Donderdag 30 Juni 1910 5 centiemen per nummer 64"e Jaar 4270 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie zijn de dompers? Kermis Aalst. Neringdoende Burgerij. Twee goede sneden in plaats van eene slechte. EEN EN ANDER. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Pulte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB 8UUM. 99 Juni 1910. Geene week bijna verloopt er of men kan in 't eene of in 't ander liberaal orgaan de beschuldiging aantreffen tegen ons, Katholieken, gericht, name lijk, dat wij vijanden zijn van 't onder wijskan 't licht en dat we dus ware dom zijn. Dus de R. K. Kerk, de Bisschoppen, de Priesters, de Kloosterlingen, de katholieken schuwen het licht, 't zijn dompers... Het antwoord daarop is gemakkelijk Maar waar en door wie werd het on derwijs, de wetenschap verspreid, toen de barbaren Europa overscheerschten In de Kloosters, door de Kloosterlin gen; in de KerkeD, door de Bisschoppen en Priesters. Toen de Keizer van het westeD, Karei de Groote, het onderwijs, de weten schap in zijne Staten wilde verspreiden, tot wie heeft hij zich gewend Tot Bisschoppen, Priesters en Kloos terlingen. Nevens elke kerk stichtte Karei de Groote eene school die in 't begin de Geestelijken welke de kerk bedienden tot leermeesters had. Karei de Groote was nochtans een voorbeeldige katholiek welke zelfs door de H. Kerk heilig werd verklaard. Duizenden voorbeelden kunnen aan gehaald worden van Pauzen, Bisschop pen, Priesters, Kloosterlingen welke zich aan de verspreiding der weten schap, van 't onderwijs hebben toege wijd... In de middeleeuwen behoorden byna al de geleerden tot de Geestelijkheid. Alle geschiedschrijvers zonder onder scheid van religie stellen dat vast... Integendeel treft men vijanden van God en Kerk, godsdienstvervolgers aaD, die do verspreiding der wetenschap van 't onderwijs tegenwerkten. Tot bewijs laten wij hier volgen In 1762 schreef zekere La Ghalalet, die de bewerker was van de afschaffing van de kollegiën der Jesuiten Er zijn te veel geleerden, te veel akademiën en te veel kollegiën. De Broeders zijn opgekomen om al- les te vernietegen. Zij leeren lezen en schrijven aan menschen die nooit niets anders zouden mogen kennen dan de schaal' en de vijl. In 1763, op 28 Februari, schreef Vol taire, de grootvader der liberalen 8e Vervolg. HOOFDSTUK VI. De man uit Afrika. Mevrouw Sherman stond onder een ge dempt, rose licht in Mevrouw Dunsdale's salon. Haar rose en wit gezichtje zag er knapper en innemender uit, dan ooit. Zij stond met het hoofd een weinig ter zyde gewend, terwyl hare helderblauwe oogen van onder hunne lange wenkbrauwen tot een man opkeken, die voor haar stond. Ongetwijfeld was Mevrouw Sherman knap veel knapper dan hare zuster, die op dat oogenblik, door Alice en Margaretha gevolgd, het vertrek betrad. De man licht te het hoofd op, en eene leelyko uitdruk king, akelig om aan te zien, vertoonde zich bij het aanschouwen van Alice in zijne oogen, en gedurende een oogenblik waren onder zijne knevels zyne geele tanden zicht baar. Hoewel mevrouw Sherman geen Bpier van haar gelaat vertrok, hoewel er in hare blauwe oogen geen enkele flikkering zicht- Men moet de werklieden en de men schen van het platte land niet onderwij zen, maar wel de welstellende burgers die in steden wonen In 1766 op 19 Maart, schreef dezelf de Voltaire aan zijnen vriend Damila- villo Men moet het volk geleiden en niet onderwijzen. Het klein volk verdient dat niet In 1770 schreef Jean-Jacques Rousseau, de voorlooper der Fransche omwente ling De arme mensch moet geene opvoe ding ontvangen hij moet leven volgens zijnen staat cn daar nooit te boven gaan. «...Een arme mensch die denkt of die onderwezen is, is een beest In 1793, zegde het hoofdbestuur der Fransche Republiek, dat zooveel pries ters, edellieden en geleerde mannen op het schavot deed sterven De Repu bliek heeft geene geleerde mannen van- doen Hoor wat Luther die goddelooze en zedelooze apostaat, vader van het protestantismus, dat Duitschland, Enge land en zooveel andere landen van de katholieke Kerk aftrok, durfde schrij ven De rede of het verstand, is de ver loofde van den duivel, 't is eene ontuch tige eene schurftige, die men zou moeten onder de voeten trappelen en vernieti gen Do Hooge Scholen moeten verdwij nen, want 't zijn de duivelsche gestichten... De wetenschappen zijn niet alleenlijk nutteloos maar rampzalig en de scholen moeten vernietigd worden j>. Wie zijn het die den naam van vyanden van 't onderwijs, van dompers verdienen En gij werklieden, buitenlieden, wat denkt u van de genegenheid die de voorloopersonzer hedendaagsche geuzen voor u over hadden Onze hedendaagsche liberalen koeste ren in vele gevallen niet meer genegen heid voor de buitenlieden en werkers die zij veelal verfoeien De Onpartijdige bond van Neringdoeners en Ambachtslieden der stad verzoekt vrien delijk alle burgers gedurende de aanstaan de kermisdagen de nationale vlag aan hun - ne huizen te laten wapperen ten einde zoo onze kermis meer leven bij te zetten en de vreemdelingen op te wekken. Het Bestuur. baar werd, had ze zyn blik toch opge merkt en begrepen. Daar zijn Agnes en de meisjes, zei ze, hare met juweelen bezette lorgnon ter hand nemend. Mej. Margaretha verschijnt van avond voor de eerste maal in Je we reld... eerst dit dinertjo en dan het bal. Agnes ziet er nog geeler uit dan van mid dag. Ik zou weieens willen weten, waar om do menschen geel zien, Lord Crowley Zy keek tot hem op, en toen hij zwy- gend naar Alice staarde en geen antwoord gaf, tikte ze hem licht op den schouder. Waarom hebt gjjj een hekel aan Ag nes, Lord Crowley vroeg ze. Hy' keerde zich vlug om. Ik zei by. Zijn gelaat was een weinig van kleur veranderd. Zijn blik ontmoette vol hare blauwe oogen. Waarom hebt gij een hekel aan haar vroeg hy vrijspotig. En vlug hoog zij zich dichter naar hem toe. Dat komt er niet op aan, zei ze. Het is voldoende, dat wij beiden daarin overeen stemmen.,, of liever, dat gij ten minste bereid zyt om een hekel aan haar te krij gen, indien gij het niet reeds hebt. En ik heb uwe hulp noodig. Ik ben niet blind en ik heb dingen gezien, die my deden ver moeden dat liet u niet spijten zou, Alice Challoner naar uwe hand te kunnen zetten.. Hy schrok een weinig toen ze zwoeg. Welnu zei hy. Welnu, als gij het wilt, geloof ik wel, dat ik hen allen onder den duim zal Wij hebben in ons Nr van Zondag 11. gewezen op het vertoog aan Z M. den Koning Albert gezonden door den Middenstandbond, De Kleine Burger u en laten het volgen Antwerpen, 22 Juni, 1910. Aan Zyne Majesteit Albert, Koning der Belgen. SIRE, Sedert uwe troonbeklimming als regeerend Vorst aller Belgen, hebt Gij, Sire, kunnen beslatigen de verkleefd heid van den middenstand aan bet koningdom. De Middonstand, bestaande uit de deftige burgerij, ambachten en neringen lijdt heden onder de mededinging van het groot kapitaal, dat het terrein van den kleinhandel betreedt en reuzenba- zars opricht. Hy lijdt door de misbrui ken der samenwerkende maatschappijen en door zijne ondergeschiktheid onder oogpunt der Wetgeving; zijn vakonder wijs en mekanische uitrusting zijn ontoereikend. Sire, het bestaan van den Middenstand loopt gevaar, nochtans is zijn bestaan eene economische noodzakelijkheid. Sire, het Landsbestuur heeft door het onderzoek over den toestand der Kleine Burgerij, in 1902 gehouden, de getuige nis, gehad der gegrondheid van boven- staanden noodkreet Reeds is door zijne zorgen het Ambt der NeriDgen en Ambachten gesticht, het vakonderwijs werd aangemoedigd, vele hoofdkwesties als deze van krediet, oneerlijke mededinging, enz., zijn in onderzoek. Sire, Uwe genegenheid kennende welke Gij aan al Uwe onderdanen be toont, zyn wij overtuigd dat Gij geene gelegenheid zult nalaten, om den Mid denstand te ondersteunen. Bij de heropening der Kamer van Volksvertegenwoordigers zult Gij in Uwe eerste Troonrede de hoofdzaken tot 's lands welzijn bespreken. Sire, de Middenstand van België zendt U dit vertoog om U te smeeken in die Troonrede ook de burgerij, neringenen ambachten tot het vereenigingsleven te roepen, er. aan 's lands wetgevers te zeggen dat het een hunner eerste plich ten is voor behoud van den middenstand te zorgen, door de verbetering eener te oude en doodende WetgeviDg, en dat zij het vakonderwijs, nu aanmoedigen Dog meer in alle streken van het Vaderland uitbreiden. kunnen krijgen... Agnes, en Alice, en dat nest van een Margaretha. Hoe zoudt gy het vinden, met Margaretha te trouwon Zij wierp op goed geluk een vischje uit, doch kreeg beet Hy keerde zich om en keek haar aan. Hoe komt gy op die gedachte zei hy. Wie beweert, dat ik Margaretha zou willen trouwen Nienamd, antwoordde ze glimlachend Ik zag het. Misschien weet gy niet, dat ik soms helderziend ben. Ze lachte zacht. Indien ik eens zag, dat ik zou kunnen helpen om Margaretha te trouwen en ter zelfder tyd Agnes en Alice te vernietigen Hoe dan riep hy heesch uit. Hoe dan? Zy opende haar waaier en haalde even de schouders op. Heb geduld, zei ze. Ik zal het u naderhand wel vertellen. Als de tyd geko men is, hier is Agnes. By deze woorden tradt Mevrouw Net- hercombo... er slecht en bleek uitziende, zoolas Mevrouw Sherman reeds opgemerkt had... naderby. Er lag een koude, genie pige uitdrukking in de blauwe oogen, die op haar rustten, en Mevrouw Nethercombe kromp voor den glimlach op het innemende blanke gelaat plotselings ineen. Mevrouw Sherman lachte een vreemd, ongevoelig lachje, toen hare zuster Lord Croweley de hand schudde. Gy ziet. dat ik toch noch op tyd was zei se... op tyd, om Margaretha te zien Sire, die aanmaning, door Uw in vloedrijkewoord, zou de burgery doen herleven, en de liefde en verkleefdheid van den middenstand aan het Vorsten huis en aan het Vaderland vergrooten. Sire, wij blyven met den hoogsten eerbied, uw onderdanige burgers Namens den Bondsraad van De Kleine Burger. Rond 15 Juni begint gemeenlijk de hooitijd om rond het einde dier maand in vollen gang te zyn. Onzes inziens, ware hot beter veertien dagen-drie we ken vroeger met het afmaaien aanvang te hemen. Inderdaad, rond het einde der maand Juni, met de hondsdagen, is de hitte zoo sterk dat het gras zoo snel ver dort en droogt, dat het op 2-3 dagen in hooi veranderd is. Dit laatste is dan zoo sprok, dat tydens de behandeling een belangrijk deel der voedzaamste stoffen verloren gaan. Van eenen anderen kant wisselt de groote hitte dikwijls met on- weders af, zoodat de regen het hooi wascht, en er een goed deel voedende stoften uitspoelt, terwyl zij tevens de samenstelling door gisting wijzigen. Wij weten ook dat, wanneer wij te laattydig hooien, het gras te vezclachtig wordt, wat zeer onvoordeelig op de hoedanigheid van het hooi werkt. Nu, door de hooityd te vervroegen, door ze rond het einde van Mei-begin Juni uit te voeren, vermydt men de brandende hitte en de overvloedige regens. Gewoonlijk is het einde van Septem ber nog warm en droog genoeg, en leent het zich uitmuntend tot het hooien der weiden. Alsdan zoude men nog een jeug dig gras bekomen, zeer voedzaam, dat gemakkelyk zou drogen, en een nieuw hooi geven van allereerste hoedanigheid. Deze tweede snede zoude even voor- deelig kunnen ingekuild worden, of omgekeerd, de eerste snede wordt inge kuild, en de tweede gehooid, zooals Ba ron Peers dit op het congres van dieren- voeding in 1900 teParys voorstond. Evenwel om eene overvloedige tweede snede te bekomen, is het volstrekt nood zakelijk eeno tweede hulpbemesting toe te passen. Noch de stikstof, noch het fosfoorzuur, noch de potasch worden verwaarloosd. Daar, waar het mogelyk is, raden wij sterk aan de weide over vloedig met uitgelengden beer te begie ten en eene goede dosis ammoniaksul- faat, superfostaat en potasch uit te wer pen. binnen komen. Lord Crowley's hand viel koud en zwaar uit die van Mevrouw Nethercombe en zij rilde even en keek om zich heen. Marga- retha's onschuldig, verlangend, kinderlijk gezichtje, dat zich vlak achter haar bevond scheen voor een oogenblik de geheele kamer te vervullen. Margaretha. beste kind, zei ze, ge kend Lord Crowley. Nog altyd half verblind, zag ze die twee elkander de hand geven... Margaretha meisjesachtig en frisch, Lord Crowley met streng en hardvochtig gelaat, met zyn opgedraaiden knevel en de leelyke uit drukking in zjjne oogen... en de pyn in haar hart plantte zich plotseling voort tot haar gemarteld hoofd. Wat zou er van dezen avond worden dezen afschuwelyken avond met sneeuw in de wind buiten en binnenhuis in het warme en schitterend verlichte vertrek eene haar van alle kanten tegen grynzende vernieti ging Wat zou er van geworden Hoe zou voor haar en Margaretha en het kind van haar overleden broer het einde wezen Weer keek ze zenuwachtig om zich heen Alice was reeds omringd, nog voordat zy halfweg hot vertrek gekomen was. Nu lachte zo en keek tot den slanken, donke ren man op, dien Lord Dunsdale aan haar voorstelde. Mevrouw Nethercombe verstond de woorden byna. Mag ik u even voorstellen... Lord Croft, zei hy. Het ammooiaksulfaatpast volkomen ten gevolge der overvloedige regens of der soms herhaalde onweders, salpeter zuur gist het spoedig, stelt niet aan ver lies bloot, en brengt eene goede reserve stikstof in den grond. Voor de zure weiden, wordt het su perfosfaat door slak vervangen, zorg dragende dit niet gelyktydig met hot ammoniaksulfaat uit te strooien. Van eene anderen kant, mag het fosfoorzuur verwaarloosd worden, is 't dat zijne aanwending met moeilijkheden gepaard gaat, van het oogenblikdat mende voor zorg genomen heeft, de hoeveelheid, die in de lente of in den winter aange wend werd, behoorlijk te versterken. Wat de potasch betreft, wy raden het gebruik van kaïniet in dit seizoen af, daar zy de jonge scheuten kon bescha digen of zelfs vernietigen, en aldus den groei van het gras verachteren. Men ge ve bijgevolg de voorkeur aan de chloor- potasch. De kaïniet is voor het doode jaargetijde, dus, voor den herfst, den winter en het begin der lente. Wij raden bygevolg aan onmiddelyk na het maaien 150 kgr. ammoniaksul faat, 200 kgr. chloorpotasch, en geval- lig 300 tot 400 kgr. slak of superfosfaat per hectare uit te strooien. Jan. De liberalen in Holland. - Bij de laatste kiezingen in Holland voor de provinciale Staten of Provincieraden hebben de liberalen eene ferme klopping opgeloopen. Daarover zegt Het Volkhoofdorgaan der Hollandsche socialisten De liberalen hebben allen invloed op de massa verloren, bepaald verlo- ren Laat ons aannemen dat de libe- ralen nog machtig zyn door hun geld door hunnen maatschappelyken toe- stand, door hunDe fabrieken en ny ver- heid gestichten en dat zy leven van hunne vroegere faam Diettemin is t het waar dat het einde van hunne po- litieke macht met groote schreden na- dert. Dat einde meldt zich aan met de- zelfde zekerheid als de nacht op den dag volgt.» Dat is in België ook zoo het libera lism moet met liet socialism kartelen om zich recht te houden. De liberale party' is eene zandbank, zegde Koning Leopold I, wie er op bouwt vergaat. Het liberalism heeft immers maar negatieve priciepen. Ze tag Alice's mooi gelaat zich verhelde ren, en stond een oogenblik naar de man te kijken, wiens aanzien zoo snel toenam., de man, waar men over bogon te praten. Hij was slank en donker van uiterlyk, met een ernstig gelaat, dat er jonger uit had moeten zien, dan het deed, vond Mevrouw Nethercombe. Ze stond een oogenblik met haar waaier te spelen en naar, hem kijken. Iets in zyn gezicht boezemde haar belang in. Het was een energiek gelaat, en toch... en toch bracht iets haar in den wan. dat hij eruitzag, alsof hy bang was. Het was natuurlyk bespottelijk, dat een man als Lord Croft bang zou kunnen zyn en toch had ze een oogenblik die gewaarwording gevoeld. Het volgende moment keerde zy zich om om gasten to begroeten, die op haar toe traden. De heeren zochten yverig naar do dames die ze aan tafel moesten geleiden. Daardoor ontstond er eenige verwarring. Mevrouw Nethercombe zag hare zuster Lord Nethercombe's arm nemen en met haar frisch gezichten katachtige maniertjes en têer-blauwe oogen tot hem opkyken, en weer kreeg Mevrouw Nethercombe 'oen steek door het hart, toen zy het gelaat van haar echtgenoot zag. Hoe opvallend oud en grijs vermoeid zag hij er uit Arme John 1 Hij had gelijk gehad. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1