Groote brandramp in de Wereldtentoonstelling. Ben portret EEN EJM ANDEIt. Allerhande nieuws. l fr. 1,05 tot fr. 1,20 tot 55 en 62 fr. per jaar. Wat dunkt u er van, beste lezers. Is het niet de moeite waard eens te over wegen hoe gelukkig de Franschen zijn onder hun ministerie van Geuzen en Vrijmetselaars Dat geluk zult gij nog meer beseffen als gij er wat dieper in gaat. Het is niet enkel het brood dat duur der kost, maar ook het vleesch het is immers grootendeels met graan dat bees ten gevet worden ook de melk, boter en kaas worden met graan gevoed ook de eierenwant de kiekens krijgen graan te eten, Dus, al wat het huishouden kost, bij zonderlijk het huishouden van den werk man, wordt duurder tengevolge van de inkomrechten op het graan. Indien men het juist konde uitrekenen dan zouden die inkomrechten ten minste eene onrechtstreeksehe belasting uitma ken van 100 fr. per jaar en per gewoon huishouden, van 4 tot 5 personen. Het is natuurlijk, dat de werklieden, een kostelijker huishouden hebbende, ook meer moeten winnen om te kunnen bestaan. Bijgevolg dat de nijverheid meer moet betalen voor dezelfde waren voortbrengst en dat de Fransche patroons niet kunnen mededingen tegen de voortbrengsels der andere landen. Dat is gebleken uit het feit dat de Franschen inkomrechten gelegd hebben op de voortbrengsels uit den vreemde, omdat deze de inlandsche voortbrengsels verdrongen. België is een der landen welke het ergst getroffen zijn door die Fransche inkomrechten. De Franschen zullen echter den weer slag gevoelen, daar zij de artikels die ze vroeger uit vreemde landen trokken, nu duurder zullen moeten betalen, hetzij zij die van vreemde of van inlandsche nijveraars koopeu. Maar wat nog slechter is, de Fransche voortbrengsels, zullen langsom moeilij ker in vreemde landen kunnen worste len, togen de voortbrengsels uit andere landen, en zoo stilaan wordt de Fransche nijverheid in haar bestaan bedreigd. Frankrijk wordt nochtans bestuurd door verlichte geuzen Het ministerie.Een Havas nota luidtVerscheidene bladen melden dat M. Paul Berryer, senateur voor Luik, minister van binnenlandsche zaken is benoemd. Uit welingelichte bron vernemen wij dat deze benoeming, alsook die van baron de Broqueville tot minister van spoorwegen, alhoewel zeer waarschijn- lijk, slechts officieel binnen oen paar weken zullen aangekondigd worden, namelijk na den terugkeer des konings te Brussel. Verscheidene gekwetsten. Bet verhaal der ramp. Het was rond 9 ure des avonds, dat het schrikkelijk geroep zich verspreidde Brand Brand on reeds toen gingen van den hoofdgevel der ten toonstelling, boven de hovingen, naar den rechtervleugel, een rosse gloed in de lucht die op verren afstand word gezien. Het waren het post-, telegraaf- on tele foonbureel en dit van hot uitvoerend comi- teit, die in brand stonden. Onder de ontzaggelijke menigte, die nog in de prachtig verlichte hovingen rond wandelde, ontstond er eene paniek, zooals niemand van de toeschouwers er ooit ceno had bijgewoond. Vrouwen en kinderen werden onder de voeten vertrappeld, en men zag van alle kanten lieden, die als waanzinnigen rond liepen en trachten te vluchten. Onmiddelijk werden de reddingswerken ingericht. De pompiers van dienst in de tentoon stelling kwamen toegesneld, maar het vuur had toen reeds, in doze licht ontvlambare gebouwen zulke uitbreiding genomen, dat zij volslagen machteloos waren. Op korten tijd waren heel de Belgische afdeeling en die der electriciteit slechts Anna Byns, do uitmuntende dichte- resse der Nederlanden in de XVI® eeuw, maakte dees portretje van 't geuzenvolk van heureu tijd 't valt zeer wel toepas selijk op dat van onze dagen 't Volk clapt nu, dat hun de tanden dateren Sij betichten Paus, Bisschop, Abten, Pateren Sij en willen voor niemant buyghen den neck Valt iemand van deze, zij laoh.-n, eij schateren. Papen, Momeken, Susters en Materen, Sijn 'tsamen, so sij seggen, lui, gierick en vreck, En eij steken selven totten ooren in den dreck. De vrijmetselaars aan het werk. De meubelen van het Karthuizerklooster van Puy, in Frankrijk, waren, nadat de monniken verjaagd werden door de godsdiensthaters, door hetzelfde lekker goedje voor de helft toegewezen aan de godshuizen van Puy en voor de andere helft aan hot weldadigheidsbureel van Brives-Gharensac. Het deel van dit laat ste bestond uitbanken, tafels, de bemeu beling van de kapel, de ciboris, kelken, kasuifels, enz. Een grootweerdigheids- bekleeder der vrijmetselaarslogio van Puy kwam Woensdag met eenige werk- lioden, en voorzien van eene toelating van het beheer der domeinen, alles af halen. De werklieden laadden de meube len en de godsdienstige voorwerpen op en de logiebroeder opende zelf het Taber nabel om er de gewijde vaten uit te halen. Die laffe heiligschennis heeft tus- schen de deftige bevolking eene groote verontweerdiging verwekt. Menschen van gewicht. In Lon den overleed Dinsdag in 60jarigen ouder dom, Mevr. Theeler. Die damo woog 546 pond en bij haar begrafenis moest zij in haar kist door twaalf sterke man nen gedragen worden. Daniël Lumbert, die, 40jaar oud, te Leuster stierf, woog 734 pond. De gansch België door gekendedikke» van Pamel, bij Denderleeuw, woog 640 pond. Eene modelhoeve.De Amerikaan- sche millioenair Peacock heeft te Plum, bij Pittsburg, eeno hoeve opgericht zoo als er stellig tot hiertoe nog geene bestond. De koeien der hoeve zullen in prach tige met bloemen versierde stallen gelo geerd worden. De vloereu dezer stallen zijn in ceramieksteenen. De dienstknech ten, in livrei, zijn gelast alle morgende de tanden der koeien te kuischen net of 't stadsjuffertjes zijn, en hun een bad te doen nemen in eene in de stallen zelf opgerichte badplaats. Daarna zullen de dieren opgedroogd worden met zeem leren vellen. Des morgens vroeg en 's avonds bij zonnenondergang zal, heel do streek door, de melk bij middel van automobie len ten huize der klanten worden besteld. Daar nochtans menheer Peacock niet van gedacht is voor den Koning van Pruisen te werken, zoo heeft hij aange kondigd dat de melk zyner hoeve 0,75fr. de liter zal verkocht worden. In die voorwaarden denkt de brave man zich do kosten van bloemen, tanden borstels en zeemlerenvellen kunnen per- inetteeren. eene vuurzee. Daarna werd de Engelsche sectie aange tast en letterlijk in een omzien, zoo groot als zy was, vernield. Men gaf op dit oogenblik bevel Oud- Brussel te ontruimen. Do wind joeg naar Terkamerenbosch een dichte regen van gensters, die zelfs voortvloog tot in de Louisalaan. Al de beschikbare troepen van het gar nizoenzijn bij hoogdringendheid opgeëischt. De pompiers van al de gemeenten der Brusselsche omgeving en de troepen van het garnizoen kwamen aangestormd in de richting der tentoonstelling. Heel het brandweermateriaal dor omgeving was ter plaatse. Ten half 11 bleef er van den monumen talen gevel van de geheele Belgische af deeling nog slechts een puinhoop over. De Solboschbrug is ingestort (dit is de monumentale brug, die do Fransche met de Engelsche afdeelingen aan elkaar ver bindt). Op dit uur, half 11, waren al de pogin gen er op gericht, om de Fransche afdee ling en de Natiënlaau te redden doch, het was alsof men dc zee wilde leeg scheppen. De paniek in Oud-Brussel. Gevecht leven om leven. Op het oogenblik dat de brand onstond bevond zich in Oud-Brussel een ontelbare menigte. De paniek die er ontstond, is niet te be schrijven. Ooggetuigen zeggen dat de paniek ont aardde in een waar verwoed gevecht leven om dood. Mannen, als door zinneloosheid aange tast beukten tegen het volk in en baanden zich eon weg met stampen en vuistslagen. Velen hunner worden verpletterd ande ren vielen in bezwijming, met een woord het was een tooneel, dat met geen pen te beschrijven is. In strijd met wat eerst gezegd werd do Italiaansche afdeeling niet geheel, maar onkel gedeeltelijk vernield. De schade is er echter onberekenbaar. De pompiers zyn er in gelukt het vuur in te toornen aan den ingang van deze af deeling. Wat dc andere afdeelingen aangaat, ge legen in het internationaal gedeelte, het blijkt nu dat Denemarken, Rusland, Noor wegen, Oostenrijk, Japan, Vereenigde Staten, Turkye en Zwitserland niet geheel maar slochts ten deele verwoest zijn. Oud-Brussel bestaat niet meer, behalve dat er nog een gedeelte van het restaurant do Groene Hond is overgeblevon. De Engelsche afdeeling is eveneens ge heel in puin gelegeld. De Fransche afdeeling is sterk bescha digd en geheel vernield tot aan het stand beeld der Republiek. Het paviljoen van do stad Parijs bestaat niet meer. Verschillige uitstallingen van mode en toiletartikelen konden gered worden. Het Fransche Restaurant Gruber-Duval ia tot op den grond neèrgebrand. Wat de Belgische sectie aangaat, die langsheen den hoofdgevel loopt, daarvan bestaat niets meer, even als de linkerzij van de Natiënlaan. Een deel van do Belgische afdeeling, do Engelsche afdeeling en de afdeeling voe dingswaren zyn afgebrand. Al het overige der tentoonstelling is on gedeerd gebleven, en maatregels zijn ge nomen om het verkeer der menigte, die altijd aanzienlijk is niet te hinderen. De archieven der Engelsche afdeeling zijn gered Het is onnauwkeurig dat een deel der Avenue des Nations vernield werd. Aan den linkerkant is niets vernield dan 't pa viljoen der stad Parijs de rechterkant is ongedeerd. De Fransche afdeeling is, behalve de eerezaal weinig aangetast de machienen hebben namelijk niets geleden. Men heeft vele juweelen gered, die op dit oogenblik iu den tuin zijn geplaatst, onder de hoede van de gendarmen. Men heeft eenen dief aangehouden op het oogenblik dat hij een aantal horloges stool. De Italiaansche afdeeling werd zelfs door het vuur niet bereikt zy is eenvoudig door het water beschadigd. Natuurlijk was de algemeens vraag in Antwerpen wat is er gebeurd met do edelgesteenten in de Belgische afdeeling tentoongesteld door do collectieveteit der Antwerpsche diamanthandelaren Er waren daar voor verscheidene mil- lioenen diamanten tentoongesteld en men begrijpt dat do betrokken personen reeds van in de vroegte te Brussel waren. De Antwerpenaren mogen gerust zijn. Do steenen waren geborgen in zware brand kassen, de grond is ingezakt door den in vloed der hitte en do brandkassen zijn in de keldering to recht gekomen. Zy zyn onbeschadigd en de inhoud is vermoedelyk ongedeerd. Veromedelijk Zeker, men heeft het niet kunnen na gaan aangezien men nergens mocht aanko men voor de bestatigingen van bet gerecht, De troepen omringen den puinhoop en aangezien de soldaten mogen schieten op de dievon die zij niet kunnen aanhouden, zullen deze wol wegblyven. De Tentoonstelling blijft open. De bouwmeester Acker, de maker van den vernielden hoofdgevel, maakt een ontwerp gereed van cenen decor, bestemd om de vernieling onzichtbaar te maken. Het wordt bevestigd dat do tentoonstel ling niet zal gesloten worden. Het comi- teit ontwerpt nieuwo aantrekkelijkheden. Geheel de hoofdgevel der tentoonstelling waarachter zich de hallen der Belgische afdeeling bevinden, boven de groote terras, is totaal platgebrand, met geheel den inhoud van aan Brussel-Kermis tot aan het paleis der stad Brussel. Engeland dat ach ter do Belgische afdeeling ligt, in dezelfdo gebouwen, is ook gansch vernield. Frankrijk dat aan den overkant van den monumentalcn trap ligt, heeft maar weinig geledon. De parfumerie afdeeling is or vernield. Aan 't standbeeld der vrijheid is men den brand kunnen meester worden, zoodat om zoo te zeggen geheel de Fran sche afdeeling, uiigonomen den ingang er van gespaard bleet', 't Is dank aan 't af rukken der velums en 't wegnemen der linoleum dat men liet vuur op die plaats meester werd. Do Italiaansche en al de vi cemde afdee lingen die daar in 't zelfde gebouw, nevens Frankrijk liggen, bleven dus gespaard. Toen men hot vuur zag naderen had men al de Italiaansche marmeren beeldjes bui ten gedragen in de Fransche hoven. Do glazen kassen die groote kostbaar heden bevatten, had men stuk geslagen om er den inhoud van te kunnen redden. Gelukkig waren deze maatregelen overbo dig en gisteren stond reeds alles terug on der dak. Het Fransche paviljoen van voedings middelen dat tegenover do Fransche hoven staat is ook gansch vernield evenals het restaurant Gruber-Duval en het paviljoen der stad Parijs. Wy komen nu in de Avenue des Nations langs de brug nevens 't Hollandsch pavil joen. Het eerste en 't laatste paviljoentje van den rechterkant dezer laan, 't is te zeg gen den kant dio aan de Belgische afdee ling raakt, zijn vernield. De electrieke mo tieven, die deze baan 's avonds zoo prach tig verlichten, hangen daar nu gansch ver wrongen aan hunne palen. Anders is er geene schaê aan dien kant der tentoonstel ling. Brussel-Kermis. Hier is 't schouwspel droevig om zien wat gisteren nog vol leven, licht en vroolijkheid was, ligt daar nu totaal in puin. Buiten het gedeelte dat zich tu8chen den Groenen hond en den inkom bevindt, is alles plat gelegd. Ziehier wat M. Dewan, soldaat van Brussel-Kermis, die een der eersten het vuur bemerkto, vertelde Ik was op wacht aan een der voornaam ste poorten uitgevende op de hovingen langs den kant van den Groonon Hond, toen mijne aandacht getrokken werd op eene vlam, welke boven den boog van do Belgische Sektie uitsloeg, naby de bureelen van het Kommissariaat der Tentoonstel ling. Onmiddellijk gaf ik het alarm aan myne kameraden. Het was toen juiBt 8 3/4 uurs naar mijn inzien broeide het vuur dan reeds geruimen tijd in het verborgen, doch het werd door niemand opgomerkt door de verblindende verlichting der hovingen. Mijn kamaraden cn ik snelden onmiddellijk toe om het vuur uit te dooven. Reeds brandde toen de kruin van den ingang, en do vlammen liepen langs do dakgoot van den voorgevel voort. Op dat oogenblik werd do wind heviger en het begon hevig te waaien. Anderzijds was de hitte van den vuur gloed dan reeds zoo hevig, dat wij den vuurpoel niet konden naderen. Toen wij inzagen dat wij onmachtig waren het vuur te blusschen, liepen mijne kameraden on ik binnen in Brussel-kermis en riepen uit al onze macht, Vlucht wie kan tot dc bezoekers en tot de uitstal linghouders. Op dat oogenblik wisten nog weinige personen wat voor eene schrikkelijke ver nieling er voltrokken werd. Wij hadden Brussel-Kermis doen ont ruimen, onder de leiding van oenen luite nant der gendarmerie en richtten eenen bewakingsdienst in, langs de zijde van het Solbosch, en waakten op de goede orde. Nooit was er meer volk te Brussel en in de Tentoonstelling gewocst dan Zondag namiddag, en Zondagavond. Alles was er zoo aangenaam en zoo aanlokkelijk en stroomen licht gaven aan de reusachtige Tentoonstelling een tooverachtig uitzicht. Plotseling liep de mare rond dat Brussel- Kermis in brand stond eene algemeene ontsteltenis ontstond, en het volk, ver van naar dc stad te vluchten, liep in dichte drommen naar het Solbosch, en de Louisa laan en de Dc Motlaan, die in enkele oogenblikken stampvol volk waren.: Intusschen vorgroote den vuurgloed bo ven Brussol Kermis en hovende Belgische sectie, en nam weldra zulke reusachtige afmetingen dat iedereen geloofdo dat er niets zou gespaard blyven van de gansche prachlige tentoonstelling. Zal men wel ooit de oorzaak van doze schrikkelijke ramp kennen, die miljoenen en miljoenen verslonden heeft, eene grooto hoeveeldeid kunstwerken, voortbrensels die door hare zeldzaamheid de aandacht der ontelbare menigte gaande gemaakt hebben. Do eenen verklaren dat de brand aan eeno kortsluiting te wijten is, anderen zog gen dat hot de schuld is van eonen bezoeker die eene brandende sigaar in een der ope ningen tusschen do palen van den voorge vel geworpen heeft. Dit alles berust maar op veronderstel lingen, en men denkt dat het onmogelijk zal zijn de ware oorzaak van deze over- groote ramp vast te stellen. Bij de verwarring door don brand ver oorzaakt, poogden de dieven hunne slag te slaan Drie dieven werden op heeterdaad ge knipt in de Fransche afdeeling van juwee len, wat strekt tot eer aan de bewakers. Ook talrijke wachters hebben zonder iemands weten talrijke kostbare voorwer pen uit het vuur gored en die onmiddellijk aan het algemeen bestuur afgegavcn. Een bijzonder geval dient aangestipt te worden, namelijk een der wachters bracht eenen zak van boven do 35,000 fr. gouden voorwerpen aan het bestuur. Vijf of zes huiskens staan nog recht. Van de vermakelijkheden van het zoo vroo- lijke Luna Park, geen spoor meer. Hiel en daar nog een verkoold, stinkend ge raamte van eene krokodiel of eenen tijger, uit de menagerio Bostock. Rechts en links nog eenige palen van den Waterchute of den Cenic Railway. Hot riviertje dat zoo geheimzinnig langs de straten en onder de bruggen van Oud- Brussel liep, ligt nu vol overblijfselen van ingestorte huizen of bruggen. Van de huizen die op do Sclboschloi stonden, en dio gansch door de tentoon stelling omsloten waren, bleven er van de 20 slechts oen vijftal ongedeerd. De andere liggen in puin. En ziedaar een juist overzicht van 't ver nielde in onze Worldsfair. Tot aanvulling van dit zeggen wij nog dat een inwoner van Brussel Kermis ons bij hoog en bij laag staande hield dat hij met eigen oogen twee lijken heeft gezien, alhoewel het tegenovergestelde wordt be weerd. Deze vertelde ons ook dat het volk tij dens den brand uit Brussel-Kermis niet wilde vertrekken, en 't was slechts toen er geroepen werd dat de leeuwen van Bostock losgebroken waren dat eene vree- selijke paniek ontstond om tot de uitgangs wegen te geraken. Er werd verzekerd dat het Algemeen Secretariaat van Engeland het Belgisch Algemeen Commissariaat verantwoordelijk wil stellen. Al de verzekeringsmaatschappijen zijn bij aanbevolen brief verwittigd. Eene der maatschappijen had voor 75 millioen ver zekeringen in de tentoonstelling aangegaan. In de Engelsche afdeeling waren oudhe den van onschatbare waarde, namelijk voorwerpen behoorende tot do verzamelin gen van Kensington en particulieren. De Gobelins in de Fransche afdeeling en die honderd duizenden franks waard zijn, werden gered. De documenten en medaliën van do stad Parys zijn ook behouden. Do expresstrein, Brussel om 4.30 verlatende, was Donderdag avond juist de statie van Denderleeuw voorbijgevlogen, toen een 3e klas reiziger, een jongeling, die in een hoek to slapen lag, zich oprichte, het portel opende en uit den trein «prong. Dat alles was het werk van eenige ston den en de reizigers haddon den tijd niet do jongeling te weerhouden. Men deed do alarmfluit worken cn de trein stopte. Men vond het slachtoffer buiten kennii ten gronde, over gansch het lichaam ge kwetst. Toen hij tot bezinning kwam kloeg hy over inwendige pijnen. In allerijl word hij naar een geneeskundig gesticht gevoerd. Uit dc papieren in de zakken van d» jongeling gevonden bleek weldra dat j Karei Tielkaort heette en pasteibakker van stiel is, wonende in do Herfststraat te Gent. Na de oerste zorgen ondervroeg mes Tielkaert hy zegde voor intieme kwestia zelfmoord te willen plegen hebben. AYGEM. Vrijdag is de 18jarigt Urbaan Van Wayenbcrghe, zoon van don stoker, van het veld komende, onder zyni aalkar geraakt en door de wielen de boit ingedrukt, 's Nachts is de jongeling over leden. CHERSKAMP. Vrijdag namiddag is de 85jarigo ouderling, Frans Michieli, in een beirput verdronken. Michiels was na het middagmaal naard; koer gegaan. Daar hij zoolang weg bles: gingen zijne kinderen op zoek en vonde aan den gemakput zijnen wandelstok ooi waren twee planken van den put wegge nomen. Toen men liet slachtoffer verlost», was hy aan verstikking bezweken. Me vermoedt een ongeluk. De vulsters der stekskensfabriek va den heer Byl-Campen, van Geeraardsbs gen, ten getalle van 200, hebben don arbeii gestaakt. Do heer Byl aangenomen dat groote doozon in daghuur aan 2,60 fr. pi dag zouden gevuld worden thans zou ij 2,80 fr. per 1000 doozen willen betaler wat eene vermindering zou veroorzaka van bijna 1,20 fr. per dag, of 7 fr. ps week, beweren do werksters. De werkb den allen gesyndikcord zijnde, verklan den stryd tc zullen volhouden, en het ik wel kunnen dat de werklieden van ander» fabrieken ook het werk laten staan, stakers zijn rustig en wandelen in groe;; f, door de straten. Twee boeren van Evere waren na g, de expositie geweest, toen 't tijd was om: vertrokken, was er geen middel om plas! in don tram te krijgon, dio hen op tijd ai do^statie kon brengen. Zij stapten dan een rijtuig en deden zich ineens naar bi dorp voeren. Doch buiten de stad gekom deden zij den koetsier stilhouden, zeggen dat zij nu wel te voet verder zouden gaai Toen hij zijn geld vroeg, dreigden zij hi P omver re te schieten, zoodat de koetsier» verplicht was, zonder geld naar Brus terug te keeren. De policie is verwittigd, Maandag morgend, rond 10 ure een ongeluk plaats op de Vlaamsche Kaï te Antwerpen, waarvan de verongelukt wel een slachtoffer van den brand in Men had gevrcest dat de ramp tot min der bezoeken aanleiding zou hebben gege ven. Welnu juist het tegendeel is gebeurd. De ontvangsten van Maandag zouden bet record hebben goelagen, indien men na 6 uren, toen er reeds 91,000 fr. ontvangen was, nog volk toogelaten had. AALST. In do Geeraardsderg- schestraat ontstond er een gevocht. De politieagent Van Gyseghem, die tusschen kwam om de vechters te scheiden, kreeg eenen slag van oen ijzeren voorwerp op den pols. Zekore Dom. Fiorens, had ook ver scheidene verwondingon beiden werdon door dokter Lacompte verzorgd. AALST. Désiré Van Eighem, voormansgast by Frans Verlée, wonende Groenstraat, kwam met een gespan geladen met steengruis, toen hij in de Dendcrstraat van zijnen wagen stuikte met het ongeluk kig gevolg dat een der wielen hem den rechterarm verpletterde. Hij werd in een naburig buis geleid en na de eerste zorgen van dokter Van de Velde ontvangen te hebben werd hij naar het Sinte-Elisabetsgasthuis overgebracht. Men vreest dat de arm zal moeten afgezet worden. DENDERLEEUW. Vrydag mor gend, rond 8 1/2 ure, is brand ontstaan op dc zoldering van het huis bewoond door M. Bosman, schrijnwerker. Er bestaat verzekering. Tentoonstelling van Brussel mag genos worden. De concierge van hot Museum, Janssons, 53 jaar oud ging over genoem kaai verdiept in de lezing van een dagbll dat nieuwstijdingen over den brand in tentoonstelling van Brussel bevatte. man was zoodanig verslagen door do lec vkn het rampvolle nieuws, dat hij do i komst van een geladen platten wagen hoorde. Plotselings zag hij zijnon gevaarlijk toestand, wilde op zijde springen, viel en kwam vlak onder het wiel ter«A| dat hem over den hals reed en den on® lukkige om zoo te zeggen onthoofde, dood was oogenblikkelijk. Alle hulp den geneesheer was overbodig. Het lijk f naar het doodenhuis dor Korte Dijkstri overgebracht. Zondag nacht werd do Kloostcrstri te Antwerpen, in opschudding gebral door eene vreeselijke moordpoging. Zal Frans K.., bijgenaamd De Witte, la gewoond hebbende in do Kloosterstrc K heeft eonigen tyd betrekking gehad zekere Emma B, weduwe Van Z.., 41 jaar. Deze betrekkingen hebben over ee tyd opgehouden, doch niet met de goes van De Wille, Gisteren was dezen laai nu uitgegaan en, half dronken zynde, hij zijne vroegere gezellin gaan opzoek in hare woning Kloosterstraat, 36. Geen twee minuten waaren zij by elki of ruzie brak tusschen hen uit. Frans p haalde plotselings een seheersmes te va schijn en bracht zijno vroegere gezellir eeno vreeselijke snede meê over den Het slachtoffer zonk ten gronde, buiten woon v<y?l bloed verliezende, terwyl brutalen kerel op den loop ging. De vrouw werd ter plaats door eei geneesheer verpleegd en daarna in en toestand naar St.Elisabetsgasthuis gev# Er wordt voor haar leven gevreesd. De adjunkt M. De Jonghe is ter pli geweest en na do noodige bestatigiri heeft de policieofficier in gansch de en omtrek hot |signalement van dader rond gezonden. In de Verversruistraat, 5, te AnU pen, woonde sedert 7 weken eene G van Franschen oorsprong, V. Breasse, sedert haar kind geboren werd, in h onderhoud voorzag door het verkoopen bloemen. Zij leefde sedert eenigen tijd op behels met een stoombootstoker, Pel Ilagcdoorn, 30 jaar, van Antwerpen. Toen hij 14 dagen geleden van oene reis te huis kwam, had er zulk een hevi twist tusschen beiden plaats, dat de stó het meisje poogde te vermoorden.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2