dirra Zondag 24 Juli 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4278 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie zijn de grootste plichtigen De geboorten in België. Landbouwbelangen. Het patentrecht der leurders De Bloem der Koningin. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel* van dit blad. CKJiQUK SUUM Vel*»,«3 Juli 1910. De grootste plichtigen zijn onbetwist baar degenen die, wetens en willens, de groote waarheden van den Godsdienst hebben ontaard en versmaad. Immers zy hielden aan burger en werkman voor Gy zijt niets anders dan stofer u bestaat geen Opperwezen boven u er is slechts een leven, het leven dat c ge hier op aarde overbrengt en waar- in gij uw eigen meester zijt. Vele burgers en werklieden, die deze sociale kwaaddoeners op hun woord geloofden, besloten er uit Als er slechts één leven is, en als alles met onze dood gedaan is, laat a ons dan maar genieten van dit kort- i stond ig bestaan, zooveel het in onze - macht is en door alle middelen niets a mag ons wederhouden en geven wij maar den vollen teugel aan onze drif- a ten. En velen gaven zich over aan den drank en dierlijk zingenot, en daar dit veel geld vergt, zochten zij naar geld en om het zich te verschaften deinsden zy niet achteruit noch voor diefstal noch voor moord Nu dit was hun om het even er is toch geen God, geen hel, geen hemel Menschen, ge zoudt gelijk hebben, als ge geene onstoffelijke vrije, onster felijke ziel had gij zoudt onnoozel zijn u een ig genot te ontzeggen. Gy zoudt gelijk hebben als er boven u geen Opperwezen bestaat u zeiven te aan zien als uw eigen heer en meester, en voor niets en voor niemand te willen buigen. Maar ge hebt ongelijk Men heeft u bedrogen... Gij hebt een geweten en onmogelijk is het u het te loochen. Wanneer gij bij u zeiven alleen zijt, verwyt het u het kwaad dat hebt bedreven. Ge kunt wel in den drank die stem versmoren, maar zij laat zich opnieuw hooren wanneer de alcoholische dam pen u hebben verlaten. Dit bewijst dat ge meer dan vergan kelijk stof zijt. Een hooger bestand deel bestaat in u, eene ziel, waarover gij de leiding hebt, en die over uwe drif ten heerscheu moet. De hemel is dus bijgevolg niet ledig, maar daar bestaat een God welke gij op aarde dienen moet, omdat hy u heeft geschapen gij hebt jegens hem plich ten te vervullen, ook jegens u zeiven, jegens uweri evenmensch en de samenleving. Bijgevolg ook, zyt ge be stemd voor een ander en beter leven dan hetgene gy hier tijdelijk in kom mernissen en lyden doorbrengt. Hooger uwe harten hooger uwe wenschen hooger uw streven Bemint de wezens rondom ubobt eerbied en liefde voor uw huisgezin verzorgt de opvoeding uwer kinderen werkt om vooruit te komen ook op stoffelijk gebied, maar vooral in deug den Zoo zult ge vreugde en genoegens smaken, die het geld niet geven kunnen en geen bittere herinneringen nalaten. Wordt ge door tegenspoed, door lijden beproeft, richt dan uw oog ten hemel... daar is troost te vinden Het driemaandelijksch bulletin, uit gegeven door het bureel der algemeene statistiek van het ministerie van bin- nenlandsche zaken en landbouw, deelt de cijfers meê der bevolking van België, berekend volgens het getal geboorten en inschrijvingen, overlijdens en uit- schrabbingen, in de gemeenten gedaan in het jaar 1909. Volgens die cyfers zou de bevolking van ons land thans 7.451.903 inwoners beloopen, doch het bulletin doet opmerken dat do cijfers, aldus bekomen, gewoonlijk hooger zijn dan die, welke de tienjaarlijksche volks- optelling opgeeft. Wat ongelukkig nauwkeuriger is, dat is de tafel van het getal geboorten in 1900,1905, 1906, 1907 en 1908. Daar- uit blykt dat het getal geboorten in ons land merkelijk verminderd is in de laatste jaren. Ziehier do cijfers per pro vincie voor de jaren 1900 en 1909 PROVINCIES In 1900 In 1909 Antwerpen 27.672 26.523 Braband 35.649 31 715 West-Vlaanderen 27.699 25.727 Oost-Vlaanderen 33.796 30.503 Henegouw 27.184 23.606 Luik 20,345 16.665 Limburg 7.695 8.709 Luxemburg 5.332 5.298 Namen 7.894 6.968 Samen 193.230 178.814 Men ziet dus dat, buiten de provincie Limburg, het getal geboorten in het land overal op onrustwekkende wyze vermindert. Daarentegen is in al de provincies het sterftecijfer ook verminderd. Het beliep in 1900 voor gausch bet land 126.653, de doodgeborenen niet in begrepen, tegen 115.027 in 1909. De Brokoli of winterbloemkool. De Brokoli gelykt heel goed aan de gewone bloemkool zy is evenwel min gevoelig aan de koude, want zij ver draagt den hevigsten vorst. Men onderscheidt gewoonlijk de soorten volgens hunne kleur wit, rood of violet enz. De Mammonth is eene late soort die voorzeker als de beste mag aanzien worden, en hare opbrengst in de Lente geeft. De Brokoli van Walcheren is insge lijks eene goede variëteit. Men zaait bij voorkeur in Juni, en het verpoten ge beurt in Juli-Augustus, op een tamelijk grooten afstand (70 centimeters). Deze koolsoort vraagt eene sterke bemesting met fosfoorzuur en potasch. De stikslof heeft insgelijks een groo ten invloed op de opbrengst. Men zal dus eene goede dosis wel geleerden stal mest toedienen, en binst den groei zijn de vloeistoffen zeer aanbevelenswaar dig. Deze bemcstingswijze behoort verder volledigd te worden door scheikundige meststoffen, men zal bijgevolg geven 2 tol 3 kgr. zwavelzuren ammoniak per are 2 tot 3 kgr. zwavelzuren potasch 3 tot 4 kgr. superfosfaat. De minerale meststoffen worden met stalmest ingewerkt, en de zwavelzure ammoniak wordt door eene goede eg- ging, vóór het verplanten, onder ge bracht. Het overwinteren gebeurt tor plaats en men zorgt de bladeren toe te binden by tiet invallen van den vorst verder kuilt men de kooien aan, zonder even wel het bovendeel te dekken. Om ze te beschutten tegen hovigen koude, kan men ze nog bedekken met eene laag bladeren of strooi, zonder echter de planten te verstikken. In de Lente neemt men de aarde ron dom de kooien weg en men laat ze aan hun zeiven over doch men neme dezelf de voorzorgen als voor de gewone bloemkoolen, 't is te zeggen, dat men den krop beschutte tegen den invloed van het licht, door hun te bedekken met een of twee bladeren. Veritas. Sommige neringdoeners klaagden over de concurrentie, welke leurders en rondreizende kooplieden hun aan doen. Velen dezer laatston betaalden geen patentrecht. Een ministerieole om zendbrief van 30 Juni heeft nu die zaak beter geregeld. Voortaan zullen van het patentrecht ontslagen zyn de personen, die zonder in huis te verkoopen, op de straten of markten fruit, groenten, eieren en andere eetwaren, brandhout, turf, kolen en stekjes uitventen, alsook de visch- leurders, doch op voorwaarde dat ze hun bedrijf enkel uitoefenen bij middel van tafels, schragen, kruiwagens, enz. De groentenverkoopers, die hun be drijf uitoefenen in barakken of tenten of met ingespannen karren leuren, wor den beschouwd als rondreizende koop lieden, en moeten het patent betalen zoo ook de leurders, die, zelfs op tafels, schragen, kruiwagens, enz. aan andere kooplieden of leurders verkoopen. De ontslaging van het patentrecht wordt enkel verleend aan het klein bedrij f. De fruit- en groentenverkoopers, die een vasten winkel hebber, en ook uit leuren gaan, moeten nog afzonderlijke patenten betalen, zelfs indien zij hun bedrijf, door andere personen voor hen laten uitoefenen. De landbouwers mogen thuis of elders hunne voortbrengselen verkoopen, zon der patent to betalen. Zy zullen echter gepatenteerd worden als winkeliers of kooplieden, indien zij van anderen af- koopen om voort te verkoopen. Eindelijk, de rondreizende kooplie den, die met barakken, tenten of kramen reizen, moeten, buiten hun jaarlyksch palent voor den aankoop op de markten, nog afzonderlijke patenten betalen voor elke jaarmarkt, welke zij bezoeken. Morgen Zondag 24 Juli zal België de geboortedag vieren van onze zoo bemin nelijke en bevallige Koningin Elisabeth. Een komiteit heeft zich te Brussel gevormd, ons uitnoodigende tot navol ging van 't voorbeeld ons door Holland gegeven. In Holland hebben al de in woners zonder onderscheid van religie en denkwijze, den dag van het feest der Koningin zich met de oranjebloera versierd, ze op de borst gespet... Dit werk bracht aldaar 160.000 fr. op. De Belgen zonder onderscheid van denkwijze zullen zich Zondag aanstaande ook de borst willen versieren met het roosje der Koningin. Men weet immers dat het een goed en liefdadig werk betreft. De Bloem der Koningin wordt verkocht tegen 10 centiemen, ten voor- deele van het werk der verpleeghuizen voor teringlijders, onder de hooge be scherming van H. M. Koningin Elisa beth. De opbrengst is gansch bestemd voor de arme teringlijders onzer provincie Oost-Vlaanderen. Wij zijn overtuigd dat niemand onzer medeburgers zal willen vreemd blijven aan deze liefdadige betooging, dat allen zich de borst zullen willen versieren met het Roosje, de Bloem der Koningin. De Bloem der Koningin is te ver krijgen ten bureele van De Dender- bode. Kort en goed gesproken. Ratlenkruid, een hevig vergift, kan men by de apothekers maar krijgen, als men een briefje van den doctor heeft on dan nog worden voorzorgen genomen. Het vergift der zielen wordt vrij en op honderdc manieren verkocht en zelts voor niets verspreid door duizende slechte gazetten. De ratten die vergift slikken, doen het omdat zij door den schijn bedrogen worden en niet weten dat de verleiden de ballekens vergiftigd zijn. De ka tholieke menschen die in hun huis, en daardoor in hunne ziel het vergift bren gen zijn stommor dan de ratten (want die WETEN dat sleclito gazetten ver gift zyn voor hunne ziel en voor die hunner huisgenooten. t De ratten laten zich bedriegen, maar zij zeiven gaan het vergift niet halen. De katholieken die zich zeiven en anderen vergiftigen zijn stommer dan dal die katholieken geven nog geld op den hoop toe om zich te vergif tigen. Kan er grooter dommigheid uit gedacht worden Zoo spreekt een Duitsch blad Der Tauberbote Ja ik ben christen Ik heb geleerd en ik moet bekennen dat de mannen en de vrouwen, die de voor schriften der Kerk volgen, in groote meerderheid, buiten de wanorden zijn welke ik in mijne romans beschrijf en die bijna onvermijdelijk zijn, wanneer de menschen zich laten geleiden door hunne zinnen, hunne driften en hunne zwakheden. Lange jaren, heb ik, gelyk de jongelingen onzer modern sleden, niet geloofd maar mijne huidige ge dachten zijn in mij ontstaan door het altijd groeiend bewustzyn der verant woordelijkheid welke men draagt, als men op anderen eenen zekeren invloed uitoefent. Paul Bourget. 't Kan te pas komen. Een Duitscho krant geeft het volgende mid del aan de hand tegen vergiftigingen.dat wij gaarne plaatsen onder deze rubriek, met den goeden raad om het recept uit te knippen. Hopelijk volgt het Een tegen middel tegen het een of ander vergif kan op eenvoudige manier bereid worden. Een halven eetlepel keuken zout en een halven theelepel mosterd OF DE DOOR Petrus "VA.IV NUFFEL. 16e vervolg. IV. to d^groole^enedeDzaal van liet verblijf van den sPa™^°" sta? is alles rnslig. Tooverig flikkert de gloed ecnorpandende woonst in de geschilderde ruitjes, waardoor men de nwte «tam van hot belfort zich aan het grauw ziet oplossen. lea s.traaL'a,g®®° ander gerucht te vernemen, dan tiet onsamenhangend gebral van dronken soldeniers, op zoek naar logist. Een zogevierenden hellegeest evenarend, z°° ™stji®S gansch verdoken in eenen van dons gevoederden armstoel, by he smeulend haardvuur. Met lielsch behagen peinst hy op het l»TOn lyk lot der stad Aalst, aan het jammerlyk «itwerUel zyn^ onbeperkte macht, aan de lijnuitgedachte kneveiarflen don poorters onder allerlei vormen berokkend; met Wellust denkt klooster-, kerk- en abdijgoedoren, welke kortelyk onder zyni berei zullen komen hij ziet in zijne verbeelding, als lil een fata morgana, Yolanda, Dirka, Reygerman en Gilbert... £MeWsSePn~omn,en den trap op Een smokende toorts, waarvan de wiegelende vlamJjun °Di kl-s aangezichten met spookachtigen sclnjn beglansde. kamer lag het koud, stijfgewordon lichaam dei^'hun drietal bleef besluiteloos en zwijgend het lijk aanstaren. wel aan te zien, dat zij het ambt van begravers. bij beid, ondanks de hooge fooi, slechts met tegenzin hadden aam-raaird. Althans, hij «cherper toezicht verdween hunne misnoegheid vonkte eene moeilijk bedwongene blijdschap in aller oogen. Trou wens, nu eerst bemerkten zij in de ooren van Yolanda de gouden oorslingers, het zilveren paarlensnoer aan den nek, de armbanden aan de polsen, de schitterende diamanten in het weelderig haartooi sel. En alles flonkerde en glimde met ongemeenen glanshet groen der smaragden, het donker blauw der saffieren, het karbonkel rood der robijnen, met hunne puntige geslepene kanten, schoten duizenden lichtgensters naar de roofgierige soldaten. Ras vielen de begravers op liet lijk, trokken den schakelkrans los, de armbanden open, de oorbellen uit. De doorschijnende handen der doode lagen vast gesloten naast haar aan de vingers blonken talrijke ringen. Hoe deze machtig geworden want, hoe men rukte of trok, de hand bleef toe, de vingers gekromd alsof zij uit graniet waren gebeiteld. Een middel, het gewenschte uitwerksel voor gevolg, werd uitgedacht. De grofste soldenier toog liet rapier en sloeg bakkend de ledematen af. Eens de kostelijke baggen in hun bezit, wierpen zij de afgesneden vingers op de vermoorde. Na deze lijkonteering werd de buit verdeeld en in de gehavende krijgsuitrusting weggestopt. Twee roovers torsten de vrouw op, de derde lichtte voor en de akelige groep strompelde beneden. In den hof was een breede kuil gegraven. Daarbij bleven de Spanjaards staan en lieten zwijgend hun last in de kille aarde. Beide dragers droogden met de mouw het zweet van hun voor hoofd, en een van hen mompelde OefYolanda heeft er geweestZij is verdwenen,... ver geten... Op welken toon zegt gij dit vroeg de fakkeldrager met een gedwongen lachjo.» Gij zult van moed niet sterven, Mario ge heeft als 'n riet... Kcndet gij deze vrouw, wellicht Kennen, Julio Of ik - antwoordde de aangesprokene. Van als zij nog een kind was, noemde men haar de bloem van Castilië, de roem van ons rasHet was zoo goddelyk schoon, zoo aanbiddelijk, het liove meisje En ziet, in de dood zelf, schijnt de tot vrouw opgegroeide maagd te glimlachen, zoo innemend en aanhalig, dat ik ervan griezel..." Ba dat is een zot gedacht 1 preutelde de derde. Wat mij betreft, ik voel mij geen zier in schik onder dien dwazen blik. Bekijkt de doode ons niet, alsof ze hier nog alles te zeggen had Spot niet Ricardo, berispte Mario. Mijns erachtens is het al wreed genoeg, in een vreemd land het leven te laten en er als een dier in den grond gestopt te worden. Och kom, dood is dood, en daarmêe uit De eletto heeft zijn woord gegeten, hij verbrak zijnen eed en verstiet de trouwe landgenoote, - mompelde Mario, wiens gedachten eene hooge vlucht namen. Zwijg toch, onvoorzichtige Moest de signor ons hooren, wij kwamen met ons leven niet toe Bn vindt gij de eeuwige rust in dezen uitheemschen grond weinig aantrekkelijk, botuit gezegd ik deel uwe meening. En toch, Ricardo, vervolgde Mario - toch houd ik staan, dat van Navarese schuld heeft aan Yolanda's dood... Zegt men niet, dat hij eene Vlaamsche schoone schaakte en in hechtenis houdt dat hij haar het hof maakt en om hare gunst smeekt Dwaasheid Louter onzin weersprak do man met de toorts. Wat den drommel, zou de eletto aanvangen met een meisje, dat hem alleens niet verstaat De waarheid is dat ge beiden gansch kindsch wordt en bang zijt voor uwe schaduw. Dood is dood lasterde Ricardo. - En voor wat zouden we bang zijn, zeg - Voor de hel, bij voorbeeld plaagde Julio. Kinderpraatjes Hersenschimmen Er is geen hel, neen die is er niet vloekte Mario. Vult nu maar den put, grommelde de lichter anders trek ik er uit en blijft ge in 't donker met uwe dweepzieke bespiege lingen. Fluks werden de schappen gegrepen en dikke aardklompen op het lijk geworpen. Het werk vorderde traag en de soldeniers, den arbeid geenszins in hunne aanwenst liggende, zweetten water en bloed. Langzaam geraakte do kuil dicht, waarna men den grond dusdanig effen streek, dat niets meer de plaats aanduidde waar de vreemde vrouw den jongsten dag verbeidde. Dood is dood gabberde Ricardo snoevend. Waarom dan klappertande en beefde, drong het woest drietal dichter saam bij liet uitgaan van den tuin vanwaar dit kille angstzweet op hunne slapen waarom werd geen woord meer geuit Dood is dood Die woorden doorvlijmden hun oorvlies, maar eene stem, de eerste overheerschend, galmde nog luider - Neen, dood is niet dood Er is een ander leven I Verboden nadruk. (Wordt voortgezet). mengt men door elkander en roert het mengsel in een glas of een kop gevuld met water. Deze vloeistof geeft men den patiënt te drinkeD, waarop hevige bra kingen volgen. Hierna laat men sterke zwarte koffie drinken en dan kan rustig de komst van den dokter worden afge wacht, die natuurlijk intusschen ge waarschuwd is. Socialist en vrijdenker..'.Van der Velde schrijft in Le People Wij zyn overtuigd dat er een hevige wederstreving beslaat tusschen het socialistisch en het kristen ideaal en dat de Kerk de grootste tegenkampster van het zuiver socialism zal worden. In den algemeenen raad van de werklie- den-(socialisten) partij zegde Hector Denis de stryd tegen de Kerk is on vermijdelijk, noodwendig, bedienen wy ons van do wetenschap, stellen wij onze zedeleer tegen de hare en Furnemont verklaarde dat tusschen Kerk en socia lism een oupijlbare afgrond lag. Dat is dus klaar het middel der socialisten om hun doel te bereiken is de verdelging van den Godsdienst en de vernietiging der kerk. Kan daar een katholiek werkman meê instemmen Blauw en groen. 't Is waar lijk leutig de liberale schrijvelaars der firma - Vijf Ezels Cle te hooren uit vallen tegen de Daeosislen, hunne vroe gere bondgenooten. De Daensisterij zeg gen zij, is eene flieramuizen politiek, die heden wit en morgen zwart zegt in dezelfde zaak. Eu Groene Pie is iemand die het meest praat over din- gen welke hij *t minste kent 't gene in andere woorden zeggen wilGroene Pie is ne zeeveraar Verder is Groe ne Pie de man van trispalul en ander gebrul, die raaskalt eu weet ik nog al... Wat zyn de tijden veranderd Ja, in vroeger tijden was Groene Pie, de man van trispalul, de zeeveraar, do bondgenoot onzer liberalen. En velon droegen hem in hunne blauwe ziel... Immers vele liberalen, zeggen de geusche scribenten, hebben in de laatste kamerkiezing, voor den man van trispa lul, voor den zeeveraargostemd Daens is zoo vervolgd, zoo gebroodroofd, zoo verdrukt, dat wy het stemmeken niet kunnen weigeren dat hij af- c smeekt. En inderdaad zoo gebeurde hetvele liberalen dry- en tweestemmers, gaven eeno stem aan Groene Pie niet uit me delijden maar wel om zijne verkiezing te verzekeren... Nu dit gebeurde vooral in de Kantons van Aalst, Ninove en Hcrzele, en dit by zoo verre, dat hadden de liberalen der Kantons van Geeraerds- bergen en Sottegum dit voorbeeld ge volgd, de liberale kandidaat, M. Reus, met eene buis zou begiftigd zijn gewor den. En dit valt niet te betwisten meer dan een liberale chef bekende er de waarheid van. Een hoogst gevaarlijk spel dus De scribenten der liberale firma ra den nu wel de liberalen aan van voor taan voor geen Daensisten meer te stem men maar wat wil men .- 't zyn beiden fiieramuizen-politiekers, heden vriend, morgen vijand. Vlaggestoet. Een stoel van maatschappyvlaggen wordt in de ten toonstelling ingericht tegen 16 Augus tus. Al de maatschappijen zyn opgeroe pen om er doel aan te nemen. 6000 fr. aan premies zal er worden uitgetrokken tusschen de deelnemende maatschap pijen. Slechts drie afgevaardigde moeten iedere vlag vergezellen. Een wedstrijd tusschen gilden en maatschappyeu die gedenkenissen en kunstvoorwerpen bezitten zal dit feest volledigen. Prijzen voor eene waarde van 2500 fr. zullen aan dezen wedstryd worden toegekend. Belgische Bedevaarten naar Lourdes en naar Montmartre geleid door Z. D. H. Walravens, Bisschop van Doorn ijk. Vertrek den 2 Augustus (met stilstand van een dag in Parijs) en 3 Augustus. Terugkomst den 11 Augustus. Sermoenen door E. P. De Harveng, S. J. van Brussel. Zijne D. H. Mgr T'Serclaes, voorzitter van 't Belgisch Collegia to Roma zal de bedevaart medevolgen. De E. P. De Groote zal de onderrich tingen in het Vlaamsch geven. Vraag prospectus aan den Eerw. Heer Parot, Bestuurder der bedevaartQu te La Louvióre.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1