DIRKA De doode hand. Zondag 12 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 4265 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissementivan Aalst. ssTpi t™üiS sss1 rJrêps GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De nieuwe Almanak of Kalender. Werkzaamheden der maand, DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst js. iïïsï-ï Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C- Van de Putte-Gooasen», Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CUIQUE 8ÜUI ikelBt, 11 Juni 1910. Geen kiezing moet er plaats grijpen of de geuzen van allen deesem halen hun spook der doode hand uit liun magazijn van laster, logentaal en volks fopperij... Maar vooreerst laat ons eens nagaan wat men door doode hand verstaat. Wat zijn goederen der doode hand De goederen der doode hand zijn onroerende goederen landerijen, meor- schen, bosschen, hofsteden, huizen, fa brieken, mijnen, enz., door een openbaar Bestuur bezeten, die nooit verkocht worden en nooit bij erfenis in andere handen overgaan. Die goederen brengen dus nooit eenig geld op voor de Staatskas, noch door verkoopingsrechten, noch door erfenis- rechten. Dus de goederen van doode hand zijn dezen toebehoorende aan den Staat, de Provinciën, de Steden, de Gemeenten, de Godshuizen, de Bureelen van welda digheid, de Kerkfabrieken. Nu die goederen kunnen nochtans geld opbrengen voor de Staatskas in geval van verkooping daar er zoowel als voor andere goederen verkoopings rechten moeten betaald worden. De geuzen handelen te kwader trouw als zij de zoogezegde kloostergoederen rangschikken onder de goederen der doode hand En inderdaad geen klooster, geen geestelijk gemeenschap van paters of nonnen kan onroerende goederen bezit ten de kloosters behooren aan den eene of andere eigenaar en als hij, die eigenaar, goederen verkoopt moet men verkoopingsrechten betalen en als hij komt te overlijden erfenisrechten kwij ten, als welke goederen ook. Dit is dus verre van doode hand te zgn. Eene kloostergemeente bezit de bur gerlijke persoonlijkheid, namelijk De Zicarte Zusters', die haar door Napo leon II werd verleend. Zjj zijn dus geene erfenisrechten verschuldigd. Voor de Fransche revolutie der jaren 1790 behoorden de goederen aan het klooster en er bestond geen persoonlijke eigenaarmen kocht, men verkocht, men erfde ten voordeele der kloosterge meente. Waarin de geuzen ook ter kwader trouw handelen, 't is wanneer zij de godshuizen, de toevluchtsoorden in bijna al de gemeenten voorstellen, als de eigendom te zijn van het kloosterorde die het godshuis enz bedient. Die zoogezegde kloosters behooren 't zij aan de Godshuizen, aan de Armbe sturen of aan den eenen of anderen eigenaar. De doode hand is dus eenvoudig, gelijk wij het hooger zeggen, een spook uit het liberaal magazijn van laster, logentaal en volksbedriegerij gehaald om sommige domme kneukels te doen schrikken. De doode hand der kloosters be staat in België niet en kan er niet be staan. Alle kloosterlingen mogen persoon lijk goederen bezitten, ze kunnen ver- koopen, ze vermangelen, enz. maar moeten verkoopingsrechten betalen en bij sterfgeval zijn hunne erfgenamen erfenisrechlen verschuldigd. Ziedaar de waarheid. Ten slotte bemerken wij dat als de geuzen de laagste volksdriften aanvu ren tegen de kloosterlingen, zij niet be grijpen dat zij te zelfdertjjde, het recht van bezitting aanranden en dus de wet tige bezitting van hun eigen erfgoed in gevaar brengen. Meermaals reeds is er spraak geweest van de invoering van eenen nieuwen Almanak of Kalender. De Köln. Volkszeitung heeft er dezer dagen een uitgebreid artikel aan toege wijd. 't welk den eenvoud alsook de voordeden ervan nogmaals ontegen sprekelijk bewijst. Op onze beurt willen wij de aandacht onzer geachte lezers op den nieuwen Almanak inroepen, daar kortelings de Kamers van Koophandel in Congres te Londen vergaderd, er eene definitieve beslissing zullen over nemen. 01' onze Aalstersche Kamer van Koophandel er zal vertegenwoordigd zijn kwam ons niet ter oore. Ter zake dus. Pascheu zou altijd vallen op 7 April. Nieuwjaarsdag zou geen datum heb ben en eenvoudig Nieuwjaarsdag ge noemd worden en vallen tusschen 31 December en 1 Januari. De twee eerste maanden van ieder kwartaal zouden bestaan uit 30 dagen, terwijl de derde maand van ieder kwar taal 31 dagen zou hebben. Dus ieder kwartaal heeft 91 dagen. Hetgeen de nieuwe almanak bijzon der eenvoudig zou maken, is, dat de datums van ieder kwartaal altijd op denzelfden dag zouden vallen bijvoor beeld den eersten der maanden Janu ari, April, Juli en October is een Maandag en bijgevolg zyn de 7*. de 14*, 21* en 28* dier maanden ook altijd een Zondag. De 1* der tweede maanden van de kwartalen, dat is te zeggen van de maanden Februari, Mei, Augustus en November zal altijd een Woensdag zyn en do Zondagen in die vier maanden vallen op den 5®, 12", 19® en 26*. De eerste dag der derde maand van elk kwartaal zal altijd een Vrijdag zijn en bijgevolg vallen de Zondagen dan altijd op 3«, 10®, 17®, 24* en 31®. Het gevolg van deze verandering zou zijn, dat iederen datum alle jaren den zelfden dag zou hebben. Zooals men nog zal opmerken,hebben de derde maanden van ieder kwartaal 5 Zondagen terwijl al de andere maanden er slechts 4 hebben. Met een beetje goeden wil, zou deze almanak gemakkelijk van buiten te leeren zijn. Bijvoorbeeld 14 Januari is een Zon dag twee dagen vroeger in Februari (12) is ook een Zondag en weer twee dagen vroeger iu Maart (10)is ook woer een Zondag, En zoo is het voor al de dagen in 't jaar en voor aide jaren van het leven. Ook is het niet meer noodig ieder jaar den volgenden almanak met ongeduld af te wachten, daar deze geen verrassing meer biedt. Overbodig is het ook eenen nieuwen aan te koopen. Men weet dadelijk wanneer de groote feestdagen vallen, daar deze voor eeuwig t vastgesteld zijn. Paschen valt niet te vroeg noch te laat. Wellicht zal de 7 April, Paasch- dag, waarop men de Verrijzenis des Heilauds herdenkt en viert, ook de feest dag zijn van de verjongende natuur. Met Paschen zal het mooie weer zijn feestelijke intocht houden en de plezier reisjes kunnen hun loopje nemen. Handel en nijverheid, enz., zullen er oneindig bij winnen. Nadeelen biedt de nieuwe almanak niet, maar in alle opzichten vele voor deden, die de menschheid ten goede zul len komen en eindelijk zal deze vereen voudigde almanak geen warboel meer zijn voor de groote menigte. De meeste bladen er. tijdschriften in alle landen juichen de nieuwe tijdreke ning toe en hopen dal het congres van Londen bepaald dit jaar uitspraak zal doen. Enkel de sterrekundigen die met de berekening der komeet heel wat pluimen van hun geleerden en geveder den hoed verloren hebben bekampen het heftigst den nieuwen almanak.Maar mogelijk zullen dezo heeren to veel werk hebben meteen nieuwe beschrijving der komeet, om deze nieuwe tijdsregeling tegen te houden. Als voorname werken gedurende deze maand, hebben wij vooral aan ie stip pen, het aanaarden der aardappels, het ophakken en uitdunnen der beeten, het planten van maïs en rutabagas, het ophakken, bemesten en aanaarden van tabak, eu in de tweede helft der maand het besproeiën der aardappels met Bor- leaux'scho pap. Zoo de aardappels te wenschen laten, dient men voor het braken en aanaarden 50 kgr. sodanitraat en 100 kgr. ammo- niaksulfaat toe. Bij de laatste ophakking en als de beeten op afstand geplaatst zijn, geeft men hen eene laatste bemesting be staande in 100 kgr. sodanitraat, 100 kgr. amraoniaksulfaat, 300 kgr. super fosfaat en 150 kgr. potaschsulfaat. Door de braking worden die meststoffen op pervlakkig ingewerkt en dat is heel voord eelig. Landbouwers, wier klavers mislukt zijn of die denken gebrek te zullen heb ben aan groenvoedor, zullen wel doen met tueschenruimten van 14 dagen of hoogstens drie weken, een partijtje maïs te planten.En aangezien dit gewas een bij zonderen snellen groei heeft, zal men wel doen er snelwerkende mest stoffen bij te gebruiken, b. v. eene ge lijke hoeveelheid sodanitraat en ammo- niaksulfaat, hetzij 150 kgr. van elk en evenveel chloorpotasch, ten minste als de grond vroeger niet rijkelijk van dit i element voorzien was. Wat de rutabaga aangaat, dit is eene zeer uitputtende plant. Wil men goede uitslagen bekomen, zonder den grond te veel te verarmen, dan geve men 150 kgr. ammoniaksulfaat, 75 kgr. soda nitraat, 500 kgr. superfoofaat en, in zand- en leemgronden 150 kgr. chloor potasch. Voor het aanaarden kan men op tabak voordeelig gebruiken 150 kgr. ammo niaksulfaat en evenveel potaschsulfaat, ten einde eene groote opbrengst van goede hoedanigheid te bekomen. Al deze hoeveelheden zyn per hectare berekend. Omtrent het oinde der maand zal men niet nalaten de aardappels een eerste maal te besproeiën, met Bordeaux'sche pap, die men bereidt volgens de gekende formuul per honderd 2 kgr. kopersul faat en 1 kgr kalk.Alle jaren zyn er die hetbeklagen, maar te laat, niet op tijd de eerste besproeiing gedaan te hebben. Het maaien der weiden zal dees jaar, gezien het wellukken van het gras, ook wat vroeger moeten geschieden. In don bloeitijd is het gras voedzaamst en meest verteerbaar. Wij dringen dus aan om vroeg te maaiën, want al te veel land bouwers hebben enkel de hoeveelheid in 't oog en wachten te lang. Het gras wordt houtachtig en droog naarmate het rijpt en droog gras is maar strooi waard William. Eendracht maakt macht. Die vaderlandsche spreuk huldigt eene on betwistbare waarheid. Overal wordt de eendracht, de goede verstandhouding tusschen de katholieken voorgestaan en aangepredikt in vooruitzicht der ge meentelijke kiezingen van 19ii en der kamerkiezingen van 1912... Maar Enkelen beweren dat de oudo strijders aan kant moeten worden gezet en nog- thans de oude peerden brengen den wagen thuis, zegt de spreuk. In de twintigste eeuw zoo min dan in vorige eeuwen zal men dc vliegen met azijn kunnen vangen. Parochie St.Vincentius k Paulo, Gent. Tombola tot het bouwen van een Patroonschap. Uitslag der rnaande- lijksche trekking. Eene obligatie Nr 837171* prijs Nr 83778 2° prijs Nr 44752. Belgische bedevaart naar het Heilig Land met eene reis rondom de Middellandsche zee. Op de vraag van verscheidene professors en om den wensch uitgesproken op het Congres van Mechelen te verwezenlijken, heeft het Komiteit der Bedevaarten naar hot Hei lig Land, voor dit jaar, het vertrek uit Marseille der 40®'® bedevaart vastgesteld op 19 Oogst en de terugkomst op 30 Sep tember. De Heeren professors en studenten worden verzocht deze prachtige gele genheid niet te laten voorbijgaan. De merkwaardige reisweg der vacan- tiedagen.de onschatbare voordeelen van eenen bijzonderen boot, eene organisa tie welke meer dan 30 jaren praktijk heeft beveelt deze bedevaart aan, dewel ke, volgens hot zeggen van alle oud bedevaarders een belangwekkend en te weinig gekend werk is. Vraagt programma en inlichtingen aan Pator Legrand, Half-straat, 18, Leuven. Wilt gij u aangenaam maken, dan moet gij liever gunsten vragen dan ze bewijzen want de ijdelheid der ge vers is altijd gestreeld, die der begun stigden zelden. Bulwer. De kiezingen zijn achter don rug en reeds staan liberalen eu socialisten tegenover elkander lijk kat en hond. Men bespreekt de kwestie of het beter is te kartellen dan niet te kartellen. In deze polemiek zegt de Gentsche Vooruit tot de liberalen OF DE DOOR Petrus VAN N1UFFËL. 10* vervolg. Het plakkaat schold de muiters boyendien uit voor oproerlingen e\le"noopto d,(AYilla aan het edict waarvan roraak, al Hii weigerde halsstarrig. Van hoogerhand kieeg hy veroSg aan Jan van Navar.se, tot Aalst van dit te doen, schreef hij aan dezen laatsteeeen sertrouwlljkon brief waarin hij den eletto aanporde, het werk m de stad vomt te zetten. Alsof dier lage ziel dese verende aanm ging nog ontbrak Juliaan Romero, A onzo de Vargas m Jeroianno de Roda verlieten in het geheim de stad Brussel en ™sdholen zich hu den loozen Sancho, die zijne handlangers op het kasteel van Antwerpen, met opene armen ontving. Het sluwe VI 5o5? kuiperijen Sento^die U.^Vniet verzonnen i mutinez, qui se sout emparez di cclle R Nous avons trouver convenir et lettres de niesd's Srs soient unt m.euU aflwow iro d'ordonuer .V M.aieur. d.„,e.lm membres te Ftodwa M JemeW a„ aflin qu'ilz ayent cn vertu de ccste nostie patente a oraon touttes «ntilshommes de leur d^stnct aiieurö éqnjpage que leur sera possible choses prosposees pres üe n persouuo i occurences qui se cl >elonl,mrau»lili, pour .DOngbiaoi. p.lcl 4 Goud le présenteront pour le service de sad* Majeste u v XXIX* de Joillet 1576. plakkaarten van Brabant. Want van uit die geduchte sterkte was het, dat de adem van dood en verwoesting over onze steden, gemeenten en burchten blies. Kortheidshalve, de Aalstersche bezetting werd zoo zeer door d'Avilla met woord en daad ondersteund, dat op den duur hare overmoed paal en perk overschreed. Wel hadden de bitsige woorden van 's konings manifest de belhamels een oogenblik in hunne dolle drift gestuitwel vernamen zij, hoe hardnekkig er gewerkt werd tot het aanwerven van inlandsche troepen, die hen kortelijk bij de lurven konden vatten, maar even gauw hielden zij hunne vrees als voorbarig. De bladen onzer geschiedenisboeken der zestiende eeuw waren met tranen bevochtigd, van bloed doorweektBloed en tranen, dood en vernieling! Ziedaar alles wat de kronijkschrijvcrs dezer troebele tijden het nageslacht overlieten Wij moeten ons wreken zoo heulden de rebellen op 30 Juli. Wreken Wel ja. Hadden ze, bij de inneming der stad, niet dertig hunner makkers onder de wapens der Aalstenaars zien vallen?... En of zij zich wroken Niets ontsnapte Wreed, onmeedoogend en verraderlijk tezelfdertijd, vierden ze den teugel hunner baldadig heden. In de algemeene verwarring der eerste dagen konden enkele inwoners de stad ontvluchten het Magistraat, mei Mher dc Luu aan het hoofd, werd echter bij verrassing gevangen genomen en in verzekerde bewaarnis gebracht. (1) Destijds was Aalst eene kleine, doch machtige stad, door muren ingesloten, van bolwerken en poorten voorzien. Zij was het hoofd eener rijke, bloeiende landouw en telde onder haar gebied niet minder dan honderd en zeventig dorpen. (2) Kerken en kapellen bewaarden onwaardeerbare kunstschatten verscheidene dorpen uit het omliggende zagen abdijen en kloosters oprijzen, die binnen (1) Deelden zijn lotPieter de Pape, Nicolaas Ohysbrechts, Jan de Papt-, Filius Gecraerts, Mr Anlheunis van Schoon velde, Pieter Boone, de Jonghe, Geert de I ape, een van de grofflers, jonchecr Hendrich du Bosch endc Adriaen de 1 aepe... A r oov van het HS der Gentsche stadsbibliotheek. Men stak lien iu een gebouw, dc Roosc genaamd, slaande op üen hoek der Marti en Lange Zoutstraat. Opgebouwd in het begin der XV'e eeuw, waaneer bel later tot Landhuis diende, werd het in den beginne van 1600 herbouwd cn slechts ten jare 17»/ zijn oorspronkelijk karakter ontnomen. Thans rijst er de woning op van den heer Leo De Paepeliet onderste gedeelte, zooals men overigens zien kan, werd u steen der Roose eropgobouwd. F. do Potter en J. Broeckaert. Geschiedenis van Aalst. (t) P.-C. Hoofts. Nederlandsche HistoriënII» boek, bl. 445. t den ouden hunne grenzen, en zelfs er buiten, gebrek en lijden verbanden, welstand en ongestoord welvaren deden heerschen. Pas was dan ook de inval der muiters bekend of spade en houweel kliefden den grond van het plattelandklokken, juweelen, geld en andere kostbaarheden vulden talrijke kuilen. Eene vrees, die aan zinneloos heid paalde, had den vreedzamen landman aangetastweemoedig wachtte hij, "met zijn kroost, den overweldiger af. Achter de sombere kloostermuren, tegen de gewelven der bedreigde cellen, galmde het gebed voor den vrede, het Dona nobis pacem der monniken. (1) Arglist en onbarmhartigheid waren, zooals wij vroeger reeds bewezen, twee hoofd trekken, het vreemd lieir eigen belagers en moordenaars hadden er de voorkeur, verwierven eereposten, deelden zich aan den gestolen buit rijk. Onder hen muntten vooral de Walen uit, die den rondborstigen dorpeling langs de zwakke zijde aangrepen, hem met allerlei beloften paaiden, heimelijk verschalkten en daarna tot op hel hemd uitslroopten. Al de gemeenten van twee uren in den omtrek stonden op schatting. De geestelijkheid koos de partij der Staatschcn en leende openlijk dc hand tot het aanwerven van verdedigingsmaatregelen. De uitvoering der goddelijke diensten was opgeschorst, de bedie naars van den eeredienst worden gekwollen en vervolgd. Der priesters doenwijze kon niet anders dan de wraakzucht der Span jaarden, zoo mogelijk, nog meer aanvuren. Om te beginnen cischten zij van de gekerkerde wethouders vijf duizend poud buskruit en evenveel lood. Gold zulks als hun losprijs? Ver van daar Men vergde daarvoor eene som van 20,000 guldens. Nu, noch liet eene noch het andere kon gegeven worden, om de eenvoudige reden, dal vele begoeden waren gevlucht en de grootste schatten geroofd of weggestoken. Den 30 Juli braken de huurlingen in de kerk van den H. Martinus. (2) (1) Vele kloosterlingen vluchtten naar Brussel, oorkonden eu kostbaarheden met zich medenemende. Dom Bernard, O. S. B. Geschiedenis der Bcncdiktijnerabdij van Jj/ligcm, (2) In 1139 begonnen de werken ;tan dit meesterstuk van Romeinschon bouwtrant, onder het bestuur van Herman De Waghemakere, schepper der kathedraal van Antwerpen. Men wil het dit noodlottig tijdstip (1576) wijten, «lat die prachtige kerk tot heden onvoltrokken bleef. Verboden nadruk. Geschiedenis van Aalst. (Wordt voortgezet). En wilt gij het weten Wij zien van geen enkel punt af, uit ons socialis- tisch programma, wij zijn niet alleen kollectivisten maar wij blijven in het diepste van ons hart kommunisten, 't t is te /.eggen, aanhangers en yerdedi- d gers van den algeraeenen eigendom eu de rechtstreeksche wetgeving door het gansche volk. Dat zal niet beletten dat onze liberalen met de socialisten zullen blijven samen spannen, want ze zijn door godsdienst haat zoo zeer verblind dat ze don afgrond niet zien waar de socialisten bun willen heenvoeren Leeuwke Plancquaert bespreekt ook de kwestie van het *1 akkoord ko men der katholieken met de christene demok raten. En 't Leeuwke vraagt onder ander Welle eflekt zou het maken op het volk moest een Pieter Daens op de zelfde lijst komen met M. Woeste en de ondersteuners van Deiiderbode n en Recht en Vrede Wat het volk zeggen zou Wel het zou niets kunnen zeggen daar onze achtbare Volksvertegenwoordiger M. Woeste, er nooit in toestemmen zou op de zelfde lijst voorgesteld te worden met Groene Pie die hem reeds 18 jaren lang snoodelijk belcedigd en gelasterd heeft... Moest hij er in toestemmen, M. Woeste zou toonen dat hij alle eergevoel, alle persoonlijke weerdigheid verloren heeft... Nu, 't zal De Denderbodc ook niet zyn die de groene volksfopper van Chipka ophemelen zal 1T80 Auguslus. Desen somer is soo droog dat er by naer geen water meer in de putten en is want 's sedert den 10* mey en heeft het weynig geregenten van in het begin van july heeft het soo heet en droog geweest dat meest alle de peerden boy heten en altijd den wint in don noorden en de oosten, de pataters zijn weder al gekrolt. Op O. L. Vrouwendag half oost heeft het geregent soo dat men met groote moeyte heeft bollesaet gesaeyt, dan we derom altyd heet en droog dan nog eene vlaege op ons L. vrouwen geboortedag 87brealles slaet op, 't hoy is zonder maete duer men zegt dat het -10 guld geld. Tbre. De tarwe geld 28 a 29, koren 18 a 19, schoekeloen Gguld, de pataters geilen 12 (stuivers) 't vat en tot Gend eenen gulden 't vat. Peerden en koyeu en syn geen geld waert, de viggons die omtrent paaschen 4 guld golden de selvc soorte koopt men nu voor 10 k 12 stuyvers en een mager groot verken voor 8 9 guld maer de vette syn duer. 8bre. Do Roomsche boonen geilen 11 guld don sak, den 13* 8bre is tot Aelst een schuep hoy toegekomen en verkogt voor 25 guld 't honderd. Tentoonstelling te Gent. November 1910. Onder de bescher ming van den Kring «Gent Voorwaarts», welke, ondor andere, voor doel heeft het opbeuren eu ondersteunen, in de ruimste mate mogelijk, van plaatselijken handel en nijverheid, zal te Gent, in de maand November e. k., eene Tentoon stelling van het Huisbedrijf ingericht worden. Deze Tentoonstelling, alleenlijk geo pend voor de voortbrengselen van de stad en de provincie, zal de volgende voor werpen bevatten Allerhande pracht- en gewone Meube len, Behangpapier, Tapijten, Beddegoed, Gordijnen, enz. Sieraad-schildering, versierd Glaswerk, Vloersteenen. - Keukengerief, Messenmaker ij, Tafelge- rief. - Toestellen voor verwarming en verlichting, Badtoestellen. Kleeding voor damen, heeren en kinderen, Mode artikels.Juweelen, Toiletvoor werpen. Kunstversiering, kleine liaudwer- keu. Kunstbloemen, Photographie, Muziek, Pianos, enz. Bloemen, Plan ten, Zaden, Hofwerktuigen. Automo bielen, Rijwielen, enz. Reisartikels. Jacht- en Vischvangstartikels. Voeding Eetwaren, Dranken. Siga ren. -- Gymnastische Toestellen. Kinderspeelgoed, enz. In 6èn woord, alles wat het Huisbe drijf betreft. Het volledig programma der Tentoón- slelling, alsook alle verdere inlichtingen, worden verschaft door het Bestuur der Tentoonstelling, Coupure, 15, to Gent,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1