Donderdag 26 Mei 1010 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4260 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Uitslagen der Kiezingen Over gebedekens. EEX EX A X DE St. Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- soning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. V«u de Putte-Coomena, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. RBODE Per drukregel Qewone 15 centiemen Reklamen fr. l-oo Vonnissen on Wadzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bh accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverteutiên uit vreemde landen zich dit blad. wenden ten bureele ran CLIQU8 SUUM. van 22 Mei 1910. De dag van Zondag 11. is weêr een roemrijke triomf geweest voor onze Katholieke Partij. Sedert maanden en maanden zongen de liberalen en socialisten op alle lonen dat, op 22 Mei, het Katholiek Ministerie zou verslagen en door anti-katholie- kon aan 't bewind vervangen worden. 't Was vast en zeker, de anti-katholie ke blok zou ten minste 9 zetels verove ren, namelijk, te Turnhout, Rousselaere, Leuven, Mechelen, Oostende, Antwer pen, Aarlen, Nijvelen Brussel. Nu door den allergeweldigsten storm loop der laatste dagen veroverden zy een enkel zetel te Nijvel en dit dan nog dank zy de schandelijkste stemkooperyen die openbaarliyk gebeurden. Met eene duivelsche woede, vielen de vyanden van God en Kerk niet alleen liet Ministerie maar ook Katholieke Senators, Volksvertegenwoordigers en voorname personen aan die zy van wynpotterijen eu geld verduisteringen beschuldigden. De anti-katholieken dachten dat die lasterlijke beschuldigingen ja, hunne onneerlijke handelwijze aan 't Katholiek Ministerie den doodsteek zou toebren gen maar zij hebben zich deerlijk be drogen. Overal waar het kiezerskorps werd opgeroepen om uitspraak te doen over het politiek van 't Katholiek Ministerie over de eerlykheid en deftigheid der katholieke mannen heeft het, zijn volle vertrouwen in de Katholieke Regeering uitgedrukt. Overal behouden do katholiekou de zetels die zij vroeger veroverd hebben, behalve te Nijvel gelyk wij liet hooger zeggen. De katholieke meerderheid in de Volkskamer is dus tot 6 stemmen ge daald, voldoende om te besturen. De liberalen bestuurden vroeger met 2 en zelfs met eene stem meerderheid. "Wie verslagen uit den stryd komt 't zijn de Daensisten of de groene Volks- foppers. Wij zullen in ons volgend Nr het gezamenlijk getal stemmen meêdoe- len dat zij Zondag jl. bekomen hebben. Leve dus ons Katholiek Ministerie... Eere en dank aan de getrouw ge bleven katholieke kiezers 3e Vervolg. Oh, Alice, het zal wel gaan met my, is 't niet. Ik... ik zie er niet kwaad uit, he Oh, waarom houdt tante beneden moe der zoo lang op Maria, ga eens kyken of Mevrouw Sherman nog niet weg is. Ik sterf van verlangen dat moeder my zien zal. De meid verdween weer en Alice Chal- loner doorkruiste met een geritsel en ge kraak van zyde het vertrek en stond naast hare nicht. Beiden waren in het wit gekleed en on geveer van denzelfden leeftyd, doch liet onderscheid tusschen iien was bijna verba zingwekkend. Terwyl Mev. Margaretha blond en frisch getint was, was Alice don ker en bleek. Terwyl Margaretha's oogen blauw glinsterden, lekon die van Alice in hunne diepte onder de sterk ontwikkelde wenkbrauwen byna zwart. Hel waren op vallend mooie oogen, als diep, donker water, en haar bleok gelaat en regelmatige trekken schenen hun nog een vreemder aanzien te verleenen. Toch verscheen er, terwijl zij naar het mooie, blonde gezichtje barer nicht keek, een oogenblik een rimpeltje op haar glad PROVINCIE BRABANT. Brussel gekozen 9 katholieken, 7 li beralen en 5 socialisten. Leuven .- gekozen 4 katholieken, 1 li beraal en 1 socialist. Nijvelgekozen i katholiek, 2 libe ralen en i socialist. PROVINCIE ANTWERPEN. Antwerpen: gekozen 7 katholieken, 5 liberalen en 1 socialist. Mechelen gekozen 3 katholieken en 1 liberaal. Turnhoutgekozen 3 katholieken. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Brugge gekozen 3 katholieken en 1 liberaal. Oostende- Veurne-Dixmuide gekozen 3 katholieken en 1 liberaal. Rousselaere-Thieltgekozen 4 katho lieken. Kortrijh gekozen 3 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist. PROVINCIE NAMEN. Namen gekozen 2 katholieken, 2 so cialisten en 1 liberaal. Dmant-Philippeville gekozen 2 ka tholieken 1 liberaal en 1 socialist. PROVINCIE LUXEMBURG. Aarlen-Marclie- Bastenaken gekozen 2 katholieken en 1 liberaal. NeufchAteau- Virion gekozen 1 ka tholiek en 1 liberaal. Over eenigen tijd donderde Citoyen Vandervelde in de Kamer tegen som mige gebeden, die onder het volk wor den rondgestrooid, en hy wilde de Kerk verantwoordelijk maken voor stommi teiten die gedrukt worden en rondgege- ven en rondgezonden door.... ja, door wien?Daar is moeilijk achter te komen maar soms zijn liet eenvoudige zielkens zonder achterdocht, die meenen goed te doen. In alle geval de geestelyke Over heid is daar voor niets in, en citoyen Vandervelde is óf wel te kwader trouw geweest óf wel is hij zoo 'ne groote onwetende in zake van gebedengoedkeu ring als zij dio de stommiteiten, waar van kwestie rondsturen. Maar het schoonste van al een van die gebeden zonder goedkeuring en dat veel verspreid wordt komt.... uit eene socialistische drukkerij van Yperen Men heeft een van die gebedekens in handen gehad 't is een ding zoo flauw en zoo belachelijk als het groot is en daar staat eene goedkeuring op voorhoofd. Margaretha was zoo lief en geestig en frisch Ze lachte gedwongen. Gij zult aller bewondering oogsten, Margaretha, zei ze, maar ik waarschuw u... geen overtredingen op myn gebied. En ge moogt u niet te veel met Mijnheer Jack bezig houden. Die behoort mij toe... een beetje ten minste. Ik weet eigenlyk nog niet, of ik me wel wat van hem aan zal blijven trekken. Oh, Alice, riep ze uit, dat... dat is niet mooi van u ge zijt onvriendelijk tegen M. Jack, en hij houdt toch zooveel van u, Alice. Het scheen haar eene overwinning op zichzelf te kosten om dit te zeggen, en ze keek byna angstig naar haar knap gezichtje in den spiegel ora. Indien zij Alice slechts geweest was Indien M. Jack Arlington van haar slechts gehouden had, in plaats van van hare nicht I Zij drukte do lippen een weinig opeen. Alice lachte weor en trok de schouders op. Alsof ik dat niet wist, riep zo uit. Natuurlijk houdt hij van mij. Iedereen houdt van mij, Margaretha. Ik vrees alleen maar, dat ge me overschaduwen zult. Wie zal nu nog naar my willen kijken Gij zijt een engel, en ik... ik ben een zwarte heks. Zij wierp hot hoofd achterover en weer richtte Margaretha den blik verwytend op haar gelaat. Ze wist boel goed, dat Alice van 1043. Wij weien niet wie in 1643 groot-vicaris van Trier was maar wij wedden onzen kop er tegen dat het geen Joannes Meuziger was, zoo als op dat ding slaaten dat de groot-vicaris van Trier in 1643 toch nooit zijne goedkeu ring zou verleend hebben aan zulken godvruchtigen rimram zouder, naam van drukker ongelukkiglijk. En van zulke prullen makon menschen die, zooals Vandervelde, voor ernstige menschen willen doorgaan, gebruik om onzen heiligen Godsdienst belachelijk te maken. Wij weten wel dat de haat tegen de Kerk de oorzaak is van die aauval- len maar de onvoorzichtige versprei ders van al die prullen geven gelegen heid tot zulke aanvallen. Daarom nog eens goed herinnerd dat alle gebedekens die niet goedgekeurd zijn door de tegemcoordige kerkelijke Over heid moeten aanzien tcorden als zaken die de geloovigen heel eenvoudig in ds scheur mand moeten smijten. Er zijn van dio gebedekens die goed in zich zelve zijn maar dan wordt er soms wat bijgevoegd dat geen zin heeft of er worden uitwerkselen aan verbon den,of uitloggingen bygedaan, die alles zins zijn af te keureu. Zoo wordt er een gebed rondgestuurd, waarbij staat dat al degenen die liet gebed negen keeren afschrijven en aan negen personen zen den den negenden dag eeno groote vreugde zullen genieten en bevrijd zijn van alle ongeluk. Dat is heel eenvou dig superstitie en gekke praat. Bij een ander staat gedrukt dat al die het dagelijks bidt zal bevrijd zyn van alle ongelukken en in het uur des doods vergiffenis zal bekomen van zijne zonden. Dat is ketterij nooit heeft een gebed vergiffenis van zonden kun nen geven. Dat weet een kindje dat zijne Eerste Communie doet. Citoyen Vanderveldo beweerde in de Kamer dat u in kloosterscholen en in dorpskerken zulke zakeD goedgekeurd en onderwezen worden. Dat is laster en leugen in die scholen wordt de cate chismus geleerd eu in de gansche leer van den Godsdienst is er niets te vinden dat prullen en superstitie en ketterijen goedkeurt zooals er verspreid worden met NIET GOEDGEKEURDE GEBEDEKENS. Citoyen Vandervelde sprak ernstig, en dan is hy een lasteraar ofwel hij wist niet wat hij zegde, en dan deed hij beter eerst na te denken op wat hij vertelt om voor geen dommerik door te gaan. Maar dat de geloovigen ook protes teeren tegen de lasteraars, die ons Ge loof aanranden, door niet mede te werken met de gekken of do kwaadwilligen die van die prulgebedekens verspreiden. niets te vreezen had, ze wist, dat hare vreemde schoonheid de aandacht zou blij ven trekken, zooals ze het van den eersten dag af gedaan had, toen zy zes maanden geleden in de wereld verscheen. Margaretha had er alles van gehoord. Na een diner of een bal placht Alice hare slaapkamer binnen te vliegen, op liet ledi kant neer te vallen, het slapende meisje wakker te schudden en dan alles in hare ooren uit te storten, wat er dien avond gebeurd was. Margaretha wist alles van kapitein Arlington af, en hoe innig veel hy van haar hield... dat had Alice haar verteld. Zij had ook nog veel meer ge hoord. maar alleen M. Jack Arlington boezemde haar belang in. Hy was een arme officier doch Margaretha zou daar niets om gegeven hebben, hetgeen Alice wel deed. Ze had meermalen, gezegd, dat ze zonder veel bedenken met Jack trouwen zou, als hy maar rijk geweest was. Mar garetha echter zou hem ook zonder een cent hebben getrouwd. Luister eens evon, Margaretha, zei Alice plotseling houd van avond Jack van mij verwijderd, als ge er kans toe ziet, wilt go Tante Agnos zal u natuurlijk, scherp in het oog houden, maai'... mis schien zult go toch wel gelegenheid vinden om Jack van mij af te houden, en als ge er kans toe ziet, doe het dan in 's hemels naam. Ik heb werkelijk meer dan genoeg van hem, en bovendien... Zy aarzelde, en trad nogmaals op den Het doodvonnis tegen Koning Lode- wyk XVI met eene stem meerderheid uitgesproken. Ten tijde der Fran- sche omwenteling, besloot het Nationaal Convent, dat uit 745 leden bestond, het koningdom in Frankryk af te schaffen. De vijanden van kroon en schepter gin gen echter nog verder en eischten in de zitting van 17 Januari 1793 dat men den koning zei ven ter dood zou veroor- dcelen. Bij de daarop volgende stem ming, stemden 361 leden van 't Nationaal Convent voor, en 360 tegen den dood des konings. De zitting duurde den gan- schen dag, dan den heelen daaropvol- genden nachten verder wel tot 's avonds van den loopenden dag. Elk lid moest een voor een zyn stem afgeven elke stemming werd door het gepeupel, dat van op de galerijen toeluisterde, of met storraachtigen bijval of met verwen- schingen eu bedreigingen onthaald en opgenomen. Daarvoor overviel velen leden een zoodanige schrik, dat zij nog in 't laatste oogenblik veranderden en eene stom voor den dood des konings uitbrachten. Onder dezen, die voor den dood des konings stemden, bevond zich ook een neef des konings, hertog Philip van Orléans, die den by naam «Egalité» verworven had. Dezen karakterloozen mau trof korton tyd daarop oen voor beeldige strafwant de dwingeland Robespierre liet ook hem door de guil lotine het leven benemen. Koning Lode- wijk XVI zyn hoofd viel vier dagen na deze stemming onder de valbyl der guillotine. Wat ééne stem vormag Hoe een enkele stem menigmaal over den uitslag kan beslissen Hebben wij niet gezien dal in 1879 te Brugge een liberaal Senator met ééne stem werd gekozen En werd toen ook de ongelukkige schoolwet niet met ééne stem in 't Senaat er doorgehaald Wat ééne stem toch vermag Ten goede of ten kwade De Steertster. Ze is haar keerpunt voorbij en nu verwijdert ze zich van ons met de verbazende snelheid van 280 dui zend kilometers per uur. Tot Donderdag morgend kwam zij altijd nader en nador, en Donderdag morgend was ze maar 300.000 uren meer van ons. Nog verre genoeg zult ge zeggen. Ja, maar, ge moet weten, dat in het onmetelijk Heelal, 100 duizend uren meer of min, eene nietigheid zyn. spiegel toe om naar haar opvallend betoo- verend gelaat, de fijne lynen barer gestalte te kyken. Margaretha volgde haar met do oogen, terwijl een byna onbewust gevoel van af gunst haar hart binnen sloop. Alice was zoo wonderlijk mooi, dat het geen verba zing behoefde te wekken, dat Jack haar zoo zeer bewonderde. Zy zuchtte een wei nig. Margaretha, weet ge dat Lord Croft van avond op het diner verschijnen zal Lord Croft Margaretha hief haar lief, zacht gezichtje op. Maar wie is dat, Alice Alice lachte luid. Oh, gy onwetend kind Lees ge de de gazetten nooit Ik geloof zeker van niet. Als ge het wel deedt, zoudt ge weten wie Lord Croft is. Wees nu geen gans, Margaretha, hy is Lord Croft... de man der toekomst, de toekomstige Eerste Mini ster van Engeland 1 Hij is pas een jaar in Engeland. Hij heeft in Zuid-Afrika naam gemaakt, maar zal nu ook hier naam ma ken. Zelfs in twaalf maanden is hij reeds beroemd geworden, en een jaar geleden dachten de monschen, dat liij een soort van eerste klas cowboy was, of een mijnwer ker, of iets van dien aard. Niemand dacht aan hem, en nu... En nu herhaalde Margaretha. Nu, riep Alice, zich omwendend, uit, is hy do held van den dag. Hij heeft het reeds tot een titel en landgoederen ge- Luister eens eventjes. Weet ge wel, dat de zon 34 millioen uren van ons is verwijderd dat is ruim 100 maal verder dan de komeet van Halley Donderdag morgend van ons verwijderd was. Daaruit moet men besluiten dat de komeet Halley niet veel warmte af werpt, want moest zij zooveel warmte geven als de zon zy zou ons verbrand of verstikt hebben. De steertster werpt ook geen al te schitterend licht af. Immers de maan is 3 maal zoo ver van de aarde als de steert ster was en deze heeft de avondklaarte niet vermeerderd. Dat men de steertster moellyk kan waarnemen is omdat zij altyd tusschen de zon en de aarde zit, hoewel niet in rechte lijn, het is de giaos der zon die ons belet haar bij klaren dag te zien. Daarmeê trekt ze voort om haar wan delingsken van 75 jaren af te leggen, waarna ze weerom de nieuwsgierigheid zal opwekken en wellicht ook nog schrik zal verspreiden. Vaarwel Liefdadigheidszegels. Volgende officieel bericht is in den Moniteur ver schonen By koninklijk besluit van 18 Mei 1910 worden ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Brussel bijzon dere postzegels, gezegd liefdadigheids- zegels ingevoerd, welke zullen ver kocht worden met een opgeld ten voor de elo van den Nationalen Belgischen Bond ter bestryding der tering, tot het oprichten van een sanatorium voor on vermogende vrouwen en kinderen in de verschillende provinciën des ryks. Die zegels zullen, voor hunne naam- waarde, dienen tot dezelfde doeleinden als de gewone postzegels. Zij mogen echter niet gebruikt worden tot het frankeeren van zendingen naar het buitenland. Overeenkomstig een ministerieel be sluit van i9 Mei, zullen de liefdadig heidszegels zyn van de waarde 1, 2, 5 en 10 centiemen, en onderscheidelijk 2, 4,10 en 15 centiemen verkocht worden. Het verschil tusschen de naamwaarde en den verkoopprijs wordt gansch ge stort aan bovenbedoeld werk. Die zegels worden vorkocht van Juni e. k. tot de sluiting der Wereldtentoon stelling. Zij blijven geldig tot 30 Juni 1911. bracht, en hy is uit de wildernissen van Afrika gekomen om hier naam te maken... hetgeen hij ook bereiken zal. Hij is onmo- telyk ryk en, wat nog beter is, de men schen loopen hem overal na, eu ik ga met hem trouwen, Margaretha Margaretha keerde zich met wydgeopen- de oogen langzaam om, terwyl de kleur in hare wangen terug keerde. Oh, Alice, riep ze uit, wat bedoeld ge Alice maakte een afwerend handgebaar. Oh, Margaretha, Margaretha, doe uwe oogen toe... vlug. Als ge ze zoo ver opent, zult ge ze nooit meer dicht kunnen krygen. Ik bedoel, voegde ze er kalm en beslist bij, dat ik met Lord Croft ga trou wen. Maar, zei Margaretha langzaam, ge kent hem toch niet, is 't wel Ik heb hem nog nooit van myn leven gesproken, antwoordde Alice, maar ik heb hem gezien, en ik weet alles van hem af. Ik zal hem in het seizoen trouwen. Alice, riep Margaretha uit, Alice 1 Hoe kunt ge zulke dingen zeggen Alice verschrikte haar nu en dan, doch op het oogenblik scheen een enkele ge dachte al haar denkvermogen in beslag te nemen. En Jack, voegde zy er bijna fluiste rend bij. Oh, Alice hoe kunt ge zoo wreed zyn 1 Wat wat moet er dan van Jack ge worden Wordt voortgeiet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1