Donderdag 9 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4264 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aan wie de meerderheid in ons land Een nieuwe wereldbrief van Z. H. den Paus. Het bemesten van bloenjen in vollen grond, EEN EN ANDEIi. DERBODE. Wt blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder sening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December, De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de I»utto-Gooemens, Korte Zoutstraat, N* 31 et in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en -vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CUIQUB aUUM ilelsl, 8 «fuut lOlO. Het antwoord op deze vraag is natuur lijk De katholieken zijn, of liever, maken de meerderheid uit aangezien zij zes stemmen meerderheid hebben in do Volkskamer. Onze driekleurige tegenstrevers be twisten het en willen met cijfers bewij zen dat zij in de twee laatste Kamer- kiezingen,al bezitten zij minder Kamer zetels, toch meer stemmen bekwamen dan de katholieken. Wij willen op onze beurt door cijfers bewijzen dat onze tegenstrevers aan de waarheid te kort blijven en de katho lieken het meest stemmen bekwamen. Wij nemen de cijfers van 't jaar 1908 voorlaatste Kamerkiezing en die van 22 Mei jl. Katholieken. In 1908 487,591 stemmen. In 1910 676,939. Totaal 1,164,530. Alleenstaande katholieken. In 1908 17.267 (MM. Haye, Gielen en alleenstaande kandidaten te St. Niklaas, Christene demokraten te Luik). In 1910 15,917 (lyst Hellinckx en gescheiden katholieke lijsten te Leuven, Aarlen, Dinant, Namen). Totaal 33,186. Daensisten. In 1908 15,451. In 1910 13,960. Totaal29,411. Liberalen en Kartel. In 1908 372,041. In 1910 430,730. Totaal 782,771. (In deze becijfering is rekening gehouden van de terechtwijsing, den 30 Mei ten voordeele der liberale lijst te Brussel gedaan). Socialisten. In 1908 271,872. In 1910 85,326. Totaal 357,198. Alleenstaande socialisten. In 1908 2,871. In 1910, geen socialisten- afgescheurden. Walen. In 1908, geene lijst. In 1910: 4,148. Handelaars. In 1908, geene lijst. In 1910 2,592. Algemeen totaal voor de liberalen, kartellisten en socialisten 1,159,969 stemmen iD do kiezingen van 1908 en 1910. Katholieken 1,164,530 stemmen. De katholieken kregen dus 4,561 stemmen meer. Als men al de stemmen samentelde, door kiezers uitgebracht die ontegen sprekelijk op de hoofdpunten (gods dienst, onderwijs) voor de rechterzijde zijn, dan bekwame men katholieken I,164,530 -j- afgescheurde katholieken 33,186-1-daensisten 29,411 1,227,127. Telt men al de andere stemmen bij een, als toeboorende aan de linkerzijde (en deze veronderstelling is aan onze tegenpartij gunstig, want bij de stemmen der lijsten van de Walen en Handelaars behooren zeker katholieken)dan bekomt men als tolaal liberalen en karteliisten 782,771 -|- socialisten 375,198 afge scheurde socialisten 2,871 4- Walen 4,148 handelaars 2,592 1,169,580. Wat een verschil uitmaakt, ten voor deele der Regeering, van 57,547 st. Het besluit is Zonder de afgescheurde katholieken en de daensisten mede te rekenen, heb ben de katholieken, in 1908 en in Mei II. 4,561 stemmen meer verkregen dan de liberalen, kartellisten en socialisten. Telt men de alleenstaande katholieken en de daensisten mede, dan beschikt de Regeering over 57,547 stemmen meer dan de geheele tegenpartij. Ter gelegenheid van de driehonderdste verjaring der heiligverklaring van den Kardinaal Carolus-Borromeus, Aarts bisschop van Milaan, heeft Z. H. Paus Pius X eene encycliek of wereldbrief afgekondigd, gericht aan de Primaten, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en andere geestelijke Overheden der Katholieke Kerk. In het eerste deel der encycliek herin nert de Paus het leven van den heilige, zijnen aanhoudenden en heldhaftigen strijd tegen degenen, die onder liet voorwendsel van de leering der Kerk te hervormen, hunne geestverdorven heid verborgen en alzoo den weg ge baand hebben voor hel modernism, t Waren de belangen der Kerk niet,welke de zoogezegde hervormers beoogden, maar wel hun eigen belang. Do H. Vader prijst vervolgens de deugden van den H. Carolus-Borromeus, en stelt hem tot voorbeeld aan alle geestelijken in den stryd tegen de ketterijen en dwaalle ringen. De priesters, zegt hij, moeten strijd voeren tegen degenen die, zooals de vroegere hervormers, de geloofspunten en de instellingen der Kerk trachten te ondermijnen, die altijd de woorden van vooruitgang en beschaving in den mond hebhen, maar niet in het hert, en die onder die bedriegelijke woorden hunne kwaadwillige gevoelens verduiken. Naar het voorbeeld van den H. Caro lus-Borromeus moet elkeen in de maat zijner krachten meewerken om de sa menleving op echt christene grondsla gen te vestigen. De vaders des huisgezins co de meesters moeten aan hunne kin- der.», hunne onderdanen en dienstbo den niet alleen de toelating verleenen, maar zc verplichten zich in do christene leering te laten onderwijzen. De H. Vader dringt verder aan op de noodzakelijkheid om de christene opvoe ding te verdedigen tegen den geest van modernism, en veroordeelt eens te meer de ongodsdienstige school, die, zegt hij, ten onrechte de onzijdige of wereldlijke school gcheeten wordt, en die niets anders is dan de onbeschaamde dwing- landij eener in 't geheim werkende sekte. Ton slotte beveelt de Paus de Geeste lijkheid en de goloovigen aan, talrijke godsdienstige scholen te stichten. Hij verzoekt de Bisschoppen de geloovigen het veelvuldig gebruik der biecht en de nadering tot de H. Tafel aan te raden. De encycliek eindigt met de lofrede der deugden van den H. Carolus-Bor romeus en zet de geloovigen aan zijn leven tot voorbeeld in hunnen handel en wandel te nemen. 5<s Vervolg. Iedereon weet dat een grond rijk aan humus, warm en mullig is, en dus best past voor cone krachtige ontwikkeling van allerlei bloemplanten. Hot spreekt van zelf dat er dikwijls dient besproeid te worden. Maar dat al is nog niet voldoende. Om prachtige bloemen te bekomen mogen de voedstoflen ook niet ontbreken. Men kan mesten op verschillende manieren stalmest, beir, duiven- en hoendermest kunnen daarvoor dienen. Nochtans iedereen beschikt over die meststoften niet, en ten andere, sommige vinden die mesten onaangenaam, des te meer als het bloemenperk rond de woning gelegen is. Daarom maakt men nog al veel gebruik van bijzondere scheikundige bloemen mest. Die formu- len worden niet zelden hemelhoog ge roemd door hunne uitvinders en geven Ze zweeg plotseling en staarde in den spiegel. Mevrouw Nethercombc stond op den drempel, zwaar tegen den muur leu nend,en iets op haar gelaat ontstelde Alice. Zij keerde zich snel om. Wat is er begon ze, doch Mevrouw Nethercombe wuifde afwerend met de hand en dwong zich tot een glimlachje, terwijl zij de kamer betradt. Wat onzin verteld ge toch vroeg ze. Maar ze had gezien, hetgeen zij geen van beiden gezien hadden... de sombere scha duw der toekomst, dio boven beider hoofd jj zweefde. HOOFDSTUK IV. Indien liefde alles was Zij begaf zich met zonderlingen, langza* men tred naar hare eigene kamer om zich te kleedcn. Voor de deur bleef ze staan, en hield zich een oogenblik aan den xoor- tière vast, die haar bedekte. GerumoerdGeriuneerd! Geriupeivdl Eindelijk opende zij de deur en trad als verblind binnen. Ze was er zich van be wust, dat bare kamenier vlug vooruit ge treden was, en haar do behulpzame hand wilde bieden. Ruw wees ze haar echter terug. Laat me met rust, Therèse. Waar is mijn Toilet En de juweelen Ik ben te laat, en heb geen tijd te verliezen. Hier is de sleutel van de brandkast. Ik zal van avond de diamanten dragen. Een glanzend, parelgrijs toilet, zoo teer van kleur, dat het bijna wit was, lag op eene kanten sprei. Mevrouw Nethercombe keek er huiverend naar. Het was speciaal voor dezen avond vervaardigd, maar hoe kon ze het nu aantrekken, na dezen onza- ligen middag T, Ik kan het niet dragen, zei ze luid. Ik zou er mij van avond niet op mijn gemak in gevueieu. Therèse keerde met een zwaar juweelen kistje in de hand de brandkast den rug toe en keekop, toen ze het op tafel zette. Oh, Mevrouw I riep zo uit. Maar dat meent gij toch niet Het zou jammer zijn. Mevrouw Nethercombe viel haar met een ongeduldig handgebaar in rede. Ik kan het niet dragen, herhaaldo ze scherp. Haal mijn zwarte toilet te voor schijn het nieuwe zwarte met de kant. Dat zal ik aantrekken. Therèse wierp haar eene snellen blik toe en haalde zonder verder oen woord te dur- nog al dikwijls goede uitslagen, want scheikundige meststoffen passen opper best aan bloemperken. Niettemin hebben meest al deze samenstellingen eene groote fout, namelijk van te duur, soms twee en driemaal hunne wezenlijke waarde verkocht te worden, in evenre digheid met hunnen inhoud. Men kan heel gemakkelijk zelf eene goede men ging maken, die de heerlijkste uitslagen geeft. In De Tuinbode vinden wij de vol gende formuul, als voorbeeld aange haald. Wij mogen ze dus in volle ver trouwen aanbevelen. 4 deelen superfosfaat, 2 deelen zwa velzure potasch, 3 deelen ammoniak- sulfaat, 3 deelen sodanitraat. Men geeft hiervan gedurende de maanden Mei, Juni en Juli,30 grammen per vierkante meter, elke maand. Men zal wel zorgen die meststoffen, goed tusschen de planten te strooien en zoo mogelijk inwerken door hakken of bij middel van de haak. Nooit zal men ze op de bladeren werpen, en moet dat gebeuren, dan zal men de planten on- middelijk begieten met water. Wanneer de planten zoozeer ontwik keld zijn dat zij den grond bedekken, dan kan men de meststoffen oplossen in water, b. v.500 grammen per 100 liters water en daarmede de planten begieten, derwijze dat men maandelijks 30 gram men per vierkante meter geeft. Ten einde de bijtende werking der meststoffen op de bladeren en bloemen te vermijden, kan men daarna ze afspoe len met zuiver water bij middel van eenen besproeiër of zelfs met eenen ge wonen gieter. William. De scholen zonder God. Een lee- raar van geneeskunde in de universiteit van Lyon, heeft een boek geschreven over de misdadigheid in Frankrijk Criminalité en France Daarin toont die hoogleeraar, hoe vreeselijk de mis dadigheid toeneemt in Frankrijk. Bo vendien vraagt hij, hoeveel zware mis- dadeu blijven nog onbekend? De schrijver van de Criminalité deelt cyfers mee Van 1871-75 250.000 misdaden 1876-80 372.000 1881-85 422.000 o 1886-90 461.000 1891-95 521.000 1896-1900 511.000 1901-1905 556.000 Men weet dat, sedert dertig jaar, in ven zeggen, het zwarte toilet te voorschijn, dat ze naast het grijze op liet bed legde. Mevrouw Nethercombe keerde zich af. Alles was nog altijd zwart voor haar blik... de duisternis der wanhoop. Ze drukte de handen tegen de oogen. Hoeveel... hoeveel, had ze haar zuster verteld, zou er noodig zijn om haar van hare schulden te verlossen 500,000 franks. Maar dat kon toch niet, Zij had zich ver gist. De cijfers op het groene laken waren zoo verward geweest, en indien zy zich vergist had... Doch zo had zich niet vergist, en ze wist het. Zij zou geheel die som noodig hebhen om zich tc redden. En zelfs al kreeg ze al dat geld, dan nog zou ze heel voorzichtig moeten zijn. Maar Margaretha moest eerst haar soisoen hebben. Ze moest zich kunnen vermaken... arme kleine Marga retha En als de eene of andere goede man haar tot vrouw hegeerde, zou alles in orde wezen. Doch Margaretha kon slechts een kans hebben... éen seisoen Algeheel en onverbiddelijke armoede zou het einde er van zijn,zelfs al verkreeg Mevrouw Nether combe op de eene of ander manier, van den een of ander het henoodigde geld om hare dringenste schulden te betalen. Therèse legde de laatste hand aan haar toilet, en had juist voorzichtig een schitte rende tiara in hare golvende lokken beve stigd, toen er op de deur werd geklobt. Mevrouw Nethercombe schrok en hield Frankryk, het godsdienstig onderwys wordt verdrongen men weet dat het nu met geweld wordt bekampt en uit geroeid Veel geleerden in Frankrijk zeggen het luide De school zonder godsdienst kweekt de misdaad, verwoest de fami lie, richt het Vaderland ten onder. Het slaan van vreemde munt in België. Onze munt werd door de regeering van Siam gelast met het slaan van doorboorde geldstukken in zuiver nikkel en brons. In 1909 werden er 6 millioeo nikkel stukken van 5 en 10 stangs geslagen, voor een gewicht van 40,000 kilogram men, en 30 millioen bronzen stukken, voor een gewicht van 150,000 kilogr. In 1910 werd het slaan voortgezet. Voor Colombie werden er 4 millioen stukken in gemengd nickel geslagen, voor een gewicht van 16,000 kgr. In 1907 was er reeds eene bestelling geweest. In beide gevallen werd de estvorm door den heer A. Michaux geleverd. Voor Perzië werden er 12 millioen stukken gemengd nickel geslagen, van van 1 en 2 shahis, voor een gewicht van 45,000 kgr. In 1910 werd het slaan voortgezet. Deze munt werd reeds in 1900 en 1904 te Brussel vervaardigd. V?aamsche stapmarchen. Het gebrek aan gemakkelijke en schoone Vlaamsche stapmarchen is sinds lang erkend. Het Algemeen Nederlandsch Verbond (A. T.) heeft besloten in deze leemte te voorzien met bet uitgeven, voor fanfare en harmonie, van omwer kingen van scheppingen onzer Vlaam sche meesters. De eerste omwerking van dien aard zal zijn Groeninge- Marsch van Jef Van Hoof. leder kent: De Leeuwen dansen dat verleden jaar zulken ophef maakte en dat onmid- delijk populair is geworden. By het eigenlijke lied is als trio bijgevoegd Het Vlaggelied van den zelfden komponist. Het geheel is een schoonklinkend pas- redoublé.in bet bereik van ook kleinere krachten, en geroepen om veel bijval te genieten met de aanstaande feeste lijkheden. De uitgever is M. L. Slootmaeckers, Kammenstraat, 52, Antwerpen, waar de bestuurspartij kosteloos te verkrij gen is en waar men zich ook kan wen den voor andere Vlaamsche marchen, liederen en teksten. den adem in. Natuurlyk was het Marga retha met haar lief meisjesgezichtje en haar verlangend reikhalzen naar de wereld, die wellicht zulk een somber aanzien voor haar hebben zou. Arme Margareta Het zal Mej. Margaretha zijn, zei ze snel. Hoe zie ik er uit Therèse Ik... ik was van middag niet heel wel. Ik wil niet, dat ze denkt dat ik ziek ben. Neen, neeD, Mevrouw ziet er uitste kend uit. Doe dan de deur open, zei Mevrouw Nethercombe. Zo keerde zich by deze woorden weer om en bekeek zich zelf in den spiegel, hot eerste oogenblik niet bemerkende, dat niet Margaretha, doch wel Lord Nethercombo binnen getreden was. Hij bleef besluiteloos op den drempel staan, en Therèse gleed langs hem heen en verdween. Toen sloot hij do deur en trad vooruit. Hij kwam Mevrouw Nethercombe bui tengewoon hoog van gestalte voor, toen zo zich omwendde en naar hem keek en volgens hare meening was zijn streng ge laat, dat jaar op jaar al strenger geworden was, van avond kouder dan ooit. Ze be merkte niet, dat zijne hand beefde, toen hij haar op den vergulden zijkant van het ledi kant legde, en dat in zijne grijze oogen de zelfde uitdrukking schitterde die er jaren geleden op den morgen van haar trouwdag in gelegen had. Zy keek hem niet in de oogen. Zij had zich weer omgewend en plukte hulpeloos aan haar toilet, naar de diamanten, die in het kant van tiaar traille bevestigd waren, voelend, om zich te overtuigen of ze wel stevig genoeg zaten. Gy John I riep ze uit. Ik dacht, dat het Margaretha was. Zijt ge klaar Hij tradt naderbij en stak haar half en half de hand toe. Agnes, zei hij met gedempte stem, ik kan niet nalaten van avond bij u te komen. Ik ben onverschillig geweest, geloof ik... we hebben jaren lang zoo volkomen ge scheiden van elkander geleefd; maar van avond zat ik er over na te denken, en herinnerde ik my hot verleden, en... Agnes voelde ik er behoefte aan, u te zeggen... dat ik u nog altijd lief heb. Ik ben onver schillig geweest... ik geloof, dat ik onver schillig geweest moet zijn, doch van avond werd het mij duidelijk, Agnes dat ik u nog altijd lief had... u lief had, zoo als ik twin tig jaar geleden van u hield en ik... ik zou van dezen avond af een nieuw leven willen beginnen. Zij zat doodstil, niets anders ziende dan het nootlottige groene laken op de speelta fel, niets anders lioorond, dan de woorden: Geruineerd Geruineerd Geruineerd Wij zyn dwaas geweest en hebben ieder ons eigen leven geleefd, zooals zoove- len van onzen stand doen, zei liy. Ik ben gewend geraakt aan mijn club en gij hebt u mot andere dingen geamuseerd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1