Rechterlijke kronijk. Solemnele Allerhande nieuws. ZondagTust. Belangrijk bericht. Holland. Frankrijk. Duitschland. Roode miyoenairs. - De hoofd leider dorDuitsche socialisten is de heer Singer, die Jood is en miljocnair. De heer Singer is bedreigd met blind heid en daarom heeft hij het besturend komiteit der socialistische partij laten weten dat hy voor do opening van den Rijksdag zijn ontslag zal geven. Tezelfdertijd stelt hij voor om hem als hoofdleider op te volgen, professor Aarons, ook Jood, ook miljoenair, ei schoonzoon van den heer Bleichroeder den Berlijnschen Rothschild. Dus blijven de miljoenaire Joden de leiders der roode partij de gaaien kunnen daar een punt aan zuigen. Het - kapitalism - slorpt nu ook al de beste plaatsen op in de Werklieden partij. Wie zou dat ooit gedacht hebben De Tentoonstelling van geiten en melkschapen te Brussel. De internationale tentoonstelling van gei ten en melkschapen te Brussel, welke van Zaterdag 18 tot Maandag 20 Juni te Brussel gehouden wordt, belooft den grootsten byval te zullen genieten. Wij vernemen dat er reeds honderden dieren ziin ingeschreven, van alle kan ten van België, alsook van Duitschland, Zwitserland, Frankrijk en zelfs van Spanje en Portugaal. Alleen de melkschapen blyven ten achter, hetgeen ons verwonderd, daar er in de plaatselijke tentoonstellingen rond Gent vele schoone schapen ver toond worden. Het schijnt dat er ook verscheidene maatschappijen ten achter blijven, met hunne schoonste geiten. Zij hebben nog tijd om in te schrijven tot 31 Mei, en zullen dus zeker de kans wagen deel te nemen aan den prachtigen prijskamp van Brussel, October. In uest: maend isser een placaert gepubliseert van op alle prochiën 's avonds eene klokke to luyden tot ruymen der her bergen te welen van den eersten April tot October ten 9 uren en van 1 October tot April ten 8 uren, waer vooren de Kosters van de prochio zullen treken tot 12 gulden, daer by ook van onder d'hoogmisse, sermoon en de vespers niemand in d'herbergen te blijven op de boete van G penden parisis en den weert dobbel ook maer twee kermissen 's jaers. Onsen koster (Nieuwerkerken) heeft beginnnen te luyden 17 October 1779. Hieruit blykt dus dat de wet, reeds van in dien tijd, maatregelen moest nemen tegen het nachtzitten ter herber gen en de te menigvuldige kermis feesten. I ISO Den 5* deser is tot Aelst St0 Martenskerk beginnen te witten het was 30 jaeren dat zy lest gewit was. •luly. -- Aelst. Dosen somer is den muer langs de vaert die den gepas- seerden somer ten deele gemaekt was voorts gemaekt ook is desen somer 't collegie der studenten voorts gebauwd langs de Klapstraat. Ninovr wij herinneren aan onze achtbaro lezera, dat de 5° jaarlijkscho Vergadering, gevolgd van een feestmaal de Katholieke stryders van ons Arrondissement zal voreenigen op Zondag 26 Juni aanstaande. Onze Katholieke Volksvertegenwoordi gors en Senators zullen er hot woord voe ren. Wij knnnen dus onze achtbare lezers niet genoeg aanwakkeren, aan dit feest deel te nemen. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Diefte met braak. Sedert eenen geruimen tijd, bemerkte do marktkramer Jozef Moortgat, te Aalst, dat hij bestolen werd. Blondina De Mol werd betrapt en bekende de diefstallen gepleegd te hebben. Zy krijgt 3 maand gevang. Belangryk vonnis voor mutualitei ten. Een onderlinge bystandsmaat- schappij van Ensival, had een barer leden uitgesloten, zekere Lekeu, onder voor wendsel, dat hij niet bij zijn syndikaat was aangesloten. Lekeu, die gedurende jaren zijne bydra- bad gestort, om in geval van ziekte of on geluk, een appeltje tegen den dorst te hebben, spande een proces in, niet tegen de mutualiteit die was niet wettig erkend maar tegen den voorzitter, den schatbe waarder en den secretaris, en eischte van elk hunner 1500 fr. De debatten duurden zeer lang. Eindelijk sprak de rechtbank de niet ontvangbaarheid uit, onthief Lekeu van zijnon eiscli, op grond dat de maatschappy de burgerlijke rechtspersoonlijkheid niet bezit en hij in dit geval al de leden afzon derlijk moet dagen* Programina van het koneert, 't welk zal gegeven worden door do Koninklyke g Harmonie, op Donderdag 2 4 Juni 1910, om 20 uren, ten kioske Groote Markt, onder de leiding van M. R. Lbnssens 1. Paris-New-York, marche, Rousberg. 2. Thalia, openingstuk, Bouwman. 3. Sigurd, fantaisio, Reyer. soliste M. Ch. Heiremans. 4. Mascarade, ballet, P. Lacórae. a) Cortège, b) ArJequin et Colombino, c) La familie Polichinelle, d) Les Man- dolinistes. 5. Fiangailles, valse, E. Wesly. J. M. J. F. C. C. van het Allerheiligste Sacrament des Altaars, in de kerk der Arme Claren Coletienen. Vrijdag 3 Juni, Feestdag van het Heilig Hart van Jesus en Gedurige Aanbidding. Om 6 ure de eerste Mis met Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Te Doura. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 29 Mei 1910, M. Bonner, Bisschopstraat. AALST. Woensdag namiddag, bekwam de genaamde Domion Podevyn, werkman ter brouwery Burny, door het bersten eener stoombuis, zeer ernstige brandwonden. Na ter plaats geneeskundige hulp to hebben ontvangen werd hij naai* zyne woning gevoerd. Als men de straten dor stad door wandelt, bemerkt men hoe Aalst is verbe terd, verschoond en verfraaid. De Korte Zoutstraat echter heeft sedert drie a vier jaar vele schoone veranderingen ondergaan; heden komt weder door den heer J. Van den Bergh-Jourbt, een nieuw magazijn van ellegoederen en nieuwigheden geopend te worden. Men waant zich werkelijk een groote stad. AALST. Branden. Woensdag om 3 1/2 uren 's morgens werden do Aalste- naars gewekt door het geklop der nood klok. Brand was ontstaan in het werkhuis van M. Lamagie. Toen de pompiers ter plaats verschenen, was alles vernietigd, hetgeen doet veronderstellen dat het vuur reeds sedert eenigen tijd aan 't verwoesten was eer men het bestatigde. De schade schijnt nog al aanzienlijk te wezen doch door verzekering gedekt. Des namiddags van denzelfden Woens dag, is er brand ontstaan in do schuur van M. Van der Meersche, Papenrodedries, Mijlbcek. Aan blusschen viel er niet te denken en de Pompiers van Mijlbeek moes- ton zich er bij bepalen de aanpalende ge bouwen te vrijwaren. Er bestaat verzeke ring. AALST. De werkstaking der bouwwerklicden gaat op haar einde, velen zyn reeds terug aan 't werk. De meesters zijn bereid den gevraagden opslag te beta len aan de bekwame werkers, maar de krouten willen zooveel winnen als de meer bekwamen. Kan dat zyn Men bestatigt het in alle stielen. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. AALST. St-Marten8kerk. Op 't oogenhlik ligt het altaar van St-Ro- chusgansch afgebroken, ten einde het naar Brussel te zenden om er ter Museum van Schoone Kunsten tentoongesteld te worden. De achilderij is tegeu brand, diefstal en beschadiging voor eene aanzienlyke som verzekerd. Men spreekt van twee miljoen franks. POIaVTI is aan de orde van den dag. Alle Candidaten beroepen zich de vriend dos volks. Wie betuigt beter een ware vriend te zijn. dan hy, die steeds tot het welzyn van eenieder weet te streven Dat heeft den Koperen Bol begrepen. Ook een bezoek in zyne magazynen, 25, Lange Zoutstraat, zal u overtuigen dat zijne leus GOEDEN KOOP MAAR GOED zijne standvastige bezorgdheid is. Groote soorteering van gemaakt onder goed aan zeer gematigde pryzen. Denderhautem. Nog eene mel- keru geplunderd. Na die van Oultre, Kerkxken, enz., onz., zyn dieven nu in de melkerij gedrongen van Denderhautem. Zy zijn langs het dak ingebroken al de boter werd gestolen alsook eene hoeveel heid andere waren. Klaarblijkelijkheid. 't Is de klaarblijkelijkheid zelve, want het volgende geval is op eenige stappen van u voorgekomen, 't is dus by der hand. Sedert meer dsn drie jaren leed ik aan de nieren, zegt ons in Januari 1904, Mme C. Lebon, 8 Hoogevesten te Aalst, ik kon er niet meer van slapen, had zweetingen en stond altijd vermoeid en bedrukt op aan houdend leed ik zoo aan hevige bedwelmin gen dat ik eenen steun moest zoeken om niet te vallen, mijn water was troebel, ondanks al de genomen middelen en de gevolgde verplegingen veranderde myn toe stand geenszins en ik werd oprecht onge rust, dan nam ik mijne toevlucht tot de - Foster Pillen voor de Nieren yerkocht in de Apotheek De Valkeneer. Zulks was mijne genezing, want na vier dagen was ik reeds goed verlicht, en na een tiental andero dagen waren de pijnen ver dwenen en zulks tot mijne groote'tovreden- heid. Don 28alen Augustus 1907, zegde Mme Lebon opnieuw Niet alleen voel ik niet meer die onuitstaanbare nierpijnen, maar sinds drie jaar en half dat ik de Foster Pillen nog gebruikte, heb ik nooit meer het kleinste ongemak of hinder gehad, myne nierziekte was geheel en gansch ge nezen. 't Is dus een bewys dat de Foster Pillen voor de Nieren teenemaal herstellen. De Foster Pillen voor de Nieren in hun groot werk van bloedhersteller stillen de vermoeide leden en genezen ze stillekens aan, maken liet gekristallisseerde urinezuur week en ontlasten het lichaam van de ver giften, die do ziekte veroorzaken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eiscli de echte doos met de handteekening James Foster - en weiger allo namaaksels en on- I dersch ui vingen. D. A. 3. G. Z. J. C. Nlnove. Werkstaking. Door het Opfaif opleggen van een nieuwtarief voor de doo- zenvulsters in de stekskensfabrieken van de heeren Vandenbossche-Violon en C° en der heeren Cobbaert en Prové, zijn in ieder fabriek een vijftigtal meisjes in werksta king gegaan. Men verhoopt dat de staking van korten duur zal zijn. Een persoon leidde Zaterdag avond Mej. C..., van Italiaanschen oorsprong, gehuisvest te Molenbeek, naar een hotel op de Grondwetplaats, te Brussel. Eenige glazen werden gedronken. Do heer gaf een check van 250 franks, betaalbaar in het Crédit Lyonnais aan de dame en eischte slechts 50 fr. weer. Het bleek Dinsdag in gemelde bank, dat de check valsch was. Het slachtoffer verwit tigde de policie en 's avonds zag ze den bedrieger op de Anspachlaan. Zij deed hem aanhouden. In het kommi8sariaat der 3e afdeeling verklrarde de kerel X.. te heeten, van Hollandschen oorsprong te zijn, 27 jaar oud, wenende op de Herzieningslaan. Hij beweerde, vóór slechts eenige dagen, van Madrid te zijn gekomen en den check van zekeren L. ontvangen te hebben, in beta ling van een werk, voor hem uitgevoerd. X. werd opgesloten in het gevang en het onderzoek wordt ijverig voortgezet. De g-enade van Leon Peltzer De helleer-kommissie vad hetgevangenhuis van Leuven, waar L. Peltzer wegens moord op den advokaat Bernays, sedert 27 jaar is opgesloten, heeft een ongunstig advies uitgebracht over do hem te verlee- nen genade. Opdat die genade verleend worde, wordt geëischt, dat de veroordeelde de feiten, hem ten laste gelegd, bekenne. Zoolang die bekentenis niet heeft plaats gehad, kan geene gonade worden verleend. Peltzer heeft nooit willen bekennen, dat hy de misdaad, die zijne veroordeeling uit lokte, met voorbedachten rade heeft ge pleegd. Hij houdt staande, dat het maar een manslag was, geen moord. Dit wil de kommissie niet aannemen en beslist dus, dat de opgeslotene geene wroe ging over hot gepleegd kwaad betoont, mits hy zelfs den moord blyft loochenen. Woensdag nacht is een schrikkelijk ongeluk gebeurd in een huis, op de Noord laan, to Brussel. De man der huisbewaard- ster, ziekendiener in het soldatengasthuis, was dien nacht in dienst. Toen des morgens te 7 uren. de gasten van eenen kleermaker naar hun werk kwamen, de deur van het huis der Noordlaan nog gesloten vonden, belden zij om vrouw O., do concierge in kwestie, te wekken. Dat bellen was echter vruchteloos. Toen klommen zy over den scheidsmuur van het nevenstaande huis en reeds op de binnen plaats werden zy een sterken gasreuk gewaar. Zij verbrijzelden de ruiten der kamer van vrouw G. cn vonden haar ster vend en haar kind van 2 maand oud, dood. De policie en de geneesheeren snelden toe en deden beiden naar het gasthuis brengen, waar men den toestand der vrouw hopeloos oordeelden. Uit het onderzoek is geblekon, dat de veiligheidskraan van de gasbuis niet ge sloten was en dat door de groote drukking de caoutchoucbuis geborsten was. Alle dagen een veriengstukje aan de litanie der hotelratten. In een hotel te midden van Brussel werden bij middel van valsche sleutels, uit de valiezen van eenen reiziger zes briefjes van 100 fr., vier van 100 mark en zeventig goudstukken van 10 frank en 10 mark gestolen. E>e winners van het lot van 5000 franks, uitgekomen door het nummer 84.499 by de laatste trekking der Tombola van de Tentoonstelling van Brussel, hebben aan M. de Markies de Beauffort eene som van honderd franks laten geworden voor de weesmeisjes der stad Brussel. Een handelaar der hoofdstad M. D.., stapto Woensdag raorgend, ten 8 ure 46 in den trein van Oostende met zijn overjas op den arm. In den gang van den trein werd hij door eenen onbokendo tegen 't lijf ge- Wanneer men aan hoofdpyn lijdt, (pijnen, draainissen, schele boofdpyn, zwaarte), is het voldoende eenige Pillen Walthkrt te nemen om het hoofd goed vry te hebben, 1 fr. de doos. Zondag avond, om 9 ure, werd u» 20jarige dochter van M. Victor Van Hau- werberghe, te Oombergen, langs de tram- lyn aangerand door eenen onbekenden manspersoon en schandelijk mishandeld. Op haar hulpgeroep, snelden personen toe, waarop de ellendeling de vlucht nam. Zij bekwam verscheidene kneuzingen en de kleederen waren haar van het lyf gerukt, Op 't zelfde oogenblik bemerkte M. D.., dat die kerel zyne brieventesch uit zynen jas trok. De handelaar greep den dief bij de keel en gaf het noodsein. Het personeel der statie kwam toegeloopen en de dief werd opgeleid. Hij zegde Alfred R... te heeten, Rus, geboren in 1881. Men vond hem in het bezit van een reis- kaartje voor Namen. Do trein vertrok en de reizigers lachten met het voorval en riepen elkander toe hunne zakken te onder zoeken. Eensklaps weerklonk een kreet. Het was eene Amerikaansche dame die bestatigde dat zij haren geidbeugel, met eene groote som geld, kwijt was. Brand te Ukkel. Do Brusselsche bladen bevatten de volgende bijzonderhe den over oenen brand, uitgebersten in de 8toomhoutzagcrij der naamlooze maat schappij van Stalle, te Ukkel. Weldra stond het gansche gebouw met zijne bygebouwon in vlammen. Dadelijk werd alarm gemaakt en weldra waren de pompiers van Ukkel, ter plaats. Op dit oogenblik echter vormde de zagerij nog slechts een reusachtigen vuurpoel. De vlammen, gevoed door de groote hoe veelheden hout, bereikten een aanzienlijke hoogto. Het schouwspel was waarlijk vreeswekkend. Het werkhuis van M. Van der Eist, naast de zagerij gelegen, werd zeer be dreigd, maar de pompiers spanden al hunne krachten in om dit te vry waren, en gelukte daarin na een strijd van meer dan 2 uren. De stoomzagery is evenwel geheel ver woest. Alles werd de prooi van het vernie lend element. De schade is ontzaggelijk. Tot 5 uren 's morgens zyn de pompiers ter plaats gebloven. Do oorzaak van den brand is tot heden niet gekend. Gijsenzeele. Eene koornmyt van 800 fr. waarde en toebehoorende aan den landbouwer Daniël Quibor is ten gronde afgebrand. Men vermoedt kwaadwilligheid. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevolen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. -~ Maandag avond, rond 11 ure, waren de veldwachters Soenen en Ketels op ronde voor het sluiten der herbergen, te Ingel- munster. In de Lepelstraat ontmoetten zy eenen dronkaard, dien zy aanmaanden naar huis te gaan. Deze, Remi L...., zonder een woord te zeggen, bracht den veldwachter Ketels eenon messteek toe in de linkerhand en bracht hem daarna nog eenen messteek in linker oor toe. De veldwachter Soenen sprong daarop naar den dronkaard toe, en belette hem zijnen gezel verder to verwonden. Doch op hetzelfde oogenblik werd ook M. Soenen getroffen door eenen messteek in het hoofd. De beide agenten hadden evenwel nog do kracht don brutalen aanrander te over meesteren en in het gevang op te sluiten. De beide agenten kunnen hunnen dienst niet doen. Eene klacht is opgemaakt. Te Capellen-op-den-Bosch heeft men het 60-jarig jubelfeest als boogschutter gevierd van den heer Karei Verhaegen. De gemeente was te dezer gelegenheid in feest en eene groote wipschieting werd uitge schreven. Het eerste peleton dat aan de schieting deelnam, bestond uit den jubilaris en zyne vyf zonen. Tijdens het laatste onweer heeft de bliksem, denkelijk aangetrokken door hunne bajonetten, twee soldaten gelijkty- dig getroffen, die in het gevangenhuis te Leuven op schildwacht stonden. Het zon derlinge van do geschiedenis is dat zy in den open wandelgang stonden, aan de twee uiteinden, met heel het gebouw tusschen hen beiden in, en wel 100 meters van elkaar. De twee soldaten zullen dekelijk met lamheid geslagen zijn. Misdaden te Deerlijk. Uit Mid delburg vernemen wij dat Boudringhien voor den onderzoeksrechter een alibi kun nen geven heeft van 7 Mei. Men weet dat een zware verdenking op hem woog nopens de eerste misdaad op de kleine De Gezelle. Het alibi door Boudringhien opgegeven, zou juist bevonden zijn, zoodat men over tuigd is dat hy weldra zal losgelaten worden. De vermoedelijke moordenaar van de tweede misdaad is gezien te Harelbeke Lauwe, Reckhem en Deerlyk. Te Moes- kroen verloor men zyn spoor. Het schijnt dat hij zich daar schuil houdt. Het parket van Kortryk deed Woensdag namiddag de lijkschouwing. Duizende men- schen zyn naar de plaats der misdaad ge sneld. Do verontwaarding is nog overgroot. Talrijke personen zijn ondervraagd. Naar het schijnt kent men den plichtigo. Later. Achiel Yan Gheluwe, die door de policie opgezocht werd, is Donderdag namiddag to Moeskroen, in eene steenbak kerij, waar hij zich als werkman aanbood, aangehouden, 's Avonds werd hy naar Kortryk over gebracht. Het gerucht zijner aanhouding was hier spoedig verspreid Honderde men- schen stonden binnen en buiten do statie. De policie en gendarmen waren versterkt en zy hadden nog de grootste moeite om hem tegen de volksmenigte te beschermen. Onder sterk geleide werd hy per rytuig naar de gevangenis van Kortryk overgo bracht. Hij kon niet meer ondervraagd worden daar het parket nog te Deerlyk zetelde. De gendarmerie van het Kortryksche is voor ocnigen tyd versterkt. DEERLIJK. Derde aanslag*. Nog zyn de inwoners van Deerlijk van hunnen schrik niet teruggekomen die de moorden van twee meisjes veroorzaakten of ze werden weer Donderdag in eene on beschrijfelijke opschudding gebracht door eene nieuwe moordpoging. De kleine André Verschueren, 10 jaar oud, zoon van een winkelier der dorpplaats, had Donderdag morgend het ouderlijk huis verlaten om ter school te gaan. Te middag kwam hy niet thuis. Vader Verschuoren zond oen ander zyner kinders op zoek naar zyn broeder en deze laatste werd gevonden in een koornveld langs de baan. Hy had eene prop in den mond en ademde schiers nimmer. Do kleine verslagene wiens kleederen verscheurd waren, werd naar huis gevoerd waar een geneesheer er in gelukte hem te doen bekomen. Men ondervroeg hem en hy verhaalde Een man, 30 jaar oud schijnende, greep mij vast en wierp my in het koorn. Lijk ik mij wilde verdedigen, duwde hy mij een neusdoek in den mond, verscheurde myne kloedercn en plaatste den knie op myne borst. Dit is alles wat men er kon uitkrijgen. De opschudding te Deerlijk is onbe schrijfelijk. De ouders te recht verschrikt, durven hunne kinders niet meer laten uit gaan. Eene groote menigte volk volgt het onderzoek van 't Parket, 't welk des na middags ter plaats kwam. Nadere bijzonderheden. Op den weg van St-Louis naar Vichte, in de Kapellostraat, achter do kerk, woont Petrus Verschueren, winkelier en herber gier In den Maandag Donderdag morgend, rond 11 uren, gin gen zijne zonen Polydoor, 17 jaar oud, en André, 10 jaar, naar de Oliebergstraat, hout rapen. Polydoor had spoedig eene vracht en trok naar huis. Toen hy thuis kwam kreeg hy van vader opmerkingen dat hij zyn broertje niet alleen mocht achtergelaten hebben. Vader Verschueren zond Polydoor dade lijk terug om het jongentje. Polydoor keerde langs eenen wegel terug en toen hij eenige meters ver was in dien wegel zag hy een versch spoor in een ko renveld. Hy ging er dadelyk in en vond er op twintig stappen ver zyn broertje André bewusteloos liggen. Zyn eigen zakdoek was in zijn mond op gepropt en het knaapje had de oogen ire- sloten. Zyn kieltje was gescheurd. Polydoor trok de prop uit de mond van zyn broertje en begon om hulp te roepen. Geburen kwamen aangeloopen, alsook vader Verschueren. Polydoor had zyn broertje intussclien opgenomen. De vader stond als aan den grond genageld. De verklaringen van André. De kleine verklaarde dat eenige minuten voor 12 uren, terwyl hy aan 't hout rapen was, een man naar hem kwam geloopen en hem opnam, hij hield zyno hand voor den mond van den kleine om hem het roe pen te beletten. Eens met André in het koren, duwde hy het jongentje den zakdoek in den mond. Dan zette hy den knie op do borst van den kleine. De kerel taste in do zakken, denkelijk naar een mes, docli op hetzelfde oogenblik, 't was dan 12 uren, kwam fabriekvolk af. De schelm liet André liggen en vluchtte verder. Volgens de verdere verklaringen van André scheen het een kerel van rond de 25 jaar oud hij droeg ook witte savatten bruine broek, zwarte frak en had geenè knevels. Het parket dat voor den brand bij De Cal uwé gekomen was is van daar naar het huis van Verschueren getrokken en heeft alles onderzocht. De toestand van de kleine André is vol doende; het jongentje wordt door oen ge neesheer verzorgd. Naar het sehijnt zal de gendarmerie voor eenigen tijd in do streek versterkt worden. Het gaat te ver. Dinsdag avond is M. Arthur Cafmeyer koster, te St-Kruis, by Brugge on zyn 4jarig dochtertje, door eenen razenden hond gebeten. Hot hondje van M. Cafmeyer werd ook gebeten. Op zijn geroep, zyn ver scheidene personen op zoek gegaan en hebben den hond doodgeschoten. De veearts bestatigde dat do hond door razernij aangedaan was. AI de andere hon den, die gebeten waren, werden afgemaakt. M. Cafmeyer en zyn dochtertje zyn on- middelyk naar het gesticht Pasteur, te Brussel vertrokken. De katholieke muziekmaatschappij van Habay-la-Neuvehad ter gelegenheid van de goede uitslag Maandag namiddag feest gevierd. Toen zij naar het lokaal terugkeerden werden zy door een bende bezetene aange vallen. De gendarmen werden verwittigd, de gewapende macht werd op steenen ont haald en waren ten slotte verplicht van hunne wapens gebruik te maken. Na een half uur gelukten zy er in de aanvallers op de vlucht te drjjven, doch niet zonder slachtoffers gemaakt te hebben. Eene vrouw werd aan den hals gekwetst een zekere D. heeft een sabelhouw in het aangezicht gekregen. Twee aanhoudingen werden gedaan. Schrikkelijk auto-ongeluk te Tongeren. Nadere bijzonderheden. De heer Henry Gielen, bankier te Bilsen, deed Zondag eene wandeling met zyn auto vergezeld door den kapitein Braun der Lanciers te Luik. Rond half twaalf verliet hy de stad Tongeren en na nog wat rond gereden te hebben in den omtrek sloegen zij ongeveer twee uren den weg naar Bilsen in. Nabij het dorpke Werm kwam opeens eene koe uit eene weide gescboton vlak voor den auto. Heer Gielen remdo al wat hij kon ten einde eene botsing met het dier te vermijden. De heer Braun instinctmatig sprong recht en zette een voet op de trede gereed om cr af te springen. Een schrikkelijke schok had plaats. De kapitein werd met eene verbazende kracht vooru'.tgeslingerd en kwam zich den schedel verbrijzelen op de straatweg. M. Gielen ook werd er uitgeworpen doch deze kwam er met den schrik van af. De koe werd ver plet en de auto deerlijk gehavend. Do heer Braun werd opgenomen met eene gapende wondeaanden schedelboren het voorhoofd. Ter plaatse zoo goed mogelijk verzorgd werd het slachtoffer in een auto naar eene kliniek to Luik vervoerd alwaar hy zoo zegt men bij de aankomst den geest gaf. Het parket heeft een onderzoek inge steld. Twee loodgietersgasten van Spa, Al fred Legrand en Jan Sorté, waren Maan dag morgend bezig een zuiger te soldeeren, welke moet dienen om het water van eene bron naar de villa te leiden van M. Del- vaux, gouverneur dor provincie Luik. De twee werklieden stonden in eenen gracht van 7 meters diepte, toen zij eensklaps onder eene aardinstorting bedolven werden. Aanstonds werden do reddingswerken in gericht, doch toen men er in gelukte de twee ongelukkige te bevrijden, hadden beiden opgehouden te leven. Legrand was 29 jaar en Sorté 19 jaar oud. Dinsdag avond is op de hofstede van den heer Theodoor Van der Bol, door den 19-jarigen knecht L. E.., een moord ge pleegd op de 31-jarige Johanna Gootjens. Ze konden niet overweg en sarden elkaar voortdurend. De knecht had daarom al lang een wrok tegen haar, ook omdat zy hem verweten had, wol eens eene sigaar uit het kiste van den boer genomen te heb ben. Dit was de aanleiding tot een moord. Omstreeks 6 ure, ging de dienstbode naar den boomgaard, om den wasch op te rapen, waar de knecht haar spoedig achter- °P £ing» na eenige woordenwisseling tegen den grond sloeg en toen zyn slachtoffer met zijn scheermes herhaaldelijk stak en diepe wonden toebracht, waarvan een, on- middelyk doodend, raiddend door het 'hart. De jeugdige moordenaar, die inmiddels nog had getracht zich in den wal te ver drinken, heeft aan do policie alles vollediir bekend. Een kind aan razernij gestorven. Ongeveer twee maanden geleden was het 10-jarig kind, Maria Blieck, wonende Molenstraat, te Roubaix, met haar hondje gaan wandelen. Een scholier, Eugeen Delcroix, 11 jaar, werd door het hondje gebeten. De kleine liet de wonde door zyne moeder uitwasschen en gaf er verder geen acht op. Zondag namiddag is de jongen plotseling door razernij overvallen, beet al wie rond hem was en verbrijzelde al wat hem onder de handen kwam. Een toegeroepen geneesheer stelde de vreeselijke ziekte vast en deed hem by hoogdringendheid naar het gasthuis over brengen. Na vier uren schrikkelijk lijden is het kind bezweken. De policie heeft dadelyk een onderzoek ingesteld. Het schynt dat er nog andere lieden door den hond gebeten zyn. M. Delcroix, do vader van het slacht offer, die door zijn kind gebeten werd, zal naar 't gesticht Pasteur gezonden worden. De schandalen in Frankrijk. Dinsdag is er eene nieuwe strafvordering in de zaak Duez opgesteld, waarbij aan den onderzoeksrechter voorgeschreven wordt een onderzoek te openen voor schriftver- valsching en gebruik van vervalschte stuk ken - tegen 1° Martin-Gautier 2° tegen drie zaakgelastigden van Duei, waartus- schen Moreau en Breton 3° tegen al de anderen en daardoor moet men verstaan degenen die, uit derde of vierde hand, aan likwidaties hielpen, die door Duez moesten gedaan worden. M. Blondel, de opziener der domeinen, met de expertise en het nazicht der boeken van Duez gelast, heeft bevonden dat deze laatste voor de likwidaties van vijftien kloostergoederen voor 1 millioen kosten in rekening gebracht heeft. Van dit millioen waren 300,000 frank alleen voer de goede ren der Broeders van de Christelyko scholen. Deze likwidaties werden door Duez in persoon niet gedaan. Hy liet dit werkje aan ondergeschikten over, die op hunne beurt de hulp van andere bedienden inrie pen. Het was Martin-Gautier die aan 't hoofd van den bjjzondersten dienst der onderneming stond. Waren er bijvoorbeeld 12 likwidaties in de streek van Marseille te doen, dan ge- lustte Martin-Gautier een mandataris, die zoogezegd aan het uiteinde van Frankrijk woonde, maar die in' wezenlijkheid in de streek van Marseille verbleef, met de zaak. De kosten der likwidatie verhoogden alzoo met 40 centiemen per kilometer voor de reizen. Dat was al eene eerste winst. Men telde vervolgens de verblijf- en hotelkosten zoo gepeperd mogelyk. Doch 't schoonste van de zaak is dat de mandrtaris, door Duez afgevaardigd, de twaalf likwidaties in zyne streek regelde, en dat op de te betalen rekening de reis- en verblijfkosten alsook het loon van 12 man datarissen stond Zulks gebeurde natuur lijk met valsche handteekens Van de aan zienlyke winst door deze schelmerij opge bracht, trok Duez 15 per honderd en de andere 85 per hondord werden verdeeld tusschen Martin-Gautier en de kerel die de likwidaties gedaan had. Dat geldt voor de vereffening der kloo stergoederen, wat nu de likwidatie van ge meen recht betroft, daarvoor is er in de boeken van Duez een tekort ven 900.000 frank gevonden. Daarby nog is eene som van 300,000 frank, in titels, spoorloos ver dwenen 1 Duez heeft op de Beurs twee millioen verloren, door spekulaties op termyn. Hy heeft daarentegen 15.000 tot 20.000 fr. gewonnen met beursoperaties op komptant. Men weet dat Duez beweert 500.000 fr. aan zyne vriendin, mad. Poirier. gegeven te hebben. Dat is evenwel nie.t in de boe ken kunnen bestatigd worden. Men heeft er anderzijds in gevonden dat Duez 100.000 fr. per jaar uitgaf. Slecht weer. Dezer laatste dagen is het in de Duitsche Rijnstreek slecht weer geweest, slechter dan men zich herinnert daar ooit gehad te hebben. Nu pas zyn de berichten over de ramp volledig. Tydena een hevig onweer xyn geweldige massa's hagel neergekomen. De hou waarde van de akkers is op vele plaatsen letterlijk van de bergen afgehageld. In sommige akkers had de hagel putten van een meter diep gesla gen. Steengruis viel in de beken en is over woiden, velden, land- en straatwegen uit gespreid, soms een meter hsog. Voor de statie van Rüdesheim, de viaduct en de landingssteiger stonden onder water, zoo dat het verkeer daar 's avonds gestaakt moest worden. In de wijnbergen langs de Rijn is de schade zoo groot, dat do hoop ep een goeden oogst, van het kometen- jaar zeer verflauwd is. De jonge aanplant is op verschillige plaatsen van de bergen afgespoeld en de jonge loten in de wyn- bergen hebben zwaar geleden.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2