Donderdag 12 Mei 1910 5 centiemen per nummer 648te Jaar 4250 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan Openbare schuld. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Tooit uwe vensters en balkoenen. Liegen en Lasteren. EEK AA AMDEIt. Kieskronijk. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zjjn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CV1QUB SUUi ilelst, 11 Mel 1910. Het verslag door M. Hubert namens de middenafdeeling opgesteld, over den dienst der openbare schuld in België, j zegt dat, in 1010, eene som van onge veer 185 millioen 500 duizend franks moet betaald worden voor den intrest en de jaardoodingen der Belgische Staatsschuld en voor de betaling der pensioenen ten laste van den Staat. De achtbare verslaggever toont aan dat onze Staatsschuld in vergelijking veel •minder is dan de schulden onzer groote steden, die door liberalen icorden bestuurd en ook dan de Staatsschulden der naburige landen. Het valt niet to ontkennen dat, in deze laatste jaren, onze Belgische Staats schuld op geene buitengewone wijze is vermeerderd en dat er nochtans nooit zoo veel geld is besteed geworden om nuttige en winstafwerpende werken uit te voeren. Do millioenen die onze Staatsschuld kwamen vergrooten zijn gebruikt ge worden tot ontwikkeling van handel en nijverheid. De uitgevoerde werken, bijzonder de spoorwegen, behouden allen hunne waarde, zoodat men zeggen mag dat de schuld goed gewaarborgd is en het winstgevende geldplaatsingeu zijn. Bij voorbeeld de Staatsspoorwegen zijn ten minste 147 millioen franks meer weerd dan er werd voor uitgegeven. Er was een tijd dat de Belgischo Staatsschuld waarlijk op eene onrust wekkende wijze zwol en dit was onder de liberale heerschappij van 1878 tot F 1884. In plaats van de bestaande schuld, I gelyk nu heden, terug te betalen, maak- I ten de liberale geldverkwisters er nog 59 millioen franks nieuwe schuld bij... en dit om de jaarlijksclie tekorten te kunnen dekken ondanks de verplette- i reode belastingen waaronder wij gebukt gingen. i Alsdan moest er om den dienst der open- 1 bare schuld te verzekeren jaarlijks 4.51 per inwoner betaald icorden. En wat betaalt men lieden onder 't j Katholiek Bestuur om den dienst der I Staatsschuld te verzekeren Slechts 2,65 franks per inwoner... De last ia dus meer dan de helft vermin- derd le Vervolg. Wat bedoelt ge vroeg zij met koele. koude stem, en Mevrouw Nethercombe hief bij deze vraag het hoofd op. Go weet, wat ik bedoel, licigde ze i bevend. Ge hebt het aan zien komen, en... I en... gij waart het, die mij wees hoe gij, die my den weg tot den ondergang weest. Joanna, wat moet ik beginnen Joanna schrok een weinig by deze vraag. Inderdaad, zei ze, ik weet bot niet. Wat bedoelt ge met het woord ondergang Mevrouw Netbercombe wierp een snellen j blik om zich hoen door de ruime eetkamer, en hield den adem in. Ik bedoel, zei ze, dat het dezen keer I ernst is. Gij zi.it van middag niet bij Mevr. I Cray geweest. Ik... ik... speelde weer te hoog. Mevrouw Sherman lachte ongevoelig. Dat doet go altijd, zei ze, en dat zegt ge altijd ook. Werkelijk, go verspilt be spottelijk veel woorden. Waarom leert gij u zelf niet, uw mond over dien onzin te houden Mevrouw Netbercombe wierp haar een snellen blik toe. Joanna, houd u niet alsof ge niet weet, dat ik ten einde raad ben. Kyk my Waren de liberalen aan 't bewind gebleven de openbare schuld zou 400 millioou moer bedragen hebben dan nu zo boden is... En of al die millioenen door de libe ralen aan nuttige, voordeelige werken tot ontwikkeling van handel en nijver heid zouden zijn besteed geworden dat valt sterk te betwijfelen. B» merken wij nog ten slotte dat ons Katholiek Ministerie met middelen der gewone inkomsten voor 263 millioenen buitengewone uitgaven heeft gedaan en voor meer dan 190 millioenen buitenge wone openbare werken laten uitvoeren. Die 453 millioen werden verkregen door een wijs en spaarzaam bestuur iels wat onder de liberale heerschappij totaal onbekend was... Geeno openbare werken werden dan uitgevoerd of 't was leenon en om den dienst der leening te verzekeren, nieuwe belastingen slagen Ziedaar Wat is het verrukkelyk en betoove- rend eene woning wier wanden getooid zijn met bloemen, wier vensters en bij zekere omstandigheden wier balkoonen versierd worden met planten die door de verscheidenheid van hunnen was dom, groei en geur het gezicht streelen en aan de voorwerpen die zij omringen een kunstmatig en eigenaardig geheim verschaft. Zie overigens wat er op den buiten geschiedt waar de vensters versierd zijn met bloemen en planten niet alleen met deze waarvan de kweek en de ver zorging alle gemak oplevert, maar zelfs met zulke waar de opleiding bij vele personen als eene onmogelijke zaak beschouwd wordt. Zekere planten, wel is waar, leveren ernstige moeilijkheden op tot het kwee ken, het behoud des levens, den onder houd, maar wees verzekerd dat deze moeilijkheden zullen verdwijnen door bevoegde en gepaste zorgen waarmede gij ze aanhoudend zult omringen en door eene opleiding eigen aan hunne aard en natuur. Een voornaam punt is 't aan de plan ten de noodige elementen of grondstof fen to geven welke deze onontbeerlijk zijn tot het vormen van sterke, krachtige stammen, tot het doorstellen van bloe men van eerste orde en eerste hoedauig- niet zoo aan, alsof gy denkt dat ik over drijf alsof go niet mee geholpen hebt om mij teruinceren. Joanna, gy kunt my helpen gij moet mij helpen. Ge hebt een rijken man. Maurice zou u alles geven,wat ge noodig hadt ge behoeft het slechts te vragen, Vyf honderd duizend franks zou voor hem niets zijn, en dut geld zou mijn hoofd boven water houden, terwyl ik om me heen keek. Ik zou binnen niet al te langen tijd al mijne moeilijkheden over wonnen hebben, indien ik nu vijf honderd duizend franks kan krijgen. Joanna lachte een zonderling, ijskoud lachje. En ge denkt, dat ik er Maurice om vragen zal Ja, ja, Joanna, ge zult het voor my doen, lie? riep Mevrouw Nethercombe uit, hare handen uitstekend. Help mij in 's he mels naam dezen eenen keer, Joanna. Mevrouw Sherman verroerde zich niet. Zij stond daar even onwetend en zorgeloos als een mooie vogel, doch op haar gelaat haar gelaat, dat gewoonlijk zoo opge wekt en rooskleurig was vertoonde zich eene leelijke, onedele uitdrukking. Zij lachte en trad terug. Als het niet zoo vulgair was, zou ik het voorbeeld aanhalen van menschen, die hun eigen bedje schudden en er dan op gaan liggen, zoi ze. Werkelijk, Agnes, het zal vreeselyk onaangenaam zijn als uw boeltje verkocht wordt of ge krijgt ge rechtsdienaren in huis. Hoe zou een ge rechtsdienaar er eigenlijk uitzien Ik zou heid eene tweede punt bestaat hierin dat men ze wel onderhoudt door be sproeiing, zuivering, vetstoffen, verlich ting, verluchting. Neemt men deze twee punten wel in aanmerking wees dan verzekerd dat uwe lieve planten en bloemen u volle voldoening zullen ver schaffen zoowel onder oogpunt van bloei en geur als onder oogpunt van levens kracht. Voorziet dus uwe bakken en bloem potten met goede aarde, voeg er per kilogr. aarde bij 5 gr. van het volgende mengsel 500 gr superfosfaat, 300 gr. zwavelzure potasch en 400 gr. zwavel zure ammoniak. Na weinigen tijd put de grond zich uit en om uwe planten te bewaren alsook hunne schoone levendigheid en hunne weelderigen bloei voortkomende uit de invloed der hoogere genoemde meststof fen, laat gij in regenwater oplossen 3 gr. per liter van het vorige mengsel en deelt het hun toe. De klim en slingerplanten zyn bij zonder geschikt tot het doel dat men beoogt, namelijk bet versieren der ven sters en balkoens, hetzij capucienen, cobéas, lathyrus, spomeas, rankende geraniums, peluuias, enz. Als planton van koude kas kunnen wij voordeelig aankweeken a) voor hunne bloemen fuchsias, geraniums, calceolaria, helio trope b) voor hunne bladeren Aralia sieboldi, Dracoena indivisa, enz. Om te eindigen, zal ik u zeggen dat er op onze dagen eene algemcene nei giug ontstaat tot het versieren, met planten en bloemen der straten, open bare plaatsen, woningen, gevels. Hier is liet eene stad die van gevoelen is dat liet perkje moet versierd waarop een standbeeld of monument oprijst, daar is het vlek of belangrijke gemeente die het noodig oordeelt de leelijkheid van vroeger te doen verdwijnen 'met ze te verbergen onder de schaduwe van neerhangende treurplanten elders zijn het landbouw- of tuinbouwmaatschap- pijen die kampstrijden inrichten tot het versieren van vensters, gevels en bal- koens. Vooruit dus, liefhebbers, hoveniers, landbouwers zonnige dagen wachten u om uwen arbeid, uwe onderneming en krachtspanning te beschijnen. G. Impatient, Leoraar aan de Tuinbouwschool, Vilvoorde. Deze week heeft de groote liberale partij haar programma Liegen en Lasteren weerom in praktijk gesteld. De geachte Buyl, geholpen door de behendige Gentsche financier Mechelynck, verweet in de Kamer aan Senator Dupret, dat deze onregel matigheden had begaan ten nadeele van de Belgische Staatskas. Onze lezers we ten dat de Kamerheeren mogen onge straft lasteren en liegen zooveel ze willen wanneer zy dit in de Kamers doen. De Katholieke Volksvertegenwoor digers Dubus de Warnaffe en Verhae- ghen vroegen aan M. Buyl zijne beschul digingen buiten de Kamers te herhalen. Ik zal dat doen, riep Buyl M. Dupret schreef eenen brief aan Buyl, hem ver zoekende de lasterende aantijgingen te herhalen, erbij voegende dat hy schikte hem rekening daarover te laten vragen voor de Rechtbank Al met eens werd Buyl zoo stom als 'nen visch Geen antwoord. M. Buyl was zoo laf te verklaren, dat hy zijne lastertaal niet zou herhalen buiten de Kamer, om alzoo alle verantwoordelijkheid te ontgaan Hij bekende dus dat hy eenvoudig ge logen had in vollo Kamers heeft Buyl, ondersteund door de hoofdmannen der groote liberale partij MM. Janson, Mas- son en Hyraans verklaard, dat hij hield staan wat hij gezegd had jegens M Dupret, maar dat hy dat niet durfde herhalen buiten do Kamers, uit vrees van een proces, aangezien hy zijne aanhalingen niet kon bewyzen Ziedaar nog een staal var. de eerlijk heid en de grootsche macht van de libe rale partij iemand laf beschuldigen, als men geene verantwoordelijkheid op loopt. Dergelijke daden worden door de liberale hoofdmannen goedgekeurd Is het dan te verwonderen dat het volk van de partij van Liegen en Lasteren niet wilt weten Vrye mannen. De tegenstrevers van de katholieken bestaan uit twee groepen, liberalen en socialisten. Indien de katholieken moesten over wonnen worden, 't is te zeggen, in min derheid gebracht, dan zou geen enkele der twee andere groepen sterk genoeg zijn om een ministerie samen te stellen, door zyne eigene krachtde eene groep zou de andere moeten steunen. Over 10 jaren schreef de liberale wel eens willen weten, of hy bij u aan tafel eet, en of ge hem dronken zoudt kunnen maken en het zilver stelen, terwyl by onder de tafel ligt Ik wed dat het u wel gelukken zou. als ge het handig aanlegdet. Mevrouw Nethercombe stond langzaam op. De harde, ongevoelige, spottende stem barer zuster kwam als hamerslagen op haar hart neer. Ze staarde opgewonden in het rose en witte gezicht. Wilt ge my niet helpen riep ze ein delijk met schorre stem. Joanna, wilt go mij niet helpen Mevrouw Sherman trok de schouders op en slenterde naar den breeden haard. Daar bleef zo met neergeslagen oogen staan, terwijl haar gelaat aan den blik van Mo vrouw Nethercombe onttrokken was en de S glans van het haardvuur en grillige scha- jj duwen op tooverde. Hare dunne, helroode i lippen werden in een wreeden glimlach c omgekruld. Hare vingers omklemden krampachtig den schildpadden steel van haar lorgnon Eindelijk geruineerd Mevrouw Nether- combe, eeno toonaangeefster in de groote wereld, hare eigen gevaarlijkste mededing ster, stond aan den rand van den afgrond. Slechts een krachtige hand kon haar terug houden, on haar hand zou dat niet zijn Daarvoor haatte ze haar te zeer had ze haar te lang gehaat, om haar nu te helpen. Bovendien had ze jaren lang hierop ge wacht en gehoopt. En het was eindelijk gekomen. Mevrouw Nethercombe was geruïneerd. HOOFDSTUK II. Jaloezie wreed als het graf. Zij keerde zich om, om naar haar te ky- ken. Zy stond, alsof ze uit steen gehouwen was, terwyl hare blanke hand, waaraan vele juweelen schitterden, op het donkere eikenhout der tafel rustte. Joanna, ge kunt toch niet bedoelen, dat ge mij niet heipon wilt zei zo eindelijk schor. Mevrouw Sherman trok de schouders op. Dat is het vervelende in u. Ik moet u alles tweemaal zeggen. Mevrouw Nether combe ging een stap verder. Het kan u niet schelen, zelfs indien ik geruïneerd word vroeg ze. Ge geeft er niets om Ge zult or kalm bij staan en zien... en zien dat ik tot den bedelstaf kom? Joanna, dat meent ge niet En... en... Ze keek opgewonden om zich heen, en sloeg hare blanke handen voor het wanhopige gelaat, terwyl hare ademhaling, vergezeld van een vreemd gekerm, onregelmatig kwam en ging. Joanna, Joanna, denk aan Margare- tha, voegde ze er bij. Arme kleine Marga- retha, die van avond in de wereld verschij nen gaat 1 Joanna, als ge niet aan mij wilt denken, denk dan aan haar... aan Marga retha. Ge hebt vroeger veel van haar ge houden. oh, Joanna, ik geloof dat ge nog veel van haar houdt, en bodenk toch eens, wat het voor haar zyn zal. Ten koste van Etoile Beige dat de liberale linkerzy, na de kiezing van 1900 vrij moest zijn, 't is te zeggen, machtig genoog om alleen, zonder Je socialisten te kunnen regeeron Nu zingt de liberale Ftoileeen toontje lager ze weet dat de liberalen zonder de socialisten niet voort kunnen en nooit meer zullen voortkunnen. Zonder de socialisten is de liberale zaligheid onmogelijk. Profeten die brood eten. Wil men de liberale profeten geloovon dan vlie gen do Katholieken op 22 Mei aanst. voor eeuwig en dry dagen den dieperik in. Nu de liberale profeten voorzegden het by iedereKamerkiezing maar 't was altijd mis gepierd. En inderdaad de Katholieken kwamen aan 't bestuur des Lands in 1834 en wil len hier de profecie der liberalen voor iedere kiezing herinneren In 1888, 't katholiek gouvernement kon niet recht blijven. In 1890, 't viel voorzeker in 't zand. In 1892, 't was er meê gedaan, nie mand betwist het. In 1894, de val was onvermydelyk. In 1896, zijn laatste uur was geslegen. In 1898, 't was om verre geworpen. In 1900, er was niets meer aan te doen. In 1902, 't liep naar den afgrond. In 1904, 't ging den geest geven. In 1906, 't ging vernietigd worden. In 1908, 't ging vergaan. In 1910, 't is er meê gedaan. Met zulke profeten en vijf cents Te Antwerpen. In Vlugschriften, sedert drie dagen verspreid, worden politieke personen, waaronder M. Fre deric Delvaux, beschuldigd in de zaak der tramways millioenen getrokken te hebben. Deze vlugschriften zijn getiteld Wijn potten en onderteekend Jan Chapelle. M. Delvaux heeft nu een proces inge spannen tegen Chapelle en vraagt 10.000 fr. schadeloosstelling en inlas- schingen in 10 Antwerpscho dagbladen, ten slotte lijfsdwang. De zaak zal op 21 Mei voor de recht bank worden opgeroepen. Jan Chapelle is een socialistisch kop stuk van Antwerpen. alles moet ze dit seizoen meê maken. Zij moet in de gelegenheid worden gesteld maar als ik dit geld niet kan krijgen, zal zo even goed als ik geruïneerd zijn. Ik zal hen allen met my meê trekken John en Margaretha myn kind on myn man, en Hendrik's kind ook. Hoe kan ik Alice by mij houden, als wy geruïneerd zyn Oh, Joanna, Joanna, gij zyt rijk Help me dezen keer... tor wille van Margaretha... ter willo van John, als ge het niet om mijnentwille wilt doen. Mevrouw Sherman stond met haar blik op het vuur gericht. Jaren lang had ze gewacht, hopend dat Agnes nog eens in moeilijkheden zou geraken. Zy had meer dan eens geprobeerd om haar slag te slaan, want ze haatte haar... haatte haar in do eerste plaats omdat ze den man getrouwd had, dien zij... Joanna... beminde, en ten tweede omdat zt haar overschaduwde, haar klein en onbetcekenend doende schynen, doordat ze eens betere positie bekleedde, doordat zij in het bezit van een titel was en Joanna niet, en Lord Nethercombe, haar echtgenoot, de man was, dien zij lief had Op haar gelaat vertoonde zicli eene zon derlinge uitdrukking. Hoe had ze hem lief gehad... eens... lang geleden... toen zo nog een meisje was, zooals Margaretha nu... toen ze naar Agnes-toilet had zitten kijken... naar den tyd verlangend, dat ook zy verschijnen zou... dat ze den man, dien zo lief had, meer zou ontmoeten en met hem zou kun nen dansen 1 (Wordt voortgezet). Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1