Donderdag A Augustus 1910 5 centiemen per nummer 04ste Jaar 4281 1)11 OVERWON. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en t Arrondissement van Aalst. vaderland, taal, vrijheid. Godsdiensthaters De Schoolkwestie. De Tentoonstelling- van Brussel. Landbouwbelangen. DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- leaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden Ir. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiön door de Post ont* Tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putie-GooHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. E Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. cuiuufi autjai Aalst, 3 Augustus I910. Wat do liberalen ook beweren mogen een feit staat vastja, Onloochenbaar is het dat zij. in hun politiek streven, Diets zoo zeer beoogen, als de vernietiging van den Godsdienst. Die bekommering immers straalt er door bij al hun doen en laten, bij de behandeling van al de vraagstukken met wier oplossing zij zich onledig houden Dat België ten onder ga, dat onze onafhankelijkheid schipbreuk lijde, dat de ergste wanordelijkheden en onlusten ramp en vernieling veroorzaken, wat raak dit de liberalen ja, zij zullen er zich niet om bekommeren ten zij ze mogen hopen dat zij het lijk van 't Ka- tholicism in de grafkuil zullen mogen schoppen Om hun doel te bereiken deinzen de geuzen zolfs voor verdierlyking des volks niet achteruit. En inderdaad wat schreef Camille Lemonnier, die soms verkenslitteratuur leverde, een door den geuzentroep ge vierde schry velaar Men moet tegenover do christene i zedeleer, die het vleesch aan de be- i heersching van den geest onderwerpt, eene andere gemakkelijke en toege- vende zedeleer stellen, die veront- schuldigt en verheerlijkt de vrije vol- doening van alle zinlijke neigingen en ziedaar de doenwijze, die dient ge- volgd te worden om het kristendom uit te roeien. Begrijpt ge wel, waarde lezers, de monsterachtigheid dezer raadgeving, van dit voorschrift? De logiebroer F. Sluys, zegde in het vrijmetselaarskoDgres dat te Parijs werd gehouden op 31 Oogst, 1 en 2 September 1900, onder algemeene toejuichingen Men moet de oorzaak van de klori- kale tegenwerking vernietigen, 't is te zeggen, de godsdiensten zei ven het aannemen van geloofspunten. En verklaarde Van der Kindere, lee- raar aan de geusche hoogeschool te Brussel dan niet dat hy bereid was zelfs met den duivel aan te spannen om den katholieken Godsdienst te verdelgen en uit te roeien De Flandre libérale schreef den 14 October 1882 Het liberalism moet niet alleen de katholieke politiek bestrijden, die 12e Vervolg. Zij keek strak in zijne harde, grijze oogen, en weer wendde hy den blik af. Ik heb nooit vergeten... of vergeven, zei hij heftig. Mevrouw Sherman lachte. Niet waarschijnlijk, zei zo. Ik zou niet weten, hoe een man tot zoo iets in •taat zou kunnen zijn. Maar Lord Nether- corabe bood u zeker zijne verontschuldi gingen aan Hebt gij Lord Nethercombe zich ooit hooren verontschuldigen vroeg hij. Ik vermoed dat hy het deed, maar... ver vloekthet klonk meer, alsof hy my voor een schurk uitmaakte. Vergeten Oh neen, ik heb niet vergeten. Het is jammor, zei hij, dat gij ten tijde dat Henri vermoord werd, zoo dicht in de buurt waart Dat wa« alles, en verder is er niets gebeurd. Van dien tyd af tot nu toe heeft Lord Ne thercombe van het onderwerp geheel niets geweten. Hij heeft mij geen gelegenheid gegeven, iets te verklaren. Opdat oogen- blik kon ik het niet ik geloof dat er iemand naderby kwam. In alle geval had ik geen tyd om iets anders te doen dan maar een gevolg is, maar den, Gods- dienst die er de oorsprong van is. De liberale Réjorme schreef in December 1903 Men moet de pest van het klerika- lism bevechten men moet de oor- zaken van die pest vernietigen, te weten de godsdienstige gedach- ten. Talrijke dergelijke citaten of verkla ringen zouden wij onder oogen onzer waarde lezers kunnen brengen, doch wij willen ons thans bepalen bij de twee volgendo die onlangs werden gedaan Op Vrijdag 11 Maart 1910, schreef de liberale Chronique Laat ons oorlog voeren tegen de ge- a loofspunten, tegen de valsche en scha- delyke gedachten... Dezer laatste dagen, in Juni 1910, kon men in Le Journal de Bruges lezen De Kerk is eene beest die wij teel zullen xoeten te overmeesteren. Al de strijdkreten die het liberalism beurtelings heeft uitgedacht om zijne aanhangers tegen den Godsdienst op te hitson,vonden bunnen oorsprong in den duivelschen godsdiensthaat dezer poli tiekers Het klerikalism, ziedaar de vij and ii u Liever turksch dan paapsch Weg met de papen Van 't ongediert der papec enz. zijn er zoovele spreuken die allen dezelfde be- teokenis hebben Dood aan den katholieken Godsdienst. Maatregelen werden door de liberalen genomeD, wetten tot stand gebracht om hun doel te bereiken. Het invoeren van het onzydig onder wijs, door de ongelukswet van 1879 was eene eerste poging op dit gebied En waarom anders dan om de christelyke leering uit te roeien houden de liberalen aau de invoering van het verplichtend onzijdig ouderwijs Neen, geen ander doel hebben zij De schoolkwestie, zoo meldt onze confrater Het Handelsblad zou wel eens binnen kort een beslisten stap naar eene definitieve oplossing kunnen doon. Ziehier nauwkeurigo inlichtingen desaaDgaande er bestaat in den schoot van de Ligue Scolaire Gatholiqüe - eene juridische afdeeling, die elke week vergadert. Zij is op het punt de studie te heftig te ontkennen, dat ik uw broer Hen ri ooit in Australië gezien had, en daar moest ik hot bij laten. Sinds dien tijd ben ik nooit by machte geweest, eene ver klaring te geven. Ik had er geen gelegen heid toe. Lord Nethercombe is precies oen blok ijs. Men kan hem niet naderen. Hij ontglipt u handig en laat u koud en hulpe loos staan. Maar vergeven Goede he mel, neen Ik zou hem wel op zync knie ën vergiffenis willeir doen vragen, cr. dien jeugdigen dwaas, die Arlington... waarom bemoeide hij zich in Australië met zaken die hem niet aangingen Welk belang had hij er bij... Hij zweeg. Hy had reeds veel meer ge zegd, dan hij van plan was geweest... veel te veel. Mevrouw Sherman's knap, vogel achtig, onschuldig gezichtje had hern mis leid doch eensklaps werd hij zich bewust van hare op zyn gelaat gerichte oogen, en zag met plotselinge zenuwachtigheid, dat zo opvallend helder en wijd geopend wa ren. Doch hare volgende woorden ontwapen den hem. Oh, natuurlyk is Jack een echte dom merik, merkte ze op. Ik-., ik heb juist een gevoel, alsof ik zelf hem ook wel eens eene rammeling zou willen toedienen. En hij is een boezemvriend van Lord Nether combe. John behandeld hem als zijn eigen zoon. En natuurlijk weet gij dat hy tot over de ooren verliefd is op Alice Ik geloof zeker, dat hy u van de baan eindigen van een ontwerp, dat den scholboD instelt en het princiep der verplichting niet hüldigt. De bespreking is heel grondig ge weest zy heeft do zienswijzen uitge lokt van geleerde jurisconsulten, als MM. Van den Heuvel, Paridant, Damoi- seaux, Deploige, Briflaut, de Franquen- ne, enz. Men heeft de voorgaanden op gezocht en de wetgevingen met elkan der vergeleken. De uitslagen van dit onderzoek vor men een waar monument ouder oogpunt van recht. Alle overheden, aan wie het ontwerp onderworpen werd, spraken zich ten gunste ervan uit, maar, naar ik meen, werd het gouvernement nog niet ge polst. Doch, aangezien het de denkwijze van verscheidene ministers is, dat de kiezingen over dit punt gerold hebben en dat er reden beslaat om de wet van 1884-1895 to wijzigen, zijn zij van ge voelen dat het gouvernement eene hou ding zal moeten aannemen vanaf de opening van den zittijd. Welnu, schoolplicht zal de eensge zindheid der rechterzijde niet halen. Daar het noch mogelijk, nocli wensche- lijk schijnt de hij do bespreking der Legerwet gevolgdo proceduur ander maal te volgen, zOu het ontwerp der L. S. C., zonder verplichting, alleen kans hebben do eenparigheid te ver werven in de rangen der meerderheid. De wijze van toepassing van den al gemeen gernaakten sclioolbon is overigens in dit ontwerp overeenge bracht met de noodwendigheden van Staatstussclienkomst on van tusschen- komst der gemeenten. Le Courrier de Huy schrijft het vol gende, waarvan elkeen de waarheid zal begrijpen De buitenlieden doorloopen in dichte rangen de straten van Brussel. Zij koe ren doodmoede naar huis terug, maar verbluft door de pracht der hoofdstad tn de glans zonder weerga van de Weder- landsche Tentoonstelling. En wellicht dat in het hart van eeni- gc jongeliedeu onzer dorpen, de inner lijke begeerte kiemt op hunne beurt van de betoovering der groote stad te genieten. Hebben deze verblinden de keerzijde der medalie gezien schoof mfear ik zou wel eens willen we ten, hoe hij over van avond denkt, en over de manier waarop zij zich tegenover Lord Croft gedraagt Weer steeg het leelijke rood in Lord Crowleys wangen. Hy keek zywaarts naar mevrouw Sherman, en weer was hij ont wapend, man van de wereld die, hij was. Hij had velerlei soort vrouwen ontmoet, de vrouw van de wereld en de avonturier ster, tot de frissche en onschuldige... van do wereld niets wetende vrouw doch hy had nooit eene vrouw ontmoet als me vrouw Sherman, die alle drio die eigen schappen in zich vereenigde. Wat zou zij er voordcel by hebben vroeg hij zichzelf af. Niets, voor zoover hy zien kon. Hy wist niet... inderdaad slechts weinig man nen weten het... wat vrouwen soms doen willen voor de wraak... en de wraak al leen. Dat zij cr echter eenig voordeel by zou hebben, was duidelyk. Om de eene of andere reden haatte ook zij Lord en Mevrouw Nethorcombë, en Alice en Jack Arlington. Goed en w el. Hij zou wachten en zien. Nieuwsgierig keek hy haar aan. Zy gaat zich te buiten, vervolgde mevrouw Sherman. Zij houdt zich aan iemand, en het zal op ccn goeden dag nog eens verkeerd met haar afloopen Zy zweeg een oogenblik, en voegde er toen by, hare bleekblauwe oogen op zyn bewegelijk gelaat gericht houdend Dat zij het uittreksel lezen van een zakenblad, l'Echo de la Bourse. Dat blad hangt inderdaad een schil derachtig maar droef tafereel op van stedelijk leven. Vooral de woning is gebrekkig, terwijl veeltijds de kleer- dracht der inwoners hen op welstellende burgers of welstellende werklieden doet gelijken. Natuurlijk, de menschen van buiten, als zij Brussel bezoeken, zien enkel liet schoone. Zij wandelendoor de groote straten, kijken hunne oogen blind voor de uit stallingen der groote winkels zien niet anders dan groote prachtvolle ge bouwen, trams vol menschen in feest- kloedij, rijke rijtuigen en automobiels, enz., enz., en als ze te huis komen, zo verkeeren nog in den waan, dat te Brus sel alleman rijk is of ten miDste geld wint met volle grepen. Zij hebben natuurlijk de vuile straat jes en steegjes niet gezien, in welke honderden en duizenden wonen in klei ne, donkero huisjes of liever kotjes, welke een eigeuaardigeu geur versprei den. Zij weten niet hoeveel armen daar, verlaten den dag moeten zien voorbij gaan, terwijl in de naaste grooto straat oflaao,eene talrijke, rijkgetooide me nigte, praat, lacht en giebelt. Zij meonen, natuurlijk, dat zij, indien zy in de groote stad moesten geraken, tot de gelukkigen zouden behooren.voor wien het leven enkel eene partij van plezier is? Hoe zullen zij bedrogen zijn, indien zij eens de kans wij zeggen niet het geluk hebben in de groote stad het woze nu Brussel of eene andere, aan een postje te geraken. Nochtans, we begrijpen zeer wel de aantrekking welke de stad op de buiten lieden uitoefent. Van den eenen kant zien ze alleen het schoone van de stad, van den anderen kant kennen zij al do bekrompenheid van hunnon toestand in den buiten van de moeite om door de wereld te gera ken. Die bekrompenheid en die moeite zyn geene begoocheling, en waar is het dat in den builen niet alleman gelegenheid heeft zijne hoedanigheden te doen gel den. Waar is het ook dat de menschen van dea buiten die werken willen, doorgans in de stad tot een bestaan komen, tot hetwelk zij in den buiten niet zouden geraken. Zij hebben het niet voor niets, dat weten zij gewoonlijk ook die naar de Er zyn ook nog andere menschen, met wie het verkeerd af zou kunnen loo pen... Lord Nethercombo die u beleodig- do... Agnes en Alice en Margarctha en Jack... en met al het hunno, als gij wildot. Als ik wilde t zei hij. Wat bedoelt gy Zy boog zich naar hem toe, en haar gelaat veranderde van uitdrukking. Ik bedoel, zei ze, dat Lord Nether combe u haat, en Alice, on Jack, die haar lief heeft en ik haat Agnes, en indien wij wilden, gij en ik, zouden wij hen allen on gelukkig kunnen maken. Hoe dan vroeg hy. Mevrouw Sherman boog zich nog dieper naar hem toe. Wel, zei ze. Agnes heeft schulden gemaakt... ja, kyk mij maar niet zoo aan, alsof gij het niet geloofdet. Zy heeft geld verloren... heel veel in den laatstcn tyd, en weet niet wat aan te vangen. Veronder stel nu eens, dat gy haar geld leendet Gy zijt rijk. Veronderstel dat gy haar geld leendet op voorwaarde met Margaretha to trouwen f Gij zijt niet ongeneigd dat te doon. Margaretha is niet slecht... en ik ge loof... dat Jack haar begeert. (Dit was een leugen, en ze wist het, maar dat deerde haar niet. Zy was geschikt voor haar doel.) Hij heeft reeds oens den bons gekregen, en als gij nu om Margaretha's hand vraagt zult gy hem nogmaals dwarsboomen, en als gij Mevrouw Nethercombe in uwe macht hebt, doordat zij u geld schuldig is, stad verhuizen, maar ze zijn bereid de handen uit dc mouwen to steken. Indien ze echter denken alle genot in de stad zonder moeite te hebben, dan zijn zij mis, en vervallen weldra tot een toestand, die veel slechter is dan men ia den buiten zijn kan. Zoo wordt de stad gedurig door den buiten gevoed ware het zoo niet, spoedig waren de steden uitgestorven do treklust der buitenlieden naar do stad is dus eene noodzakelijkheid, veelal eene droeve noodzakelijkheid. POSTELEIN. Postelein is eene eenjarige plant die zeer gevoelig is aan koudeen vochtig heid. Heel dikwijls hebben wij vastge steld dat het onmogelijk is deze groente te kweeken als men ze te vroeg zaait. Daarom raden wij aan slechts een klein deel te zaaien in de maand Mei, en de grootste hoeveelheid later, te be ginnen van Juni tot Augustus, en dat op zonnebarm, of op eene plaats die wel aan de zon is blootgesteld. Dat men dus vaarwel zegge aan het gebruik, deze plant in den tuin op de rabatten te kweeken, waar velo fruit- boomen staan, en waar bijgevolg de opbrengst klein en van mindere hoeda nigheid is. Het zaad is zeer klein daaruit valt er natuurlijk tebesluiten.dat het zeer ondiep moet gelegd worden. Uit onze proeven mogen wij ook aflei den dat de gele breedblarige poste lein als de beste verscheidenheid mag aanzien worden. Daar de postelein een bladgewas is, 't is te zeggen, eene plant waarvan men slechts de bladeren eet, zal het noodig zijn te zorgen voor de spoedige en vol ledige ontwikkeling er van. Zulks kan men gemakkelijk bekomen door het gebruik van stikstofmesten, en ouder andere van zwavelzuren am moniak. De minerale bestanddeelen, als pot- asch en fosfoorzuur, hebben het voordeel eene spoedig» ontwikkeling te bewer ken der nuttigste deelen dezer plant. Om do schoone gele kleur by dezo groente te bewaren, is het noodig ze dikwijls met regenwater te begieten, want de warmte en de droogte doen de bladeren groen worden. Wij raden dus volgons het gebruik der volgende meststoflsn aan 2 tot 3 kgr. zwavelzuren ammoniak per aro. 2 tot 3 kgr. zwavelzuren potasch en 3 tot 4 kgr. superfosfaat. Veritas. zult gy ook met John af kunnen rekenen. Begrijpt ge Hy staarde haar aan. Zyt gij er zeker van, dat zij schulden heeft vroeg hy. Zeker, antwoordde ze. Maar hoe dan Zc aarzelde even, en boog zich toen voorover. Ik vertel u, wat slechts weinigen weten, zei ze. Het is nog niet uitgelekt, en Agnes zal er alles, tot zelfs Margaretha toe voor over hebben, dat het niet bekend wordt. Zy dobbelt. Een speelster herhaalde Lord Crow ley ontsteld. Mevrouw Nethercombe Ja, zelfs mevrouw Nethercombe, her haalde mevrouw Sherman met een grijns. Gij zou'lt het niet kunnen geloovon, is 't wel Maar ze heeft kaart en roulette en baccarat gespeeld en... en... zo staat nu van aangezicht tot aangezicht met de ruine. Lord Crowley staarde haar aan. Het kan niet, zei hy eindelijk. Mevrouw Sherman wuifde zich koelte toe. 't Kan cn 't zal, eene geheelo vernie tiging, als gij my helpen wilt, zei ze. Lord Crowley stond op. Slecht on wreed on gewetenloos als hy was, zonder gewe ten, zonder eer, deed tocli iets hem aarzo len... iets zwarts en loelyks, dat hom plot seling deed vorbleekenMargaretha trou wen Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1