H Ponderdag 18 Augustus 1910 5 centiemen per nummer 64ite Jaar 4285 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Voor onze kinderen. 1)11 OVERWON. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eenige nuttige wenken aan onze Landbouwers, Inkomende rechten Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lernng van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week «or Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen iyn ten laste van den schuldenaar. Men Snhfyf hil c- Wan de IPutte-Goowaens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. l-oo Vonnissen od 3 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen 1,11 accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dunsdag en vrlidag in den voormiddag. y Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. c'.UtQVii Daar heerschtin de kinderwereld van vele landen eene heerlijk schoone ge woonte. In tal van huisgezinnen beslaat na melijk liet gebruik, dat de kinderen 's avonds na het avondgebed of bij de nachtkus eerst aan vader en dan aan moeder den zegen vragen, of gelijk ze noemen a een kruisje vragen. Vol liefde legt vader en moeder zege nend de rechterband op het hoofd hun- Der lievelingen, terwijl zij met den duim eerbiedig een kruisje teekenen op hun voorhoofd. God zij dank. In ons klein maar heer lijk land bestaat zij ook, die schoone gewoonte, en het zou erg, erg jammer zyn, als zij verloren ging. 't Is by de ouderzegen niet noodig te knielen. Ongedwongen en staande voor hun ouders, zeggeu de kinderen hun i Geef me een kruisken, als 't u blieft en even eenvoudig geven de ouders hun zegen door in stilte of fluisterend te bidden God zegene u. Naar verkiezing kunnen zy erbij voegen In den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geesles Is dat geen schoone, heorlyke ge woonte En zeg nu niet te gauw dat is niets voor ons daar zijn wij al to groot voor.» Kyk eens. Tegenwoordig, en dat is erg, erg jammer, vindt men heel veel kinderen, die er zich voor schijnen te schamen, kind te zijn. Ze stellen zich aan als groote menschen. Weet ge, wat van dat soort van men schen te recht komt In hun jeugd stellen zij zich aan als groote menschen, en later als ze groote menschen moeten zijn, gedragen ze zich als kinderen. Is dat niet omgekeerde wereld NeeD, alles op zijn tyd, en daarom als kind moogt ge, ja moet ge kindor- lijk, dat is, eenvoudig zijn. Schaamt u dus niet, kinderlyk een voudig te doen, waarvan wereldbe roemde mannen u als kind het voorbeeld hebben gegeven. Wil ik er u eens enkele opsommen Laat mij dan beginnen met het voor beeld van den beroemden dichter «Guido Gezelle, die op lateron leeftijd nog met vreugde terugdacht aan die schoone 14* Vervolg. gewoonte zijner jeugd 't Eerste zoo zegt hy 't Eerste, dat mij moeder vragen loerde, in lang vervlogen dagen... 't was, te gad er bei mijn handjes doende vader geef mo een kruisken, als 't u blieft. Zoo deed ook de H. Franciscus van Sales, het vrome kind van Mijnheer en Mevrouw de Boisy. Vroom knielde hij iederen avond neder voor hen, die een maal voor hem priester geworden, zou den neerknielen om den priesterlijken zegen te ontvangen. Ook het huis van Joannes Gerson, die later den wereldberoemde kanselier der universiteit van Parijs zou worden, bood iedereen avond hetzelfde schouw spel. Als oudste trok Joannes aan het hoofd zyner broertjes en zustertjes 't waren er maar liefst elf in eene lange processie voorbij vader en moeder om nederig een kruiske to vragen. Nog treffender is het toonbeeld van den grooten Thomas Morus, den hel denmoedigen belijder van ons geloof. Zelfs op latercn leefdtyd ja zelfs toen hij de hooge Staatsbetrekking waarnam van kanselier van Engeland bleef hij aan de gewoonte zijner jeugd getrouw, en vroeg trouw eiken avond den zegen zijns vaders. Verder, hoe vol beteekenis is die gewoonte Is een kind niet op de eerste plaats aan zyn ouders eerbied en onderdanig heid verschuldig Welnu, hoe treffend kunt gij dien eerbied en die onderwerping toonen door aan vader en moeder te vragen dat zy u zegenen. Eene andere kinderplicht, niet minder voornam, is dankbaarheid. Ziet eens, dagelijks ontvangt ge zoo veel gunsten, zoovee! tijdelijke en geestelijke, van don goeden God. En van wie bedieut God zich voornamelijk om u met Zijne zegening te overladen Hoe schoon erkent gij dat alles wan neer gij aan uwe goede ouders vraagt u in naam van God te zegenen Soms zal het ook al eens gebeuren, dat ge door den dag aan uwe ouders reden tot ontevredenheid hebt gegeven. Ziet, dan komt weer dat kruisken van des avonds te hulp, om alles goed te maken. Als ge nederig en vol berouw den zegen vraagt, door te zeggen geef me een kruisje als 't u blieft, dan is dit eene gemakkelijke manier, om te vens vergiffenis te vragen. En geven vader en moeder daarop hun zegen, soms met een hartelijk ver manend of berispend woord dan is daarmee ook weêr alles hersteld. Zegt het nu zelf ééns, kinderen, is dat niet een heerlijk schoone gewoonte a Had ik ze maar eerder gekend hoor ik sommigen al zeggen. Welnu, die «sommigen moeten ze zich maar spoedig eigen maken, en van avond al heel vroom en kinderlijk aan vader en moeder vragen Geef me een kruisken, als 't u blieft. Haro donkere oogen lachten tegen de zyne en hij haalde diep adem. Vyf minuten later werden 7.0 door Alice's volgenden partner, die haar kwam halen, geschoidon, en Lord Oroft danste niet meer. Het was reeds laat, maar toch was Me vrouw Dunsdale's bal nog niet geëindigd, toen hij vertrok. Doch Alice was huis waarts gekeerd en hoewel hij haar dien avond voor de eerste maal ontmoet had, hoewel het dwaasheid was, kwamen de vertrekken Lord Croft, nu zij er niet was, verlaten voor. Hij vorlangdo naar frissche lucht en zond zyn rijtuig door, den weg inslaande, die naar het Park liep. Voordat hij Piccadilly bereikte, stond hij een oogenblik achter zich te kykon. Ginds lag Queen's Gate on in Queen's Gate woonde Alice Het was zonderling, welk een diepen indruk zy dien avond op hem gemaakt had Hy was een dwaas, zich door eene vrouw zoo te laten ontrusten. Zijn gelaat kreeg eene uitdrukking van verbittering. Iets wanhopigs, dat voor oen man, die zooveel succes had als Lord Croft, vreemd was ver scheen op zyn gezicht, toen hy Piccadilly betrad. Zijn donker, glad geschoren gelaat scheen plotselings jaren ouder geworden te zijn; doch in liet Ooston kwamen koude, bleekrode banden van licht aan don hemel het rood van den dageraad, en wellicht deed dat licht het zoo oud schijnen, toen hij zjjn huissleutel in het slot zijner woning stak. Een kamerdienaar wachtte op hem. Hy was bij het geluid der opengaando deur opgeschrikt en kwamen naar beneden, het knopje van het electrisch licht omdraaiend. Lord Croft wierp hem zyne jas toe. Ge had niet niet belioevon te wachten. Reid, zei hij. Ik ben slecht geluimd thuis gekomen en zal waarschijnlijk onaange naam z.ijn. De oogen van den ouden man rustten een oogenblik scherp op hot gelaat van den spreker, en toen richtte hy zich stram op. Ja Lord, zei hy. Lord Croft bleef plotseling midden in den gang staan en kook zijn ouden knecht oplettend aan. Ge hebt u spoedig aan den nieuwen staat van zaken gewend, Itoid, zei hij. Ge bezigt mijn titel, alsof go hot altijd gewend zyt geweest. Denkt gy er nooit aan, Reid Na lang en rijpelijk overleg zijn wij er toe gekomen en wij achten ons geluk kig, aan onze landbouwers een weinig nuttig to kunnen zijn. Zi« hier in volle voorwaarden het bij zonderste en het nuttigste, hetgeen de landbouwer het nauwste ter herte ligt, is hedendaags wei de veestal en dé fabrikatie der melk. Hedendaags wordt er veel gesproken over de molkfabrikatieonderalleopzich- ten. Wy zullen hier in eenige woorden aanhalen, welko' wel de voordeeligsle manier is van bewerken. De hedendaag- sche hoterbereiding eischt, van den eenen kant eene kostelijke inrichting, en van den anderen kant uitgebreide tectinischo en handelskennissen. Welnu deze gesteltenissen kunnen bij onze eenvoudige landbouwers maar heel zelden vcrwezentlijkt worden. Daarom kan de bewerking der melk in pachthoeven often huizo der landbou wers niet aangeprezen worden. Hiervan overtuigd, sturen vele boeren hunne melk naar melkerijen, waar de melk gezamenlijk bewerkt wordt door bo- trouwenswaardige en bekwame lieden, dio dau ook, in hunne plaats, het ver vaardigen en den verkoop der boter bestieron en regelen. Dergelijke inrich tingen ontlasten dus niet alleeu den landbouwer van de bereiding en den verkoop, maar voorzien daarenboven onze markten van zuivere waren, aan hooge pi yzen opgekocht. Door de geza- menlijko werking der melk wordt een kostelijken tyd gewonnen Dit lydt geen twijfel. Inderdaad, zooals wij komen to zeggen, moeten de boeren zich niet meer bezighouden, noch met de fabrikatie noch met den verkoop der boter. Zij spareu alzoo veel tyd het ziju gewon nen uren die zij beter aan ander Zyt go altijd als leer zelfs voor u zelf Gaat go in gedachten nooit naar Afrika terug De man veranderde oven zonderling als Lord Groft, zelf. Mijnheer Gerald, riep hij uit. Ik dachl, dat gij vergaat. Ik dacht, dat gij al hoel aardig op streek waart, mijnheer, en vergaat. Ik dacht, dat alles reeds lang tot het vorleden behoorden Reid, hot zal nooit tot het vorleden gaan bolioorcn. Ik was eon dwaas, om zulks te donkon. Een dwaas Een mensch ontloopt zyn verleden nooit. Ik zie het als ik loop het is altijd naast me, en al kan ik het soms voor een uur kwijt raken, dan koert het toch altyd weer tot my terug. Ik bon niet veilig, Reid, ik zal nooit in veilig heid zijn. Mijnheer Gerald oh, mynheer Gerald, haal u toch zulke dingen niet in het hoofd. Gij zijt veilig genoeg. Gy hebt reeds veel doorstaan, en zult nog meer moeilijkheden te boven komen. En wat den titel en het geld betreft wel, die vielen u in handen. Gij had er niet de min ste mooite meè. Er werd geen enkel vraag gedaan, geen enkele verklaring gevorderd alles ging zoo gemakkelijk mogelijk; en sinds dien tijd bedenk tocli eens, mijnheer, liet succes dat gij gehad hebt, do dingon, die gy bobt gedaan, de redevoerin gen wolko gij gesproken hebt, en alles wat raon over u zegt en de dingen in de gazetten. Hy zweeg plotseling, en voegde werk kunnen besteden. En dit is niet te misprijzen, vooral op den dag van he den. Iedereen weet immers hoe moeilijk het is, en aan welke prijzen d<- landbou wers zich thans hun werkvolk verschaf fen, Overal by onze landelijke bevol king hooren wy zoo bitter klagen over het gebrek aan werklieden, en over de bezwarende eischen welk toch zoo noodlottig drukken op den landbouw. Welnu het middel om deze neteligen toestand zooveel mogelijk to verzach ten, vindt men zooniet heel en al, ten minste gedeeltelijk, in eene welinire richte melkerij. T Is vooral ter gelegen heid van den verkoop der boter dat de landbouwers aangesloten in eene mel kerij, buitengewoon bevoordeeligd wor- ^en- Op die plaatsen waar geene melkerijen bestaan, levert de boer .per soonlijk in winkels of op de markten der naburige stedeu. Doch, wat gebeurt er gewoonlijk bij elke verhandeling Hij is zedelijk verplicht, maar al te dikwijls tegen dank en zonder noodza kelijkheid, winkelwaren in verwisse ling te nemen of ongepaste aankoopen te doen. En daarbij, deze wokelijksche verplaatsing geeft gedurig gelegenheid tot gemakkelijk en lichtzinnig geldver- teer. Een spreekwoord zegt immers: de gelegenheid maakt den dief welnu mot de huidige instellingen ver dwijnen deze bezwaren dus geene verplichtingen, geene nuttelooze uitga ven of gedwongen aankoopen meer elkeen is en blijft ten volle vrij. In de melkerijen is de ontrooming vollediger en bijgevolg bekomt men er meer boter. De talrijke proeven hebben bewezen dat men uit dezelfd hoeveelheid melk meer boter bekomi in de melkerij dan bij middel der gewone afroomings- wijze. Doch de kuustmatige manier levert bovendien uog het belaugrijko voordeel op dal men steeds in de zeker heid verkeert boter te verkrijgen. Dit is altijd het geval niet op onze boerde rijen. Immers, hoe dikwijls gebeurt het niet dat na uren en uren geboterd te hebben, men er niet in gelukt boter te bekomen. Men mag verzekeren dat, bij middel van kunstmatige ontrooming men ten minste 1 1/2 tot 2 kilos boter per koei meer bekomt dan volgens het oud stelsel, zelfs zoo nvm een afroomer gebruikt. Er valt ook aau te merken dat onder opzicht eener volledige ontroo ming de mekanieke melkcrijon te ver- kiez-ju zijn boveu de kleine handmelke rijen. Men mag zonder overdrijving staande houden dat men in de melke rijen waar meu met machien werkt 3 t. h. meer boter voortbrengt dan in de handmelkeryen. Nog oen ander voordeel der melke rijen de afgeroomde melk onzer melker-yen is allerbest geschikt tot het vetten van kalveren. We! is waar, vele andbouwers beweren dat het onmoge lijk is in een kalverkwcek gunstige uitslagen te bekomen door hot gebruik van afgeroomde melk. Doch zij hebben grootelijks ongelijk. Ziehier in hel kort hoe men te werk gaat bij het vetten van kalveren. Gedurende de eerste da gen is liet noodzakelijk de biosmelk of de eerste molk der gekalfde koe aan het jonge dier te geven. Deze melk heeft eeue samenstelling, gansch verschil lig aan de gewone melk, en bevat zuiver- rende stoffen, die noodig zijn om do ingewanden van het jonge kalf (e ontla sten van den slym en de uitwerpsels welke erzicli gedurende do dracht in verzameld hebben. (Vervolgt.) In Parijs wordt de kwestie hard be sproken van den prijs van het brood. Le Journal des Débats, behoudsgezind libe raal blad, schrijft dat in Frankrijk de broodprijs zoo hoog is, omdat het graan m Frankrijk 7 fr. per 100 kilos inkom- rechten betaalt. De kwestie is dan ook opgeworpen of het niet zal noodig zyn, die inkomrech- ten tijdelijk op te schorsen, om den prijs van hel brood te doen dalen. Vooruit, -die het artikel van Le Journal des Débats aanhaalt, maakt deze bemer king Daar kan in den regel niets van ko men, daar de schatkist erop drijft. In eenvoudiger taal gezegd, beteekont zulks dat de mkomreclUen niet kunDen geschorst worden omdat de Franscbe schatkist de opbrengst der inkomrech- teu noodig heeft. O, indien het in België ware dat er inkomiecliten op het graan liggen, wat zou Vooruit schreeuwen en het kristen demokraten Recht zou hem napiepen. Maar 't is in Frankrijk, waar oen Vrymetselaars ministerie aan het hoofd is, en Vooruit wacht zich wol in scher pere bewoordingen uit te varen, zegt het Fondsenblad. er toen met oensklaps veranderde 6tem by: Gij zijt vermoeid, mylortl. Mijnheer She- ringham zei, dat gij te hard zoudt werken, als ik niet oppaste. Als gij boven wilt ko men, mylord, zal ik gauw een glas brande wijn met oen ci voor u gereed maken, 011 er is een heerlijk vuurtje aan en er liggen eenige brieven op u to wachten. Lord Croft's houding veranderde. Ah, brieven over het Parlement, denk ik. Ja, ik zal zo nakykon. Ik ga dadelyk naar boven. Hy besteeg den trap, en een oogenblik stond Reid hem na te kijken, voordat hij hem volgde. Toen hij den bovengang bereikte, zag hij Lord Croft op den drempel zyner biblio theek staan onbeweeglijk naar binnen kijkend. Bij het geluid der voetstappen van den knecht, keerde bij zich een weinig om en zag Reid, dat hy bleek zag. Reid, vroeg hy schoor, komt het u ooit als onmogelijk voor dat wy, gij en ik bier zouden zijn Lacht ge weieons, als gij daaraan denkt Ik wol als ik niet denk. Het is genoeg om iemand te doen lachen Ik... Lord Croft. Kunt ge hot ge- looven, Reid Het was gelukkig voor mjj het was gelukkig voor mij, dat er niemand opdaagde 0111 myno rechten te be twisten niemand met oen vleugje van eene begeerto om bet tc doen, 011 dus ben ik hier - hier bon ik Hy haalde diep den adem en liep lang zaam vooruit, zich met eene vermoeide Onze Zuiderburen, de Franschen moeten dus huu brood 7 tot 8 centiemen per kilo meer betalen dan wij, in België die zuchten onder het juk van eeu kadod- ders-miuislerie. Voor een huishouden dat 15 kilos brood per week noodig heeft maakt dat eene onrechtstreeksche belasting van bewoging voor den haard in eon leuning stool werpend. Hij zag cr uitgeput uit. Het op zyn golaat schijnende haardvuur, doed liet ongewoon oud voorkomen. Hot was het gelaat van oen man, dio iets te overwin nen had en daarin nog niet geslaagd was. Reid pookte het vuur op en zotte den brandewijn met het ei gereed. Docli Lord Croft sloeg er geen acht op. Hij staarde strak voor zich uit en zag to midden van de grijze asch Alice's gelaat, dat hem den ge- heelon avond niet verlaten had, zelfs hoe- w el hij tweo uren geleden roods afscheid van haar nam. Hy staarde haar nog altijd naar naar het gelaat, dat geheel zijn godachtongang innam, en schrok op toen Roid, don bran dewijn voor hem plaatste. Hy knikte mot een gebaar van ongeduld. All right, Reid, Ga naar bed. Ik heb niets racer noodig. Ja, mylord. Er weerklonk een geluid van grondels die gesloten werden, en toon werd alles stil. Lord Croft stond op. De brieven waren nog altyd niet geopend. Hy wierp ze op een hoop op den stool en begaf zich naar zynen bureau. Toen nam bij eene pen op, en danste het golaat van Alice onder bet schry ven voort durend voor hem, hoewel hy haar voor van avond nog nooit ontmoet had. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1