Eenige nuttige wenken aan onze Laqdbouwers, DITJES en DATJES. 0. L.Vrouw ter Meulescljette Canton van Aelst, -Lc Provincie Oost- Vlaanderen. Denderljaulem Erenjbodegem, Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. (Vervolg.) Na dit eerate tijdstip, of na een tiental dagen moet men de hoeveelheid trapsgewijs verminderen en vervangen door dezelfde hoeveelheid afgeroomde melk, waarby men aardappelbloem af ook nog tarwe bloem voegt om het uitgetrokken vet te vervangen. Gekookt lynmeel, waarvan sommige landbouwers het gebruik sterk aanbevelen, mag in den beginne niet koud maar altijd warm toegediend worden. In den beginne kan men nog de afge roomde melk de volgende bereiding doen ondergaan Bij 20 liters voegt men 2 kilos tarwe bloem, 2 1/2 kilos gemalen mout en 60grammon dubbel-koolzure soda. Men laat dit mengsel gedurende 3 kwar tiers koken en men voedt het goed op de voldoende waarde dezer samenstelling is veel grooter dan die der volle melk. Later mag men de bij te voegen stoffen in hoe veelheid vermeerderen. Voordeelen der melkerij op sociaal gebied. Op de kleine boerderyen is het de vrouw des landbouwers, die niet alleen moet mel ken, maar ook de bewerking, en verkoop en de aflevering der boter moet doen. Al die bewerkingen eischen veel tijd en zorg, en zijn de oorzaak dat andere bezighedeD, even nuttigen noodzakelijk, verzuimd of niet behoorlijk verricht worden. Deze toe stand is dikwijls de oorzaak van groote na doelen en zware teleurstellingen. Met deel te maken van eene melkerij, is de boerin van een zwaar en vermoeid werk ontlast, dat dikwijls hare krachten te boven gaat en hare gezondheid knakt. Zij zal meer tijd kunnen besteden aan hare familie en aan hare kinderen. Dank aan de melke rij, ontwykt de boerin aan velo bezwaren en beschikt over oenen kostelijken tijd dien zjj kan besteden tot het vervullen van al de haar opgelegde plichten, 't zij als echtgenoote en moeder, 't zij als huishoud ster. Samenvatting der geldelijke voor deelen. In dit hoofdstuk maken wij eone verge lijking tusschen de uitgaven in eene melke rij en de uitgaven uitspruitende uit de bewerking der melk in eene boerdery met 2 en 6 koeien. De lezer zal zich alzoo een klaar en dui- delyk gedacht kunnen vormen van de voordeelen eener melkerij. Geven wy eerst een woordje uitleg. Twee koeien geven jaarlijks omtren 4,860 liters melk. Tot de bewerking dezer hoe veelheid melk is het noodig eenen afroo- mer aan te koopen, verder een botervat, een botorkneder, eenige roombakken en andere kleine werktuigen; tot den aankoop van het noodig gerief is de boer verplicht eene uitgave aan te gaan van ten minste 400 franken. Laten wy hier de berekening volgen der jaarlyksche uitgaven. De landbouwers zyn niet in het bezit van het noodige geld tot aankoop dier toestellen. In de eerste veron derstelling zou de som van 400 fr. op de spaarkas geplaatst, hem jaarlyks oenen intrest opbrengen van 12 fr. in do tweede zou hij verplicht zyn eene leening aan te gaan en alzoo jaarlyks eene vergoeding te betalen van 16 fr. het is natuurlyk de boterfabrikatie welke dezen intrest moet vergoeden. De gebruikte toestellen, welke een kapi taal vertegenwoordigen van 400 fr. blij ven niet eeuwig bestaan, ver van daar, ieder jaar komt er wat sleet aan en na 10 jaren dienst zijn zij gewoonlijk buiten ge bruik en moeten vervangen worden. Het is wederom de melkinrichting wel ke op 10 jaren eene overopbrengst moet geven van 400 fr. of 40 fr. 's jaars, ten einde het verlies van het belegd kapitaal te voorkomen. Intusschen ondergaan de werktuigen herstellingen dat mogen wij gerust op 10 fr. 's jaars schatten en als volstrekt het minste beschauwen, want het is ons bekend dat een landbouwer uit het omliggende op 10 jaren tijd aan zijn afroo- mer alleen meer dan 200 fr. onkost had, alhoewel het werktuig buitengewoon goed verzorgd wordt. Ook is er olio noodig om den ontrooraer te smeren, papier tot het inpakken der boter, kleursel, enz. Die kosten beloopen jaarlyks zonderde minste overdrijving 15 fr. Zoo zullen wy nu de aangehaalde kosten samentellen en wij ko men op eene jaarlijksche som van ten min ste 80 fr. som die reeds veel hoger is dan die welke de boer in de melkerij zou moe ten betalen. Tot nu toe hebben wy nog geene rekening gehouden van den tijd die men besteedt aan het afroomen, het bote ren, het bewerken der boter en het kui- schen der werktuigen, even min den tijd die men besteedt voor den verkoop der boter. Niettegenstaande het zeer moeilijk is het getal uren aan de werkzaamheden doorgebracht juist to bepalen, mogen wy ze ten minsten op 300 uren per jaar reke nen dit maakt aan 0,20 per uur, eene jaarlijksche uitgaaf van 60 fr. Laat ons thans de uitgavon onder den vorm van tafel samenvatten alzoo zullen wy ze ons beter voorstellon en gemakkelijker begrijpen. 1. Intrest van het kapitaal, 4 16 fr. 2. Jaarlijksche afkorting 40 3. Herstelling der ondebouds- kosten 10 4. Kleine uitgaven: olie, papier, verkoop der boter 15 5. 300 uren werk aan 0,20 fr. 60 Totaal 141 fr. Reken wy nu wat die landbouwer in eene melkerij zou betalen 1. Bewerinhskosten 0,01 fr. per liter melk 48.60 fr. 2. Vervoerkosten der melk 24,30 3. Minder waarde der afge roomde melk aan 0,05 fr. de liter 20,65 Totaal 93,55 fr. Hier trekken wij van af als winst: 1. Fabrikatio van 150 kgr. boter meer per koei tegen 3 fr. de kgr. 9 fr. 2. De prysverhooging van 0,20 fr. per kilo boter voor 150 kgr. is 30 Totaal 39 fr. De onkosten beloopen dus slechts fr.93,55 min 39 fr. is 54,55 fr. Maken wij thans melding van de uitga ven veroorzaakt door de boterbereiding op op een pachthof met 6 koeien. De jaarlijksche uitgaven berekenen wy als volgt: 1. Intrest van het kapitaal tegen 4 °/o 20,00 fr. 2. Jaarlyksche afkorting 50,00 3. Herstelling8- en onderhoud- kosten 20,00 4. Kleine uitgaven Olie, pa pier, kleursel en verkoop der boter 40,60 5. 1,095 werkuren of 3 uren per dag tegen 0,20 fr. 219,00 Totaal 349,60 fr. In eene melkerij daarentegen beloopen die uitgaven niet hooger dan 144,60 Ziehier 1. Bewerkingskosten, 0,01 fr. 140,80 fr. 2. Vervoerkosten 1/2 cent. per liter 72,90 3. Minder waarde der afge roomde melk 1/2 cent. de liter 62,00 Totaal 280,70 fr. In het geheel 340,60 fr. In do melkerij 280,70 58,90 fr. Hier valt bij te doen als winst 1. Vorhoging van boteropbrengst of 1,500 kgr. per koei aan 3 frank de kilo 27,00fr. 2. Prysverhooging 0,20 fr. per kilo 104,30 Zuiver win 131,10 fr. Voor onze soldaten. Napoleon heeft gezegd: de beste kristenen zijn de beste soldaten Om allerbeste solda ten te vormen, geeft men in de Retrai- tenhuizen van Gent, geestelijke oefenin gen aan de jongelingen, die in October den dienst aanvangen. Vooraleer de kazerne binnen te treden en de militaire theorie aan te leeren, is het voor den recruut hoogst van noode, zijne theorie van christen mensch te overzien, en alzoo zich te bereiden om zyne nieuwe maar tevens gevaarlijke loopbaan te beginnen. Mogen al de ieverige herders, al de christene ouders huune jonge milicianen aanzetten deze oefeningen te volgen, den 11 of 18 September. Deze retraiten beginnen den zondag gen, eindigen den dinsdagavond en worden gegeven door een pater Jesuïet; bijgestaan door don E. H. De Steur, legerpastoor. Een onderofficier van 't garnizoen geeft, tijdens do vrije uren de beginselin van 't soldatenleven. Inlichtingen en inschrijvingen te be komen bij P. Van Acker, Bestormstraat 36, Gent. Jachtvergunning. De opening der jacht is vastgesteld, in 1910, als volgt Op 3 September in de provinciën Ant werpen, Brabant, Oost- en West-Vlaan- deren, Limburg, in de gedeelten der provinciën Henegouw, Luiken Namen, gelegen langs den linkeroever van de Samber en de Maas. Op 10 September, in de andere gedeel ten van het land. Doch a) De jacht op het korhoen blijft verboden tot verdere beschikking b) De jacht bi j middel van den loophond of den hazewind, is slechts toegelaten te rekenen van 17 September die op de fazanthauen,te rekenen van 1 November. Het is verboden bij sneeuw in open veld te jagen, welke ook de hoeveelheid sneeuw zij die den grond bedektde jacht blijft echter toegelaten in de bos- schen, alsook op het waterwild langs de zeekust, in de moerassen en op de stroomen en rivieren. De patrijzen- en kwakkeljacht, en die op het Schotsche sneeuwhoen, is na 5 November gesloten alle soort van jacht met inbegrip van de jacht met loophon- den, is na 31 December 1910 verboden. De konijnenjacht met geweer, met of zonder fretten in klopjacht, of met staanhonden of met den kleinen hond, genaamd keffer -, in de bosschen als ook in de duinen, en deze, bij middel van beurzen en fretten, zijn geheel het jaar toegelaten de jacht op waterwild langs den oever der zee, in de moeras sen, alsook op de stroomen en rivieren, blijft open tot en met 30 April aanstaan de, behalve voor wat betreft de jacht op de blokeend die na 15 Maart zal gesloten zijn. Indien gij uwe kinders leert lief dadig zijn, zult gij hun een oprecht for tuin nalaten. God, immers beloont do liefdadigheid, hij geeft honderdvoudig weer, zelfs dik wijls van af deze wereld. IT. Franciscus Salesius. De miliciewet. - Art. 27 van de miliciewet stelt van den dienst vrij de milicianen die gedurende drie maan den een leergang van ziekenverpleger gevold hebben iu het jaar dat op hunne inschrijving volgt. De milicianen, op welke deze uitzondering toepasselijk is, zijn T. degenen die deel maken van een kloosterorde 2. de seminaristen 3. de genen die de leergangen van de Staats normaalscholen volgen 4. degene die een bekwaamheidsdiploma van lager of of midelbaar onderwijs bezitten en zich voor het onderwijs bestemmen. DE KAPEL VAN TE AALST. Volgens de volksoverlevering stond er, eenige eeuwen geleden, in de nabijheid der stad, aan de boorden der Siesegem- beek, eenen watermolen, die toebehoorde aan de heerlijkheid van Meuleschette. Een maaldersknecht vond er op zekeren dag 'n klein Mariabeeld voor het schof drijven. Hij droeg het aan zijnen meester, die het op een voetstuk, aan zijnen molen plaatste, 's Anderdaags vlotte het beeld, op dezelfde plaats; weder word het uit het water gehaald, doch tot drijmaal toe was men verplicht het terug uit de beek te nemen. De Geestelijkheid zag daarin het verlangen der H. Moeder Gods om aan den oever der Siesegembeek, in een Heiligdom vereerd te worden. Aanstonds sloeg men de hand aan het werk en weldra rees de kapel op. Tot daar de traditie. Reeds in 1668 vindt men van dit bede huisje melding. Dit jaar immers toog eene boetprocessie, met het Kapittel der St. Martenskerk aan 't hoofd, naar Meuleschette, ten einde den geesel der pest af te keeren, die alsdan te Aalst 2000 inwoners ten grave sleepte Als de pest eens was ontbonden En naer Aelst was afgezonden Van den Heere, tot een straf, Viel het bynaer al in 't graf. Hot Gapittel met de menschen Deden smeeking ende wenschen Om verlost te mogen zijn Van dat pestelyk venyn Daer geschiedde alle daegen Een' processie met behaegen, Naer het eynde der hoogmis Tot Maria Meuleschetten Om de peste te beletten. En de pest is weggegaen Door 't gebed aldaer gedaen (Luyckx, 1816). Vermoedelijk was het dezelfde kapel, die, in eene oorkonde van 1535, voorkomt onder de benaming van O. L. Vrouw ten-Riemenen achter dewelke eenen meersch lag, die toebehoorde aan de Gildekamer De Catharinisten, (Schepe- nenboek 1535, fol. 937°, SA, nr 629), veroeniging van Rederijkers, in 1793 ontbonden en in 1804 heringericht. De tweede bidplaats, genaamd het Kapelleken-Beek, werd gebouwd in 't jaar 1693, uitwijzens den gedenksteen, die vroeger in den voorgevel prijkte H. Maria tot Meuleschette Bid voor ons 1693. Onder de Fransche Republiek, den 28 Fructidor jaar VII, stelden de vreemde dwingelanden de Kapel, als domaniaal goed aangeslagen, te koop Ziehier de plakbrief der verkooping Vryheyd. Gelykheyd. Departement van de Schelde. Verkooping van Nationaele Goederen Wétten van den 16 Brumaire, 2 Fructi dor 5d* jaer, 26 Vendemiaire en 26 Bru maire 7sie jaer. Waervan de Zitting tot den Instel zal gebeuren den 24 Fructidor jaer 7, en de zitting tot het absolut verblyf den 28 Fructidor 7sl* jaer, voor de Centrale Administratie van het Departement van de Schelde. COMMUNE VAN SCHAEREBEKE. 19° Eene Kapelle, met last van de zelve af te breken, genaemd ter Meuleschetter, in het midden den weg, by de commu- nauteit van Aelstgeprezen 10 fr. in revenu en in kapitael 400 fr. Gedaen en geredigeert door den onder schreven Directeur van het Enregistre- ment en Nationale Domeynen, tot Gend, den 5 Fructidor jaer 7 der Fransche Republiek. Geteekend Armand. Gezien en geapprobeert door de Cen- traele Administratie van het Departement van de Schelde, Gent, den 5 Fructidor 7ste jaer der Fransche Republiek. Getee kend, Graham, PresidentMalfaison, Van Overloop, Bekkens, Administra teurs Van Wambeke, Commissaris van het uytwerkende Directorie; en Gréban, secretaris en chef. Met de Kapel van Meuleschette, ston den alsdan in openbare veiling de Kapel van O. L. Vrouw-ten-Beukenboom, te Voordede St. Rochuskapel, te Wan- zelede SI. Lievenskapel, te St. Lie- vens-IIautem de kapellen van Ste Gu- dula, te Moorsel, en van St. Marten, te Denderbellede groote Capelle, te Lede; de kapellen van Appelsde kapel van den Bijstand, te Baasrodede kapel van St. Roc hits, Oosterzeelede kapel der Oude Goden, en de kapel van den Bij stand, te Lebbeke de St. Rochuskapel, van Herzele, op het punt van afgebroken te worden, wanpccr dezelve door Maria- Elisabeth Van Wayenberghe voor 21 pond groote werd aangekochtde kapel van O. L. Vrouw van Zeven We'éen, te Herzele twee kapellen, te Baelegem, en eindelijk de kapel van St. Rochus (in 1560 gekend onder de benaming ten Nuffel, naar het gehucht de Nuvel, de Heuvel, de Hievel of de Nuffel, van Moorsel en Meldert), te Meldert. Bij testament, verleden voor den heer notaris H. D'Huygelaere, legateerde, den 16 September 1846, ridder Alexander- Josephus-Maria Pauwelaert aan het Kerkfabriek van St. Martinus 1) de kapel van Meuleschette, op Aalst-Schaarbeek, met al de meubels, versiersels, zoo in goud als in zilver 2) eene eeuwigdurende rente van 100 franken, om eenige kleederen te koopen voor de arme Eerste Communie kanten 3) eene eeuwigdurende rente van 50 's jaars voor de prijsdeeling der Zondagscholen. Twee proviseurs, namelijk de heeren Victor Lefebvre en Benediktus De Co- ninck-Moeyersoen, werden aangesteld Den Raed, begeerende te voldoen aen den wil uytgedrukt door wylent jonck- heer Ridder Alexander Pauwelaert in zijnen acte van donatie (testament) aen de kerk der Kapel van Meule- schette, namelyk van twee proviseurs te benoemen uyt de gebuerte der Nieuwstraet tot bewaeken der gezegde kapelle, heeft tot deze bediening benoemd de heeren Victor Lefebvre, lid van het kerkfabriek, en Benediktus De Coninck-Moeyersoen, koopman in deze stad. - (Kerkarchief.) Den 17 September 1855 schenkt juf vrouw Joanna D'Haens, weduwe van Joannes Clemens Meert, 1 aar 32 centi aren land en meersch, alsmede 24 centi aren grond M. Frederik Brisard geeft 79 centiaren grond. (Akte van donatie, verleden voor den heer notaris Victor de Schaepdryver te Nieuxo er kerken). Deze laatste giften lieten het bestuur van het bedehuisje toe, den toegang en ommegang tot en rond de Kapel zeer te vergemakkelijken. Onmiddellijk sloeg men de hand aan het werk onder het bestuur van den stadbouwmeester Rey- niers, werd de beek rechtgetrokken en sloeg men langsheen den boord stevige pijlen, ten einde alle wegzakking te voorkomen Baetens en Mertens legden daarna den grond effen een deel van den grond is alreeds veranderd in een pleyntje agter de Kapeleen ander o deel wordt bestemd tot herleggen van den waterloop. (Beraadslaging van het Bestuur der Kapel, in date 7 Maart 1856). Ten jare 1863 verkocht de kapelraad zes roeden grond van haren lochting aan den heer Beatsc. Zeven jaren later, bepaaldelijk den 27 Augusti 1870, wordt er bij hoogdrin gendheid overgegaan tot de vernieuwing van de staken en planken aan den oever der beek M. Gustaaf De Cocn schenkt hiertoe kosteloos de materialen. Tijdens de verdeeling der parochiën, stond de St. Martinuskerk aan de Sint Jozefskerk, bij mondelinge overeen komst, de kapel en verdere eigendom men af (6 October 1889), waarvan door den heer Notaris De Gheest een rechts- geldigen akt, den 5 Juni 1891, werd opgesteld. In zittingen van 6 en 15 Maart 1894, besloot de kapelraad lot het afbreken van het aloud bedehuisje en tot den opbouw Yan eene nieuwe en ruimere bidplaats. Dientengevolge deden het Kerkfabriek van St. Jozef en het stads bestuur, den 9 Juli 1894 de volgende acte opstellen De Kerkfabriek van S'-Jozefskerk van Aalst staat af en aan ten voordeele der Stad Aalst, het gebouw genaamd de Meuleschettekapel, met den grond ervan afhangende, gestaan en gelegen te Aalst, op den weg leidende van do Schoolstraat naar de Koolstraat, gecadastreerd wijk C, nummers 1071, 1072b en 1073b, met eene grootte van twee aren vijf en zeven tig centiaren. In tegenmangeling staat de Stad Aalst af aan en ten voordeele van de St. Jozefskerkfabriek van Aalst, tweo perceelen grond, gelegen te Aalst, op het Duifkensveld, het eene groot twee en veertig centiaren en veertig milliaren, en het andere groot een aar drij en veertig centiaren vijf en negentig milli aren, beide deel makende van het ka dastraal nummer 1032 der wijk C. - Yoorhandige vermangeling is ge daan en aangegaan op last bij de stad Aalst, van aan het kerkfabriek van St. Jozefskerk van Aalst eenen opleg te doen van 1,750 fr.» Het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw, in slechten staat zijnde door zijn hoo- gen ouderdom, opperde de Raad den 17 Augusti 1878, het verlangen hetzelve in was te doen plaatsen of op eene andere wijze te doen herstellen edoch, aan de kerkelijke gebruiken twijfelende, besloot men de hoogere geestelijkheid te raad plegen. Den 21 Augusti 1879 ontving de heer Verbrugghen de toelating om deze her stelling aaneen bevoegden kunstenaar toe te vertrouwen. De heer Maes, beeld houwer, wonende ter stede, Kapele- straat, aanvaardde dit moeilijk en hoogst nauwgezet werk. Het werd echter niet uitgevoerd om welke reden weten wij niet, want ten jare 1881 kwam Z. H. den Bisschop zelf het kostbaar Moederbeeld met lijnwaad omwinden en beplakken. Petrus Van Nuffel, Wordt voortgezet. Schooljaar 1910 1911. De provinciale commisbie der studiebeur- zenstichtingen van Oost-Vlaanderen brengt ter kennis van belanghebbenden dat de vol gende beurzen voor het schooljaar 1910-1911 zyn toe te wijzen Stichting Vonck en Van Nuffel (1786). Eene beurs van 220 frank en eene beurs 200 frank, voor het lager onderwijs, de humaniora, de wijsbegeerte, de godgeleerd heid, de rechten, de geneeskunde, ten voordeele der naaste bloedverwanten des stichters, en bij ontstentenis dezer, de jongelingen 1° uit Baardegem 2° uit de gemeenten van het voormalig markgraaf schap Assche. Begevers de heeren 1'.-J. Vanderstrae- ten, te Baerdegem O. Reyntens, bege vers, en F. De Hert, advokaat, lid der provinciale comissie, te Aalst. De belanghebbenden worden verzocht zich tot den heer secretaris der commissie, te Gont, by gefrankeerden brief, vóór 30 September 1910, te wenden. De aanvragen mooten aanduiden 1° Do stichters. 2* De naam, voornaam en woonplaats der aanvragers en het beroep huns vaders en hunne moeder 3e In welke hoedanighoid zy de aanvraag doen 4* De beurzon van stichtingen van ande re provinciën of de hoegenaamdo openbare toelagen die zij uit reden hunner studiën genieten alsmede het bedrag dezer toelagen Indien zy geene beurzen of toelagen genie ten, moeten zij er uitdrukkelijk melding van maken. By de aanvragen dient te worden ge voegd een uittreksel der geboorteakte der aanvragors, een getuigschrift van zedelijk gedrag, een studiebewijs afgeleverd door het hoofd van de school die zij vroeger zouden bezocht hobben en al de stukken ge schikt tot hot vaststellen hunner verwant schap met den stichter of van hunne andere titels die tot het genieten der beurzen recht geven. Zij die de aanvraag uit reden hunner verwantschap doen moeten by de stukken die hunne afstamming bewijzen eene stam- beschrijving hunner familie voegen. Voor de stichting Vonck en Van Nuffel, dienen de verzoekschriften in dubbel te worden opgemaakt en vergezeld te wezen van eene opsomming der stukken die tot staving orbij zyn gevoegd. Het getuigschrift van zedelijk gedrag en do akten van don burgerlijken stand dienen op gezegd papier afgeleverd to worden. Uitgenomen in geval van onvermogen, moet het getuigschrift van zedelyk gedrag geregistreerd worden. Het genot dier beurzen zal ingaan met 1 October 1910. Gent, den 15 Juli 1910. Do Secretaris, De Voorzitter, Tt. Legér, advocaat, be Kbrchove d'Ousselgem Wij vernemen dat op aandringen van den heer Baron Louis de Bethune, Provinciaal Raadslid en van het Gemeentebestuur van Denderhautem, de heer Gouverneur heeft besloten dat de werkon tot herstelling der baan van Denderhautem, Anderenbroeck tot Erembodegem, Terjoden onraiddelyk zouden aangevangen worden. Programma van het koncert, 't welk zal gegeven fAllQp worden door de Koninklijke Harmonie, op Donderdag 1 Sept. 1910, om 20 '/e uren, op den kiosk Groote Markt, onder de lei ding van M. R. Lenssens 1. Chante clair, marche P. Gillis. 2. Die Schóne Galathée, ouverture J. Suppé. 3. Mignon, fantaisie sur l'opera A.Thomas. solisten MM. D'hoir en D'hondt. 4. Danse de petite Poupée Mertens. 5. Le Postillon amoureus, solo pour bugle Neumaun. soliste Mr Phil. D'hondt. AALST. Dinsdag is er aan de brug van den ijzeren weg, Brusselsehesteenweg, een steen door het venster van een rytuig van den exprestrein geworpen. Eene dame dio zich in het rytuig bevond werd door den steen licht gekwetst. De heer De Vos, hoofpeommissaris der Btatie heeft aan stonds een ondorzoek ingesteld. AALST. Jubelfeest. Morgen Zondag, zal in het klooster der Zwarte Zusters, hot gulden jubelfeest gevierd wor den van de Eerw. Zuster Seraphina. Onze beste gelukwen8chen. Donderdag reeds laat in den avond was de genaamde Alfons V. D. W. oud 9 jaar, langs den koer in de woning gebroken van P. Van de Velde, Groenstraat alhier, en stal er eene doos broodsuiker en eenig geld. Hij wierd betrapt en aangehouden. AALST. Op Maandag 12 Septem ber 1910, te drie uur namiddag, zal in de groote Zaal van ons St. Jozefscollege, een derde vertooning plaats grijpen van Von dels treurspel Jozef in Dothan. Onze lezors herinnere zich nog met hoe grooten by val dit treurspel op de prijsuitdoeling werd bekroond, en hoe zuiver een kunstgenot dit was vooral wie oogen en ooren had. Alles laat voorzien dat deze nieuwe op voering nog groot succes zal inoogsten uit alle gewesten van Vlaamsch België zullen de letterlievende Vlamingen toeko men. Kaarten met libreto zijn op voorhand te verkrijgenvoorbehouden genummerde plaats, 3 fr. eerste plaats, 2 fr. tweede plaats 1 fr. De loten der Tombola. Wij weten niet welken geestigaard het rumoer in omloop gebracht heeft, dat het volkomen nuttoloos was zich nog loten der Tombola der Brusselsche Tentoonstelling te ver schaffen, aangezien de meeste loten door het comiteit in de Belgische en Engelsche 8ektiën aangekocht door den brand verslon den zyn. Moet men zeggen dat er van die uitstrooiïng niets waar is en dat het komi- teit der Tombola tegen over de bezitters van loten al zijne verpliobtingen zal houden? Al de loten door 't vuur vernield zullen door andere vervangen worden en wat de rechten der eigenaars van loten betreft, deze mogen zich geruststellen, want den brand heeft aan den staat dier zaken niets veranderd. 't Publiek moet dus niet bevreesd zyn loten te koopen der Tombola waarvan do rechten zouden betwist zijn. Niet alléén, zullen de koopors van loten, de loten beko men welke zij zouden gewonnen hebben, maar met de kanzen der Tombola te beproe ven, zullen zy aan de Tentoonstelling toe laten van grootscher het ongeluk te her stellen welk ons zoo schoon Nationaal werk heeft getroffen, en sulks verrichten zij eene vaderlandschlievende daad, te gelyker tijd dat zij kans loopen door 't lot begunstigd te worden. EREMBODEGEM. Woensdag avond, rond 71/2 ure, is brand ontstaan in de woningen van J. Fosselle, metser, en L. De Smedt, voerman, Brusselschen steen weg. Alles is de prooi der vlammen gewor den, oen deel dor woonst van Fosselle is verzekerd, de andere niet. De oorzaak van den brand is onbekond. Zakkenrollers werkten ieverig in de Kurzaal te Oostende. Tydens een concert werden een tiental klachten van bestolenen neergelegd, waaronder deze van oeno Russische dame, die mon eene brieventeich met 8000 franks en wissels op Moscou-St. Petersburg, g ontfuselt had. Gezamenlijk worden er een twintigtal klachten neêrge- legd. Drio Engelsche werden aangehoudan Men vond evenwel niets bezwarends op hen. Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Groot lot: 200.000fr. Prijs van 'tbiljet lfr. FI!VA.reCirci*!I*L*I>,19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, host slechts fr. 2.50 per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't ord» van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offlei- eële koerslyst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciënblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. De hoop TO jaren. Zulk een onwederlegbaar bewys zal de hoop weer geven aan al degenen, welke lijden aan rug- zy- leden en gewrichtpyn, alge- meene neerslachtigheid, koude handen en voeten, en alle andere kenteekens, eener nier- of blaasaandoening. Den 17 September 1903, zegde ons Mr Hansscns, 130 Rasphuisstraat, te Gent De hevige rugpijnen welke ik sinds lang gevoelde, werden onuitstaanbaar als ik moest bukken. Ik was aanhoudend neer slachtig mijn water was moeilyk en don kerkleurig. Met de Foster Pillen (verkocht in de apotheek Dh Valkeneer te Aalst) voelde ik aanstonds eene groote beternis, stillekens aan verminderden de pijnen, ds eetlust keerde weêr alsook de krachten; de hoofdpijnen hielden op en weinigen Ijjd later voelde ik my ganBch genezen en ver- jongd Don 8 April 1910 voegde M. Hanssens er bij Ik w as nooit beter gezond dan sinds ik de Foster Pillen nam dagelijks leg ik veel weg af zonder te lijden of mjj te vermoeien. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64, Coudenbergstraat, Brussel. (3). Brouwerij Van Roy, Wieze, gekend voor hare uitmuntende tafelbieren Vraagt pryzen en stalen. De hoofdprijs van 200.000 frank der tombola van de Tentoonstelling te Brussol, in de laatste trekking uitgekomen, is nog altijd niet opgeëischt geworden. Om het meer naar waarheid uit te drukken hy is te veel opgeëischt, want vijf of zes perso nen betwisten elkander dien prijs... op pla tonische wijze. In de allereerste plaats twee kantwerksters, die beweren dat hun num mer het goede verbrand is dan is er eene familie van een onlangs overleden hoer, van wien het biljet nogmaals het goede met dezen begraven is geworden eindelijk heeft het comiteit een telegram ontvangen van een heer die zich in Portugal bevindt en vorklaart het eenige en echte winnende nummer verloren te hebben. De andere groote pryzen werden gewon nen die van 25,000 frank door Mev. Ver hellen, die een koffiehuis houdt te St-Gillis, die van 15,000 frank door een boekdruk ker van Elsene welke verlangt dat zyn naam niet zal worden bekendt gemaakt die van 10,000 frank is govorderd door de Banque de Commerce van Antwerpen voor rekening van een derde. De zes pryzen van 5000 frank worden onderscheidelijk gewonnen door M. Neut- gens, beeldhouwer te Mechelen, welke vertegen wooordigt een groep van twee en dertig personen, die hunne biljetten en winstkansen hadden vereenigd M. Ger- kinet, sergeant bij het l4e linieregiraent, te Luik Mej. Ledure, naaister, te Kort- rijk Mej. Pélagie Gérard, te Auvelais M. Mansy, kolenmynwerkor te Houdeng- Aimeries. Moraal Koopt biljetten der Tombola bij voorkeur de winnende zorgt er voor dat ze niet zoek raken, en begaat niet de onachtzaamheid u er mede te doen be graven. Hf aan (Is ton <1 en. Al de dames welke zich het lichaam zuiveren met de Pil van Dr Walthéry behouden volkomene gezondheid ondanks de gevaren van haren ouderdom. 1 fr. Eene doos 's jaars is voldoende. -T- Tombola der Gewezen Wees jongen. Onwederroepelyk vastgesteld op Zondag 2 October. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle on Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschhoid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Dipratim aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is eon sorieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratbre, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Vaikeneer en Callebaut.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2