DIRKA Zondag 15 Mei 4910 5 centiemen per nummer 64"e Jaar 4257 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SINKSEN. HULDE Werkzaamheden der maand. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- noning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen sijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CKJ1QUK ÉSCJKJM. AelHt, mei 1910. Emite Spiritnm tuum, et creabnnter. Och, hoevele zielen sneven Buiten 't hemelsch Heilgloof Hoeveel afgescheurden bleven Voor de Stem der Eenheid doof Hoeveel broeders, ook in 't midden Van den Grooten Zonneschijn, Sluiten de oogen, zonder bidden, Niet meer wetend wat ze zijn Hoeveel zelfs op 't voorhoofd dragen 't Voorbestemde Kristus-merk Die den troon van Satan schragen En verrichten Satans werk Groote Geest, Die 't Heil-der-zielen Op de wereld hebt gesticht, Die verheft en die doet knielen, Die verwarremt en verlicht Ebds was gansch de wereld duister, Heel het menschdomin den nood, En een strale van uw luister Wekte 't menschdom uit de dood Door den mond van twelf geringen Hebt Gij aan het voorgeslacht Het begrip yan hooge dingen En de zaligheid gebracht... Nu nog eens, o Geest des Heeren, Is de wereld in gevaar Wil uw liefde en licht vermeêren Onze ellende smacht er naar. Nooit nog beukte d'haat der boozen Stouter op de Kerke Gods Nimmer gierden storm en hozen Woester om de Heil'ge Rots D'hel is machtig en venijnig En haar plannen zijn zoo snood;... Wij zyn niets en kunnen weinig, Maar Gij leeften Gij zijt groot Sla den vijand, in zijn ziele, Van zijn strijdpeerd, met uw Licht! Dat hij stuike,... en zie, en kniele. En naar U zyne oogen richt' Maak dat al de wilde horden Der verdoolden, wijd en zijd, Saam met ons één kudde worden Waarvan Gij de Herder zijt Zend uw Geest door al de verten Van het kranke wereldrond, Zend uw Geest iD al de herten En de wereld wordt gezond Fr. Mariman. aan ons Belgen en aan ons Katholiek Ministerie. De gewezen President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, M.Theodoor Roosevelt, bracht dezer laatste dagen een bezoek aan de Tentoonstelling te Brussel. In de groote feestzaal sprak hij eene redevoering uit gansch tot lof van ons Belgen en van ons Katholiek Ministerie. De beroemde Amerikaan drukte zich uit als volgt: Ik ben zeer gelukkig ook eens Bel- genland te kunnen bezoeken Gij Bel- gen, gij zijt werkzaam en bedrijvig, een voorbeeld voor andere natiën, d Gij Belgen, gü zijt een voorbeeld in de wereld, van hetgeen een land ver- mag waar rust en recht heerschen. Gij zijt op de goede baan. Uw handel en uwe nijverheid zijn degeheele wereld door bekend. De naam der Belgen is gewaardeerd en bewonderd in de landen van Noord en Zuid Amerika, ook in de verste aziatische en afrikaan- sche gewesten. «Uwe prachtige tentoonstelling, zegt wat Belgenland in den laatsten tijd geworden is. Machtige landen zijn u komen hulde doen,en op breeden voet deelnemen aan uwe expositie, 't Is de feest van het werk, do verheerlijking van uwen vooruitgang. Dat ze naar hier komen, de vreemde natiën, en zij zullen hier in bewondering staan, en zü zullen hier veel kunnen leeren. Ik dank u nogmaals voor uw gul onthaal. Ik wensche dat veel Ameri- kanen naar de tentoonstelling kwa- u men, om hier veel dingen te zien die schoone zijn, die nieuw en nuttig zyn. Te laatsten sprak M Theodoor Roose velt: Ik zie in uwe tentoonstelling als de lichtbaak eener pas begonnen regee- ring, (Roosevelt boog naar den ko- ning,) eene regeering die aanlegt om gelukkig te zijn, gelukkig voor vorst en land. Ja, gelukkig voor vorst en land. Dit geluk zal afhangen van den uitslag der kiezingen van 22 Mei aanst... Moesten liberalen en socialisten zege pralen België zou den schooloorlog zien losbreken en de godsdienstvervolging woeden met al de droevige gevol gen ongetwyfeld zouden de dagen van Koning Albert weldra ireteid zijn om ons onder eene republiek te laten ver- keeren. De maand Mei is beroemd als de schoonste maand van het jaar, en niet zonder reden alles leeft en schijnt ver heugd in de jonge natuur. De bevallige vogelen vervullen de lucht met hun zoet gekweel de weiden gelijken aan een uitgestrekt tapijt van helder groen, doorspikkeld met duizen den bloemekens van allerhaude kleuren; de boomgaarden schijnen een reusachti- gen bloemruiker. Gelukkig de vrede lievende landman, die overvloedig en ongestoord van al die schuouheden en uatuurpracbt geniet. Op dit tijdstip van het jaar, heeft de landbouwer de groote lentewerken achter den rug, want de meeste zomer vruchten zijn gezaaid en geplant. Hier en daar is er nog eene partij beeten te planten. Men zal niet nalaten ze goed te bemesten door hoevevetten, als beir en stalmest, en deze te volledigen door scheikundige meststoffen zooals soda- nitraat, ammoniaksulfaat, superfosfaat, zwavelzure potasch, welke wy overi gens in ons overzicht der maand April aangeduid hebben. Die verwaarloosd hebben hunne aardappels met scheikun dige meststoffen te bemesten, kunnen dit nog herstellen, door vóór het aan aarden per hectare te geven 150 kilos ammoniaksulfaat, 300 kilos kalksuper- fasfaat en 250 kilos zwavelzure potasch. Ter gelegenheid van het braken en het plaatsen der beeten, wat gewoonlijk plaats heeft rond einde Mei, zal men als bovenmesting geven 75 kilos ammo niaksulfaat en 75 kilos sodanitraat. By voorkeur strooie men die mest stoffen met overlommerd weder en liefst als men regen verwacht. Nooit zal men ze toedienen bij droog weder, des mor gens, als de planten bedauwd zyn. De meststoffen zouden immers aan de bla deren kleven en deze zouden by 't op komen der zon verschroeien. Bemerkea wij terloops dat hel aan aarden der aardappels en het braken der beeten by droog weder moet geschie den, om aldus des te beter het onkruid te doen verdrogen en den grond mulli- ger te maken. De landbouwers, wier klavers wel licht mislukt zijn, en niet genoegzaam over groen voeder beschikken, zullen wijselijk handelen, met in de tweede helft dezer maand een gedeelte maïs te planten. De variëteit Peerdentand is daartoe best geschikt. Om in betrekke lijk korten tijd eene overvloedige snede te bekomen,zal men hierbij de volgende mengeling geven, per hectare bere kend 100 kilos sodanitraat en 100 kilos sodanitraat en 100 kilos ammoniak sulfaat. Dieren. Vermits op dit tijdstip de zwaarste landbouwwei keu om zoo te zeggen afgeloopen zijn, zal men de rant soenen der paarden wat verminderen en ze regelen volgens het werk dat ze moe ten verrichten. Jonge klavers zijn zeer voedzaam men zal er de dieren lang zaam en trapsgewijs aan gewennen. Men zal de kalvers en de veulens zoo gauw mogelijk op den boomgaard of op de weide steken, want niets bevordert zoo zeer de algeheele ontwikkeling, als do volle lucht en de vrije beweging. De melkkoeien insgelijks snakken naar groen en versche lucht. Men jage ze ook zoo vroeg en zooveel mogelijk bui ten. Men vergete niet, terwijl de stallen ledig zijn, ze eens grondig te kuischen, ie ontsmetten en te witten. De hoenders, in vrijheid, beschikken over groen in overvloed wormen en maden dienen hen tot dierlijk voedsel. Maar de opgeslotene kiekens moet men trachten alle dagen wat verscli groen te bezorgen en in hun voedsel menge men nu en dan wat vleeschmeel om het eier- leggen te bevorderen. Men vergete ook niet hun hok steeds van frisch, zuiver water te voorzien. William. Voorspoed.Herhaaldelijk heb ben wij er op gewezen dat België eenen buitengewonen voorspoedigen tijd be leeft en op dat gebied alle andere natiën voorbijstreeft. Dat is zoodanig waar dat Le Peuple, bet voornaamste blad der socialisten, toegeeft dat het waar is. De openbare rijkdom, zegt het, heeft in merkwaardige verhouding toegeno men. Enkel voor de papierwaarden, vertegenwoordigd door de aandeelen en de obligatiën, die op de Beurs gekwo- teerd worden, is het bij miljarden dat men den vooruitgang berekent. Dus het land is voorspoedig de ka tholieken, sedert 26 jaren aan *t bewind, hebben dus het land niet ten onder ge bracht, zooals de liberalen voorspelden, en ze zijn ook geene hinderpaal voor den vooruitgang. Laat ons dat aanstippen. Spaar- en pensioenkassen. Een liberaal blad van Brussel weet te vertellen dat sparen en voor een pen sioen zorgen liberale werken zijn. Het is wel waar dat die instellingen, zegt bet blad, sedert 25 jaren veel zyu vooruitgegaan, maar dat is niet te dan ken aan de klerikalen. Dat komt alleen daardoor dal de menscheo met den tijd langsom meer het nut van sparen en pensioen loeren kennen. Zoo schryft hel liberaal blad. Laat ons hartelijk lachen. De lijfrenlkas is vooral beginnen vooruil te gaan sedert de nieuwe wet van 1900, welke belangrijke premiën verleent voor het samenstellen van een pensioen. Vóór die wet was het maar pover- kens met de pensioenkas. Maar na die wet, en ingezien de groote voordeelen die ze verleent, hebben de katholieken het stichten van pensioenkassen ter harte genomen en zij hebben eenen be- wonderenswaardigen uitslag bekomen. Die uitslag is zóó schitterend, dat de liberalen er zich zouden willen meester van maken. Maar 't zal niet gaan. De scholen zonder God. Een leeraar van geneesde in de universiteit van Lyon heeft een boek geschreven over de misdadigheid in Frankrijk Griminaliléen France n. Daarin toont die hoogleeraar, hoe vreeselyk de mis dadigheid toeneemt in Frankrijk. Bo vendien zegt hij, hoeveel zware misda den blijven onbekend De schrijver van de Criminalité deelt cijfers meê Van 1871-75 1876-80 1881-85 1886-90 1891 95 1896 1900 1901-1905 250,000 misdaden 372,000 422,000 461,000 521,000 514,000 556,000 Men weet dat, sedert dertig jaar, in Frankrijk, het godsdienstig onderwijs wordt verdrongen men weet dat het nu met geweld wordt bekampt en uit geroeid. Velen geleerden in Frankrijk zeggen het luide De school zonder godsdienst kweekt de misdaad, verwoest de familie, richt het Vaderland ten onder Vertrouwbare weerprofeten. Het weer is 's zomers zoo veranderlijk dat er ten minsten weerprofeten bostaan, op wie men zich verlaten kan en dank baar, als men op nog meer zulke raad gevers dan die men al kende, opmerk zaam gemaakt wordt. Als weerprofeten uit den plantenwe reld gelden, in de eerste plaats de bla deren van den kastanjeboom, die bij goede weervooruitzichten, ook als de hemel bewolkt is, de vijf vingers naar alle richtingen uitspreiden, maar bij naderende regen zich laten vallen en samentrekken, gelyk de hand doet als ze een snuifje neemt. De scharlaken pimpernel is nog ver trouwbaarder Zij verwacht deu dag, op welken het regenen zal, ook by blauwen hemel, met vast toegesloten knoppen en voorspelt den regen vijf, tien, zelfs vier- en-twintig uren voor hij er is. De paardebloem, welke witte wollige bol in het voorjaar elke weide tooit, staat in haar volkomen bolrondje,slechts OF DE DOOR Petrus VAW NUFFEL. 6e vervolg. Wees gezegend, murmelde de maagd met een zaligen lach. Nu vreesde zy den brutalen krijgsman niet meer. Dichter waren zij elkander genaderd hun adem verwarmde reeds hun gelaat. Nog meer neigde de jongeling tot het meisje. Dirka, lispelde hij - ik bemin u uit al de krachten mijaer ziel.... Ge verschrikt In uwo blikken lees ik iets verwijtends. Ver geef me mijne onbescheidenheid, maar ik ben mijzelven geen mees ter meer 1 Ik min u, trots al de gevaren die mij omringen. In weer wil van den dood des verraders, die mij aangrijnst, heb ik u boven alles hartelijk lief- In vervoering kuste hij Dirka's handen.... Eensklaps hoorde men in de straat het brieschen van een paard. Een ruiter steeg af en klopte op de deur. Hemelkreet liet meisje Krijgsmakkers morde Jeroom verrast. Soldados of sig- nors Om het even Heviger werd er aangeklopt. Niemand komt hier binuen zegde hijMoet er bloed vlieden, welaan, 't zy het laatste Voor Vader en Dirka - Schier tezelfdertijd lag de deur verbrijzeld. Het kind des toren wachters viel in bezwijming. De sergeant toog zijn staal en bleef in aanvallende houding den vijand afwachten een dure eed stierf tusschen zyne tanden weg, een eerewoord, door hetwelk hij zyne vriendin tot den laatsten ademtocht trouw zwoor. Schoon en indruk wekkend was hij thans de vijf-en twintigjarige jongeling gansch de woeste uitdrukking was van zijn aangezicht verdwenen; in zijne oogen glom eene sprankel van leeuwenmoed met een genster van geluk versmolten de rijzige vorm zijner ledematen, in het stalen borstkuras, gaf hem het aanzien van eenen reus, over de in onmacht liggende maagd wakende. Daar kraakte de zoldertrap. Jan van Navarese stak het hoofd binnen. De soldaat sidderde vóór het aanschijn van den gehaten dwinge land. Lafheid had hij nimmer gekend, neen, neen maar een licht was voor zijnen geest opgegaan hij huiverde bij het ijselijk ver moeden wat Dirka verbeidde, moest hij in een gevecht met den eletto doodelijk gewond worden. Hij nam een krachtig besluit hij zou vertrekken en... terugkeeren. Van spijt knarstandende, ging hij beneden. Wat viel het hem hard, de geliefde geen woord van troost, geen woord van hoop meer te kunnen toespreken De plicht riep hem echter toe Voort, sergeant- en hij gehoorzaamde. Hola riep van Navarese, in de Spaansche taalsta recht, flinke deerne, en bezorg uwe hooge gasten een onthaal waardig van hunnen rang.. Hij bukte zich voorover en bemerkte nu eerst, dat Jooris' dochter buiten kennis lag. Een hevig schudden deed Dirka de oogleden openen zij dacht Jeroom aan hare zijde te zien en glimlachte zoet. Dit sprak de overste moed in. Wil de schoone signora mij volgen streelde hij, den zangeri- gen tongval nog verteederende. Bij het hooren dier vreemdklinkende taal, sprong Dirka, als door eene venijnige adder gebeten, van den grond, staarde den eletto zoo verachtelijk en uittartend aan, dat zijn blik voor den hareu neerviel. Met een woesten schreeuw deinsde zij weg. De Spanjaard ging aarzelend tot haar. Achteruit - huilde zij. Ah Ah Ah - green de eletto. Zijt gij uw leven moe Schurk de arm eener eerbare vrouw wordt sterker dan die des ellendelings wanneer het hare onschuld geldt Verwijder u, want ik voel me tot alles bekwaam, machtig genoeg om u te ver moorden Jan naderde en trok zijn rapier uit de schede. Dusdanig sprak hij nog: Verlaat met mij deze plaats. - Maar Dirka, die geen zijner woorden verstond, bleef paalslil en vervolgde langzaam, mot verheven nadruk Monsters zijn ze, wien het niet genoeg is, onze haardsteden te schenden, onze ouders te dooden, maar ook het edel maagdenbloed druppel na druppel aftappen, hunne slachtoffers pijnigen en martelen en dan eindelijk, schandig bevlekt en onteerd, den genadeslag toebrengen En, eene verwoede leeuwin gelijk, vervoerd door het hachelijke van haren toestand, sprong zij op haren vijand, beet hem met zooveel kracht in de vingeren, dat hij, klagend van pijn, verplicht was het zwaard te laten vallen. Gezwind had de vrouw het gladge slepen staal in de vuist. Nader, en verdedig uw leven riep zij, het lemmer boven haar hoofd zwaaiend. Snel deed de eletto, als ervaren vechter, die hij was, een stap zijwaarts, trok Dirka bij de haren en ze ten gronde sleurende, ontvrong hij beur hot wapen. Dan bracht hij de ongelukkige heneden, voor de verbaasde signoras en officieren. Ziet, loog hij - hoe dit Nederlandsch gebroed ons verwel komt. Neemt deze vrouw gevangen i Gij allen verbeurt het leven, bijaldien zij ontvlucht of eenig letsel geschiedt. Men sluite haar in het nevènvertrek op hier is de sleutelik verwacht hem dadelijk terug. Terwijl do signor zoo voortvaarde, had eene Spaansche schoone de oogen onafgebroken op Dirka gevestigd. Wij herkennen in haar Yolanda, de minnares van den hoofdman. Dit meisje... dacht zij - wat toch wil Jan met die onbekende Of zou hij, meineedig geworden, de trouwe Yolanda verstooten Hoe gloeide die wulpsche bijzit van argwaan en afgunstHoe kromp zij ineen van minnenijd en liefdepijn Wat plannen van wraak moesten zich in dit schoon voorhoofd ontwikkelen Wraak, op wie Op den signor Op Dirka Wie zal het raden van Navarese kwam weer. Dit meisje wil ik behouden, zegde hij laatdunkend zij moet ons volgen, met of tegen dank Daar breekt de dag aan. Ik begeef my naar den stadvoogd. Handelt gij allen volgens believen. Genoeg zij het, dat ik u hierbij mijne terugkomst vereenigd vinde.» Hij sloeg zijnen capa (1) om en nam den hoed met lange witte veder. Yolanda volgde zijne schreden en hield hem in den gang des huizes tegen. Geen groet, geen handdruk voor mij smeekte ze, daar een zonderling vuur in hare oogen vlamde. (1) Mantel. Verboden nadruk. (Wordt voortgezet). zoolang als er schoon weêr in uitzicht isbij naderende regen trekt zij de fijne dradenbosjes te zamen en vormt zij een miniatuur bezem. Alle klaversoortjes klappen haar drie blaadjes diebt en buigen den stengel om, als er regen nadert. Kikvorschen zijn geel bij aanhoudend schoon weder, doch worden bruin als er regen dreigt. Spinnen arbeiden aan de voltooiing harer webben slechts dan als er uitzicht is op langdurigen zonneschijn als zij in den vroegen morgen haar dradea spinnen, kan men veilig voor de buiten partij 't lichtste toiletje kiezen. Als de uil bij regen krast, wordt het gauw schoon weer, terwy'1 als de pauw bij schoon weer schreeuwt, het zeker spoedig regent. Als de slakken wegkruipen is regen in aantocht en als de zwaluwen laag aan den grond vliegen, is dit een bewijs, dat lichte insecten, die het allereerst de vochtigheid gevoelen, den grond hebben opgezocht. Onfeilbaar in hare voorspellingen zijn de meeuwen, die bij regenbrengen den westerwind over de kust vliegen, soms ver landwaarts en een vreeselijk geschreeuw aanheffen. Voor de landverhuizers. On langs deelden wij in hoofdlijn de voor waarden mede, welke de landverhuizers moeten vervullen om zich in Kongo te Thans zijn in het Ambtelijk blad van Belgisch Kongo nadere bepalingen ver schenen. Alvorens zich in Kongo te mogen vestigen zullen de landverhuizers onder vraagd worden om te welen of zij wel de voorwaarden van verblijf vervullen; zij zullen moeten bewijzen dat zy de noodige bestaanmiddelen bezitten, na melijk 500 fr. of een bewijs van over eenkomst, met een blanke, waardoor hun tenminste 3 maand werk verzekerd is. Datzelfde bewijs geldt ook voor de vrouw en de kinderen van den land verhuizer. Daarenboven moeten deze een paspoort bezitten, door het ministe rie van Koloniën le Brussel afgeleverd. Belgen, die zich in Katanga willen vestigen, kunnen eeue vergoeding voor hunne reiskosten en voor die hunner vrouw en kinderen bekomen, alsook voor hun reisgoed, huisraad en gereed schap, voor reizen in de laagste klas van treinen en schepen, mits aanvraag aan deii heer Minister van Koloniën. Aan reizigers van 1* klas wordt die vergoeding geweigerd. IU-eht en Vrijheid^ 't orgaantje der Aalstersche roode win- kclpolitiekers, schreef over 14 dagen .- Van hoog tot laag, in het klerikaal regiemis er verrotting. Wy hebben Zondag 11. een extrakt meègedeold uit het werk van Armand Simoens. Mijn afscheid van de sociali- - stische partij om eens te laten oor- deelen of het wel do roodjes zijn die van verrotting mogen gewagen. Nu willen wij de aandacht inroepen op besluitselon die Armand Simoens uit ziju werk afleidt (27 aflevering, blz. 428. Wij verkor ten.) Zeg aan "t volk dat zijn heil niet te zoeken ligt in dwaas getier en holle woordenkramerij leer de menschen onderscheid maken lusschen waarheid en leugen... Achteruit, degenen die het Vlaamsche volk aan hunne voeten willen doen kruipen, om er dan minachtend op neer te zien en erop te spuwen. Achteruit de schuimers, die in de po litiek slechts een middel zien om de massa te beheerschen en ze lichamelijk on zedelijk te verbeesten En gij, werkman, die me loest, steek een handje toe als ge kunt..Zie klaar uit uwe oogen. Eisch overal dat men a raenschelijk behandele, monschelijker dan men de slaven behandelt in de roode coöperatieven. Op allemaal, voor heropbeuring van ons Volk, trots en tegen degenen die zich socialisten noemen en in werke lijkheid niets anders zyn dan ellendige brooddieven, kluitspelers en komedianten m Maak ze onschadelijk Belet ze nog langer kwaad te doen Schuimers; volksverbeesters; brood dieven; kluitspelers en komedianten. En Armand Simoens weet van wan* ten

De Denderbode | 1910 | | pagina 1