I R K A Zondag 11 September 1910 5 centiemen per nummer 64,le Jaar 4292 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Volksonderwijs. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De werkzaamheden der maand. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Stad Aelsl. DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van d© Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dyn8dag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. COIQUB 8UU3I Aalst, ÏO Septemb. ÏOIO. Het grootste vraagstuk aan 't orde van den dag is onbetwistbaar dat van 't volksonderwijs. De strijd bestaat vooral tusschen de voorstaanders en be strijders van het verplichtend onderwijs. Het is dus niet te verwonderen dat er dikwerf wordt op teruggekomen en wij gedurig herhalen dat wij, Katholieken, de onzijdige school verfoeien, maar ware Katholieke scholen eischen voor ODze kinderen. Wanneer wij aldus handelen volgen wij het voorbeeld na ons door de Duit sche Katholieken gegeven welke, even als wij, te strijden hebben tegen eene helsche maconnieke politiek, door libe ralen en socialisten, hoe langer, hoe heviger gevoerd. Wij willen dus lieden de aandacht onzer geachte lezers inroe pen, op de openingrede welke de heer voorzitter van 't Congres der Duitsche Katholieken uitsprak en welke wij hier laten volgen Wij overdrijven niets met te beves tigen dat nooit op geen enkel tijdstip van de beschaafde wereld, de Godlooche ning (het atheism) het hoofd met zooveel stoutmoedigheid heeft opgestegen. Op onze dagen loochent men niet enkel do eene of andero veropenbaarde waarheid; men ondermijnt de grondvesten men loochent de Goddelijke Natuur zelve van Jesus- Christus. Als de goddeloosheid erin gelukt is het nationale geweten te vervalschen, ontkristent men stoutmoediglijk door wetgevende middelen en dat is het einde van een kristene natie maar men begint altijd met te pogen zich meester te maken van de school, om den twijfel en zelfs den haat te doen sluipen in den geest en in de harten der menschen van morgen. Een klaarziende katholiek moei ten huidigen dage bereid zijn, zijne goede ren, zijn werk en zijn leven op te offeren voor de katholieke scholen Hier en elders is de strijd dezelfde die onze tegenstrevers leveren tegen het katholiek onderwijs de schoolkwestie schijnt in Duitschland zooals in België, de groote bekommernis te zijn van de Katholieken. In de algemeene zittingen van 't Con gres werd er nog meermaals van de schoolkwetsie gesproken door kanunnik Wagener en professor Spahn die zegde, op de Duitsche toestanden wijzondo Nu tracht de Staat de massas te ontkristenen, bij middel van een ouder wijs, dat stillekens aan onzydig en on godsdienstig wordt. Tegenover deze pogingen, eischen wij, Duitsche Katholieken, uit al onze krachten, en besloten tot de verregaand ste opofferingen, het behoud van onze godsdienstige scholen. Wij zullen ons nooit tevreden stellen met eene ijdele vrijheid van gewetenen wij zullen de schonding verwerpen van het kristen geweten daarin bestaande ons te dwingen onze kinderen naar scholen te zenden die geone kristene karakters, noch kristenen kunnen vor men gelijk wij het willen blijven, en het willen blijven in onze kinderen. Die ijdele vrijheid van geweten ken nen wij hier in België ook wel zij be staat hierin dat men in de school God moet doodzwijgen, maar evenmin als de Duitsche Katholieken zullen wij ons met dieijdele vrijheid van geweten laten paaien. Wij willen eene echte vrijheid van geweten Katholieke scholen voor ka tholieke kinderen, en onzijdige scholen voor hen die er lust toe hebben, en alle bei gelijke rechten op de belangstelling der openbaro besturen. Niettegenstaande de gewettigde vrees der landbouwers, is de oogst in betrek kelijk goede voorwaarden binnen ge raakt. De opbrengst zal goed zijn, ztlfs beter dan verleden jaar. Wat de aard appels aaDgaat, die men in deze maand inoogst, de oude, afgeleefde en niet zelden verbasterde variëteiten, zooals de Mechelsche Roode de Fransche Bollen enz. hebben woderom veel door de ziekte geleden en zullen maar eene geringe opbrengst geveD. terwijl de nieuwe, uitgelezen variëteiten als Industrie President Krüger», enz. eene gemiddelde opbrengst van ongeveer 30,000 kgr. por hectare zullen leveren, 't Is gedurende de maand September dat men den grond voorbereid tot de win- terzaaiïngen. Een welgekend spreek woord zegt De ondervinding is de beste school Dat is een axioma dat niet hoeft bewezen te worden, en het jaar 19i0 zal onder dit opzicht wederom de proef op de som zetten. Inderdaad, hoeveel graanvelden zijn niet vroeg ge vallen omdat ze de noodige strafte misten. En niettegenstaande de belang- looze en zoo dikwijls herbaalde raad gevingen der staatslandbouwkundigen en der landbouwpers, gaan nog vele boeren voort met in den herfst enkel stalmest toe te dienen, zonder zich om scheikuudige meststoffen te bekreuoen. Die zullen ze in de lente wel geven En dan is 't gewoonlijk nog nitraat dat de granen opjaagt, maar geen kloek te geeft. De granen vallen vroegtijdig cn de oogst lydt er door. Dit is eene verouderde doenwijze die ten volle dient afgekeurd te worden. Beter is 't de graangewassen van voor het zaaien genoegzaam van minerale stoffen te voorzien en zelfs een deel der stikstof te geven onder vorm van am- moniaksulfaat, opdat de planten vóór den winter kloek wortel schieten en in den zomer door het aaneigenen van minerale voedstoffen kloek en straf worden. Daarom raden wij de volgende meststoffen per hectare in te ploegen 500 kgr. superfosfaat en 150 kgr chloor- potasch en dan op de sneden 150 kgr. ammoniaksulfaat te strooien. Men zaait van 25 September tot 25 October in evenredigheid van 150 tot 205 kgr. zaad per hectare. Naarmate het later wordt zaait men dikker. Deze gegevens zyn toepasselijk op alle wintergranen en voor alle gronden van middelmatige vruchtbaarheid. Nochtans kan men op vochtig en zandachtig land het super fosfaat voordeelig door 600 tot 800 kgr. staalslakken vervangen. Heeft men bij het zaaien der haver verwaarloosd genoeg minerale stoffen te geven, dan kan men nu op de jouge klaver per hectare strooien 800 kgr. staalslakken eu 600 kgr. kaïniet. Bij het uitgaan van deu winter zal men do bemesting volledigen door 150 kgr. ammoniaksulfaat. Dieren. Een groot getal kleine en middelmatige landbouwers hebben de gewoonte hunne oudo klavers en zelfs do jonge door het vee te laten afbijten. Dit is zeer gevaarlijk en alle jaren hoort men van beesien die opgeloopen zijn en het dikwyls met de dood moeten bekoo- pen. Wezen wij daarom voorzichtig. Gedurende den zomer ontwikkelen in slecht onderhouder, hoenderhokken eene massa vlooien en andere insekten die de dieren veel last veroorzaken, vooral des nachts. Om die te doen verdwijnen heeft men maar deuren, vensters goed te sluiten en wat solfer to branden. Na een uur of twee zet mon alles wagenwijd open en verlucht eens goed vooraleer do dieren binnen komen. William. Kostbare bekentenis. Nopens hetgene de katholieken gedaan hebben na de verwoesting van Messina en Regio schrijft het Italiaansch geuzenblad Cor- rière Calabrese dat liberalen, vrijden kers en ofllciëele overheden niets gedaan hebben voor het onderwijs. Dan voegt het erby En te Regio, als de stedelijke scholen len nog ontbraken waren de scholen der kloosterzusters reeds vol leerlingen eiken dag werden nieuwe paviljoenen opgericht op de schoonste punten der Nu nog, na bijna twintig jaren, zyn de kloosterscholen de eeuige die regel matig werken. Wij moeten het erkennen, wij, doods vijanden van de priesters en van de op voeding welke zij verspreiden. Wij hebben de liberale krachten ge daan en wat doen zij Niets, inderwaarheid niets Het is pijnlijk te moeten vaststellen dat de vrijmetselarij en de socialistische partij die nochtans veel hebben ingeza meld, hunne sommen gestort hebben bij het nationaal hulpkomiteit, om ze op do onwaardigste en schandelijkste wijze te verspreiden. Waarom niet recht streeks hier de sommen komen neerleg gen bestendige werken stichten scho len, gestichten, speelzalen, toevluchts oorden bouwen voor de kinderen, alsook hospitalen Omdat zij zich beter bevinden zooals ze zijnrustig genietende van hetgeen zij bezitten. Het socialism en de vrijdenkerij gaan niet waar men weent, waar men lijdtwacht eens en zie toe, beste heer, of ze dezen zullen gaan verplegen die aangedaan zijn door den cholera? Niet waar, dat geuzenblad, kent de geuzen gO'.'d Gas aan 2 centiemen en half W i j lezen in De Duinengalm o van Oostende van Zondag 11. Een eigenaardig voorstel werd, dezer dagen, aan de stal Gent door twee maat schappijen, eeno Duitsche en eeno Fran- sché, gedaan. Beide maatschappijen willen de verbintenis aannemen liet noodige gas voor verlichting er. Var- warming te leveren aan twee centiemen en half den kubieke meter. Die maatschappijen maken cokes voor de ijzernijverhöid en men weet dat het steeukoolgas voortkomt van het maken van cokes. De stad Essen in Duitschland krijgt hare gas aan 2 en half pfenning, zoo wat drie centiemen. Spijtig dat het hier en elders niet 2 3 jaren vroeger geweten is geweest. Ongelukkig België. In het liberale Carillon van Vrijdag 26 Oogst, vinden wij het volgende Een bediende dor statie van Aarlen vertelde mij dat op 13 Oogst 11., men in de statie van dit steedje, van 9 tot 10 duizend inwoners, 12 honderd koepons van 5 dagen had afgeleverd. Ver van mij die zucht naar reizen te laken maar toch wanneer men dit alles nagaat, wanneer men die vrouwen ziet, de vingers overdekt met ringen en om den hals gouden kettingen dragende, men inoel zeggen dat er geone armen meer zijn en dat de wolstand algemeen En men zegge niet dat het sparen ver loren gaat. Nooit ontving de spaarkas meer kleine kapitalen en het getal kleine eigenaars groeit gedurig aan, bijzoover dat, binnen tien jaar, ieder Belg waar schijnlijk zijn eigen huis zal bewonen All bah En wij die dachten, naar hetgene het Carillon geschreven heeft, dat België onder het juk der papen den dieperik inging Wij zullen uwo bekentenis onthou den, konfrater, en ze U b:j d'eerste ge legenheid herinneren Duitschland. - Een klerikaal schandaal. De geuzengazetten van Beryn riepen een d rij tal woken geleden schandaal omdat de bestuurder eener katholieke school, zekere Bock, zich sedert vele jaren plichtig had gemaakt aan erge aanslagen tegen de zeden en aangehouden was. Weldra werd er over de zaak gezwe gen en waarom Het was gekend geworden dat die heer Bock. alhoewel katholiek gedoopt, een volbloed geus was. En dit viel niet te betwisten, want Bock was door do radicale partij van Berlijn tot kiezer van den 2Cn graad aangesteld, en daar hij nu in 't gevang zat en dus niet kiezen kon. mocht men niet overgaan tot de kiezing van een lid voor de Pruisische Kamer. Nu, dio liberale liefhebber was niet de bestuurder eener katholieke school gelijk wij dat hier verstaan, maar van eene gemeentelijke school van Berlijn, door katholieke kinders bijgewoond en wier bestuurders, volgens de wet, katho liek moet zijn. Aardige katholieken niet waar, die daar aan 't hoofd der scholen voor katholieken worden aangesteld. Ze zyn niet tegen den Gods dienst. De socialisten zijn niet tegen don Godsdienst dit herhalen hunne or ganen gedurig en Vooruit herhaalde het nog de verledene week. Menige onnooze- laar wordt er door om den tuin geleid. Welnu de bestendige Deputatie van Henegouw uit liberalen en socialisten samengesteld, komt te beslissen dat ze uit de begrootingen der gemeenten de vergeldingen zal schrabben welke aan do priesters worden gegund voor het celebrceren van eene tweede Mis des Zondags daar zulks noodig is tot gemak dor bevolking. Le Peuple, het hoofdorgaan der Bel gische socialisten, loopt over van blijd schap. 't Is eeno goede les, zegt het blad, die de bestendige Deputatie van Henegouw geeft aan de twee andero antikatholieke bestendige Deputation, namelijk, dezen van Brabant en Luik. En Le Peuple besluit DOOR Petrus "VAIM 23e vervolg. Beloof haar een blazoen, eene kroon, goud en schatten poog baar te overtuigen dat ze geroepen is om te schitteren, te heerschen, te gebieden... Wijders spreekt ge van mijne genegenheid, van mijne liefde jegens haar overtuig ze van de rechtzinnigheid mijner beloften, poog zoo welzeggend to zyn om haar to kunnen bezweren, hoe smoorlijk ik op haar vei- liefd ben zeg haar al wat ge wilt mijn doel bereiken is allesMoest dit niet helpen, bleef ze weigeren my hart en hand te schenken, neem dan uwe toevlucht tot het geweld. Dreig de onbedachte met mijnen haat, met mijne wraak Ste haren nakenden dood onder allerlei gruwzame gedaanten voor zet heure kinderliefde op de proef en maak ze wijs, dat naar vader, hier gevangen, in boeien gekneld, zucht en in gijzeling wordt gehouden, om hem bij tijd en stond ter pijnbank e voeren en onder hare oogen af te priegelen. Doe haar begrijpen, dat zij het leven baars vaders in handen heeft en dat siecnts hare toestemming in ons huwelijk hem kan redden..... e Jeronimo, zou dergelijke pleitreide niet op den vermetelslen indruk maken, niet den koppigsten tot nadenken brengen - En de wreedaard grijnslachte sluw. De Vlaming bedwong een gevoel van misprijzen. „ö(Tf„n Ongetwijfeld, - sprak hij. - 01} vergeet echter tc zeggen, waar we den torenwachter zullen vandaan halen. Vandaag zet gij u op zoek. Gij moet hem vinden, al moest ge do helft der stad afbreken. Ge vreest,"Reygerman I G(j I schimpte de Spanjaard. Ik heb mij dus aan u vergrepen, zeg - De soldaat verhief driester het hoofd. Maar neen in uwen kop branden oogen als die van eenen gier 1 Waarop ik fier ben Denk aan den signor's degen Ik zal mijn best doen. Zwijgen we nu. Daar staat mijn bed gij kunt het gebruiken ik zal, in dezen zetel, een paar uren trachten te rusten. - Zonder zich van de krijgsuitrusting te ontdoen, lei de sergeant liet afgematte hoofd op het zacht peluw en poogde in te sluimeren, van Navaresc blies de kaars uit en gleed in een met juchtleder behangen armstoel... Geen van de twee sliep. De oletto was al te zeer in zijnen schik over de dienstwillig heid van zijnen ondergeschikte, wiens bijstand hem uit een netelachtigen toestand redde. Hij waande des torenwachters kind alreeds in zijn bezit De schelm hield zyno wenschen voor werkelijkheid Had hij eens kunnen lezen in het hart van den sergeant, die daar, op zijn eigenste bod, middelen aan 't beramen was om liern, liet geduchte legerhoofd, neer tc vellen en Dirka in vrijheid te brengen Weg vlood de nacht, en geen der soldaten had een oog geloken. De opperste rekte de leden uit en geeuwde Hola, huurman 't is klaardag - Vlug stond de sergeant hem ter zijde. Welnu, is de moeite uit het lijf vroeg Jan. Volkomen. We gaan naar de keuken... De signors zitten reeds aan het ontbijt Daarvoor komen ze nooit overslier. Doe alsof ge thuis aan vader's tafel zat, Jeronimo alle plichtplegingen van kant. - De uitgonoodigde knikto toestemmend. En dan gaat het er op af Moedig volgde de jonkman zijnen doodvijand 011 machtigen mededinger. Hoop en betrouwen vervulden hemin lijden en tegenspoed had hij de noodige kracht en sterkte geput om den galbekor van bitterheden, smaad en vernedering te aanvaarden en tot den bodem te ledigen. Het voedsel dat hij met uitmun tenden eetlust verobberde, droeg niet weinig by om hem moedig datgene wat hem verbeidde te laten 'doorworstelen. De in de eetzaal aanwezige raadshecren verkeerden allen min of meer in beschonken toestand, dewijl de meesten van hen den verloopen nacht feestelijk hadden doorgebracht. Tusschen de welriekende gerechten stond een gouden, fijnafgewerkten kelk, met kralenden morgenwijn gevuld. De eletlo stak hem omhoog en zei - Ik drink op het geluk onzer wapenen en hij klonk tegen den bokaal, die voor .Teroora geplaatst stond. De heildronken volgden elkander dapper op en werden luidruchtig hernieuwd door do verhitte Spanjaards en ook door Reygerman, die, wars van dergelijk slempmaal, met tegenzin zijnen beker verhief en eene gulp op het lang leven dier bandieten dronk. Daarna volgde een woelig, ingewikkeld gesprek, waartusschen men de stem van den eletto dwars door hoorde er werd gekeven, gedreigd, getierd, zoodanig dat het den sergeant begon te ergeren, wanneer van Navarese de tafel verliet cn liern teeken deed om te vertrekken. In den gang gekomen Gebruik al uw vernuft, drong de opperste nogmaals aan uwe toekomst hangt ervan af. Ik weet wat mij te doen staat, antwoordde de krijger ongeduldig. Men ging den trap op. De Vlaming voelde zich ontsteld, ijskoud worden... Indien hij, bij Dirka gekomen, zijne koelbloedigheid verloor, zijne geveinsde houding verried, het woeste zijner inborst van vroeger niet meer kon in toornen t Maar neen. De liefde is sterker dan de haatHet lijden had hem gelouterd, versteend, en zijn hart met edele onverschrokkenheid omschorsthij wou zijn eed gestand blijven kruipen in het stof, ootmoedig slaaf spelen, daar hij bij voorbaat wist, dat heden alle tegenkanting de wrangste vruchten dragen zou, de noodiottigste gevolgen na zich slepen. van Navarese ontsloot de kamer, welke wij bereids een bezoek brachten en trad, onmiddellijk gevolgd van zijnen dienaar, binnen. (Wordt voortgezet). Vbrbobbn nadruk. Men moet er oen einde aan stellen -overal waar de antiklerikalen bij machte zijn eene strijdende houding aan te nemen, tegenover het klerika- lism, moeten zy niet aarzelen. En dan zijn onze roodjes niet tegen den Godsdienst Overeenkomst. Volgens Het Handelsblad heeft do lieer kabinetsover- sto Schollacrt eeneu langen brief ge schreven aan den heer Woeste, die zeer wel onthaald is geweest. Men schynt verzekerd dat de rechter zijde eenen katholieken blok zal uitma ken tegen de vereenigde geuzenpartijen. 't Is zoo dat het moet zijn degene die zich zou afscheiden van de rechterzijde zou eene groote verantwoordelijkheid oploopon. Schoolwet. Volgens la Métro- pole verneemt en mededeelt, zou het Gouvernement een ontwerp van herzie ning der wet op het lager onderwijs neerleggen. Gebrek aan vleesch in Duitsch land. De vleeschvoortbrengst wordt in Duitschland voortdurend schaarscher en het vleesch ook steeds duurder. Dat feit wordt niet enkel waargenomen in enkele plaatsen of streken, maar door gansch het keizerrijk. Hierop volgt dat rund- en varken- vleesch geheel en al buiten het bereik geraakt van werkman, kleinen burger en bediende, zoodat dezen zich met het verbruik van paarden-«n hondenvleesch moeten tevreden stellen. Hef is vooral in Silezië, Saksen en Beieren en in het prinsdom van Anhalt, dat het verbruik van paarden en hon- denvleesch toeneemtdat laatste wordt als eene lekkernij beschouwd. In Duitschland werden er 6,318 in 1908 eu 6990 in 1909 geslacht. In 190S werden 146,270 en in 1900, 151,357 paarden geslacht. Schrijven per telefoon. In do City van Londen komt mon thans oen toestel in gebruik te stellon, waarmede het geschrift op afstand wordt overgeseind. Het toestel werkt by afwezigheid van den persoon, die men aan den telofoon roept de persoon die spreekt, kan met zyn stelsel hetgeen hy aan den afwezige te zeggen heeft, schryven. Komt de afwezige tehuis, dan vindt hij op zijn toestel de geschrevene boodschap van hetgeen hem in zyne afwezigheid medogedeeld word. 7enSeptember.Woensdag 11. was het den 26,len verjaardag van den heugelij- ken 7 September de geuzen-hinderlaag te Brussel. De geuzcrij is bitter gestraft over haar schandelijk gedrag van dien tijd. Zo ligt nog altijd onder hot... klerikaal juk Op Zondag 25 September aanstaande zal er door a Aalst- Voorxoaarte. - afdee- ling van den Onpartydigen Bond van Ne ringdoeners en Ambachtslieden een bui tengewoon Beiaardfeest gegeven wor den ter Groote Markt alhier. Do H.H. Karei De Mette van Aalst, beiaardier des Konings, en Schynkel stads- beiaardior van Oudenaarde, evenals ver- schillige liefhebbers, dio van boven op onzen toren afwisselingen op hoorens en bazuinen zullen voordragen, bobben hunne medewerking beloofd. Do fanfaren, Les Vrais Amis Con stants r en dor Vrije Brandweer zullen do feestelijkheden opluisteren. ficno tusschonpoos voor klokkenspel, door den 13 jarige jongen heer Modeste De Motte, zal de concerten door voornoem de muzieken uitgevoerd, verbinden. '8 Avonds prachtige verlichting der groote Markt. Programma van het •A-lj liLff* konccrt, 't welk zal gegeven 'i Siii wor<*en door de Koninklijke Harmonie, op Donderdag 15 Sept. 1910, om 20 uren, op den kiosk Groote Markt, onder de lei ding van M. R. Lknssens 1. Marche, 2. Thalia, Openingstuk, Bauwman. 3. Concerto voor Klarinet, P. Bender. Solist, M. Pr. D'Hoir. 4. Si J'étais Roi, fantazio gearr. Adam. door Panne. 5. En Pologne, Mazurka, Weslcer,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1