DIRKA Zondag 26 Juni £910 5 centiemen per nummer 648le Jaar 4209 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Slechte betalers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De Vijfde nationale Veeprijskamp De deur uit er meê Over de bergesting voor tabak. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-GooMen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3as bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CUIQUR 8UIJM. Aelnt, 2» Juni 19IO. Algemeen wordt erkend dat er maat regelen dienen genomen te worden in 't belang der neringdoende burgerij. Niet zonder reden klagen de nering doeners over de doodelijke concurrentie die hen door de naamlooze en samen werkende maatschappijen wordt aan gedaan. De samenwerkende maatschappijen, de coöperatieven, op vasten voet inge richt, verkoopen met kleine winst en brengen aldus menigen neringdoener en kleinen winkelier ten onder. Waarom kunnen de coöperatieven te gen kleine winst verkoopen Wel omdat ze tegen komptanto betaling ver koopen. De neringdoener integendeel heeft geen bestaan zelfs met eene winst die merkelijk grooter is... Waarom Omdat hij op krediet leveren moet en daardoor blootgesteld is aan verliezen 't geeue meermaals gebeurt. Wat ziet men veelal gebeuren Wanneer het geld ontbreekt dan gaat de klant niet bij de coöperatief want zonder centen krijgt hij er niets geen geld geen zwitsers maar hij neemt zij ne toevlucht tot den kleinen winkelier, of tot den neringdoener die hem krediet geeft en betaling bij afkortingen moet afwachten tot dat de toestand beter is geworden. Later als de toestand verbe terd is dan ziet men den klant naar de samenwerking terug trekken. Vele lieden treft men ook aan die wel kunnen betalen, maar bet weken, maan den en zelfs jaren uitstellen. De neringdoener moet dus over een groot kapitaal beschikken om altijd maar naar betaling te kunnen wachten zooniet moet hy falliet maken. Nu, 'tis waar hij kan, zijn schulde naar gorechterlijk totbetaling dwingen... Ja, hij kan dat maar op eene wijze die hem vrees aanjaagt het te beginnen. By voorbeeld er komt aan den ne ringdoener 100 franks te goed over ge leverde waren. Om zynen kwaadwilligen schulde naar voor 't Gerecht te vervolgen loopt hy gevaar van bovendien nog de vol gende gerechtskosten te moeten betalen Zegels voor de dagvaarding 1.00 Enregistrementder dagvaarding 2.40 Inschrijving op de rol 4.50 Enregistrement van het vonnis 2.70 Zegel voor kwaliteilvan het vonnisu 50 Expeditiezegel 2.60 Expeditierecht 8.00 Registratierecht 7.00 Totaal fr. 28.70 Nu dan heeft de deurwaarder nog niets en moet de advokaat ook nog be taald worden. Nu als de schuldeischer, de nering doener zyn proces wint, is hij dan ver zekerd vau betaald te worden Neen, dikwerf immers gebeurt het dat bij dezen die zich een proces laten aan doen, gezorgd is dat er zelfs niels meer aan te slagen overblijft en in dit geval moet do neringdoener al de onkosten betalen. Nu om een proces in te spannen om de betaling van 20 franks te verkrijgen moet men beginnen met meer kosten te maken zonder het loon van den deur waarder enz. te rekenen. Is het te verwonderen dat meestal de neringdoeners bevreesd zijn van de be taling van kleine schulden gerechler- lijk te eischen Het natuurlijk gorolg is dat do slech te betalers ware handelschuimers wor den die kletsen zetten bij den eene ne ringdoener na den andere, wel overtuigd dat ze niet zullen verontrust worden... En dan moet de schuldeischer wel bedacht zijn dat hij zijn schuldenaar nietmanen mag tot betalen op eene wijze die min of meer publiek is, of hij zou hem zelfs een proces aandoen. Laat ons hopen dat het wetsvoorstcl- Colfs waarvan wij over acht dagen ge waagden, de slechte betalers zal doen nadenken, wanneer zij in failliet zullen kunnen geslagen worden 't geen verlies van hun stemrecht zou teweegbrengen!.. De rechtspleging in handelszaken zou ook dienen vereenvoudigd te worden. Handelaars die op den buiten verblij ven, moeten zich wenden tot de Han delsrechtbank die soms 4 5 uren van hunne woonplaats zetelt, 't gene verteer en tijdverlies veroorzaakt. Sedert langen tijd spreekt men er over de invordering van kleine schulden be terkoop en gemakkelijker te maken. Waarom zou men den vrederechter niet kunnen bevoegd maken om te be slissen in handelszaken tot een zeker be drag Volgens ons ware dat uitmuntend omdat het geld en tijd zou doen sparen te Brussel heeft Zaterdag plaats gehad. Er werden 1039 kweekdieren ten toon gesteld. Inden eersten prijskamp Bel gisch ras, stieren behaalde Mad. Hen- drickx van Meldert den 2e prijs. In den 4eprijskamp. Belgisch ras Melkkoeien bekwam zelfde Mad. Hen- drickx eene eervolle melding. GEITENR ASSEN. Uitslag van den prijskamp wat het Arrondissement Aalst betreft Inlandsch ras, wit. Klas V. Bokken met 6 tanden en meer 1. Syndikaat Aalst-Schaarbeek 2. Syndikaat Erondegem 4. Syndikaat Lede. Klas VI. - Bokken met 2 en 4 tan den 1. Syndikaat Herdersem 3. Syn dikaat Aalst-Mijlbeek 5. Syndikaat Aalst-Mijlbeek. Inlandsch ras, andere bescheiden heden. (Zwart blauw, enz.) Klas X.— Bokken met 2 en 4 tanden 1. Syndikaat Oltergem 5. Syndikaat Lede. Onder dezen titel deelt onze Confrater De Duinengalm van Oostende een schrijven meê, 't welk veel waarheid bevat en op 't welk wij de ernstige aan dacht onzer geachte lezers inroepen Als ge alleen maar wiidet rekening houden met het getal slechte gazetten welke op publieke plaatsen gelezen worden, dan zoudt ge niet kunnen be grijpen dat een katholiek ministerie in ons land nog mogelijk is. Welke gazetten liggen er op tafel in café's en hotel's Wolkc gazetten wandelen langs de boulevards Welke gazetten blijven er in de trei nen liggen Blijft ge een paar minuten vertoeveu binnen of buiten de statie te Brussel, te Antwerpen, te Luik of te Gent, let er dan maar eens op reizigers van stiel stappen in of uit de treinen met een u Journal een Dernière Heure of iets dergelijks onder den arm. Ge moogt 's morgens of 's avonds ver trekken, waarheen ge ook wilt, in alle treinwagons zitten er heeren een Le Matin of een Le Soir te lezen. Hoevelen durven er een Handels blad een Gazet van Antwerpen -, een Bien Public een XX® uit den zak halen De raenschen zijn beschaamd om hun geloof, beschaamd om de waarheid, dat is nu eens een dubbele schande Vele katholieke vlaamsche handels reizigers vragen aan de statie nooit andere, dan dagbladen die 1® fransch, 2e goddeloos en zedeloos zijn Dat is zoo 't schijnt le om 't laatste nieuws te welen, 2e om dezen of genen kalant niet te misnoegen. Lafaards I Worden onze gazetten dan door uilen opgemaakt, of aanzien zij hun eigen klanten voor uilen Soms zijn die jongo helden wier ouders misschien laDg hebben moeten zwoegen om zo eenige jaren by pators of broeders te laten schoolgaan, soms, zeg ik, zijn ze onbeschaamd genoeg om hun gazet meê naar huis te nemen daar hun ouders toch geen fransch verstaan. Zoo kreeg ik eens een zulkdauiger bladen in mijn banden. De zoon van heel kristelijke menschen bracht dit blad meer dan eens naar huis meê, maar do ouders wisten ongelukkiglijk niet wat er in stond. Ik bezag even bet hoofdartikel en las: Hoe laug zal het nog duren eer de onwettige kinderen zooveel rechten ver krijgen als do andero Toen heb ik de gazet in stukken gescheurd en aan de moeder van den lichizinnigen jongen verteld wat ik gelezen iiad. Of zo ver schrok Neen, ze begon te weenen als ze 't boorde. Ouders, opgepast Gij hebt het recht en den plicht te onderzoeken welke dag en weekbladen en tijdschriften uw kin deren thuis en vooral elders in hunne handen nemen. Dubbel opgepast voor fransche vuil nis Waut, och zoovele jonge lieden zijn verlekkerd op dien verboden kost De aanvallea tegen hot geloof slaan ze over, zeggen ze. 't Kan waar zijn, maar... de kleine nieuwsjes en de feuilletons, dan Men moet al niet veel taalkennis bezit ten om die dingen te kunnen volgen. De ongodsdienstige bladen zijn het heil ingelicht, roepen er velcD. 't Kan ook waar zijn, soms maar... het best zijn ze toch ingelicht over... het laatste schandaal. En dat is nu een aas om vele visschcn te vangen, ziet ge De slechte gazetten weten de slechte driften te vleien, en daarom zullen ze in 't laug en in 't breed uitweiden over den laatsten grooten diefstal, den laatsten a fschu wel ij ke v rou wen- of k i ndermoord het laatst vreeseli.ik misdrijf van een ongeleenden pater uit een ongekende straat in een heel verre stad. Als toemaatje op dit heerlijk inaal een heldinnenvrijage met allerhando min of meer onmogelijke avonturen. Vrijers, dieven, moordenaars, allen met den hoop. Ontrouw moet er natuurlijk in voor komen, revolverschoten moeten er ge lost worden, hij of zij of allebei moeten eindigen met een zelfmoord. Stadsriolen-kunst Vischwijven-let- terkunde Potjeslekkers-politiek Do deur uit er meê De deur uit Geen medelijden ook. niet met half goede gazetten Half goede zijn slechte. De deur uit er meê Vere. Alhoewel een weinig laat, laten wij toch hieronder, om te voldoen aan het verlangen van een lezer eenige wenken volgen over het bemesten van de tabak. De tabak behoeft veel stikstof en nog meer potasch, doch betrekkelijk weinig fosfoorzuur. Om nu tabak te bekomen van goede kwaliteit i. a. w. die wel brandt, een aangenamen geur bij 't branden ver spreidt en niet sterk noch bijten op de tong is, is het niet onverschillig welke stoffen men gebruikt om voor deze teelt te mesten. In 't kort gezegd, men moet verschen mest vermijden en ook mest, niet laDg genoeg op voorhand ondergewerkt. Goeden tabak wint op gronden die vet zijn, ten gevolge van sterke bemestin gen, gegeven aan voorgaande teelten, dus op gronden die rijk zijn aan oude kracht Rundermest schijnt best te passen in Holland verkiest men schapenmost, die eertijds van heiode en ver te dien einde werd opgekocht. Alhoewel stalmest als zeer voordeelig cn zelfs voldoende wordt geacht, ge bruikt men voor de tabak algemeen ook scheikundige mesten, welke de be mesting met stalmest gelukkig aanvul len. Zij verdienen derhalve aanbeveling, des te meer daar zij spoedig werken, hetgeen vandocn is, aangezien de tabak snel groeit en don grond Diet lang be slaat. Zwavelzure ammoniak gaat door als gevende donkergekleurde bladeren de produkten die men van zulke teelten bekomt zijn sterk, weinig aangenaam bij 't rooken, dus van gemeene kwali teit. Als stikstoflioudende kunstmest prijst men vooral de potaschnitrate. In geval men er geen heeft, neemt men zijne toevlucht tot het sodanitraat, dat ook wel past. Alle chloorverbindingen werken on gunstig op de brandbaarheid. Dus, chloorpotasch deugt niet. Ook niot ka ïniet, noch inenschelijke faecalien, die gewoonlijk to veel keukenzout bevatten. Onder de potaschmesten prijst men vooral koolzure potasch, potaschnitrate en verder zwavelzure potasch. Daar de tabak nog al veel kalk vergt, mag men tenminste gedeeltelijk motaal- slakken aanwenden. Deze brengen te vens ook fosfoorzuur aan. Men moet zich wachten eene overdreven hoeveel heid fosfaten aan te wenden, want bier door zou de brandbaarheid slecht wor den beïnvloed. Tabak, alzoo gewonnen, geeft eene zwarte asch,hetgeen men aan ziet als kenteeken van gemeene kwalit. OF DE DOOR Petrus VAN WUFFAiHL. 12e vervolg. Derwijze bereikten de plunderaars Hekclgem. De abdij van Affligem werd aangevallen en ingenomen de Benedictijners brachten zij in de groote refterzaal bijeen cn praamden den proost, Jaspar Smets, onder vreeselijke doodsbedreigingen, de schatten van het klooster af te staan. (1) Hunne eischen kregen goeddeels voldoening, zoodanig dat het gespuis, na lang talmen, aanstaite maakte om naar de stad weer te keeren. Hetgeen dan ook, met veel gekijf en harrewarren, geschiedde. Met den vallenden avond kwamen zij in Aalst aangehom. Aiie zongen overluid. Vóór hen joegen zij bulkende koeien, hinniKenue paarden, blatende schapen, knorrende varkens, een pracnii^c veestapel Op den rug en in de hand droeg men hespen, konijnen, kiekens aan de lansen der ruiters stak bontkleurig pluimgedierte. Vier hooggeladen huifkarren, krakende onder den last, noor knoestige, breed gehoornde ossen voortgetrokken, welk. voormalige eigenaars menden, reden den zwerm na... Acn was pijnlijk om zien men las den dood op liet wezen dier boereni snikkend streelden zij hunne lievelingen, hun heel fortuin... ongelukkigeu I Nu hielden ze stil. Een wenk des aanvoerders was genoeg om m de stad gelaten te worden. Ter Groote Markt verspreidden zie i rabauten in verschillende richtingen. De wagens bleven staan een huis, dat de sporen droeg van vroegere pracht, dat nog, in spy van de verwoesting, van meesterlijken bouwtrant getuigde. H gebeeldhouwd loofwerk, zoo kwistig den voorgevel overladende, hing er met stukken en brokken afde geschilderde, in lood (1) Dom B«mard, O. 8. B, Geschiedenis der Benediktijner*bdij van Aflhgem. omvatte ruitjes waren verbrijzeld en de openingen met lompen toegestopthet ijzeren balkoen zweefde, nog nauwelijks in den muur vastgehecht, tusschen hemel en aarde en dreigde elk oogenblik neer te komenin eeno nis stond het Liove-Vrouwbeeld met afgeslagen hoofd, hing de vervrongen lantaarn, welke zoo vele jaren, alle nachten, baar mysterieus licht op de Koningin van het heelal en haar Goddelijk Wichtje spelen liet Laat ons de vernieldo woonst binnentreden. Openen moeten wij nietde eikenhouten deur, van een getralied raam voorzien, met koperen klopper beslagen, staat wagenwijd open, ten einde de krijgslieden met den gestolen buil te ontvangen- Inwendig ook heeft de furie gewoed de muren zijn door sabelhou wen doorkorvende ruime voorplaats gelijkt eenen stal het zwartgevlekt marmer van den breeden schoorsteen is van hoven tot onder gescheurd, de met goudleer behangen wand heelcgansch gebarsten, de konterfijtsels van een roemrijk geslacht uit de vergulde lijsten geruktde kroonluchter ligt vernield, het beeld van den Godmensch in eenen hoek. Slechts eene flauwe herinnering bleef over van al den luister en de pracht der sierlijke woning. Jan de Luu, in de Roose opgesloten, had zijn wettigen eigendom voor den Spaanschen van Navarese moeten ruimen, die er, als een tweede Nero, schandelijk hof hield, vandaar met weergaloozen overmoed de stad.cn het ontkiemende verzet met zijne stalen vuist in bedwang hield. Meteen was de buit ditmaal recht koninklijk in de kamers en stallen gebracht. De benarde dorpelingen werden door do slonscn en luifers aan do deur gezet, met de ijdele voertuigen verder de stad ingedreven De dagtoorts was uitgoblaakt... Eon rouwfloers omspreidde den hemeltrans. Verkwikkend houtvuur laaide in den haard des gekerkerden burgervaders van Aalst. Klapperend likten lange vuurtongen de houtbouljes en deden deze, als in worsteling met elkaar, knarsen, knetteren en kraken. Daarbij rustte de cletto, en neven hem zaten zijne raadsheeren, door den vuurgloed spookachtig beschenen. Een afstootelijke grijns, dien Satan zelf hem benijden moest, betrok zijn gelaatkatachtig valscli loerden zijne halftoegeknepen oogen op de officieren. Na zich herhaalde malen in den gemakkelijken armzetel heen en weer te hebben gewend Prof. Damseaux stelt voor, per hect are, toe te passen op akkers, voldoende gevet of voldoeade enjop tijds voor den Winter met stalmest gevet 200 a 250 kil. zwavelzure potasch. 150 éi 200 kil. metaalslakken (van 16 ondergewerkt voor of tijdens den Winter, 150 ét 200 kil. sodanitraat, uitgestrooid een veertien dagen voor het planten. A. Fernando, grimbekto hij het spel is voor goed aan den gang 1 - Wij wreken ons, signor I antwoordde de aangesprokene koudvochtig. Dertig dapperen hebben we verloren duizend lafaards boeten het verlies dier helden. Onze tol is niet te hoog gesteld Overheerlijk De wraak is zoet Wie nog durft het bestaan, onze begeerten te wederhouden, onze macht to dempen, onze driften te breidelen Hij, die ons de baan verspert, stoolen we zielbrakend neer en vertrappelen zijn kreng. We trotseeren den Koning van Spanje, we tarten zijn edict. Onze wil heersche De signors juichten deze opgeblazonc uitgalming toe. Eensklaps werd do bevelhebber ernstiger en hij opperde Hoeveel Nederlanders telt het leger Hun getal is beperkt, beweerde Pedro. Evenwel, wij beschikken over een honderdtal Walen. Er ontbreekt ons volstrekt eenen aanteekenaar, dien we onverwijld in bediening moeten stellen hij zou de inkwartierplaat- scn aanwijzen, de losgelden opeischen, verklikkers en vluchtelingen geducht op de hakken zitten. Hoe bittor deze spotternij in de ooren der oversten klonk, liet niemand daarvan blijken. Thans poogde van Navarese den schijn aan te nemen, alsof hij het geweld onwettig verklaarde. Maar alle maatregels kwamen te laat, de snoodaards wisten het wel Derhalve, voor den vorm, of, beter gezegd, om de knevelarij ten toppunt te voeron, moest een man worden benoemd, gelast met burgers en boeren het vel af te stroopen, een onwrikbare kerel, stout en bout, en de taal van den lando kennende. (1) Wij hebben geen tijd te verliezen, hervatte Jan. Onze speurhond moet onverlet in werking treden edoch, waar ik de blikken ook wende, hoe zeer ik ook mijn geest afbeul, nicvers kan ik den gewenschten vertrouwling, dergelijke onderscheiding waardig, onder myne kornetten aantreffen... - Reygerman Reygerman galmde het uit vijf, zes monden. (1) Ook bij de verwoesting van Antwerpen, drie maanden later, waren dergelijke aanteekenaars volop aan bet werk. (Wordt voortgezet). Verboden nadruk. Kieshervorming. Het stelsel van kieshervorming door do Fransche Regeering bijgetreden en over 't welk wij in ons vorig nr van Donderdag 11. een en ander meêdeelden, bepaalt dat wanneer de departementen meer dan 15 afgeveerdigden moeten kiezen, zij in kiesomschrijvingen zullen verdeeld wor den. In dit geval zijn de departementen van Seine en van 't Noorden. Dergelijke bepaliog.zou ook in onze kieswetgeving moeten aangenomen worden. De kiezers van 't Arrondissement Brussel hebben op 22 Mei voor 21 kan didaten mogen kiezen en na de volks telling zal 't ongetwijfeld voor 24 kan didaten zijn. In andere arrondissementen mag men slechts voor 2, 4, 5 enz. kandidaten stemmen. Wij aanzien het als een schreeuwend voorrecht aan de kiezers van het Arron dissement Brussel toegestaan... Zjj be talen niet meer lasten ten voordeelo van den Staat, als de kiezers uit andere Ar rondissementen Do verdeeling van 't Arrondissement Brussel in kiesom schrijvingen ware gemakkelijk en de uitvoering in geval van stemming niet min. Oorzaken van ongodsdienstig heid. Een gevierde schrijver had onlangs de eerlijkheid op een feestmaal, waar gespot werd met godsdienst, te zeggen Och, myne heeren, laten wij 't gerust bekennen, als wij den moed hadden kuisch te leven, zouden we ook den moed hebbon christen te zijn. Lamennais schreef Al wie ophoudt te gelooven, geeft toe aan een belang van ijdelheid of vau hartstocht. Op dit punt doe ik een beroep op de eerlijk heid van alle afvalligen. k Bestrydt uwe hartstochten en drif ten, zeide Pascal, en gij zult godvruch tig en godsdienstig zijn. d Kuischt den tempel uwer ziel, schreef Bossuet, eu God zal er zyne in trede houden. Een ongelukkige jonge man, die een verdorven leven leidde, sprak dit woord gedacht door veel anderen Ik zou een hond willen zijn, dan kon ik ten miuste het kwade doen zonder wroeging. Een mensch die toegeeft aan 't on zuivere en dus aan 't ongezonde is min der dan een dier. Voorteekens van schoon weer. Deze heeft men als de zon helder op gaat in een onbewolktou hemel als de wolkon, waarin zij bij haar opkomen gewikkeld is, naar het Westen dry ven als zij omringd is door een regelmatigen cirkel.wanneer het 's morgends by baar opkomen mistig is als zij ondergaat te midden van roode wolken. De maan voorspelt schoon weer als zij vol zijnde, omgeven is door een schit terenden kringals hare vlakken goed zichtbaar zijn als hare hoornen den vierden dag puulig zijn en hare schijf 3 dagen vóór de verandering der maan en vóór volle maan schittert. In de wolken ziet men teekenen van schoon weeral zij bij liet ondergaan der zon goudkleurig zijn en den schijn aannemen, alsof ze verdwijnen als ze klein zijn en tegen den wind indrijven als ze wit zijn, of, terwijl de zon boven den gezichteinder staat, den vorm aan- nem, die men schapenwolkjes noemt. De sterren verraden aanstaand schoon weer als zij zich in groot getal vertoo- nen en beider schitteren. Eindelyk zijn het nog teekenen van schoon weer als de muggezwermen in de lucht dansen honzels en wespen zich 's morgens in groot getal vertoonen en men spinnen ziet iu de lucht of op planken of wanneer de kikvorscheu kwaken. Schoon weer is vast en blij vond, wan neer de wind uit bet Oosten of Zuid- Oosten komt. Eindelijk nog kan men schoon weer en vorst verwachten, wan neer de rook recht omhoog stijgt.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1