DIRKA Zondag 14 Augustus 1910 5 centiemen per nummer d4ste Jaar 4284 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID O.L.V. Hemelvaart. De kosten van den Godsdienstoorlog. Eenige staaltjes van Liberale DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen sjjn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goomens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ton bureele van dit blad. CUIQUK SUUH. Aalitl ,13 Augustus lOlO. Zalige dag dag van verblijden en juichen Hemelvaart onze goede Moe der die de verrotting van het graf ont gaat alleluia de hemel en de aarde verkondigon haren lof. Het was billijk dat degeno die moeder was van God zelve, zij in wier schoot het goddelijk lichaam van Jezus, door de bijzondere werking van den H. Geest gevormd was, dat zulke vrouw toch in het graf niet zou vergaan, maar van aan de dood en in hare ziel en in haar lichaam glorieus zou zijn wat de vrucht uws lichaams zou in den hemel verheven blijven en zyno moeder zou in een hoekje der aarde met de overigo zondaars gemengeld blijven ja, met de zondaars, zoo zou nog de schande ver meerderen zij immers was onbevlekt ontvangen, nooit, van don eersten oogenblik harer geboorte had eenig kwaad hare schoone ziel bezoedeld en bij haar afsterven was hare ziel nog sierlijker dan op 't oogenblik harer schepping en dat maagdelijk lichaam was zoo rein als een meesterstuk van God maar zijn kan. Neen neen voor haar 'n was het vonnis niet door God over den zondigen mensch uitgesproken, zij zou niet sterven en de straf der zonde ondergaan. Hoe moeten onze harten dan niet jui chen en van geluk trillen wij hebben immers Maria als moeder op het kruis gekregen en de kinderen zijn gevoelig aan de eerbewijzingen aan hunne moe der aangedaan ja, heden zullen de bedevaartplaatsen, waar onze moeder zoo dikwijls toont dat zij voor hare kin deren zorgt, door hondorden en duizen den christenen bezocht worden eenigen uit dankbaarheid, anderen uit droefheid en nood, die zich onder de bescherming van Maria komen stellen Zij is immers ten hemel geklommen en daar leeft zij allerdichtst bij den gever aller goed, en haar moederwoord vindt nog uitgang bij don goeden Zoon, die op verzoek zijner moeder, zijn eerste mirakel deed. Juicht dus, christeoe scharen, op dezen blijden dag, en betrouwt op Maria zij hoort ons, zij vraagt en bekomt. Doch wij mogen geene ondankbare kinderen zijn 'l ware immers de grof ste ondankbaarheid alles over te laten aan Onze Lieve Vrouw, en zelve alles te verwaarloozen, ongevoelig te zijn aan zijne plichten 't ware hemeltergend te vereischen dat Maria op het eerste woord zou moeten gereed zijn om ons te helpen en zelve aan hare stem niet te beantwoorden die ons uitnoodigt om ons leven te richten naar godsvrucht en deugd, gelooven en hepen en bidden dat moeten wij maar zelf werken dat is nog eene groote plicht wij zullen maaien 't geen wy gezaaid hebben. God geeft wel den wasdom, maar 't is aan ons van het zaad te werpen en het te verzorgen in zijn opgroeien. De hand aan 't werk en do herten hoog dat moet onze leus zijn. De inpalmiDg der Fransche kloosters ging een miljard,dat is duizend miljoen, in de kas van het Fransche Gouverne ment brengen. Van den intrest ging men werkliedanpensioenen uitbetalen maar die willen maar niet komen. Van het miljard is er, zooals men weet, nog maar zeer weinig terecht gekomen in de fransche schatkist, maar nog al veel in de zakken van advokaten, deurwaarders en vereffenaars; een dezer zit nog vast om te veel gezaktte hebben. Maar er is nog erger. Volgons den heer Caillaux, oud-mini ster van geldwezen, heeft de oorlog tegen den Godsdienst, sedert het toe passen der scheidingswet niet minder dan 150 millioen franks gekost. Ziehier hoede heer Caillaux dat uit eenzet De minister van oorlog heeft 2,005,159 fr. gevraagd, waarvan 645,000 fr. voor vergoeding aan de troepen die gelast geweest zijn met het schoone werk de kerken en de scminariëa open te breken en ze ter beschikking van het Gouver nement te stellen. 1,834,600 frank voor 't vervoer der troepen in deze omstandigheden. De processen-verbaal voor misover- tredingen 'l is te zeggen voor mis te deen in zekere gevallen, hebben de agenten der veiligheid tot reizen genoodzaakt. De minister van justicie heeft uit dien hoofde 17,000 fr. gevraagd. Hij heeft nog 676,000 fr. gevraagd om de kosten te betalen van de vervol gingen ingespannen tegen pastoois en katholieken Daarbij moet men nog voegen de overgroote kosten welke men heeft moeten doen om de gewezen seminariën, bisschoppelijke paleizen en andere gee stelijke gebouwen tot andere doeleinden geschikt te maken het verlies van de belastingen welke betaald werden door de verbannen kloostershet verlies ondergaan door de leveraars van de kloosters; het verlies door de nijverheid geleden, aangezien de verdwenen kloo sters geene bestollingen meer doen. Dus dat kost nu reeds 150 miljoen aan Frankryk het verlies dat de leveraars en de nijverheid ondergaan zal voort duren zoolang de kloosters uitlandig zijn dus het zal alle dagen, alle jaren aangroeien. Men heeft de Franschen wijs gemaakt dat zegingen rijk worden met de inpal ming der kloosters. 't Is juist het tegendeel, ze moeten nog' in den zak schieten om de uitdrij- viug der kloosterlingen en de inpalming der kloostergoederen te betalen. Zoo komt loontje om zijn boontje. Hier past nu eene andere opmerking M. Caillaux, oud-Fransche minister, acht dus dat het vertrek der kloosters een verlies heeft doen ondergaan aan oud-leveraars dier kloosters en aan de nijverheid. Daaruit volgt natuurlijk dat de kloo sters eene winst hebben doen verwezen lijken aan die landen in welke zij zich gevestigd hebben. Immers, die kloosters moeten tocb elen en leven en gehuisvest zijn. De liborale bladen stellen het als een ongeluk voor dat eeu deel dier verjaagde kloosterlingen zich in België hebbeD gevestigd. Uit haudolsoogpunt beschouwd, zoo als de heer Caillaux het doet, is het integendeel een voordeel en dat is onbe twistbaar. Ziedaar hoe de eene geus de leugens der andere den kop inslaat Intusschen is Frankryk weer bezig niet de waarheid te ondervinden van het spreekwoord gestolen goed verrijkt niet. Koning Albert is den President van Frankrijk een bezoek gaan brengen, en heeft, te dier gelegenheid, in eene zijner toespraken, den lof gemaakt der fran sche letteren en kunsten en van hunnen weldoenden invloed in ons land. Een groot Parijsch liberaal dagblad meeut daarbij do kans klaar te hebben, om eene zottigheid te slingeren naar het hoofd der vlaamschgezinden die eene wereldtaal als liet Fransch, willen ver vangen door eene gewestspraak als het Vlaamscli en deuken daarin, meer eigon kracht en grootere vrijwaring tegen het zedenbederf te vinden. Daarop antwoordt, knap weg. het kat holiek blad XXC Siècle nagenoeg het volgendeik kuip uit en vat zijne gedachten samen. u We zullen maar liever aan onwe tendheid dan aan kwaadwilligheid, die valsche zinsnede toeschrijven. 1. Noen, het Vlaamscli is geen gewestspraak, maar waarlijk eene taaleene vloeiende kneedbare en rijke, eene ...gouden taal die reeds een Maerlant, vond. Als op den boord der Seine, een nieuwe taal ontstoud. In a.w. die reeds meesterwerken be zat, als het Fransch nog niet gekend was. 2. Wat de Vlaamschgezinden betreft, ze willen geenszins de Fransche bescha ving te niet doen noch tegenwerken, zoolang het beschaving blijft ze willen selchts dat de Vlamingen in hunne moedertaal worden opgevoed; zo willen niemand beletten het Fransch te leeren, maarzo willen dat de kleine Vlamingen op de schoolbanken, in dezelfde taal worde onderricht, die hy op de moeders knieën geleerd heeft, zijne moedertaal het Vlaamscli. 3. Eindelijk, zekers is het dat de voorslaanders en verspreiders van wat zo noemen La Culture Frangaise niet ophouden den godsdienst door de goot te sleureo, en we, van hunne wer king, geene zedelijke ontwikkeling te verwachten hebben wel integendeel. Een liberaal blad van Brussel, de f'etit Bleu is nu wel boos omdat minister Hellepuite, op het Brusselsen postgebouw, een Vlaamsch opschrift plaatsen doet. En do reden dier groote v< rbolgeilheid liet lezen der Vlaam- sche opschriften, op onze openbare gebouwen doet.— horresco reference de vreemde bezoekors,.. tijd verlie zen Onnoodig zegt de Bien Public onzen minister tegen zulken prietpraat te te verdedigen. Slippen we echter ter loops aan. 1. Dat Brussel meer vlaamsche dan vreemde bezoekers krijgt 2. Dat het Vlaamsch de moedertaal is van ten minste de helft der Belgen.» Hugo Verriest, de gekende Vlaam sche letterkundige eu spreker, heeft onlangs in do Tentoonstelling, eene voordracht gehouden over Vlaamsche letterenover Guido Gezelle, Stijn Streuvels eu anderen. Liberale Gazette en Chronique hekenen ronduit, dat zo er niet kunnen over meepraten, omdat ze geen Vlaamsch verstaan. De u zoogezegden onzijdige Soir doet Ugo spreken over - Gezello liberale Etoile meent dat hij liet heeft over u Stijnstreuvel. En zulke liberale bladen, die toonen dat zejuist het eerste woord niet ver staan van onze Vlaamsche taal, voeren den hoogen toon als er Vlaamsche be langen besproken worden. Ze tateren over Vlaamsch, als een blinde over kleuren. Ze zijn verzocht daarover in 't ver volg, te zwijgen, zegt de oPresse Welk besluit trekt geuit dit alles? Dat er van de liberalen en G'\ voor de Vlamingen niets goeds te verwachten valt, en we hot maar liever met onze katholieke bazen houdcu. Hel leven lo Parijs. Niet alleen de prijs van het brood en de wijn is te Parijs opgeslagen, maar ook die vau do groenten. De aardappels kosten er nu 17 frau ken de 100 kilos, en dan nog zijn er veel slechte tusschen. De bussel wortelen vroeger 25 centiemen betaald, kosten er nu 55 cent. ook heb ben liet meerendeel der parijzer restau ratiehouders besloten, binnen eenige dagen den prijs der eetmalen op te slaan. De schrik bij de kinderen. Voor de huismoeders, die zich dikwijls afvrageü hoe zij hunne kinderen van het bang zijn kunnen bevrijden, laten wy hier eene raadgeving volgen van eene lezeres, die zo van een gekende geneesheer gehoord heeft De taak zal heel gemakkelijk zijn zoo gij vooreest uw eigen zeiven behande len wilt. uwe zenuwen beraeestert en nooit van bang zijn aan uwe kinde ren spreektdit woord moet hou onbe kend zyn, eu ge moet in alle omstandig heden weten kalm en moedig te blijven. Omdat zij hunne moeder hadden zit n beven gedureudo een onweder heb ik kinderen gekend die voor jaren vrees achtig bleven. Zijn zij bang van den donker Neem den schijn aan dit niet te zien en dool gelijk eene moeder van mijne kennis sen, die onder het voorwendsel dat er speelgoed in den hol vergeten ligt, eiken avond met hare kinderen de roodo maakt in den tuin de kleinsten gaan voor haar en nooit heeft een ervau het gedacht gehad dat daar eenig ge vaar bestond. De Belgen bevolken Frankrijk. Zoo de bevolking in Frankrijk ver mindert zal het toch niet te wijten zijn aan de Belgen eu vooral aan de Vla mingen aldaar, meer bepaaldelijk in het Noordon, rond Rijssel, TourKonjo en Rouhaix verblijf houdend. Inderdaad, het Fransch staatsblad Journal Offlciel kondigt de tabel af der inburgeringen welke in 't afgeloo- peu jaar plaats hadden en daaruit ver nemen wij dat op 2807 porsoneD, aan OF DE DOOR Petrus "VAM NiUFFEL. 19* vervolg. De sergeant sidderde bij de hemeltergende uitbreking Nieuwsgierig bl.kte hij om naar de goddelooze tui ichers D e schurken ken ik, mompelde luj - Rieardo en Mario, twee sol deniers van mijn kornet, boeven, belust om hunne P n;„t schaakbord te zetten... Wat zie ikDit juweeli et vreemd... De oogen wijd opengespalkt, zag en luisterde luj "tóSS tod een gouden, met edelgesteentenomzetten armband uit zijn kuras gehaald, wierp dezen van in de rechter- totin de linkerhand en liet vervolgens, dom lachend, het kleinood de-L°vfanaT»^grauwdo liy hoeveel ronden voor het gezel- schap is u dit waard -'M^nief bestelen, hoort go! Ik ben wakker, goed wakker zelfs, en... Viana woog en schatte... De marketenster^legdtf1 lieHonkend" haren armi over zijnen hals vezelde hem iets in het oor, waarop de dronkaard met eene godslastering antwoordde en het juweel op de drin se ^Opnieuw werden de potten gevuld, De toeloop groeide steeds aan men vocht aan de deui ii-ezooeeStahetI'i - ginnegahde Rieardo, duchtig de kan aan- sprekeudof. Yolanda haar licht hing te hoog en dat deugd ook niet, want dan waait het uitDe el... De eletto is een bandiet huiderde Mario. Ik herhaal mijne woorden voor al wie het wil Ge moet daarom zoo hard niet schreeuwen. Denkt gij dat we doof zijn Hebt ge lust dit af te strijden, flauwerd Dat niet, maar... - Maar wat - Spionnen nestelen overal... Gij weet toch wel, dat van Navarese eene Vlaamsche schoone opgesloten houdt 't bulderde de zatterik. Elk... weet dat, Mari...o...o... Laat mij... Hewel Hewel... ik krijg vaak... En dat hij van over lang een pik had op ons beider stamgenootc Laat ons... eens tik... tikken, brabbelde de andere zuiper, en zijne hand zocht don beker, wanneer hij al met eens het evenwicht vorloor en met het hoofd togen den toog hotste. Wat ik zeg, kan noch mag niemand mij betwisten rob bedoesde de Gastiliaan, met steeds klimmende woede en hij richtte zich op. «Wie denkt ge, heeft Yolanda vermoord? Wie Wat hort er u Slaapt ge, duivelsjong Wel, wie... Spreek, domoor, of ik plant u mijn dolk tusschen de ribben 1 En werkelijk, daar flikkerde liet kruismes van don woest- aard boven de hoofden. Ditmaal dreigde het tooneel eene ge vaarlijke wending te nemen. Maar het scheen dat Mario's woorden eenigen indruk op den bedwelmden wapenmakker maakten hij opende de oogen en hakkelde Wie... Mario... Vlaamsche... slang... Neen, neen, diabolo Eletto..., droef..., tranen..., praatte Rieardo.- Tranen green Mario. Huichelarij, valschheid, ja van Navarese, hij, en niemand anders dan hij, is de moorde naar onzer vriendin... Hola, Rieardo, hoort ge mij niet Luider snorkte zijn gezel duchtig voort. Mannen en vrouwen zwierden in een woesten dans door de gelagkamer, stootten bekers, kruiken, banken omver, sleurden den tierenden Spanjaard kwaadschiks in den zwaaienden kring rond. Allen jokten inet zijn gebrul, schertsten met zijn geloei, en haast rolde do rampzalige in den hoek, bij zijnen makker. Onverpoosd klonk het gezang, gingen de kannen van mond tol mond, en terwijl plukhaarden de marketensters om den buit. Nietwaar, het ging cr recht druk toe in den Arend Welke gepeinzen doorvloden het brein van Jeroom, bij het hooren der zoo bezwarende beschuldiging ten laste van den eletto Eerst vroeg hij zich af, of hij waakte of sliep en niet ten speelbal zijner begoocheling diende. Doch neen. Hij bevond zich wel in de kroeg daar draaide het geboefte, en voor hem lagen Mario en Rieardo in oenen plas Malaga wijn uitgestrekt. Onbeweeglijk bleef hij aan de bank vastgekluisterd. Dirka, mededingster van Yolanda... murmelde hij O, er is geen twijfel mogelijk, daar niemand ter wereld des toren wachters dochter in schoonheid nabijstreeftOntstuimiger bonsde hem het hart in den boezem. De overste doodde zijne verloofde, omdat hij afkeer van haar kreeg, mijmerde hij voort... Wat gaat er om Ik wil het weten ik moet zeker heid hebben het geheim, hoe schrikkelijk do ontknooping er van weze, ontsluieren!... Maar hoe?... Bij van Navarese gaan en hem met geweld tot de teruggaaf der ontvoerde dwingen, of... mijn dolk is geslopen, hij treft ongenadig I hem verraderlijk op het lijf vallen Het eerste ware nog hot beste. En nu, niet langer geaarzeldVooruit op leven of dood n Hy ontvluchtte het drankhuis en ijlde naar het verblijf van den eletto. Eene koortsige rilling doorliep zijn lichaam en hij was ge noodzaakt aan de naaste woning een steun te zoeken hij drukte zich het voorhoofd te pletter en steende Dwaze, die ik ben! Mijne zinnen zijn verbijsterd ik weet niet meer wat ik doe... Barmhartige hemel zou ik zinneloos zijn Hoeik, de doortrapte, geroemd om arglist, door zichten wijsheid, game blindelings in het verderf storten? Ik staar den dood onbedacht in 't aangezicht, verbeur een leven, hetwelk mij niet meer toebehoort ik zou een spel wagen, waarvan het leven eener maagd en dit van twee vaders de inzet is - Verboden nadruk. (Wordt voortgezet). wie het Fransch staatsburgerschap werd verleend, 552 Belgen werden aangetrof fen, 't zij 30p.lt. Anderzijds haddon 40 Belgen, waaronder 36 soldaten, in Algerië verblijvend, het burgerschap aangevraagd. Een Belg in Nieuw- Caledoniëen een ander to Madagascar vorblijvend, volgden dat voorbeold. Anderzijds werden 2020 Belgen, meestal op do grens, Franschman ten gevolge der varklaring afgelegd om de Fransche nationaliteit te bekomen, op Franschen bodem uit Belgische ouders geboren zijnde, en 531 andere Belgen werden ambtelijk tot Franschman her doopt. Van de overige Belgen in Frankrijk uit Belgische ouders geboren, bobben 700 personen de Fransche nationaliteit van de hand gewezen en bleven Belg, terwijl 9 audereu zich lieten inburgeren in den vreemde en eindelijk 219personen in Frankrijk verblijvend en genoopt te opteeren, de Belgische nationaliteit verkozen, zulks krachtens do overeen komsten van 30 Juli 1891. Tien geboden voor den vee houder. I. Gy zult nooit meer vee houdeu dan ge rijkelijk voeden kunt. II. Gij zult uw vee mot groote zorg en oplettendheid behandelen. III. Gij zult de afstamming van ieder dier in uwen veestapel nauwkeurig kennen. IV. Gij zult de paring met oordeel leiden en hierbij bloedverwantschap vermijden. V. Gij zult de kalveren minstens vijf weken lang volle,goede koemelk geven, omdat dit loooend is. VI. Gij zult aau het opkweeken veel zorg bestedon en nooit vergeten dat ver zuimen in het eerste levensjaar niet meer goed te maken zijn. VII. Gy zult de kalveren geen lang Dat, maar steeds een goeden draak geven. VIII. Gij zult zorgen dat de jonge koeien niot voor 18 maanden gedekt en jonge stieren niet voor 18 maanden voor de teelt gebezigd worden. IX. Gij zult de leiding in den koestal □iet aau meidon of knechton overlaten, doch deze zelf in handen houden. X. Gij zult geen stuk vee op stal houdon dat niet eene ruime winst ople vert. (Weekblad der Beiersche landbouwvereeniging). Leerplicht. Groene Pie schrijft Leerplicht zal er komen, als do libe- len en de socialisten meewarig zijn maar als zo sektaris blijven, de leer plicht willen met onzijdig onderwijs, zonder hulpgelden aan de scholen, dan is de leerplicht onmogelijk, omdat de allerschrikkelijkste schoolorlog erop zou volgen. In den Manuel Social, van den E. P. Vermeersch, wordt het getal der kinde ren welke in België niet ter school gaan geschat op 40 tot 50 duizend op een totaal van 1,071,000 kinderen in school- ouderdom, dus ongeveer 5 ten honderd. In Duitschland is het getal niet schoolgaande kindoren 6 pur cent in Frankryk 5 per cent in den buiten, 10 per cent in de steden en van de overige gaan bijna geene regelmatige ter school; in Engeland beloopt het getal niet schoolgaande 19,4 per cent eu in Italië ruim 18 per ceui. In al die landen bestaat het verplich- teuonderwijs. België heeft niet meer pluimpjesste kers als welk land het ook zij dus is leerplicht hier vau geen pratisch nut. Nog niet dood! Hoowel België sedert 26 jaren gebukt gaat onder hot juk van een katholiek mini sterie, is er nog hoop dat hot eens boveo water zal komen, zegt La Gazette Do hoop is dus mogelyk, zegt ze. Met Antwerpou, groote wereldhaven, den Belgischen Kongo on eeno nationale vloot zullen onze drie eersto koningen erin gelukt zijn den togenspoed der eeuwen te vergoeden en van ons eene natie te maken voor goed. La Gazette heeft gelijk, België staat op goeden voet eu is op goeden weg en de katholieken hebben hei liuune bijge dragen om België op den goeden weg te brengen, waul het staat op handelsge* bied aan het hoofd der natiën.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1