, socialisten en liberalen, stelden voor de Grond wet te herzien om tot de invoering van het algemeen stemrecht te geraken. Waarom zou het algemeen stemrecht hier te lande moeten bestaan Socialist Vandervelde zegde het in Le Peuple van 16 Mei 1909 omdat het de n staatkundige en maatschappelijke ontei- gening van de burgerij moet verwezen lijken. In andere woorden wil dit zoggen, lyk onze achtbare vertegenwoordiger, M Woeste, het deed opmerken in zitting van Woensdag II. Wat de heer Vandervelde beoogt, is de huldiging door het stemrecht van eene nieuwe orde, waarby de arbeiders mees- ter zouden zyn van het kapitaal in plaats dat het kapitaal de meester der arbei- ders zy. Nu. om dit nieuwe orde te verwezen lijken moet men al wie iets bezit onteige nen, i. a. w., al de eigendommen rooven huizen, fabrieken, pachthoven, enz. enz. die aan de burgerij en de landbouwers be lmoren. En Groene Pie die voor de herziening der Grondwet stemdo, keurt dus de reden goed om de welke socialist Vandervelde en consoorten ze voorstelden. Nu het voorstel Vandervelde werd ver worpen met 72 stemmen tegen 58 en 1 ont houding. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 1 Mei, 1910, M. Bouner, Bisschopstraat. "R/Tpp De heer Schollaert, AvACll Minister van Landbouw, komt onzen achtbaren Volksvertegenwoor diger M. De Sadeleer te laten weten dat het kosteloos vervoer van 1800 tons steen- afval en 600 tons ballast aan de gemeente Meire toegestaan is voor het verbeteren der buurtwegen. De Sadeleer komt bericht te ontvangen van den Heer Helleputte, Minister van IJzeronwegen, dat liet besluit genomen is zeer in 't kort do statiën van Denderleeuw, Erembodogem en Lede met de gas te ver lichten. Tot hiertoe geschiedt de verlichting met petrollampen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor op S* Stephanusparochie te Gent, den E. H. Boeykens, onderpastoor te Gaver. RECHTBANK VAN DEN DERM ONDE. Aanslagen. Frans De Looze, te Aalst, krijgt wegens aanslagen op de eerbaarheid driemaal 1 maand gevang voorwaardelijk en 5 jaar ontzegging zyner burgerrechten. Diefte Frans Cornelis, werkman, te Smetlede, heeft 's nachts 1 kieken en 2 duiven gestolen van Alfons Bevornage. Hij krygt bij verstek 1 maand en 26 fr. BEROEPSHOF VAN LUIK. Duivendief. Een inwoner van Tonge ren maakte er een stieltje van vreemde duiven op zijn hok to lokken. Hy werd be trapt en de boetstraffelijke rechtbank van Tongeren veroordeelde hem tot 500 fr. boet of 1 maand gevang Het Beroepshof van Luik heeft het vonnis bekrachtigd. Triduum van de Heilige Familie. Maandag, Dijnsdag en Woensdag aan staande om 5 uren Lof en Sermoen. Donderdag, Feestdag van O. H. Hemel vaart, om 6 uren 's morgends Mis met Algemeene Communie, om 4 uren 's namid dags Lof mot Sluitingsermoen. Al de sermoenen door den Eerw. Pater De Myttenaer, Redemptorist, te Brussel. te MijliteeU. De Bedevaart en Offerande door de In woners van Mylbeek, zal plaats hebben den eersten Zondag van Mei, om 5 uren namiddag. Sermoen, Lofzang en Vereering der Re likwie. Heilige Moeder Gods, onbevlekt ontvan gen, bid voor ons. Worden gevraagd door de Patroons 1 magazijnier, van 16 tot 20 jaar1 ta bakbewerker, aflegger 1 wagenmaker. Vragen der Werklieden 2 magazijniers 1 smedersgast werk lieden voor alle werk. STAD VAN AALST. Op Maandag 25 April 1910. De zitting wordt geopend om 5. u. 30 onder voorzitterschap van M. Gheeraerdts, Burgemeester M. de Béthune zegt dat er in do Volks gazet een artikel is verschenen, waarin gezegd wordt, dat hij als kommissaris der nieuwe gasmaatschappij in zitting van den gemeenteraad op 24 Mei 11. ten voordeele der maatschappy zou gestemd hebben. Spreker teekent daartegen protest aan. Die zaak stond niet op het dagorde, en toen men er is beginnen over te spreken, is hy heengegaan. M. de Sekrelaris vraagt eene bemerking te mogen doen. In het begin der zitting, was M. de Béthune aanwezig, doch hij had niet bemerkt, dat hy op het oogenblik dier bespreking, de zaal had verlaten, zoo komt het dat dit niet in het proces-verbaal ver meld staat, hij verzekert nochtans, dat M. de Béthune niet aan die stemming heeft deel gonomen. Rekeningen Kerkfabrieken 1909, aan genomen. Grondafatand Kerkhof, aangenomen. M. De Windt vraagt eene handelsafdee- ling te stichten in de Staatsmiddelbare School. M. De Hert zegt dat do vraag van M. De Windt moet, zooals do wet het ver- eischt, verzonden worden aan de besturende kommissie als het advies van die kom missie toegekomen is, zullen wy dien voor stel bespreken. Geheime zitting. Denderhautem. Boterdieven. Maandag nacht zyn wederom dieven in de melkery, op den Dries, gedrongen en hebben eene hoeveelheid boter gestolen. Aan de lezers. Verliest uit 't oog niet dat met eene enkelo doos Borstpillen Walthóry, gij verzekert zijt uwe keelpij nen on uwen hoest hoe verouderd en pijne- lijk hy ook zy, te genezen. 1 fr. in al de apotherjjen. Heldergem. Woensdag 11. om 2 uren 's namiddags is de woonstede van P. Breynaert, landbouwer, gansch de prooi der vlammen geworden. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Neem inlichtingen. Alvorens een geneesmiddel te gebruiken, neem er inlichtingen over. Den 20 Januari 1904, zegde ons Mr G. Palsterman, die eene herberg open houdt in de Drie Sleutelstraat, te Aalst Ik leed aan eene nierziekte sinds vijftien jaren en ondanks de voorschriften des geneesheers en de gevolgde verplegingen bekwam ik geene beternis in mijnen toestand. Die pij nen waren altyd zeer scherp en sommige oogenblikken was ik onbekwaam de min ste beweging to doen. Als ik over mijn werk gebukt was, had ik de grootste moeite om recht te komen. Ik had geene hoop op genezing meer en nochtans be proefde ik toch nog de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Valke neer, apotheker. Goed bevielen ze my, want van af de eerste dagen voelde ik mij grootelyks verlicht, weinigen tijd later was ik gansch genezen. Wy zien Mr G. Palsterman weder den 27 Augustus 1907 en hij zegde ons het volgende Na gedurende vyftien lange jaren vreeselyk geleden te hebben mag ik my thans volkomen genezen zeggen dank aan die wonderbare Foster .Pillen voor de Nieren. Ik lijd hoegenaamd niet meer aan de nieren, werk met moed en zonder de minste pyn te gevoelen. Vergeet niet dat het reeds drie jaar en half geleden is dat ik de Foster Pillen voorde Nieren nog ge bruikte en dat ik niettegenstaande goed genezen bleef ik beveel die goede pillen aan de nierlijders zeer warm aan. De zekerste kenteekens van de slechte werking der nieren zijn het opzwellen der beenen en voeten, zenuwpijn, rhumatiek, lendenjicht, afmatting, bedwclmingen, sla peloosheid, wrangheid des bloeds al die kenteekens spruiten voort uit de onzuiver heden des lichaams welke in plaats van in de urine gedreven te zijn, in het bloed ble ven omdat de te zwakke nieren onbekwaam waren ze af te voeren. Indien gy goed ge zond wilt zyn, moet gy uwe nieren in goeden staat behouden en de Foster Pillen voor de Nieren bezitten die heilzame kracht. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteokening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 22. 25jarig jubelfeest van Af. baron de Kerchove d'Èxaerde, gouverneur van Oost- Vlaanderen. Donderdag herdacht do heer baron de Kerchove d'Èxaerde, zyn 25-jarig jubileum als gouverneur der provincie. Te dier gelegenheid werd hem om li ïlt uren wegens de gebuurte-dekenij waarvan hy de verdienstelijke eere-voorzitter is een prachtige bloemenschoof en een zeer lief adres aangeboden. Het was de sekretaris der dekony, M. Van Aise, omringd door 4 afgevaardigden, die in afwezigheid van den deken, M. Braem, door ziekte weerhouden, het adres aanbood. De heer Gouverneur dankte har telijk en beloofde de dekenij in de toekomst nog meer te steunen. Om 12 uren ontving de heer gouver neur geheel het personeel van het provin ciaal bestuur en van den technischen dienst in de ontvangstzaal van het hótel. De heer Dereu, provinciaal griffier, bood hem namens gansch het personeel zijn door den heer Böss prachtig geschilderd portret asn, en bracht den heer gouverneur eene warme hulde, waarna ook de heer hoofd ingenieur Dutordoir, in eene lieve aan spraak de verdiensten van den gevierde dzed uitschijnen. Aan mevr. de barones de Kerchove d'Exaerdo werden verscheidene heerlijke bloemenschoven aangeboden. Om 1 ure namen 90 ambtenaars en be dienden van den bestuurlijken en tech nischen dienst, aan oen prachtig banket, door den heer gouverneur aangeboden, deel. Ook de heer Boss, schilder van het portret, en M. H. Leroy. die de schoone herinneringsmedaillons vervaardigd had, waren onder de gonoodigdon. By het nagerecht stelde de heer Gouver neur eenen heildronk in aan Z. M. den Koning de heeren greffier De Reu en Du tordoir brachten opvolgend in diepgevoelde toespraken eeno hartelijke hulde aan den gevierde overste, en den edelen menschen- vriend. Van wege de mindere bedienden werd aan den heer Gouverneur een kostbaar bronzen beeld De Arbeid aangeboden. Tydens het feestmaal speelde De Post- harmonie, onder do leiding van M. Van Geert, een lief koncert. Gansch de gebuurte was bevlagd en aan talryke huizen der stad wapperde de drie kleur ter eere van den Jubilaris. Wy vernemen nog dat do beambten van het arrondi8soment«-kommi8sariaat Gent- Eekloo eene hulde-adres zonden aan Myn heer den Gouverneur en eene prachtige bloemenschoof aan Mevrouw de baronnes de Kerchove d'Èxaerde. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Bandieterij te Oent. Dynsdag avond, om 9 i,;2 uren, kwam een persoon in den vleeschwinkel en herberg van den 77-jarigen Felix Lammens, wonende Kerk straat, 9. Hy was verwonderd dat men op zyn geroep niet voorkwam en ging naar achter. In de keuken vond hij Lammens ten gronde liggen, aan handen en voeten ge bonden. De man bloedde geweldig uit verschei dene wonden aan het hoofd, hem denkelijk met een pintglas toegebracht. De persoon liep buiten en riep geburen eu voorbijgangers. Men doorzocht het huis, doch niets te vinden. De policieoverheid en den geneesheer snelden ter plaats. De eersten begonnen een onderzoek. Op de kamer van Lammens vond men de brandkofler opengebroken en verscheidene waarden en misschien ook geld waren er uit verdwenen. De geneesheer kon na eenige minuten Lammens tot bezinning brengen. Deze kon geenen uitleg geven. Hij vertelde dat mannen in zijn huis wa ren gedrongen en hij eenen geweldigen slag had gekregen waardoor hij bedwelmd was van de rest weet hij niets. Lammens is nog jongman en woont daar mot zyne meid. Het meisje was den brouwer gaan be talen. Heel den avond en nacht heeft de policie den omtrek doorzocht en verscheidene per sonen ondervraagd. Er is tot hiertoe niets aan 't licht gekomen. Later. De meid, die het huishouden doet, is 44 jaar, en reeds 13 jaar in dienst van M. Lammens. Dinsdag namiddag werd zy naar Lovendegem gezonden, om 240 fr. te gaan betalen bij eenen brouwer. Lammens, die alleen was, viel rond 9 uren in do herberg in slaap. Ongeveer 20 minuten later kreeg Lammens plotseling een hevigen slag op het hoofd hij wilde, duizelig, rechtspringen, doch hy was aan handen en voeten gebonden en stuikte ten gronde, veel bloed verliezende uit eene breede wonde boven het rechter oog weldra viel hy in bezwijming. Toen de man die om hoofdvlak kwam. Lammens vond liggen, en om hulp riep, snelde weldra de agent Bouckaert ter plaats spoedig was ook Dr Beerens ten huize van het slachtoffer. Toen men naar den brandkoffer boven ging zien, was die ledig in den omtrek lagen eenige aktiën verspreid. Het slachtoffer verklaarde dat hy den brandkofler had open gelaten, toen hij het geld voor de meid was gaan halen. Er werd vastgesteld dat de koorden, waarmede Lammens gebonden was, van eenen bol uit den vleeschwinkel voortkwa men, en do wonde aan zijn voorhoofd werd hem toegebracht met een pintglas. Volgens het slachtoffer werden er 22 of 23 aktiën van Gent en Brussel, 700 fr. in bankbiljetten en eene som zilveren geld, waarvan hij het juist bedrag niet opgeven kan, gestolen. Spoedig stelde de adjunkt-kommissaris, de heer Pattyn, een onderzoek in, over die erge bandietenstreek, en verwittigde het parket. De meid van Lammens is oorspronkelijk van Nevelo en heet Leonio Roets. Het is by den brouwer Van de Voorde dat zy is gaan betalen.Zij is toegekomen een weinig na 3 ure en is omtrent 4 ure weer vertrok ken zy kon dan nog aan Lovendegem- brug den tram nemen van 4 1/2 ure, en om 5 uren terug zijn in Gentmen weet echter niet of zij met dien tram terug gekomen is. De nieuwe reeks der Tombola van de Tentoonstelling van Brussel komt te koop- gesteld te worden en reeds maakt ze furore, want het groot lot is nimmer van 100,000 of van 150,000 fr. Eene beslissing van het Comiteit der Tombola heeft het op 200,000 francs gebracht. De andere groote loten zullen zyn 25,000, 15,000 en van 10,000 francs. Er zullen ook gelyk voorgaandelyk zes loten zijn van 5000 franks, zonder de 1000 mindere loten te rekenen eener weerde van 25 a 4500 francs. De Tombola der Tentoonstelling van Brussel wordt meer aanlokkelijk dan ooit. Is het niet buitengewoon, inderdaad, van 200,000 francs te kunnen winnen met een biljet van een frank te koopen 't Is eene fortuin voor een drinkpenning. En indien men oordeelt over den yver der koopers zal er niet veel tyd verloopen vóór men weten zal aan wie het groot lot van 200,000 fr. zal te beurt vallen. Woensdag morgend werd Jules Gri- son, meestergast in do stekjesfabriek van M. Cobbaert, pervelo, langs de Geeraards- bergschestraat te Ninove, door do post koets van Aspelare, die uit de Biezen- straat kwam omvergereden. De voet van Grison word tusschen den kantsteen en het wiel vermorzeld en hij bekwam eenen hoef slag in het aangezicht hij klaagt ook over inwendige pijnen. Hij werd ter verzorging in het huis van M. De Decker binnenge dragen. Zyn rywiel was totaal vernield. Een policieagent in burgerskleede- ren, van Brussel, luisterde in eene herberg der hoofdstad, enkele dagen geleden, eene meid af, die aan eeno der kerels vertelde dat zij vroeger te 's Gravenbrakel, in de Statiestraat bij eene herbergierster ge diend had, waar er nog al wat te stelen zou vallen. De kerels besloten de herber gierster door eenen brief naar Brussel te lokken en intusschen haar huis te plunde ren. Inderdaad Maandag avond trokken 4 kerels naar bedoelde herberg te 's Graven brakel, dronken er talryke pinten bier en verlieten de herberg zeer laat. Dijnsdag morgend kreeg de herbergier ster eenen brief. Een policieagent, in bur- gerskleederen, kwam do vrouw verwitti gen van wat er gebeuren ging, en zette haar aan woensdag naar Brussel te gaan de policie zou waken en de bandieten aan houden. Talryke policieagenten in burgersklee- deren van Brussel, Bergen en 's Graven brakel hielden de wacht. Drie bandieten kwamen en braken de herbergdeur open, doch op dit oogenblik werden zy door voorbijgangers gestoord en toen zy eeni- gen tyd later in de Statiestraat weder keerden, had de aanwezigheid der policie zoo veel nieuwsgierigen voor het huis ge lokt dat de bandieten naar de statie af dropen, waar twee der schelmen werden aangehouden de derde kon in den trein van Brussel springen, doch werd donder dag morgend op zyn bed aangehouden. Het zijn drie oud-veroordeelden, die vooral bedreven zyn in korkdiofstallen. Men verwacht de andere leden der bende, waartoe zij behooren, thans ook te kunnen ontdekken. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depraterk aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Donderdag, om 12 uren 15 minuten 's middags, kwam de gewezen president der Vereenigde Staten uit Parys te Brus sel-zuid aan. Hij werd ontvangen door M. baron de Moor, namens den Koning Beco, gouver neur van BrabantMax, burgemeester van Brussel, en Carton de Wiart, voorzitter van het Komiteit der Voordrachten in de Tentoonstelling Francotte, gewezen mi nister, en den gezant der Vereenigde Sta ten. De stedelijke harmonie speelde de Ame- rikaansche hymno. Toen M- Roosevelt en zijn gevolg in den grooten salon binnentraden, werden de policieagenten en de barreelen overrompeld en de salon stormenderhand door het pu bliek ingenomen. Baron de Moor en M. Max moesten M. Roosevelt beschermen. Honderden personen juichten geestdriftig toe. Voorafgegaan door de policie te paard, reed hy naar het Amerikaansch gezant schap, waar een ontbijt plaats had, gevolgd van ontvangst. De heer Roosevelt reed daarna naar de Tentoonstelling, waar hy om 4 ure eene voordracht gaf in de feest zaal. Koning Albert woonde de voordracht by. Vervolgens begaf hij zich naar het paleis van Laken, waar hy door den Koning ont vangen werd en een feestmaal te zyner eer werd opgediend. Een mijnwerkersfeest. 4000 mijnwerkers, gedekoreerd voor daden van moed en zelfopoffering of met de nijver- heidsmedalie vereerd/ zullen op 26 Juni in stoet eene wandeling door Brussel doen en dan de tentoonstelling gaan bezoeken. Koning Albert zal den troep daar in oogen- schouw nemen. Daar het thans 100 jaar geleden is dat de mijnwet te Antwerpen door Napoleon I geteokend werd, zal het feest tevens eene herdenking zijn. Twintig nieuwo bedienden zyn aange- sield om zoo spoedig mogelyk de gevraagde abonnementen der Tentoonstelling te kun nen afwerken. Ziehier eenige bijzonderheden over het automobielongcluk te Tervuren. De geleider werd door een schok in de lucht geworpen en viel op zijn hoofd terug neer. Hy bloedde uit mond en ooren en had eene schedelbreuk. Toch kon hy nog tot zijn makker Jaspar -kruipen en riep deze met zyn naam. Piette antwoorden niet. Mevr. Hamvoets liep naar de herberg aan Quatre Bras en kwam met hulp weer. Wanneer Dr Ectors aankwam, had Jaspar reeds den laatsten adem uitgeblazen. De ge neesheer besteedde zyne beste zorgen aan den geleider en deed hem in eene herberg brengen. Het parket van Brussel is 's na middags ter plaatss afgestapt Uit het eer ste onderzoek blykt dat de auto op den nat ten grond is vooruitgeschoven wegens de groote snelheid en dat de geleider niet meester was van zijne machien. Tijdens een geweldig onweder, dat Dinsdag namiddag over de gemeente Moors lede woedde, viel de bliksem op den Nacb- tegaalhoek in de woning vanH. Decuypere, en verbrijzelde al de ruiten, en richtte voel schade aan de daken van hot huis en der stalling. Bij eenen gebuur van den land- bouwar Decuypere werd eenen hond dood- gebliksemd, en eenen boom in splinters geslagen. De bliksem viel ook in den molen van M. Loncke, op het dorpde zoon werd door het hemelvuur getroffen, en bleef 2 uren bewusteloos liggen, waarna hy lang zamerhand herstelde. Dynsdag namiddag, rond 5 uren, brak boven Ronsse een geweldig onweder los, vergezold door hevigen regen en hagel. Hevige bliksem- en donderslagen doorkloven de lucht. De bliksem viel op verscheidene plaatsen en deed grooto schade hy viel op den koer van Ruiffelaere, In de Trompo doch veroorzaakte geene schade hy viel ook in het huis van Folix Alvoet, Breede- straat, doch insgelijks zonder schade te veroorzaken. Ook trof hy de leiding der elektrische verlichting bij M. Thomas, waar hy weinig schade aanrichtte. Van daar viel hy op den windmolen van M. De Man, op den Ellezelesteenweg, en sloeg een der zijkanten en 2 wieken in splinters. De molen behoort aan M. Vander Haeghen. Van daar sloeg hij aan den over kant in 8 werkmanswoningen met stroo gedekt, welke in eenen oogpink in licht- laaie vlam stonden, en kort daarna in puin lagen. Al de meubels en huisgerief werden door het vuur vernield. Ondanks het spoedig optreden der pompiers, kon niets gered worden. Het schijnt dat slechts 6 bewoners verzekerd waren. Te Oostende aan boord van het bin nenschip Transbordeur, van Amsterdam, was Pier Sghands, 22 jaar, broeder van den schipper, bezig met een metalen kabel te werpen om het vaartuig aan eene sleep boot te verbinden. Opeens sloeg cr een knoop in den kabel en het been van Sghands werd er tusschen

De Denderbode | 1910 | | pagina 2