Rechterlijke kronijk. Tram Sottegem-Ninove. Jaarlijksche Vergadering Zondagrust. St. Jozefsparochie. Schoone Kunsten Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Stad Aalst.-Werkbeurs »%De eerste van al de "diensten wel ke de monniken aan dechristene samen leving bewezen, was van te bidden, van veel te bidden, van altijd te bidden, voor deze die niet bidden of die slecht bidden. Graaf de Montalembert. De groene kristene demokra- ten mogen zich de eer toekennen den weg gebaand te hebben langs waar 't roode socialism in Vlaanderen is kun nen binnendringen. Anseele. Kanten. Als middel tot herop beuring der kantnijverheid raadt Groene Pie aan dat ih koningin ware nie- mand mocht op mijn hoffeesten komen met valschen kant. Dus niemand zou op de hoffeesten mo gen komen met valschen kant... Om zich dan te kunnen overtuigen dat de dames tot de hoffeesten uitgenoo- digd geen valschen kant dragen, zouden ze vóór dat ze binnentreden voor eene commissie moeten verschijnen, welke den kant die ze dragen zou keuren, er uitspraak over doen en de Dames toelaten of wegzenden volgens de omstandigheden... Wat genie toch Oude kronyk. 1781. Nieu- werkerken. In dese maend van Mey synder 2 lanterns gemaekt tot vereerin- ge van het Alderheiligste Sacrament in de beregtingen ende gekost 33 guldens en betaelt uit het brandhaut van de pra- terye den eersten keer is daermede bedint den 22 dito synde peeter baetens fs pr op de moorteldara. Den 25* deser (Mey) heeft het des nags 800 gevrosen dat er roomsche boo- nen vervrosen zyn, ook veel pataters het heeft wel 8 daegen lank sterk ge- waeyt uit oost-noorden waer door de zomer vruchten gans verdroogen. Den 27e dito (Mey) is er tot Aelst in het hof van St* Joris geschoten naer 5 prysvogels waer van den 1* was eenen grooten silveren Caffé pot met coffoir, d'ander silvere candelaers, mostaert potten enz. Den ie prijs is geschoten van die van Gortryk den 2e door Joseph van Nygen tot Lidekerk, den 3* en 4* door die van Oost-Eecloo, den 5' door die van Assche voerders heeft er ook geweest Brugge, Lebbekeen veel andere. De zendingen in de Congo. M. de minister van Coloniën heeft aan de Z. Z. van het H. Hart van Maria (Berlaer) de taak opgedragen van te Ibembo (Uélé) een gasthuis te openen voor Negers die door de slaapziekte aangetast zijn. Vier zusters zullen den 9 Juli naar Congo ver trekken. Het plechtig afscheid zal den 7 Juli in het klooster van Berlaer plaats hebben. Mgr. Deckers, prelaat der Abdij van Tongerloo, zal de mis pontificaal celebreeren en Mgr. Van Roey, vicaris-generaal van Zyne Eminencie Kardinaal Mercier zal het gelegenheidsermoen houden. De misdaad van Ninove. August Van de Perre, koopman in regenschermen, beticht van moord op den polieciagent te Ninove, is Donderdag namiddag te Gent voor den heer raadsheer De Bast versche nen, die door het Hof met een by gevoegd onderzoek gelast werd. M. De Bast heeft nieuwe getuigen onder- hoord die voor den beschuldigde zeer ver pletterend zyn. Van de Perre, die sedert zyne opsluiting veel vermagerd is, gebaart zich zinneloos. De zaak zal in de eerstkomende zittyd van de maand Juli voor het Assisenhof van Oost-Vlaanderen opgeroepen worden. De Heer Helleputte, Minister van IJze- renwegen komt onzen Achtbaren Volks vertegenwoordiger M. De Sadeleer, te laten weten dat een koninklijk besluit eerstdaags zal verschijnen de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen de ver gunning verleenende van den Buurtspoor weg van Sottegem naar Ninove. van de Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, op Zondag 26 Juni 1910 te Ninove. Dagorde 12 ure. Algemeene verga dering in de zaal Den Keizer Verslag over hot verloopen jaar en over den politieken toestand door M. Romain Moyersoen. Besprekingen. Aanspraken door do Heeren Volksver tegenwoordigers. 1 ure. Banket in do zaal van den Werkmanskring, 350 inschrijvers. De vergadering zal aanvang nemen, on- middelyk, na de aankomst van den trein, vertrekkende uit Aalst, om 11 u. 45 m. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor-deken te Cruyshautem, den Z. E. H Van Bogaert, pastoor te Wichelen, in vervanging van den Z. E. H. Van den Fonteyne die, op zyne aanvraag, zijn eer vol ontslag bekomt Pastoor te Eccke, den E. H. De Baere, onderpastoor te Lebbeke, in vervanging vnn den E H. De Coninck, die op zijne aanvraag zyn eervol ontslag bekomt te Melsen, den E. H. De Beer, onderpastoor te Vynckt te St-Antelinckx, den E. H. Soudan, onderpastoor van St-Jozef te Aalst; te Selzate, den E. H. De Lobelle, pastoor te Su-Anna-Zwijndrechtte Wichelen, den E. H. Mabilde, pastoor te Wortegem Onderpastoor, te Watervliet, den E. H. Cornelia, priester in het Seminarie. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 26 Jdni 1910, M. Mkganck, Leopoldstraat. De E. H. Soudan, Onderpastoor van St. Jozef, word deze week Pastoor benoemd te St. Antelinckx. Velen verliezen in hem eenen gulhartigen en rondborstigen vriend, heel de stad, do parochio van St. Jozefs vooral, zal in hem eenen ievervollen, eenen waren volks priester betreuren. Wie ooit het geluk genoot met hem in onderhandeling te komen, kan onmogelijk die lange, zwierige gestalte uit het geheu gen verliezen, die in schyn soms ruwe schors, waaronder een zoo innig verkleefd, zoo rechtschapen hart klopt, een hart dat gedurig zucht naar zelfopoffering, een hart dat leeft om dienst te bewijzen. Weinig huisgezinnen zijn er op St. Jozef, wier dankbaarheid do E. H. Soudan niet wist af te dwingen. En tusschen parochianen kende hij geen onderscheid zy waren hem allen even lief. Maar bij burgers en een voudige werklieden vertoefde hij meest hij wist door ondervinding dat de eersten de getrouwste steunpilaren zyn van Kerk en Geestelijkheid en dat de anderen minst het bezoek der priesters ontberen kunnen. - De ijverzucht van den E. H. Soudan is legendarisch geworden en lang nog zal men er,na zyn vertrek, van gewagen. Hy bracht de meisjescongregatie van St. Jozefs tot den bloei, waar ze nu geste gen is. De Geitenbond telde hem onder zijne vurige voorstanders. De Boerinnenbond is zyne stichting. Om feesten in te richten had hij zyn gelijke niet. Vraag het aan degenen die het Jubelfeest van den E. H. Pastoor Willems bijwoonden, vraag het aan de leden van het Davidsfonds. En hier kwamen zyne uitgebreide muzikale kennissen hem goed te stade. Nooit nochtans wilde hy zijn eigen persoon op het voorplan zetten. Hy was de drijfveer, die alles in werking bracht, maar die zelf liever achter doek bleef. De Gloria mundi was zijn grootste vijand. En moest de toren van St. Jozef6 opge bouwd worden, dan trok de E. H. Soudan zijnen bedelzak aan en, in de Vlaanderen en in de Kempen, overal trok hy naartoe, bij elke reis eenen nieuwen hoop steenen by brengende voor het monument. Wy weten niet wie wij meest moeten geluk wenschen den E. H. Soudan, om zijne benoeming, of de inwoners van St. Antelinckx om hunnen nieuwen herder. Aan den eerste roepen wij Goed heil aan de anderen Proficiat Medegedeeld STAD AALST 1910. Vryê Paarden en Veulens markt De jaarlyk- sche markt en tentoonstelling der Paarden en Veulens van het zwaar inlandsch trekras van gansch het land welke zullen plaats hebben op Ker misavond, Zaterdag 2 Juli aanstaande, ten 8 uren 's voormiddags op het Esplana deplein (nabjj de statie) beloven dees jaar prachtig te zyn. Menigvuldige inschrijvingen z(jn reeds toegekomen en alles doet voorzien dat het getal ten toon en to koop gestelde Paarden en Veulens verdubbeld zal wezen tegen dit van verleden jaar. Verscheidene voorname kooplieden heb ben laten weten dat zij de Mark{t zullen bezoeken. Aan ieder Veulen-zuigeling ter markt gebracht en in den prijskamp niet be kroond, word 3 frank toegekend. De markt is toegankelijk voor allo Paar den en Veulens. Kostelooze inschrijving in het Belgisch Paardenstamboek. TEWTOOWSTELI-ING DOOR DEN AALSTERSCHE KUNSTKRING Ten zeerste raden wij onze geachte Lezers aan, met de kermisdagen, een be zoek te brengen aan de Tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken, teekc- ningen en toegepaste kunst van dezen jon gen, maar reeds krachtigen kring. Deze tentoonstelling heeft plaats in de lokalen der Akademie (oud Hospitaal) en is open 3, 4, 5 6, 7, 10 en 11 Juli, van 10 uren 's morgends tot 1 uur en van 2 tot 6 uren 'e avonds. Buiten de werken onzer gekende kun stenaars: Val. De Saedeleer, Fr. Callebaut, J. Sterck, Rob. Van Caelcnbergh, zullen ook de jongere elementen onzer Teeken- school goed vertegenwoordigd zyn noe men wij onder anderen de heeren J. Van Malderen, Arth. Carael, J. De Somer, Eeman, A. Van der Meirsch, Fr. Van Ertvelde, Th. Praet, Roosen, enz. Onder de jufvrouwen treffen wij aan Fern. Cal lebaut, De Clippele, J. Schouppe, Moens, enz. Kortom, deze welke de tentoonstelling met een bezoek vereeren, zullen het zich niet beklagen, het zal tevens eene aanmoe diging zijn voor den Kunstkring, wiens doel het is Aalst mettertijd eene schitte rende plaats te doen veroveren in den kunstwereld. AALST. In den loop dezer week is men begonnen met de stukken arduinsteen en metselwerk boven te halen van den pijler der gewezen yzerenbrug over de Dendervaart, welke men de verledene week met dynamiet deed springen. Stukken meer dan 3000 kilogr. wegende moeten bovengehaald en op de kaai wor den gelegd. Een duiker wordt in 't water gelaten die eene ketting legt rond het stuk dat moet opgehaald worden. Het duurt soms nog al een tijdje eer de ketting rond het stuk goed gevestigd is, want anders ontsnapt het zoo haast het boven water komt, 't gene reeds meermaals gebeurde. 't Is een kostelijk werk en van langen duur. AALST. Diefstallen van katoen in de Filature et Filteries réunies De heer Bestuurder Prosper Hendrickx, alsmede onze stedelijke Politie, werden bij naamlooze brieven verwittigd dat er op bedoeld fabriek eene groote partij witten en gelen katoen gestolen was. Onmiddelijk werd een onderzoek ingesteld, en dry da gen later gelukte den Onder-Commissaris Petrus Van Nuffel er in. den dader en de verheelers te ontdekken. De verheelers deden bekentenissen, doch de dader had zich bytyds uit de voeten gemaakt en ver blijft thans met eene bijzit in Frankrijk. Het is zekere Ferdinand D. B. die vroeger in de Filature had gewerkt. Konynendiefstallen op de wijk St. Job. Men kent de reeks konynen- en kiekendiefstallen, die sinds eenigen tijd op de wijk St. Job gepleegd werden. Ein delijk zyn do dieven en verheelers geknipt. In den nacht van Donderdag op Vrydag waren andermaal by Krepensken ver scheidene hoenders enz. gerobberd. De heer Leonard Gits, Adj.-Commissaris zette zich op zoek en vond het gestolene by een poeldenier der stad. Na een zorgvuldig onderzoek vond hij insgelijks de dieven. Dezen zitten reeds in 't droog. Eene goede week dus voor onze Politie, waarvoor de bevolking haar zal dank weten. Onistekingen Al de ont stekingen van het lichaam zyn vernietigd door de slymverdrijvendo Pil Walthery 1 fr. de doos. EREMBODEGEM. Emiel Coene. metser, werkzaam aan een in opbouwzijnde huis der Lombardstraat, te Brussel, kreeg met eenen gezel twist. Opeens greep deze eene schup en bracht er De Coene, een vreeselijken slag mede op het hoofd toe. De man stuikte met gekloven schedel ten gronde. Zijn toestand is hopeloos. De dader een inwoner san Ternath, is voortvluchtig. Toenemende geesülrili. Er bestaan geene woorden om de geest drift te beschrijven van al de menschen, die door de Foster Pillen voor de Nieren ver licht en genezen werden. Geheel dit dag blad zou niet toereikend zyn om hunne verklaringen op te nemen; zulks spruit voort dat de nieraandoening algemeen verspreid is en dat de tot nu toe gekende middelen bijna altijd zonder goed gevolg bleven. Den 19d« Januari 1904, bekende ons Madame Bersou, 13 Korte Ridderstraat, te Aalst, reeds sinds meer dan 2 jaar aan de nieren te lijden; 's nachts had zy nacht- merriën en zweetingen daarna rillingen door gansch het lichaam, zoo dat zy '8 morgens afgemat opstond en onbekwaam om het kleinste werk te doen; ik verloor allen eetlust, zegde zij ons, en gedurende den dag had ik zeer hevige bedwelmingen, ik volgde nochtans goed de voorschriften des geneesheer8, maar bekwam geen be ternis alsdan wilde ik mij zelve verzorgen en nam de Foster Pillen voor de Nioren verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Wie zal u myne vreugde beschrijven, toen ik na vijf dagen beter en rustiger kon slapen, de eetlust keerde stillekens aan weder, na nog tien dagen was ik weder gezond als voorheen en voelde niet meer de minste nierpijn. Onze briefwisselaar bezocht Madame Bersou, den 28 ,te Augustus 1907 en 't is met het grootste genoegen dat zy hare eerste verklaring bevestigden en opnieuw verzekerde dat sedert hare genezing drie jaar en half geleden, zij nooit meer de kleinste pijn gewaar werd. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handleokening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 7. WIEZE. Gustaaf Do Brandt van Wieze, en Alfons Van Imbeeck van Moor- sel waren, zouder van elkander iets te weten Woensdag ayojid op hetzelfde veld, wyk Turstaan hot pensjagen. Opeens loste Van Imbeeck een schot achter eenen haas, doch hy trof De Brandt, die gansch do lading in het hoofd kreeg Met veel moeite kon de gekwetste een half uur v,er naar huis sukkelen, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. De Brandt zal waarschijnlijk het Jinkeroog verliezen. Een onderzoek werd ingesteld Donder dag kwam het parket ter plaat». Van Im beeck werd aangehouden. FHVANCIENItLADad, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaar, geoft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offici- ëele koerslijst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieele inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciênblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. LEDE.Brutale kerel.Maandag namiddag, rond 6 ure, kwam Irenóe De Bond, 44 jaar, oud-veroordeelde, dronken in de herberg der Wed. De Bruycker, Dreefstraat. Hij zocht twist en begon daar alles aan stukken te slagen. De Wed. Dc Bruycker wilde hem buiten zetten, doch do kerel nam eenon stoel en gaf haar een zoo geweldigen slag op het hoofd, dat zy in den grond zakte en eene gapende wonde aan het hoofd bekwam. De woestaard bracht de vrouw nog verschei dene schoppen toe. De policiekommissaris die daar voorby- reed, werd geroepen door de geburen en zag De Bond aan bet werk. Toen deze den policiekommissaris zag, ging hij dezen te lijve, doch hij werd ten slotte in het ge meentegevang opgesloten. Vrouw De Bruycker, die bedlegerig is, klaagt over inwendige pijnen. De groote Magazijnen van den Bon Marctié doen heden in onze omstreken een omzendbrief ronddcelen betrekkelijk de groote te koopstelling van einde seizoen op de welke wij de aandacht van alle onze geachte lezers inroepen. De misdaad van Wetteren. De kleine Louiza Vanderstuyft, de onafscheid bare gezellin van het vermoorde meisje, Cecile De Bruycker, heeft nu eindelijk gansch de toedracht der zaak uiteengelegd. Ik was, zoo zegt zy, van af 12 1/2 ure, aan het spelen met Cecile, toen wy einde lijk op het hof van Van Puyenbroek met dozes dochtertje Elvira pieperkenduik zyn gaan spelen. Rond 4 ure werd Cecile door Jan Van Puyenbroeck geroepen, die 't kind met hem in de schuur heeft medegelokt. Het wachten moede geworden, ben ik doorgegaan on heb Cecile niet meer gezien. Het aanhoudingsmandaat van Van Puy enbroeck, is Dinsdag bekrachtigd. Zottegem. Dinsdag morgend was een efficier, die sedert drie maanden opme tingen doet in de omliggende gemeenten, in eene weide werkzaam, toen eenige kinderen gingen vertellen dat in den meersch een kinderroover zat. Gansch de bevolking snelde ter plaats gewapend met rieken en stokken en de officier, die geen Vlaamsch, kent, moest de woedende menigten met den revolver op afstand houden. Aldus moest hij 3/4 uurs ver gaan, achtervolgd door de dreigende menigte, tot de burgemeester en de policie er tus schen kwamen en de zaak van den officier ophelderden, waarna het volk lachend heen ging- Woensdag morgend, kreeg de ad- junkt-policiekommissari8 en een inspecteur bevel van den heer onderzoeksrechter, huiszoeking te doen in eene herberg op de wyk Het Vrye te Dendermonde, daar er vermoedens bestonden dat eene partij haver gestolen was uit een schip op den Dender, nabjj het Sas, Op den zolder werden inderdaad 500 tot 600 kilogr. haver gevonden. Ten slotte be- konde de vrouw, dat het graan inderdaad dijnsdag nacht op het schip gestolen werd. De vrouw, haar man en de schipper wer den op het policiebureel ontboden zij her kenden dat de schipper en de man samen den diefstal gepleegd hadden, Op denzelfden zolder worden ook twee zakken tarwebloem ontdekt, welke ten nadeele van M. Van Driessche, te Lok eren, gestolen werden. Maandag avond, rond 9 1/2 ure, is een geweldige brand uitgebroken bij M. Arth. Speek, meubelmaker, wonende in de Vredestraat, te Geeraardsbergen. Twee achtergebouwen, dienende het een voor werkhuis en het ander voor stapelhuis van tabak, en toehoorend aan de gebroeders Van den Bulten, zijn met gansch den inhoud de prooi der vlammen geworden en het is dank aan de spoedige hulp der vrijwillige pompiers, dat het stadhuis, welke aan het brandende gebouw paalde, door het vuur niet aangetast werd. Rond 11 ure was alle gevaar geweken. Men kent de oorzaak der ramp niet de schade wordt op 10,000 fr. geschat, alles was verzekerd. Zekere Karei Maes, oud 60 jaar, ver- tinner, wonende te Geeraardsbergen, nam Dinsdag avond den trein, welke uit Lessen vertrekt om 71/2 uren, toen hy aan de den halte van Öyerboelare gekomen was, sprong hy uit de portel en werd door den trein in stukken gereden. Zijne overblijfse len zijn naar het doodenhuis van Geeraards bergen gebracht. Oomberg-en. Weggevoerd. Langs den steenweg naar Hillcgem kwam Dinsdag namiddag een automobiel gereden Opeens bleef hij staan een paar personen sprongen er uit grepen een kind dat op de baan speelde en reden er in volle vaart mede wee:. De vader die op een nabij gelegen veld werkte, achtervolgde den automobiel, doch deze verdween zonder gekend te zijn uit het zicht. Een onderzoek [S ingesteld. Een handelaar der Pletinckstraat, te Brussel, M. G. werd gisteren aan den telefoon geroepen zoogezegd door een goe den vriend, die een aankoop gedaan had, maar 100 frank te kort kwam en nu vroeg om ze hem eens mede te geven aan eenen man, die hy er om zou sturen. Hij zou het geld een paar uurtjes nadien te rug geven De man kwam om het geld on kreeg het. Maar toen de heer G.... 's namiddags zynen vriend ontmoette, werd hy gewaar dat hy door een behendige aftruggelaar beetge nomen was. Eene Bpusselsche grap. Eenige vrienden, die op den wandel waren, dat is, herberg-in, herberg-uit liepen, waren Zondagavond op den Rodenbeekschen- Steenweg te Schaarbeek, in eene herberg gesukkeld, waar een hunner wedde, dat hy n,og een halven liter jenever zou drin ken. Toen hij den laatsten druppel uit had, zakte hij in elkaar. Zyne kameraden zouden hem nu, om de grap te volledigen begra ven. Zij pakten hem op en droegen hem naar de Militaire laan, waar opgravingswerken werden gedaan voor het leggen van nieuwe riolen. Daar wierpen zy hem in de diepte en overdekten hem met planken, steenen en aarde, zoodat er niets vrij bleef dan zyn hoofd. De dronkaard, onbewust van hetgeen er met hem gebeurde bracht den heelen nacht in die houding door, tot zijn gejammer des morgends gehoord werd door eenige man nen, die naar hun werk gingen. Vol schrik snelden zij naar hem toe, verlosten hem en brachten hem naar het gasthuis waar hy des avonds nog niet tot zyn zinnen was terug gekeerd. De policie zoekt de plegers van die akelige grap op. Die zullen er stellig niet goedekoop van afkomen. Een half onnoozele jongen heeft te St-Jans-Molenbeek een kleineren knaap, van de sluis in de vaart gestooten. Men snelde het kind ter hulp, doch men haalde slechts een lijk op. Het parket werd Woensdag morgend verwittigd dat er een stoutmoedige aanslag gepleegd werd in het bosch der gemeente Lembeek. Een 18jarig meisje Adelaide Anthoven, ging door het bosch naar Twee- belte, waar zij als dienstmeid aangenomen was. Halfwege het bosch werd zy door twee kerels aangerand, die zij kent, Felix Van- gelen, 30 jaar, fabriekwerker te Lembeek en Jan Demander, 18 jaar oud, wonende te Hal. Hot meisje werd afschuwelijk mishan deld, zy ontnamen haar geld en kozen het hazenpad. Het slachtoffer vertelde aan voor bijgangers wat er gebeurd was en maakte hare aanvallers bekend. Mej. Anthoven, als waanzinnig van schrik, was maar altyd voortgeloopen. Dinsdag avond had men haar nog niet oat- dekt. Woensdag morgend kregen hare ouders bericht dat zij bij haren broeder te Quenast verbleef Haar toestand is zoo erg dat zy bedlegerig is. De gendarmerie verwittigd, gingen op zoek en konden Vangelen aanhouden die bekentenissen deed. Zijn medeplichtige wordt ieverig opgezocht. Woensdag mor gend werd de schelm naar Brussel over gebracht en ter beschikking van den pro- kureur des Konings gesteld. Twee kinderen verkoold.— Maan dag, rond 5 ure, is er brand ontstaan in eene schuur, toebehoorende aan de echtge- nooten Hemeryck-Ronse, wonende langs den IJzer, tusschen Dixmude en St Jakobs- kapelle, grondgebied Oude-Kapelle. Het schuurtje gevuld met strooi en hooi, stond weldra geheel in vlam er was geen blusschcn aan er bleef niets van over dan puin en asch. 't Was verzekerd en de bewoners van het klein gedoen getroostten zich in de gedachte geen groot stoffelijk verlies te' zullen ondergaan. De vrouw zond eenen gebuur hare 2 jongens van 8 en 9 jaar halen, die, zegde zij, aan de Hoogo Brug speelden (nabij I)i?mude, waar Kaaskerke-keripis gevierd werd). Intusschen deed een landbouwer uit de gebuurte den puinhoop openkappen om het nog smeulende vuyr uit te dooven en verder gevaar te voorkomen. Al met eens sprongen de omstaanders verschrikt achteruit: onder de puinen lagen do tweo lijkjes der jongens, die de ouders te Kaaskerko geloofden, afgryselyk ver brand. De wanhoop der ouders is hartverjeheu- rend de moeder huilde en schreeuwde dat het pynlyk is om hooren. De slachtoffers waren twee kloeke ge zonde jongens. Zy hebben nog een jongen van 12 jaar en een meisje van 14 jaar. Waarschijnlijk zullen de knaapjes in de schuur met vuur gespeeld hebben en door den rook verstikt, niet hebben kunnen buiten geraken, De Middenstandbond De Kleine Bur ger, te Antwerpen, heeft een vertoog ge zonden aan den Koning, ter gelegonheid zijner troonbeklimming, om de aandacht Zijner Majesteit te roepen op den toestand dér kleino burgerij, en aan* den Vorst te vragen aan 's lands wetgevers te zeggen dat het een hunner eerste plichten is voor het behoud van den middenstand te zorgen, door de verbetering eener te oude en doo- dende wetgeving, en dat zy het vakonder wijs, nu aangemoedigd, nog meer in allo streken van het vaderland moeten uitbrei den. Woensdag namiddag, rond 41/2 ure, toen het 5-jarig kind der echtgenooten Si mons, wonende Van den Peereboomstraat, 28, te Borgerhout, van school te huis kwam, yond het zyne moeder uitgestrekt op den plankenvloer liggen. Daar vrouw Simons aan vallende ziekte lijdt, ging het kind hulp halen bij de medebewoners van het huis. Mad. Van Leemt, die op de eerste ver dieping woont, kwam ter hulp, doch ver schrikte niet weinig toen de arme vrouw aan handen en voeten gebonden en met eene sterke koord aan den voet der tafel met liet hoofd vastgemaakt zag. De vrouw lag in zwijm met eene prop in den mond en bloedde geweldig uit den neus. Vrouw Van Leemt verloste de ongeluk kige uit haren toestand en verwittigde de policie, die spoedig te plaats kwam. Het slachtoffer was zoodanig aangedaan, dat zij niets dan onsamenhangende woor den uitsprak. Al do meubelen waren opengebroken. Eene som van 45 fr. en een geldbeugel in houdende 13 fr., die de vrouw by zich had, zijn gestolen. De zakdoek die tot prop ge diend had was geteekend met de letter E. Koorden en zakdoek zyn aangeslagen. M. Simons, wattman op de electrieke tram, werd dadelijk van den aanslag ver wittigd. De zaak is in handen van het gerecht. Prins Leopold, machinist. Ko ning Albert heeft altyd eene voorliefde getoond voor mekanische kunsten. Zijn oudste zoon schijnt hem in die weetgierig heid te willen opvolgen. Dezer dagen kwam hij met zijn onder wijzer in de machienhalle, der statie van Oostende, en liet zich door den machinist Van der Seypen van Brussel en den stoker Thoen, die pas van Brussel aangekomen waren, de samenstelling en de werking van een laatste nieuwe machicn uitleggen. De jonge prins bleek zeer goed op de hoogte te zyn hy liep met een handsvol katoen rond en zag na en kuischte als een echte machinist, en toen hy de halle ver liet was hij al zoo zwart als de machinist zelf. Aan de machinist en aan den stoker schonk hij bij hot heengaan eene herinne ringsmedaille van Leopold I en beloofde weldra terug tc keeren. Men is te Waregem erg ongerust over de verdwijning van den 28jarigen Achiel De Waele, bode (boodschapper) van Waregem op Kortryk. Uit het onderzoek der policie blijkt, dat De Waele Maandag te Kortrijk is geweest, maar niet te Ware gem is teruggekeerd. Do Waele is met zijnen zak en korf tot in de statie gekomen en is op eenen trein gestapt, zonder korf of zak. De Waele is een zeer stipt werker en van eenieder ge acht. De droefheid zijner jonge vrouw is onbeschrijflijkmen kan geen gedacht vormen nopens die verdwijning. De policie houdt er zich naarstig mee bezig. Een jonge stoker van den buurtspoor weg Andenne-Eghezée, bevond zich in liet depot. Hy wilde tusschen d«n muur en eene locomotief gaan, toen de tram in be weging kwam. De armo jongen werd let terlijk tusschen den tram en den muur vermorzeld. De man, Alexander Delcourt geheeten was slechts 21 jaar oud. Eene vrouw, die te Luik 12 kilos sacharine had gesmokkeld, werd aange houden. Het is de 27 jarige Olga F., wo nende te Brussel. Zy beweert dat ze dit pak van eenen onbekende had gekregen om het aan zyn adres te bezorgen. De Reisduiven. In de provin ciën Luik en Namen wordt er veel jacht gemaakt op de duiven, die aan prijsvluch-< ten deelnemen en hier of daar op de daken eens uitrusten. Oneerlijke kerels maken er gebruik van om de arme diertjes te vangen en te verkoopen aan spotprijzen voor dui- venschietingcn. In de stad Luik heeft het parket nu sedert eonigen tyd jacht gemaakt op de dieven zelve, en in de laatste dagen werden huiszoekingen gedaan in verschillende hui zen, waar men talrijke gestolen duiven ontdekte. Te Namen is er nu ook eene belangrijke vangst gedaan op den zolder eener her berg heeft men een duizendtal duiven van verschillende voortkomst gevonden die bestemd waren om naar eene duivenschie- i ting in Italië gestuurd te worden. Het is te hopen dat het gerecht de dieven en de verheelers, eene ware nachtmerrie voor de duivenmelkers, voorbeeldig zal Een hevig on weder heeft Woensdag na- middag over de straten van het Centrum gewoed on aanzienlijke schade aangericht, Te Seneffe, wyk Buisseret, is de blik sem gevallen in de woning van M. Plas-1 man. De bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Geheel het huis en al wat er in was, is do prooi der vlammen ge worden. Op de weide van den burggraaf de Buis seret, is eene merrie van 10,000 fr. waar de doodgebliksemd, evenals twee koeien, toebehoorende aan M. Moreau. Te Haine-St-Paul is een telegraafpaal omgeworpen en al de electrieke draden gebroken, waardoor het gemeenschap on derbroken was. Te Haine-St-Pierre is de bliksem op een gebouw gevallen, dat den helft verniold werd. Dinsdag nacht, rond 10 uur 30 hoeft de bliksem te Courcelles in de rue Marchien- nes de drie woningen in brand gestoken van M. Alexis Duval, Hendrik Godeaux en Jules Trempent. Men heeft de kinderen en eene zieke vrouw met vele moeite kun: nen redden. De schade beloopt tot 15,000 frank. De pompiers hebben geheël den nacht ter plaats moeten blijven. Het hevig onweder heeft de velden van Luttre en Gosselies verwoest. Te Doornyk werden door de overvloe- digen regen verscheidene straten en wo ningen overstroomd. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, j influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depraterr aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dal zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flosch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Worden gevraagd door de Patroons 1 goede bakkersgast4 schrijnwerkers, 1 gaswerker-löodgieter. Vragen der Werklieden 1 smedersgast; 1 katoenbewerker, 1 ta bakbewerker 1 daglooner. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht io Vrouwelijk 10 0 Huwelijken. J. Coppens, voerm. met M. Roels, dienstm. G. Claus, gasw. met E. Schoonjans, naaist. C. Boelaert, mets. met F. Vinck, tw. A. De Moor, tw. mei M. Parewyck. tw. D. Janssens, werkm. met M. Descamps, dienstm. J. Van Delsen, kleerra. met R. Lurson, b. Overlijdens. E. Van der F.lst, 7 j. Pieter Coeckestr. M. De Waele. vr. Schollaert, kleerm. 52 j. Klapstr. M. Van den Abbecle, vr. De Jonghe, z. b. 67 j. Gentschestw. T. De Backer, fabriekw. 21 j. St. Camiel- straat. J. Van do Maele, m. De Wolf, leurder, 77 j. Binnenstr. 3 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2