D I R K A Zondag 17 Juli 1910 5 centiemen per nummer 649te Jaar 4276 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Het socialistische huisgezin. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJF ".ID. Drie goede navruchten. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst NDERBODE fw Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vtingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goomens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen (r. l-,0 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. COQUE SUUH Aelat, 16 JTuli 1910. Wanneer wij, katholieken, de aan- dachtinroepen op de wijze volgens welke Bebel het huisgezin zou willen ingericht zien in den socialistischen staat, dan snauwen de socialisten ons in uiterste woede toe Ge liegtGe lastert Maar neenWij liegen niet... Wij lasteren niet. Nu tot bewijs willen wij de regels laten volgen die men aantreft in do 20* uitgave van zijn werk De vrouw en het socialism. 't Is een walgelijk schrift; onze geachte lezers oordeelen er over De huisvrouwen, moeders, zullen zelve hunne zuigelingen opbrengen, schrijft Bebel, ofwel zullen zij het recht hebben hunne volledige vrijheid en onafhankelijkheid terug te eischen en hunne kinders toe te vertrouwen aan de zorgen van voedsters, of andere bevoeg de zuigminnen. De vrouw moet zich niet bekomme ren indien hare kinders wettelijk zijn of niet. Dit onderscheid, deze voorwaarde zal afgeschaft worden. In de toekomende sociale staten, zullen noch wettelijke erfgenamen, noch wettelijke kinders. herkend worden. Do opvoeding der kinders, der beide geslachten, zal eene gezamenlijke op lossing genieten. Wanneer de twee geslachten het zullen vergen, dan eerst, na be w ijs van noodzakelijkheid, zal er eene scheiding plaats grijpen. Als het zoover komt dat jonkheden en jonge vrouwen, schandalen zouden meêslepen door hun gedrag, zullen zij door de samenleving aanzien worden als meerderjarig. liet godsdienstig onderwijs zal niet meer geschieden, om des willen dat het geloof zal uitgestorven zijn. De jongman zal verder heelemaal vrijen teugel mogen geven aan zijne liefdegevoelens. De vrouw zoekt een man, of wacht op dezes komst. De burgerlijke vereeniging zal niet meer bestaan. Het godsdienstig huwelijk zal ver dwenen zijn. Naar eigen keus, zal de samenleving beslaan en zoodoende voldoening geven aan de menschelijke driften. Eens het gemeenschappelijk leven moede, verlaten zich de echtgenooten naar hun goeddunken Wat denkt gij hier over, geachte lezers En om de kroon te spannen boven die dierlijke levenswijze, voegt Bebel er op bladzijde 344 bij Geen enkele zwarigheidniets hindert mij te zeggen alsdat één of meer hinders eener zelfde moeder niet weten moeten toten hunnen vader is. Moet alle eerlijk gemoed geen walg gevoelen bij het lezen dezer Bebelsche voorschriften Wat zou liet anders zijn dan een levenswijze lijk de dieren Geen huisgezin meer, geen vaders meer, geen moeders meer die hunne kinders nog zouden herkennen Welk gedacht moet zich een eerlijke vader, eene oerbare moeder vormen over zulk eon dierenleven Het is de plicht van al wie zich eerbie digt uit al zijne krachten te helpen aair de bestrijding van die Bebelsche of socialistische leerstelsels De voederteelten, rechtstreeks der dierenvoeding bestemd, zijn de spaar zaamste eenerzijds, daar het de goede- koopste zijn en anderzijds aangezien zij min den grond dan de nijverheidsteelten uitputten. De navrucliten, die uitsluitelijk voedergewassen zfjn, zijn bijgevolg van het allergrootste belang voor den voor- uitzienden landbouwer, niet alleen omdat zij toelaten merkelijk den voeder- voorraad te verhoogen, maar nog cmdat zij op een tijdstip van hot jaar plaats grijpen als wanneer de hoofdteelten onmogelijk geworden zijn. De roof- bouwteelten leiden tot eene ultra inten- tive uitbating van den grond, die aldus nooit ledig blijft. Daarenboven benut tigen zij de nitraten der bouwlaag, die gedurende het najaar in den ondergrond zoude verloren gaan. De meeste gewaardeerde navruchten zijn deze der raap, der witte mostaard en der spurrie. Zoohaast het vlas gesleten, de rogge gepikt, wacht de Vlaamsche landbou wer er niet op loof te zaaien. Is de oogst verachterd ten gevolge van het slecht weder of doet eene langdurige droogte het loof mislukken, vele ver standige landbouwers voerden gedurend de laatste jaren de teelt der witte mos taard iu. Andere landbouwers vooral der zandstreek, zaaien spurrie. Ai deze teelten zijn zeer winstgevend, van het oogenblik dat de vruchtbaarma- kende stoffen niet ontbreken. Alle beminnen een vruchtbaren grond, dus die niet door de hoofdvrucht uitgeput werdtmeer nog, zij laten toe het veld op voorhand voor de hoofd vrucht van het volgende jaar aan voedstoffen te voorzien, zoodat zij een rechtstreeks of spoedig opneembaren voorraad voed stoffen in den grond zal aantreden. De minerale voedstoffen mogen bijgevolg in overdaad toegepast worden, zonder dat er verlies to duchten zy. Alleenlijk als navruchten beschouwd vergen de witte mostaard en de spurrie weinig fosfoorzuur doch veel stikstof en potasch. Zoowel do stikstof als de pot- asch, hebben een zeer gevoeligen invloed op de opbrengst en de hoedanig heid van het voeder. Het loof vergt ccno hoogere dosis fosfoorzuur dan de twee voorgaande teelten, daar dit niet alleen bladeren, maar nog goed ont wikkelde rapen moet voortbrengen. Bijgevolg staan wij het gebruik voor van 200 kgr. amraoniaksulfaat. 500 kgr. superfosfaat en 200 kgr. chloorpotasch op loof en 150 kgr. ammoniaksulfaat, 300 kgr. superfosfaat en 200 chloorpot asch op witte mostaard en spurrie per hectaar. JAN. Eene goede uitvinding. Een Japaansch ingenieur, M. Yamakawa, heeft een toostel uitgevonden dat be stemd is om groote diensten te bewijzen aan de naties die een parlement bezitten. De man voorziet eiken zetel, in de zit tingzaal van Senaat of Kamer, met eeoe buis al deze huizen loopen in de keldc- ring bijeen iu een soort van vergaarbak, gemaakt onder de tribuun van den spreker. In 't begin van elke zitting zou elkeu afgevaardigden een zeker getal looden bollen gegeven worden. Spreekt een redenaar te lang of zaagt hij te veel dan hoeven maar de helft plus een van de leden een bol in de huis, aan hunnen zetel gehecht, te werpen om den spreker in den dieperik te doen verdwijnen. Inderdaad, wanneer een getal looden bollen gelijk aan hooger genoemd aan tal leden, in den vergaarbak terecht gekomen zijn, dan doet dit gewicht een mekaniek in werking komen, onder de sprekerstribuun, dat den vloer ervan zachtjes neer doet dalen, en den spreker in den kelder doet verdwijnen. In Ste Anna Schapraai. Dezer dagen werd de uitslag bekend gemaakt van de laatste telling der be volking van België. Bij het begin van dit jaar telde ons land 7,152,802 inwoners, waarvan 3,702,854 mannen en 3,749,949 vrou wen dus 47,095 vrouwen meer dan mannen. Yoor eene halve eeuw waren echter in ons land 14 duizend mannen meer dan vrouwen. Wat moet het vrouwelijk geslacht toen op hoogen prijs zijn gestold gewor den Langzamerhand echter veranderde die toestand, want in 1880 telde we reeds 8071 vrouwen meer dan mannen. Die verhouding is sedertdien nog in het vrouwelijk geslacht gestegen. Er waren 15,413 vrouw^ meer in 1890 43,880 - 1900 47,095 - 1900 Toch is er weer verandering op han den en schijnt de verhouding te keeren want indien cr in 1900 op 1000 mannen 1013 vrouwen waren, zijn er thans maar 1012 vrouwen, zoodat de goede tijd der vrouwen, waarin zij in minder heid zullen zijn, wel niet met rassche schreden nadert, maar toch binnen een tijdperk van een halve eeuw te voorzien Sinte Anna Schapraai, die eene halve eeuw boordevol was, zal dus, indien de omstandigheden van geboorte en slorfte stand houden, nog wel eens leeg gera ken. Buitenzeden. De geuzenpers, blauwe en roode, schrijft Het Fondsen blad wijst met voorliefde op misdaden welke in den buiten plaats hebben. Dan roept zij uit Ziedaar de katho lieke buitenzeden ziedaar hoe de Godsdienst de zeden verzachtziedaar hoe gering de invloed van den Gods dienst is. 't Fondsenblad doet verder be merken dat het kristen-demokratiseh Recht zeer dikwijls het zelfde deuntje aanheft om lo kunnen uitvallen tegen de katholieken. Ziehier nu wat anders Het is de officiëele statistiek der misdrijven be gaan in de stad Gent, en vastgesteld door de policie dus al dat officiëel is. Er zijn vastgesteld in 1909 70 gevallen van overspel. 8 moorden en moordpogingen. 3 nachtelijke aanrandingen. 33 aanslagen op eerbaarheid 91 openbare zedenschennissen. 1198 processen voor slagen en wonden. 473 opstanden legen de policie. 274 diefstallen met bezwarende om standigheden. 70 pogingen tot diefstal. 68 verhelingen. 170 misbruiken van vertrouwen en aftrogelaryen. 18 schriftvervalschingen. 10 gevallen van maken en uitgeven van valsche munt. 4247 gevallen van openbare dronken schap. 9 gevallen van aanhitsing van min derjarigen tot ontucht. 160 gevallen van laster en eerroof. Ziedaar de maatstaf of barometer van de zedelijkheid der stad Gent. De stad Gent telt 165.000 inwoners het zij min dan een zesde van de bevol king van de heole provincie en hare misdadigheid overtreft die der 5 ander zesden. Dus do misdadigheid der stad Gent is Zes maal zoo groot als die van het overige der provincie En dan komen de geuzenbladen ge steund door het kristen-demokratiseh Recht jammeren over de misdadigheid van den Vlaamschen buiten Spijtig besluit Het Fondsenbladdat in Geut, waar de liberalen en socialisten op zulken grooten invloed bogen, waar inderdaad de godsdienstzin veel minder sterk is, de zedelijkheid niet zoo hoog staat als in den meer godsdienstigen bui ten en wij mogen aan de geuzenbladen vragen, hoe het komt dat hun invloed er niet in gelukt de misdadigheid in de stad (Gent) te verminderen. Daar zullen de blauwe, roode en groene scribenten liefst over zwijgen. Ontvolking in Frankrijk. Het geuzen blad LSEtoils schrijft In 1901 waren erin Frankrijk nog 858,000 geboorten. In 1909 zijn er maar 770.000 geweest. Dus in 1930 zal het kontigent van het Fransch leger maar 45.000 beloopen. Ziedaar waarom het noodig is Muzul- mansche troepen uit het Noorden van Afrika in te richten deze zullen in 11 jaren de twee legerkorpsen vervangen welke in 20 jaren verloren zyn gegaan. Terzei fdertijd zal men negers uit Soudan tot deu krijgsdienst africhten. Dus do'Fransche zullen vervangen worden door Muzulmannen en Negers. In 1930, zal het Duitsch leger, tenge volge der vermeerderingen der bevol king, tien legerkorpsen meer tellen dan nu De heer Paul Doumer, gewezen radi- kale minister, zag klaar toen hij zei De geesel der ontvolking zal Fran krijk doeu verzinken in eene krisis van lafheid en van zedeloosheid. Het Schoolschip. De Avenir, ons schoolschip is Maandag namiddag van Honolulu (Hawaii) naar San Fran cisco vertrokken, waar het eene lading graan gaal innemen voor eene haven van Engeland of het vaste land tusschen De Havre en Hamburg. Onverdaohte hulde. Het is het Arbeidsambt ingesteld door het katholiek ministerie dat er het voor werp van is van wege Le Peuple, dat schreef op 8 Juli Wij aarzelen niet rechtzinnig le herkennen dat de medewerking van het arbeidsambt boven allen lof verheven is. De groote en afdoende waarde van deze tabellen zal voorzeker aan niemand OF DE DOOR Petrus "VAM BUFFEL. 15* vervolg. Ik vrees u noch den dood meer - schreeuwde desPaa°*ohe' Datgene wat uw dolk niet doen zou, hadden weW™ m schaamte in my volvoerd... Draal met... Ah maar wat weerhoudt u tegenover eene zwakke vrouw Ellendige, gij zelf 1 Schuldeloos bloed hij belten doen vb eden, u verlustigen in do loitering uwer slachtoffers, sehc mstuk op euveldaad stapelen, ziedaar het einddoel uws levens. M«J"ebt verleid, onteerd, verlaagd en 'aatste verstoeten verwonde, d het u, dat het leven mij ondragelijk geworden,s? Verdedig u 1 Een van ods getweëen moet hier ter plaats htlyven... aarzelt ge durit niet Ge zijt dus nog laf daarbijLafaard Genoeg - briescllte Jan, en hij liep tot de spreekster. - Yolanda reet met do nagels haar kostelijk 1fc eed»el aan iBard.en, en, daar een zinnelooze lach haren mond betrok, sprak zij op Aanhoor, o van Navarese, eene laatste maal de bekentenisde vernieuwing der liefdesverklaring onzer jeugd. Toen had ik u el, te lief i ik minde u grenzeloos! De bergvlakten van castime, stomme getuigen mijner hartsuitspattingen, weergalmden van Jmjne liefdezuchten en minneliederen. Toeil was ik gelukkig... Weg, weg die gedachten aan het verledenDood mij, eedverbreker mijn haat zy uwer herinnering - heTCI) Door razernij verblind, stormde de signor, het rapier opgeven, tot Yolanda. zij spuwde hem in het gelaat. Te^ei jd ploftc hij haar liet vliemend staal in do horst. Kermend zeeg zij neeec zwarte bloedstraal tappelde uit de gapende wonde en verfde den melkkleurigen zwanenhals der getroffene; hare lippen werden blauwachtig; wijd opengespalkt bleven de glazige oogen den moordenaar aangluren de dood ratelde in hare keel Bange stilte volgde. Onverschillig borg de bandiet het zwaard in de scheede, vaagde het spog van de wang, en, het lijk buiten sleurende, bromde hij Eindelijk Eindelijk ben ik ervan verlost. Aireede.te lang liep ze mij in den weg... Waar bevond ik mij nog vrij Nergens Overal ontwaarde ik haren bespiedenden, afjonstigen blik immer hoorde ik het vervelend zaniken harer venijnige addertong. Zij stal daarenboven mijne sleutels, doorsnuffelde mijne papieren, en, tot slot van rekening, tot bekroning van zooveel schoons, wou ze mijn Vlaamsch lief laten de kooi uitvliegen Mis gerekend, Yolanda De eletto laat zich zoo gemakkelijk niet verschalken, niet zoo lichtzinnig blinddoeken vrij kunt ge in gindscho onderwereld uwe kunstjes beproeven ik wensch u veel bijval Daarna keerde hij naar binnen, bij de in onmacht liggende Dirka. Hij aanschouwde haar geruimen tijd en loosde ecnen zucht Hoe fijn is hare leest, hoe hagelblank dit aangezichtHi wat vreeselijk gepeins Indien zij ook eens dood ware Die slag zou al te schrikkelijk wezen, ik zou er onder bezwijken Doch neen, ik verontrust mij ten onrechte eene lichte rilling doet zich voor,... de pols klopt,... het hart zwoegt... Hoezee, zij leeft Sidderend van vreugd vatte hij Dirka om het middel en legde haar omzichtig in den armstoel. Anderwerf rimpelde zijn voorhoofd en hij murmelde a En toch is mijn verheugen kortstondig. Inderdaad, hoe zal ze blijven leven, indien zij voortdurend alle voedsel weigert Geduld dra komen de hongerkrampen, en dan zijn de rollen verwisseld Dan is het do beurt aan de fiere jonkver om erbarming af te smeeken en aan mij den hardvochtige, den onvermurwbare te spelen...- Hierop sloot hij het vertrek, stak den sleutel bij zich en vlood naar beneden, bij de aldaar vergaderde raadsheeren. Senores, sprak hij met gemaakte verontwaardiging de schoone Yolanda ligt daarboven morsdood, vermoord als een hond Iedereen sprong verbolgen van zijne zitplaats, sloeg de üana aan de kling van het zwaard. Wie, wie is de dader van dien snooden moord klonk hst tienvoudig. Zij, het meisje, dat wij gevangen hierheen brachten, gaf van Navarese achterbaks ten bescheid. Ter doodTer dood ging het, en de soldaten stoven naar den trap. Dat juist wensclite de eletto het minst. Ook hij schoot bliksemsnel vooruit en belette aan elk den trap le genaken. Achteruit begrauwde hij. Wie gaf u oorlof naar willekeur to handelen, zegt? Niet door uwe, maar door mijne handen zal zij sterven sterven, langzaam, onder de oogen haars vaders. Derwijze begeer ik het- Onderdrukt gemor en beweging van ontevredenheid onthaalden zijn bevel. Een officier riep met weerzin Hetzelfde bloed als dit der Castiliaansclie stroomt ons door dc aderen wij hebben het recht stam en landaard te wreken Laat me los het wapen jeukt mij in de vuist Uw verlangen is uitzinnig, uwe eisch eene dwaasheid, wedervoer de hoofdman stug. Weet dan, dat die Nederlandsche niets vuriger begeert dan hetgeen gij doen wilt. En ge zoudt kinderachtig genoeg zijn om haar innigste verlangen goedsmoeds te voldoen Waarlijk, gij raaskalt, uwe zinnen zijn op holBedaart, komt tot de rede... On verwijl deel ik bevelen uit tot het opzoeken van den torenwachter. Ten slotte gaven de soldaten toe. van Navarese lachte heimelijk om de trouwhartigheid zijuer onderdanen. Vbrbodbn nadruk. (Wordt voortgezet). ontsnappen en doze stukken maken voortaan een onafscheidbaar deel uit van de geschiedenis van het huiswerk in ons land, over welke zij nieuw licht verspreiden. Het is ten andere niet van daag dat wij weten, dal, indien er allijd aan het hoofd van 't Ministerie van Ar beid een hervormingsgezinde minister gestaan hadde, eene tollodige vrijheid genietende er daar geleerde en goed gezinde menschen xys, bekwaam hun (de ministers) de kostbaarste ma terialen aan te brenge^. Maar de beer Nyr '!- loops gezegd, heeft z brijzeld op de sameng. j gezindo belangen. En sedert M.Nyssen... Aalst. waarlijk zijne nalatenscha,. men, tenzij wellicht de heer die na eenige maanden zyne ecu. portefeuille neerlegde. Dus het arbeidsambt verrich werk volgens Le Peuplb die lc terug op het katholiek ministeri het arbeidsambt heeft tot stand gebrao. Men moet wel oen zeer slecht denkbeeld omtrent zich zeiven hebben, als men anders wil schijnen dan men Studiebeurzen. Elk jaar kan minister van wetenschappon 120 beurzen van 400 fr. ieder verleenen aan Belgische jongelingen, weinig bemid deld, die hoogere studies willen doen en die met goeden uitslag deel genomen hebben aan een pryskamp, uitgeschre ven door de regeering. Do jongelingen die voor het schoojaar 1910-1911 aan dien pryskamp willen deel nemen ten einde eene studie-beurs te bekomen, moeten voor 15 November aanstaande hunne vraag sturen aan den minister van wetenschappen en kunsten. Oude geschiedenis.—Julil781. Den 10° deser is geschiet den triurn- phanten intrede binnen Brussel van de Zuster van onsen Keyser, Marie Christi na onse gouvernante met haren man Albcrtis van Saxen tessche, ter welker occasie syn geweest tot Brussel ontel baar menschen en de kostelyklieyd va a den treyn en vuer werken syn voor my onbeschryfelyk nogtans hebbe 't sells gesien maar' eenige jaeren daer naer zeer beklaegt. Den 17* dito is gedaen de huldinge van den prince binnen Brussel op eeneu verheven theater op de plats by het staenbeeld van prince Charles, en des avonds eene groote vieringe op de groo te merkt voor het stadhuys maer naer dat de viering weinig begonst was is er door bet geweldig vuer der poeder potten en lissyen synde in een hoog ge inaekt houten form van kasteel het poe der het welk stond in kassen om voor der te besigen in brand gekomen waer door het scheen dat de stad vergouk waer door zes persoonen van gene die in het casteel het vuerwerk bedienden syn verbrand dood, en nog 14 of 15 an dore verbrand soo daenig dat ze moesten gedraegen worden in d'hospitaelen daerna zyn by nae alle gestorven. Den 30 dito is tot Aelst gebeurt den blijden intrede van onse gouvernante Marie Christine met haeren man waer is geweest ontellyk volk ende naer het besoek der groote kerk met den le deum en voorts bet besoek van het collegie der studenten en den arras, voorts het noen- mael genomen in 't landhuys is ver trokken naer Gend om den 31° dito al- daer gehuld te worden on don selveu dag wederom gekomeu by den uagl om de groote hitte. Aan de onderwijzers en onder- wiizeressen. Het Verbond der Pen- sioenenkassen van het arr. Leuven heeft een tweeden druk uitgegeven van de zoo gunstig beoordeelde Sociale No vellen o i De Kar van Pachter Jef Het Bloemen huisje» BertjeKruk u Jefke met ziju Aapje - Het orgeltje van Jan Plezier een fraai boekdeel van 8", 82 bladz., met platen buiten tekst. Ten einde de propaganda ten voordee- le van de Ouderdomspensioenen en de Werkmanswoningen in de hand to '.vor ken, zetten wy de leden van het onder wijzend personeel ten zeerste aan dit werk als prijsboek te schenken. Het komt ingenaaid op 0.35 centiemen per stuk, en met kartonnen veelkleu rig prachtband, op 0.50 fr Bestellingen te doeD op het Bureel van 't Verbond der Pensioenkassen, Munstraat, 11, Leuven,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1