DIRKA Zondag 22 Mei 1910 5 centiemen per nummer 64,te Jaar 4259 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. DARWINISM. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BLOEMKOOLEN. Zondagrust. Belgischen Boerenbond S terrekens. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DITJES en DATJES. Generaal grant. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUE SIJUM. Aelat, 21 Mei 1910. Tal van liberalen en socialisten kle ven de leer aan van Darwin, eenen ge leerden die de leer van vervorming voorstaat, de leer die vooral bekend is onder de bewering dat de mensch van den aap afstamt. Ongeloovige en godsdiensthatende ge leerden en ook al domkoppen treden die leer by om te kunnen houden staan dat de geschiedenis der schepping van den mensch door God als een verdichtsel moet gehouden worden. Wat die geleerden uit het oog verlie zen, 't is dat Darwin volstrekt niet be wezen heeft dat de mensch van den aap afstamt en ook niet beweert het bewezen te hebben. Darwin was van afleiding tot afleiding en gevoltrekking tot gevolgtrekking er toegekomen dat de diersoorten door vervorming van elkander afstammen tot aan den aap. Bemerken wij ter loops dat de leer der vervorming door katholieke geleer den aangenomen wordt als geenszins in strijd met de geschiedenis der Schepping. Dan onderzocht Darwin of het vol gens zijn stelsel mogelijk is uit te leg gen dat de mensch van den aap afstamt. Maar daarin lukte hij niet ondanks zyne onverpoosde pogingen. Overigens hij bekende het uitdrukkelijk. By verkeerde in de gedachte dat hij door zoeken eD blijven zoeken eindelijk het bewijs dier afstamming vinden zou. Darwin heeft gezocht en herzocht tot het einde van zijn leven, maar heeft het bewys, die schakel, zegt men, in wetenschappelijke taal, niet gevonden. Talryke geleerden hebben na hem naar dit bewijs of die schakel gezocht, maar tot hier toe zijn al hunne pogin gen zonder uitslag gebleven. Andere geleerden hebben het stelsel van Darwin grondig onderzocht en het onder menig opzicht als ongerijmd en dwaas bevonden. Eenigen hebben stel sels vooruitgezet die gansch het tegen overgestelde zijn van het Darwinism. En zeggen dat er liberalen en socia listen zyn die dat punt van liet materia listisch geloof aankleven en dit ondanks Darwin heeft bekend dat hij de men- schelijke afstamming van den aap niet heeft bewezen. Die liberalen en socialisten zyn dus, volgens eigene bekentenis, van vollen apenbloede Maar wat wil men Godsdienst haat benevelt hunnen geest Het is algemeen bekend dat de kooien in alle hoven geplant worden, en eenige soorten, de bloemkoolen onder andere, worden in verschillende streken op groote schaal gekweekt. Men verdeelt ze in vroege en in late variëteiten. De vroege soorten worden gewoonlijk in April-Mei in vollen grond uitgeplant, en onder deze rekenen wij de volgende als de beste: de Erfurt, de Sneeuwbol (boule de neige), de Impérial en de Le- normand. Bij het verplanten is het noodzakelijk de vezel worteltjes te bewaren daarom achten wij het goed de plantjes met een deel aarde uit te steken. Het is ook aanbevelenswaardig de kooien in grepels te planten. Op die manier worden zij buiten het bereik van den schralen en drogen wind gesteld het toedienen van vloeimest gebeurt gemakkelijker, en bij het aanvaar den worden de vezelworlels geenszins gekwetst. Tot het kweeken van bloemkoolen is een zeer vruchtbare grond onmisbaar. De hoogste opbrengsten bekomt men op ontgonnen weide en op frissche bodems. In droge gronden kan men soms ge lukken als men zyne toevlucht neemt tot gedurige besproeiingen. Het toedie nen van vloeimest geschiedt best op het oogenblik dat de kooien kroppen vor men. Het is noodzakelijk de kooien sterk te bemesten vooral met fosfoorzuur en potasch. Eene goede dosis stalmest is noodza kelijk, maar aangezien deze meststof, alsook do beir, te weinig minerale be- standdeelen bevat, is het onmisbaar deze bemesting te vol ledigen met schei kundige vetten. Verder moet er eene voldoende hoe veelheid stikstof ter beschikking der planten gesteld worden, ten einde de ontwikkeling te bevorderen. Wij zijn dus van meening dat de vol gende meststoffen moeten gebruikt wor den indien men bij deze teelt wil geluk ken 200 tot 500 kil. superfosfaat per hectaar 150 tot 200 kil. zwavelzure potasch en 200 tot 250 kil. zwavelzuren ammoniak. Wij zyn ten volle overtuigd dat de landbouwers, die eene proef willen on dernemen, zeer tevreden zullen zyn over den uitslag. J. Aidit. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 22 Mei 1910, M. Callebaut, Botermarkt. ALGEMEENE VERGADERING Verleden Maandag, tweeden Sinxen- dag, werd de jaarlijksche algemeene vergadering van den Boerenbond ge houden. Ze had plaats te Leuven in de groote feestzaal van den Boerenbond. Veel volk men verdrong zich achter in de zaal. Aan het bureel E. H. Kan. Luyt- gaerens, algemeen secretaris, die voor zatE. E. H. H. Meeus, deken van Aerschot, Delvoie en Van Damme, de professors Vliebergh en Wagemans, Dr. Ausloos, Mr. Cosyns, lid van den Hoofd raad, enz. E. H. Luytgaerens opent de zitting het kwaart na 10 uur. Hij geeft een kort overzicht van het algemeen verslag over het dienstjaar 1909. De Boerenbond is in den loop van 1909 weeral aangegroeid. Hij telde op 't einde van 't jaar ruim 43 duizend (43,169) leden, verspreid over 520 plaatselijke hoerengilden, wat eene vermeerdering uitmaakt van 17 gilden en omstreeks 1500 It den. Het ledental van den Boeren bond is verdubbeld op 6 jaartijd. Na deze opgaven volgt in het verslag een kort overzicht van de inrichting en der werkzaamheden van eenige gilden die als voorbeeld aangegeven worden. Dan wordt er gesproken over de werk zaamheden van den Hoofdraad en van het Hoofdbestuur en over de algemeene werkzaamheden van den Boerenbond kostelooze raadgevingen, voordrachten (er werden 186 voordrachten gehouden), toezicht, het weekblad De Boer de algemeene vergadering van verleden jaar, de vacantieleergangen van Sep tember 1909. Daarna wordt meer omstandig ver slag gegeven van de hoerengilden bij den Boerenbond of bij de parochiale hoerengilden aangesloten, hunne wer king en vergaderingen tot meerdere ontwikkeling onzer boerenvrouwen een overzicht van de proosten bonden besluit het eerste deel van 't verslag. Het tweede deel geeft inlichtingen over de werkzaamheden van elke der centrale afdeelingen van den Belgischen Boerenbond. Daaruit eenige cijfers In 1909 werden door bemiddeling van de Aan- en Verkoopvennootschap aan de leden bezorgd (in ronde cijfers) 28 mil- lioen kg. meststoffen met eene waarde van 1 millioen 700 duizend fr., en 34 mil- lioen kg. veevoederstoffen voor meer dan 6 millioen en half fr. De gezamen lijke aankoop van zaden beliep ruim 150 duizend kg., voor 64 duizend fr. de aangekochte landbouwwerktuigen en melkerijtoestellen bedroegen 96 dui zend fr. Deze cijfers zijn merkelijk hoo- ger dan die van 't voorgaande jaar. Het Zuivelconsulentschap of nazie- ningsambt voor melkeryen groepeert heden 104 samenwerkende melkerijen het beschikt over een laboratorium voor scheikundige ontledingen. By de Middenkredietkas waren op 't einde van 't jaar 297 plaatselijke Raif- feisenkassen aangesloten. Kredietope ningen werden toegestaan voor een gezamenlijk bedrag van 307 duizend fr. Op 31 December had de Middenkrediet kas nog 9 millioen fr. spaargeld in be waring van de aangeslotenen kassen. Op grond krediet werd, in 80 uitleenin- gen ruim 400 duizend fr. uitgeleend. De geldomloop klom tot dicht bij de 25 millioen. De aangesloten spaar- en leengilden hebben, sinds de stichting, van wege hunne leden 43 millioen 760 duizend fr. spaarstortingen ontvangen en hebben hun 19 millioen fr. uitgeleend. Enkel voor 't dienstjaar 1908 bedroegen de uitleeningen meer dan 3 millioen. Zijn dat geen schoone cijfers De afdeeling Brandverzekering heeft hare werking met 502 contracten en een verzekerde waarde van 6 millioen fr. verhoogd. Die afdeeling heeft, zooals voorgaande jaren, 10 ten honderd van de betaalde premiën teruggegeven aan de gilden. De Onderlinge verzekeringen tegen de sterfte onder de staldieren groeien steeds aan in uitgestrektheid en innerlijke kracht. By de Vee-Herverzekering van Brabant zyn 102 verzekeringen aangesloten met 25.000 verzekerde dieren, die eene waar de vertegenwoordigen van 9 millioen fr.; de Paarden-Herverzekering van Brabant groepeert 34 maatschappijen met 4700 paarden,waarvan de verzekerde waarde omstreeks 4 millioen bedraagt, enz. De Geitenverzekeringen groeien meer en meer aan. Een enkel woord over de Onderlinge verzekeringen tegen toerkongevallen, die in 1905 door de verschillende vrije land- bouwverbonden van België gesticht werden en die in den Boerenbond hun maatschappelijken zetel hebben. Onderlinge Belgische Boerenverzeke- ring 9135 polissen bijna 389 duizend fr. premiën 2.225 ongevallen 190 dui zend fr. vergoeding uitbetaald 230.500 fr. in de reserve gezet voor nog te rege len ongevallen. De winst bedroeg 105 duizend fr. en er werd 25 ton honderd van de betaalde premiën als reserve- aandeel op het te goed van de verzeker den geplaatst. De Landbouicverzekering bloeit even zeer 13.590 polissen, 276.000 fr. pre miën, 1029 ongevallen, 118.600 fr.winst. De verzekerden bekomen op hunDe rekening als reserve-aandeel 40 ten hon derd van de premie in 1909 betaald. Het verslag wordt goedgekeurd. Juist toen E. H. Luytgaerens gedaan had met spreken, deed Minister Schol- laert zijne intrede, en nam plaats .aan het bureel. M. Vanwyngaerden, tuinbouicconsulent van den Boerenbond, spreekt over de nieuwe invoerrechten in Frankrijk ge stemd op verscheidene land- en tuin- bouwvoortbrengselen. Hij stelt verschil lende toevoegingen voor aan het wets ontwerp door Minister Liebaert neer gelegd, o. a. rechten op de vroege aardappelen tot den 1 Juli, hoogere rechten op de aspergiën tot 1 Mei, rech ten op de afgesneden bloemen, enz. Na bespreking worden de voorstellen aan genomen die aan den Minister zullen meegedeeld worden. Er zal ook gevraagd worden eene algemeene herziening te houden van ons toltarief. M. Hermans, bestuurder der Aan- en Verkoopvennootschapwijst de middelen aan die de vervalsching van veevoeders en meststoffen moeten te keer gaan. Men leze desaangaande de eigenaardige brie ven verschenen in de Boer van 14 dezer. De heer Minister Schol laert heeft me- dedeeling gevraagd van het verslag van M. Hermans en heeft beloofd de wen- schen door de vergadering gestemd mot de meeste bereidwilligheid te onderzoe ken. 's Namiddags herbegon de vergade ring het kwaart na 2 uur. Prof. Vliebergh handelde over de lan delijke politie en de heer advokaat Gysen over de zoo belangrijke pachtkwestie. Na het zingen van het Lied van den Boerenbond werd door M. Jossa eene voordracht gehouden met lichtbeelden over het voorkomen der werkongeval len in den landbouw. De avondster verlicht het slnimrend aardrijk... Zoo flakkert de robijn in d'cedle kroon Der Hemelmoeder en henr blozend kindje, Die, op het onter, tusschen bloemen pronken. Twee sterren van puur goud in 't donker nacht- Zoo diep oneindig tintien blij en zoet, [floers En wieglen daar met zachte tooverblikken, Als 8chuldelooze, reine kinderoogskens... De morgenster beglanst "t ontwakend landschap En 't purperkleurig vergezicht... Zoo pinkt Het licht van 't koopren lampken, in het korkje, Waar geluw kaarsen op de blakers smoken... 20 Maart 1910. Pktrus Van Nuffel. OF DE DOOR Petrus VAN WUFFEL. 7e vervolg. Laat mij met vrede, snauwde Jan en stootte zijn lief vrij onzacht weg. Wie is die jonge vrouw, hier opgesloten Weet ik het Trouwens, wat gaat u zulks aan - van Navarese, ik gebied u die maagd de vrijheid te gunnen Ik ben het, die gebied Ik smeek u Gij gekscheert, lieve. Zij heelt ons niets misdaan. Nogmaals, dat gaat u niet aan... Terg me niet langer Jan, mijn vriend, bad de Spaansche, den eletto omarmende het zou dus waar zijn, dat ge mij bedriegt, mij verloochent Ik vergis my, nietwaar O, zeg, zeg me, dat Yolanda u nog immer behaagt, zij, die u zoo vurig liefheeft Een schaterlach beantwoordde hare hernieuwde liefdesverklaring. Ha- tierde zij, het weelderig haartooisel doorwoelende - dan zal ik, de versmade, ik, do miskende, de vreemde harteroofster, die mij den voorrang betwist, doen verdwijnen... Is dit nu, Jan van Naverese, uw eed, mij zoo vaak gezworen?... Moest ge mij Spanje ontvoeren tusschen moorders en dieven, om hier, op uitheemschen grond, dusdanig verstooten te worden - Zich schielijk bedwingende, droogde zij hare schaamtetranen en ging tot hare gezellinnen, reeds vaardig om op roof en uitspanning los te trekken. Alleen twee signors bleven aan de kamer der opgeslotene wachthouden. Neen, Yolanda ging niet uit. Verplaatsen wij ons nu met deu geest naar de Groote Marki van Aalst. Dt zon rees a?n de kim en zond haro nog zwakke stralen over een ijzingwekkend vertoon. Het plein geleek in gansch zijne uitge strektheid een verlaten slagveld; de huizen, het eene geplunderd, het andere verkoold, schenen slechts geraamten, waaruit eene vuile rookwolk langzaam ten hemel kronkelde. Dronken soldaten, wal gelijk uitgerust, liepen er lawaaitend heen en weer, schupten en doorstaken hunne paarden, de brave dieren, die hen zoo ver brachten, thans stervend van honger en vermoeinis, in de straatgoot neergestuikt. Heden konden de bandieten den dienst dier trouwe vrienden best missen (1) Ter Nieuwstraat dwaalt een ouderling, waarin we nog moeilijk den torenwachter Gilbert herkennen. De gebeurtenissen van den onvergetelijken nacht hebben hem in eenige uren tien jaren verou derd, zijne gezondheid diep ondermijnd. Waarlangs richt hij de schreden Hot antwoord lijdt geen twijfel naar zijne haarstede, naar zijn kind. Zijne woning, daar stond ze Evenmin als de andere, bleef zij van vernieling gevrijwaard: Weenend trad Jooris binnen. Dirka Dirka jammert hij. De twee wachters springen toe, eene vrouw vliegt tusschen hen ook Gilbert ijlt vooruit Mijn kind Waar is mijn kind - vraagt hij. Doch niemand begrijpt hem. De krijgers vatten den grijsaard aan, duwen hem achter en binden hem neven de paarden. Yolanda's gelaat verhelderde. Die man Wie anders kon hij zijn, dan de vader der geschaakte Behoedzaam sloop zij buiten, waar Jooris, naast eenige fraaie dravers rustte het koud angstzweet parelde om zijne slapen de oogen stonden flauw en flets. Het meisje reikte den leider de hand én lachte gul. Ik ken u niet, stamelde de torenwachter maar wellicht kunt ge mij zeggen, wat Dirka, mijne dochter, wedervaren is Dirka. prevelde Yolanda, met geveinsde aandoening. En, terwijl zij aandachtig den indruk barer minste beweging op den ouderling naspeurde, wees zij naar omhoog, om te zeggen Dood (1) Helaas, Aalst levordc een treurig schouwspel opschier alle huizen waren beschadigd, sommige deels afgebrand hier en daar lag een huis in puin, dat in brand gestoken was. Niets werd gespaardhuis, kapel, kerk, pastorij, klooster en abdij werden uitgebuit j zoo min het gewijde als hel ongewijde voorwerp ontsnapte aan hunne handen. August Snibders. Alsdan richtte Gilbert zich pijnlijk op en stuipachtig de handen aan het voorhoofd slaande, snikte hij tusschen overvloedige tranen Mijn lieveling, mijn schat, dood dood God dat is te veel Als levenloos zonk de stumperd in het stroo. Voorzeker suisde de looze bedriegster heengaande n Hij is de vader mijner mededingster... Wat doen Wat doen O, ik heb eene gedachte Sergeant Reygerman, onze taalman, zal me bijstaan; hij is eerzuchtig en kruipt voor mij, omdat hij mijn overwegenden invloed kent. En meer bedaard, verbeidde zij Jan's komst. Middelerwijl had van Navarese aan Jan de Luu een bezoek gebracht en bij dezen, zijne rechten van opperbevelhebber der in de stad liggende krijgsbent doen geldende, voor hem en zijnen staf huisvesting gevorderd. Weigeren, stond voor de Luu gelijk met het teekenen van zijn doodvonnisook aarzelde hij geenen pink, van op eerste aanzoek des Spanjaards, eene ruime som golds te storten. Tamelijk goedgezind, nam den sluwaard afscheid van den eersten magistraat van Aalst en bereikte slenterend zijne woonplaats. Hier werd hem van het gebeurde tijdens zijne afwezigheid kond gemaakt. Dit nieuws klonk onaangenaam en bracht hem in knorrige gemoedstemming. Eerst draalde liij in vertwijfeling, maar vastbe raden ging hij daarna tot Gilbert, in wien hij den vader zijner gevangene herkende, tilde dezen op en dreef hem voor zich in de straat voort. Lijdzaam liet de torenwachter zulks geschieden... Och, wat weerhield hem nog in de verwoeste woonst, getuige van zijn lief en leed, nu doodsch lijk een graf, van alle beminde wezens verlaten Een diepe zucht steeg uit zijnen gorgel en hij snakte naar het stervensuurde dood ware hem eene weldaad geweest, haar verschijnen zou hy als een reddenden engel tegenlachen - Liever sterven, kreunde hij dan langer, met den priem der martclio in den boezem, doelloos rondzwervenliever sterven, dan langer getuige te moeteu zijn dier ongeëvenaarde baldadigheden. De hemel had er nochtans anders over beschiktlijden zou hij omdat- gene wat hem hier nog overbleef, zijn kind totdat hij aan den eersten den bosten soldenier het voor eene genade zou afsmeeken, hem zijn dolk in het hart te ploffen. Verboden nadruk. (Wordt voortgezet). Inschrijving voor de lichting Yu? van 1911. Elke Belg is er toe JÊ? verplicht, in het jaar waarin hij ^yjVzijn negentiende jaar volbracht heeft, zich te doen inschrijven voor de lichting van het volgende jaar. Er zal ten gemeentohuize een register geopend worden voor de inschrijving der Belgen (al of niet getrouwd), geboren in 1890, alsmede der vreemdelingen, die deel moeten maken der lichting van 1911. Dit register zal op 30 Juni aanstaan de, om 4 ure 's namiddags, gesloten worden. De ljjsl der ingeschrevenen zal bekendgemaakt worden op 3Juli en aangeplakt blijven tot den 10. De bezwaren wegens ongewettigde inschrijving of weglating moeten vóór 12 Juli den burgemeester toegezondeu worden. Wie verwaarloost de inschrijving te vragen tusschen 1 en 30 Juni, wordt gestraft met eene boete van 26 tot 100 frank. Het geduld is aan het zwakke en teedere geslacht geschonken, om het in stand te doen blijven het ongeduld be reidt dikwijls aan de kracht den.onder gang. Von FeuchterslB^en. Er is geen beter middel om de intrekking van slechte wetten te bevor deren dan hare strenge toepassing. Roosevelt spreekt. Tijdens de bespreking van zijne begrooling wees de heer Liebaert, minister van financiën op de ontzaggelijke sommen spaargeld welke op de spaarkas staan toen do liberalen in 1881 weggeke- geld werden stond er 300 miljoen op de spaarkas, nu is het viermaal zooveel of 1200 miljoen. Daarbij moet men nog in aanmerking nemen hoevele miljoenen sedert 1900 op de lyfrentkas geplaatst zijn. De heer Liebaert haalde daarop de woorden aan door den heer Roosevelt gesproken over eenige dagen bij zijn bezoek aan de Tentoonstelling van Brus sel, namelijk dat België aan het hoofd der natiën staat. Zulke lof is doorslaande 1 De tabakrookers in Frankrijk. De opslag der prijzen van de tabak, sigaren, sigaretten en snuif in Frank rijk, heeft daar eene hevige opschud ding teweeg gebracht. Er dient opge merkt te worden dat vroeger reeds de prijs van de tabak ongemeen hoog was men betaalde er de gewone tabak, volgens de soorten 12,50 fr. 16 en 20 fr. den kilo. Al do prijzen zijn nu schrikkelijk opgeslagen. Behalve die van do gemeenste tabak, den a sca- ferlati die aan 12,50 fr. blijft, die meer aan gesneden koolbladereu dan aan rooktabak gelijkt. Voor de andere tabaksoorten is de prijs der pakjes van 50 en 40 grammen, van 80 centiemen op een frank gebracht. Ook verwenschen de rookers de regee ring, die het tabakmonopool aldus tea hunnen nadeele exploiteert. Om te pro- tesleoren hebben velen onder hen beslo ten, ondanks hunnen tegenzin, niets anders meer dan scaferlati te rooken Er valt echtor te zien of het Fransch gouvernement er dan ook den prys niet zal van opslaan. Nieuwe belastingen. Socialist Vandervelde zegde do verledene week in eene meling dat de liberaleu en socia listen zoo ze meester worden, het ver plichtend onderwijs zullen invoeren, doch bekende dat men daarvoor veel geld zal noodig hebben. Maar waar dit geld gehaald vroeg hij Wel do klimmende belasting op het inkomen zou ons het noodige geld ver schaffen, antwoordde do roode chef. Le Peuple het voornaamste orgaan dor socialisten, schrijft hierop Men zal geld bekomen met in eene meer billijke verhouding de inkomsten en de erfdeelen te belasten. Het eene is een gevolg van het andere. Eene meer billijke manier, men zegge liever eene meer afpersende wijze. Zeker is het dat komende verbondene geuzen aan 't bewind, zij niet alleen geld zullen noodig hebben voor den schooloorlog maar nog voor meer an- dero zaken en wij, na korten tijd onder allerhande belastingen en rechten zullen verpletterd worden

De Denderbode | 1910 | | pagina 1