DIRKA Zondag 4 September 1910 5 centiemen per nummer 64sle Jaar 4290 >%j\ Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Voor onze Landbouwers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De ouderdom voor de le Communie. Zondagrust. ONGEHOORD. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst NDERBÖDE. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Buiie-Ooosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonmuen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgeno men bandschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemdo landen zich dit blad. te wenden ton bureele van CUIQUB »UUM. Aalst, 3 September lOlO. Over eenige dagen heeft de Congrega tie der H.H. Sakramenten een belangrijk besluit afgekondigd, bekrachtigd door den Paus, betrefleude den ouderdom waarop de kinderen hunne Eerste Com munie moeten doen. Wij hebben er niet vroeger over gesproken, omdat er nog geene volledige inlichtingen over ge geven werden. Ziehier nu water eigen lijk beslist is. Z. H. Paus Pius X herinnert voor eerst de bijzondere liefde van den Zalig maker voor de kinderen en de besten dige bezorgdheid der Kerk, om deze laatsten zooveel mogelijk met Christus te vereenigen door het H. Sakrament des Autaars. In de XIII6 eeuw deed de Kerk aan de pas gedoopte kinderen de li Communie toedienen onder de gedaante van wijn, en dat gebruik wordt nog bij de Oostersche katholieken gevolgd. Later nam de Kerk de gewoonte aan de kinderen enkel te laten communi- ceeren, wanneer zij tot de jaren van verstand gekomen zijn en eonig begrip hebben van het Sakrament dat hun toe- gediendt wordt. Verscheidene Concilies hebben die handelwijze goedgekeurd, doch toen zij de verplichting der Heilige Communie oplegden te beginnen van de jaren van verstand, hebben zij daarom bet oud gebruik volstrekt niet willen afkeuren. Het is daarentegen eene afkeurens- weerdige gewoonte, zegt de Paus, de kinderen niet te laten biechten, die nog niet te Communie gaan, of bun de ab solutie Diet te geven. Het is nog slechter wat in sommige streken gebeurt, de kinderen die hunne eerste Communie nog niet gedaan hebben,de laatsto Sacra menten niet toe te dienen, zelfs niet in stervensgevaar zij worden dan naar de wijze der kinderen begraven en nemen geen deel aan al de gunsten en genaden der H. Kerk. Vroeger werden aan de kleine kinde ren de overblijfselen der HH, Speciën uitgedeeld, en er bestaat geene reden zegt de H. Vader, om thans voor de kin deren eene buitengewone voorbereiding te oischen. Verschillende Concilies heb ben dat volkomen begrepen onder ander het Concilie van Lateranen, dat het vol gende verklaarde voor de biecht be schouwt men als hebbende de ouderdom van discretie bereikt, degene die het goed van bet kwaad kan onderscheiden die alzoo geraakt is tot een zeker gebruik van het verstand evenzoo zal voor de Communie de ouderdom van discretie bereikt zijn, wanneer men hot Brood in het H. Sakramont des Autaars kan on derscheiden van het gewoon brood, het- geon ook een bewijs van eene zekere mate verstand is. De Congregatie der Sakramenten heeft dus besloten de jaren van discretie zijn die waarin het kind begint te redeneo ren, 't is te zoggen omtrent zeven jaren, voor de biecht en voor de eerste Com munie is cr geene volkomene en vol strekte kennis der christelijke leering noodig. De verplichting van h- t voor schrift der biecht en der Communie voor de kinderen, valt terug op degenen voor degenen vooral die er last van dragen 't is te zeggen de ouders, de biechtvader, de schoolmeesters, de pastoor. De kin deren moeten dikwijls ter H. Tafel na deren na hunne Eerste Communie, en zoo mogelijk allo dagen. De bisschoppen moeten een einde stel len aan de slechte gewoonten van de kinderen niet tot de biecht toe te laten of hun de absolutie niet te geven van zoodra zij de jaren van verstand bereikt hebben. Iu stervensgevaar moet men ook van denzelfden ouderdom af de kin deren de H. Communie en het H. OHjsel toedienen. Ten slotte beveelt de H. Vader dit besluit aan de geloovigen te doen ken nen, en het elk jaar, in den Paaschtijd, in al de kerkeD en kapellen te doen af lezen. De kinderen zullen dus voortaan, als zij zeven jaar oud geworden zyn hunne Eerste CommuDio mooten doen, en zelfs sommige nog vroeger. Het is niet noo dig dat zij daarvoor e8ne volledige en volmaakte kennis der christelijke lee ring hebben zij moeten echter nader hand geheel de cathechismus trapsge wijze leeren, naar de mate van hun ver stand. Om tot de Eerste Communie te mogen voorbereid worden, is het vol doende dat liet kind de geloofspunten uit noodzakelijkheid des middels kent, het H. Sakrament des Autaars vau het gewoon brood kan onderscheiden en met dc noodige godsvrucht tot de H. Tafel kan Daderen. Allo vijfjaren zullen de bisschoppen, terzelfder tijd als over do andere zaken van hun bisdom aan den H Stoel verslag mooten geven over de toepassing der voorschriften betref fende do Eerste Communie. Wat België betreft zullen wij de on derrichtingen van H. H. onze Bisschop pen afwachten. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 4 Sept. 1910, M. Ghysselinckx, Molenstr. De Hoeve van den Comptoir Beige du sulfate d'ammoniaque iu de We reldtentoonstelling vau Brussel. Iu de nabijheid van het Huis der Boerin" niet ver van het koffiehuis Alt Düsseldorf, d achter eon groen latwerk met witte punten, verheft zich de hoeve van den Comptoir Beige du sulfate d'ammoniaque. levendig en aantrek kelijk gemaakt door bloem en loover- parken. De vensters, zijn bij middel van gera niums met heldere roodo bloemen ver sierd. en op het dak kirren de duiven. De algemeene aanblik is aantrekkelijk en men voelt de noodzakelijkheid dit paviljoen to gaan bezichtigen. Wanneer men langs de kleine deur onder hot portaal binnentreedt, heeft men denzolfden indruk dien men gevoelt bij het binnengaan der grooto plaatsen, der oude boevon waar gewoonlijk het huisgezin van den landman verblijft, 't Is een stil en gerust vertrek, wel ge schikt om te behagen en den bezoeker aan te trekken. In den beginne kijkt deze een weinig verlegen in liet rondehij bewonderd de schouw met haren hengel on ketel, doch aanstonds werd zijne aandacht ge lrokken door de menigvuldige belang rijke zaken die in deze plaatsen zijn tentoongesteld, als lichtbeelden die aan wijzen hoe men zwavelzuren ammoniak maakt hoe deze meststof gebruikt wordt en de uitslagen die zij geeftdoor drie kaarten van België die de plaatsen aan- duideu waar fabrieken bestaan die zwa velzuren ammoniak bereiden, waar proefteelten werden aangelegd en het belang aantoonen van liet verbruik dezer meststof per arrondissement door diagramma's die bewijzen dat men in België de grootste hoeveelheid schei kundige meststoffen en dus ook meest zwavelzuren ammoniak per hectare be bouwden grond aanwendt, en dat liet verbruik van ammoniakzout, na ver loop van min dan 10 jaren, van 19000 ton tot 55000 ton is geklommen. Door dit grooter verbruik van schei kundige meststoffen bekomt men na tuurlijk hoogere opbrengstendoch deze kuuDen nog vermeerderen. Het ver spreiden der kennissen van het doelma tig gebruik der scheikundige mestoffen en van den Zwavelzuren ammoniak in 't bijzonder kan hiertoe veel bijdragen. Eenige proeven in potten maken de uit werksels der meststoffen nog meer tast baar. Zy tooneii aan dat de zwavelzure ammoniak even gunstig werkt op de planten der groote kuituur, op de groen- sels en op de sieraadplauten. Eenige gekleurde planten wekken ook de nieuwsgierigheid van den bezoe ker. Deze laten toe, den Zwavelzuren ammoniak op aanschouwelijke wijze als me.3tstof te bestudeeren. Na de zaal rondgewandeld te hebben, staat de bezoeker nog eens voor de ka sten met glazen blad waar de schriften tentoongesteld zijn, nopens het gebruik van zwavelzuur ammoniak in den land bouw, en die in verschillende landen werden uitgegeven. Hij voelt den lust er eenige m» te nemen om deze zaak mei gemak 't huis kunnen onderzoeken. Het bestuur van den Comptoir Beige du sulfate d'ammoniaque heeft zulks wel begrepen en zendt gaarne kosteloos een of meer dezer verklarende werkjes aan al degenen die de aanvraag doen daarom heeft men slechts zijn adres néér te leggen in de brievenbus die zicli in het paviljoen bevindt. VÉRITAS. 't Is ongehoord roepen verschilligc gazetten, dat men nog personen met brandende sigaren, in de hallen der ten toonstelling van Brussel heeft gevonden. Nu, als die confraters drie minuten willen nadenken over de wijze waarop in ons land de opvoeding der massa wordt verstaan zullen zij de meest onge hoorde en ongelooflijke dingen heel na tuurlijk vinden. Tij gaan, in ons land, wel eens wat ver met de verdraagzaamheid. Wij heb ben strenge wetten en reglementen op alle soorten vau onvoorzichtigheden misbruiken en wanordelijkheden, maar de duivel lioude de keers, als er een van al die reglementen wordt toegepast. Op de treinen zijn er compartimenten voor niet rookers en de menschen paffen er gelyk Turken wetgevers zeiven ge ven het voorbeeld, want een socialisti sche volksvertegenwoordiger, die bij toeval voor eeii krachtdadig treinwach ter stond, werd er voor vervolgd maar men zou er met duizenden kunnen ver volgen. Waar wordt de wet op de openbare dronkenschap toegepast Hoe past men de wet op de spelen toe En het ergsto van al is, dat, wanneer het gerecht op treedt, men seffens die gazetten ziet tus- sehen komen om partij" te kiezen tegen lien, die gelast zijn, de wetten te doen eerbiedigen. Treedt de stedelijke overheid met eeni ge voortvarendheid tegen de aanstooten- de publieke onzedigheid op en valt het parket binnen in boekwinkels en thea ters waar men lot do onzedelijkheid op hitst, dan wordt do overheid op allerlei wijze beknibbeld en in 't belacholijke getrokken. Hoe wilt ge nu, dat de groote massa van hot publiek eerbied hebbe voor wet ten en reglementen Men laat hier im mers alles toe, waarom dus Diet het rooken in de tentoonstellingen We moeten van in de school opnieuw beginnen met de opvoeding der menigte, dan zal het roekeloos weggooien eener sigaret, midden eener uitstalling van witgoed, ons geen 50 millioen schade meer berokkenen. Oaset van Diest. Vrienden van 'i volk. Eenige maanden is 't geleden dat de fransche soeialiston Seccaldi, Defontaiue en anderen, eene wet neêrlegden waar bij de Belgische werklieden die in Fran krijk arbeiden het vijfde van hun loon zouden moeten betalen als belasting. Dank aan de hevigo opspraak dor bel- gische werklieden eu vooral aan de bodreigingen ook desnoods de fransche voortbrengselen, wijn, zijde, enz. hoog te belasten werd de wet verworpen in franschen Senaat. Uit Luxemburg komt nu de tijding dal de fransche volksvrienden een ander middel hebben gevonden om hun ne belgische broeders te duivelen De werklieden die wrochten in de ijzergieterijen van Longwy en omstre ken, konden voor 2,50 fr. per week een abonnement krijgen op den ijzerweg on nu sedert drie weken moeten zo 2,50 fr. p9r reize betalen Hoe en waarom is dat verandert 't Is een fransch bladje, L'Usine, die het vertelt o M. Albert Paulain, Kamerheer der Ardennen werd door do werklieden uit het fransch gevraagd middels te bera den om te beletten dat do Belgische werklieden hun zouden voort de concur rentie aandoen. Als middel is gevonden namelijk de werklieden beletten gebruik te makon van weekabonnementen. Eerst gelukte dit niet, daar het genoog was dat de werklieden een getuigscliritt vertoonden van hunnen burgemeester (maire in Frankrijk) om zulke abonne- inenten te bekomen. De minister van openbare werken, in de briefwisseling die over deze kwestie volgde, heeft laten weten dat volgens do Fransche wet het getuigschrift moet geteekend zijn door dou - maire Jamaar in België zyn er geen «maires» 't zijn burgemeesters dus kunnen de Belgische werklieden geen getuigschrift in dienen geteekend door den maire on krijgen bijgevolg geen abonnement meer als werkman. Zoudt ge niet omverre vallen als ge zulke zotte uitvindsels leest OF DE DOOR Petrus "VAIV WUFFEL, 22® vervolg. Tot dusver was de tweespraak, wanneer de soldaten aan den omdraai van het Onser- Vrauwen-Slraetken (1) Kwamen. Plotseling struikelde de Spanjaard over een zwaar voorwerp en viel in gansch zijne lengte op de crbarmlijk gekalseide straat. Aideed hy, en poogde recht te geraken. Hebt gij u bezeerd vroeg Reygerman, zijnen gezel bijspringende. Deze antwoordde niet rechtstreeks, hield dc hand in de heup en keek boosaardig naar den steenhoop, oorzaak zijner tuimel- pert. Het was eene dier pleisteren beelden, door de geloovige bevolking van Aalst, den heiligen Antonius ter eere, aan den den hoek der straat opgericht. (2) Moedwillige beeldbestormers hadden het van de hoogte, waar het, wie weet hoe lang pronkte naar beneden gehaald. Zou men het gelooven 1 kreet de muiter. Die vodden Van dweepzucht eu dom bijgeloof kunnen nog iemand hals en (1) Hedon Vrouwenstraat genaamd. (2) Te dien tijde aanriepen onze voorouders den H Antonius a l Pa roon tegen de past. Öeze schrikkelijke ziekte heonchte te Aalst in de jaren,1423 1469, 1483, 1485 en 1529, In 1483 kwamen de Cellebroeders van Brussel •en» novene tot den H. Antonius instellen. Ten jare 148o woe P hier zoo horig, dot «ij op drie ma.n.kn tijd. 1200 per.onoo teo prove In 1580, 1597, en van 1648 tot 1669 verschoen zij weder en eiachtt laiEQKe slachtoffers. Eene volksoverlevering meldt, dat het volk z'Jne° d tot den II. Rochus en dat de geesvl eensklaps ophield. Het altaar dezen heiligen in de Hoofdkerk opgericht is van 1032. Zie hierover voormalig klooster der Carmelieten van Aalst en Leven, 1909-1910, door schrijver dezes. de verzameling van Nieuw beenen doen breken... Daar, vaar ter hel en een forsche voetstamp deed de laatste overblijfsels van liet beeld verder de straat inbollen. De hoofdman bloedde uit zijnen neus en had het knieschijf erg gekwetst. Hinkepinkend bereikten de nachtwandelaars hunne bestem ming. Jan draaide de deur achter den rug in liet slot, sloeg vuur en ontstak eene kaars. In de achterkamer duwde hij Jeroom op eenen stoel. Alvorens u ter rust te begeven, zegde hij heb ik u over eene gewichtige zaak te spreken... Boven ons slapen acht officieren, vier Spaansche signoras on, onder dit dak ook, schuilt de Vlaamsche schoone, dezelfde die gij mij leverdet..! Bedwing uwe tong het eerste woord, dat u hiervan mocht over de lippen komen, zou u zeer herouwen... De eletto kent mij beter, dan dat liij mij van verraad zou verdenken. Dit meisje bemin ik, sergeant. Mijne vrouw zal ze wor den, al moest ik Aalst in een bloedbad veranderen Ik wil haar naar Spanje meevoeren, in mijn vaderland de landstaal aanleeren, haar met de teederste blijken eener oprechte liefde omringen, vereeren en aanbidden...' Moest ge weten Reyger man, welke torturen ik ondersta Van als ik des torenwach ters kind eerstraaal zag, is het mij onmogelijk geweest haar nog uit den geest te stellenoveral, in alles, meen ik hare nymphengesta 1 te, het ideaal der godheid, te ontwaren... Som tijds geraak ik buiten mijzelven dan wordt ik laf en ver wijfd, doem het leger, die schurkenliordo, vermaledijd ik den titel van elotto... dan wensch ik mij met haar ver van hier, om, afgezonderd en vergeten, met haar het leven le slijten..! Wat beduidt die spottende glimp, Jeronimo Sprakeloos had Reygerman den hopman aanhoord. Nu tin telde bliksemvuur in zijne oogen. Yolanda?» vroeg hy. Ik beminde haar. Waarom het ontkennen Doch zij was trouweloos, meineedig en... Ah Zij is dood. Dood Zeg vermoord Door wien a van Navarese sloeg de handen in de hoogte cn kreet Vermoord, inderdaad Vermoord door haar, die ik zoo hartig liefheb Het bloed kookte in des Vlamings aderen on hij was op nel punt te roepen Gij liegt de lust bekroop hom, den Spanjaard te dooden, doch hij bedwong zich en huichelde Blood eischt bloed Ach, zwijg, zwijg toch Oog voor oog, tand voor tand - Neen, neen ditmaal neen Herinner u uwen gehoonden landaard denk aan den smaad uw ras toegebracht En nog bemin ik haar zoo zeer, zoo zeer De soldenier zweeg en schuddebolde. Jeronimo, zei de eletto met klem r - wilt ge mij hel pen, morgen teeken ik de daartoevereischte stukken, die u tot hopman verheffen Reygerman gebaarde aangenaam verrast te zijn. Ik heb niets in te trekken, - zwetste Jan. - Zult ge mij van dienst zijn?» 6 J Als ik kan, ja. x- T ?nzf 8evan8eno is het Spaansch onmachtig. Gij. van Nederlandse-hen oorsprong, bedeeld met al dc hoedanigheden van den dapperen krijger, zult me bij haar tot taalman dienen. Anders niets Niets anders dan dat. Ge ziet, de zaak is uiterst eenvou dig en mijns inziens, zal het welslagen van onze onderne ming teenemaal van uwo welsprekendheid afhangen. In tegen woordigheid van het meisje gebracht, zal ik u voorzeggen wat gy over te brengen hebt en gij dan op uwe beurt, geeft mij van hare woorden bescheid. Ik verlaat mij gansch op u... Aanvankelijk tast gij do opgeslotene langs den kant der vrou welijke zwakheid aan roem en verhef hare schoonheid, vlei nare jeugd, streel haren hoogmoed go wijst haar in 't ver- schiet een onbewolkte hemel, de star der grootheid, eene glansrijke toekomst, en hangt daarneven het somber tafereel op der ondankbaarheid dezer wereld, die haar, bevoorrechte der natuur, onder den hiel der vernedering gebogen, van armoede en gebrek verkwijnen laat. V»BO»EN' NADRUK, (Wordt voortgezet). En de uitvinder van zulke flauwe re den is dc socialist Minister Millerand Dat en zal die kerels niet beletten zich uit te geven als vrienden van het werk volk De belgische werklieden van het Luxemburgschö zijn naar M. Heynen gegaan, die seffens liet Belgisch Minis terie van Buitenlandsche zaken heeft verwittigd en onzen gezant te Parijs heeft doen zyn beklag maken. Tot daar staan de zaken nu Ze zijn tegen den Godsdienst niet.Men weet wat er op het vrijden kers congres van Brussel gezegd is over die schijnheiligs verklaring, welke ze kere socialisten altijd in den mond heb ben dat zij tegen den Godsdienst niet zijn Overal drijven do roode kopstukken daar den spot meê. Te Augsburg, by bij voorbeeld, waar de duitscho katho lieken hun congres hielden, was er eene vrijdenkersvergadering belegd om daar tegen te protesteeren. Er waren omtrent 150 vrijdenkers opgekomen het waren alteraaal,., socialisten. Een hunner re denaars, citoyen Menke, sokretaris der socialistische partij te Dresden verklaar de vlakaf dat al wie socialist wil zijn, geen katholiek kan blijven, zooniet zeg de hy, is hij een ellendige huichelaar of een dommerik. De socialisten, die nog beweeren dat zij tegen den godsdienst niet zijn mogen dus hunnen keus doen of dommerik ken, of ellendige huichelaars. Wij heb ben dat reeds dikwijls gezegd, en men ziet dat de roode kopstukken zelf ons nu gelijk geven. Overigens, citoyen Bebel, de profeet der roode partij heeft het sedert lang reeds verklaard: «christendom en socia lism staan tegenover elkander gelijk water en vuur Maatregelen tegen den Cho lera. Het Staadsblad bevat een ko ninklijk besluit betrekkelijk do cholera iu Rusland, om to bevelen dat de reizi gers uit Rusland vijf dagen lang onder geneesknndig toezicht zullen staan wan- Deer zy in een Belgisch gasthof afstap pen. Dezelfde maatregel was reeds voor geschreven met het oog op de reizigers uit Italië Tentoonstel line: De onvoorzichtigheid van hel publiek. Het paviljoen der Wapenfabriek van Herstal is reeds tweemaal op het punt geweest af te branden, eu zulks door do schuld van onvoorzichtige lieden die, vooraleer binnen te treden, huuue brandende sigaar op do trede wierpen, cn alzoo een begin van brand stichtten. Donderdag verliet een bezoeker haas tig eene gaanderij zijn veston stond in brand, de man had zijne brandende pyp in het borstzakje gestoken, vooraleer de gaandery binnen te treden. Html /\clst. Onpartijdige Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden. Algemeene vergadering, Maandag 5 Septemberom 8 ure ten Stadhuize. Dagorde 1. Verslag over de werkzaamheden. 2. Aanvaarding nieuwe leden. 3. Toestand der kas. 4. Voordracht over boekhouden, door M. Tack, leeraar te Gent. 5. Mededeelingen. Parochie St. Vincentius a Paulo Oeiit. TOMBOLA tot het bouwen van een Patroonschap. Uitslag der maandelijksche Trekking -. Eene obligatie N° 29927. Is prijs: N° 82901. 2« prijs N° 86944. Boekennieuwe.Manuel de Politesse ten gebruike der katholieke jeugd, goedgokeurd door Z. H. Mgr. Wafl'elaert, bisschop van Brugge. 2de uitgave, 7'" duizend. Boekdeel in-8° van 125 bladz. Uitgever J. Ver- MAÜT, Langesteenslraat 28. Kortrijh. Prys 1,10 fr. vrachtvrij. Per 12 ex.: 0,90. Per 50 ox.: 0,75. In de opvoeding en iu het leven, heb ben bevallige onderscheidene manieren mot een stempel van wellevendheid ge ijkt eene overwegende waarde. Het Manuel dc Politesse is juist de ge schikte handleiding die wij niet genoeg kunnen aanbevelen, dewijl het duidelijk

De Denderbode | 1910 | | pagina 1