DIRKA Zondag 3 Juli 1910 5 centiemen per nummer 64*® Jaar 4271 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad on 't Arrondissoment van Aalst. Pensioengilden. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oproep aan de vrouwen van België. Over Hooi- en Nagras. Nieuwe Legerwet. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Gewezen Weesjongens DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen xyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Gooaaens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CUIQUB SUKJM. \elHt, 2 Juli lOlO. Vrouwen van ons dierbaar vaderland De zee van de zedeloosheid komt met lederen dag steeds hooger op en dreigt alles in te zwelgen. Aanslag op aanslag wordt gepleegd op wat het heiligste en eerbiedwaardigste is op aarde de on sehuid van het kind, de kuischheid van de maagd. Niet alleen in Frankrijk worden monsters gevonden, wange drochten van boosheid en verdierlijking die, zoekend naar het kwaad, onnoozele kinderen verkrachten en vermoorden, maar herhaaldelijk werden zulke schanddaden op onzen bodem bedreven. Het is dus hoog tyd krachtige middelen aan te wenden om die wraakroepende plaag te keer te gaan, om te bekomen dat onze kinderen weer in vrijheid en vrede op den vaderlandschen grond mogen spelen en stoeien. Allen, die het daarover eens zyn, worden verzocht volgend verzoekschrift te teekenen. c Aan H. M. Koningin Elisabeth. Mevrouw De vrouwen van België, vertrou wende in de gevoelens van volksge neigdheid die Uwe Koninklijke Hoog heid by alle gelegenheid aan den dag legde in de liefde tot het volkskind, waarvan door U reeds zoo menig roe rend blyk werd gegeven, Verzoeken U eerbiedig uwen hoo- gen invloed bij de openbare machten te doen gelden opdat door een schrikwek kend voorbeeld en door doeltreffende maatregelen, een einde zou gesteld worden aan de ontzettende plaag van kinderverkrachting en- vermoording, die in ons vaderland dreigt te ontaarden tot een blijvende ramp. Ontvange Uwe Koninklijke Hoog heid de hulde van onzen diepsten eer bied Op 16 Juni jl. werd in den Werkmans kring te Oudenaerde eene belangrijke vergadering gehouden, belegd door het Verbond der pensioengilden van 't Ar rondissement, voor de Gemeenteraads leden, Armmeesters en Vincentianen van het Kanton Oudenaerde. Wij roepen de bijzondere aandacht in onzer politieke vrienden op de redevoering van den Eerw, Heer Van Brabandt, welke han delt over de propaganda tot aansluiting der behoeftigen by de lyfrentkas en tusschenkomst der Gemeentebesturen en vau de instellingen van liefdadigheid in de stortingen. De Eerw. Heer Van Brabandt, in eene Kernachtige redevoering met talrijke bewijzen gestaafd, toonde le Het voor deel dat de aansluiting der behoeftigen bij de Lijfrentkas later voor de Gemeen tekas en voor de Weldadiglieidsfondsen moet teweeg brengen: vermindering der aanvragen van onderstand, afschaffing der bedelarij, vermindering van het getal laodloopers en opgesloteneu in bedelaarsgestichten, beteugeling der kwade driften door aansporingen tot vooruitzicht en dieusvolgens beperking der onkosten en lasten voor de openbare besturen 2" Het voordeel der werkers pensioenen voor de neringdoeners, de eigenaars en alle burgers; betere beta ling van pachten en van achterstallige schulden, meerdere uitgaven voor le vensmiddelen, vermindering der lasten voor de belastingbetalers door beper king van hut getal noodlijdenden, Het is vast en zeker dat hoe meer geld de Staat in pensioengelden op elke gemeente zal uitdeelen hoe grooter de rijkdom der gemeente zal wezen, hoe voordeeliger de toestand van gemeente kas en weldadigheidsfondsen, hoe bloeiendor handel en nering zullen wezen. Onder zedelijk oogpunt ook levert de pensioeniurichting talrijke voordeden voor de toekomst op zjj brengt orde, netheid en spaarzaamheid daar waai de zorgeloosheid en verkwisting beston den de geest van vooruitzicht wakkert het volk aan om door geleerdheid en voorzienigheid tot lotsverbetering te geraken en verdrijft tevens de ondeug den als dronkenschap en wulpschheid die tot bedelary, landlooperij en gevang leiden. Om alle deze voordeden dienen wy de maatschappelijke beweging ten voor- deele der pensioenen krachtdadig te ondersteunen 't zij door medehulp aan de behoeftige volwassenen, 't zij door be vordering der pensioenen onder de behoeftige schoolkinderen. En onder dit opzicht dient er aange stipt te worden wat er te Beveren-by Oudenaarde verricht is. Daar geeft de gemeente 3 centiemen per week aan elk kind dat eene der scholen volgt, op voorwaarde dat de schoolbijwoning regelmatig zij, dat het kind behoeftig en van goed gedrag zij, deel make van de pensioengilde en zelfs minstens twee centiemen per week storte. Daar geeft het Weldadigheidsbureel er 2 centiemen per week en het Sint- Vinceuliusgenootschap 3 centiemen per week by op de zelfde voorwaarden. En de uitslagen zy er verbazend wy kennen een kind dat 6 jaren lang telken jare 1,04 gestort heeft en van nu af al storte het geenen cent meer) op 65 jari gen ouderdom een pensioen van 75 Fr. 75 centiemen zal genieten. Verders toonde de spreker hoe de tusschenkomst der besturen mogelyk is. Het Gemeentebestuur mag rechtstreeks toelagen verleenen aan maatschappyon, aan scholen en aan behoeftigen. Het Armbestuur is niet gemachtigd om toelagen te geven aan de maatschap pijen noch scholen, maar mag in geval van nood buitengewone toelagen aan de behoeftigen verleenen tot verwezenlij king of vollediging van eenen minimum van storting of tot aanmoediging voor schoolbij woning. Ten slotte zette de spreker de Overlie den van de Gemeente- en Armbesturen en de Vincentianen van het Kanton aan om het voorbeeld van Beveren te volgen. Deze redevoering verwierf eenen zoo grooten bijval dat men op den voorstel van M. Thienpont onmiddelijk beslis te ze te doen drukken en verspreiden. Pieter. Weihoe, Karei, gij zijt al in vollen hooitijd en dat vóór 20 Juni Ik wacht altijd tot het einde der maand. Kakel. Dat wil ik gelooven. Indien gy nu moest maaien zou uw hooi op een klein hoopje liggen. Maar hebt gy niet bemerkt dat myn gras al lang gelegen was en dat het op sommige plaatsen begon te rotten Pieter. Inderdaad, ik heb dikwijls uwen meersch bewonderd en zelfs eenig- zins met nijdige oogen. Meer dan eens heb ik mij afgevraagd Wat heeft Ka- rel daar toch aan gedaan Karel. Wat ik daaraan gedaan heb Wel anders niet dan den raad gevolgd van den landbouwleeraar, die ons verleden Winter zulke nuttige les sen gaf. In eene dezer besprak hij de bemesting der weiden en raadde aan voor gewone weiden per hectare te ge bruiken 600 kgr. kaïniet, 800 kgr. ijzerslak, 200 kgr. ammoniak-sulfaat. Hij zegde dat men de ijzerslak en de kaïniet zoo vroeg mogelyk binst den Winter moest strooien en het ammo niak-sulfaat vroeg in de Lente, b.v. begin tot half Meert. Ik heb eene proef willen doen en zie daar heel het geheim. Ook ben ik zeer tevreden die lessen gevolgd te hebben. Pieter. En ik die meende met zooveel anderen, dat die heeren niets van de boerdery kennen. Karel. 't Is waar, er zyn nog zooveel personen van dit gedacht en zij spotten met alles wat van verre of by naar de wetenschap riekt. Doch de on dervinding is de beste school, zeg ik. Inderdaad, zie eens wat voordeel ik uit mijne proef trek Vooreerst de meer opbrengst dekt al mijne uitgaven en laat mij nog een schoone winstik zal goed hooi hebben vermits ik het gras in zijnen vollen bloei gemaaid heb en eindelijk ik profiteer 14 dagen op don groei van het nagras. Pieter. Ik geefu groot gelijk en ik zal voorzeker uw voorbeeld volgen. Karel. En gij zoudt groot gelijk hebben, mijn vriend. Maar wat ge nog niet weet, 't is dat ik ook nog scheikun dige vetten ga strooien op het nagras. Pieter. Op het nagras Maar wordt ge zot Dat heb ik nog nooit gezien Karel. Gij zult het nu zien, want ik heb do meststofien al in magazijn gereed. Pieter. En wat gaat ge daarop strooien Mag ik het weten Karel —Zeker. Zoohaast liet hooi weg is, strooi ik 75 kgr. sodanitraat, 75 kgr. ammoniaksulfaat, 200 kgr. superfosfaat en 100 kgr. chloorpotasch per hectare, 't is te zeggen een goede halve bemesting. En ge zult den uitslag eens zien. Pieter. En uwe beesten Zijt ge niet benauwd ze te vergeven Karel. - Wel neen, daar heb ik geen vrees voor. Een kleine regen is voldoende om die meststofien op te los sen en in den grond te doen dringen. Pieter. Ik bewonder u meer en meer. Ook ben ik nieuwsgierig om te zien hoe gij u daarmede zult hebben. KXrel. Goed, jongen, dat weet ik op voorhand, en ik hoop wel dat ge mij toekomende jaar zult nadoen. William. De uitslagen der lichting van 1910 zyn definitief gekend. Het aantal inlijfbare oudste zonen, ongerekend verleeningen van vrystel- ling, bedroeg 28299, per provincie ver deeld als volgt Antwerpen, 3,426 Brabant, 5.356 West-Vlaanderen, 3,237 Oost-Vlaan deren, 4,101 Henegouwen, 5,348 Luik, 3,643 Limburg, 932 Luxem burg, 843Namen 1,413. Op de 28299 oudste zonen zyn er bij beslissing der verschillige rechtsplegin gen 9086 afgewezen, en het aantal aan de militaire overheid af te leveren mili- tianen is dus 19,213, waarvan 2195 van de provincie Antwerpen, 3,342 van Brabant, 2,354 van West-Vlaanderen, 3,062 van Oost-Vlaanderen, 3.752 van Henegouwen, 2,289 van de provincie Luik,733 van Limburg,437 van Luxem burg en 1,049 van de provincie Namen. Doch die zullen niet allen ingelijfd worden, men verwacht dat er daarvan nog 2000, die niet voor de militieraden verschenen, zullen worden afgekeurd. Het aantal onder de wapens geroepen mannen zou dus 17200 bedragen, 1200 meer dan voorzien werd voor de eerste toepassing der wet. Wat de gevolgen zullen zijn onder oogpunt der vermindering van diensttijd is nu nog niet te voorspellen. We zijn tegen den Godsdienst niet, zoo beweren de liberalen en socia listen. Maar zien wij niet" gedurig dat de liberalen en socialisten in hunne redevoeringen, in hunne dag- en week bladen de Katholieke Kerk en hare Die naars alsook de Geloovigen beleedigen en lasteren Een liberaal orgaan a Le Journal de Bruges schreef eeuige dagen geleden De Kerk is een beest, die wij wel zuüen weten te overmeesteren. In alle blauwe en roode gazetten wer den de Priesters met beleediging en laster, met hoon en smaad bejegend men scheldt ze uit voor zwartrokken, hemeldragonders, luirikken enz. enz. Nu de Katholieken vooral van den buiten worden uitgescholden voor boe renkinkels, lomperikken, halfhouten, pypekoppen, masteutoppen, ploegen die in God gelooven, en meer andere blauwe en roode lieftaligheden Rijk is slechts hy, die meer heeft dan hij behoeft. Genoeg isnatuurlij ke rykdom weelde gekunstelde armoede. Carl Jdlis Weber. De beetsuiker. Het is dees jaar juist een eeuw geleden dat de beet suiker ontdekt werd. In iSiO was er ten gevolge van den blocas, in Frankryk groot gebrek aan rietsuiker. Een gekeDd scheikundige, Deveux, diende toen by de Akademie van Wetenschappen, te Parijs, een verslag in waarin hy aanbe- vool, suiker uit de beeten te trekken. Eenige fabrieken worden opgericht in den omtrek van Parijs en de nieuwe ontdeking bekwam zulken grooten byval dat er in 1811 reeds een vyftien- tal suikerfabrieken waren. Men weet welke groote uitbreiding de beetsuikern ij verheid sedert genomen heeft, In meer dan vijftien Fransche departementen maakt de beetenkweek den voornaarasten rykdom uit 't is vooral in het Noorddepartement dat men er zich op toelegt. Duizenden boeren- huishoudeDs worden aan het beeten - trekken gebezigd, zonder nog de ontel bare Belgische werklieden te rekenen, die er voor den beetenoogst komen. OF DE DOOR Petrl» "VAM NIUFFEL. 13* vervolg. Jan rees bly verrast uit den zetel omhoog. Inderdaad, beaamde bij Ben ik dan Yan mijne zinnen berooid, dat ik aan bem bet minst dacht?... Maar ook, men zou geld geven om hem te zien. Zulks strookt nochtans met zijne gewoonte... Ik hoop toch niet, dat bij de vesting verlaten beeft, en veel minder, dat een Vlaamsche dweeper bij toeval van bem een manneken min maakte Uw argwaan desaangaande, senor eletto, is overbodig, zei iemand van bet gezelschap Ik ontmoette Reygerman dezen ochtend, zooals ik van de Sterrevesten hierlangs kwam, aan bet kerkhofhek... Smoordronken, wellicht Hoegenaamd met. Ik ging er bij en toetste liem Hij zag er lijdend uit, gejaagd en ongerustbevend vertelde hy me, volk van taal, volk van den lande te hebben ontmoet, kennissen te hebben zien sterven. De Spanjaard schokschouderde verachtelijk en grimde sarrend. Hy was op bet punt in lage boert uit tc vallen, wanneer gerucht van stappen in deu gang klonk. Pst- deed by. Een bode... Behoedzaam werd er aange klopt. Binnen 1 riep van Navarese. Tegelijk vloog de vleugeldeur open. Jeroom Reygerman ver scheen, diep buigend, voor de officieren. Slaafsche deemoed maskerde het grievend zieleleed en de verkropte wraakzucht, welke bem den boezem verteerden. Bijna onhoorbaar stamelde hy Eletto, signors, ik wacht uwe bevelen. D® oveiste nam een blad napier, schreef er inderhaast eenige woorden op en gaf het aan den sergeant, deze amper beziende en gemelijk zeggende Lees dit. - Jeroom had nauwelijks een vluchtigen oogslag op het schrift geworpen, of hy verbleekte en het missief ontviel zijne hand. Dank, heb dank kreet hy, en toen werd hij steenrood en steeg hem het bloed onstuimig naar de hersens. Ik bezweer u, mijnen plicht stipt na te komen Staandevoets zet ik mij aan liet werk. In stad en omtrek, overal zal ik dringenik zal luisteren, onderscheppen, de ingewikkeldste geheimen ontsluieren, den weder- spannigen de striemen mijner tuchtzweep in de lenden prenten, hunne verholen ponken hereischen en die aan uwe voeten neer leggen Onnoodig dit alles te beëedigen, sergeantwij kennen uwen moed en uwe getrouwheid, fleemde van Navarese, in het vooruit zicht der beloofde schatten. Ge verheft mij tot aanteekenaar voer de soldaat voort en hij grinnikte Vreest niets, ik zal aanteekenen alles, alles 1 Vraagt van mij wat ge verlangt, alvermogende signors, thans ben ik uw nederige slaaf... - Wy zullen naderhand uwe diensten naar behooren weten te loonen, pochte de hoofdman. Daar reken ik op Twijfel er niet aan, bejade Jan. Ga van hier rechtstreeks tot de gevangen magistraten en eisch in mijueu naam vijf duizend pond buskruit, alsmede eene gelyke hoeveelheid lood. Vergeet vooral niet, dat wij geld, schromelijk veel geld behoeven en dat het alleenlijk aan hoogen losprijs is, dat de opgeslotenen hunne vrijheid kunnen afkoopen. Niet langer getalmd, Jeronimo Toon u waardig vau het edel uniform, dat gij draagtwees bedacht, dat ge als veroveraar de Spaansche zaak dient Nogmaals groetende, verliet Reygerman dc plaats. Wanneer de deur achter hem was toegevallen, bleef hij uitdagend staan. Zijn aangezicht, zoo even nog etten en kalm, kreeg eene ijzingwekkende uitdrukkingbeurtelings werd bet, van ijselijk bleek, paars en blauw zijne wangen gloeiden en zwollenvreeselijk puilden de oogen uil hunne holten een wit schuim kwam op zijne lippen en, terwijl hij het papier, hem door van Navarese overhandigd, krampachtig ineenfrommelde, rukto hij het borstkuras aan den gorgel los, als vreesde hij te zullen stikken. Beeft, laffe schakers^krijzeltande hy binnensmonds. Het uur der wraak is geslagen Gij hebt uw eigen ondergang bewerkt, u zelf in den afgrond van het verderf gestort, uw eigen doodvonnis bekrachtigd en het mij ter hand gesteld Dit schrift is voor u allen het zwaard van Damocleus, dat u weldra liet hoofd van de schouders slaan zal Na eene poos glom eene mildere uitdrukking op zijn gelaat en hij zuchtte Dirka, welbeminde mijns harten, heb moed Nog eenige dagen, nog eenige uren, wie weeten uw lijden is ten eindeweldra rust ge in vader's armen en vergeet ge, in het heil van 't weerzien, al het doorstane leedBetrouw op den hemel God is onze toeverlaat en met Hem zullen we overwinnen Rumoer, teweeggebracht door de signors, dio van hunne zetels opstonden, bracht den jongeling uit zijne mijmering tot de werkelijkheid terug. Hij verschrikte achtereen ging men openen, hem betrappen aan vluchten was niet meer te denken, en hoe zou hij zijne aanwezigheid uitleggen Jeroom ijsde en zag rond. Rechts was de keukendeur. Vüegcns greep hij het handvatsel, draaide en toog binnen... van Navarese stond echter alree voor hem en keek strak in zijne oogon. Ik heb honger, - stamelde de betrapte onthutst. Donders Val aan grommelde de bevelhebber argloos, en zonder zich verder om den ongenoodigden gast te bekommeren, nam hij met zijn gevolg plaats aan de langwerpige tafel, die boog onder den overvloed der aanlokkende gerechten en bontgekleurde wijnkannen. De Spanjaards aten met dicrlykeu eetlust, dronken met gulzige teugen. Reygerman volgde bun aller bewegingen met den dood in het harttegen heug en meug nutte hij eene kleine hoeveelheid van de geurige spijzen, want nu, meer dan ooit, vreesde hy voor verraad. Eindelijk stond hij recht en verliet de plaats, waar de grond onder zijne voeten brandde. Verboren nadruk. (Wordt voortgezet). Zien wy niet vele menschen die tamelyk getrouw hunne kristen© plich ten vervullen en als 't kiezing is, voor de liberalen of socialisten stem men Zij stellen hun geweten gerust zeg gende Ik vervul wel mijne plichten als kristen, maar stemmen is politiek en dat gaat den Godsdienst niet aan. Hoe verkeerd 1 Onze tegenstrevers zeiven bekennen, als 't geene kiezing is, dat het onmoge lijk is in denzelfden persoon onderscheid te maken tusschen den kristen geloo- vige en den burger Het is nu Le Journal de Bruges die zegt Er is maar een middel om zyne rry- heid van denken en werken te behouden en ze te doen eerbiedigen het is den rug te keeren aan de Kerk en aan hare Priesters en zich het zoo juiste woord te herinneren van den diepen denker die Emiel de Laveleye was, de roem rijkste onzer medeburgers Het is niet meer mogelyk in dezelfden mensch den geloovigen van den burger te scheiden. Dus volgens M. de Laveleye kan men niet katholiek zyn in Godsdienst en liberaal of socialist in politiek. Wat is het droevig het oogen- blik waarop de oogen opengaan en de wereld verschijnt onder zijnen waren vorm, met de leelykheid zijner ondeug den, het gejoel zijner driften, de laste ringen zijner godeloosheid. Ozaxam. Chineesche studenten. Een dekreet van den Chineeschen Keizer verbiedt aan de jonge Chineeien, die naar Europa gezonden worden om bunne studiën te voltrekken, met blanke meisjes te trouwen. De ware reden van dat verbod is, aagt deKolnischeZeüungjiis dat de Chineesen reeds van hunne prilste jeugd verloofd zyn met een meisje van eene bevriende famillie, volgens den wil der vaders vaa beide zijden. Vaa dien oogenblik af is, volgens do Chineesche wet, de jonge Chioeezin de de wettige vrouw van den iongen Chinees en zij zal in de familie vau dezen laatsten treden zoodra de twee jongelieden de huwelyksjarea zullen bereikt hebben. De dood alleen kan den band verbre ken. Een Chinees die hier in het Westoo met eene Blanke trouwt, is dus, volgens de Chineesche wet, niet getrouwd. Hot is goed dat de Europeeërs dat weten want anders vallen de Blanke vrouwen, die hier een Chinees trouwen, in eene soort van slavernij. Normaalscholen. Het provin ciaal Bestuur van Henegouw heeft, zooals men weet normaalscholen geslicht voor onderwijzers en onderwijzeressen, met het bekend doel goddelooze onder wijzers te vormen. Het Gouvernement heeft nu geweigerd de aanneming aan die normaalscho len toe te staan. De diploma's van die normaalseholeo zullen dus geene wettelijke waarde heb ben, 't is te te zeggen, de gediplomeerde van die normaalscholen zullen niet tot ouderwijzer of onderwijzeres kunnen benoemd worden. Onze achtbare Volksvertegen woordiger, M. Karei Woeste, die aan eene pijnlijke maagziekte lydt, is Don derdag avond, in gezelschap van eene zijner dochters, voor eene maand naar Lausanne, Zwitserland, vertrokken. Wy wenschen den dapperen katho lieken leider eene spoedige en volko men® herstelling. Erkende Onderl. Bijstand Maatschappij DE AALST. Met bijzondore toelating van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer Stad, aal de Tentoonstelling van de prijzen der Tom bola plaats hebben in het Jongensweeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek alle Zon- en Feestdagen van 9 tót 12 l[t ure voormiddag en van 3 tot 6 ure namiddag. Wy noodigen onze medeburgers uit, een kykje te komen doen, aldus een blyk van genegenheid betoonende aan het Maatschap pelijk werk der Gewezen Weesjongens

De Denderbode | 1910 | | pagina 1