Provincie Oost-Vlaanderen. Vleckem. Rechterlijke kronijk. Gewezen Weesjongens VERKIEZING Kerk van St. Martinus. Italië. Zondagrust. Gezel de Brouckere, politieke lei der van het rood orgaan - Le Peuple van Brussel, bekent dat eene meerder heid gevormd uit de twee linkerzijden, liberalen en socialisten niet zou regee- ren kunnen. Een ministerie van de linkerzijde is dus onmogelyk. Dit is eene schitterende waarheid voor al wie niot vrijwillig de oogen sluit of ziende blind is. Schooyaar 1909 1910. De provinciale commissie der studiebeur- zenstichtingea van Oost-Vlaanderen brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de volgende beurs voor het schooljaar 1910- 1911 is toe te wyzen: 10. Stichting Vonck en Van Nuffel 1786 Eene beurs van 200 franken, voor het lager onderwijs, de humaniora, de wysbe- geerte, de godgeleerdheid, de rechten, do geneeskunde, ten voordeele van de naaste bloedverwanten des stichters, en by ont stentenis dezer, de jongelingen1. uit Baardegen2. uit de gemeenten van het voormalig markgraafschap Assche. Begevers de heeren P.-J. Vanderstrae- ten te Baardegem, O. Reyntens, begevers en F. De Hert, advokaat, lid der provinci ale commissie, te Aalst. De belanghebbenden worden verzocht zich tot den heer secretaris der commissie, te Gent, by gefrankeerden brief vóór 10 Juli 1910, te wenden. De aanvragen moeten aanduiden 1° De stichters; 2° De naam, voornaam en woonplaats der aanvragers en het beroep huns vaders en hunne moeder 3° In welke hoedanigheid zy de aan vraag doen 4° De beurzen van stichtingen en andere provinciën of de hoegenaamde openbare toelagen die zy uit reden hunner studiën genietenalsmede hel bedrag dezer toela gen. Indien zy geon# beurzen of toelagen genieten, moeten zij uitdrukkelijk meldin gen van maken. De aanvragen dienen vergezeld te wezen van een uittreksel der geboorteakte der aanvragers, een getuigschrift van zedelijk gedrag, een studiebewys afgeleverd door het opperhoofd van de school die zy vroe ger zouden kunnen bezocht hebben en al de stukken geschikt tot het vaststellen hunner verwantschap met een stichter of van hunne andere titels die tot het genieten der beur zen recht geven. Zy die de aanvraag uit reden van ver wantschap doen moeten bij de stukken die hunne afstamming bewyzen eene stambe- schrijving hunner famillie voegen. Voor de stichting Vonck en Van Nuffel, dienen do verzoekschriften in dubbel te worden opgemaakt en vergezeld te wezen van eene opsomming der stukken die tot staving er by zjjn gevoegd. Het getuigschrift van zedelijk gedrag der akten van den burgerlijken stand dienen op gezegeld papier afgeleverd te worden. Uitgenomen in geval van onvermogen, moet het getuigschrift van zedelyk gedrag geregistreerd worden. Het genot dier beurzen zal ingaan met 1 October 1910, uitgenomen de zevenste met 1 October 1909. Gent, den 20 Mei 1910. De Voorzitter, db Kbrchove d'Oussblghem. De Secretaris, Th. Léger, advokaat. Voor de Werklieden van den IJzerenweg. Eene nieuwe verordening werd eenige dagen geledon afgekondigd waardoor de Werkuren der rytuigkuischers in de Noordstatie te Brussel zeor vervroegd wer den. Het was een groot nadeel voor de talryk- ke werklieden van het Arrondissement Aalst die in de Noordstatie dienst doen. Zij zouden voortaan verplicht geweest zyn den eersten morgend-trein van 3 ure te nemen om op tyd op hun werk kunnun te komen. Hunne klachten werden ondersteund by de hooge Overheid door onze achtbaren Volksvertegenwoordiger M. De Sadelkbr. Wij zyn gelukkig te vernemen dat zy aanhoord zijn en dat or geene verandering zal geschieden aan het bestaande reglement dat aan allen voldoening geeft. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Clemetine Byl, herbergierster, te Aalst, bestatigde dat dieven in haar huis gedron gen waren. Zekeren Albert Pauwels, ta bakbewerker, te Aelst, werd aangehouden en bekende de dader te zijn. Hy krijgt 3 maanden. RECHTBANK VAN OUDENAARDE Zedenzaak. Victor Van der Haegen, 40 jaar, handelaar in kanten, te Kerkxken beticht van zedenschennis wordt verwezen tot 4 maal 18 maanden en tot de kosten, en 10 jaar berooving zijner burgerlijke rechten, alsook 1500 fr. te betalen aan den vader van het slachtoffer, met onmid dellijke aanhouding. Erge slagen. Constant Van der Heyde, ijzerenwegwerkman van Meire, beticht van erge slagen met werkonbe kwaamheid, alsook eenen messteek toege bracht te hebben aan Jozef Sanglum tot Herzele, krygt 8 maanden gevang, 50 fr. boet of 15 dagen met onmiddellijke aan houding. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. 6"Zijne Hoogweerdigheid heeft pastoor be noemd te Oost-Eecloo, den E. H. Van Hyfte, onderpastoor te Zele, in vervanging van den E. H. Van den Breen, ontslag gever. Groot Vaandel delfeest. Op Zondag 19 Juni, om 3 ure namiddag, plechtige wijding door don Z. E. H. Deken van Aalst, van een prachtig nieuw vaandel van don H. Lambertus, patroon der paro chie, die er onder eenen grooten toeloop van pelgrims on met groote godsvrucht dagelijks bezocht wordt tegen de lamheid en alle zwakheid van menschcn en dieren. Komen de feest opluisteren een vijftig tal forsch gebouwde turners van Gent, die er om 5 ure kundige oefeningen zullen uitvoeren de koninklijke harmonie van Oordegem, de fanfaren van Impe; mannen- genootschappen met vaandels en muziek van Aygem, Bambrugge, Borsbeke, Burst, Erondegem, Erpe, Herdersem,Impe,Kerkx- kon, Lede, Letterhautem, Meire, Otter- gem, Smetlede en Vlierzele. Hoe zal de duivel knarstanden als hij al de honderden, ja duizenden christen man- men in dichte rijen en met ontrolde vaan dels zal zien opkomen, om glorie te geven aan God en eere aan zijne Heiligen. Neen, het geloof is nog niet dood in Vlaanderen, het leeft en zal blijven leven en meer en meer leven in ons door en door christelijk Vlaamsche volk. De feest belooft buitengewoon prachtig te zijn, dank aan den onvermoeibaren iever van den E. H. Pastoor Voort man, en aan de medewerkende hand van de E. H. Pastoors van het omliggende, die noch naar afstand, noch naar kost of andere moeilijkheden zien, als het er op aankomt eene godsdienstige feest te helpen opluiste ren, de christen gemoederen op te beuren en te sterken. Gaat het weer meè, heel zeker eene van volk. Vleckem zal eenen dag beleven die het nog nooit beleefd heeft. Vleckem verdient iets. De vreemdelingen mogen rekenen op een gulhartig onthaalmen zal er kunnen krijgen een lekker glas bier, broodjes met fijne hesp en, bovenal op den koop toe, een vriendelijk gezicht. 8TAD AALST Burgerwacht. Muziekafdeeling Zondag 12 Juni aanstaande, ter gelegen heid der prijsuitdeeling zal er een prachtig Concert gegeven worden op den kiosk ter Groote Markt, om 11 '/2 ure 's voormid dags, onder het bestuur van den heer Richard D'Hakns. PROGRAMMA 1. Le régiment de Sambre et Meuse, Ranski. 2. Fantaisie sur Faust, Gounod. 3. Coppelia, air de ballet, Delibes. 4. Dans la forge, more. caractéristique Eilenberg. 5. Select-Valse, Van Luck. Erkende Onderl. Bijstand Maatschappij DE AALST. Met byzondore toelating van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer Stad, zal de Tentoonstelling van de prijzen der Tom bola plaats hebben in het Jongensweeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek alle Zon- en Feestdagen van 9 tot 12 l/a ure voormiddag en van 3 tot 6 ure namiddag. Wij noodigen onze medehurgers uit, een kykje te komen doen, aldus een blyk van genegenheid betoonende aan het Maatschap pelijk werk der Gewezen Weesjongens. Verkiezingen voor de Handelsrechtbanken KIESCOLLEGE VAN AALST BERICHT voor de gedeeltelijke vernieuwing der Handelsrechtbanken van Aalst den 19 Juu 1910. De Voorzitter van het Hoofdbureel Gezien de wetten van 18 Juni 1869, 2 Juni 1884 en 9 Mei 1904 Gezien het besluit van den heer Gouver neur van Oost-Vlaanderen van 9 Juni 1910, by hetwelk de kiezers voor de samenstel ling van de Handelsrechtbank van Aalst, bijeengeroepen worden op 19 Juli 1910, van 8 tot 13 uren, om over te gaan tot de verkiezing van 1° Twee Rechters 2° Een Rechter-plaatevervanger. Brengt te kennis der kiezers dat de voor stelling der candidaten en hunne aanvaar ding zullen ontvangen worden den Zaterdag 2 Juli 1910, van 11 uren voormiddag tot 's middags, ter Groffie van de Handels rechtbank van Aalst, Kapellestraat. Gedaan te Aalst, den 10 Juni 1910 De Voorzitter, Th. DE NAEYER. Zondag toekomende, 12 Juni, te 6 ure, gezongeno Mis ter eere van Sint-Antonius. Maandag 13 Juni, Feestdag van den H. Antonius, ten 10 ure plechtige Mis. Om 5 ure Lof met sermoen en processie. Slad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd door de Patroons 2 goede bakkersgasten 2 schrijnwer kers, 1 gaswerker 1 meubelmaker. Vragen der Werklieden 2 magazijniers 1 tabakbewerker1 vuurstoker machinist1 werkman voor alle werk. Progmnima van het koncert, 't welk zal gegeven worden door de Koninklijke Harmonie, op Donderdag 16 Juni 1910, om 20 Vt uren, ten kioske Groote Markt, onder de leiding van M. R. Lbnssens 1. LeVengeur, Marche Langlois. 2. Le Capitaine Henriot, Openingstuk A. Gevaert. 3. Rigoletto, fantasia Verdi. Solisten MM. Dhoir Pr., Declippel Edm., Hoiremans Ch., Dhondt Ph., Breynaert Al.. Eibers Eug. 4. Klokke Roeland, Marche uit do Cantate Tinei 5. Caprice Espagnole H. Weyts. Allerhande nieuws. VERLOREN. Zon dag 5 Juni, op dc weg vanMoorsel naar Meldcrt, tusschen de herberg De Kooisteert en Meldert een Wandelstok in ebbenhout met verzilverde en gebeitelde kruk. Goede belooning aan wien hem terug brengt, Nr 7 Zonnestraat, Aalst. Tentoonstelling van ISruBBel. Tombola. Groot lot 200.000 Franks uitkeerbaar in geldpre- miën. Aanstaando trekking. Prijs van het biljet 1 Frank. AALST. Messteken. Dijnsdag morgend rond 6 uren kwam Henri Van Nuffel ter Bierbrouwerij, Burny Broeders, in min of meer bedronken toestand op 't werk. De heer Bestuurder Ludwig Ament, deed het hem bemerken 't gene Van Nuffel kwalijk aannam; een woorden wisseling ontstond en eene straf werd Van Nuffel op gelegd. Nu deze laatste schoot in razende woede, trok zyn mes en bracht den Bestuurder verscheidene messteken in den rug toe. Het slachtoffer viel badend in zyn bloed bewusteloos ten gronde. Na ge neeskundige hulp ontvangen te hebben van Doctor Hertecant is de Bestuurder huis waarts gevoord, Gasometerstraat. Toestand geruststellend. De dader is voortvluchtig. Het parket van Dendermonde kwam ter plaats. Eene weldaad. De Foster Pillen voor de Nieren zijn eene onwaar deerbare weldaad, want in weinige dagen doen zy de zieken, die gedurende jaren aan de nieren leden, herleven. Indien al de andere middelen u geene verlichting brach ten, kan het volgende geval u slechts aan zetten eene laatste proef te wagen, daaren boven niets belet u er inlichtingen over te nemen. Den 2i Januari 1904, zegde ons Mm' Callebaut, 3, Zoutstraatpoort te Aalst Ziedaar nu reeds acht maanden lang, dat ik aan de nieren leed de pijnen beletten my 's nachts te slapen ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeid op, aan houdend had ik bedwolmingen; niettegen staande de voorgeschreven middelen,welke ik altijd nauwkeurig volgens de aanwyzin- gen innam, bleef myn toestand zooals voor heen alsdan werd ik aangeraden do Foster Pillen voor de Nieren te nemen, verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Ik nam ze teenemaal volgens de aange- gevene voorschriften en drie dagen later voelde ik my reeds beter, eene week ver pleging bij middel van dit onwaardeerbaar middel was voldoende om my van al mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoe- digen als onverwachten uitslag, is het met genoegen, dat ik dit middel wil aanbevelen, 't Is slechts drie jaar en half later dat wij Mrae Callebaut weder zien, zy verklaarde ons den 28 Augustus 1907 't Is nog altijd met dezelfde rechtzinnigheid dat ik mag bekennen aan al de nierlijders, dat de Foster Pillen voor de Nieren een merk waardig middel voor de niorziekten zyn sinds ik ze nam voelde ik nimmer de min ste pyn en ben zoo gozond alsof ik nooit ziek geweest ware. Uit dankbaarheid ver oorloof ik U volgaarne myne genezing bekend te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 5. AALST. Verleden week heeft men aan het Hotel Van den Broeck, een ijzeren stoel gestolen, nu Woensdag was het in het Hotel de Flandre dat zij een medegenomen hebben. Men kent tot heden de daders niet. Maandag nacht heeft men by Ser. Kiekens, herbergier, Brusselschen steen weg alhier, verscheidene ruiten verbrijzeld. Men zoekt de daders op. De personen die in het bloed lijden (zweren, roodheden, huiduitslag, eczema, jeukingen) zullen vlug genezen zyn indien de slijmverdrijvende Pil Wal- théry nemen 1 fr. de doos. ERPE. Deze week zyn er ook reeds twee kinderen aangesproken door eenen onbekenden persoon, hij biedt hun suikerbollen aan, de ouders zijn zoodanig verschrikt dat zy geene hunner kinderen nog naar school durven laten gaande policie is or nog niet in gelukt hem te vatten LEDE. Men verspreidt in de ge meente, als zou er een schandelijke aan slag zijn gepleegd op de 4 jarige Hélène Delannoy. De geneesheer heeft het kind onderzocht en bestatigt dat het zich heeft gekwetst met ergens over te klimmen en af te vallen op een scherp voorwerp, de in woners kunnen zich nu gerust stellen. Maria Lambrecht, te Gysegem, was Maandag aan het wieden, toen plotselings een groote schapershond op haar toesprong haar de kleederen van het lijf rukte en de ongelukkige zulke vreeselyke beet toe bracht in de beenen en den rug dat zy be wusteloos ten gronde viel. Twee landbou- wors die aan den arbeid waren kwamen toegeloopen en joegen den hond op de vlucht. Het slachtoffer werd naar het gasthuis gebracht. De hond zal onderzocht worden. Indien gy een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat den tapissiorsstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoulstraat, 29, Aalst. RijxcielongevalWoensdag avond rond 7 1/4, reed Edm. V. d. Abbeele per velo naar Schoonaerde, hy deed eene ver keerde beweging, en viel, met het gevolg dat hij zich den rechterschouder heeft ge broken, en naar huis moest gebracht worden. Dendermonde.— Schandige aanval. Van Weyenbergh Marie, oud 24 jaar, land bouwster, wonende op het keur, was bozig met op het veld te werken, toen een onbe kende kerel tot haar naderde en zonder een woord te spreken haar op het lyf viel en ten gronde wierp, het meisje begon uit al hare krachten om hulp te roepen, en de slechte kerel ziende dat er volk kwam toe geloopen liet haar los en vluchte in de richting dor stad. De veldwachter der wyk verwittigde aanstonds de politie die een onderzoek instelde en het signalement van den aanvaller overal rondstuurde. Het is een kerel van middelmatige grootte rond de 26 jaar oud. Hij droeg een zwart kostuum en had eene zwarte muts op het hoofd. Te Ninove. By het onweer van Dinsdag was de regen zoo geweldig dat in zekere huizen het water een voet hoog in de beneden kamers stond. De bliksem beschadigde het stadhuis en andere gebouwen. In de naburige gemeente Ledeberg werd de herberg - De Kroon in brand gesto ken en vernield. Dinsdag morgend, om 8 uren bood zich een inspecteur en de controleur van accijnzen te Gent, vergezeld door een paar accijnsbedienden en door de gendarmen van Melle aan, ten huize van O. V. D. H..., langs den Brusselschen steenwegDe man was afwezig. Op den zolder werd een ketel gevon den op een brandend petrolvuur in volle werking, alsook vcrschillige kuipen en andere materialen dienstig voor het gene- verstoken. Het materieel werd aangesla gen. De eigenaar O. V. D. H..., werd te Gent aan het Strop, aangehouden in den loop van don dag, en in het gevang opgesloten. Ook bij een persoon van Gentbrugge werd eene huiszoeking gedaan in verband met de ontdekking te Molle gedaan. Dubbele misdaad van Rymenam. Het Assisenhof van Oost-Vlaanderen, door het* elke het proces van Frans Flori- mond Vermeylen herzien werd, beticht van te Rymenam op 11 Oogst 1905 de gezusters Janssens vermoord te hebben en daarom ter dood veroordeeld was, is gisteren door hoogergenoemd Hof na eene beraadslaging van ongeveer 15 minuten vrijgesproken. De betichte welke reeds vyf jaren gevang achter den rug had is onmiddellijk in vry- heid gesteld. Dinsdag namiddag was de vrouw van Edward Ver wee, te Zaffelaere, naar haar land gegaan met een rolwagentje, waarin twee voedsterkinderen, oorspronkelijk van Gent. zaten. Om 4 1/2 ure Btak oen onweder op. De vrouw werd door don schrik bevan gen en spoedde zich zoo snel zy kon naar huis met hare pleegkinders. De vrouw die wat ziekelijk was, is daar door zoo erg ontsteld geworden dat zij eens klaps ten gronde viel. Personen kwamen toegeloopen doch konden slechts een lyk opnemen. Een inwoner van Laken had eeno som van 200 frank getrokken als onteige - ningsvergoeding voor een stuk grond. Da delijk trok de man op zwier en kwam 's nachts dronken thuis. Tijdens zyn slaap ontnam zijne vrouw hem 140 fr. wat hem overbleef van de getrokken som. Toen hij Dinsdag morgend ontwaakte, begon hy X te twisten met zijne vrouw, eischte het geld terug en ging er mede weg. In de stad ge- komende kocht hij een revolver en was rond 9 uren 's avonds weer naby zyne wo ning. Hy stelde zich te midden van het tramspoor, zonder zich om de aankomst van eenen tram te bekreunen. Dit ziende waarschuwde zijn zoon, die daar was, hem voor 't gevaar maar de dronkaard schoot tweemaal naar zijn jongen, gelukkig zon der hom te treffen. Denzelfden avond had X. insgelijks zijne vrouw met de dood be dreigd, X. werd aangehouden. Geheimzinnige chek Het parket en de policie onderzoeken eene zonderlinge zaak. Over een tiental dagen kwam by den heer Carl G., bediende der Internationale Bank, te Brussel, eenen chek vragen van 50,000 dollars (250,000 frank) en hij be taalde die, namens den notaris Van Z., wien hy zegde te vertegenwoordigen. Nu Maandag kreeg de bank een telegram van eene New-Yorker bank, meldende dat de chek daar was aangeboden door een persoon, zich noemende Buisset. Maar de bank wilde alsvorens de som uit te betalen, weten of de notaris Van Z. werkelijk die som gestort en den wissel aan Brussel had overhandigd. De bankbediende Carl. G., die de som had ontvangen nam inlichtingen by den notaris en nu bleek het dat hy niemand met die operatie had gelast. Onderzoek wordt nu gedaan om dit ge heim op te helderen. Een Felix Mostin, van Hal, kwam den commissaris melden dat zijne buur vrouw Philomena Van Heesboek, dood in haren hof lag, te midden van eenen bloed plas. Zijne verlegene houding deed den com missaris vermoeden dat er iets niet in den haak was en, na ter plaats het lyk te heb ben gezien ondervroeg hy Mostin en deze bekende nu dat hy de buurvrouw met een hak had doedgeslagen, omdat zij zijne vrouw voor de kletskop had uitgeschol den. Mostin is aangehouden. Men bericht ons uit Arendonek dat er aldaar Woensdag namiddag een smarte lijk ongeluk plaats had op de «Voorheido Twee tolboamten namen een bad in de kom der vaart. Willem Havermaet sprong van den dyk in 't water, denkelijk bleef hij op den bodem in 't gras haperen, althans de ongelukkige kwam niet meer aan de opper vlakte. Zyn makker, die niet zwemmen kon, wendde nochtans alle pogingen aan om den drenkeling te redden. Doch deze bleven vruchteloos, Slechts geruimen tyd daarna werd het slachtoffer uit het water opgehaald. De ongelukkige was gehuwd en vader van een kind. Dit ongelukkig voorval heeft te Arendonek veel ontroering verwekt. Te Desschei is andermaal een meisje het slachtoffer harer onvoorzichtigheid ge worden. Toen zij vuur wilde maken ge bruikte zij ook petrool. Deze ontplofte met het gevolg dat de kleeren van het meisje in brand geraakten. Het slachtoffer be kwam erge brandwonden, die haar leven in gevaar brengen. In het dorp Ramevoix te Doornik is terwyl de echtgonooten Duprez niet thuis waren, een aanslag gepleegd op hun 4 1/2 jarig dochterken, door een 26 jarige per soon die reeds vroeger voor dergerbjko feiten veroordeeld werd. Hy is gevlucht men zoekt hem op. In de de afwezigheid van den bosch wachter Gillot, te Val-Saint-Lambert, zijn vier bandieten in zijne woning gekomen en hebben zyne vrouw en twee zonon op hun bed gebonden en onder doodsbedreigingen eene som van 150 fr. en twee carabynen gestolen. Juist toen zij het huis verlieten kwam Gillot thuis. Een gevecht onstond nu tusschen hom en de bandieten. Eens klaps klonk een schot, gevolgd van eenen smartkreet buitenhuis. Deze was geslaakt door een zoon van den wachter, welke toen hy het venster uitsprong om de policie te gaan roepon, een schot in het been kreeg van eenen der bandieten Do wachter werd door de andere bewusteloos geslagen en zoo konden zy ongehinderd vluchten. Dinsdag avond, rond 5 1/2 ure kwam Napoleon Deuillard, oud 60 jaar, over den weg van Waremme met een troep varkens welke hij naar de weide moest doen. Een automobiel kwam in volle snelheid aange reden en wierp den ouderling omver. De man werd met groot geweld tegen eenen boom geslagen en overleed eenige uren la ter. Men kent den eigenaar van den auto niet. Dinsdag nacht kwam Hendrik Van de Velde, wonendo te Attonhoven-by-Lan- den (Luik), naar het huis van Lodewijk Dumont, 24 jaar oud, vertellen 'dat hun zoon, terwyl zy te zamen aan het stroopen waren, door een geweerschot getroffen werd en lag te zieltogen in een beetenveld. Men spoede zich ter plaats, doch de on- gelukkigen was slechts een lyk. Dumont was door een geweerschot, dat op korten afstand gelost werd het hoofd verbryield. De gendarman deden onmiddelyk een onderzoek, en toen zy zich ten huize van Van de Velde aanboden was hij verdwenen. Men denkt dat het wapen van Hendrik Van de Velde per ongeluk zal afgegaan zijn en hij onvrijwillig zyn makker gedood heeft. Oktavie Lalien, echtgenoote van Pie- ter Wuilmart, wonende Nimystraat te Bergen, wilde Donderdag namiddag haar vuur aanwakkeren met petrool op te gieten. Al met eens had er een ontploffing plaats en de petrool spatte op hare kleede ren. In een oogwenk stond zij in vlam en toen haar echtgenoot de vlammen had uit gedoofd, had zy zulke afzichtelijke brand wonden bekomen dat zij eenige uren nadien overleed. Drie vrouwen verdronken. Woensdag namiddag, waren drie landbou wersvrouwen, de echtgenooten Frangois, Deltry en Thiry der gemeente Réhon (Luxemburg) naar de rivier gegaan om hun linnen te spoelen. Opeens verloor vrouw Thiry het even wicht, viel in het water, doch had zich vastgeklampt aan de echtgenoot Frangois, die op hare beurt vrouw Deltry by hare kleederen vasthield sn daardoor allen in het water terecht kwamen. Alle drie slaakten hartverscheurende kreten, waarop eenige menschen toesnel den. De echtgenoote Frangois werd er spoedig uitgehaald, doch de tweo andere vrouwen heeft men maar een half uur nadien opgetrokken. De zorgen, die dokter Camus aan hen besteedde waren vruchteloos. De slachtof fers zyn moeder van talryke kinderen. Vrouw Francois die men dacht buiten gevaar te zijn werd Woensdag door zulk een hevige koorts aangevallen dat zy Don derdag morgend overleden is. Zij ook is moeder van eene talrijke kroost. De verslagenheid in do gemeente is groot. AARDBEVING. Talryke Slachtof fers. De berichten die dagelijks inko men over de aardbevingen in Italië, zyn eenigzins verward. Toch blijkt er 'duidelijk uit dat de Vesuviusstreek weer tamelijk ernstig getroffen is. En niet alleen groote stoffelijke schade is er aangericht, maar men heeft ook een aantal menschenlevens te betreuren. Volgens de latere berichten dus zyn te Ca8telbaronia een aantal huizen en de kerk erg beschadigd. Eene vrouw is erg gekwest en zes andere personen kregen lichtere ver wondingen. In geheel de provincie Potenza heeft men den schok gevoeld en is de schade groot. Te San Fele zyn vei-scheidene huizen in gestort. Er «ouden vyf dooden zyn. De schok was tegelijk golvend en hup pelend. Bijna al de gebouwen en huizen to Riocastelsijn ingestort,veel menschen onder do puinen begravende, daar zy in hunnen slaap verast werden. Tot hiertoe heeft men twintig lyken opgehaald. Men vreest dat er nog een tiental personen begraven liggen. De reddingswerken worden ieverig voortgezet. Er zijn carabinieri gezonden en eene ploeg mijnwerkers; onder toezicht van ingenieurs. Te Vallata is de schade groot. De gebou wen zijn ingestort. Er zjjn veel gekwetste. Een lijk is uit de puinen gehaald. Er is insgelijks hulp gezonden. Do aardbeving in de streek van Bene- vento heeft de zelfde uitwerkselen gehad als de ramp van Messina en Reggio; er volgde eene groote paniek. Gelukkig zullen er niet meer dan een twintigtal slachtoffers tyn, de meeste in het groote dorp Calitri, gelegen op eene hoogte van 600 meters. In dat dorp zyne heele straten gevuld met ingestorte huizen. De bewoners der gemeenten rond den Vesuvius zijn naar Napels gevlucht. De opwinding is groot in de volkswijken. Vele schrijven deze aardbeving toe aan de ko meet De koning wilde allepn naar de plaats der ramp vertrekken maar de koningin hield er aan mede te gaan. Men zegt dat mijne aanweiigheid op alle feesten noodig is, zegde zy; zooveel te minder mag ik weg blyven waar er geweend wordt en waar er dooden zyn, om myne plicht van vrouw en moeder te vervullen Uit Polenza wordt gemeld In het dorp San Fele zyn vier huizen ingestort. Twee hersonen zijn licht gekwest. In het veld is een boerenhuis ingestort vijf personen be gravende. Dit huis was reeds gescheurd door vroegere aardbevingenDo slachtof fers zijn twee vrouwen en vier kinderen. Vijf andor bewoners zyn gokwest. Men heeft ze alle naar San Fele gebracht. De Paus was diep getroffen door de ty- ding over de aardbeving. Hij wilde er al de bijzonderheden van kennen en heeft aan de geestelijke overheden geseind, opdat zy hulp zouden vcrleenen. Een ontwerp door M. Luzzattï neerge legd voorziet 200,000 lire voor de slachtof fers. Hy heeft reeds 50,000 lire gezonden. In specteurs van de gezondheid&dieust der genie, zyn naar Avelinno gezonden. Belangrijk bericht. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altijd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 12 Juni 1910, M. Meirsschaüt, Korte Zout- straat. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 13 Vrouwelijk 10 Huwelijken. C. Guilliaum, kleerra. mst H. Kieckens, br. J. Van Impe, letterz. met S. Van Driessche, tw. J. Sonck, tw. met F. De Wolf, z. b. P. De Coensel, schoenm. met E Podevyn, br. R. Klaus, handel, met V. Ruelens, z. b. Overlijden!. J. Veillefon, vr. Bombeeck, z.b.60 j.Zout- str. p. C. Cornelis, vr. Hendrickx, x. b. 70 j. Binnenstr. A. Derauynck, br. 20 j. Burcht. J. Snel, man Van Mieghem, tw. 40 j.Twynderastr. P.Van Geertruy, scholierster, 8 jRapenstr 4 kinderen onder de 7 jaren. BERICHT. Het pub'iek wordt herin nerd dat alle aangifte van geboorte moet gedaan worden door den vader, vroed- meester of vroedvrouw die by de geboorte is tegenwoordig geweest en dit binst de 3 dagen der geboortebijgestaan door twee getuigen. Militielichting van 1911. De in schrijvingen voor de militielichting van 1911 worden ontvangen alle werkdagen dezer maand Juni uitgenomen 's Maandags. Marktprijzen. Zaterdag xx Juni 1910. Aardappelen de 100 kil. 0,00 h 0,00 Boter per 3 kil. 7,92 k 8,64 Roomboter 90 kil.; per kil. 2,90 k 0,00 Eiers de 25 2,50 k 0,00 Ajuin de xoo kil. a 0,00 k 0,00 Viggenen, per koppel 90,00 k xoo,00 BOTERMARKT. Heden Zaterdag werden 195 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 1560 kilogr. HOPMARKT. ANTWERPEN, 10 Juni. Men kwo- teert Aalst beschikbaar 112 a 115 fr. nieuwo oogst 70 a 75 fr. Poperinghe be schikbare 112 a 115 fr. nieuwe oogst, 75.00 fr. Markt standhoudend. Veemarkt en. GENT, i* Juni. Ziehier de prijzen van het Vee, levend gewogen op de markt van Vrijdag Getal te koop gestelde Hoornbeesten 456. Melkkoeien 11, groote Ossen 13, jonge Ossen 23, Vaarzen 26, vette Koeien 68, Stieren 41, magere Beesten 274. Schapen 2, Lammeren o, Kalveren 413, Varkens 284, Loopers 13, Viggen! 432, Geiten o. Stieren Koeien Vaarzen Ossen Varkens Kalvert 8 kw. 2e kw. 3* kw o-95 0.85 0.70 0.85 0.78 0.65 1.00 0.92 0.78 X.02 0.90 0.80 X.20 1.03 0. '•35 1.00 0.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2