Donderdag 2 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4262 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. HET HUWELIJK. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De apachen van Parijs. OP REIS. Bevolking van België. EEN EN AN DE II. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Puttc-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUE SUUM. Aelnt, 1 Juni 19IO. De socialisten en liberalen bestrijden het huwelijk de eersten omdat zij het huisgezin willen afbreken en de men- schen ondereen te doen leven lijk de beesten de tweeden uit godsdiensthaat, 't Is immers bijzonderlijk het kerkelijk huwelijk dat ze bestrijden, maar /.e be ieveren zich ook om bet burgerlijk hu welijk af te schaffen. Eene wet werd in Frankrijk op voor stel van M.Naquet gestemd, die de echt scheiding vergemakkelijktin Italië werd een dergelyk wetsontwerp voor gedragen. En waren de cartellisten hier te lande meester, 't zou niet lang aan- loopen of ze zouden de Fransche Broe ders naapen Dokter Bertillon, een Fransche ge leerde, stelt vast dat de huwelijke staat den mensch behoedt zoowel tegen licha melijk als tegen zedelyk verval. Do misdadigheid, zegt dokter Bertil lon, neemt af op 30 jarigen ouderdom en vermindert zeer sterk na 40 jarigen ouderdom. Waar zijn de jongere misdadigers dan gevaren Zijn ze gestorven Gestorven, ja, zegt dokter Bertillon want misdadig, ongebonden leven, leidt tot vroegtydigen dood. Wat de beschuldigden betreft, te weten dezen die als misdadigers voor 't Gerecht moeten verschijnen, 2050 wa ren ongehuwd en 970 gehuwd met kinderen. Van afleiding tot afleiding komt dok ter Bertillon tot 't bewijs dat onder de gehuwde mannen met kinderen de mis dadigheid verre uit het kleinste is. En de oorzaak Wel, antwoordt Dokter Bertillon, het verlangen door zyne kinderen geëerd te worden, hun een onbevlekten naam achter te laten en eene geachte nagedachtenis, in een woord, aan het versterkend gevoel van eene zwaardere verantwoordelijkheid... Het sterftecijfer der weduwenaars, stelt de geleerde Dokter nog vast, is zeer hoog ook hun misdadigheidcyfer bereikt de hoogte van dit der ongehuw- deD. Onder de weduwnaars zonder kin deren bereikt de misdadigheid haar toppunt. Daaruit blijkt, zegt Dokter Bertillon, eene groote zedelijke waarheid Het is het gevoel van zijne verantwoordelijk heid welke de waarde van den mensch uitmaakt. 4e Vervolg. Oh, Jack moet maar zien, dat hij klaar komt, zei Alice luchtig. Margaretha antwoordde hier niets meer op, Z\j keerde zich met bleek en ontsteld gelaat om. Ze kon niet gelooven, dat het Alice ernst was met hetgeen ze omtrent Lord Croft zei, en toch en toch, als Jack zien kon hoe harteloos en wispelturig en onverschillig zij in werkelijkheid was, zou hy dan nog zooveel om haar geven Ze zuchtte diep. Ik wou, dat ge niet altyd zoo spottet, zei ze een oogenblik later onvast. Ik geloof, dat ge alleen maar zoo praat, om uwe wer kelijke gevoelens te verbergen. Juist, dat is het, riep Alice vroolyk uit. Wat zijt ge toch mooi van avond I Maar beloof me, dat ge niet naar Lord Croft zult kijken, of een gesprek met hem zult trachten aan te knoopen, of hem lee- lijko dingen van mij vertellen zult Beloof me, dat ge hem vertellen zult hoe goed ik ben, en hoe uitstekend ik op school altyd leerde, en wat een engel ik in 't diepst van mijn hart ben, Margaretha.,. en als ik dan getrouwd ben... als ik Mevrouw Croft ben., oh, Margaretha, dan zal ik zoo aar dig als iets voor u zijn. Dus socialisten en liberalen die het huwelijk willen afschaffen werken rechtstreeks mede tot 't verval van den mensch en de ontbinding van de samen leving welke het huwelyk tot grond zuil heeft Le Journal des Débatseen blad dat niet katholiek is, schetst als volgt be schaving van Parijs, de verlichtste stad der wereld Men herinnert zich, dat over eenige maanden de heer Lepine, policie-prefekt van Parijs, aan den stadsraad der Fran sche hoofdstad zegde Het is mij onmogelijk behoorlijk voor de veiligheid van Parys, te zorgen, want ik heb te worstelen tegen een le ger kwaaddoeners, en indien mijne agenten op gevaar van hun leven het wagen er eenige aan te houden, dan aarzelt het parket ze te vervolgen of het gerecht weigert ze te veroordeelen, en ze worden stouter dan te voren. Eenigen tyd nadien werd de agent De Ray, door den apache Liebceuf, dien hy wilden aanhouden, vermoord. Nu is de maat vol, zegde de heer Le pine, toen hij terugkeerde van de begra ving van het slachtoffer. Het schijnt dat de prokureur-generaal, handelde volgens de onderrichting van den heer minister van justicie, ook van dat gevoelen is, want bij middel van eene omzendbrief aan de policiecommis- sarissen gestuurd, roept hij de aandacht dezer ambtenaars opal die jonge, kloeke mannen welke leven van onbekende in komsten en onder welke de dieven en moordenaars aangeworven worden. Duizende personen, schrijft hy, bevin den zich in Parys in dezen onrustwek- kenden toestand zy schijnen nochtans middelen van bestaan te hobben, want zij zijn gewone klanten van bars en drankhuizen. Dat zyn wel vagebonden zij zijn een bestendig gevaar voor de samenleving het grootste gevaar van allen in het belang der maatschappij mogen zy niet ongestraft blijven. Men zal dus al die kereltjes aanhou den, hoewel zij geld hebben, als ze niet kunnen bewijzen dat zij het eerlijk ver diend hebben. Le Journal des Débats drukt de hoop uit dat de rechters voortaan zich meer menschelijk zullen toonen met de deftige lieden tegen de apachen to beschermen. Het ziet er lief uit in Parijs, men heeft daar nochtans het verplichtend en onzijdig onderwys Margaretha lachte een weinig. Verkoop toch niet zooveel onzin, Alice, zei ze. Ge hebt Lord Croft nog nooit van uw leven gesproken. Dat weet ik immers wel, riep Alice uit. Maar toch ga ik met hem trouwen. Kijk me aan, Margaretha, en zie of ik het niet meen. Ze lachte schril, bekeek zich zelf nogmaals in dan spiegel en keerde zich toen weor om. Oh ja, ik wil Mevrouw Croft worden.,, ik verlang er vuriger naar, dan ik ooit van myn leven ergens naar verlangd heb. Bedenk toch eens, Marga retha. Hier sta ik, arm en zonder naam... zonder naam hoewel ik de dochter van uw oom en de nicht van uwe moeder ben... met eene onbekende moeder... wellicht nog in leven.,, do hemel weet hetEn hier ben ik, eene beroemde schoonheid, in staat om de mannen het hoofd op hol te brengen, als ik het wil Welnu... Weer zweeg ze, staarde als geboeid naar haar eigen mooi gelaat, en keerde zich toen weer om. Ik kan met de wereld juist doen, wat ik wil, vervolgde ze. Ik ben mooi... ik weet 't... en heb een succes, en toch,., vertoeft wellicht ergens op den achter- grónd mijne schandelyke moeder. Ze komt misschien den een of anderen dag nog wel eens te voorschijn, en dan... dan Marga retha Zij zweeg plotseling. Iets kouds... iets dat zij by de gedachte aan de zonderlinge moeder, die ze nooit gekend had, altyd gevoelde... deed plotseling haar hart ineen- Pieter. Ha, wie daar is Pol. Dag Pieter gaat ge naar de stad Pieter. Ja vriend doet ge de reis mee Pol. Zeker, zeker, wantik heb eene dringende zaak te verrichten. Pieter. Gij zijt altijd haastig Pol. Vandaag moet ik rap zijn ik moet eenige jonge plantjes van eene goede soort porei gaan koopen. Ik heb verleden jaar den goeden uit slag gezien dien mijn gebuur bekwaam door het kweekon van de overgroote porei van Garentan Pieter. Ja maar ik heb die soort, en ik ben er nochtans niet zeer van te vreden. Pol. Neen Pieter. Volstrekt nietDie varië teit geeft nagenoeg dezelfde opbrengst als de andere soorten. Pol. Dat verwondord mij sterk, te meer dat ik, alle jaren het tegenoverge stelde bemerk. Maar, beste vriend, zoudt gij somtijds wel de goede teeltwijze volgen Daar aan twijtel ik grootelijks. Luistert eens hoe mijn gebuur te werk gaat. Vóór het uitplanten wordt de grond zorgvuldig omgewerkt, en te dier gelegenheid brengt hij eene goede dosis stalvette in den grond, die tevens den bodem humus- ryk maakt. Maar deze manier van bemesten is volgens hem, onvoldoende, wat voorze ker waar is en darom voegt hij er per are de volgende scheidkundige mest stoffen bij 3 kgr. zwavelzuren ammoniak, 3 kgr. zwavelzure potasch en 5 kgr. superfosfaat. En zooals ik u reeds zegde, bekomt hij wondere uitslagen. En geloof mij. Pieter, ik ga dat doen voorbeeld navol gen. Pieter. Welnu, ik wil ook eens probeeren. Pol. Gij hobt gelyk, ge zult er niets bij verliezen, wel integendeel, en wacht niet, hoort ge Pietfr. Neen, neen, van morgen af zal ik de noodige voorzorgen nemen, 0d reken er op, ik zal u den uitslag doen kennen. Pol. Hartelijken dank, tot weder- ziens. J. Aidit. krimpen. Indien ze terug kwam, wat dan Neen, neen, dat zal ze nooit doen, riep Margaretha snel uit. Ze is dood Alice... oh, ja, zij moet dood zijn. Iedereen zegt hetzij was dood, toen men u negentien jaar geleden als wees uit Australië hierheen zond. Natuurlijk is ze dood, Alice. Alice trok de schouders op. In alle geval wensch ik veilig te zijn, zoi ze. Indien ze nu voor den dag kwam.,, indien ze nu ten tooneclo verscheen en mij onteerde... zou ik geruineerd zyn. Doch ben ik maar eenmaal getrouwd, Marga retha... wel dan kan myn man niet van mij scheiden, omdat ik eene minder toon bare moeder heb, weet ge. Maar misschien is ze wel niet minder toonbaar, riep Margaretha uit. Misschien wel niet, zei Alice maar toch 7erliet ze my toen ik nog een hulpe loos kind was, en men beweert dat ze myn vader doodde, en... wel, ik weet niet, wat ge minder toonbaar noemt, maar ik noem dat in alle geval... vreemd. En daarom... is dit het beste. Ik ga met Lord Croft trou wen... en gauw ook. Een oogenblik bleef Margaretha in stom me verbazing staan. Een paar maal be vochtigde ze hare lippen als om to spreken, en eindelijk kwamen de woorden dan ook. Maar, Alice, was het waar wat ge my van Lord Crowley verteldet Was het waar Alice keerde zich vlug om. Haar gelaat Vlaamsche en Waalsche provinciën schillen nogal merkelijk in bevolkings cijfer, en de opgaven maken deu hoogen toon, die de Walen voeren, hoe langer, hoe onverklaarbaarder. Antwerpen telt 484,786 mannen en 488,669 vrouwen. Brabant 715,978 mannen en 761,251 vrouwen. Qost- Vlaanderen 555,494 mannen en 562,711 vrouwen. West-Vlaanderen 433,525 mannen en 442,489 vrouwen. Limburg 139,876 mannen en 133,756 vrouwen. Het totaal der bevolking voor de 5 Vlaamsche provinciën is 2 millioen 329 duizend 659 mannen en 2 millioen 388 duizend 906 vrouwen. Het getal inwoners der 5 Vlaamsche provinciën beloopt dus 4 millioen 713 duizend 565 inwoners. Het getal inwoners der 4 Waalsche provinciën Henegouwen, LuikLuxem burg en Namen beloopt samen 2 millioen 733 duizend 338 inwoners. Wanneer men het Waalsch arrondis- somentNy vel in Brabant bij het Waalsch gedeelte des lands rekent, dan blijft het toch nog 4,530,680 tegen 2,911,214. Leerzame statistiek. Aan een schrijven van Mgr Gibier, Bisschop van Versailles, ontleenen we de volgende statistiek Een geneesheer te Parys heeft, na twintig jaren ambtsuitoefening, zijne bevindingen aldus samengevat 1° Op 342 ongelukkige en oneenige gezinnen, heeft hij er 320 gevonden, die geen godsdienstig onderricht genoten hadden en buiten alle christelyke prak tijken leefden. 2° Op 447 jongelieden, die de schande en de wanhoop hunner familie uitmaak ten, gingen er slechts 12 naar do kerk. 3° Op 25 kinderen, die hunne bejaarde ouders harteloos behandelden, hadden er 24 met alle godsdienstpraktijken ge broken. Overigens, hoe weinig men ook van den Christel ij ken godsdienst afweet, men is gedwongen te erkennen, dat alwie de christelyke zedenleer volko men naleeft, op naam van eerlijk scheen plotseling te verbleeken. Hare lip pen beefden. Wat is er met hem riep ze scherp uit. Ik bedoel, dat van... van zijne be dreigingen... dat hy u zou vernietigen en ruineeren... en... de rest, stamelde ze. Alice keerde zich af. Haro handen waren Dat... was onzin, riep ze mot onvaste stem uit. Het was... niets anders dan on zin. Hoe zou hij my kunnen vernietigen Hij... hij lean my niet dooden omdat ik lachte, toen hy my oen huwelijksaanzoek deed. Doch Margaretha herinnerde zich Alice's bleek gelaat op dien avond, toen zy het haar vertelde, ze herinnerde zich, hoe zy zonderling van streek in haro slaapkamer kwam. Zij was als gewoonlijk op het bed neergevallen, doch maakte haar niet wak ker, en zy had over haar gohcele lichaam gehuiverd als van koude, toen zy van uit de lakens op keek, en ze zou nooit haar wanhopig gezicht vergeten, toen zij zich omwendde. Margaretha, had ze uitgeroepen. Ik,., ik kreeg van avond een huwelijksaanzoek, en... en... oh, ik ben bang, Margaretha... ik ben bang Nu zij daar stond, kwam diezelfde uit drukking van vrees weer op haar gelaat. Doch slechts voor een oogenblik. Ze ver dween als eene schaduw voor het licht, mensch ten volle aanspraak mag maken. Anderzijds is het zoo klaar als de dag, dat de ontkristening van man, kind en huisgezin gelijk staat met het teugel- vieren aan do zedeloosheid en aan de laagste hartstochten. En dat nochtans is de gemeene taak, welke de Vrijmetse larij op zich genomen heeft. Uit het diepste des herten zou in alle katholieke haardsteden dit gebed (uit de dagen van 1870) moeten herhaald wor den van de scholen zonder God en de meesters zonder geloofverlos ons Heer. Evenredige Vertegenwoordiging. De heer Theodor, leider der onaf- kelijken, nieuwgekozen kamerlid voor Brussel, heeft zich partijganger ver klaard van het bovenvierkant op de stembrieven. Met het huidige stelsel, meent hy, zal men eindigen met de kiezers te ontmoe digen en de Assosiatiën te vernietigen tengevolge van persoonlijke mededin ging- M. Beernaert, die de Evenredige Ver tegenwoordiging deed stemmen, zegt dat het bovenvierkant schadelijk is. Het is tegen zijnen dank dat het bovenvier kant aangenomen werd, en hij ziet het als een beletsel voor de gezonde toepas sing der Evenredige Vertegenwoordi ging- De heer Beernaert zou ook willen dat het toegelaten weze te panacheeren, 't is te zeggen te kiezen voor mannen uit verschillige lijsten. Met dit laatste zyn wij nog minder ingenomen als met de weglating van het bovenvierkant. Katholieke zedeleer en zeden. De geuzen stellen alle middelen in het werk om de katholieke zedeleer te bespotten en de katholieke zeden te vervangen. Wy hebben reeds meermaals aange toond dat de onzedelijke beperking der geboorten, het verval van Frankrijk na zich sleept, daar dit land overvleugeld wordt door den aangroei van de bevol king zijner naburen en bijzonderlijk van Duitschland. Het Fransch departement Finisterre is nog katholiek gebleven het getal geboorten per duizend overtreft met 11,60 het getal sterfgevallen. Indien de toestand evenzoo ware in alle Fransche departementen, dan zou do bevolking van Frankrijk jaarlyks met omtrent een half millioen inwoners per jaar aangroeien en ze zou toen ze weer om keek, en staarde nogmaals naar hare weerkaatsing in den spiegel. Ik ben mooi genoeg om een dozyn ouwe mannen als Lord Crowley te trotsee- ren. Dwaze ouwe gek Waarom gaat hy niet dood en laat Jack in zyne schoenen stappen Toch is het wellicht voor my goed, dat hij nog leeft, omdat ik Jack getrouwd zou hebben, indien hij Lord Crowley geweest was in plaats van een arme kapitein, en nu ga ik nog een veel betere partij doen... Mevrouw Croft! Ik zou wel eens... Zij ging plotseling op een stoel voor den grooten spiegel zitten en bekeek zichzelf in haar schitterend wit. Ik zou wel eens willen weten, zei ze lang zaam, wat voor een Mevrouw Croft ik zyn zal Ik zou wel eens willen weten of... of ik Jack ooit zal betreuren Een zwakke kreet ontsnapte van Marga- retha'8 lippen. Alice, maak zulke grappen niet, riep zo uit. Ge weet... ge weet... dat het u niet schelen kan. Alice stond langzaam van haar stoel op en wierp met een onverschillig lachje het hoofd achterover. Schelen kan Natuurlijk kan het my niet schelen. Slechts dwazen hebben tegen woordig nog harten, Margaretha, en ik... weer lachte ze... ik geef nergens anders om dan om mijzelf, voegde ze er by. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1