D I R K A Zondag 5 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4265 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De leertijd in de Ambachten. Wat zij er van denken. Eene voordeelige plant 3e Vlaamsche Sociale Week Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUE SUUM. Aelst, 4 Juni 1910. De leertijd in de ambachten wordt geregeld naar een ministeriëel besluit van 29 Juni 1906. Dit ministeriëel besluit bepaalt 1° De inrichting van secretariaten voor leerlingen 2° De plichten van den patroon,waar aan, ten bedrage van maximum 200 fr., premiën worden toegestaan 3° De plichten van den leerling,waar aan, na aflegging van een examen over den leertyd, een leerbrief, boeken en gereedschap, ten bedrage van 100 fr., worden verleend. I. Secretariaten voor leerlingen. De secretariaten voor leerlingen zijn plaatselijke of gewestelijke propagan da-, bescherm- en toezichts-comiteiten zy strekken hare werking uit over ver scheiden ambachten en bevatten onder wijzers en leeraars, maatschappelijke werkers en inzonderheid vertegenwoor digers van gilden en ambachten. De instellingen, dio de opbeuring van de plaatselijke ambachten beoogen,wor den door het Ambt voor Ambachten en Neringen geldel yk gesteund en bezich tigd. Zy dienden eveneens gesteund door do provincie-, de gemeentebesturen on de vakvereenigingen. De secretariaten hebben als zending de inschrijving en bekendmaking van de vraag naar en het aanbod van leer lingen de keuze van leerlingen eu patroons de leiding van de leerlingen by de keuze van een ambachtzij moe ten de leerlingen raad geven en nagaan of deze lichamelijk en geestelijk geschikt zijn om 't een of ander ambacht aan te leeren zij moeten toezicht uitoefenen over de uitvoering en de uitwerkselen van den leertijd; nagaan op welke wijze, in technisch en praktisch opzicht, de leerlingen onderwezen worden als be middelaar optreden in geschillen tus- schen patroon en leerling bet leerpro gramma en de uit te voeren werken tot opleiding van den leerling regelen zij moeten den leerling in staat stellen om zyn eindexamen te onderstaan en dit examen inrichten zy moeten den pa troon en den leerling het bekomen van de staatstoelagen vergemakkelijken. II. Plichten van den patroon. De patroon moet inzonderheid een geschreven leertydsovereenkomst doen opmaken, waarvan bij twee afschriften aan het secretariaat voor leerlingen zen den moethy moet den leerling vader lijk behandelen en hem theorethischer en praktischer wijze de in het bedrijf in zwang zijnde werkstelsels en gebruiken aanleeren hem werkelijk in het bedrijf doen uitoefenen en hem geen ander werk dan dit van het bedrijf doen ver richten; den leerling naar de ambachts school of de academie zenden, hem de tijdelijke beroepsleergangen doen by wo nen de geschillen, die tusschcn hem en zijn leerling mochten oprijzen, aan het secretariaat voor leerlingen of aan de vakvereeniging onderwerpen in over leg met het secretariaat voor leerlingen of de vakvereeniging het leerprogram ma en het leerlingen werk alsook het programma van het eindexamen regelen. III. Plichten van den leerling. De leerling moet met getuigschriften bewijzen dat hy lager of middelbaar onderwijs genoten heeft eD, gebeurlijk, de leergangen van een beroeps-, teeken- school of academie heeft bijgewoond de leerling moet eveneens een getuig schrift van eenen geneesheer indienen, bewijzende dat hij lichamelijk geschikt is om het gewenscht ambacht aan te leeren hij moet de leergangen van de voor de studie van zijn ambacht nuttige ambachtsscholen bijgewoond hebben of bijwonen en ook de in het ambacht ge geven tijdelijke leergangen bijwonen, waarvan hem bewijsstukken mogen ge vraagd worden hij moet gehoorzaam, getrouw, vlijtig wezen en zich door lezingen in zyn ambacht bekwamen hy moet zich met de grootste zorg be reiden tot het theoretisch en praktisch eindexamen. De leerling wordt niet meer tot het examen toegelaten na zijn twintigste jaar. De leerbrief en een premie van 100 fr. in boeken of gereedschap, worden door de Regeering verstrekt aan den leerling die met voldoening zyn leertijdsexamen ouderstaat. De Staat verleent aan den patroon die zich met de vakopleiding van een leer ling belast, jaarlyks eene premie van maximum 50 fr. gedurende drie jaar, alsook een bijpremie van 50 fr., zoo de leerling met voldoening zijn leertijds- examen aflegt. 'k Heb het hun zelf niet gevraagd maar ik kan u toch hun gedacht geven, omdat het opgeteekend staat in het boekje van Mgr Savoy 't kan nog al tellen. Een geneesheer, Dr Laborde, hooglee raar te Parijs, werd volgende vraag gesteld Is alcool vergift En 't ant woord luidtVraag eerst wat vergift is en zie dan of alcool kan meêgerekend worden. Eene giftige stof is iets dat na in het lichaam opgenomen te zijn als spijs of drank, er stoornis brengt of ongevallen veroorzaakt die den dood kunnen voor gevolg hebben. Moet ge nu vragen of alcool vergift is Ieder kan zijne uitwerksels bestati- gen naarmate hij in kleiner of in groo- ter hoeveelheid gebruikt wordtnaar mate hij bij toeval of uit gewoonte ge dronken wordt zijn er uitwerksels die den geest en het lichaam aantasten, van het heen en weer waggelen tot het smoordronken zyn, van het zenuwachtig leven tot gekheid, tot misdadige zot heid, van de persoonlijke ziekten tot het meêdeelen aller kwalen aan zijne nako melingen. Maar eene enkele getuigenis is van geener weerde, zegt men dikwijls. Wacht maar. In de Fransche provincie Finisterre hebben 69 geneesheeren de volgende verklaring gedaan In den naam der openbare gezondheidsleer, in den naam dei'openbare gezondheid en der lands- welvaart verklaren wij in 't openbaar dat alcool onder iederen vorm vergift is. 602 Hollandsche geneesheeren schrij ven Het gebruik, zelfs het matig gebruik van alcoolische dranken is altijd schadelijk. Die dranken zijn niet waardig als volksdrank gebruikt te worden, en zij zijn de hevigste vyaud van de welvaart en den zedelijken voor uitgang der volkeren. 2500 Belgische geneesheeren en apo thekers onderteekenden een schrijven, waarin stond dat alle alcoolische meng sels schadelijk eu gevaarlijk zijn, maar dat het alsembitter (absinth) het schade lijkst van al is. 15000 Engelsche geneesheoren richt ten een verzoekscht aan de Wetgevende Kamers om te verkrijgen dat het anti- alcoolisch onderwijs verplichtend zou worden, om de kinderen hunnen vijand, de giftige alcool, te doen kennen on verfoeieD. Mogen we dan niet besluiten met Dr Landes-Brunton de alcool is do ver derfelijkste vyaud van 't menschdom. En hoevelen willen het nog niet gelooven is tegenwoordig de aardappel, ten min ste als men met zijnen tijd méégaat en voordeel weet te trekken uit de doelma tige aanwending der scheikundige mest stoffen en het besproeien met Bordeaux- sche pap. Ook bewijzen de statistieken dat de aardappelteelt van jaar tot jaar meer en meer uitbreiding neemt, bij zooverre dat de aardappel eene ware nyverheidsplant geworden is. Doch men vergete niet dat hier, zoo wel als bij alle andere teelten, men slechts op hooge winsten mag rekenen, als men tot hooge opbrengsten geraakt. En om die te bekomen, moet men bene vens goed plantsel, van de beste soorten, ook rijkelijk bemesten. Immers, som mige landbouwers meenen dat het ge noeg is eene goede soort te hebben. Neen, niets komt in de natuur van niets daarom is bet dan noodig den grond wel van planten voedsel te voorzien. De stalmest worde in tijds ingewerkt en kan men hem maar aanwenden bij het planten, dan moet men zorgen voor wel geteerden mest. Maar iedereen zal met ons instemmen als wij zeggen dat men slechts loonende uitslagen kan be komen door eene toevoeging van pas sende scheikundige meststoffen. Volgens de meeste deskundigen ont neemt eenen oogst van 30,000 kgr. aar dappels per hectare, aan den grond ge middeld 95 kilos stikstof, 40 kilos los- foorzuur en 150 kilos potasch. Om de noodige hoeveelheid stikstof te geven kan de landbouwer bij stalmest nog 150 tot 200 kilos zwavelzuren am moniak per hectare voegen. Door zijne zachte, regelmatige en aanhoudende werking, is deze meststof verreweg boven sodanitraat te verkiezen bij de teelt van aardappels. De aardappel schijnt maar moeilijk het fosfoorzuur op te nemen en, ofschoon zijn gehalte aan dit ellement maar ge ring is, zullen 200 300 kilos superfos faat hem zeer welkom zijn. Wat nu de potasch aangaat hooger- slaande cijfers bewijzen dat de aardap pel veel potasch bevat. Hij is er zeer gretig naar en eigent zich heel gemak kelijk potasch. In tal van proeven heb ben wij ondervonden dat de aardappel altijd dankbaar is voor eene potaschbe- mesting en dit bewees door hoogere Kaïniet of chloorpotasch raden we echter niet aan. Gebruik dit bestanddeel liever onder vorm van zwavelzure pot asch dit geeft loouende uitslagen. Zoodus om ons in 't kort samen te vatten, dat de volgende formuul, boven stalmest, aan te prijzen is voor aardap pels, per hectare 150 tot200kil. zwavelzure ammoniak. 300 tot 300 kil. superfosfaat. 100 tot 150 kil. zwavelzure potasch. Vergeet daarbij niet op tijd te be sproeien, zelf vóór ge de eerste kentee- kons der ziekte bespeurt, want het jaar 1905 heeft ons onder dit opzicht eene kostelijke les gegeven. En velen hebben hot beklaagd, als het te laat was W. De derde Vlaamsche Sociale Week, die dit jaar te Leuven gehouden wordt van den 29 Augustus tot don 1 Septem ber, belooft in belangrijkheid verre de voorgaanden te overtreflen. Het programma, opgemaakt door den E. P. Hutten, samen met het Bureel van den Belgischen Volksbond, doorgrondt gansch het vraagstuk der kollektieve werkkontrachten, met zijne natuurlijke gevolgen verzoeningraden en scheids gerechten. Het hoeft niet meer gezegd dat de christene vakorganisatie betracht de betrekkingen tusschen baas en werk man te verbeteren, door het streven naar kollektieve kontrakten, waar bei der rechten en plichten in afgeteekend worden, en die aldus medehelpen om de scherpe konkurrentie te beteugelen. Onze leiders van werkliedenvereni gingen en dezer raadgevers, al wie zich om de toekomst der werkersklas en de orde in de samenleving bekommeren, hebben er dus het grootste belang bij, hebben zelfs voor plicht het vraagstuk der gemeenzame arbeidsverdragen gron dig te kennen. Wy sporen hen dan ook aan, talrijk aan de studiedagen der Sociale Week deel te nemen. De prijs der deelname is bepaald op 2 fr. Voor logement en eetmalen wordt gezorgd legen 16 fr. voor de vier dagen. Men kan zijne bijtreding zenden aan den heer E. Van Quaquebeke, Holstraat, 69, Gent. PROGRAMMA. Maandag 29 Augusti, van 10 tot lil/2 ure, de gedragslijn der christene syndi- katen tegenover de patroonsvereenigin- gen van 111/2 tot 12ure, bespreking; van 3 tot 4 ure, geschiedenis, ontwik keling en beteekenis der gemeenzame arbeidsverdragen van 4 tot 4 1/4 ure, rustpoos van 4 1/4 tot 5 1/4 ure, ver zoeningsraden en scheidsgerechten van 5 1/4 tot 6 ure, bespreking om 8 ure, groote volksvergadering. Dinsdag, 30 Augusti, van 9 tot 10 ure, praktische raadgevingen aan de leiders der arbeidersvereenigingen van 10 tot 10 1/2 uro, bespreking van 10 1/2 tot 11 1/2 ure, de arbeidsduur van 11 1/2 tot 12 ure, besprekingvan 3 tot 1 ure, vakvereenigingen en liefdadigheid; van 4 tot 4 1/4 uro, rustpoos van 4 1/4 tot 5 1/4 uro, de sociale politiek onzer vak vereenigingen van 5 14 tot 6 ure, be spreking om 8 ure, grooto Vlaamsche liederenavond. Woensdag, 31 Augusti, van 9 tot 10 ure, de voorbereiding tot het vakonder wijs eu het sociaal leven in de lagere scholen van 10 tot 10 1/4 ure, rust- OF DE DOOR eTitus VAN NUFFEL. 9e vervolg. Geenszins. Het is een mengsel van bedelaars en dieven, waar onder Italianen, Walen en Vlamingen... Althans, genoeg wij moeten scheiden. Wees dus op uwe hoede zoek eene schuilplaats, waar ik u, zouder gevaar, van den loop mijner onderneming kan inlichten. Nu ben ik sterk genoeg om al te doen wat ge van my verlangt. De lichaamskrachten vermogen niets tegen verraad 01 over macht. Waak, zie rond, tracht alle voorvallen, hoe onbeduidend zij ook schilnen, te onderscheppen wees verrader, gij zeil, indien het mootons oogmerk wettigt alle middelen. Vandaag verlaat ik met den eletto en zijnen staf uwe woning, om het verblijf van de Luu te betrekken. Daar zal eene onzichtbare hand Dirka beschermen. Wee hem, den vermetelen, die haar aandurft Gij zult uwen plicht doen, sergeant De onbezonnen zal zijne roekeloosheid met het leven boeten Hartstochelijk kneep Gilbert des soldeniers handen in de zijne en wooi'den van dankbaarheid rolden hem van de lippen. Ik moet voort, eindigde Jeroom. Morgen, voor zonsopgang, vinden wij elkander hier aan den oever des Denders terug. Tot wederziens Laag tuurde de torenwachter de gestalte des krijgers na, en, onder het lispelen van een dankgebed, volgde hij den slingerenden loop der rivier. Diepdenkende, staarde hij in den voor hem liggenden stroom, op wiens effen waterspiegel eenige schepen hunne statige masten ten hemel verhieven. Jooris' aangezicht drukte andermaal innig harteleed, snerpende zielsfolteringen uitliij bemerkte niet, höe dè dagvorstin hare gouden stralen in den kristalynen plas weerspiegelde, de scheepsmasten vergulde en alles pinken deed van levenslust. Een enkel voorwerp hield hem bezig Dirka I altyd Dirka Later speelde een droeve glimlach om zijnen mond, do armen vielen ontzenuwd bezijden zijn lichaam, dieper nog zonk hem het hoofd op de horst... Afgetrokken van alles wat hem omringde, hoorde hij niet, dat een poorter zijnen naam riep, en enkel een forsche ruk aan zijn wambuis bracht hem tot de werkelijkheid. Bartel was zijn uitroep. Oude vriend... Gilbert Joorisronkte een sterkgespierde kerel, met onge meen groot hoofd, oogen als kogels en het wezen als roet zoo zwart Gilbert Jooris, wat zijt ge vermagerd, wat zyt ge bleek... Ik hoef u geen uitleg te vragen... üwe dochter... Geschaakt Doemenis brulde de Hercules, zijnen arm met opgestroopte hemdsmouw uit de horst van zijn lederen voorschoot trekkende en de vuist wringend. Maar de waker, bezield met wilskracht en nieuw levensvuur, haalde diep adem en kreet Alles is niet verloren. Zij zal verlost Bartel fronsde de wenbrauweu en schokschouderde medelijdend. Wij zullen lukken, vriend smid, wees zeker herhaalde Gilbert. Dan, zonder mijn kind, is het leven mij van geener waarde meerderhalve heb ik bij mijn pogen niets te verliezen, wel alles te winnen... Desniettemin kwelt mij eene verlegenheid Nergens vind ik onderkomen, en, gij weet liet zoo wel als ik, de oproerlingen ontzien noch rang noch grijze haren. Bij Sint-Eloisprak de smid - onnoodig u daarover te hekommeren. Ik hied u gulhartig een verblijf onder mijn dak aan. Aangenomen Top En laat de Spanjaards maar komen, ik ben er niet bang van Dat galgenaas kan den smid niet missen, zijn aambeeld bezwaarlijk ontberen, en noch min zijnen slijpmolen. Ten andere, met een weinig goeden wil en wat geweld op mijn kittel achtig karakter, voldoe ik der signors en soldados minste grillen Brave BartelHoe zal ik u ooit zooveel goedheid kunnen vergelden Spreken wij daar liefst niet van. We zijn hier op aardo om elkaar te helpen en in mijne plaats had gij niet anders gedaan... Kijk, hoe die twee soldeniers met hunne zwaarden op de deur der Werfkapel hakken en klieven de schavuiten zij vreezen dan het mirakuleus beeld van Onze-Licve-Vrouw-ten-Druiven niet?... Wel besteedde kerels geraken niet binnen daar zwaaien zij Burcht- waarts. Kom nu, Gilbert.. HI. Het gerucht liep, onder andere, zegt Kanunnik David, in zijne Vaderlandsche Historie dat de Spanjaerts heel Aelst hadden uitgemoord. Als eene windhoos was de mare van liet wangedrag der muitelingen tot de verstafgelegen hoeken der Nederlanden overgewaaid en ontpersto alom kreten van spijt en schaamte overal klonken bedreigingen, werden plannen ontworpen om de onverlaten in hun vernielingswerk te keer te gaan allerwegen stonden mannen op, gereed om lijf en goed ten pande te stellen van het door de Ketters reeds zoo zeer geteisterd vaderland. Brussel ontstak in verbolgenheid alle gemoederen geraakten aan 't gisten mannen, vrouwen, grijsaards en jonkheden, weihebben den en behoeftigen spraken éen en hetzelfde woord en riepen luid om verlossing en rechtsherstel. - Het verblijf in deze stad, voor lieden van Spaansche afkomst, werd ja gevaarlijk en uit vrees van mishandeld te worden, zochten de gekende hoofdmannen ergens eene schuilplaats. (1) De tijding dier plunderingen, vergroot door sommige kwaadwilligen, verspreidde zich met de snelheid des bliksems. Zelfs schreeuwde men om wraak, niet alleen tegen de muiters, maar ook tegen den Staatsraad, ofschoon de leden dier instelling de zelfopoffering zoo ver dreven, dat zij hun zilverwerk verpandden, om over gereede penningen te beschikken. (2) Sancho d'Avila, bevelhebber van het garnizoen der citadel van Antwerpen, werd verdacht het oproer gunstig te zijn, en dit vermoeden bleek niet van allen grond ontbloot. Het volgende tot staving De koning van Spanje had, gemerkt de herhaalde protestatiën van het volk, een door hem onderteekend manifest uitgegeven, aan iedereen bevelende, de opstandelingen - hetzij afzonderlijk of in groot getal zonder medelijden noch genade te behandelen, hun alle voedsel te weigeren en ze, desnoods, af te maken. poos; van 18 1/4 tot 111/4 ure, het vak onderwijs; van 111/4 tot 12 ure, brspre- king; van 3 tot 3 3/4 ure, de voorberei ding tot het vakonderwijs in de familie; van 3 3/4 tot 4 1/2 uro, de opleiding der vakleeraars; om 5 ure, uitstap; om 8 ure, groote volksvergadering. Dagorde Drankbestrijding en sociale werken. Donderdag, 1 September, van 9 tot 10 ure, de rol der priesters in do vakbe weging; van 10 tot 101/4 ure, rustpoos; van 10 1/4 tot 11 1/4 oré, de begrooting van een arbeidersgezinvan 111/4 tot 12 uro, bespreking; om 3 ure, samen vatting der lessen. Plechtige slotverga dering. (1) Kau. J. David. Vaderlandsche Historie, II0 deel, bl. 33. (2) Th. Sevens. Vlaanderen voor en tijdens het bewind der Geuzen, hl. 175. (Wordt voortgezet). Verboden nadruk. Liberale coöperatief. De Volksgazet't orgaan der liberale firma Vijf Ezels C' schrijft Wat nu de liberale coöperatief be- treft, wij ook hebben vernomen dat dergelijke bakkerij tot stand zal ko- men, maar zoo 't schijnt zullen do winsten niet gebruikt worden om politiek te maken of de menschen op andere wijze te dwingen, maar na betaling van eenen kleinen intrest(?!?) aan 't kapitaal dat er in steekt, zou heel den overschot der winsten aan de verbruikers eu de klanten weêr ten goede komen. Wij denken dat de liberalen die hun geld in dergelyke zaken verpan- den meer goed in 't voordeel der werklieden doen dan actiën te nemen in zekere gasmaatschappijen die met 't vet van iedereen wegloopeu. Dus weeral eene coöperatief 't Zal weldra al coöperatief zijn, zegde men ons Zondag 11.; de neringdoende burge rij moet deo dieperik in Zeker rijk heerschap, zegde onlangs openbaarlijk. Er zullen later nog alleen ryke en arme menschen bestaan, dus kapitalisten en werklieden. Wij keuren de coöperatief niet stelsel matig af, daar zij aan de werkende klas veel voordeelen verschaffen kan, door het bezorgen van levensmiddelen tegen minderen prys, maar wat wij afkeuren 'tis dat zij aan Jan en alleman, coope- rateur of niet, mag leveren Dit is, volgens ons, een misbruik waartegen ernstiglijk dient opgekomen te worden. Het huwelijk van princes Cle mentine. Het huwelijk van prinses Clementine, van België, met prins Vik- tor-Napoléon-Bonaparte, zal op het ein deder maand Juni, in Italië plaats heb ben. Eerstdaags zal de princes Clemen tine haren verloofden, die bij zijne moeder, de princes-weduwo Clothilde, op haar kasteel van Moncalieri, bij Tu rijn, verblijft, vervoegen. Cijfers om even bij stil to staan Dc aarde beweegt zich met eene snel heid van 30 kilometers per sekonde door het heelal. De afstand van de zon tot onze aardo is 150 millioen kilometers. Een sneltrein zou 254 jaar noodig hebben, nacht en dag doorreizend, om tot de zon te komen. Kou men van de aarde naar de maan reizen, nacht eu dag door, dan zou men 8 jaar noodig hebben. In ons zonnestelsel bevinden zich 8 groote planeten on 150 kleinere. Satur- nus heeft 10 manen. Jupiter heeft er 7. Men heeft berekend dat de zon min stens reeds 500 millioen jaar door het heelal voortsnelt. Men kan bij een helderen sterren hemel met de bloote oog 1500 sterren waarnemen met de tegenwoordige in strumenten 100 millioen, dat zijn dan a jonge zonnen. Na eenen tijd van nu nog 8 minuten. De koude die in het heelal heerscht, is 400 graden Fahrenheit onder zero. De hitte in de kern van de zon is 5 millioen graden Celsius. De aarde is 5 maal zoo groot als de maau. Van de 18 millioen kometen, die we tegenkomen, hebben wo kans dat we met één in aanraking komen. Met de komeet zelf, niet met den staart. Wat betreft den afstand van ons tot de sterren er zijn sterrengroepen, die zoo ver van ons'afstaan, dat het licht 40,000 jaar noodig heeft om tot ods to komen Aai

De Denderbode | 1910 | | pagina 1