DOOD Paul PIERAERT, EEN EX AXDEll. Kroningsfeesten te Averbode. Rechterlijk Kronijk. Ministerieel ontslag. St, Joris' Gesticht, Aalst Zondagrust. Allerhande nieuws. van den Heer Volksvertegenwoordiger onzes Arrondissements van Aalst. Dijnsdag morgend werd uit Geeraerdsbergen de droevige mare geseind dat de heer Volksvertegenwoordiger PAUL PIERAERT in den nacht, schielijk kwam te overlijden. M. PAUL PIERAERT werd geboren den 5 November 1871 en heeft dus den ouderdom van 38 jaren en 8 maanden bereikt. De achtbare overledene werd voor de eerste maal Volksver tegenwoordiger verkozen in Mei 1902, in de gedeeltelijke kiezing, welke moest plaats grijpen ten gevolge der vermeerdering van 't getal Volksvertegenwoordigers voor 't Arrondissement van Aalst, dat van 4 op 5 was gebracht. In 1904 was hij do 4e kandidaat en ie plaatsvervanger, doch door de toepassing der E. V. werd hij als werkelijk Kamerlid niet herkozen in 1907, bij 't overlijden van den betreurden heer Baron Leo do Bethune voleindigde hij zijn mandaat in 1908 werd hij herkozen. H. R. I. V. Wij betuigen aan de zoo diepbeproefde Weduwe en familie van onzen zoo diepbetreurden Volksvertegenwoordiger, onze harte lijke deelneming in het smartelijk verlies dat zij komen te onder gaan. De achtbare overledene was gehuwd met Mej. Van Wam- beke, dochter van den heer Vital, Raadsheer aan 't Beroepshof te Gent. De plechtige Teraardebestelling zal plaats hebben te Geeraards- bergen, op Zaterdag 6 Oogst 1910, om 11 uren voormiddag. De opvolger van den heer Paul Pieraert zal de eerste plaatsver vanger zyn, de heer Romain Moyersoen, Advokaat en Schepen der Stad Aalst. ontaarden en onbekwamen om een huis gezin recht te houden en to kweeken. Dan komt de economische vervor ming die, met de kapitalen te verplaat sen, een aantal kleine nijveraars naar het proletariaat stuwt en de ellende medebrengt welke dikwijls de oueenig- heid veroorzaakt. Er is ook de pracht, welke uitgaven na zich sleept en eene bekrompenheid medebrengt waarvan overspel dikwijls een gevolg is. En eindelijk waarom het niet be kennen daar is de bestendinge ver zwakking van het Geloof. In de landen waar het Katholicism ernstige wortelen be houden heeft, is het getal echtscheidingen ltleiner dan in de anderen. Dat zegt de heer Naquet, geus en godsdiensthater van eersten graad. De verhouding der echtscheidingen geeft den zedelijken graad op van een volk. De katholieke godsdienst werkt de echtscheidingen tegen. De geuzen die den godsdienst bestre den werken dus tot verslapping der ze delijkheid. 't Is de heer Naquet die het zegt. De kompliraenten aan onze geuzen. Nieuwe spoorwegabonnementen.— Sedert Maandag zijn er nieuwe modellen van abonnementen voor 5 en 14 dagen in omloop gebracht, daar cr bedrog bcstatigd was in de oude spoorwegabonnementen. De nieuwe kaarten verschillen van deze die voor 1 Oogst bestonden, in dien zin dat zij omringd zijn van een tabel, waarop on der en boven, do cijfers der dagen (1 tot 31) aangeduid zijn. Links en rechts staan de namen dor maanden in verkorting. Geene openingsrede. Men ver wachtte algemeen dat de Koning, die zul ke indrukwekkende troonrede uitsprak, de oude overlevering, het zittingjaar der Kamer met eeno openingsrede in te leiden, zou behouden. Thans schynt het dat dit niet zal gebeu ren daar de Vorst bij zijne troonbeklim ming aan do leden van het parlement en aan het volk gezegd heeft wat hij te zeg gen had, en liever het staatsprogramma bij de opening van den Kamer-zittyd laat ontwikkelen door do den kabinetoversto. Vlaamsch en Katholiek. Merk waardig is 't hoe van verschillende zij den tegelijk weer de getuigenissen ko men die bewijzen, dat het bevorderen van het Vlaamsch, ook een steun is voor de katholieke belangen. De liberale Luische hoogleeraar Wil- motte, bekende tegenstander der Neder- duitsche taal, heeft een artikel geschre ven over de verkiezingen, waarin hij de liberalen, zijne partijgenooten» de roemrijke erfgenamen der beginselen van 1879 verwijt, de Vlaamsche wet Segers-Franck, gestemd te hebben, die geroepen is het Vlaamsche volk van zijn grooten en liefdadigen gebuur, te verwijderen en een doodssteek aan het liberalism te geven. De Fransche taal in België ver- spreiden, is het beste liberaal heil- middel, dat ik boven kiesbeloften en woordenkramerij op meetings verkies, roept hij uit. Wij hebben altoos verklaard dat de verfransching bracht tot vergeuzing. Liberalen en socialisten aan 't werk. in den provincialen raad van Luik "was er voorgesteld eene toelage van 5.000 fr. te verdoelen tusschen de gemeenten der provincie, die de leerliu- gen hunner scholen naar de tentoonstel ling van Brussel zonden. De katholieken vroegen dat dezelfde ondersteuning zou verleend worden aan de leerlingen der vrije scholen. De liberale-socialistische meerderheid heeft dit geweigerd, en de toelage alleen voor de offlcieele scholen gestemd. Indien nu eene gemeente ook kinderen der vrije scholen naar de ten toonstelling zendt, zal zij niets van de toelage der provincie ontvangen. De gemeenteraad van Luik had over eenige dagen eene som van verscheidene duizende franks gestemd, om een zeker o-etal leerlingen der offlcieele scholen naar de tentoonstelling van Brussel te sturen. Toen maandag nu de katholie ken eenige reiskaartjes vroegen voor de verdienstelijkste leerlingen der vrije scholen, werd hun dat door de blauw- roode meerderheid geweigerd Woensdag heeft de provinciale raad van Braband ook besloten geene toela gen te vorleenen aan de gemeenten, die uitdeelingen van kleeron en eetwaren, doen aai: al de behoeftige kinderen, zonder onderscheid van school. 39 libe ralen en socialisten besloten dat de leer lingen der vrije scholen in de uitdeeling niet mogen begrepen worden 23 leden stemden tegen die hatelijke uitsluiting. Dat is nogmaals een bewijs van de onpartijdigheid, de verdraagzaamheid en de volksliefde van de liberalen en so cialisten. Volgens die schijnheilige volksvrienden, moeten de arme kinde ren van alle rechten en gunsten versto ken blijven, van zoodra zij eene vrye school bezoeken Echtscheidingen. In Frankrijk zyn de echtscheidingen talrijker dan in de andere landen van Europa. Het is waar dat in dat land, op het voorstel van M. Naquet, eene wet ge stemd werd om de echtscheidingen te vergemakkelijken. Welke zijn nu de voornaamste oor zaken der echtscheidingen Die zelfde heer Naquet oordeelt daar over als volgt Niet de minste is het alkoolism, dat eiken dag een weinig meer slachtoffers maakt, en dat ons halve zotten levert, De oogst in Frankrijk. Volgens de schattingen van den heer Berthault, leeraar by de landbouwschool van Grignon, zal er dit jaar een vijfde ver lies zijn op den oogst in Frankrijk. Dat verlies, teweeggebracht door de overstroomingen en de langdurige re geus van den laatsten winter en de on- weders van dezen zomer beloopt reeds 2 miljiard zegge twee duizend mil- lioen franks. Op 40 millioen inwoners maakt dat een verlies van 50 fr. per hoofd. De lucht. Hoeveel lucht vèrbruikt een mensch Een volwassen persoon neemt met elke ademhaling 1/2 liter lucht op en scheidt weer 1/2 liter zeer koolzuur rijke, dus bedorvene lucht af. Per minuut doen wij ongeveer 16 aderahalinhen en gebruiken dus daarbij 8 liters lucht. Per uur 60x8 =- 480 li- tors en per 24 uur dus 11.520 liters. Deze groote hoeveelheid lucht, die wo noodig hebben en de middelen haar te verkrijgen zijn nog niet zeer lang be kend. Voor do GroeDlanders in hun sneeuw hol, voor de Laplanders en Indianen in hunne hutten, voor den armen man zijn kwalijkriekende, voor den rijken man in zijn geparfumeerd vertrek, be staat er geen zuivere lucht. Voor hen is lucht niets, voor hen bestaat er geen lucht om te leven en ge zond te zijn, slechts om ziek te worden en te sterven. Er zijn vele welstellende faniiliën, die de groote vertrekken van hunne wo ning voor praal en ijdelheid en do kleine voor hun ongeluk gebruiken, doordat ze de slechtste kamer van hun huis, voor slaapkamer bestemmen, in eene donkere kamer wonen en de beste kamor uitsluitend gebruiken tot het op hangen van familieportretten, tot het neerzetten van sierlijke trekpotten en tot het ontvangen van bezoek. Van de lucht kan men niet leven zegt men. Moge het algemeon en goed begrepen worden zonder goede lucht moet men sterven De feestelijkheden te Averbode, ter gelegenheid der Kroning van O. L. V., schijnen waarlijk alle verwachting te zullen overtrefion. Op den dag der Kroning zelve, wor den de volgende hooge personen ver wacht De Heeren Ministers Schollaert, Helleputte en De Lantsheere, de Hoog edele Graaf de Merode-Westerloo en familie, Mgr Janssens, secretaris der Bijbel commissie te Romo de Hoogw Heeren Prelaten van Tongerloo, Postel, Grimbergen, Park.Tepl, Strahov, Silóë, Neureisch, Gsorna, Mondaye, Leffes. Barliegen (allen der Norbertijnen Orde in België, Oostenrijk en Engeland). De Uw. Heeren Prelaten van Keizersberg, Maredsous, Dendermonde, Steenbrugge, Bornhem en Godsdal Mgr Keesen Senator, enz. Op den Maandag 22 Augustus, den Studentendag, zal Mgr Janssens de Pon tificale Hoogmis doen en de namiddag- vergadering voorzitten. Mgr Janssens, die den Vlaamschen Studiebond te Rome oprichtte en bestuurt, en nog onlangs op gehoor van Z. H. den Paus de leden van zijnen bond aan den H. Vader voor stelde, is voor onze Vlaamsche katho lieke Studenten reeds een hooge en beminde persoonlijkheid geworden De inschrijvingen van maatschappijen voor den Mauoendag (Dinsdag 23 Aug.) en die voor den vrouwendag (Donderdag 25 Aug vermenigvuldigen van dag tot dag, Het zal eene prachtige kuQstme- dalje zijn, welke aan die maatschap pijen geschonken zal worden. Het Nederlandsch Maria-Cougres (26 27 en 28 Augustus) telt ook met den dag meer inschrijvers. Buiten de meeste der bovengenoemde Hw. Heeren Prelaten en Zijne Em. de Kardinaal Aartsbisschop van Keulen, zullen bovendien die dagen Averbode en hel Congres met een bezoek vereeren Mgr Stillemans, bisschop van Gent, Mgr Rutten, Bisschop van Luik, Mgr Drehmanus, Bisschop van Roermond, Mgr Legraive en Mgr de Wachter, hulp-bisschoppen van Mechelon enz., alsook de meeste Groot-Vicarissen van Bolgiëen Holland. De voorwaarde om aan het Congres deel te nemen, zoo voor mannen als vrouwen, is één frank voor de toegans kaart. Het Verslagboek, dat een zwaar boekdeel zal worden (reeds zijn er bij de 50 rapporten), kost bij inschrijving 3 fr. Wij hopen de namen der sprekers de volgende week mede te deelen. "RECHTBANK VAN AUDENAARDE. AanrandingCamiel Hellinckx, Meerbeke, Lucien Hellinckx en De Meyer Desiré van Ninove, hebben 's nachs Leo pold De Winne, aangevallen en hebben geslagen en messteken toegebracht. Kamiel Hollinck, 1 jaar en 100 fr. met onmiddelijke aanhouding. Luciaan Hellinckx, 2 maanden en 50 fr. Desideer De Meyer wordt vrijgesprokon. De heer August Delbbke, Minister van Openbare werken, heeft Maandag morgend zijn ontslag bij Z. M. den Koning inge diend. Gezondheidsreden zijn oorzaak van dees ontslag. Men spreekt van MM. Carton de Wlart of Arthur Verhaeghn, als zijn opvolger. M. A. Verhaegen, Volksvertecgenwoordi- ger van Gent, Eecloo is oere-ingenieur van bruggen en wegen. De plechtige prysuitdeeling, zal plaats grijpen, in de ruime zaal van den Werk manskring, op morgen Donderdag, 4 Oogst, om 9 ure stipt, onder het voorzitterschap van den Zeer Eerw. heer Kanunnik V. Roelandts, Pastoor-Deken van Aalst. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 7 Augusti 1910, M. Van Cablenbergh, Leopoldstraat. AELST. Ten nadeelo van Mijnheer Camiel Rombaut, Moorselschebaan, werd Zaterdag namiddag, door een vrouwsper soon een groot stuk Kaas gestolen. Ziehier nog eenige inlichtingen over de moordpoging en zelfmoord te Wetteren. De familie van het slachtoffer en die van den moordenaar waren sedert vele jaren zeer bevriend mot elkaar. De familie Piquant heeft over een 20 tal jaren te Wetteren gewoond, in do Zandstraat, en is toen naar Oudenaarde verhuisd. Zy bleef echter in vriendschapbetrekkingen met de Van Petheghera's, die beenhouwers van beroep zijn, en beide families brachten el kaar wederkeerig vele bezoeken, 't Is alzoo dat Joseph Piquant LouizaVan Petogliem kende. Joseph Piquant was Donderdag namid dag met den trein van 3 ure te Wetteren aangekomen. Hy vroeg aan den politie agent Ingelbinck den weg naar de Kerk straat, waar de weduwe De Moor, winke lierster, woont die vrouw is, zooals men weet erae dochter Van Peteghem. Piquant werd er ontvangen als vriend van den huis, en, onder het drinken van oen glas bier, voerde hij een gesprek met de winkelier ster. Intusscken kwam Louisa Van Peteghem binnen om een pakje af te geven, en zy mengde zich in het gesprek. De weduwe De Moor kan niet zeggen wat or nadien gebeurd is, doch zij denkt dat hare zuster aangevallen werd toen zij liet hooren dat zij heenging. Piquant loste eerst drie revolverschoten, evenwel zonder de jonge vrouw te treffen dan sloeg hy haar ten grondo, haalde een schoenmakersmes een wapen van rond de 30 centimeters met eene vod aan bet uit einde te voorschijn en begon zijn slacht offer er in het wilde mede te steken. Vrouw De Moor, die op het gerucht ging zien wat er in do tweede plaats ge beurde, riep om hulp en de geburen Rob Burggraeve, C. Van Damme en Karei Poppe snelden toe. De moordenaar liet zijn slachtoffer los, dat ook de «traat op liep, op heel 'naren doortocht bloedplassen achterlatend. Piquant stak zich het schoen makersmes diep in het hart en viel als een steen ten grondehij was op den slag dood. Zondag morgend is het lijk van den wanhopigen naar Audcnaarde overge bracht, waar het ter aarde besteld werd. Het slachtoffer had twee breede wonden eene aan den rechter arm en eene aan den rug. Indien er zich geene verwikkelingen voordoen, zal zij binnen eenige weken gansch hersteld zijn. Marie-Louiza Van Peteghem is te Wetteren geboren den 13 October 1869 den 27 Juni laatst is zij gehuwd met M. Jules Kerkvoorde. boom- kweeker. Zooals men weet, is zij onder wyzeres in de meisjesschool van Wetteren ten-Eede. 't Is een der doorbrave deftige vrouw, die terecht de algemeene achting geniet. Zaterdag avond heeft de policie van Zelc, zekeren Jan Schietccate, van Loke ren, die buitengewoon verteer maakte, aangehouden. Men vond hem in het bezit van zakuurwerken, ringen, gouden spelden kettingen en eene belangrijke som geld hij zegde dit alles in Brussel gekocht te hebben. Onmiddelijk zond de kommissaris van Zele naar Lokeren en landbouwer Haeck, herkende tusschen al het goudwerk, de hem gestolone voorwerpen. Een vriend van Jan Schietecate, zekere Herweg, werd ook aangehouden. Welhaast bekende Jan alles en verklaarde samen met Herweg, de dief- ten gepleegd te hebben by Haeck en tal- riike andere landbouwers. Schietecate werd reeds 13 maal veroordeeld voor dief stal met braak. Men denkt dat zij nog medeplichtigen hebben. De policie van Gent is op het spoor van eene internationale dievenbende,welke voor specialiteit heeft, scliilderyen, kunst werken, zilverwerk, enz. te stelen. Het gestolene werd in het buitenland tot geld gemaakt, terwijl de medeplichtigen in het buitenland de opbrengsten hunner diefstal len naar België zonden. Men verwacht tal rijke aanhoudingen, ook in andere steden van het land. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en ir vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Zondag avond om 6 ure, kreeg Edward Van den Broucke, bijgenaamd u Boerke d metser, wonende in de Kerk straat, te Destelbergen, twist op het bol- spel zijns broeders Emiel Van den Broucke In den Haanhout, met zekeren Adams, bijgenaamd «De Leute». Van woorden kwam het tot daden, beiden rolden vechtende in de gracht. Toen trok Adams zijn mes, terwijl «Boerke» met een stuk hout sloeg Boerke bekwam vijf messteken achter het oor aan de linker slaap, aan d< rechter wang en aan don arm, waarna Adains wegvluchtte, achtervolgd door Emiel Van den Broucko, die met een hamer gewapend was. De veldwachter snelde ter plaats en hield den woedende herbergier tegen. Boerke die gehuwd en vader van kinders is, werd verzorgd door Dr De Groote, zijne wonden zijn erg. doch niet levensgevaarlijk. Adams is insgelijks bed legerig wegens de bokomenc slagen. De gendarmen van Lookristi waren spoedig ter plaats en stelden een onderzoek in. St. Nikolaas. Zaterdag morgend vonden soldaten, die opgestaan waren, op de stoep onder het gebouw in do kaserne, dat tot slaadplaats dient, hunnen kameraad liggen, do genaamde Achillc De Smet jaren, geboren te Aeltre, De jongen was slaapwandelaar en men denkt dat hij in de nacht opgestaan en door de venster van het tweede verdiep gespron gen is zonder te weten wat hij deed. Hy ij naar het hospitaal gedragen met doodelijke wonden aan het hoofe en inwendige kneu zingen, volgens verklaring van dokter Reynaert die hem verzorgd heeft, me: zegt dat hij nog een dubbel beenbreuk op gedaan heeft. Gisteren is hij overleden, hi: was soldaat by het 4e linierigement. De graaf d'Oultremont gestikt gevonden. Maandag morgend, tui- schen 7 en 8 ure, ging de dienstmeid vu M. de graaf Emmanuel d'Oultremont, wo nende met zijne familie in de Koophandel- straat, 60, in het Leopoldskwartier ti Brussel, haren meester wekken en na her haald kloppen geen antwoord bekwam. Zij verwittigde hare meesteres en toe: beiden de kamer van den graaf binnet drongen, worden zij eencn sterken gasrey gewaar en vonden de graaf uitgestreh op zijn bed liggen. Een geneesheer i: allerijl ontboden, kon slechts den do»; vastellen. Eene caoutclioucbuis welke met een bureellamp verbonden was, moet binst dt: nacht losgoraakt zijn en de graaf gedura de zijnen slaap door de ontsnapte g stikt zijn. Jeanne Courtens 23 jaar oud, won» Verhoorzaalstraat te Anderlecht, stii Maandag morgend, rond 11 ure, het pi- troolvuur aan, toen het eensklaps ontplo!- te. De brandende petrool werd overal ver spreid en de klecderen van het meisjo tï ten vuur. Haar broeder snelde op 't hul;, geroep toe en rolde haar in een deku doch de ongelukkige was reeds zoo er; verbrand, dat men voor haar levon vree* Twee inwoners van Bergen, die de 17e Juli met eene maatschappij naar Brui sel waren geweest, waren erg ziek temp gekeerd. Zy hadden bij een varkensbeet houwer geperst vleesch gekocht en dit op gegeten. Een van de twee had door bn king zijno maag kunnen ontlasten, mu op de andere werkte liet braakmiddel nu en hij stierf na schrikkelijk lyden. Wati eerste betreft, deze is ook nog zoo ziek, dl de dokters alle gevaar nog niet geweks oordeelen Zondag was de gemeente St. Deny Kortrijk, in volle feest, ter gelegenhit der hondersto verjaring van vrouw Roiah Esquenet, weduwe Cataloin. Over eenif- dagen zegde de kloeke ouderlinge tot han omgeving Ik wil mijn honderdjarip jubelfeest vieren zooals het behoort, 'tli te zeggen, ik wil eerst en vooral Oniï Lieven Heer ontvangen, hoe eer hoe lis De \rome wensch van de brave kristen werd dan ook ingewilligd en Woensd»; morgend to 6 1/2 ure, ontving zij in In woning do Heilige Jubilé-Communis. I had den heelen nacht niet geslapen, zij maar gedurig aan haren Rozonkras gebeden had, om zich voor te bereidentc| de Heilige Communie. Zondag, te 10 ure 's morgends, werd de parochiekerk eene plechtige dankz gecelebreerd. Ten 3 ure namiddag wer moedertje Cataloin, voorafgegaan doore prachtigen stoet, van het klooster Zusters van Liefde, waar er te harer feestmaal gegeven werd voor haar en hï familie, teruggeleid naar hare woning nife de «Gaai». Audenaarde. Dezer dagen wei te Londen hij Christi een oud tapijt n Audonaarde, in eene openbare verkoopt van kunstvoorwerpen, ingesteld v« 2500 frs. en ten slotte verkocht tk 70,000 fr. Het paneel meet 7 1/4 tegen 10 2/3 voet. Men kent de naam t: den Audenaardschen wever niet, doch n; weet dat de kunsttapijtenweverij ti Audenaarde vooral bloeide onder Keit Karei, die eischte dat elk Audenaardü kunsttapyt een ornament met een kruis i een hart moest dragen. De kuntwevs verdweon te Audenaarde rond 1770. 0 dezelfde kunstveiling werden nog dn Brusselsche tapijten verkocht samen 7.750 frs. Zaterdag namiddag, tusschen 3 en ure. is een stoutmoedige diefstal gepleej bij den heer herbergier Ch.-L. De Baets wonende Korkstraat-Koozen, te Eeckk» Eeno som van omstreeks 100 fr.en eenp# gouden oorslingers der vrouw zijn verdm nen. De daders zijn niet gekend, doch mi heeft vermoedens. 's Namiddags, na 3 uren kwamen t< kerels in do herberg. De dochter alleen tehuis. Een der mannen bet met een frank, doch het meisje niet kil nende teruggeven, ging zy bij eenen gebi het geldstuk wisselen. Rond 4 ure, gaf een der kerels twecfrankstuk, hoewel zy nog pasj hadden, doch een der zonen De Baets thuis gekomen en zegde dat hy klein gi boven liggen had. De dochter ging zie doch bemerkte dat alles in wanorde te keerde. Zij verwittigden haren broeder en d« stelde liet zelfde vast; de twee manne nadat men hun terug gegeven had, verb ten haastig de herberg en vertrokkf- herhaaldelijk omziende of men hen w achterna zette. Het gestolen geld waren de spaarpeni? gon van den zoon Edmond De Baets. De policie set het onderzoek ij vend voort. Oostende. Het onderzoek in xalj de spelen wordt ievcrig voortgezet doof het parket van Gent. Indion het Comitw van de Lotterknndige Maatschappij voff de rechtbank gedaagd wordt, zal de verb diging voorgedragen worden door Mn- Woeste en De Sadeleer. Een gauwdief ontstool Dinsdag avoai in de Koninklijkestraat te Oostende, ut eene dame een handzakje met 60 fr.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2