Kamer van Volks vertegenwoordigers. Aalst-ïlijlbeke. Waarschuwing.^8^" Grootmoeder bij haar spinnewielken, Zondagrust. Premie-Raadsel. Rechterlijke kronijk. Groot Concert Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. socialisten kunnen weerleggen, omdat alles -vat ik schrijf de volle waarheid is. En hoe ze ook bulderen en tieren, toch zal ik met onomstoolhare bewijzen, aantoonen.dat de geilste echtbrekers.de gemeenste zatlappen,de vuilste zwijnen, de grootste onmenschen geduld worden in de socialistische partij als ze kunnen knikken en plooien, volgens de grillen der opperbazen. Wij veronderstellen dat Arraand Simoens, wel niet zonder reden uit de socialistische partij was getreden, maar dat hij zulke zware beschuldigingen tegen haar zou uitbrengen, dat hadden wij nooit kunnen denken. Maar Armand Simoens heeft in den kousenwinkel gewoond en dus weet liy van wanten. Voor de Burgerwachten. M. Sahollaert, minister van binnenland- sche zaken, heeft bevolen dat de oefe ningen der burgerwacht zooveel moge lijk moeten gesteld worden op den Zondagmorgend on niet op de werkda gen. Wat de oefeningen der onderricht- pelotons betreft, zij mogen in de week plaats hebben, doch niet voor 8 uren 's avonds, opdat de wachten na hun werk den noodigen tijd zouden hebben om zich te wapenen en naar de bijeen komst te gaan. Dan zal men te Aalst ook het stelsel moeten veranderen, van voor sommige categoriën van burgers de diensten des Maandags namiddags te houden. 4*4 1"* Mei. Te Gent werd de ie Mei niet gevierd uit hoofde van het overlijden van den heer Foucaert. Elders, in andere steden, on in andere landen, is de viering veel afgevallen. Het feest is nog wel gevierd, maar de geestdrift van de eerste malen heerschtte niet meer. Dat is niet te verwonderen, al die geestdrift is niet vol te houden. Men zal den 1 Mei wel blijven vieren in do socialistische kringen, maar op meer bezadigde en min luidruchtige manier. 't Is ter nauwernood dat de dagbladen dit jaar van de Meiviering gewagen. Het meiziDgen zal langer méégaan dan het mei vieren 4*4 Ontslag van eenen Senator. De heer baron de Vinck de Wiunezeele senator van Antwerpen, heeft, wegens gezondsheidsredeneD, zijn ontslag als senator gegeven. Zitting van Maandag 2 Mei igio De Dendervallei De overname der Vaart door den Staat. - De doorsteek Denderbelle-Baesrode. Bij de bespreking der begrooting van buitengewone werken, hebben onze acht bare Vertegenwoordigers de heoren Woeste en De Sadeleer deze verschillige punten grondig behandeld Wij laten hier een verkort verslag van de beraadslaging vol gen. De heer Woeste. ik verlang van den achtbaren minister van openbare werken een antwoord over de werken aan den Dender uit te voeren. De vennootschap der vaart, belast met het ondorhoud van die vaart, kan geen gevolg geven aan al de klachten die oprij zen, en is niet by machte de noodige wer ken uit te voeren. De overstroomingen op do belendende weiden berokkenen veel schade en zijn te verhelpen door twee middelen De Staat zou de verbintenissen der ven nootschap kunnen overnemen, waartegen deze meen ik, niet veel bezwaar zou heb ben. Een ander middel ware do uitmondingen te verbeteren: men zou ook eene vaart kun nen graven tusschen Baesrode cn Dender belle. waarvan het ontwerp reeds werd aanbevolen tydens Maria-Therezia. In elk geval zijn de uitmondingen tc eng en de schepen van zekere tonnenmaat kun nen er niet door. Daartegen werd ingebracht door den heer Tibbaut, meen ik «lat bet voldoende ware den loop van den Dender te Dender- monde to verbeteren om iedereen to bevre digen. Doch men verzekert mij dat men integendeel dien uitslag niet zou bekomen zonder do stad Dendermonde het onderst boven tc kecren. Op al die vraagstukken vestig ik de wel willende aandacht van den beer minister. De heer Daens. Zeer wel, mijnheer Woeste, proficiat De heer Woeste. Wat de andere werken in liet belang van mijn arrondisse ment betreffen, ben ik het oens met myn vriend Do Sadeleer, die er onlangs over handelde. De heek De Sadeleer. Ik steun krachtdadig wat de heer Woeste zei over werken uit te voeren aan de bevaarbare Dender. Geen eischen zijn rechtmatiger dan die der rivierbewoners, der eigenaars en de landbouw-comices. Het huidige stelsel kan niet behouden en de heer Van Vreckem, cischte verleden jaar, in den Senaat dringende werken. Het bevaarbaar maken geschiedde van 1863 tot 1868, onder het ministerie van den heer Van der Stichelen men lei de maat schappij verscheidene verplichtingen op, onder andere, voor regelmatige afloop van water te zorgen. Niets werd gedaan, de afwateringsgrachten zijn onvoldoende en het peil der vaart, werd daarby te hoog behouden zoodat afloop onmogelyk is. De gevolgen zyn noodlottig. Weilanden, vroeger zoo prachtig, hebben veel van hunne waarde verloren. Vroeger 12,000 en 15,000 frank de lieetaar waard worden zij nu tot 3 a 4,000 frank en minder verkocht. Zekere weiden betalen 45 fr. grondlasten per jaar niet inbegrepen taksen voor wate ringen, enz. By openbaren verkoop brach ten zy fr. 7,50 per hectaar op. Daaruit blijkt dat grondlasten dikwijls hooger staan dan inkomsten. De heer Rens. Ik maakte dezen be- treurenswaardigen toestand reeds bekend. De heer Thibnpont. Hetzelfde geldt de Seheldevallei. De heer Persoons. Zoo is het. De heer De Sadei.ebe. De oeverbe woners vragen, dat men do Dender een meter verdiepe, voldoende uitwaterings grachten grave nieuwe sluizen bouwe te Okegem en Santbergen deze van Aalst cn Wiezo vemieuwe en deze van Teralphene verbetere dat er regelmatig worde over gegaan tot uitbaggeren en schoonmaken dat men de landbouw cornices en de wate ringen raadplege voor bet vaststellen van het hoogste peil. Maar zij eerst cn vooral vragen, is dat de Staat de concessie van den bevaarbaren Dender overneme, want dit is het eenige middel om uitvoering der noodzakelijke werken te bekomen. Het gemeentebestuur van Aalst is het met de andere besturen eens om op zijne beurt protest aan te teekenen. Ziehier wat het zegt in zijne toelichting: De ellendige staat der vaart, waarvan het onderhoud meer en meer wordt ver waarloosd, de versleten sluizen, die ontoe reikend zijn voor do behoeften der schip perij de lastige uitmonding van den Dender in de Schelde, benevens bet traag afloo- pen van 't boog water, moeten de Regee ring aansporen om zich bezig te houden met dien erbarmelyken toestand. Dat de onderhoudswerken aan de vaart tot het volstrekt noodige beperkt worden, is niet te verwonderen Jaren lang reeds verwacht zich dc concessie houdende maat schappij aan eeno overnaam. Verleden jaar beval de beheerraad van de vaart enkel de volstrekt onontbeerlijke herstellingen te doen Ofschoon de snelle verzandingen waar aan de Dender lydt uit hoofde van de tal rijke bochten en den tragen stroom van 't water, herhaalde bagger werken verei- schen, doet de maatschappij enkel de vol strekt noodige werken uitvoeren om do vaarguil bruikbaar to houden. Voorheen liet men op herhaalde tijdstippen een vak ledig loopen om het uit te kuiscben door waterjacht sedert jaren reeds werd geene uitdieping meer beproefd uit vrees dat de sluizen zouden instorten. In stede van te zorgen voor 't verdiepen van de vaart ge bruikt do concessiehouder liever knepen, zooals het tijdelijk verhoogen van 't water in een vak om een schip van grooter diep gang te laten doorvaren. Vóór dc concessie bedroeg het gewoon waterpeil in het kanaalvak Wieze Aalst 5m50 (opgegeven in het verslag van liet vergelykend plan der algemeene afmeting voor 't waterpas in liet land) Daar de rooster van de sluis te Wieze, welke dag- teekent van 1789 niet diep genoeg ligt, heeft de concessiehouder machtiging ver kregen om het waterpeil op 6 meters to brengen. Welnu, het blijkt uit dagelijksclio opnemingen, tijdens de twee laatste jaren door een bediende der stad gedaan, dat het gemiddeld waterpeil 6m40 tut 6m45 be draagt en vaak nog meer. Tijdens de bespreking van de begrooting van spoorwegen, heb ik de aandacht van den achtbaren heer Helleputte gevestigd op het ontwerp betreffende zekere werken, aan de statie te Aalst uit te voeren. Ziehier eene zeer belangwekkende aan merking van het bestuur dienaangaande Deze omstandigheid schijnt mij de oor zaak te zyn van de dwaling der ingenieurs van het bestuur van Staatsspoorwegen, die, by het uitvoeren der werken tot ver- hooging van de reizigersstatie te Aalst, in de ondcraardsclie doorgangen onder de sporen, den weg lager te hebben gelegd en riolen aangebracht, rekening houdende met het voorgeschreven peil van den Den der op 6 meters, zoo werden de bereke ningen in de werkelijkheid vervalsclit en daaruit zal voortvloeien dat de riolen ge durig zullen onder water staan cn het weg vloeien van het water in de viaducten zal gestremd zijn. Dezelfde verhooging van het waterpeil beBtaat stroomopwaarts de sluis van Aalst. Vroeger was de hoogte van 7m40 tot 7m58. Doch sedert enkele jaren werd de conees- siehoudende maatschappy gemachtigd het waterpeil op 7'"75 te brengen, om in de sluizen doorgang te geven aan de schepen van lm80 diepgang. Do gevolgen van do algemeeno verhoo ging van iiet waterpeil waren noodlottig voor do eigendommen langs den Dender. De lage gronden kunnen hun water niet meer afleiden het blijft staan en slechts in geval van buitengewone droogte ver dampt het. De memorie van do stad Aalst doet ver der uitschijnen hoe noodzakelyk liet is eeno vaart van Denderbelle naar Baasrode te graven. Zij dringt er op aan, in 't belang van al de aanpalende in «voners, ten getalle van 120,000, abmede in 't belang van de schipperij, die thans veel te lijden heeft, uit hoofde van allerhande hinderpalen die zy aantreft, in den doortocht van Dender monde. Alleen het gemeentebestuur van die stad schijnt zich tegen liet ontwerp te verzetten. De zaak is onderworpen aan eene com missie door den achtbaren minister van openbare werken aangesteld. Ik hoop dat zjj zich alle noodige inlichtingen zal aair schaffen. Ik zal den lieer minister een exem plaar van die nieuwe memorie der stad Aalst overmaken. In den loop der beraadslaging over de bogrootuig van spoorwegen, heb ik eene reeks vragen gedaan voor de statiën Aalst, Denderleeuw, Ninove en Geeraardsbergen. Ik vestig er nogmaals de welwillende aan dacht van den heer minister op. De heer A. Delueke, minister van open bare werken. Voor het overnemen van den bevaarbaargemaakten Dender, zyn er onderhandelingen aangeknoopt met de maatschappy. Op den Dender wil men oen doorsteek tot stand brengen, Dendermonde ter zyde latende en de militaire gronden benuttigend. Dit alles moet worden onder zocht. Eene commissie is aangesteld. De heer De Sadeleer. Mynheer de minister, zoo even zegdet gij dat onderhan delingen voor het overnemen door den Staat van den bevaarbaargemaakten Den der, aangeknoopt zyn Allen verzoeken u, in geval die onderhandelingen eerlang geen uitslag opleveren, de maatschappy te ver plichten de werken uit to voeren. Gij zijt ertoe gemachtigd door het lastkohier der concessie. De heer Helleputte, minister van Spoor wegen. De opmerkingen door den Heer De Sadeleer gemaakt in naam der Stad Aalst, betreffende de nieuwe wegenis en het afloopen der waters, verwekt door het bouwen der nieuwe Statie zijn zeer belang rijk. Ik zal ze grondig onderzoeken. De heer Dé Sadeleer. Ik dank U. Op Zondag, i Mei, hield de bloeiende Raiffeisenkas hare jaarlijksclie Algemeene Vergadering. Alhoewel jong nog, heeft do Spaar- en Leenkas reeds diepe wortelen geschoten. Dat men over de werking oordeelo naai den uitslag Het aantal werkende leden, dat op 31 December 1908 tot 39 beliep is nu gestegen tot 61. Er werden reeds spaarstortingen gedaan voor een bedrag van 75,48 1 fr. en de terugbetalingen afgerekend, blijft er op heden nog 56,000 fr. spaargeld in kas op 48 spaarboekjes. Sedert hare stichting stond de kas 34 ontleeningen toe voor een geheel bedrag van 77,950 fr. Het totaal der nog uitstaande leeningen beloopt 59,625 fr. Deze ontleeningen hadden voor doel 3 het aankoopen of bouwen van huizen 2 het aankoopen van land 2 het bouwen van schuur en stalling 1 het maken van eenen waterput 9 het aankoopen van vee 3 het aankoopen van een paard 2 het aankoopen van veevoeder 4 de vermeerdering van het bedrijf 3 het afleggen eoner oude schuld 1 het aankoopen van landbouwmachienen 1 de overname van eenen handel 2 de vermeerdering van eenen handel. Vindt go niet, beste lezer, dat de zaak goed on voordeelig moet zijn Dank aan hot ieverig bestuur, dat door zijne belang- looze toewijding, dien schoonen Uitslag teweeg gebracht heeft. Eere aan den E. H. Do Craene, nu onder pastoor te St-Niklaas, die de inrichter en zoolang de ziel van het werk was. bericht meè om alle personen tc waarschu wen tegen de pogingen van aftruggelarij waaraan zoogezegde Spaanscho gevangen zich plichtig maken onder voorwendsel van een verborgen schat of juweelen to doen afhalen De personen welke brieven van de zoo gezegde eovangenen zouden ontvangen, worden verzocht ze, met den omslag, aan do Policie to overhandigen. Rimplig wijfken, goedig zielken, Aan uw wielken, "Vlijtig als de kleine mier Laat het snorren, kraken, draven Blijf maar moedig draaien, slaven Jongens, jongens, wat gekrieuw, Vinden wo by ons mecken hier Guitig hartje, aardig schatje, Aan uw radje. Garend, sparend lijk een bie 1 Laat liet ronken, raatlen,bonzen; Blijf maar lustig spinnend gonzen Meiskons, meiskons, wat plezier, Vindon wij bij ons meéken hier Brillend oükcn, snugger vrouwken, Aan 't getouwken, Rap van snap en fier van zwier 1 Lat het sjoeven, piepen, trillen Jongens, meiskens, wat getier, Bij ons snakkcr meéken hier Petrus VAN NUFFEL. Ikrogi'ammii van het Concert, welk zal gegeven worden op Zondag 8 Mei 1910, om 11 1/2 ure 's morgends, ter kiosk. Groote Markt, door de Fanfaar der Kweekelingc» van 't Leger, onder dc leiding van den heer Theo LIESENBORGHS. 1. 1910, pas redouble, Théo Liesenborglis. 2. Orchidée, mazurka, L. Petit, 3. Rubens, inarcbc, P. Benoit. •1. Violetta, fantaisic, Verdi. 5. Cavalerie légère, allegro militaire, Do Conninck. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 8 M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. V.I.G.A..I.N (hedendaagscho uilvinding). T..T..N..E..I.G (eene actua liteit). B .U.S. L(thans welbezochte stad). H B EE W H (moeilijke taal). k'deroplosservanten minste 2 vragen krijgt een prachtig Muziekstuk voor Piano. Oplossing on 2 postlimhers van 10 c. te zenden aan D. Desmyter. Houtmarkt te Vi-urue. Aanduiden als het een gemakkelijk of moeilyk stuk moet zyn. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Vrijgesproken. Pieter Conelis, brievendrager te Moorsel, beticht de for- muul van een postmandaat van 99 fr. uit het postbured ontvreemd te hebben. Dit mandaat werd te Brussel ontvangen. De pliclitigheid van Cornelis niet bewezen zynde, werd deze na de schoone pleitrede van M. Oscar Schellekens vrijgesproken. Aangehouden Vrydag morgend, is voor de correctionneele rechtbank van Dendermonde, de zaak opgeroepen van den genaamden L Dürcn, beticht van zedeloozo feiten. Duren werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en 4000 fr. schadeloosstelling Slagen. Karei de Meyer, to Oorde- gem, werd 's nachts in het naar huis gaan door drie kerels aangevallen. Een hunner Alfons Leys, bracht hem oenen slag op liet hoofd toe. Alfons en Salomon Leys en Jan Ossclaer mishandelden hem zoodanig dat 't schouderblad gebroken was. Jan Osse- laer krygt 2 maand gevang en 50 plus 10 fr. boet Alfons en Salomon Leys ieder 2 maand gevang en 50 fr. boet De Meyer bekomt 225 fr. schadevergoe ding. RECHTBANK VAN BRUSSEL. Onder voorwendsel, dat men zijn brood moet verdienen en dat het leven to duur was, had oen boerenkoppel een vreemd mengsel voor echte boter verkocht en dit werd door de policie vernomen. Zij meenden er met eene boete van 25 fr. af te zyn, maar dat viel hen tegen. De rechtbank van Brussel veroordeelde den man tot 4 maanden en de vrouw tot 2 maanden gevangenis en elk 500 fr. boete, niet voorwaardelijk. HipltPi't I>e Vla«inï«. uairiici «--Begankennis van S«-Lau- rentius zal gevierd wordon op 15 Moi, isten Sihxendag. Missen om 5, 7 en 9 uren. VERSCHENEN DE 141«'i«ie liciMgids van 1 Mei tot 30 Juni 1910. Prijs fr. 0,10. Meert 1778. Op Ste Joseph dag we- sende 19® meert is tot Kerkxken omtrent 11 uren voor noen brand ontstaen in het huys van den Koster en op een ure tyd syn der 8 huysen synde negen woonsteden in assche geieyd, synde droog weder en de alle stroyen dakken cn aen malkanderen soo datter geencn tyd en is geweest om hunne meubelen te vluchten, ook syn der twee menschen te weten... beyens en syne vrouwe willende een laeken van het ge- tauwe trekken ende wat te lange vertoe vende genoodzaekt geweest in hunnen kel der te vluchten en syn daer in dourlyk van den rook versmagt want aleer zy hulpo kregen was den man dood endo vrouwe stierf op den staenden voet achter laetende ses kinderen, ook synder diffrente koyen in verbrand. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Ertvelde, den E. H. Do Vos, pastoor te Voorde te Voorde, den E H. Do Mulder, onderpastoor te Lede (Aalst) Leeraar in het college te Lokeren, den E. H Ruys, diaken in het Seminarie. STAD AALST. Morgen Zondag 8 .Mei, ten kioske Groote Merkt, om 5 uren namiddag, door de typographische fanfaar en koor van Brussel, te gelegenheid der feestviering van het tienjarige bestaan van don Aalsterschen Onafhankelijken Boek en Steendrukkersbond. 't Programma is Vrydag avond te laat onder onze deur geschoven om er meer te kunnen over meèdeelen. ERONDEGEM. Dinsdag is eene automobiel, die met eene groote snelheid reed, in botsing gekomen met het rijtuig van M. De Veylder, handelaar te Aalst. Het paard werd gedood, het rijtuig verbrij zeld en M. De Veylder, gevaarlijk gekwetst. De chauffeur heeft zich uit de voeten gemaakt. NINOVE. -- Vyf mannen kwamen Dijnsdag nacht in eene herberg, waar Leemans de meestergast van eene fabriek gezeten was, en verweten dezen, de schuld te zijn dat verscheidene werklieden dier fabriek werden weggezonden. De herber gier, bang dat het in zyn huis tot vechten zou komen, verzocht Leemans, henen te gaan, wat hy dan ook deed. De vijf vervol gers gingen hem na en nabij het kerkhof grepen zij hem vast, sloegen hem tegen den grond, sloegen hem met een yzeren stok en mishandelden hem zoo deerlyk dat de ongelukkige nu in doodsgevaar verkeert. De plichtigen zijn goed gekend. De Eerw. lieer pastoor Sterck, van Scheldewindeke kwam Dinsdag namiddag met den trein van Sottegera, in de statie te Scheldewindeke. De eerw. lieer pastoor, die reeds ten gronde stond, viel plotseling en gera&kto onder de wielen en werd letterlijk het hoofd vermorzeld. De priester was slechts 54 jaar oud en te Hofstadc geboren. De eerw. heer Sterck was de broeder van den eerw. heer pastoor van Bottolare, die sedert eenige dagen ziek is en van den eerw. heer pastoor van Ste-Elisabeth te Gent. Zijn lyk werd naar de pastory overge bracht. Zij werken rechtstreeks op de kwaal. Rugpijn is oen teeken van nier aandoening en het middel, dat niet recht streeks op de oorzaak dor kwaal werkt, kan er nooit de uitwerking van genezen. Ziedaar waarom dat de Foster Pillen voor de Nieren de rugpijn genezen, want met zich tot de nieren tc wenden, werken zij rechtstreeks op de ziekte. Zulks is ruim schoots bewezen door do verklaring van Mr Libaire. Ik had vele middelen beproefd, zegde ons Mr F. Libaire, stoker aan den Staatsijze- renweg, 9 Beekveldstraat, te Aalst, maar geen enkel bracht mij slechts verlichting, toen ik den bijval der Foster Pillen voor de Nieren vernam verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Wanhopig altyd te lijden beproefde ik de voornoemde pillen na vier dagen verpleging voelde ik my reeds beter en vier weken later waren de scherpe pijnen, duizelingen, slapeloosheden, die my sinds zoo lang kwelden, dit alles was ver dwenen van troebel en walgendriekend water was het thans klaar en normaal ge worden. De uitslag was verbazend en ik was er zelf verwonderd over. De Foster Pillen voor de Nieren- het bijzonder geneesmiddel voor de nieren, ge ven aan de zieke nieren de gewenschte hulp. Zij voeren uit het lichaam al de vloei bare vergiften, hergeven zoo doende eene nieuwe werkzaamheid en een nieuw leven aan de nieren ontlasten het bloed van de onzuiverheden, die 's nachts uwen slaap storen, en u gedurende den dag afmatten en vermoeien. Met de nieren te herstellen genezen de echte Foster Pillen voor de Nieren de oorzaak van Brightziekte,water zucht, waterstoringen, graveel, rhumatiek, steen, lendenjicht, zenuwziekten, afmat ting. Zij vernietigen ook de kwade gevol gen van liet overmatig drinken van geest rijke dranken, wyn of bier. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engcl- sche apotheek van Cli. Dolacro, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteckening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 25. - Woensdag avond, rond 10 uren, kwam te St-Nicolaas zekere D. op het Brugsken, recht over de grille van dc villa Vermcire, V. D. V. tegen. Na eene woor denwisseling met elkaar, gaf D. eene snede met een scheermes op de kaak van V. D. V. die veel bloed verloor en in eene herberg liep, waar men hem verzorgde. De ruzie was voortgekomen uit jaloezie. De een was gaan vryen met een meisje waar de andere vroeger meê verkeerd had. Er heeft hierover een verhoor in het policiebureel plaats gehad waar de beide helilen van het drama met getuigen ver schenen zijn. Woensdag namiddag, om 3 ure, was de 32 jarige Hye, hij zijne ouders in de Raapstraat, te Drongen, aan het dorschen met de machien. Opeens gevoelde zijne zuster eenen schok het meisje kwam toegeloopen en zag haren broeder levenloos ten gronde liggen. De jongeling was met zijne kleederen door den riem gevat en op slag gedood. De droefheid der familie was onbeschrijf lijk. Luchtpijptakken. Indien uwe luchtpijptakkon ontstoken zijn, indien gij hoest, indien gij moeilijk fluimt, indien gij bevangen zy't, of indien gij aan de keel lydt, een enkele doos van een frank Borst- pillen Walthéry zal u genezen. 1 fr. de doos. Altijdde «oede toover- ïxodin. Men kent heden de gelukkige winners der groete loten uitgekomen bij de laatste trekking der Tentoonstelling van Brussel en men kan zich eens te meer overtuigen van den arglistigen keus met den wolken Dame Fortuin hare gunsten wenscht te vordeelen. Dat men er over oordeele door de volgende lyst 150,000 franks Groep van tien geha- bitueerden van het koffiehuis A Saint Pierre Brussel. 50,000 fr. M. Donnay Alfred, beheerder dor Verzeke ringsmaatschappij La Nationale -. Brus sel. 25,000 fr. M. Wige Constantien, werkman-coiffeerder, te Brussel.15,000 fr. M. Sinai Victor, koopman in hout, to Somme Leuze. 10,000 fr. M. Naquet Leopold, wisselaar, te Luik. De loten van 5,000 franks zijn te beurt gevallen aan M. Boncek Joseph, bontwerker te Ander- lecht M. Arthur Moons, kleermaker, to St-Joost-ten-Noode M. De Vroeye, Leo pold, onderofficier bij het regiment der Carabiniers oen groep van acht gehabi- tueerden van het drankhuis La Toupie te Brussel. Eindelijk twee loten van 5000 franks zyn gewonnen geweest door een inwoner van St-Gillis en een inwoner der omstreken van Andenne die het verlangen hebben uitgedrukt dat hunnen naam niet zou afgekondigd wordon. Men ziet door wat voorgaat dat de win ners tot al do standen der samenleving belmoren, maar dat de trekkingen der Tombola van do Tentoonstelling van Brussel nogthans eene neiging hebben om de nederige werkers te bevoordeeligen. Men kan er zich in verheugen. Herhalen wij dat het groot lot der reeks in omloop niet meer is van 150,000 franks, maar van 200,000 franks. Een nieuwe juweeldiefstal werd te Brussel gepleegd, namelyk in eenen winkel der Kolenmarkt, ten nadeelo van M. De Greef. Het feit gebeurde terwyl hij met zyno familie uit was. Het was by zyne thuiskomst korts na middernacht, dat M. De Greef zijnen winkel gedeeltelijk leeg geplunderd vond. Hij mist voor 15 000 fr. juweelen cn 150 fr. in geld, geroofd uit de winkelschuif, die door dieven word opengebroken. Een andere diefstal werd gepleegd ten nadeele van eene ryke rentenierster uit de Molenstraat, te Brussel, door eene vrouw, aan welke zy de bewaking van haar huis had toevertrouwd. Deze heeft een vijftigtal obligaties eene menigto rin gen, borstspelden, armbanden en andere juweelen meegenomen. Haar signalement is rondgestuurd. Tentoonstelling: van Brussel. Het gerucht doet nog altijd de ronde, vol gens welko de tentoonstelling, wegens voltooiing der daar te verrichten werken, thans gesloten zal worden. Er is geen woord waar van dit praatje. Al de belangrijke werken der tentoonstel ling zijn voltooid indien er tentoonstellers zijn, die nog liunno paviljoenen of uitstal lingen afwerken, hindert dat geenszins aan het verkeer der bezoekers, die alle dagen talrijker toestroomen in de hoven en palei zen der Brusselsche tentoonstelling. De policie heeft Donderdag eene internationale bende aangehouden die ge durende verscheidene weken de stad Brussel en omtrek met valsche tweefrankstukken overstroomdo. Een Franschman, Emiel B., die het eerst in handen viel, kon de adres sen zijner medeplichtigen niet opgeven, maar hy zegde dat de bende des avonds bijeen kwam in eene herberg der Gretry- straat. De agenten omsingelden en bewaak ten het huis, wat de deugnieten lont deed rieken, zoodat zy terug krabden toen zy de policie in 'toog kregen. Nu werd er jacht op hen gemaakt en zoo kreeg men nog vyf in handen. Huiszoekingen hebben eene menigte vormen en ander valschmunters- gerecdschap doen ontdekken. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben cn in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Onze handelsvloot. - Op 31 De cember 1909, telde onze handelsvloot 103 schepen, meest allen stoomschepen. Onze handelsvloot hééft te Antwerpen, onder meer andere, 1 driemaster-goëlette, 1 kot ter, 1 viermastorbark, welke de L'Avenir het schoolschip is, en een zeilschip, Comte de Smet de Naeyer, het stilliggend school schip. Gent heeft 8 handelsschepen, Nieuw- poort 2 en Oostede 1. Twaalf schepen hebben eene zuivere tonnemaat hoven de 3000 ton deze zijn de - Lapland" (13119) Kroonland en Finland (elk 9287) Vaderland (8287) Samland (7293) Gothland - (5488) en Friesland - (4674) van de Red Star Line de Albertville (3246) Bruxellesville (3851) en Loopold- ville (4298), van do Belgisch-Kongo- leesche Zeevaartmaatschappijende Gou verneur do Lants'heere (3056) en de Minister Beernaert (3047) van de scheepshevrachting Adolf Deppe. Dc schepen welke in 1909 genationali seerd werden, zyn ten getalle van 21. In den loop van 1909 verloren wy vier steamers de Australiade Egyptede Louise en de Sambre. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. Dc geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap cn zoo volkomenlyk geneest. Hot is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altijd. Prijs 2 franken 'de groote flesch. Te he komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook to Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. - Zondag avond ging de landbouwer Aug. Thant, te Olsene, in gezelschap van eenen persoon huiswaarts Toen hij omtrent zyn hof gekomen was, werd hij door eenen wielrijder omvergereden en kreeg eenen ergen stoot on den onderbuik. Maandag avond heeft hy de HH. Rechten ontvan gen, en naar liet schijnt is zijn toestand hopeloos. Maandag morgend heeft men op de plaats waar het ongeluk gebeurde eene klak gevonden, die men denkt aan den wielrijder toe to hooren. De gendarmen doen een onderzoek. Tot hiertoe heeft men den wielryder nietontdokt. De twee vrederechters van Leuven hadden brieven ontvangen, hen bedreigend met den dood, indien zy niet eene zekere som geld, ondor letters H. S. naar het postbureel van Leuven zonden. Die brieven waren geteekend Henri Stel- lings, zich noemende anarchist, die het beu was, in de bedelaarsgestichten te verblijven krachtens vonnissen, door beide vrederech ters uitgesproken. Enveloppen met de opgegeven naamlet ters werden gezonden en een strik gespan nen, terwyl tevens do politie de logemen ten onderzocht, waar Stellings kon ver blijven. In een logement vond de politie zijn naam op liet register. Hij was afwezig, maar nabij do statie werd hy gevonden. De agenten, een man ziende, die er uit zag als het signalement aanwees, gingen naar hem toe en zegde Gy zijt Stellings. De anarchist logchende niet en liet zich zonder moeite aanhouden. Misschien was dat zyn eènigste doel. Na de verdwijning van M. Max D., te Leuven waar van men nog niet weet, is thans ook alle spoor verloren van den hofbouwer H. V.. gehuwd en huisvader, wonende Brusselschestraat. De man sinds Donderdag verdwenen moest eene nogal aanzienlijke betaling doen, maar kon het geld niet geleend krijgen. Men denkt dat de ongelukkige, die sedert eenigen tyd teekens van zinsverbijstering gaf, zich van het leven zal beroofd hebben. Tusschen de varkens. Een land bouwer van Vossem by Leuven, was naar den stal gegaan, om zyne varkens te voe den. Daar hy zoolang wegbleef, gingen zijne huisgenooten zien en vonden hem in het varkenskot verhangen. Op zijne horst was een briefke vastge maakt, met de woorden Ik wil sterven tusschen myne awy- nen.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2