D I R K A Zondag 19 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64slc Jaar 4267 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Slechte betalers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRUHEID. Groote tyatigheidsbetooging KIES WERKING. DlTJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen «Jjn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeJe van dit blad. CUKQUB SUUM. Aelst, 19 Juni OIO. TE URU88EL. Dit jaar gaan er tijdens de Tentoon stelling, talrijke congressen en voor drachten gehouden worden om diegenen te vereenigen, welke de verschillende vraagstukken bestudeeren die betrek hebben met al de vakken van 'smenschen werkdadigheid. De anlialcoolischc partij mag, op straf van verval, de gelegenheid niet laten ontsnappen van, ten minste een enkele dag, al de propagandisten te vereenigen die 't zij door de Geheelont houding 't z\j door de Matigheit, liet vaderland pogen te redden van *.'e on heilen door den alcool voortgebraent. Het oogenblik is gekomen om aan het landde uitslagen te toonen, bekomen door dertig jaren werk en strijd tegen het verbruik en de uitbreiding van een vergif dat veroordeeld is door do ge- neesheeren en waarvan het gebruik niet staande gebleven is, dan dank aan de vooroordeelen, de onwetendheid, de dwaling en de baatzuchtige propoganda van lieden die hunne persoonlijke be langen boven het algemeen belang stel len. Aan het land de kracht en het leven van de antialcoolische beweging in België willende toonon, heeft de Vader - landsche Bond tegen Alcooliam besloten te Brussel,Zondag26 Juni aanstaande, een groote Matigheidsbetooging in te richten. Het programma der vergadering, dat later aan al de toetreders zal gericht worden, zal eenen stoet bevatten, in de straten der hoofdstad, vaD al de Belgi sche Matigheidsbonden, en seffens daar na in de Groote Zaal van hot Feestenpa leis In de Tentoonstelling, een plechtige zitting waarop men de meeste gezag hebbende personen zal hooren van de Belgische en vreemde antialcoolische partijen. Het Inrichtingscomiteit hoopt dal gij op die vergadering wel zult willen te genwoordig zijn, alsook al de leden van uwen Bond of van uwe Maatschappij. Allen, mannen of vrouwen, jongen of ouden, rijken of armen, zonderonder scheid van staatkundige of godsdienstige denkwijze, scharen wij ons onder een gemeene banier, het onzijdig Matig heidsvaandel Al de Onthouders- of Matigheids- vereenigingen in België, allen zonder ondprscheid, die van de stad en die van den buiten, zelfs die] der verste uithoe ken van 't land, mogen niet nalaten de Groote Nationale en Vaderlandschc Be tooging van 26 Juni aanstaande by te wonen,ten einde zich kunnen te kennen, onderling aan te moedigen, elkaar te verstaan voor den toekomstigen strijd. Allen zullen ter herte nemen den broe derlijken en hertelyken oproep van het Inrichtingscomiteit te beautwoorden, en aan liet land te bewijzen hoe machtig en talryk het leger is der alcoolbestrijding aangeworven in alle klassen der bevol king en dat geen ander oogwit beeft dan het goed en het heil des volks te verze keren. Wij moeten toonen wat wij zijn, hoe- velen wij zijn, en of waarlijk ons werk van diegenen is welke alle deftige lie den moeten ondersteunen en aanmoe digen Na het voorbijtrekken van den stoet, zullen do afgeveerdigden der Maatschap pijen in de Groote Zaal van 't Feestpa leis in de Tentoonstelling vergaderen, om den uitstekenden advokaat uit Parijs te hooren, M. Hendrik Robartwiens naam schittert tusschor. die der meesters van het woord. Z. Em, Kardinaal Mercier, het hoog ste godsdienstig gezag in België, zal insgelijks het woord voeren. Getrouw aan onze schoone nationale kenspreuk Eendracht maakt macht, en de volledige eensgezindheid willen de bewijzen tusschen alle Belgische burgers in zake van den strijd tegen het alcoolism, hebben wij ons de mode werking van een Vlaamschen antial- coolischen redenaar verzekerd, die onze broeders in hunne moedertaal zal toe spreken. De Heer Staatsminister Jules Le Jeune zal de vergadering voorzitten. Wy hopen nog dat de hooge mannen uit de wetenschap, uit de staatkunde, uit de nijverheid in het land en eenige leden van 't Staatsbestuur door hunne tegenwoordigheid hunne genegenheid voor ons werk zullen willen getuigen. Gelief de verzekering te aanvoerden van onze gevoelens van hoogachting. Het Inrichtingscomiteit De Voorzitter, Jules Le Jeune De Ondervoorzitters, Carton de Wiart, Dr A. Moeller, Markies de Trazegnies, Abbé Vasley. De Algemeene Secretaris, Dr de Vau- cleroy; De Bijgevoegde Alg. Secretaris Van de Kerckhove De Kashouder, Pasteur Meyiioffer. N. B Voor alle inlichtingen schrij ve men aan het Secretariaat van den Bond, Louisalaan, 306, Brussel. Een wetsontwerp is door M. Colfs, Volksvertegenwoordiger van Brussel, ten Bureele der Volkskamer neergelegd, 't welke voor doel heeft de slechte be talers met meer kans van lukken tot betalen te dwingen. Hoe staan de zaken op onze dagen Een handelaar die niet betalen wil of niet betalen kan, zal in failliet geslagen worden. Maar zoo is het niet als men het te doen heeft met iemand die geen hande laar of winkelier is. Wanneer nu die iemand zijne schul den niet wil betalen by bakker, vleesch- houwer, kruidenier, kleermaker, schoenmaker, enz. wat staat er te doen om dien iemand tot betalen te dwingen Geen ander middel bestaat er dan hem voor 't Vredegerecht of voor de Burger lijke Rechtbank te dagen. Ongetwijfeld zal de slechte betaler tot betaling verwezen worden indien de eischer of leverancier goede bewijzen bybrengt... Nu de slechte betaler is wel verwezen om te betalen het principaal en onkos ten daarbij, maar dat geeft de verzeke ring niet van betaald te zullen worden. Wanneer de schuldenaar, geene vaste goederen bezit of soms een apparte ment bewoont waarvan de meubels hem verhuurd zijn, dan zal hij voorzeker niet betalen. Nu, wanneer de meubels zijn eigendom zijn, dan bezit hij slechts het noodzakelijke en ze kunnen niet aangeslagen worden. Men legt de han den op een ijdelen nest... Vele lieden vreezen van voor eene som van 25 tot 50 franks een burgerlijk proces in te spannen ja, zo vroezen van niet betaald te zullen worden en nog bovendien den heer advokaat en de on kosten te moeten betalen. En dat ware lastig geld, gelijk men zegt. Wanneer het wetsontwerp Colfs tot wet zal uitgeroepen zijn, namelijk, dat de slechte betalers ook in failliet kunnen geslagen worden, dan zouden velen het zoover niet laten komen uit vrees van 't verlies hunner politieke rechten. Het rechtskundig blad Le Journal des Tribunaux treedt het wetsvoor stel-Colfs ten volle bij. Vroeger, zegt liet, kon men het verschil van behande ling tusschen handelaars en niet-hande- laars verrechtveerdigen, daar tegen de niet-handelaars den lijfsdwang bestond, i. a. w., de schuldeischers konden ze, ten hunnen koste, gevangen zetten. Sedert vele jaren is dit afgeschaft en do schuldeischer staat gansch machteloos tegenover den onwilligen schuldenaar. Het zedelijk uitwerksel, zegt Le - Journal des Tribunaux dat de fail- lietverklaring mcêhrengt, het verlies der politieke rechten, dat er liet ge- volg van is, is van aard om indruk te maken op don oneerlijken schulde- naar en de kwaal te doon ophouden over welke de belangwekkende klas van neêringdoenors en ambacktslie- den klagen. L3at ons hopen dat Volkskamer en Senaat in den aanstaanden zittijd het wetsvoorstel-Golfs aannemen zullen, want 't is hoogst nood zakelijk,dat er aan den tegenwoordigen toestand een einde worde gebracht en dit in het belang der neringdoende burgerij Onze Confrater der Gazet van Thielt sell ryft hierover Een kiezing moet het werk zijn van ten allen tijde. Op den laatsten stoud kan men wel wat opvlammen maar toeu de opinie maken, dat kan men niet. De kieziug moet worden voorbereid door éénsche werking, en de verdeeldheid die wij in het katholiek kamp gezien heb ben, eene openlijke of onderduimsche verdeeldheid, 't is een zeor slechte zaak. Bij eene kiezing moet men optreden met tceerdige mannen, ware katholieken vooreerst, volksmannen dan ook, die met den kiezer omgaan en alle eigenbe lang van kantstellen. Voor eene kiezin°- moeten er inrichting en regeltucht zijn, en de voormannen der partij, ze moeten verstandige en onbaatzuchtige lieden wezen. Bij eene kiezing in Vlaanderen, zijn er Vlaamsche kandidaten noodig, Vlamingen gelyk de kiezer Vlaming is. En toen, als men den Vlaamschen bur ger, den Vlaamschen boeren den Vlaam schen werkman, in hunne tale spreekt van hun geloof, van hunne vrijheid, van hun huisgezin als men daarbij de stof felijke belangen niet vergeet, die Vla mingen zijn gewonnen 't is zege.» Ja, zooals onze Confrater het schrijft zou het moeten zijn. Vroeger jaren was hier te Aalst, do kiezing 't werk van ten allen tyde. Nauwelijks was de eene kiezing achter den rug of men was aan 't werk om de wapens voor de volgende kiezing te be reiden. Men was toen doordrongen van de waarheid der spreuk: Sivis pacem para bellam Indien gij den vrede wilt bereidt den oorlog Maar nu he den schijnt men op zijne lauweren te rusten of wei vindt men by dejongere» de toewijding, den mood niet welke hunne oudere voorgangers voor de goe de zaak bezielden. Le Bicn Public gaf de verledene week den volgenden goeden raad Naar allen schijn zullen wij binnen eenige maanden tamelijk netelige poli tieke kwestiën op te lossen hebben.Laat ons trachten er van nu af in goede ver standhouding en oprechte vriendschap de oplossing van voor te bereiden. Om dat doel to bereiken is het onont beerlijk dat er vertrouwelijke en voort- duronde gemeenschap besta tusschen het Gouvernement en de Kamermeer derheid liet is ook noodig dat het Mi nisterie en de Kamerleden in voeling blijven met het kiezerskorps zei ven. Dikwijls hebben wij dezen raad her haald men heeft zich nooit beklaagd hem gevolgd te hebben. Goed den nagel op den kop geslagen Het laatste voorval mag uit het oog niet verloren worden, namelijk, dat de gekozenen in voeling moeten blijven met het volk.Wij hebben ook meermaals den wensch hooren uitdrukken dat onze gekozenen aan 't volk meermaals de gelegenheid zouden moeten verschaffen om met hen te spreken. Nu gebeurt het dat van do eene kiezing tot de volgende, kiezers en gekozenen zich niet eens ont moeten. Dit is af te keuren I Hot Journal de Courtrai n brengt aangaande de nieuwe richting door de Katholieke Partij to nemen, 't volgende meè Wij hebben veel tcerkengesticht en... zij bloeien. Waarom moet het zijn dat de vakvereenigingen alle uitgesloten blijven Het is hoogst noodig op alle plaatsen van ons arrondissement, de christenc vereeni- ging der vakmannen te versterken. Het is in de vakvereeniging dat de cischen der werklieden gelegenheid vinden om zich te uiten en de mogelijkheid vinden om, zoo veel het mogelijk en rechtvaardig is, tot verwezenlijking te geraken. Buiten dezen weg blijft er aan de werklieden niets over dan den rooden boel te volgen. En wat zegt La Patrio van Brug ge Het gedacht ligt op het tapijt het rolt vooruit en wat men er ook tegen inbrenge, willen de katholieken de toekomst verze keren. zij moeten de baan der christene Demokratie op. Is dit alles klaar en duidelijk genoeg? Men bemerke wel da! La Patrie door christene Democratie de groene voiksfopperij van Chipka er. andero plaatsen niet bedoelt, maar de waro christene Democratie goedgekeurd door onze kerkelijke Overheden. v\IIetefeii van Appelen, vooral onmiddelijk vóór naar het bed gaan is een uitstekend middel om de gezondheid te bevorderen. Een appel brengt 't bloed tot kalmte, doet den opgewonden geest bedaren, vergemak- OF DE Petrus VAM NUFFEL. lle vervolg. Het mangelt my voorzeker aan kleuren om al het afschuwelijke der heiligschennerij getrouw af te schilderen. De sacrilegie was te gruwelijk, te godtergend De gewyde vaten, gouden en zilveren ex voto's, wierookvaten en reliquieënkasscn vestigden allereerst der roovers aandacht en vielen, de smeltkroes voorbestemd, onder den hamer. Monstranciën, schalen, schotels, arapullen, canons, kandelaars en kruisbeelden werden gemalen, gelijk de van goud logge koorkappen, kazuivels, velums, stolen en antepediums gescheurd en aan flarden gereten. En wanneer de geldbussen geledigd lagen, de penning der schamele weeuw den offerblok ontroofd en al wat maar eenigen schijn van waarde bezat, gestolen was, alsdan begon het moedwillig vermor zelen en onteeren van datgene wat in de oogen dier goddeloozen nietswaardig bleek, maar ons. Christenen, het dierbaarst en heiligst ter harte ligt. Vloekend en brieschend vertrapte het gepeupel de H.H. Hostiën, besmeurde pilaren en zittingen met de H. Olie, rukte, door middel van koorden, de Christusbeelden van de outers op den vloer tot gruis. De kelder der kerk bevatte twee vaten miswijn. Hoe waren deze tot nog toe aan den vorschenden en doordringenden blik ontsnapt Geduld Hunne beurt kwam. Aanstonds waren de tonnen naar boven getild en midden van den onteerden tempel gerold. Nog walgelijker werd het tooneel. Onder ijzingwekkende godslastering liet men den wijn in de gouden kelken stroomen, en dezen, die het druivennat vermochten aan te raken, dronken ervan met gulzige teugen vrouwen, met uitgemergeld gelaat, onaanzion- baar van opzicht, verdrongen en stootten elkaar bij heesch gehuil om eene gulp te bemachtigen en rolden, krabbend, stampend en bijtend, schaterend en tierend, over den vloer, waarlangs hot bessensap in breeden vloed voortvloeit. Eene bent klom op het oksaal. Verscheidene handen toetsten het klavier van het machtig orgel, en weldra ruischten de tonen, door gejuil begeleid, onder het hooge welfsel. Een man verschijnt in het portaal van den tempel. Zijne liaren vlechten hem eene glinsterende zilveren kroon om den schedel zielegoedheid en heiligheid stralen van het open gelaat. Bezijden liem, aan zijne soutane, klampt zich, verwilderd de kerk instarende, een knaapje vast, zoet van wezen en blond als rijpe koornharen. Smartelijk neigt den zielenherder het hoofd op des koorknaaps schouder en ziltige tranen bevochtigen de goudgele lokken Inniger drummen priester en kind naast malkaar. Het brallende janhagel nadert tot den hoofdingangzij pakken knaap en grijsaard raeê, beginnen een zedeloos lied te zingen en dwingen hunne slachtoffers met hen tot eene afstootelijke mennet, sleuren ze eerst tot in het koor, brengen hen vandaar naar de zijpanden... Korts daarna zag men aan den arm van het kruis des kansels het lijkje van den armen koraal opgeknooptEn de gezalfde des Heeren Onverschillig Niemand is er, die zich bekommert of hij het lot zijns dienaars deelt, of iewers in eenen hoek zieltoogt. Wanneer niets meer te rooven valt, de laatste zwelg wijn door de keel gegoten en alles geschonden en verbrijzeld is, enkel dan ruimt dc rampzalige stoet het huis Gods, om op de straat, met behulp van versche makkers, nieuwe euveldaden te plegen. Een ander vertoog ontrolt zich hier. De woning, waarin zich, volgens het zeggen van geheime speurhonden, een geestelijke moet schuil houden, is het mikpunt van een razenden aanval. Het duurde niet lang, of het huis gaf aan de booswichten vrijen toegang. Malkander te pletter duwende en de schurftigsto namen en verwenschingen naar den kop werpende, stroomden zij, gelijk hot water van een doorbroken dam, naar binnen. In een omzien zijn er alle kassen doorwroet, de meubels stukgeslagen en alles wat waarde hoeft gerobberd. Eene oude. gebrekkige vrouw, de moeder des priesters, wordt, in haren leunstoel, door eenen dolksteek de eeuwigheid ingezweept Haar zoon, den gil zijner moeder hoorende, vlucht en ontsnapt enkel bij mirakel. In de Kerkstraat zijn verscheidene huizen gedeeltelijk ingestort, ia u'^>e'daaktde grond is er gedrenkt door bloed niet zelden vindt men verder gedoode paarden, uitgeputte, rondzwerven de, lieden, ontmoet men gekoorde burgers, voortgestuwd naar het gevang of de galg. Stokoude mannen, opkomende jonge lingen, ontluikende maagden, tot kinderen toe, worden mishandeld op eene wijze, zoo getuigen de tijdgenooten dier gebeurtenissen in hunne nagelatene schriften, zonder weerga in de geschiedenis. Wie er het minst leed van de uitbuiting was de bemiddelde stand. Dies werden minst gequelt, die 't ineest te geeven hadden. De lastige bezoekers werden hij de rijken liousch onthaald en goed de zakken gevuld, nademaal hunne eerste bekommernis was geweest het grootste deel hunner schatten te verduiken. Dien dag hieven dc stadspoorten potdicht, de valbruggen onafge laten. Een bevel van den elctlo luidde dat geen levende ziel, zonder machtiging, de belegerde vesting mocht verlaten. Na den noen stond de Pontstraat in opschudding. Rond de tweehonderd muiters wemelden er dooreen, en meer om meer groeide hunne getalsterkte aan; een twintigtal ruiters, gewapend m.et„!anSe sPeeren en van kop tot teen uitgerust, draafden op en at. Weinig goeds voorspelden hunne duivelstroniën, weinig vredelie vend de loenscho blikken, waarmede zij misprijzend en zegevierend de verwoeste huizen aankeken... Op een gegeven toeken too" de menigte stapvoets naar de Brusselschepoort. Aldaar steeg° een lancier uit den zadel, naderde tot de wacht en reikte dezen ren beschreven papier over. Het geschrift moest klaarblijkelijk ccn gebod van den eletto behelzen, want terstond draaide de poort, krakend op hare scharnierscls, open. Met zwaren bons en krijschend kcttinggeraminel viel de ophaalbrug neer. Ijlings vlotte het geboefte in 't vlakke veld. Uitgezonderd de aanvoerders, wist niemand van liet grauw waarlangs do strooptocht leidde. Des ondanks, stormden allen in onstuimige vaart naar de bij de hand liggende pachthoeven, stalen er al wat onder hun bereik viel, staken schuren en stallen in brand de boeren, op de pijnbank gelegd, hol blikkerend staal voor oogen, bel vuurroer op do beklemde borst gedrukt, werden gedwongen hunne waarden aan te wijzen het schoonste vee sloeg inen aan, met de weinig troostende belofte, dat men het tot Aalst, in ruiling eencr zekere som klinkende munt, kon terugkrijgen. (Wordt voortgezet). Verboden nadüüK, kelijkt de ademhaling en bevordert de werking van 'l hart. Na een gezonden slaap zal men met verhoogde levens kracht zijnen dagelijkschen arbeid kun nen beginnen. Elke gezonde maag kan rijpe appelen verdragen. Waar ze bij normaal ge bruik het zuur en opgeblazenheid ver oorzaken, is een zenuwachtige of ver zwakte maag de schuld. In dergolyke gevallen neme men de volgende regelen in achtMen eete nooit onmatig veel appels, maar beginne met een halven of een vierde deel en sla nu en dan hier mede een dag over. Men ete geen appe len onder de verschillende maaltijden maar er na en gebruike ze niet na moei lijk verteerbare, zure spyzen. Vruchten en bier kunnen in geen geval samen gaan, daarentegen behooren brood en vruchten bij elkaar. Lieden, die aanleg hebben voor buikloop, moeten vooral voorzichtig zijn in het gebruik van appe len, voor hen zyn peren beter daar zij een stoppende werking hebben. Kan men in 'L geheel geen rauwo appelen verdragen, eete men althans appelmoes. Al heeft dat niet de waarde van een rauwen appel, de zwakste maag kan appelmoes en appelengelei verdragen. Bierdrinkers en sterke rookers zijn vijanden van appelen eten. Kan men hen er toe krygen, na eiken maaltijd 2 of 3 appelen te gebruiken, dan vermin dert de begeerte naar alcohol. Zure appelen voor het naar bed gaan gegeten nemende schadelijke werking van het bier weg. Schillen, pitten en klokhuizen van den appel zijn onverteerbaar. Zij geven nutteloozen ballast voor de maag en darmkanaal. Pitten moet men bepaald nooit eten, omdat ze, als ze in den blin den darm komen aanleiding kunnen geven tot gevaarlijke ziekten. In de Vlaamsche Academie. Aalst was in de Vlaamsche Academie nog niet vertegenwoordigd zij zal het voortaan wezen. Deze week werd op do vleiendste wijze tot Briefwisselend Lid der Koninklijke Vlaamsche Academie ge kozen onze stadsgenoot Doctor Isidoor Bauwens, schrijver van vele letterkun dige en geloerde werken, onder andere van Iwein van Aalst, drama en roman. Lijkbehandeling en Rouicplechtighcid bij de meeste Volken, Lijkbehandeling bij de Christen Volken, Wetenschappelijk en Geneeskundig Woordenboek. Onze beste gelukwenschen aan den g( leerden Docler en aan zijne familie. Ze laten de liberalen nog wat leven. Zondag 11. had te Tongeren, de inhuldiging plaats oener socialisti sche coöperatief. Tal van redevoeringen werden erdoor de roode chefs uitgesproken. Gezel Camiel Huysmans onder ander, zegde Wat het liberalism betreft, wij laten het nog leven omdat wij werk met hem uitte voeren hebben. Maar in der waarheiderbestaan slochtstwee klassen tusschen de welke de strijd - zich opdringt de klasdio werkt en de b klas die bezit. Waar zijt ge gevaren liberalen kliek?.. Het socialism laat u nog wat leven om dat het uwe hulp noodig beeft om zijn doel te bereiken. Dus de roode vlag zult go volgen tot den dag dat we u verdelgen zullen.... Armo liberale kliek Liberale lasteraar Buyl. Men zal zich herinneren dat heerschap Buyl, terVolkskamer uitviel tegen MM. Dupret en Vacs welke hij van oneerlijk heden van roozenpotjes beschuldigde. M. Buyl werd uitgedaagd zijne be schuldigingen buiten de Kamer te her halen maar weigerde het le doen... Wist hij dan dat zijne beschuldigingen logens waren? In alle geval Le Ralliement eengeusche orgaan, verstoute zich de beschuldogingen van M. Buyl voor eigen rekening af to kondigen. Le Ralliement, of lievrr de uitgever van liet geusch orgaan, werd voor de Rechtbank gedaagd. De Rechtbank van Brussel sprak zijn vounis in do zaak uit en veroordeelde den uitgever, aldus verklarende dat M. Buyl, snoodelijk de heeren Senateur Dupret en zijn schoon zoon M.Vaes.beleedigd en gelasterd had. Ware M. Buyl, de uitgever van Le Ralliement hij zou ook kunnen bewe ren hebben dat hij het recht had, het verslag der kamerzitting af te kondi gen

De Denderbode | 1910 | | pagina 1