ïyiisdaden en Straffen, AVERBOBE. Vlaamsche Ijoogescljool-Commissie. Rechterlijke kronijk. OPROEP Examens afgelegd. YVellelijke besluiten. ST, Jozefs-college, y^alst, Zondagrust. M. WOESTE. Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Socialistische praktijken. Wij hebben aangehaald dat Le Peuple, het hoofdorgaan der Belgische socialis ten, over ecnige dagen schreef dat men de gelen 't is te zeggen de werklie den die geen socialist willen zijn, op allerhande wijze moet plagen, den dui vel aandoen op hun werk en elders, om hun hel leven ouaangenaam te maken en zelfs hun toestand onuitstaanbaar. Die praktijken bestaan te Gent, schrijft - Het Handelsblad vooral aan de haven wie geen socialist is, of ten miuste wie zich geen lid wil laten ma ken van de roode bonden moeten niet denken aan werk te geraken. Maar Le Temps van Parijs, een be houdsgezind hoewel geen katholiek blad, meldt nu dat er in Frankrijk nog eene andero roode broederlijke praktijk bestaat. Daar hebben de rooden een wezenlijk gevang. Indien bij eene werkstaking een werkman het waagt te gaan werken dan wordt hij op een gepast oogenblik door de rooden omringd en naar het Bond huis gedreven. Daar wordt hij eerst goed afgeram meld en opgesloten tot dat hij over tuigd is dat hij ongelijk heeft en toe stemt lid te worden van de vakbonden mits betaling van zooveel. En dat gebeurt in de 20" eeuw roept Le Temps uit die een aantal feiten aan haalt over welke het Fransch gerecht een onderzoek heeft ingesteld. Ziedaar gasten m6t welke onze libera len willen u kartelen De heer Raphael Simons, substituut to Brussel, heeft een vlugschrift uitgegeven in hetwelk hij d« versterking der strafwet voorstaat om den reeds toenemende aan groei van *41 en wanbedrijven tegen 'i# vooreerst vast dat 49 vj>rordeelden hervallers jhtans alle jaren, in België J>d en wanbedrijven Onge in. <s den heer substituut Simons rechter over het algemeen veel te .'i oor de misdadigers. Daarin komt de 'imons overeen met do algemeene /ijze van het volk. pii& heer Simons toont aan, hoe zeer de oorkoinende werking der straffen ont zenuwd wordt door het misbruik dei- toepassing van de verzachtende omstandig heden, door de wet van 1870, die den duur der8traifen, in celgevang ondergaan, ver mindert, en door do wet van 1888 op de voorwaardelijke vrijstelling, die toelaat eenen gevangene los te laten als hij het derde zijner straf heeft uitgedaan. Dat men daarbij de genade en do kwijt scheldingen voege, en men zal niet meer verwonderd zyn dat de policie ontmoedigd is als zij gedurig kerels in de samenleving ziet brengen, welke zij de grootsto moeite heeft gohad om aan te houden indien tal rijke hervallers op hun lijstje een totaal straffen hebben ingeschreven staan, zoo groot dat verscheidene mensschenlovens zouden noodig zyn om ze uit te boeten. Is hot dan te verwonderen dat de misda digers van beroep het gerecht niet meer ontzien, vraagt M. Simons Eene terugwerking is noodzakelijk voegt hij erby en hy somt verscheidene maatrege len op om de samenleving tegen de kwaad doeners to beschermen. Alzoo zou hy van ambachtswege de schadevergoeding willen zien vaststellen, welke de veroordeelde aan zyn slachtoffer schuldig is. In geval van niet-betaling zou de verwezene de schadevergoeding moeten verzitten De veroordeelingslijst zou moeten open baar zijn en niet geheim, en moeten afge leverd worden aan al wie het vraagt. Het belang van 7 millioen eerlijke lieden is veel grooter dan dat van tien-duizend oud-veroordeelden M. Simons is nog van gevoelen, dat alwio een misdrijf heeft gepleegd voor de rechters zou moeten verschijnen. De verantwoordelijkheid zou maar onder zocht worden na de veroordeeling, en de uitspraak der geneesheeren zou enkel die nen om te heslissen of de veroordeelde zijne straf zal uitdoen in een gevang, ofwel in een gesticht, half-gevang en halfzothuis. Het is inderdaad waar, dat velen erop rekenen zot verklaard te worden om aan de gevolgen van eene misdaad te ont snappen. De heer Simons verklaait zich ook partij ganger van do toepassing der doodstraf enkel zouden die bekennen of welke op heeterdaad betrapt worden de doodstraf ondergaan, welker toepassing niet open baar zou zijn. Hier wederom komt de denkwijze van den heer Simons overeen met het gevoel van het volk, dat de doodstraf eene heilza me vrees zou inboezemen. Het vlugserhift van den hoer Simons schijnt aan te duiden dat in zake van straf fen eene andere strooming zich begint te doen gevoelen. I)e Feesten van Averbode, ter gelegen heid der Plechtige Kroning op 21 Aug., nemen meer en meer een grootsch karak ter. Buiten den dag der Kroning (Zondag 21 Aug.), wanneer Z. Em. de Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen, en buiten de sluiting (Zondag 28 Aug.), wanneer Z. Em. do Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen de plechtigheden zal verrichten, omringd van een 20-tal Bisschoppen en Prelaton, en wanneer de plechtige historisch-gods- dienstige stoet van meer dan 400 deelne mers zal uittrekkon, en feestzang en feestcantate zal gezongen worden buiten het Maria-Congres, dat op Vrij dag en Zaterdag (26 en 27 Aug.) dc voor naamste sprekers zal vereenigen voor een gehoor van honderden deelnemers (Heeren en Damen) uit Holland en België, kondigt men thans aan 1° Een Studentendag, te weten den Maandag 22 Augustus, waarop de studen ten van Seminariën, Hoogescliool en Colle ges van al de Vlaamsche gouwen (reeds uit St. Niklaas en Roeselaere is er deelne ming betuigd) zich zullen vereenigen aan de voelen der H. Maagd en verder den dag zullen overbrengen in vergaderingen en besprekingen op godsdienstig en maat schappelijk gebied. 2° Een mannen- en een vrouwendag. Namelijk, op Dinsdag 23 Aug. zal er om één uur con vlaggenstoet zijn van al de mannelijke godsdienstige instellingen Pa tronaten, hoerengilden, St.-Vincentiusgo- nootschappen, II. Familiën, broederschap pen, enz en zal men tevens in H. Mis om 10 uur en in do slotvergadering na den stoet, eenige heilzame woorden tot die christen harten richten. Datzelfde en op dezelfde uren zal plaats hebben op Donderdag 25 Augustus voor de meisjes- en vrouwenverenigingen, als zijn Congregatiën, vrouwenbonden, boerin- nengilden, broederschappen, enz. Het beloven eveneens schoone dagen te wezen. De personen, welke aan het Congres verlangen deel te nemen (1 fr. voor toe gangskaart, 3 fr. voor het verslagboek), gelieven zoo baast mogelijk hunne inschrij ving te nemen. Ook de vereenigingen van vrouwen of mannen, die voornemens zyn aan den stoet deol te nemen, zouden goed doen, zoohaast mogelyk het aan het feest- comiteit te laten weten De studenten die afzonderlijk komen behoeven niet te schrijven. De bonden deden wel een enkel woordje te laten weten. Tijdens den strijd ten voordeele van het wetsvoorstel Franck-Scgers heeft deVlaam- sche Hoogeschool-Commissie, om dien strijd niet te belemmeren, in stilte haren propa ganda-arbeid verricht. Het uitgebreid verslag, dat do vrucht was van hare beraadslagingen, en dat do door haar voorgestelde oplossing bevat, werd uitgegeven in 2000 ex. De Commissie verlangde haren arbeid te zien bekrachti gen door de intellectueele keur van het Vlaamsche Volk verzocht en verzoekt daarom alle Vlaamsche Hoogeschoolgedi- plomeerden om met haar dit verslag to willen onderteekenen. De handteekeningen van Hoogeschoolgediplomeerden worden verlangd, opdat men niet zou kunnen be weren, het is niet moeilijk handteekeningen te krygen van menschen. die niet weten wat een Hoogeschool is, dus niet weten, wat ze met hun handtcekening vragen. Do Hoogeschoolgediplomeerden weten, wat een Hoogeschool is, weten wat ze door het medeonderteekenen van het verslag vragen en waarom zij het doen. Wanneer dan de definitieve uitgave van het verslag zal ver schijnen, met de handteekeningen van de meest ontwikkelden onder het Vlaamsche Volk zal dit een document zijn van over redende kracht. Tot lieden hebben 1500 Vlaamsche intel- lecfueelen het verslag mede onderteekend. Van het uitgebreid verslag werd eene beknopte samenvatting uitgegeven in 10000 ex. Deze worden methodisch verspreid en zullen het hunne bijdragen om het Vlaam sche Volk in het Vlaamsche Hoogeschool- vraagstuk voor te lichten. Al deze uitgaven kosten geld. Om de onkosten te bestrijden van den propagada- arbeid voor dit gewichtigste vraagstuk van de Vlaamsche beweging wil de Vlaamsche Hoogeschool-Commissie een kapitaal ver zamelen. In bijdragen van 1000, 500, 250, 100 fr. nog niet eens van velen, werd reeds 12500 fr. ingeteekend. Nu dat liet wetsvoorstel Franck-Segers uit den weg is, zal de Commissie krachtda dig optreden en de beweging voor het ver overen eener Vlaamsche Hoogeschool over het land verbreiden. Ondercommissies zul len heel het land door werkzaam zyn. Propaganda zal gemaakt worden met woord en schrift. Om de Walen en de ver- franschta middens voor te lichten wordt een Fransche uitgave van het Verslag voorbereid. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Gustaaf Schollaert, landbouwwerkman, te Erpe is bij verstek veroordeeld gewor den tot 3 maanden gevang voor het stelen van duiven. Slagen met werkonbekwaamheid. BenediktDe Saedeleer, te Ottergem, werd 's nachts op de straat dcerlyk geslagen door 5 personen- en was verscheidene da gen bedlegerig. Twee der aanvallers Alfons Standacrt en Remi Volkaert, van Ottergem krijgen ieder 2 maanden gevang en 50 fr. boet. Zij moeten samen 50 fr. schadever goeding betalen. De 3 anderen worden vrijgesproken. Valsche getuigenis. Toen de vori ge zaak den 18 April voor do le maal opgeroepen werd, verklaarde 2 getuigen, J.-B. Van Bockstaal, en Remi De Jhaeger te Vleckera, onder eed er niets van te weten, hoewel zij goed op de hoogte van de zaak waren. liet openbaar ministerie vervolgde hen, om dat die verklaring niet overeenkwam met deze gedurende liet on derzoek gedaan. Zij krygen ieder 3 maand govang. De Provinciale liaad heeft in zitting van Donderdag 11. toege staan eene toelage van 1000 fr. aan de Kerkfabriek van O. L. Vrouw Bijstand (Mylbeek) en eene toelage van 200 fr. aan het syndikaat van tabaktcelt van Aalst voor het houden eener tentoonstelling. tot de liefdadige Damen, Jufvrouwen en Jonkheden onzer stad. De 24 Juli belooft oen nationale feestdag te worden die al de andere overtreffen zal door de algemeene deelneming der Belgi sche bevolking als door do bijzondere liefe lijke aantrekkelijkheid welko hij zal bij brengen. Het Koninginne-roosje zal dien dag prijken op de borst van al de Belgen zonder onderscheid van ouderdom of ge slacht. Deze nieuwigheid is het schoone gedacht ontsproten onzer aanminnelijke Koningin, terecht reeds aanzien als de Koningin der noodlijdenden. De roosjes zullen verkocht worden ten prijze van 10 centiemen en geheel de winst zal dienen om hulp en troost te bieden aan de arme teringlijders onzer provincie. Gy, Jufvrouwen en Jonge Heeren der stad Aalst, zoo gelukkig gekend om uwe edelmoedige, offervaardige en hooghartige gevoelens, ge wordt gevraagd om mede te helpen tot hot welgelukkcn van dit over heerlijk en gemoedelijke Koninginnefeost. Gij zult u gelasten mot dc Koninginne- roosjes te verkoopen bij onze medeburgers, bij wie gij voor zulk verheven werk een gulhartig onthaal zult vinden. Talryk wordt ge verwacht. Indien gij uw deel wilt bijdragen tot het welgelukken van dit feest, tot hoil en ver lichting van dc ongclukkigen, schrijft dan of begeeft u tot de volgende Damen die u roosjes zullen bezorgen Mme Frans Callebaut; Mme Bones Charle3 de Bethune; Mme Félix De Hert; Mme Félix De Sehaepdryver Mmo Charles De Wolf Mmu Achillo Eeman Mme A. Grégoire Mmc Romain Moyersoen. De volgende heeren, oudstudententen van het College der EE. PP. Jesuieten, van Aelst, hebben deze week in de Hoogeschool van Leuven, met goeden uitslag doorstaan Mijnheer Albrecht Bauicens, van Aelst, exemen van kandidaat in Rechten. M. Hendrik Lallemand, van Brussel, le examen van kandidaat Notaris. M. Prosper Thuysbaert, van Lokeren, examen van kandidaat in Rechten. M. Karl Hellemans, van Mechelen, 1* examen van doctor in Rechten. M. Jules de Radzitsky d'Oslrowick, van Mechelen, 2de examen van doktor in Rechten. M. Leon Van In, van Antwerpen, le examen van kandidaat in Wijsbegeerte in Letteren. M. Leon de Peutervan Herenthals, 2® examen van doktor in Rechten, met Onder scheiding. M. Jozef De Vis, van Aelst, examen van kandidaat in Rechten, met Onderscheiding. M. M ic hi el Requaert. van Aelst, examen van kandidaat in Wetenschappen en Geneeskunde, met Onderscheiding. M. Edgar De Rugver, van Geeraards- bergen, 2® examen van kandidaat Notaris met Grooto Onderscheiding. M. Jules De Rugver, van Geeraards- bergen, examen van Notaris voor de doktors in Rechten, met Groote Onder scheiding. Les Voyages Francois NOORDLAAN, 45, BRUSSEL. A. Bedevaart naar Lourdes, van 3 tot 11 Augustus. Bijzondere trein. Wagons met gang. B. Naar Rome, van 3 tot 11 Septem ber. Voordeeligo voorwaarden. C. Verschillende vertrekken naar Ober- Ammergau. D. Uitstappen naar Lourdes en Pyre- neën. Zonder nachttrein. Inlichtingen ten Bureele van De Den- derbode GL^D/IRMERIE. Bij Koninklijk besluit van 28 Mei zullen de brigaden van Denderleeuw en Denderwin- deko te rekenen van 20 Juli aanst. inge steld worden. Brigade Denderleeuw, samengesteld uit de gemeenten Denderhautem, Denderleeuw, Iddergem en Welle. (Distrikt Goerards- bergen). Brigade Dendertcindeke, samengesteld uit de gemeenten Denderwindeko, Lieffe- ringon, Neygem, Nieuwenhove en War- beke. (Distrikt Geerardsbergen.) Burgemeester. De lieer J. Van Bremt, is benoemd tot Burgemeestor der Gemeente Meldert. Ter gelegenheid der prijsdeeling zal liet vermaarde treurspel van Vondel Jozef in Dothan opgevoerd worden. Ten einde aan het kunstminnende pu bliek van Aalst de gelegenheid te verschaf fen Vondels meesterstuk te bewonderen, zal er eene eerste openbare opvoering plaats hebben, Zondag 31 Juli, om 5 ure. Ingang vrij. Deuren open te 4 1/2 ure. Opdat men des te beter de opvoering zou kunnen volgen, zal de tekst van het stuk te bekomen zijn aan den ingang der zaal, aan 0,20 fr. Al wie eenigszins in de Vlaamsche letter kunde bevoegd is zal over dit nieuws ge lukkig wezen, en er aan houden het prach tig treurspel van de grootsten Nederland- schcn dicht tc zien spelen. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 Juli 1910, M. Bonner, Bisschopstraat. Tijdingen zijn uit Lausanna toegekomen aangaande den gezondheidstoestand van M. Woeste. Ondanks de beternis welke de heeren hadden bestatigd, heeft onze achtbare Ver tegen ivoordigor eeno heelkundige operatie aan de maag moeten ondergaan. De opera tie is Woensdag in de uilmuntendsts voor waarden gedaan geweestniet te min zal hy gedurende eenige dagen van nabij in 't oog moeten gehouden worden. Behalve verwikkelingen die niet te vree zen schynen, gelooven do geneesheeren dat M. Woeste gered is. De Belgische Katholieken en bijzonder lijk dozen van het Arrondissement van Aalst zullen die goede tijdingen met vreug de vernemen. De nieuwstijdingen van Vrijdag avond zyn zoo voldoende mogelyk. De genees heeren bevestigen dat het herstel van onzen zoo verdienstrijken Volksvertegenwoordi ger als verzekerd mag aanschouwd worden. AALST. Woensdag 11. vierdo de Eerw. Vader Overste der Broeders van Maria zijn guldon jubelbeest als overste. De eerw. Jubilaris, in de wereld Livinus De Pauw, werd geboren te Sleidinge op 12 Mei 1819 e:i is dus zijn 92* jaar inge treden. Te dezer gelegenheid waren al de huizen der Lange Ridderstraat en der Leopoldstraat bcvlagd. Tentoonstelling van Iferiissel. Tombola. Groot lot 200,000 Franks, uitkeerbaar in geldpre- miën. Aanstaande trekking. Prijs van het biljet 1 Frank. Jeugdige dieven. Gedurende onze kermisdagen werden versehilligo per sonen op de foore van hunne geldbeugels beroofd zonder dat men de daders kon ont dekken. Nu eindelyk hebben zij zich door hunne verkwistingen verraden 't is eene bende bengels van 12 a 14 jaren. Proces verbaal is opgesteld. FI^'A-^ClEIVIkLAD, 19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offlei- cële koerslyst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciënblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. AALST. Donderdag voormiddag, rond 111/2 uren, kwam de knecht van den heer Louis Burny, brouwer, alhier, van den kleinen Bolle weg gereden, mot eene handkar geladen met bier, bij ongeluk reed hy in een put waarby hij door zijne kar teruggestooten werd, en het handvat sol op zyne borst terecht kwam, zoodanig dat hy hem erg bezeerde aan de borst, en ton gronde storte. Hij gaf geen teeken van leven meer de toegesnelde geburen ver wittigden aanstonds den heer Dr Verhae- gen, en deze diende hem do eerste zorgen toe, hij is daarna met een rytuig naar zyne woning overgebracht.Ziju toestand is zorg wekkend. Zondag aanstaande zal de plechtige inhaling te Herdersem, plaats hebben van den nieuwen Pastoor der gemeente, den Eerw. Heer Nuttinck, vroeger onderpastoor te Lokeron. Een groep ruiters rytuigen zullen hem afhalen om 2 uren ter Dekenij van Aelst en vandaar den stoet vervoegen die zal gevormd worden op den Boschkant, en bestaan uit talrijke historische kerke lijke groepen. Alles bolcoft prachtig te zijn. Men vraiigl slechts aan de nier- en ruglijders zich door hun eigen van de krachtdadigheid der Foster Pillen voor Nieren te willen overtuigen met de per soon, welke ons deze verklaring deed een bezoek te brengen. Zjj zal lien voorzeker met denzelfden goeden wil dan aan ons be kennen dat de Foster Pillen van al de beproefde middelen het éénigste is, dat ge lukte. Hebt gij dezelfde kenteeken Zoo ja, weet gij wat or u te doen staat lees aandacht en overweeg. Mme w® Coppens, 40, Hoveniorstraat te Aalst, zegde ons in begin van 't jaar 1904 Sedert meer dan drie maanden was ik van de nierziekte aangetast die pynen beletten my 's nachts te slapen en ontnamen mij alle rust, ik had zwcctingen en stond altijd afgemat cn zeer vermoeid op, ik had vele bedwelmingen en niettegenstaande al do middelen kon ik mij niet van die vreesclij- ke pijnen, die steeds erger en erger wer den, ontlasten 't is op dit oogenblik dat ik aangeraden werd gebruik te maken van de Foster Pillen voor de Nieren ver kocht bij Mr De Valkeneer, apotheker. 't was my eene groote vreugde toen ik na den tweeden dag reeds eene merkbare beternis gewaar werd na den zevenden dag voelde ik niet meer do minste pijn, geheel myn toestand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op mijne beurt zeer warm aanbevelen. Den 28 Augustus 1907, zegde ons Mme wa Coppens opnieuw Hoe gelukkig ben ik u hetzelfde te kunnen herhalen de Foster Pillen voor de Nieren hebben mij teenemaal genezen. Alhoewel ik 53 jaar oud ben, voel ik niet dat ik verouder, ik lyd niet meer en werk dagelijks met moed 't is dus dienst bewyzen aan de nierlijders met de wonderbare verdiensten der Foster Pillen te doen kennen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof u het kenbaar temaken. De Foster Pillen voor de Nieren (oigen- aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij por post Engel- 8cho apotheek van Ch. Dolacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 10. 'Wij vernemen met genoe gen dat de Melkery St-Laurent," to Erpe, Vijf Huizen, in de Tentoonstelling van Brussel in 1910 het Eere-diploma heeft hekomen voor hare allerfijnsto Roomboter. Beste gelukwen8chingen. I>e drtiainiHaen, de plotselin ge voorbijgaande verblindingen, do zwarig heden van 't hoofd zijn in weinige dagen genezen door uitmuntende slijmverdrijvcn- de Pil Walthery, 1 fr. de doos. De laffe kindermoord van Wet- teren. Woensdag morgend is Van Puyenbroeck, dc vermoedelijke moorde naar van Cecileko De Bruycker te Wetteren voor den onderzoeksrechter M. Pardoen verschenen. Hij was omringd door 3 gen darmen. Van Puyenbroek schijnt terneer geslagen. Do volgende personen waren door M. Pardoen gedagvaard om onderhoord en met don aaugehoudene gekonfronteerd te worden; Pieter Zeeuwers, Cesar Impens en Bene- dikt Verstraeten, werklieden in de poeder- fabriek te Wetteren Hendrik Libbrecht, bestuurder aan dezelfde fabriek alsook Josef Bové en Philemon Van der Stuyft. Van Puyenbroeck loochent alle plichtig- hcid. Donderdag morgend heeft de heer onderzoeksrechter Pardoen, het onderzoek dezer droevige zaak voortgezet. Daar het in de stad gekend was dat Louis Van Puyenbroeck zou onderhoord wordon, verdrong zich reeds van 8 1/2 ure eene grootte monigte voor het gerechtshof. Toen het celrytuig verscheen ontstond er beweging. De plaats werd ontruimd en de gendarmen hielden het volk op afstand. Van Puyenbroeck werd met nog twee andere aangehoudene opgebracht. Hij draagt eeno witte broek en eenen blauwen kiel. Zijne handen zijn op den rug vastge bonden en hij is vergezeld door 4 gendar men. Langs alle kanten werd geroepen en vijandige kreten stijgen op. Bij den onderzoeksrechter werd hij eerst alleen onderhoord en zooals bij vorige on dervragingen loochent hij stellig de feiten hem ten laste gelegd Ik ben zoo onschul dig als een pas geboren kind verklaarde hij. Daarna werd hy geconfronteerd met het makkertje van Ceciel De Bruycker, de kleine Louis Van der Stuyft en met twee kindertjes. Rachel Ponette en Rachel Ver- straete. Het verhoor was rond 12 ure afgeloopen. Aangaande de diefte gepleegd Dins dag nacht in de weverij, fabriek Madame wed. Pipijn, te Wetteren, Driesch, zijn de twee bijzonderste daders, Galle nachtwa ker der fabriek en Tonseleir, voddenkoop man ter plaats aangehouden terwijl nog twee medeplichtige de vlucht namen, Ton seleir was daar gekomen met kar en paard om het gestolen goed te vervoeren. Deze twee keerels zijn naar Dendermon- de naar hot gevang gevoerd. De twee andere zyn Donderdag voormiddag reeds voor den onderzoeksrechter te Dendermon- do geroepen geweest, Men schat van nu af het gestolen geweven goed op ruim lOOOfr. In den nacht van Dinsdag tot Woens dag poogden dieven in te baeken in den horlogiewinkel van M. Vergote, Kerk straat te Wetteren liet dienstmeisje dat op het gerucht ontwaakte, begon moord te roepen, waarop de inbrekers de vlucht namen. Op het geroep der dienstmeid is de zoon van don horlogiemaker Van den Durpel opgesprongen en heeft drie schoten gelost, zonder iemand te treffen. De dieven waren langs de hovingen op een platform in de kamer der meid gekomen. In de hovingen vond dc policie 1 kilo bruine zeep in een dagblad den Dinsdag avond om 6 ure te Brussel uitgogoven. In hot huisgezin Bosteels-Janssens, to Buggcnhout, is veel twist, om reden der inwonende schoon moeder, zoodat de man naar Baasrode trok. Gebruik makende van zijn recht als echtgenoot, deed hy door de policie oischen dat zijne vrouw hem daar kwam vervoegen. Toen de commissaris in hotfhuis kwam, ging de vrouw in eene andere kamer en sneed zich de keel door. Zij was op hetzelfdeoogenblik dood. Ter gelegenheid eener wykkermis te Neyghera, ontstond er rond 1 uur 's nachts ruzie in de tent van den herbergier Mus de messen werden getrokken en iedereen nam do vlucht. Vol gramschap ging de her bergier zyn revolver halen en schoot op Frans De Coene, die in den rug getroffen werd en buiten kennis ten gronde viel. Maar zijne familie besloot hem te wreken. Gedurende den ganschen dag van Woens dag, zochten zij Mus in de gemeente rond den avond kwamen zy hem eindelyk tegen, vergezeld van een vriend, Gerome ge naamd. Een woest gevecht ontstond wel dra J. B. De Coen, broeder van het slachtoffer, werd den schedel gekloven met eeno bijl. Mus werd zoo wreed mishandeld dat hy nu op zyn uiterste ligt drie andere personen zijn min of meer gekwetst, doch niet doodelijk. De gendarmerie van Den- derwindeke is ter plaatse gebleven in af wachting van het parket van Audenaarde. Zondag laatst had eene duivenmaat- sehappy van Gentbrugge een prjjsvlucht uitgeschreven op Bordeaux, aan welke een 600 tal duiven deelnamen. -Tot hiertoo. zyn er maar een 80tal duiven teruggekeerd. Te Heusden was ook een prysvlucht op op Bordeaux ingericht, ook daar zijn nog vele duiven te kort. In beide plaatsen samen zyn er oen 50 tal prijzen welke nog niet af i zyn. Men denkt dat slecht weder in het mid den van Frankrijk de duiven uit hunnen weg geslagen heeft. Dinsdag namiddag, kwam een auto- mobielrijtuig over den Terveurschenstecn- weg te Mechelen gereden. Janssens, werk man in het Arsonaal, wonende Hofstade, Muysenstraat, kwam per velo, in tegen overgestelde richting afgereden, en kwam onder den automobiel terecht. De man werd verschrikkelijk gekwetst opgenomen, en met het voertuig naar de kliniek, aan de Brusselpoort gevoerd al waar hij verzorgd werd. Het slachtoffer had den arm gebroken en drie ribben inge- stooten. De automobilisten MM. Boulanger cn Theodoor van Brussel hebben alles aange wend, voor de noodigo verzorging van het slachtoffer. Het zwakke geslacht doet ook mee aan doodrijdery. Een voerman werd op den hoek der rue du Chatelain te Brussel, om- verre gereden en zwaar gekwetst door eeno automobiel, gevoerd door eene dame, wel ke in volle snelheid wergreed, zonder zich nog om haar slachtoffer te bekommeren. Sedert lang heerschte eene hevige haat tusschen Louis D.., van Melden en Victor Van der H.., to Vurste wonende, haat die eens bloedig moest eindigen. Van der H. had vernomen dat zijn vijand den voorlaatstcn nacht door zyn dorp moest komen en dorstig naar wraak, wachto hij hem af. Ten 1 uur zag hij D. naderen, V. d. II. sprong van achter eenen boom op D. toe en bracht hem eenen bijslag op het hoofd toe. Dan greep hy een geweer, dat hy nog bij zich had en wilde hem den doodsehot geven toen andere personen toesprongen en den moordenaar aanhielden. Deze sloten hem in eene naburige hoeve in afwachting van hot gerecht. De plichtige toont niet de minste teeken van spijt. Het slachtoffer is stervend Smartelijk ongeluk te Gheel. Dynsdag had op de spoorbaan te Gheel een smartelyk ongeluk plaats Toen de school kinderen van het gehucht Larum huis waarts keerden en over den ijzerenweg wilden stappen kwam er juist een trein van Horenthals aangestoomd zij wachten tot deze voorbij was en wildon toen den weg voortzetten. Ongelukkig hadden zy niet be merkt dat een trein uit tegenover gestelde richting aankwam. Een der leerlingen, zekere Geerinckx, 11 jaar oud, werd door dezen trein verrast cn overreden. Do doof was oogenblikkelijk. Het lijk werd naar het gasthuis overgebracht. Men begrijpt dat dit ongeluk veel ontroering te Gheel heeft te weeg gebracht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpyn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depraterb aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen moer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Donderdag nacht rond 1 uur is een groote brand ontstaan in de peperkoekbak- kery der gebroeders Uitdebroekx, Statie straat te Hasselt. Seffens waren de pompiers ter plaatse. De policie en do geburen deden dapper hun best. Na een half uur werkens was het vernielend element in zijnen gang gestuit. Do bakkery en het magazijn, alsook het gerief en veel koopwaren werden do prooi der vlammen. Het woonhuis werd ge spaard. Ware er niet seffens hulp geweest, dan had men voor eene groote ramp ge staan. Het afgebrande gebouw is omriDgd van werkmanswoningen, moestal in hout en leem gebouwd. De mo'edige blusschers en de policie verdienen allen lof. Woensdag nacht kwamen in 't Cen tral Hotelte Doornik een heer en eene dame onder den naam van Advocaat Te- desco en zijne vrouw, van Brussel, afstap pen. Des morgen ds ging de man naar de bank Leman, om er eene chek van 485 fr. in ontvangst te nemen, die het handteeken van M. Tedesco droeg en betaalbar was in de Union du Crédit, te Brussel. De bankier verklaarde dat hy de chek niet kon betalen, tenzy een gekende per soon van Doornik dezen wilden endosséeren En nu richte de vreemdeling zich tot den hotelhouder. Deze bedankte echter voor de eer. Maar midderwyl had de bankier getelefoneerd naar de Union du Crédit van Brussel en vernomen dat de chek vorloren of gestolen moest ziju. De policie werd verwittigd en deze nam den vreemden in echtenis, die niet advo caat Tedesco, is maar zyn bureelbediende, Adriaan Thiremache. De vrouw, zyne echtgenoot, zal denke lijk niet vervolgd worden, tenzij voor het dragen van een valsche naam. In de staalfabriek te Nijvel waren vier jonge werklieden van 17 tot 18 jaar oud, aan 't schilderen van ijzeren paneelen van waggons. Eenige dezer paneelen sloe gen om, de vier werklieden medeslepende, j Spoedig daagde er hulp op. Zekere Dusé- I pulcre werd erg gewond van onder de j instortende massa gehaald en verkeert in I stervensgevaar. Michel en Saintos zyn gevaarlijk doch I niet doodelyk gekwetst. Allen zyn naar I het gasthuis gebracht. De landbouwer Stoffels, wonende i te Rethy, was met zyne vier kinderen naar het Postelschbosch boschbeziën gaan pluk ken. Zy keerden op eeno hondskar terug. Toen zij naby de brug 2 der vaart gekomen waren, liepen do honden eensklaps van den steenweg op den dijk der vaart, met het gevolg dat de hondenkar omkankelde en de landbouwer met zyn kinderen in de vaart rolden. De vader en de drie kinderen werden I spoedig uit het water gehaald, doch het vierde kind had reeds opgehouden te leven toen men het boven haalde. Eene werkmaatschappij van Wegnez, bestaande uit 26 leden, heeft in do trek king van Brussel-Zeehaveen, het lot van 25,000 fr. gewonnen.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2