Ontslag van Minister DËSCAiyiPS. Landbouwschool voor Meisjes Examens afgelegd. In St-Martensgestichl. Het bijbelsch treurspel Vereenigde Aannemers G O ËTcFl] R T Allerhande nieuws. ciaal raadslidDo Witte on Dommer, Schepenen: Jouret,Vrederechterde Smet, vokaatDe Moor, geneesheer P. Im- pens,voorzitter der Commissie van Scltoone Kunsten Gommar De Vos, drukker-uit gever. Een prijskamp, tusschen de Belgi sche beeldhouwers uitgeschreven, werd druk beantwoord Geefs, van Brussel, gonoot de voorkeur om het beeld te leve ren, hetwelk, te Parijs by Jullien, in brons gegoten, den 31 December 1855, behalvo het voetstuk, afgewerkt was. De inhuldiging van het standbeeld een der schoonsto van Belgi* viel samen met de opening van de spoorlijn Brussel- Gent, op 6 Juii 4856. Dit feest geschiedde met alle mogelijke plechtOntvangst van den Hertog en de Hertogin van Brabant versiering van het stadhuis,straten en open bare plaatsen festival, banket, dansfeest (in den hof van het Landhuis was te dien einde eene tent geplaatst) volksspelen, brooddeeling aan do armen, algemcenc verlichting en vuurwerk. Om de onkosten van dit alles te dekken had do Raad, op 14 April 1856, eene som van 15.000 fr. gestemd toelagen on hulpgelden werden verleend aan den Sc. Sebasliaan, aan de Ster, aan de Koninklijke Harmonieaan den Meiboom, aan het Muisken, aan den Posthoorn, aan do herbergiers Schouppe en Van Geyt.' Do Dendermondsche dich ter Prudens Van Duyse, bij de plechtigheid aanwezig, la3 vóór het standbeeld een door hem vervaardigd gelegenheidsdichteen gedenkpenning der feesten werd aan al de l medewerkers geschonken (zie exemplaar i? in Stadsmuseum)en de Koninklijke Familie, alsmede de Gouverneur der provincie, I stuurden aan de Regentie hunnen besten dank voor het onthaal, dat hen te Aalst te beurt viel. Petrus Van Nuffel. Heer Uitgever van u De Denderbode In princiep wordt geen tegenkritiek go- schreven. Uw artikeltje over L. Lam- brechts door K. V. Lee, maakt echter een antwoord noodzakelijk. Ware 't eenvoudig kritiek zooals zo moet zyn en enkel goed kan doen, ik zou er mijn nut uit trokken en daarmeè punctum. Deze kritiek is te duidelijk uit den booze ze is niet rechtvaardig noch heusch en daarbij op een toon geschreven, die een doelwit beoogt vreemd aan waren litteratuurgeest. M. Van Lee is daarvan zoodanig bewust, dat hij het geraadzaam oordeelt zich achter een deknaam schuil te houden. Nu, tor zake Volgons K. V. Lee is mijn L. Lam- brochts oen samenraapsel van gestolen brokken aaneengebonden motlaag proza.De gestolen brokken zijn zeer nette litteratuur! Myn proza is natuurlijk laag-slecht, eene uitdrukking, welke K. Van Leo do groote raere'is knap napaarlevinkt, met ondeli- c%*ce littéraire kaapvaart. Wat ligt er maar in die bewering T persoonl'yk werk uitgegeven t rJSSlfi Nergens heb ik beweerd dat ik zuiver-lit- téraire bedoelingen had Ik heb enkel eene schets willen geven van L. Lambrechts' leven en werken en dit, deels volgens reeds verschenen artikels. Dat is zoo waar en echt dat ik het op de eerste bladzijde van mijn brochuurtje heb vermeld. Luister: Algemeene beschouwingen over L. L. leven en kunst troffen we aan in (hier volgen de werken Enkele gedachten uit deze verschillende studiën hebben we ons ten nutte gemaakt, waar 't pas gaf, bij het schryven van het onderhavig opstel. Wat beteekent dan de bewering dat ik mij tooi met andermans pluimen Of moest ik in de herhaaldo nota's telkens verwijzen naar elk woord of eiken zin aan die schrijvers ontleend Ik heb dus geen voetnota's genoeg gezet volgens Mr Van Lee Wel in mijn volgende monographic- ën zal ik er dan nog wat meer zaaien. Want de bouwstoffen voor een paar nieuwe werkjes zijn bijna klaar Daarin zal ik het hebben over Nestor De Tière en Her man Broeckaert, ook geen eerste-rang- figuren, gelijk ge ziet. Voorzeker zal K. V. Lee, het weer AL weten We schryven dus niet voor hem. Hij wete zulks op voorhand, opdat hy zich deze werkjes niet aanschaffe en zijn tyd dan ook niet verbeuzele aan het lezen van die nieuwe flauwiteiten Maar ja, vermits Karei het AL weet en zijn eigen stijl, ten andere, puik vindt, wel waarom waagt hy het niet aan vulgarisatie mede to doen en onze verdienstelijke letterkundigen te doen kennen aan menschen die het niet AL weten Is L. Lambrechts nu heel en al uit vreemde schrijvers geput Volstrekt niet en ver van daar We mogen gerust onzen naam zetten onder die brokken, waarin we het hebben over L. L. streven in Rond het Klavier, over de beteekenis van De Demergauw, van l)e(n) vroolijke(n) Lim burger cn van L. L. dialect, over L. L. plaats onder de liederendichters, over Mate en Minno, over L. L. verdiensten als 6prcker-zanger, over L. L. op muziek ge zette liederen enz. enz. Deze opsomming... om dan nog enkel bij de grootste brokken te blijven Onze Karei vindt dit alles laag proza getuigend van litteraire onkunde van onder den duim niet hebberij der Neder- landsche taal vanwat weot ik nog al Wilde ik even grof zyn, ik zou ge makkelijk den bal kunnen terugkaatsen doch ik meen, dat men, om boven het lage te klimmen, geen proffessor in grofheid moet worden en ik ga die beweringen on- genaakt voorby. Ten andere... het feit dat onze Karei zich verschanst achter een dek naam, bewijst dat hy het vaderrecht over zyn stijl niet op zich durft nemen Ik heb de verwaandheid niet zooveel taalgevoel en verbeelding als onze Karei te bezitten. Geen schande voor mij, denk ik Want het brokje, dat hij in De Den derbode n liet drukken geeft zulk een lichtenden blyk van zijn teer-fyn taaiwe zen, dat men eene meer dan armelijke verbeelding moet bezitten om niet te beseffen, welk een groot nederlandsch let terkundige onder hoed van Karei Van Lee, onder de levenden omzwerft. En is het zoo'n vergryp, myn gedachten uit te drukken in eene eenvoudige, voor iedereen verstaanbare taal dat ik allen bombast en opgeblazenheid over boord wierp t Luister eens Karei Alle vogels moeten geen nachtegalen zyn. Ik kan ook met genoegen luisteren naar een vink of een spreouw En wat den toon betreft, meen ik dat de donder- en bliksemstijl van een Guerido of een Van Deysscl (twee grootheerën die gij slaafs - napaarle vinkt in uw styl, met ondelicate littéraire kaapvaart weinig zou passen om over een schrijver van simpele volksliedjes te spreken. Waar een grasbloempje bespro ken wordt, kan toch, mij dunkt, dezelfdo toon niet aangeslagen worden als daar, waar de Oceaan of do Alpentoppen bezon gen worden. Kent de hoer D'hondt wel Longfel low zegt eveneens onze Karei in zijn arti kel. Wel, wel, is dat dan toch zulk eene zaak Longfellow te kennen Karei Van Lee aanziet zulks als iets moeüyks. of weet hij misschien niet wie Longfellow is Wel nu, dat hij er dan maling aan liebbe, te vernemen dat van dezen schrijver uit stekende gedichten vertaald staan in J.Van Beers' eerste leesboek. Nog enkele in lichtingen L'ours et l'Abbesse van Vielé-Griffïn staat in Poètes d'Aujourd'hui van Van Bever on Léautaun. Over Liliencron ver schenen, in do laatste maanden, tal van studiën. Wie Verwey's, Inleiding lot de Poëzie gelezen heeft, weet wie Keats is. Ik zal nu verder wel niet AL de werken der vernoemde vreemde schrijvers gelezen hebben, maar toch genoeg, meen ik, om hun trant te kennen. Kortom, wat Karei Van Lee ook schrij ve, meen ik, in 't vervolg nog altijd goed werk te verichten door het bekend maken onzer verdienstelijke mannen. Onverdro ten mag ik en zal ik met gerust gemoed, in den zelfden zin voortwerken. En wat be treft do aanhalingen Ik denk dat ze mogen overgenomen worden, al heeft Ka- rel er weoral geen maling aan, al wil Karei zo geen tweede maal te verduwen krijgen -De meeste studies worden inderdaad gesloten door het aanhalen van eenige woorden, uitgesproken door beken de mannen. Zoo dikwyls las ik Goèthe zegde dit Chateaubriand schreef dat Waarom zou dan in mijn studie niet eventjes naar een Persijn of een Bakelmans verwezen mogen worden Genoeg I Wil Karei Van Lee mij nog eens over den roskam halen, als mijne Crilische beschouwingen over Nestor de Tière en Herman Broeckaert zullen ver schijnen we gunnen hem gaarne die gele genheid om nog eens de leute te smaken aan zulke verheven werkjes verbonden. Vriendelyk en hiermeê basta Valery D'HONDT. Niet alleen heeft M. Delbeke, Minister van Openbare werken zijn ontslag inge diend, ook M. Descamps -David, Minister van Wetenschappen cn Kunsten gaat aan het ministerieel ambt vaarwel zeggen. Sedert lang had hij besloten zijn ontslag in tc dienen on nu wil hy van de gelegen heid der veranderingen gebruik maken die ten gevolgen van 't ontslag van M. Del beke,in de ministeriën zullen plaats hebben. to BOUCIIOÏJT. Uitslag der examens Do jury samengesteld uit de HH. Baron Gilles de Pelichy.voorzitter der provinciale landbouwmaatschappy, Caron en Montens leden der bestendige deputatie des provin- cieraads. Van Eist en Van de Velde, staats landbouwkundigen, I)r De Bie en De Meul- der, leden en de heer K. Boeynaems, secre taris der toezichtcommissic, heeft de vol gende diplomas toegekend ATiceede studiejaar. Met groote onder scheiding Verstecle Maria van Belleghern; Ver wee Anna van Astene Suetens Leonie van Konings-HoyckVan Duysen Alice van Hamme. Met onderscheiding Vonnens Julie van Beveren-WaesVan Wanst Alice van Willebroeck. B. Afdeeling voor gediplomeerde onder- tcijzeressen Van Prosyë Jacoba van Wa terlandkerkje-Nederland Baillien Julia van Sichen Sussen Bolré. C. Eerste studiejaar. Met groote onder scheiding Van Hove Jolande van Ichto- gem, Bulckens Mathilde van Poederlé. Met onderscheiding Robyns Aline van O. L. V. Thielt. Met voldoening Van de Put Lucie van Hackendoyer, Goossens Irma van Aarschot, Nuytkens Stephanie van Meckelen. Het nieuwe schooljaar begint op 5 Octo ber. Prospectussen en inlichtingen te ver- krygen by P. Wauters, landbouwinge nieur te Bouchout (Antwerpen). Deze week hebben de volgende Heeren, oudstudenten van St. Jozefs-college onzer stad, hun examen afgelegd In do Faculteit van Namen M. Leon Velge, van St. Quintens-Lcn- nick, 1® examen van kandidaat in Wysbe- geerte en Letteren. M. Frans Peeters, van Zele, i® examen van kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren. M. Frans Eeman, van Aalst, 2® examen van kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren, met onderscheiding. In de Hoogeschool van Gent M. André Van Acker, van Brugge, 1* examen van kandidatuur in Wijsbegeerte en Letteren. Woensdag laatst, van kwart vóór 9 uren af, was de ruime, nu opnieuw versierde feestzaal ingenomen door een talryk en deftig publiek, dat scheen mot ongeduld naar iets lekkers te wachten en ditmaal, zooals vroeger, ruimschoots zou voldaan worden. Te 9 uren stipt, treden de )verhedcn binnen terloops merken wij aan den Z. E. H. Deken, Kanunnik Thibaut, Seua- tor Baron tie Kerckhove, Schepene De Hert en talrijke geestelijken uit de stad en de omliggende gemeenten, Daar gaat de gordijn op, en zieteen vijftigtal flinke jongetjes, met blozende en lachende gezichtjes, staan daar voor oiis, en heffen het kinderkoor Een Tochtje in Zee aan. Lief en welluidend loopt het van stapel. De heldere stemmetjes rijzon en dalen, zwellen en sterven uit in eene melodieuse eenheid, zoo moeilijk voor kinderen en tusschen in hoert men piano,haimonium en violen, die op meesterlijke wijze den zang steunen cn begeleiden. De kleine solisten verdienen eene bijzon dere melding met hun plooibaar stemme- ken hebben zij het publiek in verrukking gebracht. Men wilde die ventjes zien en toen één hunner in het Concert des biseaux even verrukkend als het Ylaamsche koor, den zang Jo suis le rossignol dans ce concert champêtre aanhief, dan barstte de gansche zaal in een daverend handgeklap los om den kleinen Nachtegaal toe te juichen. Hebben de koor- en voorzangers, onder de kundige leiding van den Hoer professor E. De Voghelaere een buitengewonen bij val genoten, niet minder was de bijval die de tooneelspelers te beurt viel. Het Communiekantje van Pastoor Cuppens, op meesterlijke wijze vertolkt, heeft aller gemoederen diep getroffen en bewogen en toen de kleine Karei, zoo'n lief communiekantje, op 't tooneel ver scheen en zijnen Papa om vergiffenis smeekte, kon men zijne tranen niet langer wederhouden en men weende van zalig genot en diepe aandoening. L'Avocat Patelin bracht gunstige af wisseling na regen, zonneschijn Hier werden de lachspieren duchtig ontspannen. Zoowel als in het «Communiekantje», was elke speler volslagen in zijne rol daarbij kwamen tooneelschildering en schikking en de kleedij nog het natuurlijk verhoogen. De jeugdige spelers en vooral hun ervaren leider halen eer van hun werk. Een Cicero pro domo schreef onlangs (Hooger Leven, 23 Juli 1910) dat er te Aelst met die onnatuurlijko tweetaligheid gebroken wordt die leidt noodlottiger- wijze tot 2 stukjes, maar al te dikwijls prullen cn die al te veel vergen van leerling en leeraar, zonder eigenlijk iets op te leve ren en tot vorming van hart en geest. Of de schrijver van die regelen wel ooit de tweetaligheid in het St. Martens- Gesticht aan het werk gezien heeft, valt oo uovwijiüiiyirr xu guval, is het, dat de twoe stukjes geen prullen waren, dat ze niets te veel vergden noch van leerlingen noch van leeraar, en dat ze in ruime mate tot vorming van hart en geest by droegen. Eindelijk begint de prijsuitdeeling, zoo lang en met zooveel angst door kinderen en ouders te gemoet gezien. Maar eerst wacht ons een blijde veras sing Eene belangrijke medodecling wordt op daverend handgeklap door het geëerd publiek onthaald Bij het heropenen der leergangen, op 23 September aanstaande, zal bij do reeds zoo bloeiende afdeelingen een handelsafdeeling gevoegd worden, volgens het Staatsprogramma ingericht, en toegankelijk voor leerlingen uit het ge sticht en andere jongelingen. Bravo Een bewijs te meer, hoe ons katholiek vrij onderwijs aan zijne leus Excelsior,getrouw blijftaltijd hooger en hooger altijd vooruitaltijd op de hoogte, als het een nuttige inrichting geldt Elkeen verliet het gesticht uiterst tevre den, maar voornamelijk de ouders, die het genoegen genoten hunne kinderen, bij eene grondige godsdienstige opvoeding, zulke alzijdige beroepkennis te zien ont- ontvangen. Mochten nog talrijke ouders do voor deden beseffen en eindelijk overtuigd zijn dat hunne kinderen en onze katholieke vrije gestichten tot alle ambten en bedie ningen kunnen geleid worden van Neerlands grootsten dichter. Vondels, Jozef in Dothan, dat verleden Zondag avond voor het volk eu Maandag voormid dag, ter gelegenheid der prijsuitdeeling in het St. Jozefscollegie alhier word opge voerd, heeft een bijval genoten die niemand had durven verwachten. Maar ook was niets verwaarloosd geworden om den uit slag te verzekeren. Men weet dat in een treurspel van Vondel niet slechts de poezie, maar ook de andere kunsten het hare moeten bijdragen. De schilderkunst vooreerst, door do pracht der versiering en der kostumen. De scher men, een meesterwerk van P. Taeymans, den zoo verdienstelijken Pater Prefekt, waren geheel in de primitiefwarige stem ming van dit middeieeuwscho stuk. De muziek was zóó engelsch-fijn, dat do vier reien, maar voornamelijk het statig vierde en het lief-landelijke derde koor, ware kleinodiën zijn geweest eere den jongen rijkbegaafden toondichter L. De Vocht Ook de beeldende kunst heeft haar aandeel door de pracht der groepeeringen zoo de reien, b. v. of de broeders die hun nekken keerden aan Jozef bij zyn aankomst in hun midden, of de spotaanbidding voor do broeders enz. Verder moet heel bet geba renspel, veel meer dan in welk ander drama ook, het inwendig loven vertolken, en in de naieve stemming blyven van het geheel. De uitvoering liet waarlijk niets te wen- schen overgeen enkele zwakke rol kwam er hier voor. De kooraanleider had diop-rythmisch gevoelevenals vele der engelen maar bijzonder Ryckaert Jozef had al do bekoorlijkheid van een argeloos kind deze's rol was moeilijk, maar werd toch goed gehouden Simeon echter, Judas en voornamelijk Ruben waren prachtig. Eens te meer is gebleken dat onsVlaamsche volk nog niet verdorven is door vreemde pralerij en oppervlakkigheid, maar dien heiligen kunst-ernst voor het eenvoudige, het diep-menschelijke bijbehoudt, waardoor het eens aan het hoofd der kunstminnende volkeren heeft gestaan. Wie niet eenvou dig is kan niet de schoonheid vatten van b. v. de profetie des Engels en Jozef droom; de ruwe werkelijkheid van de nedorlating in den put de diepte van gevoel in Jozef die zich te midden van zijn smart, in den put vermeit den galm van zijne woorden na te hooren de pracht van Jozefs bede aan den Israëliër en van Ruben's overheerlijke: O pluim, waarin het duifken stak maar laat zich afschrikken door allerlei zoogezegde onwaarschijnlijkheden, waarom de dichter, die ze wel kendo, zich niet be kommerde, omdat hem de inwendige werkelijkheid des levens meer was dan de uiterlijke schijn. Vondel's kunst is, zooals alle groote kunst, inwendig, diep-Godvoe lende kunst. Door deze uitvoering heeft het St.Jozefs college blijk gegeven van zeer ontwikkeld Vlaamsch leven. Jammer dat zooveel moeite met een vertooning verloren gaat zoo het niet mogelijk zijn nog één tweede vertoo ning te hebben gedurende 't verlof We wenschen het van harte Vlaandoren zal er bij tegenwoordig zijn PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bestuurder van de Zustors der HH. Engelen te Belcele Waasden E. H. Waltens, rustend pastoor; Onderpastoor te Ertvelde, den E. H. Van Goethom, id. te Swijnaai'de te Sotte- gem, den E. H. Pauwels, id. to Vlierzelo te Adegem, den E. H. Van Malleghem, id. te Herdersem. S\ IMIIIIi AAT DER van het Arrondissement Aalst Heeft de eer het achtbaar publiek ken baar te maken het tarief der daghuur dio zullen botaald worden te beginnen van le Augustus 1910. Voor de bekwame metsers en metsers knapen zegge een volle metser en mot- serknaap 0.38 fr. en 0,28 fr. per uur. Te rekenen aan de burger 0.45 fr. en 0.35 fr. per uur. De leerlingen en onbekwamen zullen betaald worden volgens verdiensten. Het Bestuur. Ter oorzako van 't overlijden van onzen V OiKBvurtegeiivrisu. a:ff is liet Concert welke onze Koninklijke Harmonie moest spelen op Donderdag 4 Oogst, verschoven tot Donderdag 11 Oogst, aanstaande, zelfdo uur. NIEUWERKERKEN. - Maandag des namiddags kwam het Parket der Rechtbank van Dendermonde een onder zoek doen over den brand ontstaan in een onbewoond huis der kwalestraat en toebe- hoorende aan Petrus Adam, herbergier. Men vermoedt kwaadwilligheid. Wanneer men aan hoofdpijn lijdt, (pijnen, draainis- sen, schele hoofdpijn, zwaarte) is het vol doende eene Pillen Walthóry te nemen om het hoofd goed vry ie hebben 1 fr. do doos. NIEUWERKERKEN. Woensdag morgend waren de werklieden op der wer ken der nieuwe spoorlijn Brussel-Gent, pas aan den arbeid toen er een smartelijk ongeluk voorviel. De genaamde Livien De Schryver 18 jaar oud, zoon van den grafmaker onzer gemeente, die als stoker dienst deed op eene lokoinotief mistrapte zich en viol ten gronde, met het ongelukkig gevolg dat hij onder het machien te recht kwam. Het rechterbeen werd hem zoo afgrijselijk ver minkt dat de spaanders van het been door het geplelterde vleesch staken. Dokter Jacobs, onmiddelijk ter plaats, legde een eerste verband op de wonden in den namiddag werd de gekwetste per spoor naar eene kliniek te Antwerpen ge voerd, waar hem denkelijk het vermorzel de lidmaat zal afgezet worden. FHAIA.NCIKNUL/%0,19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijdon, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, do ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offlei- eële koerslyst van Antwerpen en Brussel, kostelooze flnancieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciênblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. LEDE. Een inwoner der Nieuw- straat die van zijne vrouw gescheiden leeft en Dinsdag morgend verhuisde om naar Diegem te gaan wonen, moest door de gendarmen tegen de volkswoede beschermd worden. Maandag avond kwam op den steen weg van Pamel naar Ninove een zwaar geladen wagen van de Messagerie Wach- telaer toen een der wielen in de modder schoot en daardoor op de riggels van den buurttram bleef steken. Op hetzelfde oogenblik kwam de buurt tram afgereden en eene botsing had plaats. De kar werd in splinters geslagen en de koopwaren erg beschadigd. De tramrijtui gen zijn ook erg gehavend verscheidene reizigers zijn door de glasscherven ge kwetst. Weergalmen van oven- al. Uit alle hoeken des lands, komen ons de warmste dankbetuigingen toe over de weldaden vorkregen door do Foster Pillen voor de Nieren. Zulks is niet te verwonderen en de erkentenis der genezen personen, bewijst dat zij het éénig krach tig middel zijn, dat aanstonds dc nier- en blaasziekten verlicht. Die bevestiging heeft des te meer waarde voor ons, daar zy ons bewijst dat men zich tot de oorzaak der kwaal moet wenden om er de uitwerking van to genezen en als de rug zeer doet moet men de nieren verzorgen, elk ander is nutteloos, zooals het de dankbare van M. J. De Vylder betuigt. Die heer bewoont het nummer 7 der Peperstraat, te Aalst en deed ons do volgende bekentenis den 19e Januari 1904 Sedert twee jaren leed ik aan de nieren, 's nachts had ik vreeesclyke pijnen, die mij 't slapen belette en smor- gens stond ik gebroken en stijf op, ik had dikwyls veel moeite mijn werk te verich ten en verzwakte dagelijks meer en meer daar ik niet kon eten, ik was mistroostig en wist niet welk middel te nemen om slechts eene kleine verlichting te bekomen, toen werd ik aangeraden eens de Foster Pillen voor de Nieren te geproeven, ver kocht in de Apotheek De Valkeneer. Goed bevielen ze mij, want na verloop van vijf dagen voelde ik mij beter, viertien dagen later waren al mijne vroegere kwa len verdwenen en zulks tot mijne groote blijdschap. Wij hadden het genoegen in 't vervolg goed nieuws van M. J. De Vylder te ver nemen, den 27e Augustus 1907, zegde hij ons Dank aan uwe weldoende Foster Pillen ben ik altijd goed gezond en zeer wel te pas. Het is meer dan drie jaar en half geleden dat ik die pillen niet meer gebruikte, want ik voel er hoegenaamd geen behoefte naar. Wees altijd overtuigd van mijnen vurigsten dank. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50, Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en on derschuivingen. D. A. 13. Pieter V.., van Voorde, kwam dins dag avond in volle snelheid te Geeraards- bergen langs don Dender gereden, toen hij nabij de sluis door eene verkeerde bewe ging op eenen paal waar de schippers hun ne booten aan vastleggen stuitte. De ongelukkige deed een ergen val het hoofd en het aangezicht was eene en kele wonde. Het slachtoffer word bewus teloos in dc woning van den sluismeester gedragen, waar een geneesheer hem ver zorgd heeft. De toestand van de gekwetste is zeer erg. In zijn jaarlyksch verslag aan do Bestendige Deputatie van Oost-Vlaande ren, doet de provinciale bouwkundige, de heer Mortier, opmerken dat Vlaandren's bodem nog, wat men er ook van gezegd nebbe, veel zandsteen neTat. Eeno zekere hoeveelheid werd te Balegem uitgehaald van 1870 tot 1880 en 1899. Opzoekingen in 1908 te Hekelgem gedaan werden met goeden uitslag bekroond en nog heel on langs ondekte men er by toeval te Eron- degem. Het ontdokken der steenlagen van Eron- degem is eene goede kans, want 't zal voor taan mogelijk worden de oude gebouwen onzer streken te herstellen met bouwstof fen van gelijken aard als deze welke tot hunne oprichting hebben gediend de steen Erondegem kan gekapt en gebeeldhouwd worden, zooals de zandsteen in het alge meen. Een monstercirk te Gent verwacht. M. Krohne, bestuurder van de grootste reizende renbaan die bestaat zij kan 6000 toeschouwers bevatten heeft aan vraag gedaan om zijne tenten voor eenige dagen in deze stad te mogen opslaan. Be halve eene volledige renbaan-troep, telt de cirk Krohne eene talrijke menagerie met girafen en niet minder dan 12 leeuwen. Een lutteur kreeg te Brussel in den tram twist met eene jonge vrouw, die hem vergezelde De trambediende poogde hem te bedaren, maar de foorman sloeg twee maal naar den bediende, hem in het aangezicht twee bloedende wonden veroorzakend. De medepassagiers sprongen er tusschen en smeten den brutalen gast buiten het rijtuig dat middelerwijl was blijven stilstaan. De lutteur loste nu revolverschoten, gelukkig zonder iemand te treffen. Agenten hielden hem aan en moesten hem het dwangbuis aandoen om hem naar den amigo te kun nen brengen. Dinsdag avond, rond 7 uren, zat het 8jarig dochterken der echtgcnooten Seghers Kolomstraat, 29, te Molenbeek, op den boord van het voetpad, naby de ouderlijke woning. Een wagen, geladen met twee groote trapen, reed voorby. Ten gevolge van een geweldige schok, viel een der trappen van den camion op de kleino, die onder de zware massa werd verpletterd. Men gelukte er nogal spoedig in het arm dochterken te ontlasten en bracht haar naar het gasthui» der gemeente over. Ondanks de verkleefd zorgen welke haar werden toegediend, stierf het jonge slacht offer eenige minuten later. De policie heeft een onderzoek ingesteld en het parket ver wittigd. De ingenieur Guttman, van Londen, lid van den jury bij de wereldtentoonstel ling van Brussel, keerde in auto naar zijn hotel te St. Joost-ten Noode terug, toen den andere auto, in dezelfde richting ry- dend. den zijne wilde vooruit loopen. De wielen raakten in elkander verward en de schok was zoo hevig dat M. Guttman's chauffeur een oogenblik het meesterschap over zyn machien verloor. Dezo laatste maakte eensklaps eene zijwaartsche wen ding en reed den vagen naast den boulevard op. M. Guttman vloog buiten en viel met het hoofd ton gronde, waardoor eene of meer zware wonden werden veroorzaakt. Hy werd bewusteloos opgenomen en naar het gasthuis gebracht, waar hij Woensdag avond overleed. De familie is per telegram verwittigd. Tot hiertoe heeft de bezitter van het lot n. 5 der reeks 16353 van de tombola der Internationale Tentoonstelling van Brussel zich nog niet kenbaar gemaakt. Een hoefsmid van Ronse Cyriel Breda is evenwel het hart in misschien had hij het, het zoo sterk begeerde lotje. Hij had een lotje gekocht, waar hy zy- nen naam op schreef, en het daarna in zijn vestzak stak. Eenige oogenblikken later stak hy zyn pyp in denzelfden zak. Evenwel niet goed uitgedoofd zynde, stak hij het lotje gedeel telijk in brand, en nu blyft er nog slechts... 353 bestaan. Of het wel het winnend lot was Woensdag nacht gebeurde het vol gende drama in een huis der Bodegemstraat te Brussel. De vrouw N... die haren man verdacht, eene minares te bezitten, had hem bij zyne thuiskomt tot 2 uren dezen morgend afge wacht. Toen hy binnen kwam, ontstond er in de duisternis een hevigen twist, gedurende wolken de vrouw rakelings vijf schoten op hem lossend, den man bloedend voor hare voeten deed neerstorten. N. was vier maal getroffen. Hij werd in doodsgevaar naar het gasthuis gebracht. De vrouw werd aan gehouden. Zondag had in 't Casino, nabij 't dorp te Olsene, eene twist plaats tusschen Adolf Vanden Broecke en de gebroeders Maurice en Marcel Hoste. De herbergier Dierens zette de gebroeders Hoste aan de deur. Van den Broecke gidg een tijd nadien naar huis verder vernam men niets meer van den twist. Maandag morgend, om 3 ure, vond men Vanden Broecke echter, naby de brouwerij van M. Kluyskens, langs den weg bewuste loos in eenen bloedplas liggen, met eene erge wonde aan het hoofd. Men droeg den gekwetste, dio blijkbaar aangerand geweest was, naar zijne woning, waar de genees- heeren Van den Bulcke en Cadet van Den- tergem, hem kwamen verzorgen en zijnen toestand zoo bedenkelijk oordeelden, dat zij hem de H. Olie deden toedienen. Tot heden is de gekwetste nog niet tot de spraak teruggekeerd. De slag moet met een stofdeksel toege bracht zijn de schedel schijnt gekloven te zijn. Het slachtoffer is gehuwd en vader van 9 kinderen, en is metserdiener van stiel. Do gebroeders Maurice en Marcel Hoste werden Maandag voormiddag, op hun werk in do vellenfabriek, door de gendarmen in verzekerde bewaring genomen. Dinsdag middag, om 12 1/2 ure, is het parket van Gent ter plaats een onderzoek komen doen. Een aanhoudingsmandaat werd tegen de gebroeders Hoste afgeleverd. Ten huize der gebroeders werden eene stoofpan, eenen stoofring en kleederen aan geslagen. Zij werden Woensdag morgend naar Gent overgebracht- Zondag was het volop feest to Sint- Denys-Kortryk, ter gelegenheid der hon- dersto verjaring van vrouw Rosalie Esque- not, weduwe Cataloin. Over eenige dagen zegde de kloeke ouderling» tot hare omge ving Ik wil mijn honderdjarig jubelfeest vieren zooals het behoort, 't Is te zeggen, ik wil eerst en vooral Onzen-Lieven-Heer ontvangen, ho3 eer hoe liever. De vrome wensch van de brave kristene werd dan ook ingowilligd en Woensdag morgend, ten 6 1/2 ure, ontving zy in hare woning de Heilige Jubilé-Communie. Zy had den heelen nacht niet geslapen, daar zy maar gedurig aan haren rozenkrans ge beden had, om zich voor te bereiden tot de Heilige Communie. Zondag, te 10 ure 's morgends, werd in de parochiekerk eene plechtige dankmis gecelebreerd. Ten 3 uren namiddag werd moedertje Cataloin, voorafgegaan door een prachligen stoet, van het klooster der Zus ters van Liefde, waar er te harer oer een feestmaal gegeven werd voor ha ir en hare familie, teruggeleid naar hare woning, nabij de Kaai Al de maatschappijen der gemeente na men deel aan den jubelstoet met de fanfa- renmaatschappy De Ware Vrienden aan het hoofd. 's Avonds had er eene algemeene ver lichting in de Harelbeekstraat plaats, als ook vuurwerk een licht-fakkeistoet door kruiste de straten der gemeente. Dinsdag namiddag waren Clemence Dehaene, vrouw van Charles Maes, oud 68 jaar, landwerkster en Viktor Desodt, oud 36 jaar, landbouwer, beiden wonende op het Hooge te Hooglede, gras aan 't maaien. Op zeker oogenblik beweerde den laatste dat de vrouw te ver ging en van zijn gebied maaide waardoor er twist ont stond. Op eens gaf Desodt met den rug zy- ner zeis een stoot tegen de borst van vrouw Maes. Deze verloor daardoor het evenwicht sloeg de armen in de hoogte met het onge lukkig gevolg dat zy in de snede der zeis sloeg zoodanig dat zy het vleesch der bei de armen tot op de beenderen is afgehou wen. Hare toestand baart onrust. Maandag avond, rond 11 uren, ont stond te Charleroi tusschen de verbruikers twist in de herberg van M. Nachtegael, in de rue d'Heigne. Een der ruziemakers, D. genaamd, werd buiten gezet. Hij zwoer wraak en posteerde zich, met eenen dolk gewapend aan do uit gangsdeur. Kort daarna maakten de andere verbrui kers aanstalten om huiswaarts te keeren. Dc eerste die buiten kwam, Georges Gillis geheeten, zonk op den dorpel ineen. D... had den ongelukkige zulk een vree- selyken steek met don dolk toegebracht boven den linkerslaap, dat 't wapen tot aan het hecht in de wonde bleef steken. Het slachtoffer blies kort nadien, in het gasthuis den laatsten adem uit. De dader werd den volgenden morgen aangehouden en opgesloten.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2