Donderdag 28 Juli 1910 5 centiemen per nummer 649te Jaar 4279 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. Vermaken en genoegens. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voortijds en Heden Belgische Volksbond. Zoxidagrust. Het verplichtend onderwijs. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiüdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. SCJtJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3i8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ilels(,!27 Juli 1910. Teen de roode partij pas was ontstaan, i. a. w. wanneer zy hier te lande in hare kinderjaren verkeerde, zocht zij alle middelen uit om aanhangers te winnen. Zy nam don schijn aan, alsof zij in den twist van katholiek en anti-katholiek niet wilde tusschenkomen. Neen, daar wilde zy zich niet meé be kommeren; zij verklaarde luidop aan al wie het hooren wilde dat haar doel enkel de stoffelijke opbeuring, de ont- s'.aving van den werkman beoogde. En dit beweert zij lieden nog. De roode menners spaarden dan ook geene moeite om de katholieko werklie den in hunne gelederen to lokken. Zij zegden schijnheilig weg tot de katho lieke arbeiders Het economisch belang van alle i werklieden is hetzelfde. Neemt plaats in onzo rangen, aan onze zijde om het te verdedigen. Wat uwe godsdienstige i en zedelijke belangen betreft, deze zullen i door het socialism gevrijwaard worden door de verdraagzaamheid en de vrij- heid. n Schijnheilige verklaringen voorwaar! En inderdaad, wie beeft niet kunnen bestatigen dat hunne verklaringen uiterst bedriegelijk zijn Ja, wie bestatigt dagelijks niet dat het socialism met het liberalism naar den voorrang strijd in zake van vrijden kerij, van oorlog tegen de kristelijke leerlingen en godsdienstzaken, van anti katholieke propaganda. Herinneren wij ons den pennetwist die socialisten cn liberalen destijds voer den om te weten wie op 't gebied van anti katholieke propaganda hetpluimtje op zijneii hoed steken mocht. Eertijds dreven de roode chefs zoo geestig den spot met de liberale dwars drijverijen in godsdienstzaken, maar nu heden huelen ze met de blauwen meê. Dit valt overigens niet te verwonde ren do socialisten hebben meer dan eene rede om aldus te handelen. Zij vinden er immers weinig baat bij met verdraagzaamheid en welwillend heid tegenover de katholieken aan den dag te leggen. Zij, dio overtuigde katho lieken zijn, laten zich zoo gemakkelijk niet ompraten, zich om den tuin leiden, de roode huichelarij is immers algemeen gekend. lle Vervolg. Zij wist, dat Agnes ten einde raad was en dat, zelfs indien ze tot Lord Nethercom- be ging cn beidon er op de een of andere manier in slaagden, onmiddelijke moeilijk heden te overwinnen, het hun toch nog jaren van gebrek kosten zou om alle schuld te delgen... jaren van worsteling en afzondering op het platteland, om liet hoofd weer op te kunnen richten Hare lippen krulden zich om, toen zy op don haar door Lord Crowley aangeboden stoel ging zitten, en hare oogen glinster den opvallend. Zij zou er veel voor over gehad hebben om er by te zijn, als Agncs Lord Nethercombe vertelde, wat zij gedu rende de laatste maanden verricht had Zij zou er veel voor over gehad hebben do onverschillige uitdrukking in Lord Nother- combe's oogen in verbazing, afgrijzen, verwarring en toorn te zien veranderen. Geruïneerd Geruinecrd Zy had hen allen geruïneerd... Lord Nethercombe en Agnes en hunne dochter Margaretha En John zou de vrouw,die hij eens beminde haten... hij zou haar haten zooals zy Joanna, acht- En daar hunne huichelary hen nim mer baat, zoo vertoonen zij zich zoo als ze werkelijk zyn, in hunne ware hoe danigheid, god verloochenend, godde loos, ongodsdienstig, vijanden van Kerk en Priesters Onze socialisten vinden er voordeel by met aan hunne anti-katholieke ge voelens maar luidruchtig lucht te geven; immers zy winueu er de genegenheid, de toegevendheid, het vertrouwen der liberalen meê. Zij weten dat het liberalism, de geuze- rij, tot hoofddoel heeft de R. K. Kerk eu hare leering, den Godsdienst te ba- vechten en zoo mogelijk uit te roeien zij weten dat het slechts op ongodsdien stig, op anti-katholiek terrein is dat eeue verstandhouding met de liberalen mogelijk zal ziju, wanneer eene anti katholieke meerderheid het bewind zou moeten in handen nemen. Het socialism bereidt zich aldus den weg voor het gezag, dat het eens hoopt te bemachtigen Onze groote confrater Het Handels blad van Antwerpen, deelt een wel doordacht schrijven meê in hetwelk de hedendaagsclie verkeerdheden naar ver dienste worden veroordeeld wij dee- len uit een meer omvangrijke beoordee ling 't volgende meê. De menschen in de groote steden, als het eenmaal avond is geworden en het werk is gestaakt, schijnen niet meer te kunnen thuisblijven. Zij moeten er gens naar toe, waar veel volk komt, waar het rumoerig toegaat en liet oog eu het oor den scherpsten prikkel van beeld en klank kunnen waarnemen om het even of het brutaal, of schetterend of afstootend is, of aan het onzedelijke grenst, als het maar niet soms platweg onkiesch is om niet meer te zeggen. Men ziet zoo nauw niet meer, waDt wie zoo nauw ziet en niet eens kan lachen, is eon kwezelaar of een pi laarbijter »;dat hoort men alle dagen, zelfs uit monden, waaruit men het niet eens zou verwachten. ■k Op gevaar af van voor een kweze laar of een pilaarbijter door te gaan verklaar ik, dat ik hoegenaamd geen plezier kan vinden in al die grove vermaken van sport, dio halsbrekerij tien jaar geleden gowenscht had dat hy haar haatte. Maar toch was ze nog niet voldaan. Zy was als een kat... even lief en speelsch, even zacht, even wreed. Zy keek met eon berekenenden blik naar den naast haar zittenden Lord Crow ley. Hetgeen ze zag was een man van mid delbaren leeftijd, met hardvochtig gelaat en leelijko trekken. Hy was klein van ge stalte en geneigd tot zwaarlijvigheid. Zij streek zacht met do punt van haar waaier langs haar gelaat en keerde zich toon tot hem. Lord Crowley, zegde zo plotseling, is liet niet een jaar of twee, drie, geleden, dat Lord Nothercombe u op de Piccadilly Club beleedigde Hebt ge hem vergeven Donker steeg het bloed in Lord Crow ley's bleeke wangen. Hij boog zich een weinig naar achteren cn keek vlug om zich been. Mevrouw Sherman's lichte blau we oogen waren nieuwsgierig op hem ge richt, cn achter haar veeren waaier glim lachten hare lippen. Wat weet gy daarvan vroeg hij norseh. Niemand hoorde het... niemand wist het... Mevrouw Sherman opende haar waaier on klapte hem toen weer dicht. Iemand hoort het altijd... iemand weet het altijd, zei ze fluisterend, en iemand hoorde, wat Lord Nethercombe dien avond tot u zei. Het was natuurlijk onwaar. Gij behoeft u geene moeite te geven, het te wordtsoirèes littéraires die onder den dekmantel der kunst hunne viezig heid op de programma's zoeken te verbergen cinema's die alle meester stukken der tooneelkunst aan 't ver- prossen zyn, gelijk de bazar-handel den Angelus, van Millet, op papier, blik of glas, heeft bedorven, Er is geen geest in al dat rumoer, in al die brutaliteit van do music-halls en en tingeltangels. En nochtans wordt dat alles gezocht. Het is een jacht bij dc inrichters van zulke dingen om het in den brutalen zin meer en meer aantrekkelijk te maken. Er kleeft een vlek, eene eeuwige schande op de beschaving van het oude Rome en dat zijn dc bloedige spelen, de vermaken in den cirkus Het anders zoo verstandige, schrandere Roraeinscho volk heeft zich daardoor voor eeuwig gebrandmerkt. Bloedvergieten Allo volkoren hebben bloed vergoten men schen gedood in oproeren oorlog; maar bloed vergieten om er plezier van te hebben daar ligt het lage, het gomee- ne, het meer dan beestachtige, want een beest doet dat niet. En we gaan in onze overbeschaafde samenleving stillekens dien weg op. Als men het nog wat verder drijft, zal men niets meer aan de heidensche Oudheid te benijden hebben. En hoe is die ommekeer in de menta liteit der leidende klasse,der geschoolde menschheid gekomen Omdat men geen eerbied meer heeft voor 't leven van an deren. Het individualism, egoism ge worden, triompheert in sport en mode het is ontaard in zucht Daar stoffelijk genot, naar dierlijke zelfvoldoening. <i Als ik mij maar kan arauseeren, wel vaart de restDat schijnt de leus te ziju. Vau altruism, of, in christelyken ziu gesproken, vau liefde tot den eve- naaste, geeft men den brui. Vermaak is 't hoogste, al wordt er oenen in eenen cirkus halfdood gebokst, en eiken dag een paar in eene stad omvorgeredou en verpletterd. Maar wat geeft ons dat? Men doet aan sport en men is van de mode Die zucht naar den zinnelijken prik kel, zonder geest, noch gevoel, is het schoonste resultaat van onze moderne besehaving, schoonsto bij manier van spreken. De catastrophe zulker beschaving als de onze, waarin de ziel versmacht word onder zenuwachtige onrust, altijd willen zijn waar men niet is, altijd op zoek naar nieuwe prikkeling van de kijkor- ganen, zonder er te moeten bij naden ken, dio catastrophe kan niet uitblijven. ontkennen, maar toch was hot onaange naam, en ik zou wel eens willen weten... Ik heb me zelf dikwijls afgevraagd... of gij hem vergeven hadt. Gij komt nooit bij hem, maar dat beteckent niets, want Lord Nethercombe is blijkbaar een weinig vreemd, en heel veel menschen overschrij den hun drempel nooit, en ik geloof, dat gij wel met hom spreekt, als gy hem hier of daar ontmoet, maar van moord beschul digd te worden, is op z'n minst genomen een weinig opvallend. Stil stil riep hij uit. I)o heele zaak was eene onzinnige dwaasheid... eene ver gissing. Het kwam allemaal door dien jon gen gek, dien Jack... Jack Arlington... die do dingen met elkaar verwarde. Het kwam allemaal omdat hij in Australië ge weest is. Toen hij daar was haalde hij allerlei dwaasheden uit en drong tot Kar- ran's Swamp door, en daar ontmoette hij een kerel, die er reeds langen tijd gowoest was... zelfs nog toen Henri er was... Henri het ongeluk overkwam. Mevrouw Sherman knikte met haar mooi hoofdje. Ik begrijp het, zei zo en natuurlijk meende Jack Arlington dat hy reeds een spoor gevonden had Ik begrijp 't. Het was juist iets voor Lord Nethercombe er tegen niemand onzer een woord van te zeggen. Ik wed dat Agnes het zelfs niet weet. Dus Jack dacht, dat hij reeds het spoor van Henri's moordenaar gevonden had, lie... do moordenaar van Alice's Er moeten naar middelen uitgezien worden om ze te ontwijken. Kan men het nu beter zeggen Waar de lezer wij roepen er uwe ernstige aandacht op in..., en gij ouders waakt op uwe kinders eu tracht ze zoo veel het in uwe macht is van dergelijke opvoe ding lo bevrijden Het congres van den Belgischen Volks bond heeft, zooals men weet, dit jaar plaats to Nijvel, op 11 en 12 September. Het plaatselijk comiteit hoeft als voorzitter M. Em. Do Lalieux, burge meester van Nijvel, en als schryver den eerw. h. J. Belpaire, onderpastoor, te Nijvel. Ziehier do werkzaamheden der afdee- lingeu Eerste afdeeling. Vakvereenigin- gen. Algemeen verslag over de christen vakbeweging in België, door de eerw. pater RutteD, predikheerde werk beurzen, verslag door de eerw. h. Vos sen te Brussel. a) Waalscheonderafdeeling.— Vraag punten werkongevallen arbeidsop- zicht arbeid van vrouwen en kinde ren syndikale propagande in de maat schappijen en in de pers de socialis tische sameDwerkingen en do socialis tische werkliedenpartij. b) Vlaamsche onderafdeeling. Vraagpunten werkongevallen arbeid van vrouwen en kinderen beperking van den arbeidsduur. Tweede afdeeling. Mutualiteit en ouderdomspensioenen. Vraagpunten de algemeene on praktische mutualiteit de volksverzekeringeu. Derde afdeeling. Landbouwwor- lcen. Vierde afdeeling. Werken voor uitwijkelingen. Vijfde afdeeling. Werken voor vrouwen. Vraagpunten studiekringen en kringen van godsdienstverdediging maatschappelijke vrouwenhonden de vakvereenigingen eu ziekenbeurzen voor vrouwen en de maatschappblijko actie in de meisjespatroonschappen. Inlichtingen over logementen en an dere schikkingen zulleu volgen. Van's middags tot middernacht, eeuige dienstdoende Apotheker, op Zondag 31 Juli 1910, M. Meirschadt, K,eZoutstr. vader... on hy meende dat gij hot waart Oh ja, ik begryp het. Mevrouw Sherman glimlachte nog al tijd. Hare lichtblauwe oogen keken hem strak aan, totdat hy de zijne neer sloeg. Zij tikte hem met haren waaier op den schouder. Ja, Lord Crowloy, zei ik begrijp liet. Jack is altijd een dwaas geweest, en na tuurlijk hij was jong En dus dacht hij, dat gij verantwoordelijk waart voor den dood van mijn broeder, twintig jaar gele den Goede hemel Lord Crowley wierp haar plotseling een scherpen blik toe. Was zij eene vrouw, dit sierlijke, ongevoelige wezen, dat zoo luch tig over haar eigen vlecsch en bloed spre ken kon... over haar broer, die twintig jaar geleden in Australië veraderlijk ver moord werd Twintig jaar maakten na tuurlijk verschil uit... men vergeet veel in twintig jaar, en Henri Chalonnor was er de man niet naar geweest, om hem in liefde te gedenken. Hartstochtelijk, roeke loos en onverschillig, had hy Engeland verlaten, toen Agnes en Joanna nog mois jes waren. Hy was verdwenen en jaren lang had men van hem niets gehoord. Toen was hy plotseling weer tot het loven weergekeerd... als een geheel ander menscli, met eene vrouw die hy lief had en een kind. Joanna herinnerde zich nog vaag de brieven, welke hij to dien einde naar huis geschreven had. Van oen avonturier en een Wij meenen schrijft «Le Bien Public - dat de schooldwang onnuttig en over bodig is in België, 't Is bewezen, de meerderheid der kinderen gaat naar de school. Het ten honderd van degenen die niet gaan is by ons kleiner dan in Frankrijk. 't Is het verplichtend ter-school-gaan niet waarop vooral móet gewerkt wor den, doch wel de regelmatige oppas sendheid. Wat den schooldwang ten andere betreft, die vermag niets tegen over het afwezig zijn der kinderen, ge durende den Zomer tenzij die dwang in dwingelandij oversloeg. Het voorbeeld dat Frankrijk levert is afdoende spre kend, gelijk het een onderzoek door La Ligue déraocratiquo onlangs ge daan uitgemaakt heeft. Tegenover het afwezig-zijn der kinderen gedurende den Zomer dient er opgegaan te worden door de overtuiging, door het wijzigen van de uren der klassen, door het toe kennen van premiën voor de regelma tigheid, maar noch door het gevang Doch door de boet. De schooldwang onnuttig en overbo dig, is ook niet wenscholyk, want hy kent den Slaat eene nieuwe macht toe legen het recht van het kind eu tegen de vrijheid van den huisvader, 't Is juist deze reden en om geene andere, dat het antiklerikalism en de vrijmetselarij in heel het Latynsch Europa werken om het princiep der verplichting te doen aannemen Voor hen komt het er niet op aan het onderwys vooruit te helpen want welke opoffering hebben anti klerikalen en vrijmetselaars ooit voor het onderwijs gedaan maar zij wil len stilaan dc opvoeding der jeugd ont trekken aan de christene scholen. Potaarde Zou men kunnen denken dat potaarde, dio overal zoo overvloedig te vinden is, eene uitmun tende zeep is om alle wollen stoffen en coutils te reinigen en te wasschen Men kan kostelijke stoffen die door vette plekken glans en schoonheid ver loren hadden zeer spoedig weer doen als nieuw eruit zien. Men laat daartoe potaarde een 45 tal minuten in water weeken twee kilogrammen per liter water. Men legge dit mengsel op de te ont- vlekken stoffen in de kuip naarmate de soort van modder opgeslorpt wordt door de stof, voegt men er water bij, dan kneedt en wrijft men alles evenals hij eene gewone wassching. Na eenige minuten spoelt men in veel water en de stof is gereinigd. verkwister was hy een man geworden met levensdoel, dat hem opgeholpen had. Uit oen oogpunt van eerzucht beschouwd, was het geen zeer gewichtig doel... eene hoeve, en schapen en vee, en zwaar werk van den morgend tot den avond, zonder groote ver diensten, had Joanna mot hare sterke eer zucht niet veel toegeschenen doch gedu rende eenigeu tyd was Henri met zyne vrouw die niemand in Engeland gezien had, en met zyn kindje volkomen geluk kig geweest. Toen was plotseling detyding gekomen, dat hy dood in eene beek gevonden was, en dat zyne vrouw verdwenen was zoo vol komen, alsof zij er nooit geweest was, doch in hare plaats het kind achter latend... Alice... die nu een paar meter van hen af, luchtig eu zorgeloos in de balzaal dansto Mevrouw Sherman wuifde zich zacht mot haar waaier koelte toe. Ze glimlachte nog altijd doch er vertoonde zich eene nieu we uitdrukking op haar gelaat. Natuurlijk, zei ze, heeft nooit iemand eenige opheldering omtrent Henri's dood dood gekregen, en ik had er geen flauw vermoeden van, dat... dat Jack Arlington, zijn neus iu dat zaakje had gestoken. Het is juist iets voor Lord Nethercombe, er geeu woord van te zeggen. En dus dacht die dwaas, dat gij do schuldigo waart, en John... Lord Netercombe dacht ook dat gy hot waart. Dat is iets, wat moeilijk te vergeten... of te vergeven, valt, Lord Crowley Wordt voortgozet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1