ipnderdag 1 September 1910 5 centiemen per nummer 64*e Jaar 4289 m Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. E Boerenvrienden •J GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onderlinge bijstand EEN EN AMDEtt. I Dit blad verschuilt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kning van den volgenden dag. - De prjjs ervan ia tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden i frank 's jaars, fr. 3-26 voor re. kimden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving bdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiên door de Poet ont- tangen Bjn ten laste van den schuldenaar. .1 Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasena, Korte Zoutstraat, N' 31 la in alle Postkantoren tdes Lands. v..Pkf ,d™^repsl Oeione 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonmawn on 3 bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota- m^den^voormaddag!™e0ding<,n doen' dÜn.d.g en vrijdag Voor de advertentiên uit vreemde landen «ich te wenden ten bureel# van dit blad. Als 't pas geeft klagen de geuzen put ten in de aarde dat er niets gedaan wordt Toorden landbouw. Er is nu verandering gekomen. Le Peuple, namelijk, heeft eone ontdekking gediau, in De Belgische Landbouw van 1885 tot 1910, uitgegeven door het Mi nisterie van Landbouw. In die uitgave heeft Le Peuple gelezen wat de landbouwkundigen van den Staat zooal gedaan bobben. Het blad verduikt Diet dat zy veel gedaan hebben veel hebben bijgebracht om den toestand van den landbouw te vurboteren. En inderdaad dat is waar. Laat ons eens zien wat het werkje zegt over Oost-VlaaDderen gen Er bestaan in Oost-Vlaanderen meer dan 900 groepeeringen, waarvan do twee derden daaromtrent moeten toegeschre ven worden aan het werk der landbouw kundigen. Laat ons eene byzondere melding maken van de Raiffeiseukassen - er bMtaan er 23. Bij ministeriëele omzendbrief waren de lmdbouwkundigen uitgenoodigd ge weest, bet nut dier instelling te doen kennen om er de stichting van te bewer ken. Allen hebben zich aan het werk gesteld en een onder hen heeft een half dozyn gemeenten bewerkt zonder on- middelyke uitslagen te bekomen. Eon of twee jaren later werd eene Raifleisenkas gesticht in elke van deze gsmeenten. Provincie Antwerpen In vele gevallen heeft de landbouwkundige van den Staat de voorhand geuonen. De inrichting van 20 tot 25 molke- ryen van een tionlal kweeksyndikaten, j een 20tal verzekeringen tegen de sterfte v?n vee en paarden is te danken aan de B uitiluitelijke werking van. den land bouwkundige. I Brabant. De landbouwkundigen zijn ier in gelukt te slichten of te helpen 1 «lichten melde modewerking van wer- I kers 84 vercenigingen, onder welke 21 kweeksyndikaten, 16 maatschappijen van aankoop, 16 kredietkassen, 4 pach- •terskringeu, 2 verzekeringsmaatschap- f pijen, 1 liolbouwkring, 1 landbouwver- jMniging en 2 groote bonden welke die inrichtingen in bonden vereenigen. Weit-Vlaanderen. Da landbouwvor mingen zijn nu ten getalle van 459, in het algemeen gesticht door den land bouwkundige. Limburg.- Er bestaan 622 maatschap- pyen, op weinig uitzonderingen na ge sticht door de rechtstreeksche medewer king der landbouwkundigen van den Staat. Henegouw. Over 25 jaren bestonden er bijna geene landbouwmaatschappyen nu zijn ze reeds talryk. Luik. Een lOOtal veeverzekeringen; een 30tal maatschappijen van landbouw krediet, een 40tal melkerijen, een 40tal vakvereenigingen— meestal die maat schappijen zijn gesticht rechtstreeks of onrechtstreeks door den landbouwkun dige. Er is dus wel iets gedaan voor den landbouw. Le Peuple stelt het vast. Ge denkt wellicht dat het socialisten blad het katholiek Gouvernement daar voor bedankt en hulde brengt. Gezijtleelyk mis Le Peuple is kwaad gelijk alle duivels het zegt dat do medewerking der land bouwkundigen van den Staat een schan daal is, gelijk men er nooit een saq in België De reden van die woede Wel, juist het goed dat die maatschap- pyon aan den landbouw doen. Le Peuple zou liever hebben dat de landbouw on machtig bleef spartelen tegen de krisis. De wonde moet immers openblijven opdat de menschen mistevreden zouden zyn en allen naar het socialism zouden loopen. Het socialism immers zou den land bouw redden met al de landbouwers te onteigenen willen of niet en ze tot werklieden en machienenloider te maken. De woede van Le Peuple bewijst hoe veel goed hot katholiek gouvernoment aan don landbouw gedaau beet. De Landsbond dor Cbristeno Vereeni- gingen van onderlingen bijstand in België, zal dit jaar zijnen Landdag hou den te Brussel, den 19 en 20 September aanstaande. Dezen Landdag grijpt dus plaats kor ten tijd voor het openen van den zittijd der Wetgevende Kamers. Het oogenblik is immers gekomen waarop de wetgeving op de ouderdoms pensioenen dient gewijzigd te worden, ten einde door het verleenen van een betamelijk pensioen aan do oude werk lieden, voldoening te geven aan de wen- 16* Vervolg. Joanna Joanna, zeg dat niet ik [Mn half gek ik weet niet wat ik zeg Vergeef me, en in 's hemels naam help mo. (Joanna ik ben moe oh, ik denk nu en J"80, dat ik werkelijk krankzinnig wordt Begin daar in 's hemels naam dan nu met meê, zei mevrouw Sherman ongevoe lig Ik ben niet op gekke menschen ge- d, en ale ge werkelyk denkt het te wllen worden, ga ik heen. Ik beb een af keer van krankzinnigen. Ze doen my altyd "aken aan Maurice, toen hy ziek was en Uit «en wijnglas levertraan drinken moest. Hy placht er iedoron keer juist als een krankzinnige uit te zien. Mevrouw Nethercombo bleef voor haar •taan. Haar doodsbleek golaat vormde oen 'Weeielijk contrast met dat harer zuster. Joanna, zwijg, ik kan 't niet verdra- ■gsn, zei ze met heesche, byna fluisterendo «tem. Zeg mo in God's naam, wie die man i«. Indien er slechts de geringste kans bMtaat, dat hij mij geld zal willen leenen. •a ik zoo dankbaar zyn, dat het my niet •al kunnen schelen wie en wat hy is. Oh ik zal hem alles geven, wat hy vraagt, als hy mij slechts helpt dit seisoen door te maken. In mevrouw Sherman's lichtblauwe oogen verscheen eene zwakko flikkering, en om haar welgevormden mond, vertoon de zich een eigenaardige trek. Ik weet niet, zei ze. Ge houdt r.iet van hem en ge zult wollicht met John in moeilijkheden geraken. Maar ik ben er zeker van, dat hy u alleen op uwe hand- teekening geld zal leenen, indien ge slechts een weinig voorkomend jegens hem zyt. Wie wie is het riep mevrouw Nethercombe driftig uit. Mevrouw Sherman sloeg hare blauwe oogen néér en opende ze toen plotseling weêr. Ik weet niet wat ge zeggen zult merkte ze op, maar ik kan het niet hel pen. Het is Lord Crowley. Mevrouw Nethercombe deinsde plotse ling achteruit. Lord Crowley, herhaalde ze. Maar ik ik begrijp er niets van. Hy... ik... ik... kan hem niet... Mevrouw Sherman trok de schouders op. Ik wist natuurlijk, zei ze, dat gy het land aan hem hebt en dat John hem haat en dat iedereen gelooft, dat hy vroeger een schelm was indien hy het ook nu nog niet is. Oh ja, dat weet ik en ik weet dat somige menschen hem niet in huis willen hebben, maar toch niemand weet iets mot zekerheid en liy is ryk, en hy schen der volkswerkers. Het wordt ook tyd dat do geldelijke tusscheukomst van net Staatsbestuur ten voordeele der ge- weslelyke herverzekeringskassen door eene wet bekrachtigd worde. Alle vereenigingen van onderlingen by stand moeten het zich dus ten plichte rekenen aan deze belangrijke besprekin gen deel te nemen de Landdag van September moet een schitterend bewys zijn van de levenskracht dezer maat schappijen en van den sterken band die liet leger der vooruitziende werklieden vereenigt. Op Zondag 18 September, daags voor de opening van den Landdag, zullen ge zamenlijke bezoeken plaats hebben in de wereldtentoonstelling naar de afdeeling van huishoudkunde. Do leden van het bureel van den Landsbond zullen zich, tusschen 2 en 4 ure, ter beschikking houden van alle congresleden, die be- geeren uitleggingen te ontvangen over die belangwekkende en leerryke afdee ling van onze World's Fair. Do Landdag zal gesloten worden door een bezoek naar het koloniaal museum van Tervueren, kosteloos iDgericht ten voordeele der congresleden door den St-Michielsbond van Brussel. Huishoudkunde.Eene jonge vrouw slechts eenige maanden gehuwd, kreeg op zekeren morgen twist met hare keu kenmeid. Deze maakte hare voorschoot los, werpt hem voor de voeten van me vrouw, laat het onbijt staan, pakt hare mezen bijeen en trekt er van door. De jonge vreuw stond gansch versla gen te kijken maar haar man, haar willende opbeuren, zeide: Lieve, raak toch niet van toon voor zoo een beetje dat is de moeite niet weerd braad mij maar een stuk vleesch, geef my daarbij een kopje koffie, en alles is hersteld daarmee ben ik meer dan voldaan, De jonge vrouw moest tot hare schaamte verklaren, dat zij daarvan niets kende. Ah hernam de man, gij weet niet hoe men vleesch moet braden on «en kopje koffie moet zetten I Welnu mijn lief, lief vrouwtje, daar blyft niets anders over, als naar uwe moeder te keeren en die verschillende zaken to leereu. In afwachting zal ik in de kost gaan. en zoodra gy genoeg van de keu ken kent, zullen wy weêr samon in een schuitje varen. Zoo gezegd zoo gedaan. De jonge vrouw keert terug naar hare moeder. Zy had drie zusters, oud genoeg om té trouwen. Zoodra deze het geval harer gehuwde zuster vernamen, sloegen ook de handen aan het werk en leerde op praktische wy ze den huiselijken arbeid aan. De getrouwde zoowel als de nog trouwbare, waren tot bezinning geko men en wisten niet veel tegen ,de han- del wij ze van haar man en schoonbroe der in te brengen. Dit diene tot waarschuwing aan de burgersvrouweD, die tegenwoordig zoo geerne juffertjes van hun dochters maken, en vooral tot waarschuwing der jonge dochtors, die niet wenschen op dezelfde lijn gesteld te wordon als dit zoo weinig aanbevelensweerdig model voor de jongelingmaatschap die den hijwelijkstap wil wagen. De verstan dige jongelingen zullen zulk een schat laten waar hij is, en als een ander er zin voor heeft, dat hy hem neme. De Eerste Communie. De offlei- eele latijnsche tekst van het besluit der Congregatie van de Sakramenten, be treffende de eerste Communie der kinde ren, bevat nagenoeg bet volgende De Congregatie verklaard uitdrukkelijk dat de verplichting van de j-.rlyksche Biecht en Communie voor o kinderen begint op denzelfden ouderdom, 't is te zeggen ia de jaren van discretie, wan neer zy beginnen verstand te krijgen namelijk omtrent de zoven jaren, min of meer. De kindereu zullen dus voor taan, als zij zeven jaar oud geworden zijn hunne Eerste Communie moeten doen, en zelfs sommige nog vroeger. Het is niet noodig dat zij daarvoor eene volledige en volmaakte kennis der christelijke leering hebben zy moeten echter naderhand geheel den catechis mus trapsgewijze leeren, naar de mate van hun verstand. Om tot de Eerste Communie te mogen voorbereid wor den, is het voldoende dat het kind de geloofspunten uit noodzakelijkheid des middels kent, de H. Sacramenten des Autaars van het gowoon brood kan onderscheiden en met de noodigo gods vrucht tot de H. Tafel kan naderen. Alle vijf jaar zullen de bisschoppen, ter zelfder tijd als over de andere zaken van hun bisdom, aan den H. Stoel verslag moeten geven over de toepassing der voorschriften betreffendedo Eerste Com munie. dan pelasische drank genoemd, naar Pelasos.het centrum der biernijverheid. Eono Grieksche legende schreef daarentegen de uitvinding toe aan Céres vandaar de latynsche benaming «cerevi- sia in 't fransch cervoise Uit Egypte kwam het bier due In Griekenland, Italië, Spanje, Gallië Germanië. Doch Galliërs en Germanen schreven de uitvinding toe aan den legendarischen Gambrious, die zou ge leefd hebben in 1730 vóór Christus. Jonge meisjes zyn de druiven, Jonge vrouwen zijn de wyn Oude vrouwen zyn de moeré En do oude juffers, Beste Mogen de rozijnen zijn. Laat men u zitten, maagdelyn Gy moetuw levenlang niet zuchten: Niet allo druiven worden wijn Rozijnen ook zijn goede vruchten Want niemand hoeft in zijn gemoed le treuren menig uur Rozijnen smaken altyd zoet De wijn smaakt dikwijls zuur Een onzer eerste luchtvliegers Nu er over luchtvliegers zooveel ge sproken wordt dient den naam van een Bruggehng. De Groef wel in herinne ring gebracht die veertig jaar geleden gevlogen heeft. Zyn eerste proefneming te Brugge waren goed gelukt. Te Brussel ging het zoo goed niet. Hij moest opstygen op het plein van het Jubelpark. Maar hy kou dien dag met zyn toestel met vliegen en het werd door ae woedende menigte verbrijzeld t P^r Engeland'. Op 9 Juli 1874 deed hij eene nieuwe proefne ming te Londen. Hij was met een ballon opgestegen eu zou met zyn vliegtoestel nederdalen. Maar het vliegtoestel kantelde om en De Groef viel vermorzeld neer op een grafzerk ln een kerkhof vaa Londen knoeit op de beurs en wordt verdacht v.in aandeelcn in eene minder eerlyke maat- schappy te hebben, en ik zie niet in, waar om hij u niet helpen zou. Ik geloof dat hy het dadelijk doen zou, als ge, wel, als go hem nu on dan zoudt willen ontvangen on hem niot meer misprijst zooals ge tot nu toe gedaan hebt. Mevrouw Nethercombe huiverde. Ze voelde zich onnatuurlijk koud. Na eenige oogenblikken nagedacht te hebben keek ze op. Maar ge weet niet, of hij liet doen zou, zei ze langzaam, ge... ge hebt hem natuurlyk nog niets gezegd Ik Mevrouw Sherman trok de schouders op. Natuurlyk niet. Het zijn myne zaken niet. Doch eene opmerking van hem gaf mij te denken. Hy zei, dat hy niet wist, wat met zyn geld aan te vangen. Hy is ontzaggelijk rijk. Als hy niet trouwt zal dat een goed ding voor zyn erfgenaam Jack Arglington. Weêr voelde Mevrouw Nethercombe de ijskoude rilling over haar rug gaan. John zou hem niet in zyn huis dul den, zei ze langzaam bijna tot zichzelf. Hy zou hem niet vergunnen, den drempel te overschrijden. Weêr haalde mevrouw Sherman de schouders op. Dat zoudt ge natuurlyk op de een of andero manier moeten klaar spelen, zei ze, ge hebt John wel by meer gelegenheden gedwongen. Eens heeft hy u verboden, De uitvinder van het bier. Wie was de uitvinder van het hier De Messagero schrijft daarover het volgende Die uitvinding zou te danken wezen aan de Egyptenaren, ongeveer twintig eeuwen voor Christus. Het bier werd kaart te spelen, maar ge sloegt zyn ver bod in den wind, en dat kunt ge natuurlyk met het oog op Lord Crowley wtêr doen als ge wilt. Mevrouw Nothercombe's gelaat was verbleekt. Hoe goed herinnerdo zy zich hare eorste poging tot het spel nog, en hoe zeer had John gelyk gehad Als ge eenmaal met zoo iets begint, kunt ge er niet meer meê uitscheiden. Begin er niet meè, Agnes, maar als ge het doet, herinner u dan dit, dat er onder myn dak niet gespeeld zal worden, en dat met mijn voorkennis geen enkele speler mijn drempel zal overschryden. En toch had ze het klaar gespeeld zoo als mevrouw Sherman het noemde. Lang zamerhand had ze beetje by beetje haar eigen zin gedaan. Lord Nethercombe was tegenwoordig altyd op zyn club, en het was haar niet moeilyk gevallen. Wellicht herinnerde zy zich op dit oogen blik sommige der onverkwikkelijke tafe- raelen, die zich in haar Boudoir afgespeeld hadden, en zoo ja, dan vergat ze ook zeker niet den aanklik van het blanke golaat ha rer zuster, die slechts spelenderwijs nu en dan de kaarten had geraakt en do vernie tiging van Mevrouw Nethercombe een veel belangwekkender spel gevonden had, dan dat op de tafel. Zoo interessant, dat ze zelfs nu, nu ze haar doel beroikt had, een laatste, wanhopige slag niet weèrhouden kon niet alleen voor de vernietiging ha rer zuster, maar ook voor die van anderen. Tegen de mg.ret. - De veldtocht tegen het misbruik der .igarel door kinderen wordt nu ook elders dan in de Vereenigde-Staten gevoerd. De Honga- ren namelijk hebben krachtdadig den stryd aangevangen. In zekere gewesten van Hongarië is bet sinds eemgen tyd aan de kinderen beneden de vyftien jaar verboden, en wel op straf van onmiddelijke aanhou ding, tabak en sigarettenpapier of steks- kens op zak te hebben. De verkoopers krijgen zware boeten, indien zy aan kinderen tabak verkoo- Meyrouw Nethercombe liep weêr op en neer. Het ritselen van haar kleed werkte op mevrouw Sherman's zenuwen. Zij balde in haar mof ongeduldig de handen, doch haar gelaat het niets van deze gemoedsge steldheid blyken. Als ga met h.t vegen ven het karpel haast klaar sijt, zei ze. Ik ga heen Mevrouw Nethercombe keerde'zich tot haar. Neen, neen, Joanna nog niet Zeg me wat zeg me hoe ik Lord Crow ley te spreken zou kunnen krijgen. Mevrouw Sherman sloeg hare' zachte, onschuldige blauwe oogen tot het gelaat harer zuster op. ...TT geloof niet dat het eenige moei lijkheid opleveren zoh, zei ze. Ge behoeft hem slechts to vragen u een bezeek te brengen en zelfs dat behoeft ge niot te doen. Ge kunt hem iedere» Zondag in het Park zien, of ge kunt hem overal spreken waar ge hem ontmeet - en hy gaat over al heen en daar gij weet dat hy in de stad zaken doet, is or immers nieta eenvoudiger dan er tegenover hem op te zinspelen, dat ge eene leening sluiten wilt. Hy zal dan wel voor de rest zorgen, als hij er toe ge- "eigd is. 6 Movrouw Nethercombe hief baar bleek gelaat op. Ja, ja, zei ze heigend. Als hij er too geneigd is, zal hy het doen zWl hij mn voorstellen. J u Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1