De komeet. Kiezingen van 22 Mei Rechterlijke kronijk. De Tentoonstelling van Brussel. Solemnele Octaaf Allerhande nieuws. 1779. Juny.—Den 7», 8' 9s en 10° deser syn de leste Jesuiten goederen te Aelst in de dry Koningen verkogt meest biedende de naeste, ook den wind molen ven Nieuwerkerken den welken is gekogt door d'heer Pauwelaert tot Aelst voor negen duysend twee hondert gulden waer mede is gaende 'I buys, schuercndestalle ende seven dagwant 53 r. land, is bij het gouvernement ingehouden, wederom verkogt -1° janua- ry 1780 voor 1405 pont wisselgelt. AELST. Descn somer is den muer langs de nieuwe vaert begonst synde voor desen keer 200 voeten lank en men maekt weder gereerdschapt voor 't naeste jaer. 4*¥ Verlof voor de Spoorweg-, post en telegraafbedienden. - M. Helle- putte, minister van spoorwegen, poste rijen, telegraphen en zeewezen heeft thans beslist aan al do ambtenaars, be dienden en werklieden van zijn departe ment zonder onderscheid in den loop van dit jaar, ter gelegenheid der Ten toonstelling van Brussol, drie dagen by gevoegd verlof te geven, boven de 15 reglementaire verlofdagen. De Turksche mode. Naar ons de modetijdschriften melden, schijnt de mode zich thans door de Turksohe kleeder dracht te zullen laten beïnvloeden, immers naar alle vooruitzichten zullen wy onze dames tegen den aankomenden herfst en winter in eene eenigzins gewijzigde Turk sche klcederdracht en Turksche veelkleu rige tinten uitgedoscht zien. Reeds thans zien wy hier en daar die mode navolgen. Tot nog kort geleden, verzette men zich in de kringen der kleedernyverheid en voor namelijk der confectie, tegen deze bont kleurige mode, omdat men liever by de eenkleurige kleederen wilde blijven. Maar de mode is almachtig en dringt thans ook weer haar nieuwste grillen op. Turksche tcekeningen of dessins in dunne blouse- en costuumstoffen, vooral in dunne zijde, worden nu van alle kanten gebracht en wel hoofdzakelijk op geelachtigen en beigen grond, maar daarnaast natuurlijk ook Turksche teokeningen, die op koren bloemblauw of rood gewerkt zyn. Ook de doorschijnende overkleederen in eene kleur die de hello kleuren der onderkleederen bevallig temperen, zyn aan Turksche mode ontleend, en dit opent den weg tot alge- meeno toepassing van de Oosterscho mode op onze Westersche kleederdracht. Men mag dus reeds met zekorheid zeggen dat tegen den herfst de Turksche mode bijna algemeen zal zijn ingeburgerd in ons land, niet alleen voor wat do versiering der kleedingstukken betreft, de zooge naamde garneering namelijk, maar ook op de dessins der stoffen voor blouses, kleederen en voornamelijk op de morgend- overkleederen, zal deze mode een grooten invloed uitoefenen. Nu wij zullen er niets bij verliezen, de Turksche mode is lang niet onbevallig, wel integendeel. J. C. Vuurbergen. Sedert eenigen tyd doen do vuurbergen weer van zich spreken, en veroorzaken onmetelyke ram pen. Ook voelen wy weinig lust om in de gebuurte van eenen vuurberg te gaan wonen. We hebben misschien ongelijk, want de vuurbergen zijn eene bron van rykdom voor de bewoners van den omtrek, als hij die niet onder het lava bedekt. Onlangs heeft de Etna, in Sicilië, eene hoestbui gekregen en vuur gespuwd. Niet minder dan 70 duizend toeristen zyn aanstonds toegeloopen. Indien zij elk maar 75 fr. verteerden dan zy 5.250.000 fr. in Sicilië gelaten. Daarbij moet men rekenen wat de reizi gers in Sicilië laten die in gewonen tyd den vuurberg eens gaan bezoeken. De Etna is de bijzonderste bron van ryk dom voor dat land. De verwoestingen welke de Vesuvius aanricht in de omstreken van Napels zijn maar eene kleinigheid in vergelijking der winsten welke hy aan de Napolitanen en do bewoners van den omtrek verschaft. De Stromboli en de Vulcana, in de eilan den Lipari, ook in de Middellandsche brengen in hot reisseizoen 250-000 fr, per week op. Duizenden en duizenden toeristen bezoe ken do Hawaï of Sandwich-eilanden in don stillen Oceaan ter wille der vuurbergen Mauwa-Loa en Kilcano die daar den by naam van vuurzee gekregen hebben. Een vuurberg in de gebuurte is dus nog zoo slecht niet, maar gy moet er aan ge> woon zijn. Dus... wo zijn er door Dö kern der komeet van Halley is over de zonneschyf heen gegaan die brave ster is tusscken zon en aarde door geschoten en de aarde is door den staart heen gedrongen of we zitten er nog in En volgens prof. Nyland, te Utrecht, is het zelf niet eens bewezen dat wo er al door zijn. Niet onmogelijk, schrijft hij aan do N. R. C. passeeren we clen staart eerst Donderdag avond Dat hangt af van het feit of de staart recht stoüd, iets gekrompen of zeer ge bogen was. Ons dunkt dat die staart nogal veel van zijnen... maakt Wat de betrouwbare berichten betref fende den overgang der komeet over de zonneschyf betreft, zullen we moeten wachten naar de berichten van de ster- rewachteD. Wat de leeken aangaat, die zullen Donderdag avond evenmin iets gezien hebben als in den afgeloopen nacht, maar misschien, schryft prof. Nyland, kunnen er bij helderen hemel eigenaar dige lichtverschynselen optreden en wel in alle hemelstreken. Te Madrid heeft men den Woensdag nacht doorgebracht alsof het Nieuw jaars- of Vastenavondnacht was. Alle koffiehuizen, restaurants, enz. bleven den beelen nacht open en men reed met rijtuigen naar hoog gelegen punten in de hoop de komeet te zien. Gansche drommen zingende en dan sende personen trokken, met muziek voorop, naar de Puerta del Sol en naar andere hooge punten en minstens een 30tal in sterrekijkers verkleede perso nen gingen aan 't hoofd dezer benden. De menschen droegen proviand meê om den nacht door te brengen op straat en hunne laatste levensstonden vrolijk door te brengen. Uit Barcelona wordt gemeld dat men in alle steden en dorpen met zang, dan sen en muziek den nacht van den door tocht der komeet gevierd heeft. Overal was men zoo luidruchtig mogelijk. Kortom, 't is een reusachtige zwanze geweest, reusachtiger nog dan de staart waar we door zijn gedrongen. VOORUITZICHTEN. Zooals men weet wordt er morgen Zondag gekozen in de provinciën Antwer pen, Brabant, West-V laanderen, Luxem burg en Namen. 85 volksvertegenwoordigers treden af, te weten 50 katholieken 23 liberalen, 12 socialisten. Ziehier do verdeeling de provincie, de uitslagen der kiezingen van 1906, toen de aftredende leden gekozen werden, en de vooruitzichten in alle kiesomschrijving PROVINCIE ANTWERPEN. Antwerpen. Aftreden 7 Meetingis- ten, 5 liberalen, 1 socialist. Cijfers in 1906 Meetingisten 75,262 stemmen, liberalen 52,723, socialisten 14,504, neringdoeners 4369, christen-de- mokraten 1169. In de minst gunstigste veronderstelling behoudt onzo partij zeker het statuquo, alhoewel de afwezigheid van lijsten der neringdoeners en der cbristen-demokraten verrassingen kan brengen. Mechelen. Aftredend 3 katholieken, 1 liberaal. Cijfers van 1906 katholieken 38,760, liberalen (cartel) 21,653. De cartelisten zoudon 5000 stemmen moeten bij winnen om een tweeden zetel te veroveren. Zij kunnen even goed trachten met hunne handen aan do lucht te reiken Turnhout. Aftredend 3 katholieken. Cijfers van 1906 katholieken 33,784, liberalen 8734, lyst Ser. Lambrechts 2724. Ditmaal is er geen afgescheurde katho lieke lijst, zoodat de cartelisten die in 1906 nog 2500 stemmen beneden den kiesdeuler bleven, nu nog minder het quorum zullen hebben. •k PROVINCIE BRABANT. Brussel. Aftredend 9 katholieken, 7 liberalen en 5 socialisten. Cijfers van 1906 katholieken 109,590, liberalen 80,179, socialisten 57,720, chris ten-demokraten 8631, independenten 11,280 De kiesdeeler was 11544, zoodat de in- depenten maar 264 stemmen te kort hadden om één gekozene te hebben. Daar de katholieke groepen aangesloten zijn ditmaal, behouden onze vrienden zeker hunne 9 zetels en hebben groote kans er 10 te veroveren, dus een zetel te winnen. Nijvel. Aftredend 2 katholieken, 1 liberaal, 1 socialist. Cyfers in 1906 katholieken 30,210, cartellisten 39,779. Om drie zetels te veroveren zouden de cartellisten 2500 stemmen aan de katho lieken moeten afnemen. Leuven. Aftredend 4 katholieken, 1 liberaal, 1 socialist. Cyfers van 1906katholioken 49,306, cartellisten 33,491. Hier hebben de katholieken maar 1500 stemmen te winnen om den vijfden zetel te vuroveren op de cartellisten. WEST-VLAANDEREN. Brugge. Atredend 3 katholieken, 1 liberaal. Cyfers van 1906 katholieken 29,971 cartellisten 16,214. Hier moeten de cartellisten zeker 5000 stemmen bijwinnen om een zetel te ver overen. Kortrijh. Aftredend 3 katholieken, 1 liberaal, 1 socialist. Cijfers van 1906 katholieken 42,081 cartel 21,088. Daar de christen-democraten nu niet mee gecartelleerd hebben, bestaan er 99 kansen op 100 dat de katholieken den zetel van Debunne veroveren. In 1906 toch hebben de cartellisten ove rigens dien zetel slechts met 24 stemmen meerderheid veroverd Veume-Diksmuide-Oostende. Aftre dend 3 katholieken, 1 liberaal. Cyfers van 1901 katholieken 33,997 cartel 19,036. Hier hebben de liberalen geen de minste hoop een zetel bij te winnen. Zij zouden 2000 stemmen moeten bijhalen en liet zyn de fratsen van hunnen Buyl niet, die de liberalo partij in consideratie deed stygen Rousselaere-Thielt. Aftredend 4 katholieken. Cyfers van 1906 katholieken 44,427 cartel 10.320. De cartellisten bleven over 4 jaren 800 stemmen beneden het quorum. De stryd te Roesselacre is een der merk waardigste, omdat de oppositie hoopt, daar den eenigen zetel te veroveren, welke, met eenigen tegenslag, voor ons zou kunnen verloren gaan Maar onze vrienden zyn mans genoeg om dezen verwoeden stormloop af te slaan cn de uitslag van Rousselaere zal door heel de katholieke partij als eene overwinning kunnen begroet worden. Ieperen. Aftredend 2 katholieken, 1 liberaal. Cyfers van 1906 katholieken 29,287, liberalen 11,267. De katholieken moeten 2000 stemmen winnen om den liberaal in 't zand te doen by ten. NAMEN. Namen.Aftredend 2 katholieken, 2 socialisten, 1 liberaal. Cijfers 1906 katholieken 38,771, car tellisten 43,235. Zonder de afgescheurde katholieke lijst hadden wij kunnen hopen een zetel te win nen nu is het handhaven onzer stellingen al het best wat wij kunnen verhopen. Dinant-Philippeville. Aftredend 2 katholieken, 1 liberaal, 1 socialist. Cyfers van 1906 katholieken 35 319, cartellisten 29,569. De afgescheurde katholieke lijst kan ons zulk een kwaad niet doen, of wij behouden onze twee zetels, terwyl het van een ande ren kant voor ons, zelfs vereonigd,moeilijk zou geweest zijn, de cartellisten eonon zetel af te nemen. LUXEMBURG. Aarlen-Marche-Bastenahen. Aftre dend, 2 katholieken, 1 liberaal. Cyfers van 1906 katholieken 24,873, cartellisten 18,679. De cartellisten zouden 6000 stemmen moeten winnen om ons eenen zetel af te nemen. Neufchateau-Virton. Aftredend 1 katholiek, 1 liberaal. Cyfers van 1906 katholieken 22,245, liberalen 16,848. Eenige verandering is in dit arrondisse ment onmogelijk. Wy vatten deze cijfers samen. Geen verandering in de arrondissemen ten Brugge, Turnhout, Mechelen, leper, Dinant, Arlon, Namen, Neufchateau. Behoud onzer stellingen te Oostende en teNyvel.en wy rekenen op onze Vlaamsch- Katholieko vrienden, te Rousselaere. Wij zullen zeer vermoedelijk, een zetel winnen te Brussel en een te Kortryk, en, met ietswat flinke werking, deze laatste dagen, een te Antwerpen en een te Leuven. Summa sum marum, in alle geval zal do katholieke meerderheid in de Kamer niet verminderen, doch zy kan, maximum, slechts met een paar stemmen toenemen. Al de ministers, deelmakend van de Kamer behalve M. Helloputto zyn aftredend, to weten de heeren Renkin en de Lanlskeere te Brussel Schollaert, te Leuven Delbeke, te Antwerpen en Lie- baert, te Kortryk. Allen zyn zeker van herkiezing het eenige waar wy voor te zorgen hebben is dat de meerderheid, waarover zy in de Kamer beschikken, heden Zondag worde vergroot. Meer hebben we niet te doen en ieder onzer zal er aan houden dien plicht te ver vullen. Rechterlijke benoemin gen, Bij Koninklijk besluit van 17 Mei zijn benoemd Ondervoorzitter der Rechtbank te Oudenaarde M. H. Van Lier- de tot rechter in de zelfde rechtbank M. D. Merchie. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Misbruik van vertrouwen Pieter De Smedt, aardewerker te Erpe, thans aangehouden, hield een rijwiel achter van den velomaker Lievens te Aalst. Hy krijgt 2 maand gevang en 26 fr. boet. Waschgoed gestolen. Cooman Edward, schrjjnwerkersgast te Erpe, on dezelfde De Smedt Pieter, van Erpe, heb ben van den boomgaard van M. De Boeck, te Erpe, waschgoed gestolen. Zij krijgen ieder 3 maand gevang. RECHTBANK VAN MECHELEN. Lasteraar veroordeeld. M. Orte- gat, volksvertegenwoordiger, van Meche len, was door het geuzenbladje De Straal beschuldigd de volgende zin gezegd te hebben De werkman moet zich met twee frank daags tevreden houden M. Ortegat had hot bladje om zijne leu gen voor de rechtbank gedaagd. Deze zaak werd Dinsdag opgeroepen en De Straal bekende dat het eene leugen was, en M. Ortegat nooit deze woorden had uilgesproken. De rechtbank veroordeelde het geuzen bladje voor laster, tot betaling van 300 fr. schadevergoeding aan M. Ortegat. Het Land van Aelst schreef dit ook Het Catholiek Ministerie en het Onderwijs. Volgens onze tegenstrevers, zyn de catholieken de vijanden van 't onderwys Iedereen weet het, sedert twee maanden, zijn er buitengewone credieten toegestaan aan eeu zeer groot getal gemeenten van ons Arrondissement, voor het verbeteren hunner schoollokalen. Deze week nog, heeft de Heer Baron Descamps, Minister van Wetenschappen en Kunstjn, onzen Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer bericht dat hy de ontwer pen goedgekeurd en toelagen toegestaan heeft voor het verbeteren der schoollokalen van de gemeenten Schendelbeko, Aygem en Erpe, DENDERLEEUW. De Heer Minister van Oorlog komt aan onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer te laten weten dat hy beslist heeft de Brigade van Gendarmerie, die te Den derleeuw tydelijk verblijft, voortaan er bepaald in to richten. De noodigo maatre gelen voor de kazernering zullen dit jaar nog genomen worden. De maatschappeiyke werken. Een der nuttigste inrichtingen der Ten toonstelling is de Groep XVI, degene der Belgische Maatschappelijke Werken. Over de 1000 maatschappijen, allen van volks- nut Maatschappijen van Onderlingen Bij stand, Boerenbonden, Syndicaten, Ver- eenigingen van Burgers en Werklieden nemen er deel aan. Men telt er talrijke van ons Arrondissement. M. De Sadeleer, Volksvertegenwoordi ger, is voorzitter van dezen Groep, en M. Dubois, algemeene bestuurder van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, is er als Staatscommissaris aangesteld. De plechtigo opening dezer tentoonstel ling met hare ruime en schooce zalen, zal heden Zaterdag mamiddag geschieden. De Heer Voorzitter en de Heer Hubert, Minis- tor van Ny verheid en Arbeid, zullen er het woord voeren. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft deken be noemd de ZZ. EE. HH. Villays, der nieuwe dekenij van Beveren Martens, der niouwe dekenij van Hamme Helleputte, der nieuwe dekenij van St-Gillis-Waas Daugimont, der nieuwe dekenij van Cap- ryeke De Stoop, der nieuwe dekeny van ZeleVander Schueren, der nieuwe dekeny van Loochristy. Tot de nieuwe dekenyen behooren de volgende parochiën tot Bevbren-Waas Beveren, Burght, Calloo, Doel, Kieldrecht, Prosperpolder, Melsele, Ste-Anna (Vlaamsch Hoofd), Ver- rebroeck en Zwijndrecht tot Hamme Castel, Elvergole, Hamme, Moerseke, Ruyterskerk, Ste-Anna (Ham me), Sombeke, Waasmunster en Zogge; tot Sint-Gillis-Waas De Clinge, Kem- seke, Meerdonck, Nieukerke, St-Gillis- Waas, St-Pauwels, Stekene en Vracene tot Caprycke Basse velde, Caprycke, Lembeke, Oost-Eecloo, Sgravenjansdyk, Sint-Jan-in-Eremo, Ste Margarito, Water land Oudeman en Watervliet tot Zele Berlare, Durme, Grembergen, Hoykant, Overmeiro, Uytbergen en Zele tot Loochristy Kruisstraat, Loochristy, Mendonck, Moerbeke, Overslag, Saffelaerc, Seveneecken, Wachtebeke en Wynckol. Zijne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd te Lede (Aalst), den E. H. Heyse, onderpastoor te Meire te Meire, den E. H. Arents, id. te Ursel te Ursel, den E. H. Deshayes, id. te Chercamps te Chercamps, den E. H. Verbraeken, id. te Mariakerke. J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. van het Allerheiligste Sacrament des Altaars, in de kerk der Arme Claren Coletibnbn. Donderdag 26 Mei, Feestdag en de vol gende dagen der Octaaf, zal het Allerhei ligste Sacrament ter aanbidding uitgesteld worden, om 6 ure met de gewoonlyke Mis, tot na het Lof, welke zal geschieden om 3 ure namiddag. Vrijdag 3 Juni, Feestdag van het Heilig Hart van Jezus en Gedurige Aanbidding. Om 6 ure de eerste Mis met Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Te Deum. fr Programma van het Concert, welk zal gegeven wor den op Zondag 22 Mei 1910, om 11 1/2 ure 's morgends, ter kiosk, Groote Markt, door de Fanfaar der Kweekelingen van 't Leger, onder do leiding van den heer Theo LIESENBORGHS. 1. Hommage aupeuple, Fayat. allegro militaire. 2. Cavaloria liusticana, Mascagné. intermède. 3. Les pécheurs de perles, Bizet. overture. 9. Le Credo du paysan. Goublier. soliste M. Boutenelle. 5. Le prophéte, Meyerbeer, marche du sacré. Aalst. Diefstal. Sedert eenige dagen woonde de genaamde C. Verhoeven, leurder, 16 jaar, bij Celesta Meert, winke lierster. Nu heeft hij van hare afwezigheid gebruik gemaakt om de kas open te breken en een paar gouden oorbellen te stelen en daarna de vlucht te nemen Deze persoon heeft over eenige weken hetzelfde gedaan te Ninove waar hy in woonde. Eene klacht is by de policie ingediend. AALST. Politie op het sluiten der herbergen. Verleden Zondag heeft den heer inspecteur Buys door heel de Stad eene ronde gemaakt ten einde de nachtrid ders te herinneren dat de aftochtsklok reeds lang was geslagen. In een Café der Groote Markt werden eenige strydlustige oud soldaten, gekend om hunne beroemde wa penfeiten, aan do deur gewalst. Een der oude knapste voorvechters van onsBclgië's leger kon het moeilijk verkroppen, en stak dus maar seffens den krijgstrompet op, om den vyand van den aanval te verwittigen. Wij zullen hem nog, geleersd en gespoord, gezeten op een blauw peerd, de poort van 't Landhuis zien binnenrijden om aan den heer Burgemeester, in vorm van naamlooze postkaart, eene oorlogsverklaring af te geven. ALTIJD XE AAL8T.- Mag men langer aan de krachtige uit werking der Foster Pillen voor de Nieren twyfelen. als men om zoo te zeggen dage lijks een nieuw bewijs heeft en dat onze kolommen onverbroken aanvult. Wanneer het feiten geldt, die op verre afstanden van hier gebeurd zyn, is het niet zonder juiste reden, gemakkelijker te gelooven, dan na te gaan, maar als or u bewijzen zooals het het volgende gegeven worden, altijd in de stad zelve kan men slechts de goede trouw prijzen met dewelke de genezingen verkre gen door de Foster Pillen voor de Nieren verhaald worden. Het volgende verhaal is een bewys te meer. M. A. Bosman, 8 Gazomerstraat te Aalst, zegde ons den 24,len Augustus 1907 Dank voor de goede gonezing bekomen door de weldoende "Foster Pillen voor de Nieren-. Sinds ik ze gebruikte voelde ik nimmer of andore ongemakken, ik kan goed eten, mijn slaap is rustig zoo dat dat ik in den dag goed werk zonder aanstonds die ver moeienis door gansch het lichaam te gevoe len, in een woord ik bleef goek en volko men genezen. 't Was inderdaad den 13e Februari 1904 dat dien Heer Bosman, ons zegde reeds sinds meer dan twee jaar aan de nieren te lyden, in de rechterzyde vooral voelde hy stekende en aanhoudende pynen, die hem alle rust benamen en hem belleten te wer ken, hy nam de Foster Pillen voor de Nieren - verkocht bij Mr De Valkeneer, apotheker, en na zes dagen was hij beter, vol moed zette hy die gemakkelijke ver pleging voort en zie na eene maand was hy weder te been en gezonder dan ooit. De Foster Pillen voor de Nieren (oigen- aardig merk) zyn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvry per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 2. LEDE. Gevecht. Maandag avond, rond 9 ure, zaten Benoit Heyman en August Lemaitre te kaarten, met nog twee kameraden, bij Pieter Michiels, her bergier, wijk "Steentje-. Op eens ont stond er een twist tusschen Lemaitre en Heyman. Deze laatste een 72jarige ouder ling greep Lemaitre vast en wierp hem op den grond Lemaitre sprong recht, greep een stoofhaak en sloeg Heyman 3 ribben af. De geneesheer Rubbens heeft hem de noodige zorgen toegediend, waarnaHeyman naar het gasthuis werd overgebracht. Val. Zondag morgend rond 6 lire, toen de meid van M. Blanquaert, schepen te Lede, van haro slaapkamer kwam, deed zij een misstap cn viel beneden de trap met het ongelukkig gevolg dat haren rechter knie gebroken werd. De geneesheer Moens heeft haar de noodige zorgen toegediend. Lezers, II. Indien gij ongestold zyt, kwalijk te pas, zonder eetlust, zonder kracht, neemt een koppel purgeerpillen Walthêry en ge zult dadelijk heter zijn. 1 fr. overal. Vlierzele. In den nacht van Don derdag tot Vrydag zyn dieven binnenge broken bij den winkelier Martens en hebben er oliegoederen geroofd voor eene weerde van 7 a 800 franks. De gendarmerie van Oordegem opende dadelyk een onderzoek. Velo-ongeluk. Maandag namiddag reed Alfons Senocq, van Appelterre, met eenige vrienden den steenweg van Gee- raardsbergen op per velo, toen eensklaps zyn fourche brak en Senocq ten gronde stuikte met zulk geweld dat het hoofd van achter tot voren openlag, de hersens geheel bloot lagen en het linker oog op de wang hing. Men hoopt hem te kunnen redden zonder het oog te verliezen. -- Op den spoorweg van Edingen naar Geeraard8bergen reed Maandag morgend ten 3 ure een trein met ledige wagons naar Lultro, toen de machinist eensklaps een feilen schok voelde. Die schok was veroorzaakt door een blok hout, door kwaaddoeners neergelegd om treinen te doen ontsporen. Terwyl zij de locomotief nazagen, om te weten of er iets aan beschadigd was, ont dekten zy op de tweede baan een anderen blok, die sterk aan de riggels was vastge bonden. Ware die ontmoeting niet overkomen aan den ledigen trein, dan zou een reizi gerstrein korts nadien eeno groote ramp hebben te gemoet geloopen. Groepen gelukzakken. Do wijsheid der natiën zegt ons dat hoe meer zotten er vergaderd zyn hoe meer men lachtde ondervinding der tombolas leert ons dat u hoe meer geasso cieerden men is hoe meer men wint. Het is waarlyk treffend, inderdaad te bestatigen dat het groot lot van 100.000 franks der eerste uitgifte van de Tombola der Tentoon stelling van Brussel is gewonnen geweest door verschetdcne personen, belangheb bend in eene kleine nyverheid te Thienen die te samen een zeker getal biljetten had den gekochtook, de winners der 100.000 franks van de 3e trekking waren verschei dene bedienden van den toldienst te Esschen eindelijk, bij de laatste trekking (deze der 6® reeks), het groot lot van 150.000 franks is gewonnen geweest door eenen groep van tien gchabitueerden van een koffiehuis te Brussel, terwijl een lot van 5000 fr. to beurt viel aan een groep gehabitueerden van een ander Brusselsch koffiehuis. Waaruit het blykt op zeer gevoelbare wijze, dat de Tombola der Tentoonstelling van Brussel niet alleen de nederigen ver langt te bovoordeeligen, maar dat zy zich in verheugt te zelfder tyd het grootste getal mogelijk gelukkig te maken. Ook zijn zij altyd meer en meer talryk de vriendenkringen waar men de biljetten en de kansen te samen legt. Het 8 leisel is economiek het vermeer dert do elementen van welgelukken het doet onder kameraden de hopen en droo- men verdeelen... en, den donderhet lukt! Een Schaarbeeksche diamanthande laar, die van een banket kwam, werd aan gesproken door twee mannen en eene vrouw, die hem welwillend gezelschap hielden tot aan zijne woning. Des ander daags merkte hy dat zy hem eene porte feuille ontfutseld hadden, bevattende eene belangrijke som in bankbiljetten, vyf gou den doekspelden, 1900 robijnen en 380 briljanten. Een ongetrouwd man uit de Iepersche- straat te Gent, die vreesde dat de komeet de wereld zou doen vergaan en zelfs niet meer in zijn huis durfde slapen, is zoo zot geworden, dat men hem heeft moeten op sluiten. Eene vrouw met grijze haren kwam in de Schildknaapstraat te Brussel in eene herberg en stelde voor de kalanten do toe komst te voorspellen. Eene aanwezige juf fer leende zich tot deze operatie en met goed gevolg want de waarzegster voor spelde haar een rijk huwelijk met een per soon, die zij in de tentoonstelling zou ont moeten. Tevreden met dit vooruitzicht gaf zij de waarzegster 5 fr. Gy zult ook nog eene verrassing beleven, zegde deze in het henengaan. Inderdaad, toen de slimme waarzegster weg was, miste de vrouw haar kabaske, waar een goed gevulde portemo- uaie in stak. Dat was de verrassing. Wat nu het ryke huwelijk betreft, dit ligt voor- loopig nog in de pekel. De jacht op do hotelratten duurt voort. Een Duitacher, die in een hotel der Grondwetplaals te Brussel was afgestapt ging uit met zijn valies. Do portier meende op to morken dat die valies nu veel zwaar der was dan toen hij was aangekomen. Dit wekte argwaan, te meer daar hy uit zyne wachtkamer eene som van 100 fr. miste. Hij sloot de deur en gaf het alarm en de valies werd onderzocht. Zy bevatte dertien paar schoenen, gestolen van andere logeer gasten. De ratwerd aangehouden. In zijne zakken word eene belangryko som geld gevonden. ONWEER. Gedurende het on weer dat Maandag byna over gansch West- Vlaanderen woedde, is te Gheluwe oen verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Marie Scheerlinck, 31 jaar oud, ging rond 3 1/2 ure uit de ouderlijke woning weg om een bezoeg te brengen aan haar broeder Medard, die oen kwartuurs van daar woont. Zy was vergezeld van Julie Yerbrugge, 18 jaar oud, meid van haar broeder, en op den arm droeg zij het 4-jarig dochterken van dezen laatste. Het regende en beide vrouwen gingen onder een regenscherm. Op een 200-tal meters voorbij de hoeve Scheerlinck werden Marie Scheerlinck en Julie Verbruggo door den bliksem getroffen en,stuikten ten gronde beiden waren op don slag dood. Als door een wonder had het dochterken van Medard Scheerlinck geen letsel heko men het was enkel wat zwart aan het gelaat. De lijken van de twee slachtoffers zyn aan de horst gansch verkoold Onnoo- dig te zeggen dat de droefheid der ouders hartverscheurend is, en dat het vreeselyk ongeluk eene groote ontroering verwekt heeft te Gheluwe en in heel den omtrek. Tusschen 4 en 5 ure, brak er over Kortryk en omtrek een geweldig onweer los. De oogst, byzonder het vlas, heeft veel geleden. In de moestuinen is alles vernield. De boomgaarden, bijzonder de pereboomen, zyn erg gehavend. Er vielen hagelsteenen van een duivenei groot. Eene yselyke moord is te Thielt gebeurd verleden zondag nacht, kwart vóór 12 ure. 't Was aan de barrecl van den ijzerenweg langs de kasij van Meulebeke. De smidgast Cyriel Desmet, ging huis waarts en wilde inslaan langs de spoorbaan waarop zyn vader in bediening is, gaande naar de bijgelegen woning, op het grond- van Pitthem. Eenige stappen verder, recht over de herberg De Wandeling, ziet Desmet daar vier mannen op den grond zitten, waarvan éen met eenen stok in de hand en eenen neusdoek eraan gebonden by wyze van vaandel. Desmet, forsig en kloek, en geen onraad vermoedende, zou doorgestapt hebben. Hy krygt eene steek in de borst rechts, suk kelt, valt, en ligt te baden in zyn bloed. De dader en zyne makkers nemen de vlucht. De barreelwachter Miny was nog niet te bed. Eene kleine halve uur te voren was hy met vrouw, zoon en in gezelschap van eenige geburen thuis gekomen van do kermis. Hy had ook do vier mannen daar zien zitten, met hunne vaan. Nu vernam hy gerucht en hoorde zeggen Hy heeft het gehad Miny onstak zyne lanteern, kwam bui ten met vrouw en zoon, hoorde en zag rond. Eenige stappen verder, langs de spoorbaan, hoorden de buitengekomende lieden gekerm. Men ging zien, en erkende gebuur Cyriel Desmet. 't Was hij die daar lag hij kon niet moer spreken en verloor schrikkelijk veel bloed. De bewoners van De Wandeling werden verwittigd. Daar stonden nu allen verstomd en verschrikt. Aanstonds rijdt iemand per velo naar Thielt, naar den doktor, naar de gendarmen.Reeds voor éen uur van den nacht, waren de heer dokter Dezutter, van Thielt, de wachtmee- ter Petit en Verfaillio ter plaats. De doktor kon niets anders doen dan de dood bestatigen, en de wachtmeester begon onmiddelijk een onderzoek. Een van de vier mannen was erkend geworden. Om drie uren van den morgend werd het lyk over gebracht naar het hospitaal van Thielt. De vier kerels werden opgespoord. De gendar men trokken naar het huis van den geken- den, zekeren Biebouw, van Meulebeke. Uit deze getuigenis kmam men meer en meer te wete. De een na den anderen der vier mannen werd opgezocht en onderhoord; zy zijn allen van Meulebeke, doch de vermoe delijke dader had men nog niet vast. Bij het vernemen dat de gendarmen hem opzoch ten, was deze gevlucht, hy doolde te stuk- kewaart in, doch werd, rond elf uren van

De Denderbode | 1910 | | pagina 2