Donderdag 8 September 1910 5 centiemen per nummer 64sU Jaar 4291 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. In de toekomst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Wereldtaal Ido Voor onze hoveniers. een en andesi. Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- uniDg van den volgenden dag. De prjjs ervan is tweemaal ter week voor i Stad 5 (rank met den Post verzonden e frank 's jaars, (r. 3-26 voor zes «tanden fr. 1-75 voor drg maanden, voorop te betalen. De inschrüving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- mngon zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van dü 1'uUe-Goossena, Korte Zoutstraat, Nr 31 eu iu allo Fostkauicico Ges Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3° bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dyngdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wonden ten bureele van dit blad. üutraa. Aalst, September 191D. Het schijnt ons niet te veronderstellen dat de liberale partij nog ooit machtig genoeg worden zal om met eigene krach ten het bewind in handen te nemen. Indien de tegenwoordige meerderheid ooit moest aftreden, dan zou het katho liek Ministerie onbetwistbaar door eene cartel-regeering moeten vervangen wor den; immers noch liberalen, noch socialisten zouden bij machte zyn op eigen hand te regeeren. Dan zou het er lief uitzien met de belangen van ons vaderland, want dan ware onze leus Eendracht maakt Macht in goede handen aangezien zij die den staatswagen moeten besturen in 't geheel niet t' accoord zijn over don te volgen weg. Slechts op een punt zouden de beide geleiders 't accoord zijn, namelijk, van de katholieken zoo veel mogelijk te kwellen en den duivel aan te doen. Nu, onze Grondwet zou er paal en perk aan stellen cn ook de Belg mint te zeer de godsdienstvrijheid om de mee siers van den dag zoo maar zonder ver zet te laten begaan. Do socialisten in tegendeel zouden al de wetten en maatregelen der liberalen tegen den Godsdienst by treden en ondersteunen omdat zij door het stem men van socialistische wellen zouden worden beloond. Maar of «lie belooningen wel in den smaak zouden vallen van de liberale doctrinairs die nog de groote meerder heid der liberale partij uitmaken, die de geldschieters zijn en dio in de walen- streek deeigenaars ofactionnarissen zijn van smeltovens en koolmijnen en in de andere provinciën groote Nijveraars. Alle eendracht onder de blauwe en roode cartel broeders ware dus onmoge lijk en ons land zou de onkosten der ge- brokene potten betalen als er ruzie in 't cartelislisch huishouden zou ontslaan. Al wat het antikatholiek ministerie zou tot stand brengen het zou altyd we zen tot schade van de godsdienstvrijheid •n 's lands opperste belangen. Indien wy dergelijk ministerie moe sten zien optreden dat ware ontegen sprekelijk de grootste ramp die aan ons nu zoo welvarend vaderland zou kunnen overkomen Indien de Belgen de toekomst van hun vaderland ooit aan de blauwe en roode cartellisten toevertrouwen, zullen zy tot speelbal dienen van hen die van zijnen val eene levenskwestio hebben gemaakt 17« Vervolg. Natuurlyk, zei Mevrouw Sherman. Mevrouw Nethercombe begon plotseling met oen op 't tafel liggende vouwbeen te spelen. Ja, ja, zei ze bijna in zichzelf, ik be grijp 't, en ik zal 't probeeren. Jeanne, zeg me waar ik hem morgen ontmoeten kan HOOFDSTUK X. Wie was Lord Croft Margaretha zat voor den haard en staar de in het vuur. De koude hagel en de scherpe wind van een paar dagen goleden waren voorbij gegaan, er was vandaag in do lucht een vlugje van Lente merkbaar. De dreigende sneeuw was gesmolten, voor dat hij neêr kwam, maar toch voelde Margaretha zich koud en vermoeid, toon zy in de roode vlammen staardo. Het begon reeds laat te worden. De huisknecht was in de kamer geweest om het zilveren theeblad weg te nemen, en keerde nu terug om het licht aan te steken •n de gordijnen te sluiten. Men weet dat sedert lang zekere ge leerden er zich op toeleggen eene zoo gezegde wereldtaal samen te stellen die gemakkelijk door iedereen, tot welk land of welke spraak hij ook behoort, zou kunnen aangeleerd worden, en die dan ook onmisbare diensten zou bewij - zen voor de wetenschap, den handel en al de onderlinge betrekkingen tusschen de verschillende volkeren. Op het einde van verleden eeuw heeft het Vola- puk, een dier wereldtalen nogal veel opganggemaakt en ook in ons land tal rijke aanhangers gevonden, doch het is nu reeds uitgestorven. Sedert werden er nog andere proefnemingen gedaan, en een der nieuwste wereldtalen, het Es peranto heeft eene nogal groote uit breiding bekomen. Thans schijnt het Esperanto op zyne beurt, de plaats te moeien ruimen voor het Ido dat eigenlijk niets an ders is dan een vereenvoudigd, verbe terd Esperanto veel gemakkelijker om aan te leeren. Hel Ido is ontstaan uit eene ver gelijkende studie door een internationaal komiteit van taalgeleerden gemaakt en over al de wereldtalen voor 1907 uitge vonden. Volgons de Misten is het eene samenvatting der Europeesche talen niet bestemd om deze to vervangen, maar geschikt om als tweede taal ge bruikt te worden. Zij zeggen dat liet bijna zonder moeite en binnen korten tijd kan geleerd wordon De spraak kunst is zeer eenvoudig, en wat de stamwoorden van hetIdo betreft, de franschmans vinden or omtrent 91 t. h. van hunne woorden in, de italianen 83 t. h., de engelschen en de Spanjaards 79 t. h., de duitschers, Vlamingen en hollanders 61 t. h., de russen 52 t. h. enz. Kortom, men heeft als stamwoor den de woorden genomen die aan de meeste talen gemeen zijn. Een groot getal priesters in Europa leggen zich reeds toe op de studio van het Ido dat huu, voor de betrekkin gen tusschen de verschillende landeD, beter geschikt schijnt dan het latijn, daar het verschil van uitspraak deze laatste taai dikwijls onverstaanbaar maakt van het eene land tot het andere, zy zijn reeds zoo talrijk, dat er onder de hooge bescherming van Mgr Koppes, bisschop van Luxemburg, eene Idiste Hy bewoog zich zacht en Margaretha verroerdo zich niet. Zy dacht aan Jack, in het vuur zyn gelaat ziende,zooals zij 't op den avond van haar eerste bal had gezien zyn gelaat terwijl hij onder aan den trap stond en Alice aan Lord Croft's arm zegevierend naar beneden kwam, slechts oog hebbend voor haar geleidor; slechts aan hem den kend, en zich van niemand anders iets aan trekkend. Margaretha zag hem weêr voor zich de mooie, schitterende, zelfzuchtige Alice en Jack buiten gesloten, vergetend naar haar starend, te vergeefs op een woord, een blik wachtend. Toen de huisknecht de laatste gordynen dicht trok, keek Margaretha om. Is juffrouw Ohalloner al thuis geko men vroeg ze. Neen, mejuffrouw Margaretha, nog niet, luide het antwoord. En Mevrouw myne moeder Neen, ook die is nog niet thuis, zei Sims, en verliet toen zacht het vertrek. Gedurende eenigen tyd rustte Marga retha zonderling vermoeid in haar diepen armstoel. Indien ze Jack slechts kon doen vergeten indien ze hom Alice's harte loosheid slechts vergooden kon indien zy slechts Alice's plaats in had kunnen nomen. Hare tengere vingers omvatten bevend den waaier, dion ze vast hield om haar ge laat tegen den gloed van het vuur te be- Prieslerlijkfi Vergadering gesticht is, waarvan «Ie E. H. J. B. Pinlli, pas toor te Neudorf, voorzitter is de E. Pater Odon de Ribemont, van do orde der Minderbroeders te Couvin, onder voorzitter, en de E. H Dudouy. te Sec- qucville, in Frankrijk, schrijver. Z. II. Paus Pius X, de kardinaal LaDgenieux, do kardinaal-aartsbisschop van Meche- len eu verscheidene andere bisschoppen hebben er hunne hooge goedkeuring aan gegeven. Wie over het Ido nog wat anders wil weten, schrijve aan M. H. A. Gimi- ne, correspondent-lid der Idiste Pries terlijke Vergadering, Werystraaf, 12, te Elsene. Deze zal hun, tegen opzen ding van 25 centiemen in postzegels, eene Spraakkunst met oefeniugen, een Ido-woordonboekje, do gebeden in Ido en andere vlugschriften sturen. De Koornsalade Koorrisalade is eene groente die van in den Herfst tot aan de Lente groote diensten bewijst. Zij wordt zelfs in den winter als latouw geëten. Men begrijpt dus gemakkelijk dat de goede huismoe ders er sterk aan houden deze uitmun tende groente te bezitten. Zij wordt van half Augustus lot October gezaaid. De eerste zaaiïng kan in den ajuin of op aangeaarde tuiubedden gebeuren. Men zal zeer dicht zaaien, dan is er middel om uil te dunnen naarmate men er noodig heeft men mag niet verge ten dat de jonge plantjes de beste zijn. De volgende soorten zijn zeer aanbeve lenswaardig De groeno koornsaiaad, met gcvulü hart, en de Italiaansche. Men heeft ook nog de kournsalaad, mot breed blad, en de bontgekleurde die de grootste opbrengst geven. De kweek dezer plant is zeor gemak kelijk, dusvolgens raden wij de land bouwers aan ze op grooter schaal te telen. Wij zijn overtuigd dat ze er zul len over tevreden zijn. De koornsalaad behoort tot de groep der bladgewassen 't Is bijgevolg eeno groente dio eene goede bemesting met stalmest en beir of aal vraagt. Om goede opbrengsten te bekomen dient de grond overvloedig fosfoorzuur, potasch en kalk te bevatten de stik stof zal men rechtstreeks toedienen. Aangezien fosfoorzuur en potasch in den grond niet verloren gaan, mag er wel een voorraad voor banden zijn. Deze moststoffen zullen goed onder- geploegd worden. schermen en ze klemde de lippen een wei nig opeen. Armo Jack! Een maand goleden had zy nog in Lord Croft's schoenen gostaan cone maand geleden was Alice blijkbaar nog zeer op hem gesteld gowcost. Nu was zij vergeten. Zou Lord Croft bin nen nog een maand ook vergeton zyn Matgaretha werd plotseling door het slaan van eene deur en het geluid eener hooge stem opgeschrikt. Zo ging met een ruk rechtop zitten. Het volgendo oogenblik bevomi Alico zich in de kamer; c;ne koude luchtstroom van buiten met zich meè brengend. Zij wierp haar mof neer en trok haar bont af. Margaretha riep ze uit zyt gij hier al dien tijd geweest sinds ik uitging Ik geloof, dat ge geslapen hebt. Go ziet er juist uit als een gekookte uil. Ik weot niet hoe een gekookte uil er uit ziet maar hy moet bleek en rood zijn, net zooals gy nu. Tante zou 't besterven, als zo nu uwe tint zag. Ze trok haar handschoenen uit, wierp die optafel, liet haar mantel dezelfde rich ting volgen en kwam naast haar nichtje zitten. Margaretha, hoe lang don kt ge dat het nog duren zal, voordat Lord Croft zicli verklaart vroeg ze plotseling. IIoo lang geeft ge hem Zes weken Ik zou weieens willen weton, of ik binnen zes woken zyne verloofdo zal zyn. Verbeeld u eens, ver loofd Margaretha. Hoe zou het klinken, hem mijn aanstaande te noemen, Mar- Als stikstofmesl heeft den zwavelzu re ammoniak den voorkeur, omdat do stikstof in de bovenlaag vastgehouden wordt, en omdat zijne werking regel matig en duurzaam is.Men zal den zwa velzuren ammoniak vóór het zaaien uitwerpen en inwerken met de rijf. W ij raden dus aan de volgende hulp- mesten per are toe te dienen 4 tot 5 kgr. zwavelzuren ammoniak 2 tot 0 kgr. zwavelzure potasch 4 tot 5 kgr.super fosfaat. Veritas. De bijzaak der gemeentebedien den Het kolb'ge van burgemeester en schepenen van Antwerpen deed een bediende van hot stadhuis, M. De Block, kiezen tusschen zijn ambt op hot stad huis en do plaats van vertegenwoordi ger eener steengroef, welke hij buiten zijne diensturen waarnam. De bediende wilde geen van beide be dieningen opzeggèn, voorwendende dat talrijke bedienden eene bijzaak hadden. M. De Block werd afgesteld op het stad huis. De bestendige deputatie bekrach tigde den maatregel door het kollege genomen - M. De Block deed een beroep bij den Koning. Thans lieeft de Minister van Binnonlandsche Zaken liet besluit van liet Kollegie en van de Bestendige De putatie verbroken, op grond dat de ge- moentebedienden vrij zijn buiten hunne diensturen op deftigo wijze bijwinsten te zoeken, op voorwaarde goen mis bruik van hunne bediening to maken. Geuzen-eerlijkheid. In zijn num mer van 5 Juli meldde Le Matin van Antwerpen, dat een Duitsche priester, Palraert, aangehouden was te Aldkirch in het Zwarte woud en verwezen tot 9 jaren gevang voor aanslagen tegen dezeden. Het Komiteit van verdediging tegen de slechte pers, gevestigd te So- raing, IJskelderslraat, 39. heeft daar omtrent een onderzoek gedaan. Daaruit is gebleken dat er in den El- zas geen enkele priester bestaat die Pal- mert heet dat men zich te Aldkirch niet herinnert daareenen persoon ge kend te hebben welken dion naam droeg, en eindelijk dat er te Aldkirch noch assisenhof noch boelslraiTelyke recht bank bestaat. Er blijft dus niets over van het ver telselken van Le Matin. Liege maar zei Voltaire. Verg-elijking: tusschen Meisjes en Uurwerken. Hooveerdige meisjes zijn als zakuurwerken ze laten zich gemakkelijk opwinden. Pronkzieke juffers ziju als torenuur werken: men ziet er naar maar niemand neemt ze in huis. Lichtzinnige meisjes zyn als uurwer ken met muziek r men heeft er gauw genoeg van. Babbelzieke meisjes zijn als wekkers: men luistert er naar maar met tegenzin! Wel opgevoede, huiselijke meisjes zijn als rogulateurs ze gaan het zoker- stc. garetha Wol, beste, mijn aanstaande en ik wandelden van mid<lag driemaal ron dom de... Alice, doe hot niet. Ik weet, dat go maar een grapje maakt, maar toch.. Alico zat recht overeind. Eon grapje Margaretha ik ben nog nooit van myn leven zoo ernstig geweest. Lord Croft is mijn aanstaande. Margaretha staarde strak voor zich uit. Maar gij zijt misschien niet de zyne, zei ze langzaam on Alico lachte luid. Daar hoeft gy nu mot ongerust om te maken, riep ze uit. Hy is de myne en ik ben de zijne, Tableau een aardig jong m lisje, Margaretha aan den arm van een bejaarden gentleman gracieus do trap pen eener kerk bestijgend, terwijl bij het altaar eeno hooge gestalte verlangend staat te wachten, en achter in de kerk vage mannengestalten in hunne hoeden stille tranen storten Margarotha, ik heb vroeger nooit geweten, dat ik aanleg voor reporter had. Als Mevrouw Croft zal myn genio verloren gaan. Hare schittorendo oogen waren op het vuur gericht. Ze was bleek, maar toch lag de oude toovorkracht zoo morkbaar op haar gelaat, dat Margaretha, niet langer weêrstand aan hare genegenheid kunnendo bieden, de handen naar haar uitstrekte. -- Alice, ik geloof niet, dat eenige man u zou kunnen weerstaan, riep ze uit. Oh, ik weet dat ge altyd geslaagd zyt wanneer ge uwe zinnen ook ergens op gozet had Gocile wetgeving. In Engeland is eene wet gestemd die ver bied tabak en sigaren te verkoopen aan kinderen die min dan 16 jaar oud zijn. De handelaar die het zoo wagen die wet te overtredori en betrapt wordt, ondergaat eone boet van 50 fr. Bij eone tweede overtreding betaald hij 125 fr. I en bij een derde 200 fr. De wetgeving verbiedt ook aan de kinderen dio geen 14 jaar oud zijn, elk oponthout in de herbergen, niot aileen wanneer zy alleen zijn, maar zelfs wanneer zy vergezeld zijn van hunne ouders. Verders bovat de wetgeving nog deze hoogslmerkendo bepaling wie een kind onder de 14 jaar' alcool of genever geeft ondergaat eene boet van 75 fr. Het ware te weuschen dat men in alle lan.len, zulke wetgevingen had, dus ook in ons land, want dergelijke wetgevingen kunneu voor de toekomst veel kwaad on ellende voorkomen. Tegen (le ontvolking. Eene bijzondere commissie werd door de Maatschappij van Openbare Genees kunde gelast om het belangrijk vraag stuk der ontvolking te onderzoeken. Die commissie bestaat uit de dokters Gasse (Brussel), Dupureux (Geut), Daels, (Antwerpea) ea Rops (Namen). Verslaggever is Dr. Dupureux. Do commissie stelt de volgende maat regelen voor: Bijstand aan allo moeders die in nood verkeeren rechterlijke vervolgingen van al degene die zekere voortbrengselen verkoopen, advei teeren of gebruiken vermindering van bela stingen ten voordeele van talrijke ge zinnen; jaarlijksche rent aan weinig be middelde personen van 60 jaar berekend naar het getal kinderen, kosteloos on derwijs voor de familliën van minstens 3 kinderen. maar... maar, Margaretha, ik wou, dat go wat mcor om Jack gaaft. Hy... hij is an ders dan de meeste. Het was schandelijk, hem van zijne gemoedrusten te berooven. Alico het was wreed van u, hem in don waan to brongen dat go van hem hield, on hem daarna don rug toe te keeren. Dat was wreed van u. Alice keek haar aan. Margaretha wonde den blik af, op dat zo baar verdriet niet ge waar zou worden. Maar toch zag Alice haro lippen verbleeken, torwyl zo sprak. Iiij dacht, dat g.j van hem hield, vervolgde zc, cn zweeg toen weer. Maar eigenlijk was hy precies als de rest, voegde ze er plotseling by. Ze dachten allemaal, en het was nooit waar, Maar Jack. Ze zweeg, en gedurendo een oogenblik was Alice verstomd. Indien ze eenig ge voel in baar had, dan was het voor haar nichtje. Indien ze om iemand gaf, dan was het om Margaretha. Doch zelfs Mar garetha kon niet lang invloed op haar uit oefenen. Zij keerde zich lachend om. Margaretha, gemaakt van oon mols hoop een berg, riep ze uit. Jack is slochts even dwaas als do rest, en hij zou my spoe dig genoeg vergeton, indien or een ander meisje in hot spel kwam. Hij is nooit wor- kelyk verliefd op mij geweest,.Margaretha. Ge vorgist u in hem. Wordt voortgosat.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1