dirka Zondag 21 Augustus 1910 5 centiemen per nummer 64ite Jaar 4286 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Landbouw in de Tentoonstelling. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Kerk en het vraagstuk Zondagrust. Een bekentenis van een Afvallige, DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DE DENDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooHens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren (dee Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. OUIQCIB RUUH. Aalst, 30 Augustus 1910. Volgens de geschiedenis blijkt het klaar dat de Kerk alléén onder al de maatschappijen bij machte is de over eenkomst tusschen rijk en arm te bemid delen. Die macht put ze uit hare leering, die den slechten rijke afkeurt en den goeden arme roemt. Wat do Kerke leert, dat brengt ze ook ten uitvoer. Op ieder blad der ge schiedenis lezen wij hoe de Kerk tracht den afstand tusschen klein en groot te verminderen, met dwingeland cn wille- keurigen heerscher te bevechten eu te Irotseeren, met den arme en den nood lijdende te ondersteunen. Zie wat zij deed ten opzichte van den slavendienst door woord en daad trachtte ze dien men- achenhandel uit te roeien. Christus zeg de De Pharizeërs zijn geerne met den Daam van meesters betiteld. Er is maar één meester, die ook do uwe allen is en gij, ge zijt allen broeders onder el kander. Die woorden bevatton gansch de lee ring der Kerk over het gezag. Gy hebt allen maar eenen meester, cn gij zijt broeders onder elkander. Met die leering ging de Kerk de wille keurige macht van vorsten en meesters te keere en overwon ze. De Kerk, het Christendom, heeft de slaven verheven, met ze kinderen te maken van God door het doopsel, met van hen priesters te maken, bisschoppen, ja Pauzen te maken door de H. Wijding, met van hen door liefde en geloof martelaars en heiligen te maken. Door het Christendom kwam het dat we meesters te zien kregen op de knieën voor het graf van hunne sla ven, martelaars. De slaaf Ooésimus werd de vriend van den H. Paulusde slaaf Calixtus beklom den stoel van Petrus om als Paus over de katholieke wereld te heerschen. De Roomsche Kerk, ja, is de vijandin van den slavendienst, en hare geschie denis ia de geschiedenis der vrijmaking van de menachen. In die zake van slavendienst, gelijk in alle andere, gebruikte de Kerk geen geweld, maar wel liefde, naar het voor beeld van haren stichter, die door zijn dood do vrede schonk aan de wereld. Met eene zelfde liefde kuste zij de won den van uen noodlijdende en van den arme, van al wie zwoegt, en lijdt, en weent. Hare stem is het, dio sprak door de stem van Paulus tot de Romeinen, die het werk misprezen Die niet werkt, is niet weerdig dat hij eet. Hare stem nog was het, die sprak door den mond van den H. Joannes Chrysostomus Wanneer ge een mensch ziet, die hout splijt of 't ijzer bewerkt, wil hem niet misachten. Hare stem was het ook, die weêrklonk om de woekerij te schandvlekken. Hare stem was het eindelijk, die door den mond van hare machtigste leeraars, geleerd heeft dat de ryken de eigenaars niet zijn van hun goed, maar wel de too- zieners van God. En nu laatst nog, is het de onsterfe lijke stem van den Paus der werklieden, Leo XIII, die de landbesturen tot het stichten van allo slach van volkswerken aangezet en onderricht heeft. Vandaar do wettelijke vertegenwoor diging van den werkman. De waarborg tegen ongevallen, ziekte en werkeloosheid. De ouderdomspensioenen, enz. Ja, wat do Kerke leert, dat doet ze ook, naar het voorbeeld van Christus, haren stichter. Zie ook maar hoe ze van den arme en den werkenden man vereert, niet min der dan den rijke en den meester. Is er wel ie vers een bisschopstoel in de oud heid, waar geen volkskind zetelde En op heden, gelijk ton tijde van Petrus deu visscher, gelijk ten tijde van Calixtus den slaaf van Sixtus V, den herder, ziet men de katholieke wereld niet knielen onder de zegende hand van Pius X, onzen Paus, kind van eon nederig werk man Neen, waarlijk, onze liberale socia listische tegenstrevers zijn het niet, die bet sociaal vraagstuk zullen oplossen. Ónze tegenstrevers, die geen greintje menschlieveudheid bezitten en die vooral de leering niet volgen der Kerk, die leering, die cene leering is gansch van liefde, broederlijkheid en vrede. Daar kennen ze de eerste letter niet af In tegendeel den armen en werkenden man tegen den rijko en den meester opstoken dat is hun werk Maar de vrede moet onder de men- schen komen door Christus, den Verlos ser door zijne Kerk, die alleen de macht ontvangen heeft en tevens den noodigen bystand om te oordeelen, te bevredigen en zalig te maken. Van 'smiddags tot middernacht, eenigo dienstdoende Apotheker, op Zondag 21 Oogst 1910, M.Callebaüt, Botermarkt. Onze lezers kennen deu beruchtcn ex-Jezuïet graaf Hoensbroech, die zijn orde heeft verlaten, de pij aan den kap stok heeft gehangen en zich vaak een verwoedvervolger getoond hoeft van hetgeen hij vroeger heeft liefgehad. De man schijnt echter nog oogenblikken te hebben waarop zyo betere geest boven komt en hij gedwongen wordt, de waa"heid te verkondigen. Graaf Hoens broech heeft het tweede deel doen ver schijnen van zijn eigen levensbeschrij ving, dio hij uitgegeven heeft onder den titel Vierzehn Jahre Jesuit. Ondanks zichzelf spreekt uit menige bladzijde het berouw van den apostaat. Men oordeeledoor deze bladzijde, die wij vertalen 'Ik aarzel niet te verklaren, dat achter de muren der kloosters zich zeer groote schatten verbergen vau de zuiverste liefde tot God en den Chiistus en van heldhaftige toewij- t ding. Niet de verveling des levens heeft de duizenden kloosterliugen do beloften van armoede, zuiverheid cn a gehoorzaamheid doen afleggen, maar integendeel de verhevenste moed eu energie, een stalen wil om te leven,— maar te leven het leven waarvan ge- u schreven staat Ik leef, maar niet ik, doch Christus leeft in mij. Sprekend van de godsdienstige oefeningen der Jezuïeten, zegt Hoens broech Zij zijn gebaseerd op de logica zei- K ve en geïnspireerd door een verheven psychologie en esthetiek. De Jezuïeten i toonen daarin ware virtuosen der zelf-di8ciplioe te zijn... In geen enkele andere christelijke communauteit ver- breidt de stroom van het christelijk k idealisme zich in zoo machtige golven als in de ultramontaansch-kalholieke Kerk. De ultramontaan wil vóór alles Christen zijn. Alleen het Katholiek Christendom toont aan de mannen en aan de Christene de verwezenlijking - van het ideale leven in den vorm van o de kloosters, waar het de stem doet, liooren, zeggende Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven Daartegen beoordeeld Hoensbroech de protestandsche Kerk, waarin hij wil blijven op strenge wyze (i De protestandsche Kerk is een on- volmaakt raenschelijk werk, ver- M zwakt in haar godsdienstig en christe- - lijk karakter door het offlcieele <1 bureaucratisme en door pluimstrijke- u rij. Het Summus episcopus en de presbyieri van deze kerk hebben volstrekt niets gemeen met de Schrif- tuur en met het Christendom Zij is afhankelijk van den Staat en haar waardigheidsbekleders zijn er voor alles op uit, hun ijdelheid en trots te «voldoen. De protestantsche Kerk kan geen liefde, zelfs geen eerbied inboe- zemen Wonderlijk, dat een man, die aldus over eene Kerk oordeeld, toch tot dio kerk wil blijven behooren. Ovoreenige dagen bezochten wijde tentoonstelling van Brussel. Daar is hoegenaamd niots wonders aan want iedereen die met zijnen tijd meegaat zal voorzeker de gelegenheid te baal nemen om den rijkdom en vooruitgang der gansche wereld te bestatigen. Onuoodig te zeggen dat onze voorlief de voor de landbouwzaken was en dat wij ons een gedacht wilden maken van de vorderingen dezer laatste jaren. In het Paleis van Landbouw zijn eene massa dingen te bewonderen, te bestu- deeren en te leeren. Wij komen er on getwijfeld later op terug. Dicht bij dit paleis, hebben wij hel Paviljoen der Boerin bezocht. Wij zetten vooral onzo achtbare lezeressen nis», dit zoo belangrijko paviljoen eens biuuen te treden, dat onder alle opzich ten zoo aantrekkelijk en zoo leerrijk is. En daar dicht bij bevind zicli eene oude hoeve, zij dagteekent van 1753, maar niet het minste vervallen want ze is wonderwel onderhouden en netjes opgeschikt.'t Is in die bevallige hoeve dat het Comptoir Beige du sulfate d'ammoniaque exposeert, uilstallingen die wij met aandacht bestudeerd hebben. En niet zonder reden, want die uitstal lingen zijn methodisch, praktisch en allerleerrijkst. Men ziet, er benevens eenen grooten blok steenkolen, grootte zakken amrao- niak sul faal van vurschillige fabrikatie, en eene massa labellen, printen, licht beelden, landbouwvoorlbrengselen enz, die ons do vervaardiging van ammo- niaksulfaat, zijn gebruik en voordeelen, de bokomene uitslagen enz. voorstellen. Al deze tabellen en documenten zyn vergezeld van leerijke inlichtingen en wetenswaardigheden en vormen te za- men een leerlijk landbouwmuseum. Molden wij terloops eene zeer wel opgevatte tabel voor doel hebbende 1 Aan den landbouwer al het belang van zjjn bedrijf to toonen. 2 Hem te doen begrijpen a) dat hy bij middel van stalmest slechts een ge deelte van de ontnomen voedende ele menten aan den grond teruggeeft, b) dat een belangrijk gedeelte dier bestand- deelen uitgevoerd wordt onder vorm van graan, beesten, eiers, inelk, fruit, enz. c) dat om- de vruchtbaarheid des gronds te behouden en zelfs te verhoo- gen het noodig is zijnen toevlucht te nemen lot scheikundige meststoffen. Een andere wel gelukte tabel toont ons een landbouwknecht die met een zwaargeladen wagen mest met vier paarden bespannen naar 't veld rijdt en de arme dieren geraken met groote mooito voort want de weg is allerslechls Op het zelfde paneel gaat er een land bouwer met eenen zak van 75 kgr. ammoniaksulfaat op den rug en die be vat zooveel stikstof als liet lieele voer mest. Die plaat bewijst dat liet gebruik der scheikundige meststoffen o. a. de vol gende voordeelen aanbiedt, dio nog niet genoeg gewaardeerd worden 1 Spaarzaarahoid en gemak van ver voer en behandeling. 2 Mogelijkheid van met weinig onko sten verafgelegen land te bemesten, of dat door den slechten toestand der wegen bijna ongenaakbaar is. Een derde plaat stelt ons de wet van het minimum voor door de bemesting te vergelijking aan het bereiden van mor tel. Al de overige tabellen en voorwer pen zijn even klaar cn sprekend. Daarom landbouwers, landbouwleeraars en onderwijzers laat niet na bij uw be zoek der tenooonstelling een halfuurken aan die oude hoeve te besteden. Toen wij er waren werd liet door een honderdtal landbbouwers, die in groep gekomen waren bezocht. Een afgevaardigde van hetComptoir gaf hun eene korte, maar zaakrijke voordracht en deelde hun gratis eene massa hrochuren uit. Vergeet ook niet die brochureu te vra gen, alsmede alle inlichtingen die gij zoudt kunnen wenschen men zal u een en ander met genoegen geven. WILLIAM. Cljfcrn. Als men liberale of andere kartelbladen leest, doen de Katholieken niets voor 't onder wijs. In 1881-1884 liberaal gouvernement waren er 4726 lagere scholen aan het staatstoezicht onderworpen, T zij 8.45 per 10.000 inwoners. In 1908 waren er 7355 't zij 9,96 per 10.000 inwoners In 1881 waren er 340118 leerlingen in die scholen, in 1908,niet min dan 911709. En dan trachten do liberalen en socia listen de menschen wijs te maken dat de katholieke regeering in België, het OF DE DOOR I» EX ia li» VAIV NUFFEL. 20* vervolg. En vreezende dat de kracht hem te kort schieten zou tot het beletten van dit ontwerp, liep hy spoed g Luu's voormalige woning weg, toen een g P kte staan, omzien en hU op de stoep eenen raadsheer bemerkte. Hoe ver met de aanteekemng - vroeg de!e Lijdzaam stamelde do ongelukkige een V Statigheid -Pas op! - sprak de officier stug. - De minst.e nalahBMM bekoopt ge duur... Nog iets op doodstraf (lel. voi. verboden den voet over dezen drempel te zetten zonder vot macht van den eletto. Zoo luidt het gebod. - roTmd\aSedViBsnirkiSnTos onverstaanbare woorden mrC^Tehg«^ oig^keS hU - thans ween ik als 'n kind Mario, Mario! gy zegt. E Maar wie dan doet mij zoo bitter Ul^en, verloochent wreed het bedreven kwaad boeten God, die g God, die rechtvaardig is V. Aan grievende wanhoop onderhevig^ ging voort. Waarheen Wist hij liet zelf Hij ,joor wust, hoe de voorbijgangers hem misprijzen hoezeer hij hunne sprekende blikken elkaar te verstaa ga (jzwaar ten spotlust strekte. Afgematheid en lydeni gelaat. Hij Op zijne leden eene heete koorts verschroei J gevoelde dringend behoefte aan voedsel, aan rust, en toch kwam de begeerte in hem niet op, te handelen gelijk zijne krijgs makkers zeker zou hij met verontweerdiging een deel van den rijken buit van de hand gewezen, het donzig bed van den begoeden poorter hebben geweigerd. Tot Jooris terugkeeren, dierf hij nietzijne verschijning had den grijsaard een nood- lottigen slag kunnen toebrengen. Immers, de sporen der aan komende ziekte, bereids op zijn gelaat verschenen, verriedden zijn onrustwekkenden toestand en wat hij ook gepoogd had om zijne smart te verduiken, ditmaal zou hij het scherpziende oog van den torenwachter niet meer kunnen bedriegen. Hij sukkelde immer verder, geraakte buiten de stad, waar hij, teenemaal van krachten uifgeput, onder de breede luif van eene wachthuispoort nederzeeg. Weldra l3g hij in een vasten sluimer. Langen tijd kon de lijder daar gerust en in ongestoorden zuil zijn lijden vergeten hebben, als hij, schielijk door hoefgetrap pel van naderende paarden gewekt, de oogen opende. Het nachtelijk duister omringde hem hij zag nochtans eenige ruiters bij hem stilhouden en uit den zadel springen. Ze kwamen dich ter naar de poort en do eerste dio hij herkende was de eletto. van Naverese, den sergeant ontwarende, deed twee schreden achterwaarts van verwondering. Weihoe, Reygerman riep hij hier toch zou men u het minst zoeken!... Wat hebben die zotte kuren te bedie- den wie geraakt uit dergelijke grillen wijs Gij, aan den kant van dit afgelegen bolwerk, in de nabijheid dezer ver pestende grachten, terwijl soldaten, in rang onder u, tot over de ooren in de pluimen kussens steken... Waarlijk, zulke poetsen gaan mijn denkvermogen te boven Het ontbrak den jongeling aan moed en kracht om onmid dellijk te antwoorden. Sta eens vlug recht, hoorsprak de overste. Het is hier, duivelsch nog te slecht om onze paarden te stallen. - Langzaam overeind komende, hakkelde Jeroom Senor supperior, de vermoeinis verraste mij hier. Licht gebood eon officier. Eene lantaarn werd aangestoken. De weifelende vlam der wollen pit beglansde vestbarmen, ringmuren en kanteelen, hop lieden, wapenknechten en strijdrossen. Maar, ge zijt ziek, zeer ziek, hervatte van Navarese, den lijder van dichterbij beschouwende. Go rilt alsof gij kou hadt cn ge dampt van liet zweet dit zijn wel dc voorboden eener ernstige verhitting, de eerste verschijnselen der... Ik zal hier sterven, signor, zuchtte Reygerman. Sterven grimde Jan. Denkt gij er aan Men sterft niet als men wil, jongen. Ten andere, gij hoeft ons, alvorens naar 't pierenland af te reizen, nog menigen dienst te bewij zen. Lalen we hem hierlangs brengen, morde een der raads- heeren, die het niet verkroppen kon, dat de eletto zoo veel belang stelde in eenen sergeant, dio dan toch nog altyd een vreemdeling onder hen bleef. Neen Ik heb eene gedachte, meende de opperste. - Rey german maakt aanspraak op mijne belangstelling by is mij innig verkleefd...» Wij kunnen hem toch op onzen rug niet medenemen. van Navarese liet de scherts onverlet. Jcronimo, vervolgde hij ik wil uwe diensten beloo nd). Kom met mij naar huis een goed, verzorgd bed staat' er gereed, cn morgen zal een hartversterkend ontbijt u zoo springlevend maken als een bliek in het water, alsmede u vast op de been zetten. Achtereenvolgens ontgrendelde hij de poort en trad er met de onderbevelhebbers in. Deze bonden er hunne dravers vast en gingen er naderhands gezwind van door. De eletto nam Jeroom onder den arm, tilde hem omhoog en trok op. Geen enkel woord werd gewisseld. Do sergeant hompelde voet voor voet, strompelde nu en dan tegen een ongelijken steen en zou menigmaal hebben gevallen, indien zijn geleider hem niet duchtig had ondersteund. Waarom van Navarese eensklaps zoo hupsch en in de weer was Dit zullen wc spoe dig te weten komen, woldra de drijfveer kennen, welke hem ten opzichte van een in nood verkeerenden onderdaan tot zyne handelwijze aannoople. RBODKN NADRUK. (Wordt voortgezet). onderwijs vernieligt. Die cyfers bewij zen het tegenovergestelde. In 1881, waren er 708 bewaarscholen met 56408 kinderen, in 1908 waren er 2985 met 267994 kinderen. In 1881 waren er 2445 ofilcioelo scholen voor volwassen met 67,918 leer lingen in 1908 niet min dan 4473 mot 227.220 leerlingen, Gok verminderderd van jaar tot jaar het getal ongeletterden 1880 waren er op de lotelingen 22,58 per honderd die noch lezen, noch schryven konden en in 1908 noch slechts 8,46 Terwijl in 1881, onder het liberaal ministerie, de uitgaven voor het lager onderwijs (normale scholen inbegrepen 32,578,304 fr. beliepen, zijn ze in 1907 (katholiek ministerie) geklommen tot 53,029,291 franken. Dat zijn eenige cyfers die de liberale en socialistische bladen wel eens aan hunne lezers zouden mogen meêdeelen, doch zij zullen zich daarvoor wel wach ten. Zy zullen voortgaan met liegen en lasteren, doch dit zal de waarheid niet beletten te zegepralen. Kleine Burgerij. Het Congres van het Nationaal Verbond der Kleine Burgerij zal plaats hebbeu in de Ten toonstelling van Brussel den 3, 4 on 5<l,n September aanstaande. De dagorde bevat de belangrijkste vraagstukken voorde kleine handelaars, nijveraars, enz. Men zal eronder andere bespreken de handelspolicie: de oneer lijke mededinger) het inrichten vau hot krediet, enz. Het toetredingsrecht tot liet Congres kost 5 frs. met de versla gen en 2 frs. zonder do verslagen. De lidkaart geeft recht op koosteloozen ingang in de Tentoonstelling gedurende de 3 Congresdagen. De toetredingen mooten gestuurd worden naar hot Sekretariaat, Karthui- zerstraal, 21, te Brussel. De oudste vrouw van de wereld. Te Posen woont eene vrouw met name Dukiewitz, diegeboreu is in 1785 en do oudste der werold scheen, maar die titel wordt haar ontnomen door een inwoonster van Pavelsko, mevrouw Baba Vasilk, dio het levens licht zag in Mei 1784 en dus meer dau 116 jaar oud is. Zij heeft een zoon van bijna 100 jaar oud zij ziet en hoort nog goed en doet alle dagen haar wande- lingje. De bevolking van Europa in 1801 en 1910. Iu 1801 telde Europa 175 miljoen inwoners in 1910 zjjn er 438 miljoen do bevolking is dus 150 per honderd vermeerderd. In 1801 tolde Frankrijk 33 miljoon inwoners, en werd enkel overtroffen door Rusland, dat 36 miljoen onderda nen lelde. Engeland, met Schotland en Ierland erbij telde maar 16 miljoen inwoners, nog niet de helft van Fraukrijk. Het Duitsche kcizerryk van de 18* eeuw, verbrokkeld en onsamenhangend, verdeeld in 1800 tot 1900 zelfstandige Staten en Staatjes, telde maar 25 mil joen inwoners. Italië bestond niet als Staatmen had er 't Koninkrijk Sardinië met 2,700,000 inwoners het Groot-Hertogdom Toska nen, 1,000,000Üo Pauzelijko Staten, 2,600,000 het Koninkrijk Napels, enz., 4,800,000 al te samen nog geene 17 miljoen. Oostenrijk en Hongarië bereikten te samen maar 25 miljoen inwoners. Fraukrijk overtrof dus alle andere Stalen iu bevolking Geen wonder dat Napoleon don eenen vorst na den ando ren verslo'g, uitgenomen Rusland. Frankrijk tolt nu 39 miljoen Enge land 45 miljoen; Duitsclilaud 65 miljoen; Italië 34 miljoen Ooslenrijk-Hongarië 50 miljoen Rusland 138 miljoen inwo ners, België en Holland to sameu heb ben er 14 miljoen in plaats van 5 mil joen. Fruit. Men meldt uit Enge land dat de vruchten or zeer slecht gelukt zijn. Dat zou ons niet erg bekom meren, ware liet niet dat de Engelsche kooplieden, die iu vroegere jareu reedg zoo zeer in België het boste fruit kwa men opkoopen en naar hun land deden verzenden, thans meer dau ooit hun gerief zullen opdoen en ons slechts het overschot zullen laten. Maar er is hier niet veel te grabbelen,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1