Donderdag 11 Augustus 1910 5 centiemen per nummer 048,e Jaar 4285 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. 1 Llillt 1)11 OM. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Geene Godsdienstvervolging, Neringdoeners en Handelaars wordt wakker Benoemingen in de Magistratuur. Zondagrust. EEN E\' AND Eli. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Pulte-Goouens, Korte Zoutstraat, N' 31 tn in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQ17B SUUM. Aalst, ÏO Augustus 11)1 O. Onzo liberale bladen doen al wat zij kunnen om hunne lezers wijs te maken dat er in Frankrijk geene godsdienst vervolging bestaat. Het is waar, men steekt de priesters nog niet in 't gevang en men doet ze nog bet hoofd niet af gelijk onder het schrikbewind van 1793 tot 1799. Men heeft de kloosters ingepalmd en zoo de kloosterlingen genoodzaakt naar andere landen hunne gemeenschap over te brengen. Dat was genoeg voor een begin dacht men. Tezelfdertijd heeft men ook de ker ken toegekend aan de gemeenten, hoewel de geestelijkheid er mag ge bruik van maken voor de goddelijke diensten. Aangezien de kerken eigendom der gemeenten zijn, moeten de gemeenten in hun onderhoud voorzien en de noodi- ge herstellingen doen. De meeste gemeentebesturen zijn echter in handen van geuzen, en deze doen de noodige herstellingen niet of maar half, enz. De toestand is zoo erg geworden dat de Fransche katholieken een komiteit tot stand hebben gebracht om in het onderhoud en de noodige herstellingen der kerken te voorzien. Een edelmoedige onbekende heeft aan den heer Barrès, lid van dat komi teit, eene gift van 25.000 fr. gezonden voorde herstelling der kerken. Pas is het komiteit gesticht of de aanvragen om hulpgelden komen in groot getal toegestroomd. In enkele dagen ontving de heer kolonel Keiler, voorzitter van dat komiteit, niet minder dan 80 brieven herkomstig uit 40 ver schillende bisdommen van Frankrijk. ~Het bulletin van hot komileit haalt een zeer droef geval aan Het dak der kerk van St-Nikolaas te Beaune is slecht. Het gemeen tebesluur weigert de noodige herstellingen te doen en doet de kerk sluiten omdat zy gevaar oplevert voor degenen die er zich zouden bevin den. Nu, volgens de scheidingswet. moet etne kerk, die gedurende zes maanden gesloten gebleven is, afgekeurd worden het is te zeggen, aan do uitoefening der godsdienstige plechtigheden onttrok ken. Men ziet dus heel gemakkelyk de manier van doen van de geuzen-gemeen teraden ze doen geene herstellingen, ze sluiten dan de kerk als gevaarlijk en komen er zoo toe de kerk af te schaffen. Men begrijpt zeer wel hoo liet moet gesteld zyn met eeno geestelijkheid en geloovigen zonder kerk Ook doet de pastoor der St-Nikolaas- kerk van Beaune het onmogelijke om zijne kerk te herstellen hij heeft de laatste 4000 frs. van zijn eigen fortuin opgeofferd zyne parochianen hebben voor 1500 fr. ingeschreven, maar dan komt men nog 4 tot 5 duizend franks te kort. Laat ons hopen dat edelmoedige zielen hem het noodig geld zullen ver schaffen. Dan komen onze geuzen vertellen dat er geene kerkvervolging bestaat in Frankrijk Nu, men moet niet denken dat het in België zoo niet zou gaan indien de geuzen de macht hadden. Overal waar zij baas zyn in de gemeentebesturen, laten zij zich bij do ooren trekken. Wij hebben daarvan zeer treffende voorbeelden, zelfs in den buiten, waar de liberalen het gemeentebestuur in handen hebben, en waar zij zooveel mogelijk stokken in het wiel steken als er aan de kerk iets moet hersteld wor den. Alle standen staan op tot verdediging van hunne rechten Do arbeiders vragen beschermwetten, verzekeringen, verhooging van loonen; de bedienden verliooging van jaarwed de de rijke nieuwe automobielbanen, onz en aan allen wordt voldaan. Waarom Omdat de eersten en tweeden zich vereenigen en zoo eene massa uitmaken waar onmogelijk weerstand aan te bie den is de derden wegen door hunnen invloed... En gij, neringdueners van alle slach, blijft met de handen in de zakken Of hebt gij in uw vak geen verbetering te vragen Zeg, herbergier, is 't patent en 't ver gunningsrecht naar uwo goesting Handelaar, als sommige rondleurders op de buitengemeenten, tegen allo wet 13e Vervolg. Hy... Margarotha... trouwen? Bah! Waarom niet Hetgeen geschied was, was geschied, cn eenige weken geleden had hij Alice willen trouwen I Hij lachte bijna. En nu had hij gezworen, Alice wel te zullen krijgen... haar ook voor nog iets anders te zullen doen boeten, Alice, wier vader, twintig jaar geleden, in Australië vermoord was Zij wist niet, wat hij wist... geon van allen wisten ze, wat hy wiston daar hij hij het hun niet wilde zeggen, waarom zou hij mevrouw Sherman dan niet helpen Hij keek haar met zijne smalle, grijze oogen aan. Niettegenstaande zijne wereld kennis, had hij tot nu toe toch noch nooit begrepen, hoe gevaarlijk en machtig eeno knappe, er onschuldig uitziendo vrouw zyn kan. Hij staardo een oogenblik zwygend naar haar, en zat toen plotseling weer naast haar. Ja, hy zou haar helpen, Men kon niet weten, wat er achter deze grooto onschul dige blauwe oogen verborgen lagHij kon niet vastellen, hoeveel mevrouw Sherman wist, en het zou hora veel vreugde geven, de Nethercombes te kunnen kwetsen. Hij haatte hen allen. Lord Nethercombe ten gevolge van dat tooneel op de club, welk hem diep gekwetst had Mevrouw Nether combe omdat zy maar al te duidelijk ge toond had, dat ze volstrekt niet op hom gesteld was, en Alice... hy haatte Alice om verschillige redenen. In den beginne zou hij haar ontweken zijn, indien hij ge- konnen had. Zij had dat geweten, en juist daarom haro aandacht op hem gevestigd. Zij was geslaagd op eeno manier, dio ze niet verwacht had. Alice kon altyd sla gen, als ze wilde, en zij slaagde toen met Lord Crowley, juist zooals ze van avond met Lord Croft slaagde. Ja, ik zal u helpen, zei Lord Crowley, en keek op. Dit doende, verloor zijn gelaat echter plotseling alle kleur, want Alice stond aan Lord Croft's arm op den drem pel... Alice schitterend, schoon, zegevie rend. Lord Crowley zonk bij haar aanblik in zijn stoel achterover. Zijn gelaat was doods bleek. Mevrouw Sherman, die hem scherp in het oog hield, zag eene zonderlinge uit drukking van afgrijzen in zijn blik komen, en haar scherp gehoor ving nog juist zijn gemompelden uitroep op Een geestZe is gelyk een geest zei hy norsch. in; na de mis of vespers openbare ver- kooping houden, wat dunkt u Daar- meê niet genoeg, toonen zij aan 't pu bliek eenen calepin of notaboekje waar in zij willekeurig namen schrijven van Pier en Paul, die den eenen voor 20, den anderen voor 30 fr. gekocht heefi Maar 'k weet nog erger Daarin schrijven zij den naam van dit of dat gekend huis der gemeente, waar aan zi j vier of 500 meters elastiek ver kocht hebben En een groot getal een voudige menscheu gelooven daten laten zich foppen. Een gewone sterveling wordt voor een niemendal een proces verbaal op zijnen hals gesmeten... en dit oneerlijk stielken mogen zy ongestraft uitoefenen. Als gij met een goed hart den eenen of den anderen voor iO of 20 fr. geborgd hebt en uw geld niet krijgt, waarom spant gij geen proces iu?Ach,sukkelaar, de kosten loopen zoo hoog dat gij er moet geld bijleggen Ziedaar drii voorbeelden uit honderd Machteloos slaat daar de commergant to gapen Waarom Omdat hij zich niet vereenigt met zijne vakgenooten Omdat hij geene massa maakt. Het beekje kau opgedijkt worden, maar de zee vergt doortocht In 1902 is er een nationaal onderzoek geweest over de burgerij en kleinhandel en 'k heb er geene praktijke verbetering voor den handelaar zien van voortko men. De zaligheid bestaat dan in de vereenigiug. In 1907 hebben eenige moedige man nen die klaar in de zaak zagen eenen oproep gedaan tot do goedgezinde com- merganten en eene vereeniging of fede ratie gesticht, met het doel aan de grieven van den handelaar voldoening te geven. Veel goeds heeft de federatie reeds teweeggebracht en zij kampt moedig en onversaagd, onafhankelijk en huiten alle politiek. Maar hare macht zal enkel onweerstaanbaar zijn, den dag dat alle handelaars zullen vorstaan dat eendracht macht maakt en dat zy het tot een plicht zullen rekenen zich al onder den zelfde strijdhamer te scharen. Do Nationale Federatie der Belgische handelaars heeft haar lokaal in 't Brou wershuis, Groote Markt, te Brussel, en heeft voor voorzitter den lieer Labarre- Attout, handelaar te Nyvel, en voor sekretaris M. Karei Vandenbranden, te Charleroi. Op 17 en 18 Augusti heeft de federatie eea congres beleid onder de bescher ming van 't Staatsbestuur en onder 't HOOFDSTUK VIII. Het geheim op den achtergrond. Slechts in het oog van Lord Crowley zag Alice er als een geest uit. Slechts hij zag een ander gelaat achter hot hare. Hy herinnerde zich een plek in het verre Australië, waar hy hare moeder haar vader achter gelaten had om te sterven en dacht daar nu aan. Alice had het vergeten. Zij herinnerde zich slechts, dat zij daar was, dat Lord Croft belang in haar stelde, on dat iedereen naar hen keek en het over hen hadZy vermaakte zich kostelijk. Zij had iedereen vergeten behalve zich zelf en Lord Croft. Eenige malen had ze vluchtig Jack opge merkt, die alleen stond en naar haar keek doch liet volgende oogenblik was alle ge dacht aan hem verdwenen. Zy gaf van avond nergens om. Een blos kleurdo haro wangen, een helderen glans schitterde in hare oogen. Hoe gemakkelijk viel het te triomfeeren. Zy behoefde den blik slechts op te slaan slechts te spreken, hare hand slechts uit te strekken, om alles te bekomen wat ze wilde. Ze glimlachte onder het dansen betoove- rend tegenover Lord Croft. Reeds had hy voor niemand anders meer oog. Reeds her kende zij do verlangde uitdrukking op zyn knap gelaat en had zy wol luid kunnen lachen. Zy had iedereen vergeten Mevrouw eerevoorzitlerschap van M. Hubert, mioister van nijverheid en arbeid. De bijzonderste vraagpunten, den kleinen handel rakende, zullen er be sproken worden- V( or de bijtreders aan 't congres is de ingang iu de Tentoonstelling die dagen kosteloos. De Beiaard. De liberale lasterbladen, spreken niet dan van klerikale benoemingen, zij zijn zoo onbeschaamd te schrijven, dat het katholiek gouvernement niet dan katholieken noemt. Dat zijn grove leu gens en wij bewijzen met onweerleg bare cijfers, dat de liberalen toen zij aan "t bewind waren, niets noemden dan liberalen. Van 1878 tot 1884 hadden er in Oost- en VVest-Vlaanderer. 8S benoemin gen plaats. I)e liberale minister Bara, benoemde 87 liberalen en 1 katholiek. In 1884 bestond het Hof van Beroep van Gent uit 15 liberale Raadshee- ren. Op 43 Voorzitters en Rechters van eersten aanleg waren er 43 liberalen en op 30 Vrederechters was er een enkele katholiek benoemd geweest. Het verbrekingshof bestond uit 16 lib. en 4 kat. 't Hof van Beroep te Gent uit 26 id. 1 id. 't Hot van Beroep te Brussel uit 39 id. 12 id. 't Hof van Breoep te Luik uit 27 id. 7 id. 108 lib. en 24 kat. Zij 18 per honderd katholieke Magistraten. Op 1 Januari 1910, na 25 jaar katholiek bestuur zyn onze gerechts- hove en rechtbanken samengesteld als volgt Verbrekingshof en hoven van Beroep 75 k. 71 1- Rechtbanken van 1° Aanleg 256 k. 911. Zij 32 liberale magistraten per honderd Hetgeen veel te veel is, als men rekening houdt van het getal zetels welke de liberalen slechts beklee- den io Kamer en Senaat Van 'siniddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 14 Augusti 1910, M. Meganck, Leopold- straat en Maandag 15 M. Renneboog, Nieuwstraat. Nethercombe on Margarotha en Jack zelfs Lord Crowley, toen ze eindelijk tot staan kwamen on zy Lord Croft buiton adem aankeek. Ik moet do eetzaal trachten te berei ken, of al pogend sterven, zei ze. Hebt gij ook geen trek in eten, Lord Croft, of zijt ge boven dergelijke dingen verbeven Gij oet en drinkt toch ook nu cn dan Ga in alle geval nu meê wat gebruiken. Oh, ik ben byna te hongerig, om te praten. Ga meè. Zo verlieten te zamen de balzaal en begaven zich don gang over naar liet ande- ro vertrek. Toen ze den drempel bereikten, bleef Alice verschrikt staan, terwyl haar gelaat plotsoling verbleekte. Dwars door het ver trek heen, had zo den blik van Lord Crow ley ontmoet, en zonderling, plotseling kwam de herinnering weer by haar boven aan zijne woorden, toen hij baar gevraagd bad zijne vrouw ty worden. Weer voelde zo eene koude rilling door zieh heen gaun. Hoo haatte ze hem hoe vreesde ze hem En toch, waarom Waarop had hy dien avond gczinspoold Wat wist hy welke leelykc gedachten koesterde hij, toen hij haar dien avond vroeg zijne vrouw te wor den Haro hand op Lord Croft's arm beefde, en hij keerde zich snel ter zyde om haar aan te kijken. Gij zijt moe, riep hy uit. Ik liet u te veel dansen. Zal ik u hier iets halen Wilt Lachen. Lieve vrienden, volgt mijn spoor, Gaat de wereld lachend door Laat de menschen keffen, razen, Lacht om het gegons der dwazen Als er hier u een bedilt, Al zijn geest en kunst verspilt, Vlammend om u eer Ie treffen, Laat hem blaffen, laat hom keffen Neemt een wijs en kloek besluit, Lacht hem allerhartelijkst uit De huisarbeid. Do jury heeft, met eenparigheid van stemmen, den grooten prijs toegekend aan de tentoonstelling van den huisarbeid. Een eerediploma is verleend aan elk der leden van het uit voerend comiteitde heeren Max, bur gemeester van Brussel, Julin, pater Rutten, (J. Huysmans en Neuckens. Er zijn bovendien nog zeven goudei en twaalf zilveren medaliën aan de afdee- ling toegekond. Een gelukwensch. In zyn laatste zitting tieeft de bestuurraad vau de Grondwettelijke Conservatieve Vereeni ging van het arrondissement Antwer pen, mot algemeene stemmen een voor stel goedgekeurd om aan den achtbaren Staatsminister, M. K. Woeste, de warm ste gelukwenschen toe te sturen bij het herstellen zijner gezondheid. Wij zyn overtuigd dat al de katholie ken zich verheugen in deze gelukkige gebeurtenis en zij derhalve ten volle zullen instemmen met het gelukkig ge dacht onzer vereeniging. (Handelsblad). Onze varkenshandel. In de eerste zes maanden van 1908 werden er 1,290,470 kilogrammen varkensvleesch uitgevoerd in datzelfde tijdbestek van 1909 werden er slechts 535,695 kilogr. uitgevoerd, terwyl er gedurende de eer ste zes maanden van 1910, nog slechts 291,243 kilogr. uitgevoerd werden. Van den anderen kant werden gedu rende de zes eerste maanden van 1910, niet min dan 384,000 kilogr. geslachte varkeus ingevoerd, waarvan vroeger geenen invoer bestond. Deze in 't oog springende achteruit gang van onzen varkenskweek is toe te schrijven aan liet mislukken vau het varkensvoeder in de laatste jaren en aan de hooge prijzen van het graan. gij niet oen oogenblik zitten rusten Neen, neen, zo kcerdo zich snel om. Laten we hier weg gaan. Ik begryp niot hoo ik naar deze kamer ging. De eetzaal is benedon. Zij liep door terwyl haro zonderlingo rilling langzamerhand weg stierf. Het was bespottelijk. Zij wist niet waarom ze bang van Lord Crowley was. Ze wist niet, waar om datgene, wat ze zoo gaarne wilde ver geten het geheim barer moeder baar eensklaps weer voor oogen stond. Haar gelaat was nog altyd een weinig bleek toon zo do eetzaal bereikten, en hare hand beefde, toen ze het wijnglas naar haren mond bracht. Doch do champagne verdreef alle sombere gedachten. Zij keek naar liet glas en vervolgens in Lord Croft's oogen. Zij slaagde beter nog dan ze zolfB maar gedroomd of gehoopt had. Ik wil Jack niet meer zien, zei ze bij zich zelf. Ik zal liera op de een of andere manier wel kwyt zien te raken. Op uw geluk, Lord Croft, zei ze luid. Op uw geluk en uw succes nog grooter succes. Ik zal eens naar u komen luisteron als gij in de Kamer spreekt. Hy boog zicli voorover. Wauneer, zoi hij wanneer komt gij Gauw Morgen Zij glimlachte en knikte. Ik zal komon als gy mij haalt, zei Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1