Donderdag 25 Juni 1910 5 centiemen per nutnmer 64iie Jaar 4268 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, TAAL, VRIJHEID. De E. V. in Frankrijk. Ouderdom der leden van de wetgevende Kamers. DE UAAPKÖÖLEiV. 3de Vlaamsche Sociale Week Dit blad vorschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- uingen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Scbryft in by C. Van de Putte-Gonnnenn, Korte Zoutstraat, N31 en in alte Postkantoren des Lands, Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3®® bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiön uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CIJ1QUB «USJM. Aelst, Ï'J «Juni li Eene beweging is sedert eeuige jaren in Frankrijk onstaan om daar ook, even als in België, het stelsel der E. V. in de kiezingen toe te passen. Verscheidene leden der Fransche Kamer en afgeveerdigden der Regeering kwamen op 22 Mei 11. te Brussel om er de kiezingeu na te gaan en mochten de werkzaamheden van het hool'dbureel bijwonen. I-let Fransche Ministerie heeft nu be sloten lie E. V. voor te stellen voor do kamerkiezingeu. Hel thans bestaande kiesstelsel moet gansch veranderd worden. Een kamer lid wordt in elk arrondissement geko zen; met de E. V. zullen de stemmingen plaatsgrijpen per departement, zoodat de kiezingen niet meer zullen gebeuren op éen naam maar op lijsten van ver scheidene kandidaten. Elk departement zal recht hebben op een afgeveerdigde per 70,000 inwoners en een meer, wauneer de breuk boven de 35,000 inwoners bedraagt. Het getal kamerleden dat beden tot 497 beloopt, zal bierdoor misschien met een twintigtal verminderd worden. De departementen die op min dan 4 afgeveerdigden recht hebben, zullen bij een aanpalend departement gevoegd worden en eene enkele kiesomschrij ving vormen. In tegendeel de departe menten die meer den 15 afgeveerdigden moeten kiezen, lijk die der Seine en van het Noorden, zouden verdeeld worden. Het quorum voor de toepassing der E. V. zal op eene andere wijze dan in België berekend worden, te weten, op de uitgebrachte stemmen. In Frankrijk zal men het getal inge schreven kiezers door 't getal zetels deelen en het quotient zal bet quorum zyn Elke lijst zal zooveel zetels bekomen als haar gemiddeld getal stemmen het quorum bevat. De overblijvende zetels zullen toege kend worden aan de lijst die het groot ste getal stemmen bekomen heeft. De kiezers zullen op hunnen stembrief voor zooveel kandidaten mogen stem men ais er zetels te begeven zyn. Een kandidaat mag op verschillige lysten voorkomen, doch hy moet ver klaren welke lijst hij verkiest en al de stemmen die liij verkrijgt zullen deze lyst aangerekend worden. Het gemiddeld getal stemmen van elke lijst wordt berekend met het geza- liiitu 7C Vervolg. Go zult mij voor hot bal een wals moeten geven en misschien... misschien di- neeren wy ook wel samen. Margaretha schudde met een zwak glim lachje het hoofd. Maar Alice zegt, dat mevrouw Duns- dale u altijd naast haar zet, zei ze, en... misschien zal zij dat van avond wel weer doen. Het is slechts een diner van intiemen kring, met het oog op het daarna volgende bal. Ik wed, dat gij Alice als tafelbuur zult krygen. Jack's gezicht veranderde van uitdruk king. Denkt gij dat werkelijk vroeg hij Ik... ik zou haar graag eens willen spre ken, Margaretha. Ik kwam hierheen om dat ik geen rust koo vinden, en omdat ik hoopte een oogenblik met haar alleen te kunnen zijn, voordat zo vertrok. Zij heeft mijne brieven niet beantwoord. Ik zond er haar drie, en ik kon haar nergens te zien krijgen. Margaretha, zeg haar. dat ik nu hier ben, en haal haar over om my een oogenblik te woord te staan. Ik moet haar bepaald spreken. m-r.l,k gen! s'enimen rin<>r hare kan didaten bekomen verdeden duur 'l getal zotels. Indien geen der lijsten het quorum bereikt wordt de kiezing als ongeldig gehouden en de kiezers zullen terug moeten vergaderd worden voor eene nieuwe kiezing. Hel mandaat der afgeveerdigden dat nu vier jaren duur!, zal gebracht wor den op zes jaren en de v< rnieuwing der kamer zal alle twee jaren bij 3° gebeu ren. Dc gekozenen welke tgdens hun man daat, sterven of hun ontstag geven, zullen vervangen worden door de niet gekozene kandidaten der zelfde lijst die het meest getal stemmen bekomen hebben. Het stolsel waaraan de Fransche Regeering deu voorkeur geeft verschilt nog al merkelijk van dat't welk bij ons iu België voor do kamerkiezingen bestaat. Het gelijkt meer aan dat onzer gemeentekiezinge::, behalve dat er in Frankrijk geene lijststemming zal be staan, dat er dus geen hoofdvak ook noodig is,daar er alleenlijk kan gestemd worden nevens do naam der kandidaten. In 't Fransche stelsel komen bepalin gen voor welke kunnen bijgetreden worden, later komen wij er op terug. Zelden zyn de Senateurs en Volksver tegenwoordigers, die gedurende meer dan 35 jaren onafgebroken zetelen. M. Tack, onlangs overleden, heeft meer dan 50 jaren deel gemaakt van het wetgevend lichaam. Onder hen die nog hun ambt waarnemen, bevinden zich M. Dupont, scnateur, zetelende van den ouderdom van 45 jaar, en gekozen iu 1864. MM. Visart de Bocarmé van Brugge, sedert 1868, en eindelijk M. Beernaert, Piret en Woeste, die gekozen zijn in 1874, dus die meer dan 35 jaren deelma- ken van de wetgevende Kamer. Sedert het overlijden van M. Tack is Beernaert, ouderdomsdeken der Ka mer geworden. Hij is geboren te Oostende, den 26 Juli 1829, en zal eerst daags zijn 81® jaar intreden. Ziehier nu den ouderdom van eenigen onzer wetgevers. MM. Cooreraan, voorzitter der Kamer 58 jaar Begerem, 57 Maenhout, 48 Van Cleempulte, 68 Verhaegen 63; De Sadeleer, 58; ridder J.-B de Ghellinck il'Elsegem, 43; Huyshouwer, 48; Thien- Do kleur was geheel uit Margaretha's wangen weg gestorven, en Jack, dit eens klaps opmerkend, bleef plotseling staan. Margaretha, er iets niet in don haak, riep hjj uit.... iets, wat ik niet weet. Wil ze mij niet hebben Staat er, behalve het geen ze zegt, nog iets anders tusschen ons Zeg het mij, Margaretha. Staat er nog iets anders, dan het gcheirazinngo geval met hare moeder tusschen ons Margaretha schudde het hoofd, doel» daarop sloeg hy nauwelijks acht. Alsof ik daar iets om geven zou, zij hy. Ik heb baar gezegd, dat ik er my niets van aan zou trekken. Wilt ze mij niet gelooven, Mar garetha? Kunt gy het haar niet doen ge looven Margarettia had hare hand tot steun op een stoel gelegd. Als hij maar niet zooveel om Alice, en wat meer om tiaar gegeven had. Toen zij nog kinderen waren, was Margarettia altijd zijn vertrouwde geweest. Vroeger had hy nooit behoefte getiad aan Alice... Alice die haar kalm verteld had, dat ze een man wilde trouwen, dien ze nog nooit had gezien Wat zou Jack zeggen, indien ze hem vertelde, wat Alice een uur geleden over Lord Croft gezegd had Ik... ik zal het probeeren, zei ze lang zaam, ik zal haar gaan zeggen dat gij hier zijt. Maar, oh, Jack, als ze... als ze u niet hebben wil, Jack, wat dan Ik weet 'L niet, Margaretha, zei hij. Alice stond, toen Margarettia boven kwam, nog altyd voor haar spiegel. Zy pont,57;Raemdonck,47; Van Brussel, 64; WoeMe. 73 6c;i 31 ie;-, 51'11, lU-putte, 58; Davigucm.öÜ; Dellteki-,57; Descumps David, 03, Hubert, 53; Renkin, 48; jongste lid der regeering. De twee oudste liberale afgevaardigden zijn MM. Delvaux en Mullendorf, beiden 76 jaar en de drie jpngslen: MM. Boël, 42; Warocqué en Capelle beidon 40; Hymans, 46; Huysmaus, 66; Neujean en Janson, 70; Buysse, 46; Féron, 69; Lorand, 50; Masson, 55; Braun, 61; Lepage, 51Lemonier, 50; Fléehet, OS; Mt'clseiynck, 50; Jaak Verin-yen, 55. MM. Hektor Dei,is. Q8 jaar; Vander velde, 44; Bert ra ad, 54; Grimard, 52; Demblon, 51; A usee te, 54; Deslrée, 47; Furnémonl, 49; J. Laiupeus, 60; Visart de Bocarmé, 75; Sogers, 3S; De Winter, 79; A. Lefébvre, 56; Van Cauwenbergh, 69; Tibbaut, 48; De Lantshcere, 46; Van Gauwelaerl, 30 De bijgevoegde afgevaardigden, zijn over 't algemeen zeer jong; M. Marck is 30 jaar. De voorzitter van der, Senaat heeft den ouderdom van 68 jaar bereikt en M. Dupont, ondervoorzitter, 76. De oudste senateur der rechterzij, M. Mulle de Tersclmeren, geboren in 1827, is 83 jaaroud; MM. Leger, 81; deKerck- hove (t'Ousselghem, 64; graaf 't Ivint de Roodenbeke, 57Vercruysse, 70 Raepsaet, 07; baron de Kerchove d'Ex- aerde, 71graaf de Ribaucourt, 73 Mertens, 59; Van Naemen, 74; Claeys- Boüiiaert, 66; graaf deSmet de Naej'er, 67; baron 11 delta Faille d'Huvsse, 68; Van Vreckem, 73; Boël, 73; Henricot, 72; Lambiotte, 48; Delannoy, 57; graaf Goblet d'Alvoilla, 64; Sam Wiemen, 59; Hanrez, 68; baron Ancion, 71; de eerw. h. Keesen. 69; E. Biart, 72; Leclef, 70; Van deu Nest, 67; Cools, 61; Fris, 67; O. Selb, 63; Dc Bast, 63; Di^rman, 60 Het jongsto lid van den Senaat, M. Magnette, telt 47 jaar. De oudste sena teur der linkerzijde is M. Houzeau de Lehaie, geboren in 1832, dus 78 jaar en MM. Finet en Février, beiden 73 jaar. Het is een onbetwistbaar feit. dat de kooien in 't algemeen in den groenselhof de belaugrijkste plaats innemen, omdat zij een gezond voedsel uitmaken, dat door iedereen gevraagd wordt. De raapkooleu integendeel worden dik wijls vergeten, ofschoon zij ook als eene bijzondere groente mogen aangestipt worden aangezien zij bijna denzelfden smaak der bloemkoolen hebben. Het hoeft nochtans gezegd dat de raap- koolen van waardo verminderen als ze had een poederkwast in hare hand en legde de laatste hand aan hare wangen. Zijt gij daar, Margaretha Zou het zoo gaan, denkt ge Margaretha's hand rustte bevend op den deurknop. Een oogenblik... slechts een kort oogenblik... voelde ze een scherpe steek van afgunst door haar hart gaan. Jack is hier, zei ze kortaf, en hij wonscht u te spreken. Alice keerde zich ongeduldig om en wierp de poederkwast tusschen de zilveren voorwerpen op do toilettafel. Oh, wat kan my Jack schelen, zei zo. Hij wordt al te opdringerig. Ik geloof dat ik er een eind aan zal moeten maken, al hoewel ik er geen plan op had... wat zei hij, Margaretha. Hij zei, dat ge zyne brieven niet be antwoord had en hy... gelooft, dat do eeui ge reden, waarom ge niet met hem trou wen wilt, is... bet geheim omtrent uwe moeder. Alice bleef een oogenblik zwijgen. Zij begreep dat Jack een goede jongen was. Hy zou haar trouw blijven, en hoewel hy geen cent bezat, had hij toch goede vooruit zichten... totdat Lord Crowley trouwde. De rimpel tusschen hare wenkbrauwen werd dieper, toen zy zich Lord Crowley's huwelijksaanzoek herinnerde... toen zy zich de uitdrukking van zijn gelaat weer te binnen bracht. Hij had haar verteld dat hij Lord Nethercombe en alles, wat hem toebehoorde haatte, en dat hij een dwaas tot hunne volledige ontwikkeling komen om dat zy alsdan meer vezelachtig en onaangenaam van smaak zijn. Het is dus best ze in te zamelen wan neer zy daar of omtrent de grootte hebben van con dikken appel. Zoo men ze inkuilt gelijk de aardap pels, kunnen zij tot in Maart bewaard worden. De vroege wille en de purpero van Weenen zijn de beste soorten. Men zaait van Maart tot Juli en men plant ze uit als ze voldoende ontwikkeld zijn, in voren van 15 cm. diepte, op 25 cm. af stand in allo richtingen. Zoo.1 ra de plantjes eene tamelijke grootte hebben kuilt meu bij droog weder aan. Door dozo bewerking wor den de rapen sapigger. De raapkooleu mogen op alle planten volgen die den grond in goeden staat laten en om ziekten en insecten te ver mijden is het te verkiezen ze niet te rap op hetzelfde perceel terug te kweekeu. Om goede en winstgevende opbreng sten to bekomen is het volstrekt nood zakelijk eene volledige en oordeelkun dige bemesting toe Ie passen. Eene voldoende hoeveelheid stalmest, zoo spoedig mogelijk ingewerkt, komt hier wel te pas, De minerale bostanddeelen bespoeden de ontwikkeling der rapen en verder is het van belang eene genoegzame hoe veelheid stikstof ter beschikking der planten te stellen. Wij raden dus aan de volgende mest stoffen te gebruiken: 300 kgr. stalmest per are 2 tot 3 kgr. zwavelzuren ammoniak 1 tot 2 kgr. zwavelzure potasch 3 tot 4 kgr. superfosfaat. Dat landbouwers en hoveniers beproe ven wij zijn overtuigd dat zij over den uitslag zullen tevreden zijn. J. Aidit. De werkmanspensinsioenen in Frankrijk. De oude werklieden in Frankrijk zullen nog zoo gauw het pensioen niet trekken, hun toegekend door de wet, over een paar maanden met der haast door de Kamers gestemd. Do ministers verklaren nu dat de zestien reglementen uooJig voor de uitvoering der wet, niet voor de maand April 1911 kunnen gereed zijn, en de pensioenen dus ten vroegste op 1 Juli 1911 zullen kunnen betaald worden, 't Is waarlijk een schooue troost voor de werklieden aan welke reeds sedert jaren een pen sioen beloofd werd en waarvan er velen niets meer zullen trekken, want de dood rust niet. geweest was om te denken, dat hij ook haar niet haten zou 1 Hij was gek geweest haar hem te laten vergeten... wat vergo ten De rilling, die haar toen bevangen had, beving haar na weer. Had zij eene fout begaan, met hem af te wijzen Ze had het hand aan hem, ze haatte hem, en ze had hem tot haar vijand gemaakt; maar nog om een andere reden, welke ze niet be grijpen of vermoeden kon, moest ze bang voor hem zijn. Ze kon Lord Crowley niet begrijpen. Doch Jack Jack geloofde in haar, en zou altijd in haar blijven gelooven. Maar toch was het afschuwelijk, altijd arm te moeten zijn. Zij keerde zich plotseling om. Zeg hem, zei zo, dat ik hem op het bal te woord zal staan, ik zal twee achter eenvolgende walsen voor hem openhouden, en die zullen we zittend doorbrengen. Ik zal er dan over nagedacht hebben, hoe ik met hem handelen zal. Ik zal gezien heb ben hoo ik over Lord Croft denk Margaretha worstelde een oogenblik krachtig met dc begeerte, niets te zeggen. Toen deed zc mot bleek gelaat een stap vooruit. Margarettia, wees eerlijk tegenover Jack, riep zo uit. Hij... bij beeft u lief. Alice lachte en keerde zich om, om weer haar mooi gelaat in den spiegel te bekijken. Zij nam een paar lange witte handschoe nen van een stoel, en zei, voordat zij zo aantrok, plotseling Wees geen gans, (29 Aug-usti tot 1 September 1910). Het socialislich dagblad Vooruit van Dinsdag, 7 Junischrijft De klerikalen zijn ons vooruit bij het inrichten hunner Sociale Weken waarover zeer gedocumenteerde en uiterst inlerrasante verslagen echte boekdoelen verschenen zijn. D'-zo bekentenis verheugt ons. Als onze tegenstrevers ze! ver. erkennen dat do verslagen onz-r Sociale Weken belangwekkend en leerzaam zijn, wat moeten onze vrienden dan niét over tuigd zijn van hu me degelijkheid. Immers het gesproken, woord van spe cialisten moet onvermijdelijk op de aan hoorders eenen diepeien indruk maken dan misschien soms drooge lezing van studieboeken, bijzonder voor dezen die geene hoogere studiën hebben gedaan. Ee:i niet te onderschatten voordeel onzer sociale weken is echter nog gele gen in de kennismaking en verbroedering tusschen de aanwezige leerlingen. Prie sters en leeken, voormannen der sociale beweging en werklieden, allen puiten in het vierdaagsche samenleven, eene wonderbare sterkte. De edelheid en leef baarheid onzer christen sociale beginse len doordringen do aanwezigen zoodanig dat zonder overdrijven mag gezegd worden dat elke leerling onzer sociale weken een propagandist wordt dor christene volksbeweging. Hebben wij verleden jaar meer dan 300 bijtreders gehad, dit jaar zou de Sociale week er 500 inoefen tellen. Iedere ernstige volksinrichting zou er minstens een barer verstandigste werk lieden moeten heenzenden. Benevens de gansche studie van de kollektieve werkkontrakten, verzoe ningsraden en scheidsgerechten, enz wordt een gansche dag besteed aan de studio van het vakonderwijs, beschouwd langs alle zijden. Het pratisch nut der lessen zal onge twijfeld den bloei onzer christene syndi- katen en volksinrichtiugen wezen. De kosten van by woning zijn in het bereik van de nederigste beurzen. De prijs is gesteld op 2 frank. Benevens eene storting van 16 frank wordt door de inrichters gezorgd voor logement en eetmalen voor de vier dagen. Men gelieve zonder uitstel zijne by tre ding te zenden aan den heer Van Quaquebek", Holstraat, 69, Gent. G. C. RUTTEN, Predikheer. Margaretha. Wijd gij van avond uwe at tenties maar aan hem. Zie maar eens, wat ge met hem doen kunt. Ik zeg u dat ik liet meen. Ik zal mot Lord Croft trouwen, als ik kan. Zij zweeg plotseling. Margaretha's ron de oogen waren op haar gericht, en zo stond op het punt er ecnigo opmerkingen over te maken, doch opdat oogenblik gier de de wind loeiend oin het huis. Alice, riep Margaretha uit. Doe 't niet. Er zal ongeluk uit voort vloeien... oh, ik weet het, ik... weet, dat het ver keerd af zal loopen. Als m antwoord brulde de wind door de straat, schudde aan het vensterkozijn en deed dc blinden ratelen. Alice schrok. Oh. goede hemel, riep ze uit. Ik was werkelijk een oogenblik verschrikt. Wat een avond l Wat een avond voor u, om in do wereld to verschijnen, Mar garetha Het was achttien jaar geleden juist zulk een avond geweest, die getuige was van het in de wereld verschijnen van Mevrouw Ncthercombo's zuster Joanna. En Joanna had eindelijk de overwinning behaald en Mevrouw Nethercombe stond huiverend aan den rand van den afgrond. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1