Donderdag 10 Juni 1910 5 centiemen per nummer 648,e Jaar 4266 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. i mm DIK OVERWON. GODSDIENST,HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eet miljard der werkers. Nederlandsch Mariaauseh Congres. Heilige Rechten. DE ANDIJVIE. EEN EN ANDER. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiüdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 1 «Funi 1910. Hot Staatsblad van Vrijdag deelt den staat mede vaD de Algeraeene Spaar- en Lijfrentkas op 31 December 1909. Zooals men wel begrijpen kan, is er nogal veel tijd noodig om de uitgebreide rekeningen van zu'.ke aanzienlijke in richting na te zien en overeen te bren gen, ca de thans afgekondigde slaat is cersi op 30 April 1.1. kunnen goed gekeurd worden. De cijfers, welke hij bevat, zijn voor zeker een der beste konteekens van den ongemeenen bloei en voorspoed die er in het land heerschen, en welke wij aan het nu reeds 26jarig katholiek bestuur te danken hebben. De eigenlijke Spaarkas schat haar bezit, liet bedrag der haar toevertrouw de gelden inbegrepen, op 1 miljard 512 millioen 169,043 fr. 29 c. Zij heeft voor ruim 5 millioen gereed geld of onmid dellijk te trekken in de Nationale Bank. Omtrent 1 miljard is belegd in plaatsin gen, do eeuen van korten, liet meeren- deel van langen duur. Do Belgische ren teboekjes welke zij bezit, 't is te zeggen zooveel als staatsobligaties, bedragen iets wat meer dan 500 miljoen. De uit gestrekte eigendomon welke de Spaar kas te Brussel bezit en die verscheidene miljoenen gekost hebben, worden met meubelen en materieel, in den staat enkel gerekend voor 250,000 fr. Op 31 December 1909 bestonden er 2,710,112 spaarboekjes, voor eene geza menlijke waarde van 895 miljoen 136,432 fr. 43 c. Bij do som moesten echter nog de intresen voor het jaar 1909 gevoegd worden, 't zij 25 miljoen 8,621 fr. 22 c., zoodat op 1 Januari de weerde der spaarboekjes in 't geheel bedroeg 920 miljoen 145,053 fr. 65 c. Het meerendeel dier spaarboekjes hooren toe aan byzondere personen. Verschillende openbare gestichten be zitten er ook, doch zij komen in die ontzagljjke som enkel tusschen voor 15 miljoen 263,982 fr. 78 c. Er dient opgemerkt te worden dat dit enkel spaarboekjes van min dan 3,000 fr. zijn, want eeus die som bereikt, worden de spaarboekjes meestal veran derd in staatsrenteboekjes Deze hadden op 31 December eene waarde van 501,382,900 fr. Verder waren er nog verscheidene miljoenen voor loopeade rekeningen en anderzins aan de Spaar kas in bewaring gegeven. Ook de dienst der lijfrentkas bij de 6e Vervolg. Maar van avond kwam het mij voor... de avond waarop onze kloino Margaretha in de wereld verschijnen zal, dat we het samen nog weieens konden probeeren. Ge hebt eens veel van mij gehouden, Agnes, en ik... Hij zweeg. Zij zat doodstil. Rond en rond haar hoofd ging hot wiel van de rou lette, welks gesnor haar herinnerde aan het luide gelach harer zuster, zooals deze een paar uren geleden in de eetkamer ge staan had. Geruïneerd Geruincerd Geruïneerd Langzaam keerde zij zich in haren stoel om. Haar gelaat vertoonde een harde trek. Hy kwam haar zeer hoog van gestalte voor en haar hart zonk en zonk terwijl zij naar hem keek. Neen, ze durfde hot hem niet vertellen. Ze moost wachten totdat zc die afschuwe lijke schuld betaald had... totdat... zo zich weer een weinig had hersteld. Indien hij wist... Ze stond plotseling op. Wees niet zoo dwaas, John. Wij zijn te oud voor verliefdheden. Indien iemand Spaarkas gevoegd, neemt eene aanzien- lyke uitbreiding. In het jaar 1909 zijn er voor 15 miljoen 148,281 fr. 05 stor tingen gedaan geweest op de pensioen boekjes. De kas heeft insgelijks lalryke levens verzekeringen aangegaan. Op 31 December 1909 beliep 't getal verzekeringscontracten li,573,voor een verzekerd kapitaal van 79 millioen 728,365 fr. 25 c. Kortom, de Spaarka® had in het ge heel als spaargeld 11: ai.ii. ro bewaarge- vingen eene som van ongeveer 1 miljard 500 miljoen ia handen. Zooals men hooger gezien heeft, is er omtrent 1 miljard opgeschreven op de spaarboekjes van min dan 3,000 fr. Het groot getal dier spaarboekjes, 2,710,112, toont genoeg dat 't meeren deel kleine spaarders zijn, die zich een appeltje tegen den dorst willen ver zekeren. De geest van spaarzaamheid verspreidt zich meer en meer. en de uitslagen er du reeds door hekomen, getuigen ten voordeelo van bet verstand en het wijs beleid van het Belgisch volk, en ook, zooals wij hooger reeds zegden, den voorspoed van ons laud. Wij hebben vroeger onze lezers reeds gemeld dat Zijne Emin. Mgr Mercior, Kard.-Aartsbisschop van Mechelen, in naam van Z. H. Paus Pius X het O. Ij. Vrouwenbeeld van Averbode zal kronen op 21 Augustus aanstaande. Die plechtige dag zal aldaar gevolgd zijn door eenegeheele Feest-Octaaf. Thans meldt men eene schoone onder neming voor de laatste dagen van dat Octaaf namelijk een Nederlandsch Ma- riaansch of Maria-Congres, onder goed keuring van het doorluchlig Episcopaat der beide Nederlanden. Het Gomiteit bestaat voor beide landen België en Holland, uil de voornaamste priesters en leeken die zich in de ver- eeriDg van O. L. V. verdienstelijk heb ben gemaakt, en voorname sprekers en verslaggevers hebben reeds hunne mede werking beloofd. Wolk eene schoone belooging zai dat daar worden jegens de II. Maagd en Moeder Gods. Welke heerlijke feesten daar in 't verschiet voor gausch België en Holland. Moge het programma waar lijk ten volle gelukken. Averbode is eene kleine parochie ge- u hoorde, zou men denken, dat we op het punt hadden gestaan om van elkander te scheiden. En hoe heeft Dawes bet in zijn hoofd gekregen, om u zulk een das aan te geven Ze is heelemaal verknoeid... alsof ge er mee geslapen hebt. Ga gauw een an der aandoen. En vraag Dawes, wat voor soort van kamerdienaar hij zichzelf vindt. Lord Nethercombe keerde zich om. Hy kon haar niet vertellen van het uur, dat hij doorgebracht had met het hoofd op de ar men, moed trachtend te verzamolen om het ijs te breken, dat dik en koud tusschen hen lag. Hij kon haar nu niets vertellen on ver liet met gebogen hoofd het vertrek. Mevrouw Nethercombe keerde zich om en keek hem door den spiegel na. En hoe draaide dat wiel in haar hoofd om cn om HQOFSTUK V. Hoeveel zij er om gaf Mej. Alice was nog niet met haar toilet gereed, tojn Mej. Margaretha zich reeds naar beneden begaf. Ze ging met verhoog de blos en met van opgewondheid glinste rende oogen, on do bejaarde huisknecht, die zich in do hal bevond koek met bewon dering naar haar. Hij had hare moeder twintig jaar geleden in de wereld zien verschijnen, cn hy herinnerde zich, naar Margaretlia kijkend, plotseling, dat Me vrouw Nethercombe er toen even vroolyk legen tegenover Scherpenheuvel op de by eenkomst der drie provinciën Brabant, Antwerpen en Limburg. De ab 1 van Witheere i of Nuberujnen die reeds sedert S eeuwen daar gevestigd is, is vooral sedert den laatsten tijd door velen gekend cn de prachtige Abdijkerk door vele pelgrims bezocht. Nimmer echter zullen ter plaatse of nooit ergens op den buiten a zulke grootsche feesten to zien geweest zijn, als daar in die uitgezochte omgeving, in Augustus zul len plaats grijpen, of uimm.r zal in België zooveel volle aan eene Maria- betooging hebben deelgenomen, als in die plechtige feest-Octaaf Averbode zul len bezoeken. Wij hopen lator onze lezers er nog meer van mede to deelen. De firma Philips van Eindhoven heeft hol een vierhonderdtal werklieden on mogelijk gemaakt nog te komen wer ken. Een lock-out heet dat. Die werklie den ziju allen brave katholieke men schel). Wat is er dan gebeurd Ha, die werklieden maken deel van katho lieke werkmansvereenigingen en die katholieke werklieden hadden gepro testeerd omdat de firma Philips hen wilde dwiDgen de katholieke werk- mansvereenigiDg te verlaten, de verce- uiging die ook protesteerde omdat de firma Philips de werklieden wilde doen werken op verplichtende feestdagen. O, er zijn toch nog patronen die op vreemde wijze de heiligste rechten der arbeiders begrijpen Verbeeldt u dat de firma Philips van katholieke werk lieden eischte dat zij de verbintenis zou den aangaan van geen deel te maken van syndikaten aangesloten bij de ka tholieke Werkliedenvereeniging En dat werd geëischt van over de 300 werk lieden Een twintigtal hebben het hoofd gebogende rest is getrouw gebleven en de geestelijke Overheid heeft het zich ten plicht geacht te pro testeeren tegen de handelwijze der firma Philips, die katholieke menschen wil beletten hunne plichten te vervullen op geboden feestdagen. Hoo is 't toch mogelijk dat in de 20® eeuw nog patronen kunnen bestaan die handelen als de firma Philips... Moed,katholiekearbeidersGij draagt geduldig den last van den arbeid, die u door God is opgelegd, en wilt u heiligste recht behouden dat van uwe christene plichten to mogen vervullen gij zult overwinnen en uw moed zal bewonderd worden en oprecht katholieke harten zullen u helpen en meisjesachtig uitgezien had, en een vreemde steek ging door zyn oude hart. Hy trad op de deur der bibliotheek toe om die voor haar te openen, doch zij hield hem tegen. Sims, waar is vader vroeg ze ver langend. Is hy in de bibliotheek Ik moet hem vragen hoe ik er uit zie. Zijn lordschap is nog niet uit zyne kleedkamer gekomon, Mej. Margaretha, antwoordde Sims. Ik ben con oogenblik geleden boven geweest om hem te zeggen, dat de kapitein hier is, en gij antwoordde, dat hij dadelijk komen zou. De blos op Margaretha's wangen stierf plotseling weg. Kapitein Aldington riep zo uit. Ja, Mej Margaretha, hy is in de bi bliotheek. Margaretha trad snel op de deur toe die Sims open wierp. Een man in avond-cos- tuum liep de ruime zaal op en neer. Toen hy haar zag, keerde hy zich om, en stak haar beide handen toe. Margaretlia riep hij uit. Ik zou u niet erkend hebben Goede hemel Gij zijt volwassen Ge zijt eene jonge dame, Margaretha, mot opgestoken haar en een kleed volgens den laatsten smaak. Oh, goe de hemel Ge wilt toch niet beweren, dat men uwe lange vlecht in die haarwrong bovenop uw hoofd omtooverde 't Margaretha lachte. Hoe durft go zoo met mij spotten, vroeg ze. Ge zult my in 't vervolg met eer- D» andijvie is eene bladgroente, zoo dat wij haarde bemestingen voor de bladgroenten in hot algemeen voorge schreven mogeu toepassen, daar de stik stof- en potaschbemestiiig toepassen, daar de stikstof en de polascli op een gansch bijzondere wijze invloed hebben op de ontwikkeling en de boedanigheid der bladeren. Ten einde het voedend evenwicht niet lo breken, wordt het fosfoorzuur ook niet verwaarloosd, waaraan de andijvie voorzeker ook be hoefte heelt. Juist als bij de latuw, ver- gete men het water nietdat een gansch doorwegende rol speelt in de teelt van elke bladgroente, waarvan zij het in zaad schieten vertraagt en tevens de opname der voedende zouten begunstigt en wij weten van den eenon kant dat de groei dikwijls gestremd wordt geduren de hevige zomer droogten en dat van eenon andero kant onder de bladgroen ten hel vooral de andijvie is die eene neiging heeft om voorbarig in zaad op te schieten, voornamelijk wanneer het zaad een weinig oud is De andijvie wordt bij de groenseliers meest in de roofbouwteelt na erwten op- lcgajuin, en elk ander kuituur ge kweekt, die den grond gedurende de zomer en het najaar ledig laten, bijge volg in een uitgeputten grond of waar van de stikstof skchts traagzaam oplos baar wordt. Gewoonlijk past men geen stalmest toe, om goede reden dat dit voordo groote bemestingen van het na jaar gespaard wordt, en na dat liet bijna altijd, ten minste in genoegzame hoe veelheid ontbreekt. Evenwel past het stalmest, zelfs versch stalmest, volko men aan de andijvie, alhoewel het voor namelijk de beer, hoender- en duiven- mest zijn die waarlijk verrassende uitslagen gegeveD. Noodzakelijker wijze moeten wij bij gevolg tot het gebruik der scheikundige meststoffen onze toevlucht nemen, docli dit moet ons geenszins afschrikken wel in tegendeelde handelsmeststof fen, zelfs zonder stalmest alleen, van het oogenblik dat do grond nog rijk genoeg is aan oud vet. De andijvie, een zomer- en r.aajaars- groente, dat snel groeit en slechts wei nigen tijd den grond bekleedt, vergt eene allerwerkzaamste bemesting. Wy geven de voorkeur aan het amoniaksul- faat, de superfosfaat en het polaschsul- faat, welker opname nog door duchtigo begietingen, zoo als hooger gezegd is, begunstjgd zal worden. Wij raden bijgevolg aan 3 tot 4 kgr. bied behandelen, en vergeet niet dat ik nu Mej. Margaretha ben, en dat ik na van avond in de wereld verschenen zal zijn... Hij maakte eene diepe buiging voor haar en zy beantwoordde deze mot een róvéran- ce, toen hij plotseling vol genegenheid de hand op haren schouder legde. Margaretha, ik geloof niet dat ik het prettig vind, dat ge nu volwassen zijt. Ge zijt juist een rose en wit madeliefje, en een rose en wit madeliefje in ecu boete bal zaal. Hij zwoeg, don blik nog altijd op haar friseh en verlangend gezichtje goricht hou dend, terwijl zyn eigen gelaat betrok. Hy scheen Margaretha zijn geheclo leven lang gekend to bobben. Als binders waren zij speelmakkers geweest, en toen hy naar de kostschool was gegaan en daarna de we reld doorgorcisd was, had hy altijd aan Margaretha gedacht Margaretha friseh en rose en kinderlyk. Toen hij terugkeerde, was Alice byna volwassen. Zo was zoo ver anderd dat zo een vreemde voor hem scheen, doch Margaretha was geheel de oudo ge - bleven. Ook nu was ze nog geheel de oude, maar... zy ging een nieuw leven binnen treden, waarin opvallende veranderingen plaats zouden grijpen. Jack Arlington wist, hoe eene heete balzaal een meisjesgelaat van blozend in bleek veranderde, hoe ze den zacht verlangenden blik in eene hard vochtige uitdrukking van berekening en begeerte en onvoldaanheid omzette, en hoe bittere lynen rondom een mond te voor* ammoniaksulfaat. 3 kgr. superfosfaat en 3 lot i kgr. zwavelzuur polnsch per aar toe te dienen. Al deze zouten worden goed gemengd en oppervlakkig door duchtige rijven ingedekt. Het ammoni aksulfaat en de zwavelzuur i>otasch die niet door de andijvie zouden benuttigd zUn» gaan niet verloren, maar komen de volgende teelt ten goede. Jan. Wijzigingen in het Ministerie. Het Handelsblad bevestigt d it er vóór de opening van den wetgevenden zittijd, wijzigingen ia het Ministerie zullen plaats hebben. M. De Lantsheero, minister van rechts wezen, zou zijn ontslag geven en geen deel meer maken van het ministerie. M. Renkin, minister van koloniën, wordt algemeen gouverneur van Kougo eu zou opgevolgd worden door M. baron Descamps. Het departement van Schoone Kun sten en Openbaar Onderwijs, zou bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken gevoegd worden, dat minister Schollaert zou blijven beheeren. M. Berryer zou M. De Landtsheere opvolgen als minister van rechtswezen en M. Tibbaut zou minister van land bouw benoemd worden. Het Handelsblad is gewoonlijk goed ingelicht, inaar 't is toch nog 5 maanden van November. IN ons land zyn vier gernconten die geen 100 zielen tellen Fleroux 92 inwoners Niverléo 83 Herten 79 Zocteuayo 23 De kleinste railiciaau van dees jaar is de genaamde C. Verhaert van Moll. Hij is slechts 1 m. 12 groot en weegt 22 kil. 't Is een pront ventje maar zal toch niet tamboermajoor geraken. Belgische Bedevaarten naar Lourdes en naar Moutmartre geleid door Z. D. H. Mgr Wal ravens, Bisschop van Door- nijk. Vertrek den 2° (met stilstand van een dag in Parijs) en 3n Augustus. Terugkomst don 11" Augustus. Sermoenen door E. O. De Harveng S. J. van Brussel De E. P. De Groote zal de onderrich tingen in liet Vlaamsch geven. Vraagt Prospectus aan den Eerw. Heer Parot, Bestuurder der Bedevaarten te La Louviéro. schijn konden komen, die eens glimlachend en vriendelyk en lief geweest was. Margaretha keek tot hem op. -- Maar is het nietheerlyk to bedenken, dat ik in de wereld verschijnen zal riep zo uit. Het komt my voor alsof ik er eeuwen cn eeuwen op gewacht hob. Had gij nooit een eerste diner en een eersto bal Ik bedoel geen jongens en meisjes partijtjes, maar zoo iets als van avond Hot is te mooi bijna om waar te zijn. Hij keek naar haar. Het zou haar veran deren... hot kon niet anders, dan haar ver anderen. Hij kende de wereld maar al to goed. Hij zat aan een hoek der tafel, terwijl het electrischo licht op zijn knap gezicht en zyn krullend haar viel. Hij draaide zyn snor op. Ik zal u missen, Margaretlia, zei hy. Ge zult het nu zoo druk krygen, dat ge voor mij geen tyd meer zult hebben. Ik zal geen woordje met u kunnen wisselen... Ze trad vlug op hem toe. Ge verkoopt onzin, Jack, zei ze. Niets zal me ooit zoo kunnen doen verandoren. Ik... ik zou tegenover u nooit anders kun nen worden. Indien hare stom al een weinig beefde, moet hot toch gezegd worden, dat hij er niets van bemerkte. Ge zij een best meisje, Margaretha... dat zijt go altijd geweest, en ik hoop dat go een aangenamen tijd voor u moogt hebben. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1