Verbetering der Aalstersehe hop. St, ^mandsberg Tentoonstelling, Congres van dei) Belgischen Volksbond te Nijvel. De K ieuwe Vlaamsche Illustratie. Stad Aalst. Stad Aelst. Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. doelmatig, beknopt en tevons volledig ia gansch opgesteld volgens de tegen woordige beschaving, en doordrongen van een echt kristenen geest. Het Manuel de Politcsse wierd, in 1910, in meer dan vijftig gestichten als schoolboek aangenomen. Voegen wij erbij dat het handboek zeer goed verzorgd is van druk, en gezien den lagen prijs, is hot werk gansch geschikt zoowel voor elk huis gezin, als voor ieder katholiek onder wijs. Bewaren van gist. Men heeft in Holland reeds lang uitgezien naar een middel om het bederf van den gist zoo lang mogelijk tegen to houden, opdat de gist na betrekkelijk kort reizen in behoorlijken toestand worde ontvangen en voor liet gebruik alleszins geschikt blyve. Verzendingen uit Schiedam naar Bel gië of naar Engeland leverden geene bo- zwaren, maar verzondingen naar verder gelegen landen, bleken eene onmoge lijkheid, omdat de gist daartoe niet be stand is. Thans echter meent men het middel te hebben gevonden om gist te vrijwa ren voor bederf, waardoor verzendingen naar alle oorden der wereld, kunnen plaats hebben, zonder dat de gist van hare boedanigheid of deugdelijkheid het geringste verliest. Dit middel is nog eon goheim, en in bet bezit van een enkel persoon, die dezer dagen te Schiedam aan de Beurs en bij verschillende gislfabrikanten een bezoek hoeft gebracht met het doel aan zienlijke partijen gist aan te koopen, om daarmede op ruime schaal proefnemin gen te doen, zijn nieuw middel toepas send. Mochten deze proefnemingen sla gen, dan zal dit van grooten invloed zijn op den handel in genoemd artikel. De tijd zal het leeren. Hoe men de mieren kan kwijt geraken. Vooral in de maand Augus tus krioelt het van mieren en zij komen tot zelfs in de huizen. Ziehier nu een middeltje om van die onaangename diertjes verlost te geraken Men laat een kilogram soda-hyposul- fiet smelten in 10 liters water en men verspreidt dit lauw, koud of warm wa ter in al de hoekeu on al de kanton der huizen, waar men mieren aantreft. Zy zullen weldra verdwijnen cn niet meer terugkeeren. Het is niet noodig heel de plaats on der water te zetten. Het besproeien met dit vocht, verspreidt met een klein gio- tertjo, is voldoende. Wat do mierennesten betreft, daar giet men het warmo of heete vocht maar ruimschoot op. Een uur nadien is heel het nest dood. Soda-hyposulfiet is te ver krijgen bij al do drogisten, aan een goedkoopen prijs, ongeveer 30 centie men den kgr. De volgendo omzendbrief komt aan al do hceren Belgische Brouwers gezonden te worden, alsook de modellen der certifica ten Aclst, den 20 Augustus 1910. Mijnheer, Sedert eenige jaren heeft de hoppeteelt in liet land van Aelst eenen merkelijkon vooruitgang gedaan. De hop-plan teryen worden in betere voorwaarden onderhou den, het plukken geschiedt met veel meer dere zorg, en het drogen verbetert van jaar tot jaar. Het Gemeente-Bestuur van Aelst ver langt insgelijks in de Openbare Hop-Waag der Stad, veranderingen cn verbeteringen in te voeren, dewelke noodzakelijk bevon den worden en wil aldus het voorbeeld volgen van do Landbouwcomices, van de Staat8-landbouwkundigen, van den handel, van de Landbouwers, enz. dewelke allen opofferingen doen voor de verbetering der hoppeteelt. Benevens vorachillige wyzigingen van inwendige orde, ingevoerd in de Stadswaag, wordt de bestuurder dezer inrichting belast vanaf le September aanstaande af te le veren le Een certificaat voor elke baal hop, welke na een ernstig onderzoek gedaan door bekwame exporten, zal erkend zyn als hoppe van Aalst, van goede hoedanig heid wel geplukt en gedroogd, en w elke onder hun toezicht geëescht, en behoorlijk geperst geweest is. 2* Een certificaat voor elke baal hop, door dezelfde experten erkend als hoppe van Aelst, van Prima hwalitc.it, wel ge droogd, geplukt per afzonderlyke bellen, zonder bladeren, en welke insgelijks on der hun toezicht geëest en behoorlijk ge perst geweest is. Wij hebben de eer u hierbij een model van elk dezer nieuwe certificaten te doen geworden. Wjj kunnen, Mynheer, u niet genoeg aanzetten, ingeval gij Aelstorsche hop koopt, 't zij van handelaars dezer stad, 't zy van handelaars uit andere plaatsen, van uwen levcraar te eischon, u hoppe te leve ren vergezeld van oen certificaat. Zoodoen de zult gij medehelpen tot de verbetering der hoppeteelt, on den grootsten dienst bewijzen, niet alleen aan de zorgzame landbouwers, aan de oerlyke handelaars, maar tevens en vooral aan de Belgische Brouwers. Aanvaard, Mijnheer, de uitdrukking on zer hoogachting. Namens het Gemeente-Bestuur De Secretaris, O. REYNTENS. De Burgemeester, M. L. GHEERAERDTS. Deze Tentoonstelling die in alle opzich ten zoo w elgeslagen is lokt langs om meer volk. Bijzonder Zondag, Maandag en Don derdag verdrong zich eene talrijke menigte in de ruime zalen en de aangename hovin gen. Geen wonder ook, voor mannen en vrouwen cn kinderen, zjjn er hoogst be langrijke voorwerpen tentoongesteld. Maandag namiddag alleen, waren er ruim 800 bezoekers en voorzoker zal dit getal nog aangroeien heden Zondag en Maandag aanstaande daar de feesten der Tentoonstel ling nog talrijker zyn cn meer belovend. Zondag 4 September, om 11 ure Con cert in do Feestzaal van het Gemeente huis. 's Avonds van 7 tot 9 uren. Groot Concert in de hovingen door do Harmonie De Vereenigde Artisten Muziekanten van Gent Uitvooring van do grooto Volks- cantato Vlaanderen n van den heer Oscar Rocls, die zelf orkest en zangers zal bestu ren. Electrische verlichting. Maandag 5 September, van 4 tot 6 ure en van 8 tot 10'ure Groote Concerten in de hovingen. Algomoene verlichting, Donderdag 8September, van af 5 ure, Groot Kinder- en Familiefeest. De ingang is bepaald 0,10 fr. Secretariaat, Meersteeg. 16, Gent. Mon verzoekt ons, eene laatste maal aan te dringen bij de leden, die voornemens zijn liet congres van Nijvel bij te wonen, den 11 en 12 September, opdat ze onver wijld zouden zorgen voor het logement. De afgevaardigden die voornemens zyn aan het congres deel to nemen, zijn zoo talryk, dat onze vrienden, welke zich ter plaats met de inrichting van het congres gelasten, bij tijds moeten verwittigd zijn ten eindo al de noodige schikkingen to ne men voor wat aangaat do eetmalen en het nachtverblijf der congresleden. De afgevaardigden, die verlangen te samen het eetmaal to nomen, worden ins gelijks verzocht, zulks bekend te maken. Men schrijve aan den eerwr. h. Belpaire, Borthelstraat, 1, Nijvel, die gelast is met dezen dienst. De logementen zijn te verkrijgen aan 2 fr. tot 3 fr. 50 Do aanvragen moeten ten laatsten den 6 September toekomen na dien datum kunnen geene vragen meer wordon ingewilligd. Op 11 September aanstaande treedt de Nieuwe Vlaamsche Illustratie haar jaar in. By den aanvang van dezen nieuwen jaargang roepen wij do bijzondnre aan dacht onze lezers op deze schoone en goede- koope uitgaaf. Gedurende 15 jaar heeft dit goed ver zorgde tijdschrift niet opgehouden, in beeld en in schrift zijne lezers en lezeressen op de hoogte te houden van de verschillende ge- beurtennissen des tijds. Aldus heeft de Nieuwe Vlaamsche Illustratie hot ver trouwen gewonnen van de vele huisgezin nen waar zij iedere week als een goede en gezellige vriend wordt verwacht. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie verschynt xoekelijks niet 12 bladzijden druks en bevat benevens artikelen over w etenschap cn kunst beschrijvingen over Maatschappelijke vraagpunten en over hedendaagsche toestanden, alsmede leerza me en boeiende verbalen, dit alles door een aantal prachtige platen duidelijk gemaakt. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie is wel degelijk do schoonste en gocdekoop- ste Illustratie die er bestaat. Onze lezers kunnen haar bekomen aan den uitersten geringen prijs van Frs. 0,90 per 3 maanden of L00r do stad Frs. 3,60 per jaar Frs. 1,05 por 3 maanden buiten de stad. Frs. 4,20 per jaar franco per post De inschrijving van buiten de stad wor den verzocht don abonnementsprijs te voegen bij hunno inschrijving. Men schrijft in op ons bureel. Proefnummers zijn gratis to bekomen. Tijdelijke Moesteeltschool. Op 31 Augusti en 1 September hadden te Gent voor den Jury, daartoe by Ministerieel besluit van 23 Augusti aangesteld, de exa men van Groententeelt plaats. Van de 12 aangeboden leerlingen hebben 11 het diploma van Grocntenteeltkundige bekomen, to weten Becqué Frans, hovenier AalstDe Crae- cker Isidoor, MoorselVcrstraelen Frans, Baerdogem Maes Alfons, Gijsegem Cop pons Erno8t, Ninove De Lange Frana, Ninove Rossignol Alfcns, Teralphene Callebaut Frans, Teralphene Van Sinay Jozef, Goefferdingo Heylens Edmond, Grootenberge Putteman Alfons, Lebbeke. Onze beste geluksvenschen aan de HH. Leeraars en leerlingen. N. B. Wij herinneren de belangheb benden dat do lessen van Groententeelt regelmatig alle Zondagen van 9 1/2 uren tot 11 uren 's voormiddags plaats hebben in den hof der school Brusselschestcenweg. Op Zondag: 25 September aanstaande zal er door Aalst- Voorxc aarts af dee ling van den Onpartydigen Bond van Ne ringdoeners en Ambachtslieden een bui tengewoon Beiaardfeest gegeven wor den ter Groote Markt alhier. Do H.H. Karei De Metto van Aalst, beiaardier des Konings, en Schynkel stads- beiaardier van Oudenaarde, evenals ver- schillige liefhebbers, die van boven op onzen toren afwisselingen op hoorens en bazuinen zullen voordragen, hebben hunne medewerking beloofd. Do fanfaren, Les Vrais Amis Con stants n en dor Vrije Brandweer zullen de feestelijkheden opluisteren. Eene tusschonpoos voor klokkenspel, door den 13 jarige jongen lieer Modeste De Metto, zal de concerten door voornoem de muziekon uitgevoerd, verbinden. 's Avonds prachtige verlichting der groote Markt. Maandag aanstaande, 5 September, maandclijkselie vergadering voor de Huismoeders der Heilige Familie. Een onvoorzien geval noodzaakt ons 't vervolg van liet artikol der Kapel van O.L. Vrouxo ter Meuleschetten te Aalst, door Petrus Van Nuffel, tot aanstaande Zondag te verschuiven. AALST. Gisteren namiddag poogde de genaamde C. Van Vaorenbergh, metser- dioner, wonende te Brussel en geboren te Aalst, zich te zelfmoorden door in den Dender te springenZulks werd bemerkt door vorbijgangers, die hem nog levend aan wal konden brengen. De oorzaak van zijne wanhopige daad schijnt een twist met zijn echtgcnoote, waarvan hij reeds langen tijd gescheiden leeft. AALST. De 15 jarige Jozef De Schryver, die met zijn rywiel de lansiers bij hunnen doortocht naar het kamp van Beverloo gevolgd was, is tot hiertoe nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Mon vreest een ongeluk. AALST. Diefstallen. Sedert ver scheidene jaren werden talrijke diefstal len gepleegd in oen der belangrijkste fa brieken der stad, zonder dat men er ooit in gelukte deplichtigen te ontdekkan. De policiccommissaris die zich met de zaak bezighield, heeft maandag ten huize van eenen fabriekwerker, Geeraardsberg- scliestraat, eene huiszoeking gedaan. Eene groote hoeveelheid bobijnen garen, ter waarde van minstens 2000 fr., werden aangeslagen. De plichtige heeft bekend en de vorhelers, die in andere steden wonen, kenbaar gemaakt. De oneerlijke werkman was sedert 42 jaar werkzaam in de fabriek. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Ilupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al bonoodigheden wat den tapiisierssticl be treft, gaat zien by Karei Van de Pulte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. HOFSTADE. Dondcrnaeht rond eon uur, hoeft men op den ijzeren weg, tuS8chen de statiën van Gysegem en Hof- stade, het ijsclijk verminkt lyk gevonden van don genaamde Cobbaut, piocheur, ver- blyvende te Gysegem. De verslageno laat eene weduwo en verscheidene kinders na. Dinsdag morgend, rond 1 1/2 ure, is een geweldige brand uitgeborsten op de hofstede van E. Boetorberg, koophande laar te Erpo-Zcevecote. Geheel de woning is do prooi per vlammen geworden meu belen, duiven, kiekens, konijnen, varken, en geit zijn in den brand omgekomen, het paard en den hond zyn gered. Een huis langs don overkant der straat heeft vuur gevat en is ook ten gronde afgebrand. De meubelen alleen heeft men kunnen redden. De woning van Alfons Dukey, statie werkman, te Erpe, is Dinsdag avond de prooi der vlammen geworden. Er was niemand thuis men kent de oorzaak van den brand niet Al dc meu beltjes uitgenomen eene kas werden mede vernield. Hel huis behoort aan M. Schellaert, van Erpe. Maandag middag ontstond brand in de tweewoonst, het eene bewoond door de weduwe P. Verpaelt, het andere door ha ren schoonbroeder, L. De Pester, te Meerbekc. Het vuur sloeg over op een derde huis, bewoond door Frans De Smet, en dat slechts door een gangje, van de twee woonst gescheiden was. In een uur tijds werd alles in ascli legd alleen de beesten en een weinig huisraad konden gered worden. Er bestaat verzekering. Men herinnert zich dat de man van de weduwo Verpaelt een 4 tal maanden geleden verongelukte, bij hot af vuren van kanonnen. De vergiftigingszaak van Cruybeke. Reeds drie kinderen van Van Gheem zijn jong gestorven. Het eerste kind, Karei, stierf op 15 April 1908, 5 jaar oud het tweede Edward, stierf op 23 April 1908, thans zijn dochtertje Rosalia, 5 jaar oud, is op 22 Augustus laastleden, in heel zon derlinge omstandigheden overleden. Ja, mynheer de burgemeester, zegde vader van Gheem, het is toch zonderling dat myne kinderen sterven, nadat zij in gezelschap zijn geweest van onzen logist- gast, Jozef Colman, die thans te Melsele woont. Dc lieer burgemeester besloot een nader onderzoek te doen plaats hebben. Den dag der begrafenis van het arm meisje, zegde de dochter Germana, 6 jaar oud. van de horbergierster Verhaoveren, dat zy op 15 Oogst, met eenige gezellinnen waaronder het meisje Rosalia Van Gheem, toen daar plotseling Jozef Colman kwam, en bij liet drinken van een glas bier, Rosa lia riep. Toen het glas byna ledig was, gaf hy haar te drinken, doch had te voren een flesclijo uit zijnen zak gehaald, en had eene hoeveelheid van het vocht dat hot fleschje bevatte, in het glas gegoten. Daar na heeft Rosalie gedronken. Deze verklaringen werden aan het par ket. van Dendcrmondo gezonden. Daags nadien, kwam liet parket van Dendcrmon de naar Cruibeke. Vele personen werden ondervraagd en oene huiszoeking bij Colman gedaan. Deze werd naarDendermonde gevoerd. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet, want nu wordt gezegd dat tweo jaren gele den, het jongetje Livinus, alsook do klcino Edward Van Gheem, in gezelschap van Jozef Colman geweest zijn en van hem zoogezegde suikerstokken hebben ge kregen. De jongentjes hebben ze opgeêten, maar stierven enkele dagen nadien, zonder dat men de ware reden hunner haastige dood gissen kon. Wellicht zullen de lykjes der twee kna pen ontgraven worden. De secretaris dor Katholieke Veree- nigingen van Brussel verzoekt ons do ka tholieken te verwittigen, dut zekero B. niet gemachtigd is, inzamelingen te doen, zooals hij voorgeeft, 't zy voor kiespropa- gande, 't zij voor de Jonge Wachten, waarvan hy zelfs geen doel maakt. Tombola van Brussel. Ziehier do prijswinnende nummers van den tombola der tentoonstelling van Brussel welke nog niet ingediend werden Reeks 16353 Num. 5 Fr. 200000 100010 - 3 25000 28267 4 15000 2453 s 4 10000 4151 2 5000 9820 2 5000 20378 2 5000 114S56 5 5000 145001 - 2 5000 170964 1 5000 Tc Oostende. Vijf j:j»i* luter. Wij spraken op tijd en stond over do genezingen verkregen door dc Foster Pillen te Oostende. Een nauwkeurig onderzoek versterkt nog de gemelde feiten. Den 28 December 1904, zegde ons Mad. w° Timmei man, 41, Hospitaalstraat te Oostende a Sinds tweo jaar leed ik aan zulke scherpe nierpijnon, dat ik niet meer kon bukken, noch liet kleinste werk doen zonder vrceseljjk te lijden ik had zweetin- gon, rillingen, mijne voeten on handen waren altijd ijskoud, ik was zonder eetlust en verteerde moeilijk mijne nachten waren slapeloos en reeds by 't opstaan was ik afgemat. Ook was ik zeer geluk kig eene groote verandoring te bestatigen van af de eerste dagen verpleging met de Foster Pillen (verkocht in de apotheek Do Valkoneer te Aalst). Naarmate dat de pij nen verminderden, had ik geene hoofdpij nen noch duizelingen meer en weldra was ik zoo wel genezen dat ik mijn werk doen kon zonder de minste moeite. Den 1 April 1910, voegde Mad. w" Tim mermans er bij c Ziedaar meer dan vijf jaar dat ik geen enkele kwaal meer ge waar werd en waarvan geen enkel middel mij verlostte alleen dc Foster Pillen ver mochten mij te genezen Rugpijn duidt aan dat de nieren bedreigd zyn men moet dus zonder dralen de Foster Pillen nemen om erge gevolgen to voor komen, opzwellen der leden, waterzucht,, graveel, steen, rliumathiek, en zelfs nood lottige inwikkelinge langs het hart, die soms met eene onherstelbare snelheid te werk gaan. In allo apotheken in 't algemeen (Eisclit de handteekening a James Foster 3,50 fr. da doos, 19 fr. de zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek vin Ch. Delacre, 64, Coudenborgstraat, Brussel. (4). Vreemd vee ixi België. Wy voe ren hoofdzakelijk vee in België, uit Holland Amerika en Frankrijk. Ziehior onzen invoer der 3 laatste jaren 73,905 stuks vee in 1907 75,551 stuks in 1908 71,632 stuks in 1909, zoodat do invoer gevoelig vermindert. In 1907 voerde België 55,280 stuks vee in uit Holland 10,300 uit Frankryk 011 8325 uit Amerika. In 1909 voerden wy 64,848 stuks vee in uit Holland; 6177 uit Frankrijk en 4526 uit Amerika. In 1909 voerden wij 69,942 stuk* vee in uit Holland 1538 uit Frankrijk on slechta 152 uit Amerika. Zoodat onze invoer uit Holland aanzien lijk klimt, cn die uit Amerika gansch onbeduidend is geworden. Dinsdag was Jozef Leunis, schrijn werker, to Lebbeke, Vondelstraat, op het veld, toehoorende aan Jozef Moens, wat klaver gaan snijden Plotselings werd een schot gelost en Leunis werd door de lood- korrels in do billo, do handen en den rechtervoet getroffen. Zijn toestand is zeer erg. Het onderzoek heeft uitgewezen dat Moens, die over zijn veld waakte, hot ge weerschot gelost Jiad. Het parket van Dendermonde is verwittigd. Brouwerij Van Roy, Wieze, gekend voor hare uitmuntende tafelbieren. Vraagt prijzen en stalen. Dinsdag namiddag waren eenige kin deren aan het vuurtje maken in hot Strij- penstraatje te Strijpen, wijk Lodcberg. Opeens geraakten de kleedortjes in brand van het zesjarig dochtertje van Jozef Oor deel. Op hulpgeroep kwam do werkman De Vos toegeloopen 011 doofde de vlammen uit, waarby bij erg aan de handen ver brand word. Het kind was echter reeds zoo schrikkelijk verbrand dat het Woens dag morgend in hevige pyn bezweek. - Eene nieuwe ontdekking van Edison. Het was reeds een geruimen tijd geleden dat wij hier niet meer hoorden v.m den grooten Edison, den uitvinder van den tele foon, den phonograaf en talrijke wondere ontdekkingen thans komt ons uit Amerika het bericht toe van eene nieuwe uitvinding, welke, indien het waar is, de wereld ver bazen zal. Hij zou ditmaal het geheim hebben ge vonden do schijven van den phonograaf en de cinématographische films volmaakt te vereenigen, waardoor de personiiagen, die hij beurtelings met zijne lichtbeelden leven en beweging geeft, doch stom bleven, thans ook de spraak hebben gekregen, door den aangehechten phonograaf. Het toestel door Edison Kinetoplione genaamd, voldoet nog niet geheel aan zijne wenschen. Hij werkt en zoekt nog steeds naar het volmaken zyner ontdekking. Eenige begunstigden, die er de proeven van hebben bijgewoond, verzekeron dat de vertoonde figuren op liet doek vertoond de lippen bewegen, op liet gepast oogenblik dat men de woorden hoort, en dat elke ge ruchtmakendo beweging door een doffen slag weergegovon werd, zoo hoort men bij voorbeeld een automobiel ronken en trillen, het kloppen van den hamer van den tim merman, enz. Het hoeft niet gezegd te worden dat de afgebeelde bewegingen cn de ongehoorde geluiden onder het gemeenzaam bevel van oenzelfde olektrisch toestel staan. Ontutekiiigcn Al de ontstekingen van het lichaam syn vernie tigd door de slijmverdrijvende Pil Walthe- ry. 1 fr. do doos. Eon internationaal comiteit, dat zicli to Brussel gevormd heeft, om op waardige wijze het eeuwfeest van den slag by Wa terloo te herdenken, heeft in beginsel be sloten, op hot slagveld een panorama te bouwen, waarin op een reusachtig doek den bezoekers de voornaamste episoden van den stryd, geschilderd naar historische gegevens, aanschouwelijk zullen worden voorgesteld. Men heeft de aanhouding gemeld van den boekhouder van een hotel te Brussel, die opgezocht werd, omdat hy die inrich ting voor moer dan 80,000 fr. bestolon had X de ontrouwe kassier, is van Rus sische oorsprong. Wanneer zijne kas 10,000 fr. bevatte moest hij volgens 't reglement van hot hotel, deze som aan do hank toevertrouwen Sedert negen dagen, had hij dit niet meer gedaan. Maandag namiddag, had X.., zich naar de paardonkoersen van Oostende begeven. Als hij 's avonds terugkeerde, verzocht de bestuurder van 't hotel, hem onmiddelijk den toestand van zijne kas te doen kennen. Do geldkoffer werd geopend men vond er slechts 20,000 fr. in, alhoewel hy 100,000 fr. moest bevatten. X.., bekende op 5 dagen 10.000 fr. ver- looren te hebben op do koersen. Hij zegde deze som genomen te bobben in de kas van het hotel. Om schaandaal te vormyden, liet de bestuurder hem vertrekken, doch ver wittigde do policie. Or.ze lezers weten reeds dat X 's avonds werd aangehouden. Hij bezat alsdan nog slechts eon goudstuk van 20 fr. Voor 5 weken beschikte X... over 25,000 fr. welke hy op de koersen had ge wonnen. Hij verloer deze som weldra. De vriendin van X... werd na ondervra ging, terug in vrijheid gesteld. X... verklaarde aan M. Glorie, policie- offieier, die hom aanhield Myn inzicht was mij te zelfmoorden.» Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Groot lot: 200.000fr. Prijs van 'tbiljet lfr. De aanhouding van valschmunters te Aertselaer, gebeurde door de gendarmerie van Hemixem, als volgt Te Aertselaer was het kermis en een viertal mannen deden duchtig meê aan het plezior. Zij gingen herberg in, herborg uit en op geld werd niet gezien, overal waar ze binnen gingen, betaalde een der vior met eon nieuw twee frankstuk. Eene herberbergiester merkte na hot heengaan van het viertal, dat het ontvan gen twee-frankstuk valsch was. In eene andere herberg bestatigde men hetzelfde en zoo was het op den duur in alle de herber gen waar de vier zijn geweest. De gendarmerie werd verwittigd, die er in gelukte, drie hunner aan te houden, ter wijl de vierde de vlucht kon nemen. De aangehoudenen zijn do gebroeders M. en P., alle drie woonachtig op het Kiel, te Antwerpen. Op geen hunner werden nog twee-frankstukken gevonden, die allen het jaar 1909 met de beeltonis van Leopold II droegen. Meer dan waarschijnlijk heeft de ontvluchtte don spaarspot met valsche stukken op zich gehad. Nu, wat de aangehoudene M. betreft, deze is zeer wel gekend bij het gerecht. Een veertiental dagen geleden heeft de opsporingsbrigade nog eene huiszoeking gedaan, vermoedende dat er eene valsch- munterij was. Alleen werd zand en eene hoeveelheid tin en lood gevonden. Het parket is Woensdag namiddag tor plaats geweest. Vrouw G modiste te Gilly, kreeg van een harer kalanten, vrouw Moureau, kantienhoudster aan de koolmynen Le Gouffre, eenen hoed, om dien te verande ren. Do modiste beloofde het werk tegen 's anderdaags af te maken en zij hield woord, de hoedendoos met den hermaak ten hoed kwam op den gestelden tijd thuis. Maar gedurende de nacht had vrouw Moureau zich herinnerd dat zij op den bo dem der doos een pak met 28 Antworpsche loten had te bewaren gelegd on zy liad ver geten, die er uit to nemen. Natuurlijk was haar eerste werk toen do hoed thuis kwam, te zien of de stukken cr nog in waren. Neen, or was niets dan de hoed. En zonder te zien of het pronkstuk hare goesting was, snelde zy naar do vrouw G. De modisto viel uit de lucht. O, zy wist van niets, men had niets gezien dan den ledigen bodem. Natuurlijk ging vrouw Moreau de zaak aan de policie vertollen en vrou w G. werd ondervraagd, deze biold hare gezegden staande maar toen de commissaris haar met rechterlijke vervolging had bedreigd, kwam zij een uur later naar het policiebu- reel met de twintig vermiste loten en het geld, dat de waarde van acht andere lotei vertegenwoordigde, die reeds verkoch waren. Nu opnieuw ondervraagd wordende, be weerde vrouw G. dat hare moeder, die mei haar woont, do stukken had gevonden er een deel er van to Brussel gaan verkoopen, De moeder bekende, maar zij kan ziel den naam van don wisselagent, bij wienzjj ze verkocht had, niet herinneren. FIXA^CIKMÏLAD.IS, Kruidtuinlaan, Brussel, vorschijnt elk«t Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaargeeft om! standige studiën over waarden aan 't ords van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeliif van bilans, een beursoverzicht en de offici éél# koerslyst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieels inlichtingen en raad- gevingen. Op aanvraag wordt liet Finan- ciënblad gedurende eene maand Icostelooi toegezonden. Mad. Vanden Bossche, brouwer tt Zwijnaerde, had Dinsdag haren kerkgac? gedaan en kwam 's namiddags met har kind bij hare ouders, brouwer Wauters it Meirelbeko. 's Avondsom 7 ure voord»di knecht Victor Van den Broecke, moede; en kind naar Zwynaerde. Op liet dorp haperde het wielaan di tramriggels, waardoor het paard ten gros de stuikte en vrouw, kind en knecht, 1] over het paard ten gronde vielen. Gelukkig kon de knecht seffens het paard bedwingen, waardoor erge ongelukken vermeden werden. Mad. Van den Bossche, werd aan hoofd en schouders gekwetst, e: ten huize van Oscar De Wulf verzorgd waarna zy met eene berrie naar huis ge dragen werd, Men hoopt dat de val geer erge gevolg zal heben. Het kind bleef 01 gedeerd. Valsche bankbiljetten van 20 frank. Een inkasseerder der Nationale Bait van Brussel, kreeg Woensdag namiddag een valsch bankbiljet in betaling. Do grs" veering is grof nagemaakt, alhoewel e; niets aan ontbreekt. Al de kleuren zy: goed weergegeven, doch het watermerk is niet op het pipier vervaardigd, mas ingeprent. Hot papier is veel zwaards Hot valsch biljet werd door den inkassesr- der bij eenen handelaar aangeslagen. Donderdag morgend werd Jozef Co- veliers, dokwerker, wonende Goudsmede;- straat, 26, to Antwerpen, werkzaam a de stoomboot Persian Prince a door ee zware kist getroffen, waardoor de ong lukkige de ruggraat gebroken werd. E slachtoffer werd in bedenkelyken toestac: naar het gasthuis gebracht. Donderdag namiddag, tusschen 315 en 4 ure. tijdens een onweder, is eene wars windhoos over de schelde te Antwerpo, neergekomen. Do Schelde stond hol, hoop baren werden met woest geweld tegen c- kaaimuur geslingerd hevige dwarrelwin den rukten een afdak 17 der Sint Michieli- kaai verscheidene zinken platen af, welkt gedurende eenige oogenblikken in de luel! rondgozwoept werden. Twee schuilhuisja van kaaiagenten werden door den wit: rondgeslingerd. In 1460 wijddo de bisschop van K merijk de kapel van O. L. Vrouw m Kersolare, op den berg van Edelare, tt Audonaerde. Zondag 18 September, is het dus 4&5 jaar geleden dat dit heugelijk feit voltrok ken werd, en dat thans op eeno grooticb wyze zal gevierd worden, door eene vaart uit gansch het bisdom. Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, zal öene aanspraak houden en den zegen aa: de duizende bedevaarders geven. De stoet zal om 2 1/2 ure op de Grooii Markt van Audenaerde, gevormd worden. - Indien gij een schoone keus vu Behangpapieren enz. wilt hebben en ii vertrouwen en tegen gematigde pryzen be- diend worden, begeeft u by Karei Van a Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, Aalst. M. Emiel Morue, handelaar te Flo- rennes, bevond zich met zijn rijtuig, oen paard bespannen, op den steenwq naar Surice. Een automobiel, gestuurd door M. Hen drik Van der Eist, tabakfabrikairt, kwas in volle snelheid uit tegenovergesteld! richting af. Op het oogenblik dat de auto op een 105 tal meters van het rijtuig was, sprong hu paard op zyde en spande de baan af. Eene botsing was onvermijdelijk, wtf M. Morue ook deed om het paard wegb trekken. M. Van der Eist wilde zijn auto in ee naburig veld doen ryden dat ging zoo ge makkelijk niet want eene gracht scheidde het veld en do baan. Het zwaar voertuig bleef met de voor wielen in de gracht zitten en sloeg, doo: zijne geweldige snelheid om. De chauffeur, Mathieu Border, 19 jaar aan eene Antwerpsche garage gehecht bleef op den slag dood. MVan der Eist bekwam wonden den rechter schouder en over gansch htf lichaam. Zyn toestand is voldoende. Het parkot van Dinant is ter plaats ge' weest en heeft verschillige zichten van hi vreeselijk ongeluk doen nemen. Wij kunnen niet genoeg onze lezer* di aangetast zyn van hoest, valling, bronchiit influenza, keelpijn, heeschheid, astlima 0 kinkhoest, do Borstsiroop van DepratiM aanbevelen. De geneeskunde bezit niet «em remedie die zoo rap en zoo volkomenljjt geneest. Het is een serieus produkt d» zich niet steunt ep ingebeelde portretten 0 uitgekochte certificaten, maar hut genatf altijd. Pry's 2 franken de groote flesch. Te bfrj komen bij Od. Deprateri-: die overal vor< zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bjf de apothekers De Valkeneer en Callebaut,

De Denderbode | 1910 | | pagina 2